Jump to content

[Επίσημο] HTC One (M8)


gnt
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά μου ήρθε η συσκευή, απο Vodafone και είναι unbranded για όσους ρωτούσαν παλιότερα στο νήμα. Ερώτηση: Η κάμερα δεν έχει επιλογή αλλαγής της ανάλυσης έτσι; Νομιζω οτι είχα διαβάσει και για μια εφαρμογή που κανει upscale στα 8mp ισχυει;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά μου ήρθε η συσκευή, απο Vodafone και είναι unbranded για όσους ρωτούσαν παλιότερα στο νήμα. Ερώτηση: Η κάμερα δεν έχει επιλογή αλλαγής της ανάλυσης έτσι; Νομιζω οτι είχα διαβάσει και για μια εφαρμογή που κανει upscale στα 8mp ισχυει;

 

Μμμμ πότε το παρήγγειλες αν επιτρέπεται; Εγώ πήγα την Μ.Παρασκευή δεν είχαν απόθεμα αλλά μου είπαν πως υπάρχει διαθέσιμο στις αποθήκες. Από τότε ακόμη έρχεται...διαβάζοντας και προηγούμενα posts πως το έχει ξανακάνει με άλλες συσκευές η vodafone και εν τέλει δεν έφερε κομμάτια το πήρα απόφαση ότι δεν θα μου έρθει...πήγα την παρασκευή να πάρω την προκαταβολή που άφησα και με διαβεβαίωσε πως θα την φέρουν τελικά. τι παίζει τελικά δεν μπορώ να καταλάβω..θα φέρει η HTC και άλλα κομμάτια ή σταμάτησαν όπως αναφέρθηκε παλαιότερα...τ

 

όσων αφορά την το θέμα του upscale με ένα γρήγορο search βρήκα αυτά τα δύο

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=55923464&postcount=2501

 

και αυτό

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=51881275&postcount=742

 

με μια γρήγορη ματιά μου φάνηκε η δουλειά γίνεται μόνο στον υπολογιστή και όχι άμεσα μέσω εφαρμογής στο κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα την βοήθεια σας παρακαλώ :)

 

Είχα κάνει με το m8 sunshine και είχα περάσει αν θυμάμαι καλά και ένα app που έκανε root την συσκευή. Τώρα που θέλω να δώσω το κινητό σε ένα φίλο πως μπορώ να τα σβήσω όλα; Γιατί όταν πατάω factory reset κάνει reset και με πετάει σε ένα custom περιβάλλον.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα την βοήθεια σας παρακαλώ :)

 

Είχα κάνει με το m8 sunshine και είχα περάσει αν θυμάμαι καλά και ένα app που έκανε root την συσκευή. Τώρα που θέλω να δώσω το κινητό σε ένα φίλο πως μπορώ να τα σβήσω όλα; Γιατί όταν πατάω factory reset κάνει reset και με πετάει σε ένα custom περιβάλλον.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Η συσκευη σου μπαινει στο recovery εκει θα δεις το wipe το πατας και θα δεις το swipe to factory reset

το κανεις και εισαι ετοιμος η συσκευη θα ειναι σαν να την ανοιγεις πρωτη φορα.

hell was full so i came back. Forza scuderia ferrari forza valentino rossi

htc 3470 htc trophy htc desire x htc sensation HTC ONE m7 m8 m9 nougat ICE rom

htc mini hd ROM EΚΔΟΣΗ 3.50. ΒΥ ΝSOURM with cookiehome tab

htc u ultra custom rom lineageOS Android 12 by tarkzim

 

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευη σου μπαινει στο recovery εκει θα δεις το wipe το πατας και θα δεις το swipe to factory reset

το κανεις και εισαι ετοιμος η συσκευη θα ειναι σαν να την ανοιγεις πρωτη φορα.

 

Δούλεψε μια χαρά! Σε ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Μμμμ πότε το παρήγγειλες αν επιτρέπεται; Εγώ πήγα την Μ.Παρασκευή δεν είχαν απόθεμα αλλά μου είπαν πως υπάρχει διαθέσιμο στις αποθήκες. Από τότε ακόμη έρχεται...διαβάζοντας και προηγούμενα posts πως το έχει ξανακάνει με άλλες συσκευές η vodafone και εν τέλει δεν έφερε κομμάτια το πήρα απόφαση ότι δεν θα μου έρθει...πήγα την παρασκευή να πάρω την προκαταβολή που άφησα και με διαβεβαίωσε πως θα την φέρουν τελικά. τι παίζει τελικά δεν μπορώ να καταλάβω..θα φέρει η HTC και άλλα κομμάτια ή σταμάτησαν όπως αναφέρθηκε παλαιότερα...τ

 

όσων αφορά την το θέμα του upscale με ένα γρήγορο search βρήκα αυτά τα δύο

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=55923464&postcount=2501

 

και αυτό

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=51881275&postcount=742

 

με μια γρήγορη ματιά μου φάνηκε η δουλειά γίνεται μόνο στον υπολογιστή και όχι άμεσα μέσω εφαρμογής στο κινητό.

 

Ειμαι υπάλληλος και αυτο π πήρα ηταν απο ακύρωση αγορας πελάτη.εννοείται οτι είχαν εξαφανιστεί όλα σ 5 μερες. Σ ευχαριστώ πάντως για τις πληροφοριες!

Link to comment
Share on other sites

τα ηχεια του ειναι πολυ πιο δυνατα απο το Μ7 του Μ8 ,το ειχα το Μ7 ,επισης εχει πολυ καλυτερη μπαταρια,καλυτερη καμερα και βεβαια ειναι πιο γρηγορο,

το μονο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι το Μ7 εχει 5,0,2 και το Μ8 εχει 5,0,1?

 

εαν και ειχα ενδιασμους να παρω το Μ8 ερχομενος απο Μ7 ,τελικα ειμαι 100% ευχαριστημενος,

 

επισης εαν και εχω κραξει την αρβατο κατα καιρους,πηγα το Μ7 για μωβ καμερα,χασιμο sim και ξεκολημενη οθονη και μου το αλλαξανε σε 2 μερες με αλλο τηλεφωνο,μπραβο τους!!!!

εχω ειχα καποτε 3 m7,ενα blue,και δυο black..ο φοβος μου ηταν παντα η μωβ καμερα αλλα δεν ετυχα σε κανενα..οσο για τον ηχο το m8 εχει πολυ καθαρο κρυσταλλινο ηχο,δεν παιζει ρολο να παιζει ποιο δυνατα αλλα να ειναι καθαρος ηχος...

I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να αλλάξουν τα πλήκτρα οθόνης εμφάνιση και να γίνουν σαν το στοκ 5.0 χωρίς root; Γενικά, όλες μου οι συσκευές ήταν ρουταρισμένες, αλλά το M8 σκέφτομαι να το αφήσω stock αν συνεχίσει να δουλεύει όπως πρέπει.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, ας μου πει όποιος ξέρει όταν συνδέουμε το Μ8 με stickaki μετά από που πάμε και κάνουμε ασφαλή κατάργηση?
πίσω από κάθε επιτυχημένο άντρα, κρύβεται...η μαμά του που τον ξεματιάζει :lol: !
Link to comment
Share on other sites

έχω κάνει 3 φορτισεις στο κινητό, και ενώ δεν μπορώ να πω οτι δεν έχει καλή μπαταρία περίμενα λίγο καλύτερη να είναι με βάση τις κριτικές. Στο screenshot Που επισυνάπτω είναι φυσιολογικό να έχει τόση κατανάλωση ο kernel?
Link to comment
Share on other sites

έχω κάνει 3 φορτισεις στο κινητό, και ενώ δεν μπορώ να πω οτι δεν έχει καλή μπαταρία περίμενα λίγο καλύτερη να είναι με βάση τις κριτικές. Στο screenshot Που επισυνάπτω είναι φυσιολογικό να έχει τόση κατανάλωση ο kernel?

 

Με αυτή την κατανάλωση θα βγάζεις περίπου 4,5 ώρες που είναι ΟΚ. Έχω δει πολύ κόσμο να βγάζει 5-6 ώρες, βέβαια ο καθένας έχει διαφορετική χρήση, διαφορετικές ρυθμίσεις και πάει λέγοντας.

Ο κέρνελ πάντα είναι ψηλά, αλλά νομίζω είναι λίγο... τσιμπημένος σε αυτή τη φόρτιση σε σχέση με όσα γνωρίζω.

Τσέκαρε και στην επόμενη φόρτισή σου.

Link to comment
Share on other sites

ένα περίεργο προβληματάκι έχω, όταν παίζω μουσική από τα ηχεία από κάποια εφαρμογή πχ napster ή μουσική κάποιες φορές ακούγεται πολύ σιγά. Αν κλείσω την εφαρμογή και την ξανανοίξω όλα κομπλέ. Έχει αντιμετωπίσει κανείς κάτι παρόμοιο;
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 2 μήνες που έχω το κινητό το φορτίζω με φορτιστή Sony Ericsson 850 mA και Lenovo 1A από το tablet A3500-FL. Σήμερα για πρώτη φορά μου έβγαλε το κινητό μήνυμα ότι κάνει αργή φόρτιση και προτείνει να χρησιμοποιήσω τον αυθεντικό φορτιστή. Πως γίνεται επί 2 μήνες να φόρτιζε στα μέγιστα αμπέρ χωρίς μήνυμα και ξαφνικά σήμερα να κατάλαβε τι φορτιστή συνδέω, να μου βγάζει αυτό το μήνυμα και να φορτίζει στα 430 mA και με τους δύο φορτιστές;
Link to comment
Share on other sites

και οι δυο φορτιστές φορτίζουν αργά το κινητό σου. Αυτός που έχει η συσκευασία είναι στο 1.5Α. Ο λόγος που μπορεί να στο βγάζει αυτό είναι ότι τρέχουν παράλληλα εφαρμογές και γι αυτό φορτίζει πιο αργά από το κανονικο
Link to comment
Share on other sites

Φορτίζουν πιο αργά από τον εργοστασιακό αλλά και με τους δύο το κινητό φορτίζει στα 900 - 950 mA. Αυτό που συνέβη σήμερα είναι κάτι το πρωτόγνωρο και παρόμοιο με την παραξενιά-ανοησία που έχουν τα iphone όταν τα συνδέσεις σε μη-apple φορτιστή. Κάτι πήγαινε στραβά με την "διαπραγμάτευση" (η όπως λέγεται) που γίνεται κατά την σύνδεση και το κινητό "ζήτησε" την τυπική ένταση ρεύματος που παρέχει μια usb θύρα, δηλαδή 500 mA, (σαν να ήταν low-power συσκευή) αντί για τη μέγιστη (ως high-power device). Το γιατί, άγνωστο. Ευτυχώς μετά από restart δεν το ξανά παρουσίασε και γλυτώνω την αγορά φορτιστή.
Link to comment
Share on other sites

επειδη εκανα μια μικρη βλακεια το stock system dump απλα το φλασαρω η θελει και wipe data?ειμαι απλα στοκ με ρουτ

 

απαντηση:τελικα την εκανα την αποπειρα χωρις wipe data και ολα ενταξει δεν σβηστηκε τιποτα,μονο εχασα το ρουτ

Edited by stelioz78

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

crash test χθες με camera LG G3 και έχω να πω ότι στις κοντινές λήψεις M8 με διαφορά. Πολύ πιο φωτεινές φωτό και καλύτερα χρώματα. Εκεί που παίρνει το αίμα του πίσω το G3 είναι στα πιο μακρινά πλάνα λόγω ανάλυσης και στις λήψεις με χαμηλό φωτισμό στο αυτόματο πάντα. Δε δοκίμασα λειτουργία νύχτας. Το μενου του ελλειπές σε σχέση με το Μ8. Χάρηκα με την επιλογή μου γιατί ήμουν στο τσακ να πάρω το G3.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, δεν υπάρχει το κινητο λέμε. Το μόνο που θα έπρεπε να είχε είναι η μεγαλύτερη ανάλυση της κάμερας γεγονός το οποίο φαίνεται βέβαια μόνο στις μακρινές. Κατά τα άλλα το κινητο πετάει. Πήρα το S6 και ξέρω τι σας λέω.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα..απεκτησα το κινητο πριν απο περιπου 2,5 μηνες...μεχρι τωρα δεν μου ειχε προκυψει καποιο προβλημα και το κινητο ηταν αψογο...απο χθες τελειως ξαφνικα εχει τα εξης θεματα : 1)περιστρεφεται η οθονη ενω ειναι απενεργοποιημενη η αυτοματη περιστροφη και περιστρεφεται ακομα και στο κεντρικο μενου και στην αρχικη οθονη 2) ενεργοποιηειται μονο του το ηχειο κατα τη διαρκεια της κλησης ξανα και ξανα 3) καποια μικροκοληματα σε σχεση με ολο τον προηγουμενο καιρο που δεν κολαγε καθολου...σημερα το εκανα reset νομιζοντας οτι ετσι θα λυθει το προβλημα αλλα δυστηχως δεν εγινε απολυτως τιποτα...κατι ακομα ασημαντο που με προβληματισε ειναι οτι μετα το reset το κινητο υποστηριζει ελληνικο μενου ενω πριν οχι......μηπως εχει καποιος ιδεα περι των παραπανω...ευχαριστω πολυ!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα..απεκτησα το κινητο πριν απο περιπου 2,5 μηνες...μεχρι τωρα δεν μου ειχε προκυψει καποιο προβλημα και το κινητο ηταν αψογο...απο χθες τελειως ξαφνικα εχει τα εξης θεματα : 1)περιστρεφεται η οθονη ενω ειναι απενεργοποιημενη η αυτοματη περιστροφη και περιστρεφεται ακομα και στο κεντρικο μενου και στην αρχικη οθονη 2) ενεργοποιηειται μονο του το ηχειο κατα τη διαρκεια της κλησης ξανα και ξανα 3) καποια μικροκοληματα σε σχεση με ολο τον προηγουμενο καιρο που δεν κολαγε καθολου...σημερα το εκανα reset νομιζοντας οτι ετσι θα λυθει το προβλημα αλλα δυστηχως δεν εγινε απολυτως τιποτα...κατι ακομα ασημαντο που με προβληματισε ειναι οτι μετα το reset το κινητο υποστηριζει ελληνικο μενου ενω πριν οχι......μηπως εχει καποιος ιδεα περι των παραπανω...ευχαριστω πολυ!

 

Μαλλον σου εχει βραχυκυκλωσει η θυρα USB. Η συσκευη μπαινει σε car mode και κανει τα παραπανω. Μου το ειχε παθει και εμενα οταν ειχε πεσει σε νερο. Δοκιμασε για αρχη με μια οδοντοβουρτσα/μικρο πινελο να την καθαρισεις ή/και με πιεση αερα. Κανε επανεκ. και δες.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είμαι γενικά ένας ευχαριστημένος κάτοχος του Μ8 και δεν πιστεύω πως άλλη συσκευή θα μου άρεζε/βόλευε περισσότερο. Όμως στον τομέα της κάμερας υπάρχουν δύο ελαττώματα που δεν έχω δει κανέναν πουθενά να τα αναφέρει. Για εμένα κάνουν την κάμερα συχνά αρκετά δύσχρηστη.

 

Ως κινητό που είναι, δεν έχει το βολικότερο σχήμα στο κράτημα και είναι λογικό το χέρι να κουνιέται παραπάνω σε σχέση με τη χρήση μίας φωτογραφικής. Αυτό επηρεάζει την απόσταση από το αντικείμενο εστίασης. Το πρώτο ελάττωμα του Μ8 είναι ότι το πράσινο τετράγωνο που εμφανίζεται κατά την εστίαση και λίγο πριν την λήψη της φωτογραφίας απλά κοροϊδεύει. Ο ρόλος του είναι να ενημερώσει ότι η κάμερα έχει επιτυχώς εστιάσει στο αντικείμενο που θεωρεί ότι έπρεπε να έχει εστιάσει.

Το πρώτο πρόβλημα είναι ότι εμφανίζεται ακόμα και όταν η κάμερα δεν έχει καταφέρει να εστιάσει. Γενικώς εμφανίζει πάντα το πράσινο πλαίσιο άσχετα από το αν ήταν επιτυχής ή όχι η εστίαση. Επομένως για τον χρήστη είναι άχρηστο και θα πρέπει με το μάτι να βγάλει συμπέρασμα αν και πόσο καλά έχει εστιάσει.

Το δεύτερο πρόβλημα είναι ότι κλάσματα πριν την λήψη ξαναεμφανίζεται αλλά η κάμερα δεν είναι σχεδιασμένη να ξαναεστιάζει τη στιγμή που ο χρήστης πατάει το πλήκτρο της λήψης. Απλά βγάζει τη φωτογραφία με βάση την τελευταία εστίαση που είχε κάνει. Δηλαδή πάλι ενημερώνει ψευδώς ότι έχει εστιάσει επιτυχώς, ενώ δεν επιχειρεί καν νέα εστίαση. Αυτό πρώτη φορά το βλέπω σε κινητό ή ψηφιακή και το θεωρώ πέρα για πέρα λάθος να μην υπάρχει έστω η επιλογή να ενεργοποιηθεί αν ο χρήστης το επιθυμεί και ας έχει επίπτωση στον χρόνο λήψης. Από τη στιγμή που είναι σχεδόν ανέφικτο να κρατήσεις ένα κινητό σταθερά όπως μία ψηφιακή, το κινητό κουνιέται, το αντικείμενο φεύγει από το σημείο της προ-εστίασης και η λήψη πολύ εύκολα γίνεται με κακή εστίαση.

 

Το δεύτερο ελάττωμα με την κάμερα είναι ότι, όταν δεν έχει εστιάσει στο σωστό αντικείμενο και πατάω στην οθόνη για να εστιάσει εκεί που θέλω, αλλάζει και η έκθεση με βάση την φωτεινότητα εκείνου του σημείου. Αν και η εστίαση είναι πλέον σωστή, η εικόνα καταστρέφεται λόγω λάθος έκθεσης. Θα έπρεπε να υπάρχει επιλογή στις ρυθμίσεις που να δίνει τη δυνατότητα το άγγιγμα στην οθόνη να επηρεάζει μόνο την εστίαση και όχι την έκθεση.

Edited by gms
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον σου εχει βραχυκυκλωσει η θυρα USB. Η συσκευη μπαινει σε car mode και κανει τα παραπανω. Μου το ειχε παθει και εμενα οταν ειχε πεσει σε νερο. Δοκιμασε για αρχη με μια οδοντοβουρτσα/μικρο πινελο να την καθαρισεις ή/και με πιεση αερα. Κανε επανεκ. και δες.

 

Ναι ξεχασα να αναφερω οτι εμπαινε στο car mode οπως και οτι ανοιγει η οθονη στα καλα καθουμενα...δοκιμασα αυτο που μου ειπες αλλα τιποτα...εσενα πως ειχε φτιαξει ??....υπαρχει περιπτωση να φτιαξει μετα απο λιγες μερες ή θα πρεπει να το στειλω για επισκευη??

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα θελω να αγορασω το κινητο αλλα παιρνω σε μερικα καταστηματα απο το σκρουτζ και με λενε οτι δεν εχουν ελληνικο μενου

αληθευει ? μπορω να τα κατεβασω εγω μετα ??

Link to comment
Share on other sites

nikos154

καλησπερα θελω να αγορασω το κινητο αλλα παιρνω σε μερικα καταστηματα απο το σκρουτζ και με λενε οτι δεν εχουν ελληνικο μενου

αληθευει ? μπορω να τα κατεβασω εγω μετα ??

 

Για να καταλάβεις εγώ το Μ8 μου το αγόρασα από το Γερμανικό Ebay μεταχειρισμένο και δεν είχε ελληνική γλώσσα στο μενού. Μόνο στα μηνύματα είχε. Αλλά με το που έβαλα την SIM το μενού γύρισε αυτόματα στα Ελληνικά. Ακόμα και τώρα όταν πάω στις ρυθμίσεις δεν υπάρχει επιλογή Ελληνικά... Αλλά τα πάντα είναι στα Ελληνικά.

Πιστεύω ότι δεν θα έχεις θέμα..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...