Jump to content

Xiaomi Redmi / Hongmi 1s


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα, είμαι με cm11 r16 xcelerate kernel και έχω αυτό το πρόβλημα: Κατά την διάρκεια μιας κλήσης και ενώ μιλάω κανονικά με τον συνομιλητή μου ξαφνικά απομονώνεται το μικρόφωνό μου. Εγώ ακούω κανονικά και αυτός όχι, σαν να κάνει mute το μικρόφωνο χωρίς όμως εγώ να πατάω κάτι κατά λάθος. Παρουσιάστηκε πριν κανα 2 μέρες, συμβαίνει σχεδόν με όλους μετά από κανά λεπτό ομιλίας. Έχει κανείς καμιά ιδέα τι φταίει;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αυτη η 50 εκδοση δεν ειχε τιποτα της προκοπης.

 

Προσωπικά μου άλλαξε τα φώτα στην μπαταρία. Τόσο πολύ που άρχισα να υποπτεύομαι ότι τα έφτυσε η κακομοίρα....:lol: Δεν ξέρω τι συμβαίνει αλλά με χρήση σχεδόν μηδενική δεν ξεπερνάω τη μια μέρα και λίγο.... Μάλλον θα γυρίσω στην 45 ή 47 μέχρι να έχουμε κάτι καλύτερο....

 

Έχει άλλος με την 50 αυτό το θέμα?

.....απλά Γεώργιος.....
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά μου άλλαξε τα φώτα στην μπαταρία. Τόσο πολύ που άρχισα να υποπτεύομαι ότι τα έφτυσε η κακομοίρα....:lol: Δεν ξέρω τι συμβαίνει αλλά με χρήση σχεδόν μηδενική δεν ξεπερνάω τη μια μέρα και λίγο.... Μάλλον θα γυρίσω στην 45 ή 47 μέχρι να έχουμε κάτι καλύτερο....

 

Έχει άλλος με την 50 αυτό το θέμα?

 

εγώ όχι, μια χαρά. για κάνε ένα calibration στη μπαταρία

Link to comment
Share on other sites

εγώ όχι, μια χαρά. για κάνε ένα calibration στη μπαταρία

 

Και πως το κάνουμε αυτό? Για ρίξε φώς...άπλετο φως....:lol:

.....απλά Γεώργιος.....
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια πειτε λιγο επειδη εχω καιρο να ασχοληθω με ρομ... τωρα εχω την ελληνικη.... η καλυτερη λυση αυτην τη στιγμη ειναι r16 με τον kernel που αναφερετε πριν? εχει γενικα καποιο θεματακι?
Link to comment
Share on other sites

.....απλά Γεώργιος.....
Link to comment
Share on other sites

5η μέρα με v50 global (με ΟΤΑ update από v45).

2 παρατηρήσεις:

Η γραμματοσειρά των ελληνικών άλλαξε και δείχνει περίεργα τα γράμματα με μεγάλες αποστάσεις.

Η μπαταρία δείχνει να βελτιώθηκε αισθητά. Από max 18 ώρες που έβγαζε πλέον πηγαίνει πάνω από μέρα με την ίδια χρήση.

"The future is already here – it's just not evenly distributed."

William Gibson, The Economist, December 4, 2003

Link to comment
Share on other sites

5η μέρα με v50 global (με ΟΤΑ update από v45).

2 παρατηρήσεις:

Η γραμματοσειρά των ελληνικών άλλαξε και δείχνει περίεργα τα γράμματα με μεγάλες αποστάσεις.

Η μπαταρία δείχνει να βελτιώθηκε αισθητά. Από max 18 ώρες που έβγαζε πλέον πηγαίνει πάνω από μέρα με την ίδια χρήση.

 

Τη γραμματοσειρά μπορείς να τη διορθώσεις περνώντας τη roboto.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχει κάποιος δοκιμάσει από cm11 r16 και μετά κάποια rom, μου δείχνει 3 ακόμα updates (r17,r18,r19). Επειδή έχω κάποια θεματάκια με τις κλήσεις ποια να δοκιμάσω; Είμαι με xcelerate kernel..

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Να περάσεις την R19 + την τελευταία έκδοση του xcelerate kernel.

Η μπαταρία βελτιώνεται ακόμα περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Ισως χαζη ερωτηση αλλα...

 

Ειμαι στην official Global 45 και εχω κανει root

 

Αν παω μεσω του Updater να κανω το update σε Global 50 θα χασω Contacts, apps κτλ και θα πρεπει να τα περασω ξανα μετα?

 

Thanx!

Link to comment
Share on other sites

Ισως χαζη ερωτηση αλλα...

 

Ειμαι στην official Global 45 και εχω κανει root

 

Αν παω μεσω του Updater να κανω το update σε Global 50 θα χασω Contacts, apps κτλ και θα πρεπει να τα περασω ξανα μετα?

 

Thanx!

 

Για να κάνεις update μέσω του updater πρέπει πρώτα να κάνεις unroot. Μετά το update δε χάνονται τα data, apps, contacts κτλ ωστόσο ενα backup πριν τη διαδικασία δε βλάπτει!

"The future is already here – it's just not evenly distributed."

William Gibson, The Economist, December 4, 2003

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από την τελευταία cm και τον xcelerate kernel χρειάζεται να περάσω κάτι άλλο? Παλαιότερα είχα διαβάσει για κάποιο εξτρά πρόγραμμα
Link to comment
Share on other sites

Εκτός από την τελευταία cm και τον xcelerate kernel χρειάζεται να περάσω κάτι άλλο? Παλαιότερα είχα διαβάσει για κάποιο εξτρά πρόγραμμα

 

Κατέβασε το synapse απο playstore.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα , εχω την 50 En/Cn και δεν μου κραταει ως προεπιλογη το πληκτρολογιο που του θετω . Με γυρναει καθε τοσο στο google pinyin . Οποτε πρεπει να το επιλεγω ξανα και ξανα μεσα στη μερα. Πιο παλιες εκδοσεις δεν ειχανε θεμα .
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνφορμιστές …

Είμαι καινούργιος στο block και με λίγες γνώσεις στους Η/Υ.

Έχω και εγώ ένα ρυζάκι Hongmi 1s από Vickmall και εξ αρχής παρατήρησα τα ακόλουθα:

1. Σε άσχετους χρόνους κάνει επανεκκινήσεις.

2. H μπαταρία του, με λίγη χρήση βγάζει οριακά μια μέρα.

Ερωτήσεις:

1. Ποιά Ελληνική ROM, από αυτές που έχετε την εμπειρία, να βάλω για απροβλημάτιστη λειτουργία ώστε να έχω το κεφάλι μου ήσυχο; (κάποιο link;)

2. Σας παρακαλώ πείτε μου τα βήματα για την εγκατάστασή της, γιατί κάπου έχω μπερδευτεί…!!!

3. Υπάρχουν εφαρμογές μέσα που είναι στα ελληνικά και ποιες είναι;

4. Τι app προτείνετε για την σωστή διαχείριση της μπαταρίας;

Αυτά προς το παρών και τα λέμε …

Σας ευχαριστώ πολύ..

Υ.Γ: Σας παραθέτω και κάποιες info:

Έκδοση Android : 4.3 jls36c

MIUI version: MUI-JHCCNBF91.0

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνφορμιστές …

Είμαι καινούργιος στο block και με λίγες γνώσεις στους Η/Υ.

Έχω και εγώ ένα ρυζάκι Hongmi 1s από Vickmall και εξ αρχής παρατήρησα τα ακόλουθα:

1. Σε άσχετους χρόνους κάνει επανεκκινήσεις.

2. H μπαταρία του, με λίγη χρήση βγάζει οριακά μια μέρα.

Ερωτήσεις:

1. Ποιά Ελληνική ROM, από αυτές που έχετε την εμπειρία, να βάλω για απροβλημάτιστη λειτουργία ώστε να έχω το κεφάλι μου ήσυχο; (κάποιο link;)

2. Σας παρακαλώ πείτε μου τα βήματα για την εγκατάστασή της, γιατί κάπου έχω μπερδευτεί…!!!

3. Υπάρχουν εφαρμογές μέσα που είναι στα ελληνικά και ποιες είναι;

4. Τι app προτείνετε για την σωστή διαχείριση της μπαταρίας;

Αυτά προς το παρών και τα λέμε …

Σας ευχαριστώ πολύ..

Υ.Γ: Σας παραθέτω και κάποιες info:

Έκδοση Android : 4.3 jls36c

MIUI version: MUI-JHCCNBF91.0

επιτέλους, ΜΗΝ το παραγγέλνετε με ελληνικά,οι ROMs των καταστημάτων είναι γεμάτες bugs και ΔΕΝ αναβαθμίζονται.

αν θέλεις ελληνικά βάζεις την παρακάτω:

https://xiaomi-miui.gr/community/wsif/index.php/Category/373-Xiaomi-Redmi-1S/

θα βρείς και οδηγίες,εύκολο είναι,αν όχι εδώ πάλι:)

όλα είναι στα ελληνικά προφανώς,

και αν θέλεις καλή αυτονομία ΜΗΝ βάλεις κανένα app για την διαχείριση της μπαταρίας.

Link to comment
Share on other sites

επιτέλους, ΜΗΝ το παραγγέλνετε με ελληνικά,οι ROMs των καταστημάτων είναι γεμάτες bugs και ΔΕΝ αναβαθμίζονται.

αν θέλεις ελληνικά βάζεις την παρακάτω:

https://xiaomi-miui.gr/community/wsif/index.php/Category/373-Xiaomi-Redmi-1S/

θα βρείς και οδηγίες,εύκολο είναι,αν όχι εδώ πάλι:)

όλα είναι στα ελληνικά προφανώς,

και αν θέλεις καλή αυτονομία ΜΗΝ βάλεις κανένα app για την διαχείριση της μπαταρίας.

 

Ευχαριστώ πολύ Νίκο ... θα το κοιτάξω και σίγουρα θα τα ξαναπούμε...

Link to comment
Share on other sites

για όσους δεν το έχουν καταλάβει πλέον μπορούμε (σχετικά άνετα) να έχουμε dual boot στο μικρό μας τέρας για περισσότερα εδώ http://forum.xda-developers.com/redmi-1s/general/tutorial-dual-installation-t3032395

τώρα θα ρωτήσετε μερικοί γιατί να το κάνω αυτό ? αν θέλεις να έχεις μια σταθερή έκδοση και να δοκιμάζεις άλλες χωρίς να χαλάς την στημένη έκδοσή σου , σε κάποια βρήκες κάτι που δουλεύει (όπως παιχνίδια, xposed modules ) και σε κάποια άλλη όχι, ή γιατί μπορείς , θέλει λίγη προσοχή στις οδηγίες και βασικό ότι όταν γίνει η εσωτερική μνήμη θα καθαρίσει τελείως (wipe) οπότε σώστε ότι έχετε , εγώ βρίκα ένα bug που ρωτάω να δω τι φταίει η rom ή το dual boot (το πρόβλημα είναι ότι στην δεύτερη rom όταν το σύνδεσα στο pc το κινητό έκανε συνέχεια συνδέσεις αποσυνδέσεις αλλά δεν το έψαξα και παραπάνω όταν βρω χρόνο ίσως)

 

υπάρχει ακόμη ένα στα σκαριά app (https://plus.google.com/+Grub4androidOrg/posts/7HN1CGzuoht) για dual boot αλλά θα το περιμένουμε ...

Edited by lost

Οι τρανοί άντρες είναι σφυρηλατημένοι στη φωτιά.

Προνόμιο των κατωτέρων είναι το άναμμα της φωτιάς.

Link to comment
Share on other sites

Και μερικά battery stats για όσους λένε ότι το κινητό δεν την παλεύει με την μπαταρία...!

 

Γεια σου φίλε μου

Αν δεν σου είναι κόπος -γιατί εγώ ψάχνω κοντά μια ώρα τώρα και δεν την βρίσκω- δώσε λινκ για αυτην την ρομ για να λύσω το πρόβλημα με την μπαταρία μου ,λέτε για μία μέρα αλλα σε μένα δέν κρατά ούτε 10 ώρες αυτη που έχω πάνω ,τώρα ποιά έχω δεν ξέρω γιατι μου την έβαλε άλλος

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε μου

Αν δεν σου είναι κόπος -γιατί εγώ ψάχνω κοντά μια ώρα τώρα και δεν την βρίσκω- δώσε λινκ για αυτην την ρομ για να λύσω το πρόβλημα με την μπαταρία μου ,λέτε για μία μέρα αλλα σε μένα δέν κρατά ούτε 10 ώρες αυτη που έχω πάνω ,τώρα ποιά έχω δεν ξέρω γιατι μου την έβαλε άλλος

Ευχαριστώ

Η Ρομ είναι η Cyanogenmod11 R20 + Xcelerate kernel.

Πλέον η παραπάνω rom έχει αναβαθμιστεί στην R23, η οποία όμως έχει δημιουργήσει κάποια προβλήματα σε μερικούς χρήστες. (εγώ έχω μείνει στην R20).

 

Το forum για το κινητό μας στο xda είναι αυτό: http://forum.xda-developers.com/redmi-1s

Εκεί μπορείς να δεις όλες τις διαθέσιμες roms και kernels (η CM11 βρίσκεται στην υποκατηγορία Original Android Development).

Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφόρησε η αγγλική έκδοση του Mi Phone Manager!!!

(http://en.miui.com/thread-92720-1-1.html)

Από το λίγο που το είδα είναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...