Jump to content

Xiaomi Redmi / Hongmi 1s


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετά τα lagαρίσματα, τα κλεισίματα των εφαρμογών κάθε τρεις και λίγο και τα νεύρα από την ιδιοκτήρια που με θεωρούσε υπευθυνο για την "αναβάθμιση" από τη multi 24 που έπαιζε μια χαρά στη multi 41 που έσπασε τα νεύρα της, αναβάθμισα το κινητό στην επίσημη global 43 που φαίνεται να έλυσε όλα τα προβλήματα.

Σημειωτέον, δεν έγινε κανένα wipe.

Για να δούμε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

H cm11 που βλέπω πως φοριέται πολύ τελευταία είναι 4.4 kitkat , έτσι δεν είναι;

Μάλλον θα την περάσω και εγώ από βδομάδα...

4.4.4 είναι.

Link to comment
Share on other sites

Μετά τα lagαρίσματα, τα κλεισίματα των εφαρμογών κάθε τρεις και λίγο και τα νεύρα από την ιδιοκτήρια που με θεωρούσε υπευθυνο για την "αναβάθμιση" από τη multi 24 που έπαιζε μια χαρά στη multi 41 που έσπασε τα νεύρα της, αναβάθμισα το κινητό στην επίσημη global 43 που φαίνεται να έλυσε όλα τα προβλήματα.

Σημειωτέον, δεν έγινε κανένα wipe.

Για να δούμε.

Έτσι νομίζεις ,τρέξε τη κάμερα ,γυρνά στην εμπρός και μετά στην πίσω..,τρέξε το transfer ,τεσπα εγώ έχω κουραστεί με τα update της παρασκευής ,που φτιάχνουν 1 bug ,προσθέτουν αλλα bugs και παει λεγοντας ,μονόδρομος η unofficial cm11 με τις συνεχείς αναβαθμίσεις και υποστήριξη πλέον ,αφού η miui μας γράφει στα @###@..

Pipo M9 (RileyROM 2.6.4) - ZTE V967S (1.0.5) - Xiaomi RedMi 1S (MIUI V7 5.8.27)-Xiaomi Redmi 2 (MIUI V7 5.8.27)-Xiaomi Redmi Note 2 (MIUI V7 6.4.28)
Link to comment
Share on other sites

Έτσι νομίζεις ,τρέξε τη κάμερα ,γυρνά στην εμπρός και μετά στην πίσω..,τρέξε το transfer ,τεσπα εγώ έχω κουραστεί με τα update της παρασκευής ,που φτιάχνουν 1 bug ,προσθέτουν αλλα bugs και παει λεγοντας ,μονόδρομος η unofficial cm11 με τις συνεχείς αναβαθμίσεις και υποστήριξη πλέον ,αφού η miui μας γράφει στα @###@..

 

Θα συμφωνησω μαζι σου ... μετα απο χρονια χρησης Miui , πλεον στο δικο μου εχω μια εκδοση που λειτουργει μια χαρα και εδω και μηνες εχω σταματησει τα update ... Aν το κινητο δουλευει σωστα , σταματαμε και τα πειραματα :)

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

Έτσι νομίζεις ,τρέξε τη κάμερα ,γυρνά στην εμπρός και μετά στην πίσω..,τρέξε το transfer ,τεσπα εγώ έχω κουραστεί με τα update της παρασκευής ,που φτιάχνουν 1 bug ,προσθέτουν αλλα bugs και παει λεγοντας ,μονόδρομος η unofficial cm11 με τις συνεχείς αναβαθμίσεις και υποστήριξη πλέον ,αφού η miui μας γράφει στα @###@..

Βαλτη φίλε με τον οδηγό του Μπιλακου και θα νιώθεις ότι αγορασες νέο κινητό...

Link to comment
Share on other sites

Αν κανω κατι λαθος μου λετε

Περασα με οτα την stable 43 4.9.26

Ακολουθησα τα βηματα αλλα τελικα μαλλον φλασαρε την ηδη υπαρχουσα 4.9.5

 

Σημερα εχει προπονηση στο ποστ του μπιλακου και αυριο μεθαυριο το βραδυ θα παω σε αυτην την cm11

3 μηνες πειραματοζωο

Αν ειχα παρει δε κινητο των 200+

Θα ειμουνα εξαλλος

Τωρα το διασκεδαζω, αλλα υπαρχουν και αλλα πραματα που τρεχουν περα απο το miui

To myphone και το xiaomi για να ειμαι ολη μερα καταπανω

 

Αυτα

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

 

Για να παμε από R3 σε R4 πρέπει να κάνουμε όλα τα wipe ή την περνάμε από πάνω?

Link to comment
Share on other sites

Για να παμε από R3 σε R4 πρέπει να κάνουμε όλα τα wipe ή την περνάμε από πάνω?

 

Μην πας ακόμα σε R4 γιατί έχει θέμα με το usb debugging και την φωτεινότητα του flash, αναμένεται να βγει R5 σύντομα.

Γενικά για να πας σε άλλη έκδοση της ίδιας rom χρειάζεται μόνο να κάνεις wipe την cache & dalvik cache.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παντα και παντου wipe cache & data
Pipo M9 (RileyROM 2.6.4) - ZTE V967S (1.0.5) - Xiaomi RedMi 1S (MIUI V7 5.8.27)-Xiaomi Redmi 2 (MIUI V7 5.8.27)-Xiaomi Redmi Note 2 (MIUI V7 6.4.28)
Link to comment
Share on other sites

Οταν φτασετε στο r8 audi:lol:

 

Μου λετε

Τι αφορα αυτο το r παλι;

 

Επισης προαθησα να δω αυτο το φαστ μπουτ

Με volume - και το αλλο το κουμπι και εμεινε εκει με το ανθρωπακι για κανα 10λεπτο μεχρι που εβγαλα την μπαταρια

Any tip?

Edited by PETTROS
κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

Αν κανω κατι λαθος μου λετε

Περασα με οτα την stable 43 4.9.26

Ακολουθησα τα βηματα αλλα τελικα μαλλον φλασαρε την ηδη υπαρχουσα 4.9.5

 

Σημερα εχει προπονηση στο ποστ του μπιλακου και αυριο μεθαυριο το βραδυ θα παω σε αυτην την cm11

3 μηνες πειραματοζωο

Αν ειχα παρει δε κινητο των 200+

Θα ειμουνα εξαλλος

Τωρα το διασκεδαζω, αλλα υπαρχουν και αλλα πραματα που τρεχουν περα απο το miui

To myphone και το xiaomi για να ειμαι ολη μερα καταπανω

 

Αυτα

Δεν φταίει η xiaomi γιαυτό. Η official της τρέχει μια χαρά αποσο ξέρω. Εμείς πειραματιζομαστε .

 

Τώρα που θα βάλεις Cm11 θα καταλάβεις πως την Πιάσαμε και κορόιδο με τα 115 ευρώ που κάνει το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Μην πας ακόμα σε R4 γιατί έχει θέμα με το usb debugging και την φωτεινότητα του flash, αναμένεται να βγει R5 σύντομα.

Γενικά για να πας σε άλλη έκδοση της ίδιας rom χρειάζεται μόνο να κάνεις wipe την cache & dalvik cache.

 

Ευχαριστώ!!

Θα περιμένω,άλλωστε με την cm11 r3 το κινητό πάει μια χαρά,οπότε δεν έχει νοημα να την αλλαξω ;)

Link to comment
Share on other sites

Οταν φτασετε στο r8 audi:lol:Επισης προαθησα να δω αυτο το φαστ μπουτ

Με volume - και το αλλο το κουμπι και εμεινε εκει με το ανθρωπακι για κανα 10λεπτο μεχρι που εβγαλα την μπαταρια

Any tip?

 

Δεν υπάρχει κάτι άλλο να δεις εκεί.....Όσο και να μείνεις το ανθρωπάκι θα βλέπεις.....δεν σε πάει κάπου......είσαι σε κατάσταση FastBoot και με το MiPhone μετά περνάς original Αγγλοκινέζικη για FastBoot διαδικασία.......γιατί υπάρχει και original αγγλοκινέζικη με Recovery διαδικασία....Τώρα αν μου ξέφυγε κάτι ας το συμπληρώσει κάποιος άλλος....:lol:

.....απλά Γεώργιος.....
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάτι άλλο να δεις εκεί.....Όσο και να μείνεις το ανθρωπάκι θα βλέπεις.....δεν σε πάει κάπου......είσαι σε κατάσταση FastBoot και με το MiPhone μετά περνάς original Αγγλοκινέζικη για FastBoot διαδικασία.......γιατί υπάρχει και original αγγλοκινέζικη με Recovery διαδικασία....Τώρα αν μου ξέφυγε κάτι ας το συμπληρώσει κάποιος άλλος....:lol:

Χαχααχαχαχ

Τι ειναι το mi phone?

Δεν το εχω δει πουθενα

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

Χαχααχαχαχ

Τι ειναι το mi phone?

Δεν το εχω δει πουθενα

 

Το official tool για να περνάς fastboot roms σε περίπτωση που το κινητό σου brickάρει.

Μην το ψάχνεις και πολύ με το fastboot γιατί απλώς δεν σου χρειάζεται όσο λειτουργεί το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Ειστε θεοι ρε

Τι μι τουλς τι μι φλας

 

Μιλαμε για μαγους

 

Μετα αναρωτιωμαστε γιατι ο απλος χρηστης παει στο αιφον

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

Ειστε θεοι ρε

Τι μι τουλς τι μι φλας

 

Μιλαμε για μαγους

 

Μετα αναρωτιωμαστε γιατι ο απλος χρηστης παει στο αιφον

Εγώ που είμαι πολύ απλός χρήστης λέω να πάρω δύο

Link to comment
Share on other sites

Για να παμε από R3 σε R4 πρέπει να κάνουμε όλα τα wipe ή την περνάμε από πάνω?

 

Μην πας ακόμα σε R4 γιατί έχει θέμα με το usb debugging και την φωτεινότητα του flash, αναμένεται να βγει R5 σύντομα.

Γενικά για να πας σε άλλη έκδοση της ίδιας rom χρειάζεται μόνο να κάνεις wipe την cache & dalvik cache.

 

...δεδομένου ότι πέρασα την R4 πάνω από R3, ισχύουν όσα αναφέρει ο bilakos. Χαμηλότερη φωτεινότητα του φακού και θέμα με τη USB σύνδεση/φόρτιση με ενεργό το USB Debugging (απενεργοποιώντας το δεν υφίσταται πρόβλημα σύνδεσης). Σαφώς, με απλό wipe cache/dalvic περνιέται απευθείας πάνω από την R3. Πάντα κρατάμε nandroid backup για γρήγορη επιστροφή στην προηγούμενη λειτουργική και πιθανόν παραμετροποιημένη κατάσταση.

 

Ενημέρωση:

Η R5 από πάνω (μόνο wipe cache/dalvic) διόρθωσε τουλάxiστον τα δυο προαναφερόμενα προβλήματα της R4.

Edited by emxa2k
Link to comment
Share on other sites

Έτσι νομίζεις ,τρέξε τη κάμερα ,γυρνά στην εμπρός και μετά στην πίσω..,τρέξε το transfer ,τεσπα εγώ έχω κουραστεί με τα update της παρασκευής ,που φτιάχνουν 1 bug ,προσθέτουν αλλα bugs και παει λεγοντας ,μονόδρομος η unofficial cm11 με τις συνεχείς αναβαθμίσεις και υποστήριξη πλέον ,αφού η miui μας γράφει στα @###@..

 

Μακάρι νάναι μόνο 2-3 θέματα. Στη 41 το κινητό είχε καταντήσει να είναι μόνο για κλήσεις. Και αργούσε αλλά και μετά από 1-2 λεπτα ότι και να άνοιγες κρασαρε.

Όσο δεν μου παραπονιέται ο ιδιοκτήτης (η ιδιοκτήτρια) εγώ ήσυχος είμαι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια βοηθεια οποιος ξερει. Εβαλα την cm 11 οπως λεει στον οδηγο στην πρωτη σελιδα και ενω το κινητο ειναι αισθητα πιο γρηγορο δεν μου ανοιγει το play store, ουτε την καμερα και ουτε την συλλογη των φωτογραφιων. Μου λεει οτι η εφαρμογη εχει σταματησε. Εχω κανει κατι λαθος στην εγκατασταση?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και απο εμενα.Με. cm11 εδώ κ 3 βδομάδες περίπου, πολυ ευχαριστημενος. Ενα θεματακι μου μένει μονο. Οταν μιλά στο τηλ και το βγάλω απο το αυτί μου για να Κλειστό, βλέπω να εχουν ανοίξει διαφορα.Έβαλα proximity sensor απο Google play αλλα δεν. Πρέπει να κάνω κατι στις ρυθμίσεις;
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια βοηθεια οποιος ξερει. Εβαλα την cm 11 οπως λεει στον οδηγο στην πρωτη σελιδα και ενω το κινητο ειναι αισθητα πιο γρηγορο δεν μου ανοιγει το play store, ουτε την καμερα και ουτε την συλλογη των φωτογραφιων. Μου λεει οτι η εφαρμογη εχει σταματησε. Εχω κανει κατι λαθος στην εγκατασταση?

Κατά πάσα πιθανότητα δεν έχεις κάνει όλα τα wipes που λέω. Δοκίμασε από την αρχή...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και απο εμενα.Με. cm11 εδώ κ 3 βδομάδες περίπου, πολυ ευχαριστημενος. Ενα θεματακι μου μένει μονο. Οταν μιλά στο τηλ και το βγάλω απο το αυτί μου για να Κλειστό, βλέπω να εχουν ανοίξει διαφορα.Έβαλα proximity sensor απο Google play αλλα δεν. Πρέπει να κάνω κατι στις ρυθμίσεις;

 

...δεν έχω διαπιστώσει κάτι τέτοιο. Στο κάνει συστηματικά; Δοκίμασες την τελευταία R5 έκδοση; Μπαίνει πάνω από προηγούμενη με wipe cache/dalvic μόνο. Ή και full wipes/factory reset αν επιθυμείς καθαρή εγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Κατά πάσα πιθανότητα δεν έχεις κάνει όλα τα wipes που λέω. Δοκίμασε από την αρχή...

 

Δεν μου δουλεύει τίποτα στην ρομ ούτε καν μου ανοίγει τον file manager. Μήπως στην εγκατάσταση φταίει ότι έβαλα τα δύο αρχεία της cm 11 στη εξωτερική κάρτα μνήμης και όχι στην sd card? Τέλος πάντων είχα αφήσει μια ρομ μέσα απο το xiaomi.gr, την έβαλα να περαστεί και έκανα reboot εδώ και μισή ώρα και περιμένω. Πιστεύω να ανοίξει το κινητό για να ξανάπροσπαθήσω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...