Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το HTC One (M8)


gnt
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 731
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ευχαριστω για τη βοηθεια σου.

Θα το αφησω Relocked μαλλον.

Δε θα εχει κανενα προβλημα.

 

PS. Και να ηθελα να το αγορασω το Sunshine δε θα μπορουσα λογω Capital Control.

Edited by alexis1044
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Οδηγός επαναφοράς HTC ONE M8 Rooted σε κατάσταση Stock (Unrooted+ΣΤΟΚ CID+UNTAMPERED+S-on+Locked)

 

Καλησπέρα στην παρέα. Ως περήφανος κάτοχος του ΗΤC One M8 εντός εγγύησης, λόγω βλάβης στην κάμερα αναγκάστηκα να το στείλω στην Arvato για επισκευή. Επειδή την συσκευή την είχα Unlocked, Rooted, S-OFF έπρεπε να την επαναφέρω σε 100% στοκ κατάσταση για να αποφύγω τυχόν προβλήματα να βγει εκτός εγγύησης από το service. Η διαδικασία επαναφοράς είναι αρκετά περίπλοκη ακόμα και για κάποιον ο οποίος έχει εμπειρία με rooting, απαιτεί συγκεκριμένα βήματα και οι πληροφορίες στο νετ είναι συγκεχυμένες. Έπειτα από αρκετό διάβασμα, κατάφερα να επαναφέρω το Μ8 μου σε 100% στοκ κατάσταση και αποφάσισα να φτιάξω αυτόν τον οδηγό μαζεύοντας όλες τις πληροφορίες από διάφορα sites για να βοηθήσω πολλά παιδιά στην κοινότητα που ενδεχομένως χρειαστεί να πάνε το κινητό τους για service.

Όλα τα Credits πηγαίνουν στην hacking scene του Μ8.

Να σημειωθεί ότι η συσκευή να πρέπει να είναι S-OFF. Επιπλέον ο καθένας σας που θα ακολουθήσει τον οδηγό το κάνει με δική του ευθύνη, δεν φέρω καμία ευθύνη για brick της συσκευής.

 

Αν δεν ήμαστε S-OFF πριν ξεκινήσουμε τον οδηγό ακολουθούμε τα βήματα στο παράρτημα 1 που βρίσκεται στο τέλος του οδηγού και έπειτα προχωράμε.

Αν είμαστε S-OFF ξεκινάμε τον οδηγό.

 

ΟΔΗΓΟΣ

1) Κατεβάζουμε και εγκαθιστούμε τον HTC Sync Manager από εδώ:

http://www.htc.com/us/support/software/htc-sync-manager.aspx

2) Ενεργοποιούμε το USB-Debugging στη συσκευή ακολουθώντας το βήμα 3 στον παρακάτω οδηγό:

http://www.kingoapp.com/root-tutorials/how-to-enable-usb-debugging-mode-on-android.htm

3) Εγκαθιστούμε το ADB στο PC ακολουθώντας τον παρακάτω οδηγό:

http://www.redmondpie.com/how-to-set-up-android-adb-and-fastboot-on-windows-tutorial/

4) Εγκαθιστούμε την TWRP recovery. (Aν την έχουμε ήδη πάμε στο βήμα 5).

α) Κατεβάζουμε το αρχείο .img της TWRP Recovery από εδώ:

https://dl.twrp.me/m8/twrp-2.8.5.0-m8.img

β) Αντιγράφουμε το αρχείο στον φάκελο του ΑDB (εκεί που βρίσκεται το adb.exe και το fastboot.exe)

γ) Από command prompt πληκτρολογούμε adb reboot bootloader

δ) Μόλις μπει σε FastBoot mode πληκτρολογούμε: fastboot flash twrp-2.8.5.0-m8.img

ε) Κάνουμε Reboot την συσκευή.

5) Εγκατάσταση του Stock Nandroid Backup

α) Κατεβάζουμε το Nandroid Backup από εδώ:

https://mega.nz/#!XBJgxJpJ!vmBMSWG3pizrhmMCZZAzT7xoW0qYSi9qelo7N4rHAHQ

ß) Κατεβάζουμε και εγκαθιστούμε το freeware πρόγραμμα αποσυμπιεστής 7z από εδώ:

http://www.7-zip.org/download.html

γ) Αποσυμπιέζουμε το .7z αρχείο κάνοντας δεξί κλικ πάνω του -> 7zip -> Εξαγωγή εδώ

δ) Αντιγράφουμε τον φάκελο “4.16.401.10_HTC__001_TWRP” στην SD κάρτα του κινητού στο path: TWRP/Backup/(φάκελος που φτιάχνει αυτόματα η TWRP)

ε) Από command prompt πληκτρολογούμε adb reboot bootloader

ζ) Επιλέγουμε HBOOT

η) Επιλέγουμε Recovery

θ) Μόλις φορτώσει η TWRP επιλέγουμε Restore και τρέχουμε το backup από το παραπάνω path

ι) Κάνουμε Reboot System

6) Φλασάρουμε τον SuperSU

α1) Για android πριν του lolipop (<5.) κατεβάζουμε τον SuperSu από το παρακάτω link:

http://download.chainfire.eu/396/SuperSU

α2) Για lollipop (5.>) κατεβάζουμε τον SuperSu από το παρακάτω link:

https://download.chainfire.eu/696/SuperSU/UPDATE-SuperSU-v2.46.zip

β) Αντιγράφουμε το αρχείο στο root folder της κάρτας SD του κινητού

γ) Εκτελούμε τα βήμα 5ε, 5ζ, 5η) του οδηγού για φορτώσει η TWRP

δ) Από την TWRP επιλέγουμε Install και τρέχουμε το αρχείο zip του SuperSu

ε) Κάνουμε Reboot τη συσκευή

7) Φλασάρουμε την Stock Recovery

α) Κατεβάζουμε την recovery από το παρακάτω link και αποθηκεύουμε το αρχείο στο φάκελο του ADB στο PC και το μετονομάζουμε σε “recovery.img”

https://www.androidfilehost.com/?fid=95916177934519070

β) Από command prompt τρέχουμε την εντολή: adb reboot bootloader

γ) Μόλις μπει σε FastBoot mode πληκτρολογούμε: fastboot flash recovery recovery.img

8) Επαναφορά CID στο ΣΤΟΚ CID

Αν έχουμε αλλάξει το στοκ CID της συσκευής σε SuperCID ή branded τότε πρέπει να το γυρίσουμε στο στοκ ακολουθώντας τα παρακάτω βήματα, σε αντίθετη περίπτωση προχωράμε στο βήμα 9 του οδηγού.

α) Από το βήμα 7 είμαστε σε Fast Boot mode και πληκτρολογούμε: fastboot oem writecid “το στοκ cid”

β) πληκτρολογούμε: fastboot reboot-bootloader

γ) Ελέγχουμε αν το CID άλλαξε σωστά με αυτό του ΣΤΟΚ που του δώσαμε. Αν έχουμε κάνει λάθος ξανακάνουμε τα βήματα α και β

δ) Κάνουμε Reboot τη συσκευή

9) Ακολουθούμε το βήμα 2 στους δυο παρακάτω οδηγούς για αφαίρεση του Tampered banner και κλείδωμα του BootLoader

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2708565

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2708571

10) Κάνουμε Un-Root (απεγκατάσταση του SuperSU)

α) Ανοίγουμε το app του SuperSU. Πάμε Settings->Full unroot

β) Κάνουμε Reboot τη συσκευή

Αν δεν δουλέψει το βήμα 10) και ο SuperSu είναι στα apps μετά το reboot, τότε ακολουθούμε την παρακάτω διαδικασία:

10α1) Κατεβάζουμε και εγκαθιστούμε τον ES File explorer από το market

10α2) Ανοίγουμε τον ES File Explorer και από τα (Tools) ενεργοποιούμε τον Root (Root Explorer)

10α3) Πάμε στο Root Folder (/) και διαγράφουμε το αρχείο "su" όπου υπάρχει στα παρακάτω paths καθώς και τον φάκελο "SuperSu".

/system/bin/su (αρχείο)

/system/xbin/su (αρχείο)

/system/app/Supersu (φάκελος)

9α4) Κάνουμε Reboot τη συσκευή

11) Επαναφορά σε S-ON

α) Από το Sense ανοίγουμε command prompt στο pc και πληκτρολογούμε: adb reboot bootloader

β) Μόλις το κινητό κάνει reboot σε fastboot mode πληκτρολογούμε fastboot oem writesecureflag 3

γ) Επιλέγουμε Reboot FastBoot από το μενού. Μόλις ξαναφορτώσει σε FastBoot θα πρέπει να γράφει (Πάνω πάνω σε μαύρο φόντο: “Software status: Official” ή τίποτα, “Locked” σε μωβ φόντο, S-ΟΝ με πράσινα γράμματα)

12) Full Wipe Data της συσκευής

α) Μπαίνουμε στην μαμά Recovery και κάνουμε Full Wipe (Wipe data/factory reset + Wipe Cache Partition)

 

Συγχαρητήρια!!!! Μόλις το αγαπημένο μας HTC γύρισε σε 100% εργοστασιακή κατάσταση και μπορούμε να το παραδώσουμε στην αντιπροσωπεία για service χωρίς φόβο να ακυρωθεί η εγγύηση λόγω παρέμβασης στο λογισμικό.

 

 

Παράρτημα 1:

Για να κάνουμε S-OFF τη συσκευή ακολουθούμε τον παρακάτω οδηγό που χρησιμοποιεί το free Firewater Exploit. Nα σημειώσω ότι το πιο πιθανό είναι να μην λειτουργήσει το Firewater αν στην συσκευή μας πριν τη σουτάρουμε είχαμε rom με android > 4.4.2 και Bootloader (HBOOT) > 3.16

Τέλος πάντων, αξίζει να δοκιμάσουμε δεν χάνουμε κάτι.

http://highonandroid.com/android-howtos/how-to-get-s-off-htc-smartphones-using-firewater/

Αν το Firewater exploit δεν μπορέσει να κάνει S-OFF τη συσκευή τότε θα πρέπει να χρησιμοποιήσουμε το Sunshine exploit το οποίο δεν είναι free (κοστίζει 20 euro, κάνει με 1 κλικ unlock τον bootloader και S-OFF και είναι το μοναδικό 100% αξιόπιστο και ασφαλές exploit για το M8 το οποίο λειτουργεί σε όλες τις στοκ Roms. Ακολουθούμε τον παρακάτω οδηγό:

Αφού λοιπόν είμαστε S-OFF, είμαστε έτοιμοι να ξεκινήσουμε τον οδηγό.

Edited by dimosab
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο για τον κόπο που έκανες και τον χρόνο που αφιέρωσες. Θα 'ταν ωραίο τέτοια ποστ να μπαιναν στο πρώτο ποστ σαν σύνδεσμοι.

Έχω μια απορία. Το βήμα 5 δεν θα δημιουργήσει πρόβλημα με την εγγύηση αν κάνουμε εγκατάσταση rom διαφορετική από αυτήν που αντιστοιχεί στο cid της συσκευής μας;

Και μια διευκρίνιση. Αυτό που γράφεις στο βήμα 10α1 μάλλον δεν θα πιάσει γιατί ο στοκ kernel δεν επιτρέπει αλλαγές στο system ακόμα και με root.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο για τον κόπο που έκανες και τον χρόνο που αφιέρωσες. Θα 'ταν ωραίο τέτοια ποστ να μπαιναν στο πρώτο ποστ σαν σύνδεσμοι.

Έχω μια απορία. Το βήμα 5 δεν θα δημιουργήσει πρόβλημα με την εγγύηση αν κάνουμε εγκατάσταση rom διαφορετική από αυτήν που αντιστοιχεί στο cid της συσκευής μας;

Και μια διευκρίνιση. Αυτό που γράφεις στο βήμα 10α1 μάλλον δεν θα πιάσει γιατί ο στοκ kernel δεν επιτρέπει αλλαγές στο system ακόμα και με root.

 

Σε ευχαριστώ πολυ φίλε μου.

Στο βημα 5, η συγκεκριμένη ROM δεν επιρρεάζει το CID της συσκευής.

Το βήμα 10α1 δουλευει και μπορεις να κανεις αλλαγες κανονικα στο system (το δοκιμασα εγω ο ιδιος στο M8 Μου). Στην ουσία και ο SuperSU οταν επιλεγεις full unroot μεσα απο το app την ιδια δουλεια κανει ;)

 

Εdit:

Συμφωνω μαζι σου οτι καλο θα ηταν να προστεθει σαν link στο OP για να ειναι ευκολα προσβασιμος ο οδηγος. Ας το δει η ομαδα διαχειρισης και αν κρινει οτι πρεπει να μπει ας μπει.

Edited by dimosab
Link to comment
Share on other sites

@dimosab +1 για τον κοπο σου φιλε :)

hell was full so i came back. Forza scuderia ferrari forza valentino rossi

htc 3470 htc trophy htc desire x htc sensation HTC ONE m7 m8 m9 nougat ICE rom

htc mini hd ROM EΚΔΟΣΗ 3.50. ΒΥ ΝSOURM with cookiehome tab

htc u ultra custom rom lineageOS Android 12 by tarkzim

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω το HTC one M8 και θέλω να κάνω s-off και στην συνέχεια να το μετατρέψω σε GPE. Επειδή όμως είμαι με έκδοση 5.0.1 για να κάνω Sunshine s-off πρέπει πρώτα να είμαι rooted.

Η ερώτηση που θέλω να κάνω είναι, έχει κανείς καταφέρει με επιτυχία αυτή την περίοδο να πληρώσει με χρεωστική κάρτα το Sunshine και να του την δεχτούν; Το ρωτώ γιατί αν αποτύχει η πληρωμή δεν θέλω να είμαι rooted (και status modified) χωρίς ταυτόχρονα να καταφέρω να κάνω s-off.

992
Link to comment
Share on other sites

Έχω το HTC one M8 και θέλω να κάνω s-off και στην συνέχεια να το μετατρέψω σε GPE. Επειδή όμως είμαι με έκδοση 5.0.1 για να κάνω Sunshine s-off πρέπει πρώτα να είμαι rooted.

Η ερώτηση που θέλω να κάνω είναι, έχει κανείς καταφέρει με επιτυχία αυτή την περίοδο να πληρώσει με χρεωστική κάρτα το Sunshine και να του την δεχτούν; Το ρωτώ γιατί αν αποτύχει η πληρωμή δεν θέλω να είμαι rooted (και status modified) χωρίς ταυτόχρονα να καταφέρω να κάνω s-off.

Καλησπερα για να αγορασεις το s off τωρα πρεπει να εχεις χρηματα στο balance του paypal

δες σχετικο post #5324 http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=17773&page=355

Aν καταφερεις να αγορασεις το s off δεν χρειαζεται να εισαι root ,στην σελιδα του sunshine υπαρχει

root ark το τρεχεις και προχωρει η διαδικασια του s off.

hell was full so i came back. Forza scuderia ferrari forza valentino rossi

htc 3470 htc trophy htc desire x htc sensation HTC ONE m7 m8 m9 nougat ICE rom

htc mini hd ROM EΚΔΟΣΗ 3.50. ΒΥ ΝSOURM with cookiehome tab

htc u ultra custom rom lineageOS Android 12 by tarkzim

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω το HTC one M8 και θέλω να κάνω s-off και στην συνέχεια να το μετατρέψω σε GPE. Επειδή όμως είμαι με έκδοση 5.0.1 για να κάνω Sunshine s-off πρέπει πρώτα να είμαι rooted.

Η ερώτηση που θέλω να κάνω είναι, έχει κανείς καταφέρει με επιτυχία αυτή την περίοδο να πληρώσει με χρεωστική κάρτα το Sunshine και να του την δεχτούν; Το ρωτώ γιατί αν αποτύχει η πληρωμή δεν θέλω να είμαι rooted (και status modified) χωρίς ταυτόχρονα να καταφέρω να κάνω s-off.

 

Επειδη ειχα βαλει την GPE, ο dialer δεν μου εβρισκε ελληνικα ονοματα πατοντας τα αρχικα γραμματα (πανω απο τα νουμερα, το κλασικο της htc απο εποχης s100) και τα sms στα ελληνικα ηταν unicode με περιορισμο στα 70 και δεν μπορουσα να αλλαξω κωδικοποιηση...

Αν θες να το κανεις απλα πιο ελαφρυ, βαλε μια custom rom και στην εγκατασταση αφαιρεσε την σαβουρα της google και της htc...

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειχα βαλει την GPE, ο dialer δεν μου εβρισκε ελληνικα ονοματα πατοντας τα αρχικα γραμματα (πανω απο τα νουμερα, το κλασικο της htc απο εποχης s100) και τα sms στα ελληνικα ηταν unicode με περιορισμο στα 70 και δεν μπορουσα να αλλαξω κωδικοποιηση...

 

Ευχαριστώ, τα γνωρίζω ήδη αυτά που αναφέρεις, το προηγούμενο τηλέφωνο μου ήταν ένα Nexus 5 και μου λείπει ήδη!

 

Τελικά δεν κατάφερα να φορτώσω 25 δολάρια στο paypal μέσω της διαδικασίας του request... (έχω alpha bank credit card) και επομένως δεν μπορώ να κάνω s-off....:mad:

992
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, τα γνωρίζω ήδη αυτά που αναφέρεις, το προηγούμενο τηλέφωνο μου ήταν ένα Nexus 5 και μου λείπει ήδη!

 

Τελικά δεν κατάφερα να φορτώσω 25 δολάρια στο paypal μέσω της διαδικασίας του request... (έχω alpha bank credit card) και επομένως δεν μπορώ να κάνω s-off....:mad:

Noμιζω πως η διαδικασια στο paypal δουλευη με prepaid της πειραιως

Η GPE rom ρομ για να τρεξουν θελουν s off ?

hell was full so i came back. Forza scuderia ferrari forza valentino rossi

htc 3470 htc trophy htc desire x htc sensation HTC ONE m7 m8 m9 nougat ICE rom

htc mini hd ROM EΚΔΟΣΗ 3.50. ΒΥ ΝSOURM with cookiehome tab

htc u ultra custom rom lineageOS Android 12 by tarkzim

 

Link to comment
Share on other sites

Η GPE rom ρομ για να τρεξουν θελουν s off ?

 

Θέλω να ακολουθήσω αυτό τον οδηγό από το xda: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2708589 μετατρέποντας το κινητό πλήρως σε GPE και μάλιστα να μπορώ να δέχομαι και τα updates OTA.

992
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, τα γνωρίζω ήδη αυτά που αναφέρεις, το προηγούμενο τηλέφωνο μου ήταν ένα Nexus 5 και μου λείπει ήδη!

 

Τελικά δεν κατάφερα να φορτώσω 25 δολάρια στο paypal μέσω της διαδικασίας του request... (έχω alpha bank credit card) και επομένως δεν μπορώ να κάνω s-off....:mad:

 

Περιμενε απο δευτερα γιατι νομιζω χαλαρωσαν λιγο ακομα τα capital controls και εχουν νεα οδηγια για 500€ στους ιδιωτες (μετα απο αιτηση παντα)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια διαβασα σχεδον ολες τις σελιδες μηπως και καταλαβω την φιλοσοφια για ρουτ s on k s off bootloader κλπ κλπ κλπ και απλα μπερδευτηκα χαχααχα.πιστευα οτι θα ηταν ευκολακι οπως σε επεξεργαστη mtk αλλα μπερδευτηκα τερμα...μπορει καποιος να μου εξηγηση s-on,s-off τι εννοουμε ξεκλειδωνει το bootloader ποτε χανεται η εγγυηση και με ποιο τροπο την ξαναβαζουμε.μετα τι γινεται με το recovery?το sunshine εκτοσ απο s off τι αλλο κανει?ρουτ πως γινεται μετα?τι ειναι τα gpe?το cid? μολις παρω το κινητο να κανω την τελευταια ενημερωση?αν οχι γτ?

σορρυ για τις πολλες ερωτησεις αλλα το μυαλο μ εχει γινει κ λιγο πουρες απο την εξεταστικη :p :p :p

Edited by sakaki14567
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια διαβασα σχεδον ολες τις σελιδες μηπως και καταλαβω την φιλοσοφια για ρουτ s on k s off bootloader κλπ κλπ κλπ και απλα μπερδευτηκα χαχααχα.πιστευα οτι θα ηταν ευκολακι οπως σε επεξεργαστη mtk αλλα μπερδευτηκα τερμα...μπορει καποιος να μου εξηγηση s-on,s-off τι εννοουμε ξεκλειδωνει το bootloader ποτε χανεται η εγγυηση και με ποιο τροπο την ξαναβαζουμε.μετα τι γινεται με το recovery?το sunshine εκτοσ απο s off τι αλλο κανει?ρουτ πως γινεται μετα?τι ειναι τα gpe?το cid? μολις παρω το κινητο να κανω την τελευταια ενημερωση?αν οχι γτ?

σορρυ για τις πολλες ερωτησεις αλλα το μυαλο μ εχει γινει κ λιγο πουρες απο την εξεταστικη :p :p :p

Δεν κρατιεσαι εισαι ετοιμος ψημενος :lol:

Παμε ... Για να κανεις root την προηγουμενη συσκευη σου φανταζομαι ακολουθησες καποιο οδηγο σωστα.... σωστα.

Στα htc για να κανεις root να περασεις custom ρομ η custom recovery πρεπει να ξεκλειδωσεις πρωτα τον bootloader

και μετα κανεις root και τα λοιπα.

Πως θα ξεκλειδωσω τον bootloader... μεσω του htc dev υπαρχει αναλυτικος οδηγος

Πως θα κανω root την συσκευη μου.... θα περασεις custom recovery μεσω γραμμης εντολων η με καποιο tool που

κυκλοφορει στο xda .

 

Ποτε χανω την εγγυηση αυτοματα μολις ξεκλειδωσεις τον bootloader και ποτε εχω παλι εγγυηση .... δες παρακατω

S off sunshine Γιατι να το αγορασω.... για πολλους και διαφορους λογους οι πιο σημαντικοι....

Μπορεις να ξανα κανεις official την συσκευη και να εχεις παλι εγγυηση ,να περνας custom rom και θεματα που χρειαζονται s off .

Nα γλυτωσης την διαδικασια του ξεκλειδωματος του bootloader απο το htc dev το κανει το sunsaine , και ασ υποθεσουμε

πως ξεκλειδωσες τον boot απο το htc dev η htc γνωριζει τι εκανες στην συσκευη σου και δεν εχεις εγγυηση, με το s off την κανεις official την συσκευη και εχεις παλι εγγυηση και ας πηρες το unlock token απο το htc dev ,official θα δει την συσκευη

το service .;)

 

Πως θα ξανα κανω official την συσκευη μου .... με γραμμη εντολων και οδηγιες που θα βρεις στο xda η εδω απο καποιο μελλος.

Ti ειναι το cid .... με το cid βλεπουμε την χωρα προελευησης της συσκευης. Που το βρισκουμε ειναι εφαρμογη ......στο store.

Gpe rom δεν εχουν sense ui ειναι καθαρο android δεν ξερω για αυτες τις rom δεν εχω ασχοληθη.

Αποψη μου Μαθε την συσκευη σου και αν θεωρεις οτι θελεις κατι παραπανω τοτε προχωρα αλλιως αστην official.

Aυτα τα λιγα :lol:;)

hell was full so i came back. Forza scuderia ferrari forza valentino rossi

htc 3470 htc trophy htc desire x htc sensation HTC ONE m7 m8 m9 nougat ICE rom

htc mini hd ROM EΚΔΟΣΗ 3.50. ΒΥ ΝSOURM with cookiehome tab

htc u ultra custom rom lineageOS Android 12 by tarkzim

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν κρατιεσαι εισαι ετοιμος ψημενος :lol:

Παμε ... Για να κανεις root την προηγουμενη συσκευη σου φανταζομαι ακολουθησες καποιο οδηγο σωστα.... σωστα.

Στα htc για να κανεις root να περασεις custom ρομ η custom recovery πρεπει να ξεκλειδωσεις πρωτα τον bootloader

και μετα κανεις root και τα λοιπα.

Πως θα ξεκλειδωσω τον bootloader... μεσω του htc dev υπαρχει αναλυτικος οδηγος

Πως θα κανω root την συσκευη μου.... θα περασεις custom recovery μεσω γραμμης εντολων η με καποιο tool που

κυκλοφορει στο xda .

 

Ποτε χανω την εγγυηση αυτοματα μολις ξεκλειδωσεις τον bootloader και ποτε εχω παλι εγγυηση .... δες παρακατω

S off sunshine Γιατι να το αγορασω.... για πολλους και διαφορους λογους οι πιο σημαντικοι....

Μπορεις να ξανα κανεις official την συσκευη και να εχεις παλι εγγυηση ,να περνας custom rom και θεματα που χρειαζονται s off .

Nα γλυτωσης την διαδικασια του ξεκλειδωματος του bootloader απο το htc dev το κανει το sunsaine , και ασ υποθεσουμε

πως ξεκλειδωσες τον boot απο το htc dev η htc γνωριζει τι εκανες στην συσκευη σου και δεν εχεις εγγυηση, με το s off την κανεις official την συσκευη και εχεις παλι εγγυηση και ας πηρες το unlock token απο το htc dev ,official θα δει την συσκευη

το service .;)

 

Πως θα ξανα κανω official την συσκευη μου .... με γραμμη εντολων και οδηγιες που θα βρεις στο xda η εδω απο καποιο μελλος.

Ti ειναι το cid .... με το cid βλεπουμε την χωρα προελευησης της συσκευης. Που το βρισκουμε ειναι εφαρμογη ......στο store.

Gpe rom δεν εχουν sense ui ειναι καθαρο android δεν ξερω για αυτες τις rom δεν εχω ασχοληθη.

Αποψη μου Μαθε την συσκευη σου και αν θεωρεις οτι θελεις κατι παραπανω τοτε προχωρα αλλιως αστην official.

Aυτα τα λιγα :lol:;)

 

παλικαρι μεγαλο εισαι φιλε χαχαχαχα χιλια ευχαριστω.ναι εννοειται θα την ξεψαχνισω την συσκευη και οταν βαρεθω θα αρχισω να ψαχνω δεξια αριστερα αλλα θελω να ξερω περιπου τι μου γινεται γιαυτο ψαχνομαι ωστε να μπορω να ακολουθω και τις εξελιξεις :p

Πιστευω οτι θα παω με το sunshine οπως λενε και οι πιο πολλοι εδω μεσα...τωρα οσον αφορα μολις παρω το κινητο με το καλο θα μ βγαλει σιγουρα ενημερωση γτ θα ερθει με την 4.4.4 να την κανω την ενημερωση?και το cid τι ρολο βαραει αν ειναι απο την ισπανια η απο αγγλια κτλπ?αργουν τα ota?

α και το sunshine μονο s off κανει?η εχει και αλλα χρησιμα εργαλεια???? ευχαριστωωωωωω

Link to comment
Share on other sites

παλικαρι μεγαλο εισαι φιλε χαχαχαχα χιλια ευχαριστω.ναι εννοειται θα την ξεψαχνισω την συσκευη και οταν βαρεθω θα αρχισω να ψαχνω δεξια αριστερα αλλα θελω να ξερω περιπου τι μου γινεται γιαυτο ψαχνομαι ωστε να μπορω να ακολουθω και τις εξελιξεις :p

Πιστευω οτι θα παω με το sunshine οπως λενε και οι πιο πολλοι εδω μεσα...τωρα οσον αφορα μολις παρω το κινητο με το καλο θα μ βγαλει σιγουρα ενημερωση γτ θα ερθει με την 4.4.4 να την κανω την ενημερωση?και το cid τι ρολο βαραει αν ειναι απο την ισπανια η απο αγγλια κτλπ?αργουν τα ota?

α και το sunshine μονο s off κανει?η εχει και αλλα χρησιμα εργαλεια???? ευχαριστωωωωωω

Ti θα εκανα στην θεση σου αφου τρωγεσαι :lol::lol:

Αναβαθμιση στο τελευταιο firmware λεφτα στο balance του paypal δες το νημα για περισσοτερες info http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6265175#post6265175

Αν εχεις λεφτα δεν σε νοιαζει το νημα ,αγοραζεις το s off ξεκλειδωνεις boot και κανεις s off αυτοματα , περνας

custom recovery custom rom και εισαι ετοιμος.

Αν βαλεις custom rom δεν σε αποσχολη το ota θα παρακολουθεις το νημα της ρομ που εχεις και θα βλεπεις τι γινεται.

Βεβαια να πω την αμαρτια μου, ακομα s off δεν εχω κανει ουτε και εγω απλα εχω custom rom και ειμαι εκτος εγγυησης :p

αλλα θα το κανω σιγουρα καποια στιγμη.

hell was full so i came back. Forza scuderia ferrari forza valentino rossi

htc 3470 htc trophy htc desire x htc sensation HTC ONE m7 m8 m9 nougat ICE rom

htc mini hd ROM EΚΔΟΣΗ 3.50. ΒΥ ΝSOURM with cookiehome tab

htc u ultra custom rom lineageOS Android 12 by tarkzim

 

Link to comment
Share on other sites

Ti θα εκανα στην θεση σου αφου τρωγεσαι :lol::lol:

Αναβαθμιση στο τελευταιο firmware λεφτα στο balance του paypal δες το νημα για περισσοτερες info http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6265175#post6265175

Αν εχεις λεφτα δεν σε νοιαζει το νημα ,αγοραζεις το s off ξεκλειδωνεις boot και κανεις s off αυτοματα , περνας

custom recovery custom rom και εισαι ετοιμος.

Αν βαλεις custom rom δεν σε αποσχολη το ota θα παρακολουθεις το νημα της ρομ που εχεις και θα βλεπεις τι γινεται.

Βεβαια να πω την αμαρτια μου, ακομα s off δεν εχω κανει ουτε και εγω απλα εχω custom rom και ειμαι εκτος εγγυησης :p

αλλα θα το κανω σιγουρα καποια στιγμη.

νταξει δεν θα παω κατευθειαν σε ρομ και s off χαχαχαχα πρεπει να ευχαριστηθω το τηλ και μετα...αλλα αυτο σκεφτομουν κ εγω να παρω το sunshine και μετα βημα βημα ξεκινανε ολα...εφοσον δεν εχει καποιο θεμα η lollipop τοτε θα την βαλω μολις παρω το τηλεφωνο...η αληθεια ειναι οτι θα το ειχα αγορασει ηδη το sunshine αλλα η εθνικη με πηγε κουβα...ενα Χ δεν μπορουσαν να φερουν...τεσπα ευχαριστω πολυ φιλε :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εχει φλασαρη καποιος φιλος αυτη την rom να μου πει πως παει

ψηνομαι :) να την φλασαρω

http://forum.xda-developers.com/htc-one-m8/development/rom-sd-redbulled-v1-hk-audio4-16-401-t3051295

EDIT. οπως την εβαλα την εβγαλα δεν μου αρεσε.

Edited by nek46

hell was full so i came back. Forza scuderia ferrari forza valentino rossi

htc 3470 htc trophy htc desire x htc sensation HTC ONE m7 m8 m9 nougat ICE rom

htc mini hd ROM EΚΔΟΣΗ 3.50. ΒΥ ΝSOURM with cookiehome tab

htc u ultra custom rom lineageOS Android 12 by tarkzim

 

Link to comment
Share on other sites

Ti θα εκανα στην θεση σου αφου τρωγεσαι :lol::lol:

Αναβαθμιση στο τελευταιο firmware λεφτα στο balance του paypal δες το νημα για περισσοτερες info http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6265175#post6265175

Αν εχεις λεφτα δεν σε νοιαζει το νημα ,αγοραζεις το s off ξεκλειδωνεις boot και κανεις s off αυτοματα , περνας

custom recovery custom rom και εισαι ετοιμος.

Αν βαλεις custom rom δεν σε αποσχολη το ota θα παρακολουθεις το νημα της ρομ που εχεις και θα βλεπεις τι γινεται.

Βεβαια να πω την αμαρτια μου, ακομα s off δεν εχω κανει ουτε και εγω απλα εχω custom rom και ειμαι εκτος εγγυησης :p

αλλα θα το κανω σιγουρα καποια στιγμη.

 

Μια παρατηρηση απο προσωπικη εμπειρια. Καλο ειναι αν το τηλ εχει kitkat να μην κανεις αναβαθμιση σε lolipop αλλα να τρεξεις το sunshine απο την kitkat και μετα κανε Root και βαλε Lolipop based custom Rom. Aυτο γιατι το sunshine σε kitkat θα σου δουλεψει 100% και θα σου ξεκλειδωσει BootLoader και θα κανει S-Off. Aν εισαι σε Lolipop υπαρχει σοβαρη πιθανοτητα το sunshine να μην μπορει να κανει temp-root συνεπως δεν θα τρεξει και δεν θα ξεκλειδωσει BootLoader ουτε θα κανει S-OFF. Θα αναγκαστεις να ξεκλειδωσεις BL μεσω HTCDev (δεν νομιζω να σε ψηνει να κανεις κατι τετοιο εφοσον πας με Sunshine για τους γνωστους λογους) , να κανεις root και μετα Sunshine για το S-Off. Υπαρχει ενας τροπος για καποιον που ειναι σε Lolipop και δεν του παιζει το sunshine να δωσει temp-root ετσι ωστε να δουλεψει το sunshine μεσω του kingroot app (αυτον εκανα και εγω με επιτυχια) αλλα ειναι φοβερα un-stable και μπορει να μην παιξει οποτε μετα φακελωνεσαι αναγκαστικα στην HTC για το ξεκλειδωμα του BL.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να προσέχουμε λίγο τι γράφουμε ε..

Ότι εγώ ζήτησα από την htc το token ξεκλειδώματος δεν σημαίνει ότι το χρησιμοποίησα κιόλας.. ;)

Δεν μπορεί κανένας να αποδείξει ότι το κινητό ξεκλειδώθηκε από τη στιγμή που θα δείχνει Locked bootloader,

γιατί το s-off γι' αυτό το κάνουμε.. Για να κλειδώσουμε τον BL αν χρειαστεί..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Μια παρατηρηση απο προσωπικη εμπειρια. Καλο ειναι αν το τηλ εχει kitkat να μην κανεις αναβαθμιση σε lolipop αλλα να τρεξεις το sunshine απο την kitkat και μετα κανε Root και βαλε Lolipop based custom Rom. Aυτο γιατι το sunshine σε kitkat θα σου δουλεψει 100% και θα σου ξεκλειδωσει BootLoader και θα κανει S-Off. Aν εισαι σε Lolipop υπαρχει σοβαρη πιθανοτητα το sunshine να μην μπορει να κανει temp-root συνεπως δεν θα τρεξει και δεν θα ξεκλειδωσει BootLoader ουτε θα κανει S-OFF. Θα αναγκαστεις να ξεκλειδωσεις BL μεσω HTCDev (δεν νομιζω να σε ψηνει να κανεις κατι τετοιο εφοσον πας με Sunshine για τους γνωστους λογους) , να κανεις root και μετα Sunshine για το S-Off. Υπαρχει ενας τροπος για καποιον που ειναι σε Lolipop και δεν του παιζει το sunshine να δωσει temp-root ετσι ωστε να δουλεψει το sunshine μεσω του kingroot app (αυτον εκανα και εγω με επιτυχια) αλλα ειναι φοβερα un-stable και μπορει να μην παιξει οποτε μετα φακελωνεσαι αναγκαστικα στην HTC για το ξεκλειδωμα του BL.

 

ευχαριστω πολυ για της πληροφοριες αλλα δεν εχω ακομα σκοπο να το πειραξω το τηλεφωνο καθως ειναι η πρωτη φορα που πιανω Htc ελεγα εδω και ποσα χρονια απο τοτε που ειχε βγει το htc hero αλλα επεσα σε σονυ και μετα σε κινεζικο....εμενα η απορια μου ειναι αλλη...μολις το παρω θα μου ζητησει ενημερωση λογισμικου σωστα?σωστα...να την κανω?ειναι καλυτερη η 5?τι παραπανω μου προσφερει η 5 απο την ιδια π εχει?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να προσέχουμε λίγο τι γράφουμε ε..

Ότι εγώ ζήτησα από την htc το token ξεκλειδώματος δεν σημαίνει ότι το χρησιμοποίησα κιόλας.. ;)

Δεν μπορεί κανένας να αποδείξει ότι το κινητό ξεκλειδώθηκε από τη στιγμή που θα δείχνει Locked bootloader,

γιατί το s-off γι' αυτό το κάνουμε.. Για να κλειδώσουμε τον BL αν χρειαστεί..

Καλα αυτο εξυπακουεται ηταν λαθος δικο μου που δεν το αναφερα :) αλλα να κανω και μια χαζη ερωτηση

οταν ζηταμε το unl token δεν το ζηταμε για να ξεκλειδωσουμε τον boot ? αλλιως τι να το κανουμε ?

Φιλε sakaki @ εγω τουλαχιστον δεν ξερω τι γινετε με την επισημη rom εκδοση 5 στο επισημο νημα

καποια παιδια λενε πως δεν εχει κατσει καλα η 5.

hell was full so i came back. Forza scuderia ferrari forza valentino rossi

htc 3470 htc trophy htc desire x htc sensation HTC ONE m7 m8 m9 nougat ICE rom

htc mini hd ROM EΚΔΟΣΗ 3.50. ΒΥ ΝSOURM with cookiehome tab

htc u ultra custom rom lineageOS Android 12 by tarkzim

 

Link to comment
Share on other sites

Καλα αυτο εξυπακουεται ηταν λαθος δικο μου που δεν το αναφερα :) αλλα να κανω και μια χαζη ερωτηση

οταν ζηταμε το unl token δεν το ζηταμε για να ξεκλειδωσουμε τον boot ? αλλιως τι να το κανουμε ?

Φιλε sakaki @ εγω τουλαχιστον δεν ξερω τι γινετε με την επισημη rom εκδοση 5 στο επισημο νημα

καποια παιδια λενε πως δεν εχει κατσει καλα η 5.

 

Για μελέτη του κλειδώματος της htc ίσως? Για ερευνητικούς σκοπούς κλπ...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Για μελέτη του κλειδώματος της htc ίσως? Για ερευνητικούς σκοπούς κλπ...

Μάλιστα αυτό δεν το ήξερα καθόλου thanks for the tip.

hell was full so i came back. Forza scuderia ferrari forza valentino rossi

htc 3470 htc trophy htc desire x htc sensation HTC ONE m7 m8 m9 nougat ICE rom

htc mini hd ROM EΚΔΟΣΗ 3.50. ΒΥ ΝSOURM with cookiehome tab

htc u ultra custom rom lineageOS Android 12 by tarkzim

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...