Jump to content

Xiaomi Redmi / Hongmi 1s


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μολις περασα την ελληνικη 5,4,24 miui v6 αλλα αποτι βλεπω κολλαει πολυ.... την εχει καποιος αλλος να μου πει?

έκανες όλα τα wipes?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια το ειδε καποιος σε καλη τιμη?με εφαγε η γυναικα για ενα και το θελει σε ασπρο.(τα μαγαζια που κοιταξα δεν εχουν ασπρο)

Επειδή έχω και τα 2 ( redmi 1 και redmi 2) πάρε το 2 με κλειστά τα μάτια. Σαφώς βελτιωμένο από το πρώτο ειδικά στην μπαταρία δεν ξέρω τι έχουν κάνει, βγάζω 5 ωρες ανοιχτή οθόνη και η τιμή είναι ίδια

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω και τα 2 ( redmi 1 και redmi 2) πάρε το 2 με κλειστά τα μάτια. Σαφώς βελτιωμένο από το πρώτο ειδικά στην μπαταρία δεν ξέρω τι έχουν κάνει, βγάζω 5 ωρες ανοιχτή οθόνη και η τιμή είναι ίδια

 

 

ειναι αισθητα ελαφρυτερο?

και απο διαστασεις?

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

ειναι αισθητα ελαφρυτερο?

και απο διαστασεις?

Είναι αισθητά ελαφρύτερο(το redmi 1 γενικά για τις διαστάσεις του είναι βαρύ κινητό), με καλύτερη δουλειά στα bezels σίγουρα από το πρώτο και οι στρογγυλεμενες γωνίες του δίνουν μια αίσθηση ότι είναι μικρότερο. (Είναι πιο λεπτό έτσι κι αλλιώς)Γενικά η αίσθηση που σου δίνει στο χέρι είναι ότι πρόκειται για σαφώς ποιο ποιοτικό κινητό από το πρώτο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το Hongmi 1s εδώ και καιρό με την μαμα version. Είχα βάλει vodafone και δεν είχα κανένα πρόβλημα με σήμα και κλήσεις μόνο με τις υψηλές χρεώσεις του πακέτου. Άλλαξα σε wind και το τηλέφωνο παρουσιάζει πρόβλημα με τις κλήσεις. Αναλυτικά όταν παίρνω ακούω εγώ και ακούει και ο άλλος ήχους σαν να πατάει κάποιος πλήκτρα. Σύγουρα δεν πατάω κάτι εγώ άλλα ούτε το αφτί μου και στις εξερχόμενες κλήσεις δεν καταγράφεται κάτι. Έχει τύχει σε κανέναν παρόμοιο πρόβλημα ξέρω ότι η μόνη λύση είναι να αλλάξω ξανά δίκτυο αλλά η wind είναι πολύ φτηνή και έχει και τα δωράκια της.

Έχω δομικάσει 2G αντί 3G αλλά πάλι τα ίδια και σαν λύση έχω απενεργοποιήση τους ήχους του πληκτρολογίου. Έχει κανείς κάτι άλλο που μπορώ να κάνω για το πρόβλημά μου.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να έχει πρόβλημα η σιμ σου γιατί σε εμένα με την wind είναι οκ (και προφανώς και σε πολλούς άλλους). Δοκίμασες να αλλάξεις slot στην sim?. Nα την βάλεις δηλαδή στην άλλη θέση.

Αλλιώς θα σου πρότεινα να πάρειςαπό την wind μια άλλη sim.

Link to comment
Share on other sites

Απενεργοποίησα των ήχο του πληκτρολογίου και τώρα ακούει ο άλλος την δόνηση ξανά ήχους και το μενού αλλάζει μόνο του.

Ανακάλυψα ότι έχει χάσει το ΙΜΕΙ γιατί εμφανίζει IMEI Invalid πως το βάζω πάλι.

 

Έχω το Xiaomi Redmi 1S με την μαμά version που ήρθε από το minideal.net

Edited by disappointed
Link to comment
Share on other sites

Απενεργοποίησα των ήχο του πληκτρολογίου και τώρα ακούει ο άλλος την δόνηση ξανά ήχους και το μενού αλλάζει μόνο του.

Ανακάλυψα ότι έχει χάσει το ΙΜΕΙ γιατί εμφανίζει IMEI Invalid πως το βάζω πάλι.

 

Έχω το Xiaomi Redmi 1S με την μαμά version που ήρθε από το minideal.net

 

Επανήλθε με την επαναφορά το IMEI ελπίζω να φτιάξουν και οι κλήσης.

Link to comment
Share on other sites

KALHMRA ΣΑς! ΕΙΜΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΣΧΕΤΗ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑς

ΕΧΩ ΤΟ ΧΙΑΟΜΙ RED RICE ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΣΕ ΑΨΟΓΑ.ΠΡΙΝ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΖΕΣΤΕΝΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΚΟΛΛΟΥΣΕ.. ΕΒΓΑΖΑ ΤΗ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΞΑΝΑΑΝΟΙΓΑ, Εβγαλα τισ περισσοτερες εφαρμογες. ΟΜΩΣ ΑΠΟ ΕΧΘΕΣ ΚΟΛΛΑΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ. εκανα επαναφορα εργοΣΤΑΣΙΑΚΩΝ ΡΥΘΜΙΣΕΩΝ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΛΥΣΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΟΠΟΤΕ ΠΑΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΤΗς ΡΟΜ ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ. ΛΕΕΙ ΑΠΟΤΥΧΙΑ ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΠΙΟ ΛΟΓΟ ΖΕΣΤΕΝΑΙΤΑΙ ΚΑΙ ΚΟΛΛΑΕΙ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ.

ΠΟΛΛΕςΕΡΩΤΗΣΕΙς ΜΑΖΕΜΕΝΕς.... ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Απαγορεύεται η αποκλειστική χρήση κεφαλαίων σύμφωνα με τους Όρους Χρήσης του myphone γιατί είναι σαν να φωνάζεις.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Είμαι σχετικά άσχετη και θα ήθελα την γνώμη αα.

Εχω το Χiaomi Red Rice εδώ και ένα χρόνο και λειτουργούσε άψογα. Πρίν από μια εβδομάδα άρχισε να ζεσταίνεται πολύ κολλούσε κ έπρεπε να βγάλω την μπαταρία να

περιμένω λίγο και αφού ξαναέβαζα την μπαταρία λειτουργούσε για λίγο. Απεγκατεστησα τις περισσότερες εφαρμογές. Όμως το πρόβλημα συνεχιζόταν. Έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων χωρίς να λυθεί το πρόβλημα συν το γεγονός ότι δε μπορούσα να κάνω αναβάθμιση της ROM(λέει αποτυχία ) Αν μπορεί κάποιος να μου πει αν είναι πρόβλημα λογισμικού ή χάλασε το κινητό μου !!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Είμαι σχετικά άσχετη και θα ήθελα την γνώμη αα.

Εχω το Χiaomi Red Rice εδώ και ένα χρόνο και λειτουργούσε άψογα. Πρίν από μια εβδομάδα άρχισε να ζεσταίνεται πολύ κολλούσε κ έπρεπε να βγάλω την μπαταρία να

περιμένω λίγο και αφού ξαναέβαζα την μπαταρία λειτουργούσε για λίγο. Απεγκατεστησα τις περισσότερες εφαρμογές. Όμως το πρόβλημα συνεχιζόταν. Έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων χωρίς να λυθεί το πρόβλημα συν το γεγονός ότι δε μπορούσα να κάνω αναβάθμιση της ROM(λέει αποτυχία ) Αν μπορεί κάποιος να μου πει αν είναι πρόβλημα λογισμικού ή χάλασε το κινητό μου !!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Με την αρχική ρομ είσαι ακόμα; στην πρώτη σελίδα έχει οδηγίες πως θα περάσεις την πιο πρόσφατη ρομ, αν κατάλαβα καλά μάλλον είναι θέμα λογισμικού.

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ

εδω και μερικες μερες

σε wifi & δεδομενα

μου ζεστενεται πολυ

 

καινουργιο ειναι παλι τουτο?

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ

εδω και μερικες μερες

σε wifi & δεδομενα

μου ζεστενεται πολυ

 

καινουργιο ειναι παλι τουτο?

Καλοκαιριασε, γι αυτό....

Αστειευομαι. Και εγώ όταν το είχα πρωτοπαρει, ψηνόταν ο τόπος. Τελικά του πέρασα CM, και όλα καλά. Βέβαια, με αυτές τις Ρομ ανεβαίνει μέχρι τα 1,4 MHz αλλά δεν ξαναζεσταθηκε ποτε.

Link to comment
Share on other sites

Καλοκαιριασε, γι αυτό....

Αστειευομαι. Και εγώ όταν το είχα πρωτοπαρει, ψηνόταν ο τόπος. Τελικά του πέρασα CM, και όλα καλά. Βέβαια, με αυτές τις Ρομ ανεβαίνει μέχρι τα 1,4 MHz αλλά δεν ξαναζεσταθηκε ποτε.

 

μα ενα χρονο το εχω

πρωτη φορα το κανει αυτο , σε μενα τουλαχιστον

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

μα ενα χρονο το εχω

πρωτη φορα το κανει αυτο , σε μενα τουλαχιστον

βάλε το wakelock detector και δες αν κάποια εφαρμογή κολλάει ή ανοίγει συνέχεια όταν βρίσκει δίκτυο.

Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο το wakelock detector, που ειναι απαραιτητο σε καθε συσκευη android, βαλε και το cpu spy, για να δεις αν ο επεξεργαστης σου πεφτει σε deep sleep οταν κλεινεις την οθονη, οπως επισης και το greenify. Αν δεν δεις προκοπη, επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων και περνα παλι τις εφαρμογες σου μια μια, παρατηρωντας αν καποια κανει την ζημια. Θα σου συνιστουσα δε, αν το στησεις απ την αρχη, να δοκιμασεις CM 12.1.
Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο το wakelock detector, που ειναι απαραιτητο σε καθε συσκευη android, βαλε και το cpu spy, για να δεις αν ο επεξεργαστης σου πεφτει σε deep sleep οταν κλεινεις την οθονη, οπως επισης και το greenify. Αν δεν δεις προκοπη, επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων και περνα παλι τις εφαρμογες σου μια μια, παρατηρωντας αν καποια κανει την ζημια. Θα σου συνιστουσα δε, αν το στησεις απ την αρχη, να δοκιμασεις CM 12.1.

 

πανω που συνηθισα εντελως την miui..........................

εδω μεσα βρηκα τον οδηγο για την cm11

αν εχεις κανεναν οδηγο για την cm12.1 ισως και να φιλοτιμηθω, ακουω καλα λογια απο αολους τους χρηστες

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

πανω που συνηθισα εντελως την miui..........................

εδω μεσα βρηκα τον οδηγο για την cm11

αν εχεις κανεναν οδηγο για την cm12.1 ισως και να φιλοτιμηθω, ακουω καλα λογια απο αολους τους χρηστες

 

Η διαδικασια ειναι η ιδια, εκτος απο τις νεες εκδοσεις TWRP, ROM, GAPPS, που θα τις βρεις εδω.

Παρε backup, γιατι η εγκατασταση ειναι "καθαρη", ολα τα wipes.

Πιστευω οτι θα σου αρεσει. Εκτος του οτι ειναι ακρως λειτουργικη, ειναι πολυ παραμετροποιησιμη με πολλα themes που θα βρεις στο play.

Καλη επιτυχια

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Στο xiaomi μου είπαν να ξαναπεράσω την τελευταία version επίσης το κουφό που κάνει είναι κλήση στην κλήση δηλαδή ενώ μιλάς παίρνει μόνο του παλιά νούμερα και όταν αυτός απαντά σταματάνε και οι δύο κλήσεις. Edited by disappointed
Link to comment
Share on other sites

Στο xiaomi μου είπαν να ξαναπεράσω την τελευταία version επίσης το κουφό που κάνει είναι κλήση στην κλήση δηλαδή ενώ μιλάς παίρνει μόνο του παλιά νούμερα και όταν αυτός απαντά σταματάνε και οι δύο κλήσεις.

 

Στο update μου έβγαλε failed τώρα τι κάνω helps

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα την παρασκευή από minideal (Πέμπτη απόγευμα ήταν Κ.Δ Αεροδρομίου και Παρασκευή πρωί ήταν σπίτι μου :!:)

Φορούσε την Multilanguage xxxxxx49.

Κατευθείαν πέρασα την Official Αγγλοκινέζικη (την xxxxxx24 stable). Όλα μια χαρά.

 

Για όσους έχουν την Multi και πάνε να περάσουν την αντίστοιχη Official και δεν τους βρίσκει το update.zip:

Ρίξτε φορμάτ σε fat32 την sd και με το airdroid περάστε απευθείας στο root directory της sd την rom αφού την μετονομάσετε σε update.zip

Μπαίνουμε Recovery κάνουμε το update και μετά όλα τα wipes, σε εμένα δούλεψε (το έκανα κυρίως γιατί βαριόμουν να περάσω drivers σε linux :lol:)

Μπορεις να το κανεις ποιο λιανα για τους μη μυημενους πως γινεται φορματ η SD και γενικα την ολη διαδικασια?θα βοηθουσες πολυ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...