Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το HTC One (M8)


gnt
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με 4 μπάρες (13 asu όπως φαίνεται στις ρυθμίσεις) σήμα 3g, φορτώνουν με φυσιολογική ταχύτητα ενώ με 5 μπάρες wifi με το router να κλειδώνει στα 7mbps κάποιες εικόνες φορτώνουν με κανονική ταχύτητα και αρκετές κολλάνε για αρκετή ώρα πριν φορτώσουν. Και ο συγχρονισμός σαν να παρατήρησα πως καθυστερεί περισσότερο από πριν. Μπορεί να ευθύνεται ο νέος kernel, θα χρειαστεί να το ψάξω παραπάνω.

Πληροφοριακά, αυτό που παρατήρησα με τον ElementalX είναι ότι αφού τον φλασαρα αδειάζει η ram πολύ aggressively κάτι που είναι αχρείαστο στο M8 και η συσκευή φαίνεται να έχει αποκτήσει ψιλολαγκαρισματα. Με clock, voltage και governor όλα στις στοκ επιλογές. Νομίζω όμως πως έχω αυξημένη διάρκεια "screen on" σχεδόν κατά μια ώρα.

Καποια παιδια στο νημα του m7 γραφουν οτι με router zte οτε εχουν καποια θεματα μηπως εχεις το ιδιο

και εγω zte εχω και ειχα καποια θεματακια ευτυχως τα ελυσα .

Τωρα για τον elementalx δεν τον εχω φλασαρη εχω κρατηση τον kernel της ρομ που εχω.

Θα σου στειλω ενα pm να δεις κατι.

hell was full so i came back. Forza scuderia ferrari forza valentino rossi

htc 3470 htc trophy htc desire x htc sensation HTC ONE m7 m8 m9 nougat ICE rom

htc mini hd ROM EΚΔΟΣΗ 3.50. ΒΥ ΝSOURM with cookiehome tab

htc u ultra custom rom lineageOS Android 12 by tarkzim

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 731
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καποια παιδια στο νημα του m7 γραφουν οτι με router zte οτε εχουν καποια θεματα μηπως εχεις το ιδιο

και εγω zte εχω και ειχα καποια θεματακια ευτυχως τα ελυσα .

Τωρα για τον elementalx δεν τον εχω φλασαρη εχω κρατηση τον kernel της ρομ που εχω.

Θα σου στειλω ενα pm να δεις κατι.

 

τετοια θεματα εχω και εγω με το μ8 και εχω ζτε αλλα εγιναν απο τοτε π περασα την λολιποπ νομιζω...απρεπει να το κλεισω και το ανοιξω απο την συσκευη για να χρησιμοποιησω μερικες εφαρμογες π θελουν νετ πχ κανενα παιχνιδι 9gag κλπ κλπ εκτος απο φβ :p

τι εκανες και το ελυσες ????

Link to comment
Share on other sites

τετοια θεματα εχω και εγω με το μ8 και εχω ζτε αλλα εγιναν απο τοτε π περασα την λολιποπ νομιζω...απρεπει να το κλεισω και το ανοιξω απο την συσκευη για να χρησιμοποιησω μερικες εφαρμογες π θελουν νετ πχ κανενα παιχνιδι 9gag κλπ κλπ εκτος απο φβ :p

τι εκανες και το ελυσες ????

Kαλως τον :) τι επαθες αφου μου ειπες οτι εισαι οκ ? αλλαξα router :lol:

παιχνιδια φβ δεν χρησιμοποιω ειμαι ανθρωπος των σπηλαιων σε αυτα :lol:

hell was full so i came back. Forza scuderia ferrari forza valentino rossi

htc 3470 htc trophy htc desire x htc sensation HTC ONE m7 m8 m9 nougat ICE rom

htc mini hd ROM EΚΔΟΣΗ 3.50. ΒΥ ΝSOURM with cookiehome tab

htc u ultra custom rom lineageOS Android 12 by tarkzim

 

Link to comment
Share on other sites

Καποια παιδια στο νημα του m7 γραφουν οτι με router zte οτε εχουν καποια θεματα μηπως εχεις το ιδιο

 

Ωχχ, ναι το zte του οτε έχω. Τέλεια, ένας ακόμα παράγοντας που θα πρέπει να εξετάσω.

Link to comment
Share on other sites

Kαλως τον :) τι επαθες αφου μου ειπες οτι εισαι οκ ? αλλαξα router :lol:

παιχνιδια φβ δεν χρησιμοποιω ειμαι ανθρωπος των σπηλαιων σε αυτα :lol:

 

ε ενταξει ενα φβ πλεον αναγκαστικα χρειαζεται λοφο δουλειας κιολας.τωρα τα παιχνιδια ειναι χομπι και τροπος ζωης :P εχω ενα αλλο μοντεμ smc barricade μου το εχει δωσει ο ξαδερφος μου δουλευε αλλα το εκανα ρισετ για να ειναι σαν καινουργιο και απο τοτε δεν μπορω να το συνδεσω καθολου παρολο που βαζω τους κωδικους και ολα..ναι μου κανει κατι τετοια νερα το wifi του κινητου και απο οτι διαβασα πρεπει να περιμενω και αλλη ενημερωση γτ εχω 4,16,401,13 και εχει φτασει νομιζω στην στην 420,μου ηρθαν σημερα δυο update τα οποια εστρωσαν την μπαταρια που εφευγε σαν αερας και λιγο την συνδεση wifi.

 

----- προσθήκη μηνύματος 62 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ωχχ, ναι το zte του οτε έχω. Τέλεια, ένας ακόμα παράγοντας που θα πρέπει να εξετάσω.

 

αν βρεις κατι με το μοντεμ πες το εδω περα να το κανω κ εγω :P

Link to comment
Share on other sites

αν βρεις κατι με το μοντεμ πες το εδω περα να το κανω κ εγω :P

 

Ok, αν και στο ιντερνετ θα ψάξω για λύση και όχι μόνος μου στο router. Σύνθετα πράγματα για τις γνώσεις μου. Ώρα για μία επίσκεψη στο νήμα του Μ7.

Link to comment
Share on other sites

Με 4 μπάρες (13 asu όπως φαίνεται στις ρυθμίσεις) σήμα 3g, φορτώνουν με φυσιολογική ταχύτητα ενώ με 5 μπάρες wifi με το router να κλειδώνει στα 7mbps κάποιες εικόνες φορτώνουν με κανονική ταχύτητα και αρκετές κολλάνε για αρκετή ώρα πριν φορτώσουν. Και ο συγχρονισμός σαν να παρατήρησα πως καθυστερεί περισσότερο από πριν. Μπορεί να ευθύνεται ο νέος kernel, θα χρειαστεί να το ψάξω παραπάνω.

Πληροφοριακά, αυτό που παρατήρησα με τον ElementalX είναι ότι αφού τον φλασαρα αδειάζει η ram πολύ aggressively κάτι που είναι αχρείαστο στο M8 και η συσκευή φαίνεται να έχει αποκτήσει ψιλολαγκαρισματα. Με clock, voltage και governor όλα στις στοκ επιλογές. Νομίζω όμως πως έχω αυξημένη διάρκεια "screen on" σχεδόν κατά μια ώρα.

Καλησπερα φιλε για ριξε μια ματια σε αυτον τον kernel , αν αποφασισεις να τον φλασαρης ,στην τελευταια σελιδα στο

post# 501 ειναι η τελευταια sense εκδοση .

http://forum.xda-developers.com/htc-one-m8/development/kernel-hypernova1-3-0-t2955537

EDIT τωρα θυμηθηκα εισαι με official rom ,δες τοτε τον kernel στην πρωτη σελιδα που ειναι για την 5.0.1

Edited by nek46

hell was full so i came back. Forza scuderia ferrari forza valentino rossi

htc 3470 htc trophy htc desire x htc sensation HTC ONE m7 m8 m9 nougat ICE rom

htc mini hd ROM EΚΔΟΣΗ 3.50. ΒΥ ΝSOURM with cookiehome tab

htc u ultra custom rom lineageOS Android 12 by tarkzim

 

Link to comment
Share on other sites

Αν έχω καταλάβει καλά βασίζεται στον ElementalX και άλλους kernel. Ο ElementalX θεωρείται stable και bug-free. Είναι μεγάλη φασαρία να αλλάξω kernel (χρειάζεται system restore στο οποίο έχω κάνει πολλές αλλαγές). Δυνατότητα over/under clock, voltage control, δυνατότητα αλλαγής governor, sweep2sleep, δηλαδή τα ευκόλως κατανοητά υπάρχουν και στον ElementalX, τα υπόλοιπα ακούγονται πολύ τεχνικά και ακαταλαβίστικα. Μπορείς σε απλή γλώσσα να μου πεις, τι έχει να προσφέρει;
Link to comment
Share on other sites

Αν έχω καταλάβει καλά βασίζεται στον ElementalX και άλλους kernel. Ο ElementalX θεωρείται stable και bug-free. Είναι μεγάλη φασαρία να αλλάξω kernel (χρειάζεται system restore στο οποίο έχω κάνει πολλές αλλαγές). Δυνατότητα over/under clock, voltage control, δυνατότητα αλλαγής governor, sweep2sleep, δηλαδή τα ευκόλως κατανοητά υπάρχουν και στον ElementalX, τα υπόλοιπα ακούγονται πολύ τεχνικά και ακαταλαβίστικα. Μπορείς σε απλή γλώσσα να μου πεις, τι έχει να προσφέρει;

Καλησπερα ,προς θεου δεν ειπα να τον φλασαρης :) να τον δεις .... οτι ειναι μιγμα το ειδα και εγω τον ανακαλυψα πολυ

προσφατα ,τον φλασαρα και ειδα παρα πολυ χαμηλα νουμερα στο συστημα android στον kernel στο system

περιπου στο 5 με 6 % , αλλα ισως εχει να κανει στο οτι εγω ειμαι με custom rom , αλλαξα rom βεβαια και δεν τον

φλασαρα ακομα .Αυτα.

hell was full so i came back. Forza scuderia ferrari forza valentino rossi

htc 3470 htc trophy htc desire x htc sensation HTC ONE m7 m8 m9 nougat ICE rom

htc mini hd ROM EΚΔΟΣΗ 3.50. ΒΥ ΝSOURM with cookiehome tab

htc u ultra custom rom lineageOS Android 12 by tarkzim

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους. Πήρα ενα HTC E8 dual sim (M8 Ace αλλιώς) και προσπαθώ να το μετατρέψω σε EU. Έχω χάσει τον λογαριασμό με αυτά που διαβάζω μερικές μέρες τώρα.

Έχω κατεβάσει ότι χρειάζεται απο λογισμικό ,ο bootloader είναι ξεκλείδωτος και είναι και S-OFF...

 

To κυρίως πρόβλημα μου είναι πως δεν μπορώ να δω με τίποτα την συσκευή απο το adb ...Τα Windows (δοκιμή σε 10αρια ,8αρια και 7αρια) ενω το αναγνωρίζουν σαν συσκευή στο cmd δεν το βγάζει.

 

Ουσιαστικά εκεί έχω κολλήσει ώστε να προχωρήσω στα υπόλοιπα. Ξέρω οτι το θέμα ειναι για το Μ8 αλλά επειδή είναι ελάχιστες οι διαφορές τους ίσως μπορέσετε να με βοήθησετε να βγάλω άκρη...

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι μπαίνεις από την συσκευή στον bootloader πρώτα ε; Στον υπολογιστή (Windows 7 κατά προτίμηση) έχεις απεγκαταστήσει το HTC Sync manager αλλά όχι τους drivers; Όταν πληκτρολογείς adb devices, ποιο είναι το αποτέλεσμα;
Link to comment
Share on other sites

Ναι ,εκεί μπαίνω..Δοκίμασα ακόμα και στο download mode μπας και...Μου βγάζει το μήνυμα : "List of devices attached" και απο κάτω κενό...
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Πήρα ενα HTC E8 dual sim (M8 Ace αλλιώς) και προσπαθώ να το μετατρέψω σε EU. Έχω χάσει τον λογαριασμό με αυτά που διαβάζω μερικές μέρες τώρα.

Έχω κατεβάσει ότι χρειάζεται απο λογισμικό ,ο bootloader είναι ξεκλείδωτος και είναι και S-OFF...

 

To κυρίως πρόβλημα μου είναι πως δεν μπορώ να δω με τίποτα την συσκευή απο το adb ...Τα Windows (δοκιμή σε 10αρια ,8αρια και 7αρια) ενω το αναγνωρίζουν σαν συσκευή στο cmd δεν το βγάζει.

 

Ουσιαστικά εκεί έχω κολλήσει ώστε να προχωρήσω στα υπόλοιπα. Ξέρω οτι το θέμα ειναι για το Μ8 αλλά επειδή είναι ελάχιστες οι διαφορές τους ίσως μπορέσετε να με βοήθησετε να βγάλω άκρη...

 

Έχεις ενεργοποιήσει το usb debug στο κινητό? Αν όχι πως θα το δει το adb?

Επίσης το adb "μιλάει" με τη συσκευή όταν αυτή είναι αναμμένη κι έχει φορτώσει το λογισμικό, αν είσαι στον bootloader τότε χρειάζεσαι το fastboot για επικοινωνία με τη συσκευή.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Την πάτησα σαν πρωτάρης...Μπερδεύτηκα με το "Unknown sources" ...Και αφού ξύπνησα , ορίστε και το καλό..Δεν βρίσκω πουθενά το μενού "Developer options" που περιέχει το usb debugging.... Πώς το έλεγε αυτός στην τηλεόραση οτι θα μπίπ απο το παράθυρο;

 

YΓ:Και για να προλάβω το βρήκα και αυτό...Θέλω να δω τώρα αν δουλέψει...

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Την πάτησα σαν πρωτάρης...Μπερδεύτηκα με το "Unknown sources" ...Και αφού ξύπνησα , ορίστε και το καλό..Δεν βρίσκω πουθενά το μενού "Developer options" που περιέχει το usb debugging.... Πώς το έλεγε αυτός στην τηλεόραση οτι θα μπίπ απο το παράθυρο;

 

Είναι στο Developers menu, ψάξε στο google πως θα το εμφανίσεις..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Στο device manager στον υπολογιστή υπάρχει εγκατεστημένη η συσκευή?

Επίσης την πρώτη φορά πρέπει να δώσεις δικαιώματα πρόσβασης στο pc από τη συσκευή..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε αυτούς τους drivers http://www.mickgenie.com/install-htc-adb-driver-with-windows-7/

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Τα "κατάφερα"....Device halted due to large image update fail... Press POWER to reboot ...Το ίδιο και το ίδιο συνέχεια...
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Πώς προσπαθείς να το κανεις EU? Flash zip μετά από fastboot oem rebootRUU? Μπορείς και με κάρτα SD να φλασαρεις το RUU

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Με αυτόν τον οδηγό :http://www.bindroid.com/276-remodel-s-off-needed-m8sw-china-remodel-to-m8sw-eu. Έκανα βλακεια διότι έπρεπε να περάσω το twrp μέσω της εφαρμογής που έχει...Τωρα έχω κολλήσει..
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Με αυτόν τον οδηγό :http://www.bindroid.com/276-remodel-s-off-needed-m8sw-china-remodel-to-m8sw-eu. Έκανα βλακεια διότι έπρεπε να περάσω το twrp μέσω της εφαρμογής που έχει...Τωρα έχω κολλήσει..

 

recovery μπορείς να περάσεις και από τον bootloader..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα twrp μέσω fastboot. Αλλά εκτός ότι κολλάει δεν μπορεί να πάρει backup γιατί κάνει reboot σχεδόν αμέσως μετά. Και επίσης χάνει το twrp οπότε πρέπει να το περάσω ξανά μέσω fastboot.
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...