Jump to content

Xiaomi Redmi / Hongmi 1s


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα

Πριν να πάω στην cm λέω να περάσω στην 4.9.26

Πήγα ρυθμίσεις - αντίγραφα και δημιούργησα αντίγραφα εφαρμογών. Για θυμιστε μου πλιζ

Για το clean install πως θα επαφερω το αρχείο; το σωζω σε pc? Έχω καθ το titanium back up αλλά δεν ξέρω πως να το δουλεψω.

Κάνω επαναφορά εργοστασιακών και μετα στο recovery wipe data & wipe cash?

Και πως τα επαναφερω; την τελευταί φορά τα πέρασα ξανά όλα ενα ενα και βαρέθηκαν. Υπάρχει πουθενά κάνα ποστ να ξεστραβωθω ο ασχετοπουλος;

Ευχαριστώ

 

Πέτρο διάβασε αυτόν τον οδηγό.

- Κωνσταντίνος -
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα παιδιά!

 

Πριν μερικες μέρες, έχασα το κινητο μου και πλεον ειμαι σε αναζήτηση νέας συσκευής. Είμαι μεταξύ αυτού και του zenfone 5 είναι η αλήθεια αλλά μάλλον τείνω προς το hongmi 1s. Εχω κάποιες αποριουλες όμως.

 

1. Πόσο bugfree είναι η cm11; θυμάμαι σε άλλες συσκευες που η cm δεν λειτουργουσαν πχ ραδιοφωνο, καμερα, κλπ. Εδώ έχουμε τέτοια θέματα; υπάρχει σταθερή kitkat rom?

 

2.στην kitkat, λειτουργει το ART;

 

3. Απο που προτεινετε να το αγοράσω; γιατι σε άλλο φορουμ που διαβασα, ειχαν "θεμα" γνησιοτητας καποιοι και επισης θέλω να μου έρθει όσο το δυνατον γρηγοροτερα.

 

4. η μπαταρια ειναι αποσπώμενη, σωστά; υπαρχει περιπτωση να βρουμε μεγαλυτερη μπαταρια να παραγγειλουμε;

Link to comment
Share on other sites

Έχω ενα θεματακι με τον proximity sensor. Οταν μιλάω κ κλείνει το τηλ βλέπω οτι έχω ανοίξει ημερολόγια, εφαρμογές κλπ...εχει αντιμετωπίσει κάποιος παρόμοιο θέμα;Υπάρχει Κάποια εφαρμογή να προτείνει κάποιος, γιατι οτι έχω κατεβασει απο play store δεν έχω βγάλει άκρη...και ειναι το μονο Ίσως που με χαλαει στην cm11...:(
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας

 

μου βγάζει συνέχεια "permission manager αρνηθηκε δικαιωματα superuser" , τι πρεπει να κανω ?:confused:

Αν θες να δώσεις δικαιώματα root στην εφαρμογή που το ζητάει πάτα grand ειδάλλως Όχι.Άπλα βαλε την επιλογή remember this setting για να μην στο ζητάει συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να δώσεις δικαιώματα root στην εφαρμογή που το ζητάει πάτα grand ειδάλλως Όχι.Άπλα βαλε την επιλογή remember this setting για να μην στο ζητάει συνέχεια

 

το προβλημα ειναι οτι οταν μου βγαζει αυτο το μηνυμα μου κλενει την εφαρμογη .

Αυτα που λες που παω και τα κανω ? :innocent:

Link to comment
Share on other sites

Φοράω την cm11 r5 , όταν συνδέω τα handsfree και με καλούν δεν χτυπάει ο ήχος στο κινητό αλλά μόνο στα ακουστικά, γνωρίζετε πως μπορώ να το ρυθμίσω για να χτυπάει ο ήχος στη συσκευή???Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Φοράω την cm11 r5 , όταν συνδέω τα handsfree και με καλούν δεν χτυπάει ο ήχος στο κινητό αλλά μόνο στα ακουστικά, γνωρίζετε πως μπορώ να το ρυθμίσω για να χτυπάει ο ήχος στη συσκευή???Ευχαριστώ.

 

Παρόμοιο πρόβλημα έχω και εγώ. Όταν η συσκευή είναι συνδεδεμένη με bluetooth handsfree, ο ήχος κλήσης ακούγεται ελάχιστα από το τηλέφωνο και.........ο υπόλοιπος ακούγεται στο handsfree. Δεν έχω βρεί λύση ακόμα. Είναι το ένα από τα 2 bug που έχω εντοπίσει στην cm τόσο στην r3 όσο και στην r5 (το άλλο είναι ο proximity sensor). Σοβαρούτσικο bug γιατί πρέπει να έχεις συνέχεια το bt στο αυτί για να μη χάνεις κλήσεις.

- Κωνσταντίνος -
Link to comment
Share on other sites

Έτσι νομίζεις ,τρέξε τη κάμερα ,γυρνά στην εμπρός και μετά στην πίσω..,τρέξε το transfer ,τεσπα εγώ έχω κουραστεί με τα update της παρασκευής ,που φτιάχνουν 1 bug ,προσθέτουν αλλα bugs και παει λεγοντας ,μονόδρομος η unofficial cm11 με τις συνεχείς αναβαθμίσεις και υποστήριξη πλέον ,αφού η miui μας γράφει στα @###@..

 

Πήγα στην κάμερα, γύρισα στην εμπρός, γύρισα πάλι στην πίσω και .... γύρισε κανονικά. Κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά είχε κανεις θέμα με το ραδιόφωνο και να το έλυσε με κάποιο τροπο ?? Δοκιμασία διάφορα handsfree αλλά τπτ ? !!!! Οποίος μπορεί να βοηθήσει
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει κανείς ιδέα αν για tempered glass λέει τπτ αυτό εδώ, ή θα είναι πεταμένα λεφτα;;;

http://www.ebay.co.uk/itm/Film-screen-protector-tempered-glass-for-Xiaomi-Mi-Redmi-Hongmi-Rot-Red-Rice-/121438056700?pt=UK_Computing_LaptopAccessories_RL&hash=item1c4645b0fc

 

(Είδα και της Nillkin,που θεωρώ κορυφαία, στο ibuygou, αλλά διπλά λεφτά και λογικά μόνο του δεν θα έχει δωρεάν μεταφορικά)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει κανείς ιδέα αν για tempered glass λέει τπτ αυτό εδώ, ή θα είναι πεταμένα λεφτα;;;

http://www.ebay.co.uk/itm/Film-screen-protector-tempered-glass-for-Xiaomi-Mi-Redmi-Hongmi-Rot-Red-Rice-/121438056700?pt=UK_Computing_LaptopAccessories_RL&hash=item1c4645b0fc

 

(Είδα και της Nillkin,που θεωρώ κορυφαία, στο ibuygou, αλλά διπλά λεφτά και λογικά μόνο του δεν θα έχει δωρεάν μεταφορικά)

 

...δεδομένης της τιμής του (5-6 ευρώ) και του χρόνου παράδοσης, αν ισχύουν τα χαρακτηριστικά του είναι πολύ καλή επιλογή. Προσωπικά, έχω δοκιμάσει της Nillkin και τα φθηνότερα από την ίδια την Xiaomi, και τα βρήκα εξαιρετικά, με κάπως καλύτερη προστασία oleophobic στο Nillkin. Πιστεύω ότι θα σε καλύψει, το θέμα είναι θα το προλάβεις; Ένα κομμάτι έχει.

Link to comment
Share on other sites

...δεδομένης της τιμής του (5-6 ευρώ) και του χρόνου παράδοσης, αν ισχύουν τα χαρακτηριστικά του είναι πολύ καλή επιλογή. Προσωπικά, έχω δοκιμάσει της Nillkin και τα φθηνότερα από την ίδια την Xiaomi, και τα βρήκα εξαιρετικά, με κάπως καλύτερη προστασία oleophobic στο Nillkin. Πιστεύω ότι θα σε καλύψει, το θέμα είναι θα το προλάβεις; Ένα κομμάτι έχει.

 

πήρα το προτελευταίο :P

Για φίλο είναι, εγώ έχω το mi3 με της Nillkin. Ευχαριστώ για την απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Έχω ενα θεματακι με τον proximity sensor. Οταν μιλάω κ κλείνει το τηλ βλέπω οτι έχω ανοίξει ημερολόγια, εφαρμογές κλπ...εχει αντιμετωπίσει κάποιος παρόμοιο θέμα;Υπάρχει Κάποια εφαρμογή να προτείνει κάποιος, γιατι οτι έχω κατεβασει απο play store δεν έχω βγάλει άκρη...και ειναι το μονο Ίσως που με χαλαει στην cm11...:(

+ 1. Για το ίδιο πράγμα μου παραπονιέται η σύζυγος...αλλά στο αντίθετο.

Δεν ανάβει η οθόνη για να τερματίσει την κλήση,όταν απομακρύνει την συσκευή από το αυτί της.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ενα θεματακι με τον proximity sensor. Οταν μιλάω κ κλείνει το τηλ βλέπω οτι έχω ανοίξει ημερολόγια, εφαρμογές κλπ...εχει αντιμετωπίσει κάποιος παρόμοιο θέμα;Υπάρχει Κάποια εφαρμογή να προτείνει κάποιος, γιατι οτι έχω κατεβασει απο play store δεν έχω βγάλει άκρη...και ειναι το μονο Ίσως που με χαλαει στην cm11...:(

 

Τελικα υπαρχει τροπος, κανενα προγραμματακι να εχει δοκιμασει καποιος που να κλειδωνει ή κ να διαγραφει τα προγραμματα απο την μπαρα καταστασης;

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να το χω δοκιμάσει μιας και δεν έχω τέτοιο θέμα μήπως να γυρναγατε στη MIUI να φτιαχνατε τον sensor που απο εκεί υπάρχει μενού και καπάκι να ξαναπερναγατε την cm? Καταλαβαίνω είναι διαδικασία απλα στη υστατη μήπως λειτουργήσει με αυτό το τρόπο αν δε βρεθεί στο κάτι διαφορετικό..
Link to comment
Share on other sites

+ 1. Για το ίδιο πράγμα μου παραπονιέται η σύζυγος...αλλά στο αντίθετο.

Δεν ανάβει η οθόνη για να τερματίσει την κλήση,όταν απομακρύνει την συσκευή από το αυτί της.

 

Αν θέλεις δοκίμασε μια την εφαρμογή Proximity fix απο play store μήπως κ βοηθήσει

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει κανείς ιδέα αν για tempered glass λέει τπτ αυτό εδώ, ή θα είναι πεταμένα λεφτα;;;

http://www.ebay.co.uk/itm/Film-screen-protector-tempered-glass-for-Xiaomi-Mi-Redmi-Hongmi-Rot-Red-Rice-/121438056700?pt=UK_Computing_LaptopAccessories_RL&hash=item1c4645b0fc

 

(Είδα και της Nillkin,που θεωρώ κορυφαία, στο ibuygou, αλλά διπλά λεφτά και λογικά μόνο του δεν θα έχει δωρεάν μεταφορικά)

Δυστυχώς δεν σε πρόλαβα.Nillkin πουλάει αυτός που αν και είναι από Ali... πουλάει γνήσιο προϊόν.Τσέκαρα τον κωδικό στο site της Nillkin.Και η τιμή είναι free shipping στα 10$.

Link to comment
Share on other sites

+ 1. Για το ίδιο πράγμα μου παραπονιέται η σύζυγος...αλλά στο αντίθετο.

Δεν ανάβει η οθόνη για να τερματίσει την κλήση,όταν απομακρύνει την συσκευή από το αυτί της.

Το αντιμετώπιζα και γω στην αρχή.Και στο en miui το είχαν σαν θέμα προς εξέταση.Δεν το θεωρούσαν δηλαδή επιβεβαιωμένο πρόβλημα.

Πάρε το τηλέφωνο της συζύγου και κάνε το εξής.Άνοιξε το πληκτρολόγιο και πάτα *#*#64663#*#*

Θα ανοίξουν οι ρυθμίσεις του τηλεφώνου.Η επιλογή 8 λέγεται calibration proximity sensor.Ακολούθησε τις οδηγίες για να καλυμπράρεις τον αισθητήρα και δεν θα εχεις πρόβλημα.

Επίσης κάτι που βασίζεται σε παρατηρήσεις άλλου μέλους που το έψαξε πααρα πολύ το θέμα.Μην αλλάξεις το default θέμα στην οθόνη κλειδώματος.Στην επιφάνεια εργασίας μπορείς να βάλεις οτι εικόνα θέλεις.Δοκίμασέ το και δες αν άλλαξε κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε το πληκτρολόγιο και πάτα *#*#64663#*#*

Θα ανοίξουν οι ρυθμίσεις του τηλεφώνου.Η επιλογή 8 λέγεται calibration proximity sensor.

 

Υπάρχει κάπου μετάφραση για τα υπόλοιπα?

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάπου μετάφραση για τα υπόλοιπα?

Επειδή έχω την ελληνική rom να υποθέσω οτι βλέπεις κινέζικα;Θα το δω στο δικό μου και θα ενημερώσω

Από την ελληνική rom φαίνονται αυτά.Αν κάποιος δεν βλέπει τα screen shots παρακαλώ να ενημερώσει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

http://imagizer.imageshack.us/v2/280x200q90/912/lBuoSL.png

http://imagizer.imageshack.us/v2/280x200q90/745/vYoHsP.png

http://imagizer.imageshack.us/v2/280x200q90/901/oXgU9l.png

http://imagizer.imageshack.us/v2/280x200q90/901/GaCf0V.png

Edited by arisk
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ,θα το δοκιμάσω το βράδυ.

Να υποθέσω πως οι ρυθμίσεις είναι ίδιες και για την cm?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...