Jump to content

[Επίσημο] HTC One (M8)


gnt
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εν τω μεταξυ η καμερα που την θαβανε ολοι, ειναι απιστευτη. Το εφε που φτιαχνεις σου δινει ψευδαισθηση DSLR. Στο ζουμ οντως χαλαει και εκει δε συγκρινεται με ναυαρχιδες , αλλα για social media ενδεχομενως να δινει και καλυτερο αποτελεσμα απο αλλα κορυφαια κινητα.

 

Η μπροστινη επισης ειναι πολυ καλη. Σιγουρα καλυτερη απο 950xl που ειχα , οπου σε παρομοιο φωτισμο το δευτερο μου τις κιτρινιζε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μια χαρά κάμερες έχει το κινητό. Αμφιλεγόμενα τα "ultrapixel" αλλά αν μπορούσε να μπει αυτή η τεχνολογία σε 13ρα κάμερα, κανείς δεν θα την έθαβε. Το μόνο που θα ήθελα είναι ο οπτικός σταθεροποιητής που υπήρχε στο M7, όχι ότι έχει και μεγάλη διαφορά, αλλά θα ήταν χρήσιμος στη βιντεοσκόπηση. Να πούμε επίσης ότι το βίντεο στα 60fps είναι καταπληκτικό και απίστευτα smooth με κρυστάλλινο ήχο!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
καλησπερα ,θα ηθελα να μαθω αν ειχε κυκλοφορησει στην χωρα μας το : Htc m8 32gb developers edition και σε ποια εκδοση. ενδιαφερομαι για αγορα ενος μεταχειρισμενου αλλα φοβαμαι μην ειναι εκδοση για την ασια.
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα την S Team 6.0.1 με Sense 8 (custom rom) αλλά δυστυχώς λείπουν τα εφέ της κάμερας όπως ειπώθηκε παραπάνω. Δεν ξέρω αν υπάρχει άλλη rom που να τα υποστηρίζει αλλά θα ήθελα να το μάθω γιατί η συγκεκριμένη ήταν πολύ smooth και αφήνει περίπου 9-10GB ελεύθερη μνήμη! Πάντως από τη stock δεν κατάφερα να διαγράψω κάποιες εφαρμογές που είναι του συστήματος όπως το facebook. Τις εγκαθιστούσε ξανά μετά από restart.

 

Στάλθηκε από το HTC One M8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα την S Team 6.0.1 με Sense 8 (custom rom) αλλά δυστυχώς λείπουν τα εφέ της κάμερας όπως ειπώθηκε παραπάνω. Δεν ξέρω αν υπάρχει άλλη rom που να τα υποστηρίζει αλλά θα ήθελα να το μάθω γιατί η συγκεκριμένη ήταν πολύ smooth και αφήνει περίπου 9-10GB ελεύθερη μνήμη! Πάντως από τη stock δεν κατάφερα να διαγράψω κάποιες εφαρμογές που είναι του συστήματος όπως το facebook. Τις εγκαθιστούσε ξανά μετά από restart.

 

Στάλθηκε από το HTC One M8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αν ξαναπερασεις την stock δοκιμασε με αυτη την εφαρμογη να σβησεις οτι θες , νομιζω οτι θα κανεις δουλεια .

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.scn.systemappremover&rdid=com.scn.systemappremover

Οσο για την s rom δεν μπορω να βοηθησω δεν εχω πια την συσκευη:)

hell was full so i came back. Forza scuderia ferrari forza valentino rossi

htc 3470 htc trophy htc desire x htc sensation HTC ONE m7 m8 m9 nougat ICE rom

htc mini hd ROM EΚΔΟΣΗ 3.50. ΒΥ ΝSOURM with cookiehome tab

htc u ultra custom rom lineageOS Android 12 by tarkzim

 

Link to comment
Share on other sites

Αν ξαναπερασεις την stock δοκιμασε με αυτη την εφαρμογη να σβησεις οτι θες , νομιζω οτι θα κανεις δουλεια .

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.scn.systemappremover&rdid=com.scn.systemappremover

Οσο για την s rom δεν μπορω να βοηθησω δεν εχω πια την συσκευη:)

Θα την δοκιμάσω, σ'ευχαριστώ. Με το SD Maid που χρησιμοποιώ δεν έκανα δουλειά. Βασικά γι'αυτό ήθελα να κάνω root, αν δεν μπορώ να διαγράψω το bloatware δεν έχει νόημα. Μπορεί να δοκιμάσω και άλλη rom αλλά δεν καίγομαι κιόλας.

 

Στάλθηκε από το HTC One M8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις m8s τοτε γραφεις σε λαθος νημα :)

 

 

Παιδες οταν κλεινω το κινητο και το ξαναανοιγω ,χανω τις ρυθμισεις των ηχων. Συμβαινει και σε εσας;

Link to comment
Share on other sites

Τα off topic διαγράφηκαν. Στο κατάλληλο θέμα μπορείς να θέσεις το ερώτημά σου. Οι χρήστες που συμμετέχουν θα λάβουν ενημέρωση για νέα μηνύματα και θα σου απαντήσουν.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Έχω ένα Μ8 με Android 6, non rooted το οποίο λειτουργούσε πάντα απροβλημάτιστα. Χθες δοκίμασα να κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων για να το δώσω στην κόρη μου. Να πω επίσης ότι όταν ξεκίνησα τη διαδικασία το τηλέφωνο ήταν χωρίς κάρτα sim και χωρίς κάρτα SD και πλήρως φορτισμένο.

Ξεκίνησε κανονικά restart και μετά κόλλησε στην boot screen για ώρες μέχρι που τελείωσε η μπαταρία του. Δοκίμασα τα πάντα αλλά διαρκώς κολλάει στο σημείο με την άσπρη οθόνη και το σήμα της HTC. Μπήκα σε recovery mode, έκανα wipe cashe και προσπάθησα ξανά restart πολλές φορές. Τα ίδια. Ξεκινάει και κολλάει πάλι στο σημείο που προανέφερα. Να σημειωθεί ότι το τηλέφωνο είναι ελάχιστα χρησιμοποιημενο και σε άριστη κατάσταση.

Τι μπορώ να κάνω χωρίς να μπω σε διαδικασία να περάσω άλλη rom ή να το πάω σε service κλπ?

Υπάρχει λύση;

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω ποση βοηθεια θα ειναι αλλα δοκιμασε να κανεις παλι wipe αλλα εχοντας micro sd card μεσα. Ενας τυπας ειχα διαβασει το ειχε ξεκολλησει ετσι.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εδώ και τρεις μέρες το κινητό τα έχει παίξει από μικρόφωνο*. Μπήκα στα διαγνωστικά εργαλεία της HTC (*#*#3424#*#*) και είναι ξεκάθαρο ότι τα έχει παίξει τα κύριο μικρόφωνο. Δοκίμασα και αυτήν την λύση αλλά πάλι ακούγεται μόνο αέρας στις κλήσεις αλλά και μέσω skype/viber/whatsapp.

 

Έχει επισκευάσει κανείς μικρόφωνο; Σε ποιο κατάστημα και πόσο κόστισε; Που μου προτείνετε να το στείλω για φθηνή αξιόπιστη επισκευή; Έχει πάρει κανείς το ρίσκο να το επισκευάσει μόνος του; Πόσο κόστισε το ανταλλακτικό και πόσο δυσκόλεψε; Έχει βρει κανείς τρόπο να χρησιμοποιείται το πίσω μικρόφωνο ως κύριο μικρόφωνο στις κλήσεις; Και τελευταία ερώτηση, όλες οι πλακέτες που έχουν θύρα usb + ακουστικών έχουν και το μικρόφωνο ενσωματωμένο η παίζει να μην υπάρχει πάνω; Δεν μπορώ να βρω πουθενά μία φωτογραφία που να δείχνει ποιο είναι το μπροστινό μικρόφωνο.

 

*Αρχικά παραπονούνταν ο συνομιλητής μου για πολύ θόρυβο σαν αέρα στη γραμμή και ότι ακουγόμουν στο βάθος. Άλλες φορές δεν ακουγόμουν καθόλου. Άλλες φορές έστρωνε προσωρινά. Αρχικά το πρόβλημα εμφανιζόταν μόνο στις κλήσεις αλλά έκανα κανονικά ηχογραφήσεις. Καμιά φορά το πρόβλημα εξαφανιζόταν όταν ενεργοποιούσα ανοιχτή ακρόαση. Σήμερα δεν στρώνει καθόλου, δεν ακούγομαι καθόλου και ακούγεται μόνο αέρας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εδώ και τρεις μέρες το κινητό τα έχει παίξει από μικρόφωνο*. Μπήκα στα διαγνωστικά εργαλεία της HTC (*#*#3424#*#*) και είναι ξεκάθαρο ότι τα έχει παίξει τα κύριο μικρόφωνο. Δοκίμασα και αυτήν την λύση αλλά πάλι ακούγεται μόνο αέρας στις κλήσεις αλλά και μέσω skype/viber/whatsapp.

 

Έχει επισκευάσει κανείς μικρόφωνο; Σε ποιο κατάστημα και πόσο κόστισε; Που μου προτείνετε να το στείλω για φθηνή αξιόπιστη επισκευή; Έχει πάρει κανείς το ρίσκο να το επισκευάσει μόνος του; Πόσο κόστισε το ανταλλακτικό και πόσο δυσκόλεψε; Έχει βρει κανείς τρόπο να χρησιμοποιείται το πίσω μικρόφωνο ως κύριο μικρόφωνο στις κλήσεις; Και τελευταία ερώτηση, όλες οι πλακέτες που έχουν θύρα usb + ακουστικών έχουν και το μικρόφωνο ενσωματωμένο η παίζει να μην υπάρχει πάνω; Δεν μπορώ να βρω πουθενά μία φωτογραφία που να δείχνει ποιο είναι το μπροστινό μικρόφωνο.

 

*Αρχικά παραπονούνταν ο συνομιλητής μου για πολύ θόρυβο σαν αέρα στη γραμμή και ότι ακουγόμουν στο βάθος. Άλλες φορές δεν ακουγόμουν καθόλου. Άλλες φορές έστρωνε προσωρινά. Αρχικά το πρόβλημα εμφανιζόταν μόνο στις κλήσεις αλλά έκανα κανονικά ηχογραφήσεις. Καμιά φορά το πρόβλημα εξαφανιζόταν όταν ενεργοποιούσα ανοιχτή ακρόαση. Σήμερα δεν στρώνει καθόλου, δεν ακούγομαι καθόλου και ακούγεται μόνο αέρας.

Kαλησπερα φιλε :) μαγαζι δεν εχω να σου προτεινω :( Αν πιανουν τα χερια σου ριξε μια ματια εδω

https://www.youtube.com/results?search_query=htc+m8+microphone+fix+it

και εδω http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2050601.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.Xhtc+m8+microphone+.TRS0&_nkw=htc+m8+microphone+&_sacat=0

Mε την αρβατο μιλησες μηπως συμφερει να το πας απο κει ?

hell was full so i came back. Forza scuderia ferrari forza valentino rossi

htc 3470 htc trophy htc desire x htc sensation HTC ONE m7 m8 m9 nougat ICE rom

htc mini hd ROM EΚΔΟΣΗ 3.50. ΒΥ ΝSOURM with cookiehome tab

htc u ultra custom rom lineageOS Android 12 by tarkzim

 

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά ήμουν σε σκέψη να το επισκευάσω μόνος μου. Αλλά τελικά αποφάσισα να αλλάξω και μπαταρία οπότε λέω να το στείλω σε σέρβις γιατί μπαταρία δεν επιχειρώ να την αλλάξω. Είναι αρκετά δυσκολότερο και επικίνδυνο. Η μπαταρία έχει πλέον γεράσει και ενώ βγάζει καλή αυτονομία, δεν σηκώνει μεγάλο φορτίο όταν η στάθμη είναι κάτω από 30%. Ανοίγω πχ κάμερα ή φακό ή βγάζω φώτο με φλας και το κινητό σβήνει. Και με το γνωστό bug που μας ήρθε με την Marshmallow που αναφέρουν και μερικοί συμφορουμίτες πιο πάνω, τις περισσότερες φορές που κλείνει η συσκευή από power loss, χάνονται δεδομένα και κάνω κάθε τρεις και λίγο restore με twrp.

 

Όσο για την πρώην arvato, για να μην πω κάτι που θα εξαγριώσει κανέναν, δες εδώ, εδώ, εδώ και πολλά άλλα. Καλύτερα να το έφτιαχνα μόνος μου. Προτιμώ να επιλέξω κάποιον επαγγελματία. Έχω επικοινωνήσει με fixmobile.gr και μου είπαν κόστος 60 ευρώ για γνήσια μπαταρία, πλακέτα που αλλάζει θύρα φόρτισης, ακουστικών και μικρόφωνο και αποστολές πήγαινε έλα μέσα στην τιμή. Τώρα περιμένω απάντηση από VOLTE-TEL στην Θεσσαλονίκη και σήμερα θα πάω να ρωτήσω στον Γερμανό. Κάποιος συμφορουμίτης άλλαξε μπαταρία στον Γερμανό με 50 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

gms νομίζω πως είναι καλή η τιμή του fixmobile για όλα αυτά, και τα παιδιά εκεί κάνουν πολύ καλή δουλειά. Είχα αλλάξει την μπαταρία του M7 στο εν λόγω κατάστημα και μέσα σε μια ώρα είχα πάρει το κινητό πίσω! Βέβαια στη δική σου περίπτωση μάλλον θα χρειαστεί περισσότερος χρόνος αλλά νομίζω ότι αξίζει αν θέλεις να κρατήσεις το κινητό.

 

Στάλθηκε από το HTC One M8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά ήμουν σε σκέψη να το επισκευάσω μόνος μου. Αλλά τελικά αποφάσισα να αλλάξω και μπαταρία οπότε λέω να το στείλω σε σέρβις γιατί μπαταρία δεν επιχειρώ να την αλλάξω. Είναι αρκετά δυσκολότερο και επικίνδυνο. Η μπαταρία έχει πλέον γεράσει και ενώ βγάζει καλή αυτονομία, δεν σηκώνει μεγάλο φορτίο όταν η στάθμη είναι κάτω από 30%. Ανοίγω πχ κάμερα ή φακό ή βγάζω φώτο με φλας και το κινητό σβήνει. Και με το γνωστό bug που μας ήρθε με την Marshmallow που αναφέρουν και μερικοί συμφορουμίτες πιο πάνω, τις περισσότερες φορές που κλείνει η συσκευή από power loss, χάνονται δεδομένα και κάνω κάθε τρεις και λίγο restore με twrp.

 

Όσο για την πρώην arvato, για να μην πω κάτι που θα εξαγριώσει κανέναν, δες εδώ, εδώ, εδώ και πολλά άλλα. Καλύτερα να το έφτιαχνα μόνος μου. Προτιμώ να επιλέξω κάποιον επαγγελματία. Έχω επικοινωνήσει με fixmobile.gr και μου είπαν κόστος 60 ευρώ για γνήσια μπαταρία, πλακέτα που αλλάζει θύρα φόρτισης, ακουστικών και μικρόφωνο και αποστολές πήγαινε έλα μέσα στην τιμή. Τώρα περιμένω απάντηση από VOLTE-TEL στην Θεσσαλονίκη και σήμερα θα πάω να ρωτήσω στον Γερμανό. Κάποιος συμφορουμίτης άλλαξε μπαταρία στον Γερμανό με 50 ευρώ.

 

Καλημέρα, μέχρι τώρα για τρεις συσκευές (1 sony M4, 1 xperia Ζ3 και 1 HTC M8) που χρειάστηκα την Arvato δεν είχα κανένα πρόβλημα, βέβαια και οι τρεις ήταν εντός εγγύησης. Πιστεύω πως η τιμή των 60€ της fixmobile είναι τίμια και έχω ακούσει πως κάνουν καλή δουλειά.

πίσω από κάθε επιτυχημένο άντρα, κρύβεται...η μαμά του που τον ξεματιάζει :lol: !
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα την S Team 6.0.1 με Sense 8 (custom rom) αλλά δυστυχώς λείπουν τα εφέ της κάμερας όπως ειπώθηκε παραπάνω. Δεν ξέρω αν υπάρχει άλλη rom που να τα υποστηρίζει αλλά θα ήθελα να το μάθω γιατί η συγκεκριμένη ήταν πολύ smooth και αφήνει περίπου 9-10GB ελεύθερη μνήμη! Πάντως από τη stock δεν κατάφερα να διαγράψω κάποιες εφαρμογές που είναι του συστήματος όπως το facebook. Τις εγκαθιστούσε ξανά μετά από restart.

 

Στάλθηκε από το HTC One M8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δοκίμασε την ice ROM. Είναι μεν με sense 7, αλλά είναι ότι καλύτερο και έχεις και τα εφέ της κάμερας κανονικά.. ουσιαστικά, επειδή έχει aroma installer, διαλέγεις τι εφαρμογές θα βάλεις. Είναι πολύ ελαφριά και μου βγάζει 2 μέρες με 4.30 ώρες οθόνης.

 

Εάν θέλεις Nougat, σου προτείνω resurrection remix, που έχει πολλές επιλογές παραμετροποίησης. Βάζω και δύο screenshot σχετικά με το δικό μου πως ήταν.

 

Ωστόσο το γύρισα σε sense γιατί ήταν πιο σταθερό. Με την Nougat είχα αραιά και που κάποια κολλήματα.

 

Υγ. Η s.rom είναι εξαιρετική αλλά η κάμερα που έχει είναι από Α9 και έχει τους drivers του HTC 10. Για αυτό και δεν έχει τα duo effects.

 

a1QkBH5eHHumCz1SA

 

RiPPcW39D8ayikvv5

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ευχαριστώ για τη βοήθεια και τις απόψεις σας. Από Volte Tel δεν είχα καμία απάντηση και στο Buzz Mobile μου είπαν 100 ευρώ κόστος. Τελικά αποφάσισα να αγοράσω τα ανταλλακτικά και να το επιδιορθώσω μόνος μου γιατί το κινητό μεταχειρισμένο μπορώ να το βρω 100 ευρώ. Και με 60 ευρώ κόστος για επισκευή, καταλαβαίνετε, σημαίνει 60% τους κόστους για αγορά ολόκληρης συσκευής. Δεν μετάνιωσα για την απόφασή μου αλλά από το fixmobile μου στείλανε χαλασμένη ιμιτασιόν πλακέτα (facepalm την γκαντεμιά μου μέσα) και είμαι ακόμα χωρίς Μ8.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Κατεβασα ενα EU RUU το περασα 2 φορες και νομιζω σε μερικα πηγαινει καλυτερα :) . Το αναφερω μηπως θελει κανεις να ξαναφλασαρει .
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...
Καλησπέρα. Σήμερα το πρωί έτσι ξαφνικά σταμάτησε να διαβάζει την sd. Έχω κάνει ρισταρτ, έχω βάλει-βγάλει την κάρτα αλλά τίποτα. Δώστε βοήθεια..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Σήμερα το πρωί έτσι ξαφνικά σταμάτησε να διαβάζει την sd. Έχω κάνει ρισταρτ, έχω βάλει-βγάλει την κάρτα αλλά τίποτα. Δώστε βοήθεια..

 

Καλησπέρα, δοκίμασες με άλλη κάρτα να δεις;

πίσω από κάθε επιτυχημένο άντρα, κρύβεται...η μαμά του που τον ξεματιάζει :lol: !
Link to comment
Share on other sites

Όχι αλλά έχω την ίδια κάρτα εδώ κ 1.5 χρόνο που έχω το τηλ. Τι μπορεί να έγινε χτες το βράδυ που κοιμόμουν ας πούμε? Γιατί μέχρι χτες δουλειές κανονικά. Δε μου βγάζει ούτε φώτο ούτε τραγούδια που έχω μέσα.
Link to comment
Share on other sites

Όχι αλλά έχω την ίδια κάρτα εδώ κ 1.5 χρόνο που έχω το τηλ. Τι μπορεί να έγινε χτες το βράδυ που κοιμόμουν ας πούμε? Γιατί μέχρι χτες δουλειές κανονικά. Δε μου βγάζει ούτε φώτο ούτε τραγούδια που έχω μέσα.

Πριν δύο χρόνια στον ένα χρόνο που είχα το κινητό έπαθα ακριβώς το ίδιο. Ανεξήγητα. Η κάρτα διαβαζόταν κανονικά στον υπολογιστή. Μετέφερα όλα τα αρχεία en block σε μια καινούργια κι όλα καλά..

Link to comment
Share on other sites

Μα είναι απίστευτο. Η κάρτα λειτουργεί κανονικά και στον υπολογιστή και σε άλλο τηλέφωνο(το δοκίμασα σήμερα). Επίσης το τηλέφωνο που του έβαλα άλλη κάρτα την διάβαζε κανονικά. Παρατήρησα ότι όταν την βγάλω και την ξαναβάλω ή όταν κάνω restart το τηλέφωνο λειτουργεί για λίγο. Βασικά προσπαθεί να τη διαβάσει και ίσως λειτουργήσει για 1-2 λεπτά, πχ αν βάλω ένα τραγούδι να παίξει θα παίξει μισό και μετά την χάνει πάλι. Προσπαθώ να την κάνω fat32 από exfat και γενικά να της κάνω ένα format αλλά έχει προστασία εγγραφής και δεν βρίσκω κανένα τρόπο(έχω δει καμιά 20αριά βιντεο). Μέχρι που σκέφτομαι να κάνω και reset στο τηλέφωνο, αλλά δε νομίζω να λυθεί το θέμα γιατί μάλλον η κάρτα πρέπει να διαμορφωθεί ξανά. Δε ξέρω τι να κάνω.. :mad:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...