Jump to content

Xiaomi Redmi / Hongmi 1s


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγινε Τροποποίηση στους συνδεσμους

Eχεις δικιο emxa2k. Ευχαριστω

 

R15 [2015/01/07]

https://github.com/armani-dev/android_device_xiaomi_armani/wiki/CM11.0-Changelog

 

http://forum.xda-developers.com/redmi-1s/orig-development/rom-unofficial-cyanogenmod-11-t2909757

 

 

 

Build kernel from source

Add ANT+ support (untested)

Fixes in power profile

Set mac address properly

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για ενημέρωση όλων. Η ελληνική ρομ από το επίσημο ελληνικό φόρουμ της xiaomi είναι μεταφρασμένη ρομ από την Αγγλοκινεζικη που είναι η πιο σταθερή από την global την οποία οι Κινέζοι δεν την προσέχουν ιδιαίτερα, γι αυτό και κάποια bugs. Άρα όταν παραγγελνετε xiaomi να το ζητάτε με την Αγγλοκινεζικη ρομ και μετά να πηγαίνετε στο ελληνικό φόρουμ και να περνάτε την ελληνική σύμφωνα με τις εκεί οδηγίες. Η ελληνική ρομ είναι ενισχυμένη και με κάποιες εφαρμογές που όλοι χρειαζόμαστε ώστε να μη μπαίνουμε στη διαδικασία του Download. Μια από αυτές είναι το SwiftKey το οποίο σαν προεγκατεστημένο είναι εφαρμογή συστήματος. Όταν βάλετε την τελευταία ρομ και μετά κάνετε αναβάθμιση του SwiftKey γίνεται ένα μπέρδεμα το οποίο θα διορθωθεί στην επόμενη ρομ. Προς το παρόν αυτό που έρχεται να κάνετε είναι να μην επιτρέψετε την αναβάθμιση του μετά την εγκατάσταση της ρομ, ή να το απεγκαταστησετε από εφαρμογή συστήματος και μετά να το ξαναεγκαταστησετε.

Τέλος μην προσπαθήστε να ενοποιησετε την μνήμη με το meteo γιατί αργά ή γρήγορα θα έρχεται ένα ωραίο break λόγω του ότι επεμβαίνει στα partitions της εσωτερικής μνήμης.

Όσοι θέλετε να αγοράσετε πλέον υπάρχει το Hongmi 2 με 2 κάρτες σε 4G και οι δύο και σε πολύ καλή τιμή.

Xiaomi και ξερό ψωμί. :D

Edited by GR_MAcedon
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Oσοι εχουμε παραγγειλει με MultiLanguage, πρεπει να ακολουθησουμε αλλη διαδικασια για να περασουμε την Ελληνικη απο οτι αυτοι που εχουν την Αγγλοκινεζικη?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Απλά πριν και μετά την εγκατάσταση της ρομ κάνε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και θα είσαι εντάξει κατά 90%. Αφήνω ένα 10% γιατί η καλύτερη και καθαρότητα εγκατάσταση είναι μετά από διαδικασία unbreak. Τουλάχιστον αυτό έκανα εγώ και στο Hongmi αλλά και στο NOTE 3g και ποτέ δεν είχα πρόβλημα. Edited by GR_MAcedon
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Εκτός από μετάφραση στα ελληνικά των εκδόσεων που βγάζουν και θα βγάζουν οι Κινέζοι, υπάρχει πλάνο για ελληνική ΡΟΜ τώρα που έδωσαν στην δημοσιότητα τον κώδικα του κινητού;
Link to comment
Share on other sites

Διάβασε εδώ., στο αρχικό post.

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/4929/

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

εχει παρατηρησει κανεις οτι η καμερα του hongmi ειναι καλυτερη στο focus απο του 1s?

 

Τι ακριβώς εννοείς;

 

Το συγκεκριμένο τόπικ είναι για το Xiaomi Redmi/Hongmi 1s! Σε ποια τηλ αναφερεσαι;

Edited by nikstar
Link to comment
Share on other sites

Διάβασε εδώ., στο αρχικό post.

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/4929/

 

Ευχαριστώ, προς το παρόν μόνο μετάφραση. Ελπιζουμε για custom miui roms στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά δεν θέλω Custom. Δεν μου λείπει κάτι από την υπάρχουσα.
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά δεν θέλω Custom. Δεν μου λείπει κάτι από την υπάρχουσα.

 

Για λίγο έχασα το 3000 μήνυμα ,στο τοπικ,κ μένα η Ρομ μαρε στη φαση που είναι

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, εχω παρατηρησει οτι αμα δεν φορτισω το κινητο για πολυ ωρα, ας πουμε ολο το βραδυ, και το βγαλω απο τον φορτιστη στις τρεις ωρες για παραδειγμα(η φορτιση δειχνει 100%), η μπαταρια εξαντληται πολυ πιο γρηγορα. Μπορει μεσα σε 6 ωρες να εχει παει στο 70% χωρις να το εχω χρησιμοποιησει σχεδον καθολου. Συμβαινει και σε εσας αυτο;
Link to comment
Share on other sites

Τελικα λυγισα,δεν αντεξα να "κυνηγαω" τις ρομ...Πηρα το zte nubia z7 mini...και με το που το πηρα,εδωσε των κωδικα η xiaomi,βγηκε r15 cm,βγηκε αναβαθμιση miui...

Δεν με βλεπω ομως να το κραταω για 2ο...θα το πουλησω μαλλον...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, εχω παρατηρησει οτι αμα δεν φορτισω το κινητο για πολυ ωρα, ας πουμε ολο το βραδυ, και το βγαλω απο τον φορτιστη στις τρεις ωρες για παραδειγμα(η φορτιση δειχνει 100%), η μπαταρια εξαντληται πολυ πιο γρηγορα. Μπορει μεσα σε 6 ωρες να εχει παει στο 70% χωρις να το εχω χρησιμοποιησει σχεδον καθολου. Συμβαινει και σε εσας αυτο;

 

Το είχα πάθει κι εγώ αλλά ηταν μια εφαρμογή που μου έτρωγε τη μπαταρία.Εκανα και ενα baterry calibration

Link to comment
Share on other sites

Τελικα λυγισα,δεν αντεξα να "κυνηγαω" τις ρομ...Πηρα το zte nubia z7 mini...και με το που το πηρα,εδωσε των κωδικα η xiaomi,βγηκε r15 cm,βγηκε αναβαθμιση miui...

Δεν με βλεπω ομως να το κραταω για 2ο...θα το πουλησω μαλλον...

Μια από τα ίδια, μόνο που πήρα το ZTE V5. Δεν το άλλαξα όμως λόγω ρομ ή προβλημάτων. Ήθελα απλά αλλαγή. Άλλωστε με τις τιμές των κινεζων δεν νομίζω ότι αξίζει να κρατάς μια συσκευή πάνω από χρόνο.

(σορρυ για το οφτοπικ..)

Link to comment
Share on other sites

Μια από τα ίδια, μόνο που πήρα το ZTE V5. Δεν το άλλαξα όμως λόγω ρομ ή προβλημάτων. Ήθελα απλά αλλαγή. Άλλωστε με τις τιμές των κινεζων δεν νομίζω ότι αξίζει να κρατάς μια συσκευή πάνω από χρόνο.

(σορρυ για το οφτοπικ..)

 

Offtopic για πιο λογο το αλλαξαμε/τι δεν μας αρεσε-καλυψε;

Δεν νομιζω zte συναδελφε... ;)

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ το 1S εδώ και μια εβδομάδα. Απεγκατέστησα όμως το πρόγραμμα για την αλλαγή ταπετσαρίας και το πρόγραμμα για το παίξιμο των video γιατί νόμισα ότι ήταν επιπλέον προγράμματα και όχι του λειτουργικού. Με συνέπεια να μην μπορώ να αλλάξω ταπετσαρία και να μην μπορώ να δω τα video που πήρα με την camera. Έχω την multilingual έκδοση. Θα μπορούσε κάποιος να μου στείλει τα δύο apk που έσβησα στο thegoul@freemail.gr; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ το 1S εδώ και μια εβδομάδα. Απεγκατέστησα όμως το πρόγραμμα για την αλλαγή ταπετσαρίας και το πρόγραμμα για το παίξιμο των video γιατί νόμισα ότι ήταν επιπλέον προγράμματα και όχι του λειτουργικού. Με συνέπεια να μην μπορώ να αλλάξω ταπετσαρία και να μην μπορώ να δω τα video που πήρα με την camera. Έχω την multilingual έκδοση. Θα μπορούσε κάποιος να μου στείλει τα δύο apk που έσβησα στο thegoul@freemail.gr; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Καλά πώς το έκανες αυτό; Για να μην την ξαναπάθεις, να κάνεις απεγκατάσταση πατώντας συνεχόμενα το εικονίδιο της εφαρμογής. Αν εμφανιστεί καλάθι στο πάνω μέρος της οθόνης τότε δεν είναι εφαρμογή συστήματος και μπορείς να την σύρεις στο καλάθι για την απεγκατάσταση. Αν δεν εμφανιστεί σημαίνει ότι είναι, ωπότε δεν την πειράζεις. Γενικά εφαρμογές συστήματος απέφευγε να τις αφαιρείς, γιατί μπορεί σε επόμενη αναβάθμιση της ρομ, ίσως, να έχεις πρόβλημα, όταν θα πάει να γίνει αντικατάσταση της εφαρμογής και δεν βρεθεί η παλιά στη θέση της.

Το καλύτερο πιστεύω είναι να περάσεις την νέα ρομ και θα είσαι εντάξει.

Edited by GR_MAcedon
-
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, εχω παρατηρησει οτι αμα δεν φορτισω το κινητο για πολυ ωρα, ας πουμε ολο το βραδυ, και το βγαλω απο τον φορτιστη στις τρεις ωρες για παραδειγμα(η φορτιση δειχνει 100%), η μπαταρια εξαντληται πολυ πιο γρηγορα. Μπορει μεσα σε 6 ωρες να εχει παει στο 70% χωρις να το εχω χρησιμοποιησει σχεδον καθολου. Συμβαινει και σε εσας αυτο;

 

Όλα τα κινητά όταν τελειώσουν την φόρτηση σταματάνε την παροχή ρεύματος στην μπαταρία και αυτή αρχίζει να αποφορτίζεται (μερικές φορές ίσως και πιο γρήγορα από το κανονικό). Μετά από κάποια ώρα (~30'-90') ξεκινάνε ξανά την φόρτιση.

Αυτός ο κύκλος επαναλαμβάνεται όση ώρα είναι συνδεδεμένος ο φορτηστής. Αν εσύ το "πετύχεις" σε φάση που έχει αποφορτιστή αρκετά, θα έχεις αυτή την διαφορά που περιγράφεις.

Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να το βάζεις για φόρτιση νωρίτερα, ώστε αυτή να έχει ολοκληρωθεί πριν πας για ύπνο.

Δεν του κάνει και καλό να μένει συνέχεια στο ρεύμα γιατί όπως όλοι ξέρουμε οι μπαταρίες λιθίου έχουν όριο στους κλυκλους φόρτισης-εκφόρτισης!

Link to comment
Share on other sites

Offtopic για πιο λογο το αλλαξαμε/τι δεν μας αρεσε-καλυψε;

Δεν νομιζω zte συναδελφε... ;)

Χα χα χα, περί ορέξεως....

Πάντως το zte v5 με τα χαρακτηριστικά που έχει και την τιμή του, θεωρώ ότι είναι vfm. Εύχομαι βέβαια να βγει το ίδιο αξιόπιστο όσο το xiaomi .

Σε σχέση με το 1s τωρα κερδίζει σε όλα τα σημεία, συν ότι από design σκίζει κάτι που με είχε ξενερώσει στο 1s, αλλά είπαμε περί ορέξεως... (φιλικά πάντα συνάδελφε).

Πάντως αν αποφασίσω να ανέβω κατηγορία σίγουρα πρώτη μου προτίμηση θα είναι η ναυαρχίδα της xiaomi.

Edited by nassosp
Link to comment
Share on other sites

Σημερα επανηλθε στα φυσιολογικα του, μια ολοκληρη μερα και ειναι στο 90%. Αρα δουλευει κανονικα. Το εχω παρατηρησει κι αλλες φορες αυτο, αμα το βγαλω απο την φορτιση μολις γραψει 100% τελειωνει γρηγορα η μπαταρια. Ισως θελει καλιμπραρισμα και δεν δειχνει σωστα μεχρι πιο σημειο εχει φορτισει, αν και βαση του φορτιστη και της χωρητικοτητας της μπαταριας, μεσα σε ενα δυομισαωρο θα εχει φορτισει πληρως. Αυτο με τους κυκλους φορτισης το εχω ακουσει, αλα νομιζω να παιζει 1 με 2 % και οχι παραπανω.

Τελικα η αλλαγη σε cyanogen mod αξιζει; Εγω με την gtv 3.22 ειμαι ακομα μιας και δεν εχω καποιο θεμα, απλα ελεγα να κανω μια αναβαθμιση. Να παω προς την ελληνικη miui ή σε cyanogen;

Link to comment
Share on other sites

Nikstar αναφερομαι και στα δυο ουσιαστικα,το hongmi που εχω με την τελευταία διαθεσιμη εκδοση,κανει πολυ καλύτερο focus σε κοντινές ληψεις απο οτι το 1s που και αυτο ειναι με τη τελευταία έκδοση του.
Link to comment
Share on other sites

στο facebook messenger δεν μπορω να στειλω ηχογραφημενο μηνυμα, το εχει παρατηρησει καποιος αλλος; και κατι αλλο, αυτο με την μπαταρια που αλλες φορες πεφτει γρηγορα και αλλες οχι το εχω παρατηρησει και εγω σε δυο 1s και δεν μπορω να καταλαβω τι φταιει Edited by Saleakos
Link to comment
Share on other sites

στο facebook messenger δεν μπορω να στειλω ηχογραφημενο μηνυμα, το εχει παρατηρησει καποιος αλλος; και κατι αλλο, αυτο με την μπαταρια που αλλες φορες πεφτει γρηγορα και αλλες οχι το εχω παρατηρησει και εγω σε δυο 1s και δεν μπορω να καταλαβω τι φταιει

 

ναι και εγω το ιδιο προβλημα εχω με το messenger, για την μπαταρια δε σχολιαζω τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για να περάσουμε τη rom των xiaomi-miui.gr χρειάζεται να κάνουμε κάποια συγκεκριμένη προετοιμασία στο κινητό???

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...