Jump to content

Xiaomi Redmi / Hongmi 1s


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια μπορειτε να μου δωσετε ενα λινκ για την τελευταια επισημη fastboot rom για το κινητο μας.Δεν αντιμετωπιζω ιδιαιεταιρα προβληματα με την 3,18 αλλα λεω να δοκιμασω μια ολοκαθαρη εγκατασταση και να το στησω απο την αρχη.

Στο παρακατω λινκ παραθετω αυτες που βρηκα αλλα δεν ξερω αν υπαρχει νεοτερη fastboot roms

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια μπορειτε να μου δωσετε ενα λινκ για την τελευταια επισημη fastboot rom για το κινητο μας.Δεν αντιμετωπιζω ιδιαιεταιρα προβληματα με την 3,18 αλλα λεω να δοκιμασω μια ολοκαθαρη εγκατασταση και να το στησω απο την αρχη.

Στο παρακατω λινκ παραθετω αυτες που βρηκα αλλα δεν ξερω αν υπαρχει νεοτερη fastboot roms

 

Κάνε download εδώ. Υπάρχει το link στην 4η σελίδα από το link που έδωσες. Αυτή είναι η 37.

.....απλά Γεώργιος.....
Link to comment
Share on other sites

Κάνε download εδώ. Υπάρχει το link στην 4η σελίδα από το link που έδωσες. Αυτή είναι η 37.

 

Σε ευχαριστω να εισαι καλα

Link to comment
Share on other sites

Η fastboot rom τι διαφορα εχει απο τις αλλες;

Παντως ειδα μια μικρη βελτιωση στην αυτονομια με την gtv 3.22 σε σχεση με την 3.20. Με την χρηση που κανω πλησιαζω τις τρεις μερες αυτονομιας, κατι που ηθελα απο το κινητο.

Σε σχεση με την καινουρια ρομ, 4.9.5 αν θυμαμαι καλα, η 3.22 εχει μεγαλη διαφορα; για τις ελληνικες ρομ αναφερομαι εγω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αυτή η ρομ που φοράει το τηλέφωνο μου ποια ειναι;

3.2κάτι η gtv ; MIUI-JHCCNBD92.0

Δεν έχω καταλάβει ποια η διαφορά μεταξύ αγγλοκινεζικης και ελληνικής ρομ (μονο η γλωσσα; ).Οτάν γράφετε 3.20 ειναι η Επίσημη της miui απο έξω και οταν γράφετε gtv ειναι απο την ελληνική ομάδα υποστήριξης;και ποιες οι βασικές τους διαφορές ;

Edited by Aifel_tower
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Έχει περάσει κάποιος άλλος την επίσημη Αγγλοκινέζικη ROM 37.0 . Παρατήρησα ότι στους λογαριασμούς-accounts δεν σου δίνει τη δυνατότητα για google accounts όπως οι προηγούμενες. Αυτό είναι παράλειψη, bug, ή διορθώνεται απλά με μια κίνηση? Κι αν ναι γνωρίζει κάποιος πως γίνεται?

 

Ευχαριστώ.:)

.....απλά Γεώργιος.....
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Έχει περάσει κάποιος άλλος την επίσημη Αγγλοκινέζικη ROM 37.0 . Παρατήρησα ότι στους λογαριασμούς-accounts δεν σου δίνει τη δυνατότητα για google accounts όπως οι προηγούμενες. Αυτό είναι παράλειψη, bug, ή διορθώνεται απλά με μια κίνηση? Κι αν ναι γνωρίζει κάποιος πως γίνεται?

 

Ευχαριστώ.:)

Αυτό διάβαζα μόλις τώρα. Πρέπει να περάσεις τα google apps

Link to comment
Share on other sites

Αυτό διάβαζα μόλις τώρα. Πρέπει να περάσεις τα google apps

 

Από που τα βρίσκουμε τα google apps ? Μπορείς σε παρακαλώ να δώσεις λίγες λεπτομέρειες?:)

.....απλά Γεώργιος.....
Link to comment
Share on other sites

Από που τα βρίσκουμε τα google apps ? Μπορείς σε παρακαλώ να δώσεις λίγες λεπτομέρειες?:)

https://xiaomi-miui.gr/community/wsif/index.php/Entry/5874-Stable-37-0-Xiaomi-RedMi-1S-miuiandroid-com/

 

 

[ROMs] The Original Android OS beta1 For Redmi 1S (WCDMA&CDMA)

Κατα ποσο μπορει να ισχυει και να δουλευει σωστα αυτο παιδια?

Edited by astronaytis
Link to comment
Share on other sites

Παρακάτω η ορθἠ λύση για το google apps.....

 

Ευχαριστούμε πολύ για την βοήθεια.

Edited by Armada
Διαφορετική πιο ορθή λύση
.....απλά Γεώργιος.....
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αυτή η ρομ που φοράει το τηλέφωνο μου ποια ειναι;

3.2κάτι η gtv ; MIUI-JHCCNBD92.0

Δεν έχω καταλάβει ποια η διαφορά μεταξύ αγγλοκινεζικης και ελληνικής ρομ (μονο η γλωσσα; ).Οτάν γράφετε 3.20 ειναι η Επίσημη της miui απο έξω και οταν γράφετε gtv ειναι απο την ελληνική ομάδα υποστήριξης;και ποιες οι βασικές τους διαφορές ;

 

Τελικά μπορεί κανείς να βοηθήσει λιγάκι ;

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Τελικά μπορεί κανείς να βοηθήσει λιγάκι ;

 

Στο πρώτο post υπάρχουν όλες οι rom ξεχωριστά. Αν τις δεις... θα καταλάβεις και τις διαφορές τους.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Από που τα βρίσκουμε τα google apps ? Μπορείς σε παρακαλώ να δώσεις λίγες λεπτομέρειες?:)

αν πολύ απλά πάτε στο mi market και ψάξετε για "google installer",

η πρώτη εφαρμογή που βγάζει πάνω πάνω είναι το google installer του Eric Xiang την οποία εγκαθιστάτε και μετά μέσα απ' αυτήν όποια google apps θέλετε.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα 1S

Και θέλω να του βάλω ρωσσικα , του έβαλα όμως την Αγγλοκινέζικη. πως βάζω ρώσσικη γλώσσα; με Morelocale2 παίζει;

Edited by MIB
So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

παράθεση από το νήμα του παλιού hongmi . Σε όλα τα χιαομι η διαδικασία είναι ίδια

 

Mobile Newbie

Περιοχή: Άγνωστη

Μηνύματα: 7

Εγγραφή: Απρ. 2008

4. Η εγκατάσταση του google play !

 

Αφού έχουμε παίξει αρκετά με το κινητό και έχουμε κάπως εξοικειωθεί με το περιβάλλον μπορούμε να περάσουμε σε πιο σοβαρά βήματα. Πρώτα συνδέουμε το κινητό στο wifi και μετά προσθέτουμε το λογαριασμό μας στην xiaomi (settings > accounts). (εδώ θέλει λίγο προσοχή αν μας ζητηθεί να κάνουμε update στο λειτουργικό - όσοι σκέφτονται να κάνουν root το κινητό με το framaroot να μην κάνουν update στην τελευταία official/stable v5 - το framaroot δεν την σπάει ακόμα). Μετά ενεργοποιούμε την εγκατάσταση εφαρμογών από άγνωστες πηγές (settings > security > unknown sources).

Ψάχνουμε στην οθόνη του κινητού για την εφαρμογή mi market και την τρέχουμε - εκεί μέσα (gmt - όλα είναι κινέζικα) ψάχνουμε από την αναζήτηση το "google installer". Η πρώτη εφαρμογή που θα βγάλει πάνω πάνω είναι το google installer του Eric Xiang την οποία και εγκαθιστούμε. Βγαίνουμε από το mi market και ψάχνουμε στην οθόνη του κινητού για την εφαρμογή google installer. Μέσα από αυτήν θα εγκαταστήσουμε το google play store. Προσοχή η εγκατάσταση γίνεται με την εξής σειρά : google services framework, google account manager, google play services και τελευταίο το google play store. Κατά την εγκατάσταση θα μας ζητηθεί να εγκατασταθούν και οι εξαρτώμενες εφαρμογές (αυτές παραπάνω) Αυτό το δεχόμαστε αλλά μετά ανοίγουν οθόνες με αιτήματα για εγκατάσταση και εδώ θέλει προσοχή - τα απορρίπτουμε μέχρι να έρθει αυτό που θέλουμε για να πετύχουμε την παραπάνω σωστή σειρά. Αν δεν το πετύχουμε και δεν δουλεύει το play store μπορούμε να κάνουμε απεγκατάσταση (με πολλή προσοχή στο settins > apps) και να ξαναδοκιμάσουμε πάλι με την παραπάνω σειρά αλλά με reboot ανάμεσα σε κάθε βήμα.

 

Πλέον μπορούμε να δούμε στην οθόνη του κινητού την εφαρμογή play store, να μπούμε και να συνδεθούμε σε αυτήν με το gmail account μας - είτε για να κατεβάσουμε εφαρμογές - είτε για να συγχρονίσουμε επαφές, ημερολόγια κλπ ( settings > accounts > google > ***@gmail.com > sync ).

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. εν συντομια ποια είναι η άποψή σας για το κινητο... μπαταρία, camera, οι rom ειναι bugfree, η ram του για fb,viber,whatsapp kai 2-3 games θα μπουκώνει? θέλει γνωστός μου κινητό και επειδη ειναι αναμεσα σε 3-4 δεν εχω χρόνο να διαβασω ολα τα ποστ για κάθε κινητό..γιαυτό αν είναι εύκολο να πει καποιος ενα πολυ συντομο review για το συγκεκρυμένο.ευχαριστώ!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα. Σήμερα παρέλαβα το κινητό από Vickmall, η αλήθεια είναι ότι η rom που είχε το κινητό δε μου πολυγέμισε το μάτι (το ζήτησα με multilingual rooted) και φλάσαρα την xiaomi.eu_multi_armani_37.0.0_jb-4.3 (Stable 37 multilingual) που κατέβασα από εδώ.

 

Το κινητό δείχνει να πηγαίνει μια χαρά. Η rom έχει Google apps προεγκατεστημένα και είναι rooted.

 

Δυστυχώς δεν έχω τη δυνατότητα να φορτώσω πράμα στο κινητό για να δω αν θα την παλεύει (καθότι θα πάει για δώρο), γι αυτό θα ήθελα τη γνώμη σας πάνω στην ποιότητα της rom την οποία εγκατέστησα.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα. Σήμερα παρέλαβα το κινητό από Vickmall, η αλήθεια είναι ότι η rom που είχε το κινητό δε μου πολυγέμισε το μάτι (το ζήτησα με multilingual rooted) και φλάσαρα την xiaomi.eu_multi_armani_37.0.0_jb-4.3 (Stable 37 multilingual) που κατέβασα από εδώ.

 

Το κινητό δείχνει να πηγαίνει μια χαρά. Η rom έχει Google apps προεγκατεστημένα και είναι rooted.

 

Δυστυχώς δεν έχω τη δυνατότητα να φορτώσω πράμα στο κινητό για να δω αν θα την παλεύει (καθότι θα πάει για δώρο), γι αυτό θα ήθελα τη γνώμη σας πάνω στην ποιότητα της rom την οποία εγκατέστησα.

Ευχαριστώ.

 

 

Φίλε μου εγώ θέλω να βάλω την multilanguage. (εχω περασμενη τωρα την Κινεζο -Αγγλικη)

έχω μερικές ερωτήσεις:

-μπορείς να δεις αν έχει και Ρωσσικά αυτή που πέρασες;

-πως την πέρασες; με TWRP; ;h me thw ΧΙΑΟΜΙ το recovery;

-άκουσα ότι οι multilanguage δεν έχουν ΟΤΑ... αληθεύει;

-Αν την περάσω με το recovery της XIAOMI, πρέπει να κανω wipe κάτι; πρίν την περάσω;

-Γράφεις ότι η ΡΟΜ που περασες έχει google apps , αλλά στο λινκ που παραθεσες λέει "Στην ROM δεν συμπεριλαμβάνονται το Google Apps και θα πρέπει να κάνετε μόνοι σας την εγκατάσταση."

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.

 

Στο επίσημο forum της MIUI από χθες υπάρχει topic με gapps packages συμβατά με MIUI, μαζί με οδηγίες για φλασάρισμά τους. Χρήσιμο νομίζω:

 

http://en.miui.com/thread-44428-1-1.html

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Φίλε μου εγώ θέλω να βάλω την multilanguage. (εχω περασμενη τωρα την Κινεζο -Αγγλικη)

έχω μερικές ερωτήσεις:

-μπορείς να δεις αν έχει και Ρωσσικά αυτή που πέρασες;

-πως την πέρασες; με TWRP; ;h me thw ΧΙΑΟΜΙ το recovery;

-άκουσα ότι οι multilanguage δεν έχουν ΟΤΑ... αληθεύει;

-Αν την περάσω με το recovery της XIAOMI, πρέπει να κανω wipe κάτι; πρίν την περάσω;

-Γράφεις ότι η ΡΟΜ που περασες έχει google apps , αλλά στο λινκ που παραθεσες λέει "Στην ROM δεν συμπεριλαμβάνονται το Google Apps και θα πρέπει να κάνετε μόνοι σας την εγκατάσταση."

 

Στο πρώτο post υπάρχουν τα πάντα...

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά παιδιά,

 

Παράγγειλα και εγώ το 1s στις 12/8 από το vickmail και επέλεξα singapore post.

 

Στις 14/8 στάλθηκε και σύμφωνα με το tracking (από singapore post) δείχνει:

 

16-08-2014 Despatched to overseas (Country code: IL)

 

Έχει περάσει πλέον ένας μήνας είναι 16/8 και δεν έχει γίνει update.

Βάζοντας το ίδιο tracking στο elta και elta courier δεν βρίσκει κάποια ακόμη πληροφορία.

 

πως το βλέπετε ? θα μου έρθει το τηλεφωνάκι κάποια στιγμή?

 

Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά παιδιά,

 

Παράγγειλα και εγώ το 1s στις 12/8 από το vickmail και επέλεξα singapore post.

 

Στις 14/8 στάλθηκε και σύμφωνα με το tracking (από singapore post) δείχνει:

 

16-08-2014 Despatched to overseas (Country code: IL)

 

Έχει περάσει πλέον ένας μήνας είναι 16/8 και δεν έχει γίνει update.

Βάζοντας το ίδιο tracking στο elta και elta courier δεν βρίσκει κάποια ακόμη πληροφορία.

 

πως το βλέπετε ? θα μου έρθει το τηλεφωνάκι κάποια στιγμή?

 

Ευχαριστώ!!!

 

χμμμ.... προς Ισραήλ το βλέπω το πακέτο σου... εκεί το περιμένεις? Θα έπρεπε να λέει Country code: GR και να εμφανίζεται στο tracking των ΕΛΤΑ ως IPS απο 16/8. Για βάλε το tracking code που έχεις στο tracking του israelpost http://www.israelpost.co.il/itemtrace.nsf/mainsearch?OpenForm&L=EN. Επικοινώνησε με vickmall να επιβεβαιώσουν το tracking code και αν έχει γίνει "πατατιά" με τα ταχυδρομεία ή τα δικά τους shipments...

Link to comment
Share on other sites

ή απλά λόγω αξιοπιστίας καταστήματος;

 

Προσωπικά λόγω αυτού που αναφέρεις. Αγόρασα δύο, πολύ καλή επικοινωνία, άριστη εξυπηρέτηση, μου έλυσαν όλες τις απορίες, στο δεύτερο μου έκαναν κι έκπτωση στα ακουστικά που ζήτησα, tracking numbers κλπ, φωτογραφίες του πακέτου πριν και μετά τη συκευασία...και με ενημέρωναν αυτοί για οτιδήποτε. Τους βάζω άριστα 10/10 σε όλα. Μπράβο τους.:lol:

.....απλά Γεώργιος.....
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...