Jump to content

Xiaomi Redmi / Hongmi 1s


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παίδες καλησπέρα! Δυστυχώς το κινητάκι μου έκαψε τον φορτιστή αυτοκινήτου (τον καπνισε δλδ) τον οποίο χρησιμοποιούσα με το hogmi 1s πάνω από ένα χρόνο απροβλημάτιστα κ έκτοτε αρνείται να φορτίσει κ με τον οικιακό φορτιστή κ ζεσταίνεται υπερβολικά στην περιοχή του home button...έχει καταγραφεί κάτι αντίστοιχο ξανά? Οι επιλογές μου Α) εγγύηση από κίνα (δεν εχει κλείσει διετία) Β)επίσκεψη xiaomi Ελλάδος Γ) αγορά δευτερης μπαταρίας κ καποιου αντιστοιχου φορτιστή για φόρτιση εκτός τηλεφώνου (δεν ξέρω καν αν υπάρχει κατι τέτοιο)Ακούω προτάσεις!:(
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οι επιλογές μου Α) εγγύηση από κίνα (δεν εχει κλείσει διετία) Β)επίσκεψη xiaomi Ελλάδος Γ) αγορά δευτερης μπαταρίας κ καποιου αντιστοιχου φορτιστή για φόρτιση εκτός τηλεφώνου (δεν ξέρω καν αν υπάρχει κατι τέτοιο)Ακούω προτάσεις!:(

 

1.Η εγγύηση από Κίνα είμαι 90% σίγουρος ότι ισχύει μόνο για ένα χρόνο και όχι 2. Δεν είναι Ευρώπη μην μπερδεύεσαι. Ακόμα και εγγύηση να είχες όμως δεν νομίζω ότι θα σε κάλυπτε μιας και θα το εριχναν πάνω σου.

2. Xiaomi Ελλάδος δεν υπάρχει. Μπορείς να το πας σε ένα Service κινητών αλλά δεν νομίζω να έχουν ανταλλακτικά.

 

Πάντως πιστεύω ότι αν είναι hardware το πρόβλημα θα συμφέρει καλύτερα να πάρεις καινούργιο κινητό.

Μπορείς βέβαια να δοκιμάσεις το κόλπο με την έξτρα μπαταρία που λες, θα είναι κάπως ταλαιπωρία πάντως

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο σε όλα φιλε,σε ευχαριστώ!( ακόμα κ για την ταλαιπωρία της μανιουαλ φόρτισηςπου δοκιμασα τις τελευταίες μέρες) Δυστυχώς υποψιάζομαι ότι ο φορτιστής αυτοκινήτου μπορεί να έκανε τη ζημιά αν κ δεν είχα μετρήσει ποτε το πραγματικό βολταζ του..
Link to comment
Share on other sites

Βγήκε η stable miui v6 σύμφωνα με το επίσημο forum της mi.

http://en.miui.com/thread-129784-1-1.html

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα 8/7 στη Θεσσαλονίκη θα συναντηθούμε για καφέ και κουβέντα όσοι έχουμε ή θέλουμε να έχουμε XIAOMI συσκευές. Η συνάντηση θα γίνει στις 19:00 στο καφέ MARLON στην Καμαρα (Εγνατίας με Ιασωνιδου). Σας περιμένουμε.
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειμαι σε MIUI5.

Παιρνω Backup μεσα απο το Settings-> Backup & Reset-> Local Backup ->Backup.

 

Εγκαθιστω με Recovery την νεα MIUI6 Stable.

 

Αν δεν μου αρεσει η 6αρα, μπορω να κανω Restore το Backup της MIUI5 που ειχα και πως?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

εχει κανεις αλλος ''θεμα'' με τα θεματα?

δε μου ανοιγει ουτε εικονιδια ουτε και θεματα γενικοτερα

 

αυτα με την 5,7,9 απο miui.gr

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

εχει κανεις αλλος ''θεμα'' με τα θεματα?

δε μου ανοιγει ουτε εικονιδια ουτε και θεματα γενικοτερα

 

αυτα με την 5,7,9 απο miui.gr

 

Οχι δουλευει άψογα :) και εχω τεσταρει τις περισσότερες εφαρμογες αν οχι όλες ,εκανες wipe cache & dalvic πριν το Install ? Φλασαρε τη ξανά :)

Pipo M9 (RileyROM 2.6.4) - ZTE V967S (1.0.5) - Xiaomi RedMi 1S (MIUI V7 5.8.27)-Xiaomi Redmi 2 (MIUI V7 5.8.27)-Xiaomi Redmi Note 2 (MIUI V7 6.4.28)
Link to comment
Share on other sites

Οχι δουλευει άψογα :) και εχω τεσταρει τις περισσότερες εφαρμογες αν οχι όλες ,εκανες wipe cache & dalvic πριν το Install ? Φλασαρε τη ξανά :)

 

το ξανακανα

και με ολα τα wipe

ξαναφλασαρα

 

αλλα τα ιδια :

αποτυχια φορτωσης λιστας

 

 

αραγε να την ξανακατεβασω?

Edited by PETTROS
κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια βοηθεια πηγα να περασω απο gtv 3.15 σε μια τελευταια ελληνικη παλι που ειχα στην καρτα την οποια ειχα περασει προχθες και σε ενα αλλο τηλ. που δουλεψε κανονικα stable προτελευταια εκανα τα wipe kai sto install στο τελος εγραψε cant install update.zip και με ξαναγυρισε στο recovery.??????Ξαναεκανα wipe αλλα παλι τα ιδια.Εχετε καμμια ιδεα?:)Τωρα εχει κολλησει στο λογκο.Recovery απο κλειστο μπαινει φτανει στο 98% και μετα απο λιγο γραφει οτι δε μπορει να κανει εγκατασταση οπως επισης μπαινει και σε fast boot. Edited by johndrama
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια βοηθεια πηγα να περασω απο gtv 3.15 σε μια τελευταια ελληνικη παλι που ειχα στην καρτα την οποια ειχα περασει προχθες και σε ενα αλλο τηλ. που δουλεψε κανονικα stable προτελευταια εκανα τα wipe kai sto install στο τελος εγραψε cant install update.zip και με ξαναγυρισε στο recovery.??????Ξαναεκανα wipe αλλα παλι τα ιδια.Εχετε καμμια ιδεα?:)Τωρα εχει κολλησει στο λογκο.Recovery απο κλειστο μπαινει φτανει στο 98% και μετα απο λιγο γραφει οτι δε μπορει να κανει εγκατασταση οπως επισης μπαινει και σε fast boot.

αν κολλησε στο logo και δεν υπαρχει αλλη λυση κανε διαδικασια fastboot... σε redmi 2 ετυχε να δω πως το flah ειναι πολυ ευκολο με το mi pc suite, αν μπεις σε fastboot και το συνδεσεις στο pc με ανοιχτο το προγραμμα η διαδικασια ειναι πολυ ευκολη..

Edited by faraomc
Link to comment
Share on other sites

αν κολλησε στο logo και δεν υπαρχει αλλη λυση κανε διαδικασια fastboot... σε redmi 2 ετυχε να δω πως το flah ειναι πολυ ευκολο με το mi pc suite, αν μπεις σε fastboot και το συνδεσεις στο pc με ανοιχτο το προγραμμα η διαδικασια ειναι πολυ ευκολη..

 

Κατεβασα το mi flash τη rom δυσκολευομαι να βρω γιατι γραφει για xiaomi Mi 1/1s προφανως ειναι η ιδια.Στο ξεζιπαρισμα ειχα ενα θεμα αυτα τα win8 πολυ μπελας .

Παιδια ενα λινκ για fastboot rom υπαρχει?Στον οδηγο στη πρωτη σελιδα παταω και με βγαζει μια πολυ μεγαλη λιστα.Η ρομ ειναι η πρωτη εκει που λεει Xiaomi Mi1/1S - MIUI Stable Version????????????????

Edited by johndrama
Link to comment
Share on other sites

Προσοχή πολύ φίλε μου. Το κινητό μας δεν είναι το Mi 1S αλλά το RedMi 1S. Πρόσεχε τι θα περάσεις γιατί αν βάλεις ρομ για το πρώτο θα το brickαρεις.
Link to comment
Share on other sites

Κατα τη διαδικασια flash της fastboot rom μεσω miflash εβγαλε σφαλμα οτι δεν εβρισκε καποιο partition table.Τωρα δε μπαινει ουτε σε fastboot εγινε τουβλο κοινως.:(

Εχετε καμμια ιδεα τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Καλά το σχόλιο μου δεν το διάβασες; Πέρασες rom που προοριζόταν για άλλο τηλέφωνο...

Στο en.miui.com πρέπει να έχει μερικούς οδηγούς για το πως να το επαναφέρεις από hard brick.

Link to comment
Share on other sites

Καλά το σχόλιο μου δεν το διάβασες; Πέρασες rom που προοριζόταν για άλλο τηλέφωνο...

Στο en.miui.com πρέπει να έχει μερικούς οδηγούς για το πως να το επαναφέρεις από hard brick.

 

Το ψαχνω τωρα μεσω flash tool + original rom.

Link to comment
Share on other sites

Το ψαχνω τωρα μεσω flash tool + original rom.

 

Τελικα επανηλθε χαρη στον κουμπαρο που εφαγε ενα σουκου ολοκληρο να παιδευεται τελικα το ξυπνησε.

Για πειτε τωρα πια ρομ να βαλω; απο αγγλοκινεζικη που εχει τωρα;

Παιρνει απευθειας v6; ή να παω σε stable;

Link to comment
Share on other sites

Με hard reset θα περάσεις την τελευταία V6 από miui.gr.Νομίζω εντελώς απροβλημάτιστη developer rom αλλά με το πρόβλημα της μπαταρίας να παραμένει.Αυτό βέβαια είναι κοινό πρόβλημα στα περισσότερα smartphones.
Link to comment
Share on other sites

Με hard reset θα περάσεις την τελευταία V6 από miui.gr.Νομίζω εντελώς απροβλημάτιστη developer rom αλλά με το πρόβλημα της μπαταρίας να παραμένει.Αυτό βέβαια είναι κοινό πρόβλημα στα περισσότερα smartphones.

 

Ποιο προβλημα μπαταριας ; εγω πρωτη φορα με MIUI ειδα sot κοντα στις ~5h:) Αψογη η dev 5.7.16

 

https://www.dropbox.com/s/utdjt1u2foi74mk/Screenshot_2015-07-21-18-16-33.png?dl=0

Edited by tpapo
Pipo M9 (RileyROM 2.6.4) - ZTE V967S (1.0.5) - Xiaomi RedMi 1S (MIUI V7 5.8.27)-Xiaomi Redmi 2 (MIUI V7 5.8.27)-Xiaomi Redmi Note 2 (MIUI V7 6.4.28)
Link to comment
Share on other sites

Ποιο προβλημα μπαταριας ; εγω πρωτη φορα με MIUI ειδα sot κοντα στις ~5h:) Αψογη η dev 5.7.16

 

https://www.dropbox.com/s/utdjt1u2foi74mk/Screenshot_2015-07-21-18-16-33.png?dl=0

Respect Με εβαλες στη μπρίζα να τεσταρω την αντοχή της

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μόλις κατέβηκε η σταθερή 6.6.2.0 αγγλοκινεζικη. Καλά νέα λοιπόν από την xiaomi :) θα έχει και lollipop για εμάς; ειδωμεν

Changelog; Link;

Link to comment
Share on other sites

Changelog; Link;

Μου την εμφάνισε ΟΤΑ και την κατέβασα. Είναι η πρώτη v6 rom kitkat 4.4.4 αγγλοκινεζικη για το τηλέφωνο αυτό. Ακόμη στην σελίδα της miui έχουν την 55.0 που μόλις τσέκαρα . Λινκ δεν ξέρω που αλλού μπορεί να έχει, το ίδιο και με το Changelog :/

Link to comment
Share on other sites

Μου την εμφάνισε ΟΤΑ και την κατέβασα. Είναι η πρώτη v6 rom kitkat 4.4.4 αγγλοκινεζικη για το τηλέφωνο αυτό. Ακόμη στην σελίδα της miui έχουν την 55.0 που μόλις τσέκαρα . Λινκ δεν ξέρω που αλλού μπορεί να έχει, το ίδιο και με το Changelog :/
Μάλιστα... Κρίνοντας από το version bump, μάλλον μικρές διαφορές με την 6.6.1.0 θα έχει.
Link to comment
Share on other sites

Εγω πραγματικα εχω χαθει με τις εκδοσεις

 

6.6.6.2 , 5.7.23, 5.7.16 κτλ

 

Τι ειναι ολες αυτες?

 

Ποια ειναι η πιο καινουργια stable? Ειναι ολες βασισμενες στη MIUI6? Σε ποιο Andoid version? KitKat?

 

Επισης εχω παρει backup απο την MIUI5. Αν βαλω MIUI6 και κανω restore θα βαλει στην MIUI6 τις εφαρμογες που ειχα στην MIUI5 μαζι με τα username/password της καθε μιας?

 

Θανξ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...