Jump to content

Xiaomi Redmi / Hongmi 1s


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι πρεπει να τσεκαρω για να βαλω τη miui v5;

 

Τι βελτιωσεις θα δω;

 

Εχω μουλτι λανγκ και ρουτ απο μινι ντιλ

 

Κοίτα το ποστ μου #781 στην προηγούμενη σελίδα.....

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πάνε εδώ και κατέβασε αυτή που γράφει:

 

Redmi 1S => xiaomi-miui-hellas_GTV-3.9-4.3_armani_JHCCNBD24.0.zip

 

Αυτήν έχω και στο δικό μου.....είναι Multilanguage και αρκετά σταθερή.....σε αναμονή της νέας 4.6.6 Multilanguage που θα την πάρει μετά μέσω ΟΤΑ από το System Update της συσκευής....

 

να την περασω αααααβαδισατ δλδ?

 

πρεπει να εχω sd card????????????????

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τη γραφή SMS και να γράφεις ολόκληρες λέξεις. Η πρακτική αυτής της γραφής καταργήθηκε από τη 1η Σεπτεμβρίου 2009 μαζί με τα greeklish. Δες εδώ και την αντίστοιχη ανακοίνωση.

Edited by athanaso77
κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

Κάμερα/ settings/aadvance κλεινεις το simple mode σε πετάει εξω ξαναμπαινεις settings/advance και η πρωτη ρύθμιση είναι mp. Είναιστο 6 και το βάζεις 8

 

Εχω την υποψια οτι 6 και 8 εχουν ακριβως την ιδια αναλυση αλλα διαφερουν στον λογο των πλευρων.

Στην μια περιπτωση ειναι 16:9, ενω στην αλλη 4:3. Σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Είμαι κάτοχος του πρώτου redrice και είμαι πολύ ικανοποιημένος.

Η θεία της γυναίκας μου μετά και από τα διθυραμβικά μου σχόλια θέλει να της παραγγείλω ένα και για εκείνη.

Βλέπω ότι έχουν την ίδια τιμή με το 1s, κατι που δε θεωρώ λογικό αφού το 1s έχει καλύτερο επεξεργαστή και μεγαλύτερο αποθηκευτικό χωριό.

Πιο λέτε να πάρω;

Απαντηστε μου σας παρακαλώ όσο πιο αντικειμενικά γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

@tiniakos αντικειμενική απάντηση θα πάρεις απο κάποιον που τα έχει και τα δυο.

Αν και δεν νομιζω να υπαρχουν ουσιώδεις διάφορες.

- Κωνσταντίνος -
Link to comment
Share on other sites

Είμαι κάτοχος του πρώτου redrice και είμαι πολύ ικανοποιημένος.

Η θεία της γυναίκας μου μετά και από τα διθυραμβικά μου σχόλια θέλει να της παραγγείλω ένα και για εκείνη.

Βλέπω ότι έχουν την ίδια τιμή με το 1s, κατι που δε θεωρώ λογικό αφού το 1s έχει καλύτερο επεξεργαστή και μεγαλύτερο αποθηκευτικό χωριό.

Πιο λέτε να πάρω;

Απαντηστε μου σας παρακαλώ όσο πιο αντικειμενικά γίνεται.

 

Οταν δύο τηλέφωνα έχουν την ίδια τιμή, είναι σχεδόν ίδια, και το ένα από αυτά είναι το επόμενο (κατά κάποιο τρόπο) μοντέλο από μόνη της η επιλογή πάει προς το καινούργο. Οταν μάλιστα το ένα από αυτά έχει μεγαλύτερη μνήμη και ισχυρότερο επεξεργαστή αυτή η επιλογή τείνει να είναι η μόνη.

Αυτό που μπορώ να σου πω από την μικρή εμπειρία 3 ημερών με το 1s είναι ότι το κινητό αξίζει και για παραπάνω. +1 από μένα λοιπόν πάει φυσικά στο 1s.

(Το 1s με το νέο επεξεργαστή λέγεται ότι είναι καλύτερο και στο GPS (πάλι λόγω επεξεργαστή) το οποίο δεν έχω ελέγξει ακόμη.....)

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο redrice εχει εξισου καλο gps και σιγουρα καλυτερη μπαταρια..

Παρολα αυτα κι εγω τη καινουρια εκδοση θα επελεγα...

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω και τα δύο και το 1s μου φαίνεται πιο γρήγορο. Κατα τα αλλα τα ίδια.

Επίσης το απλο μου φαίνεται έχει καλύτερη μπαταρία.

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη μπαταρία του πρώτου σε τι ποσοστό θα μπορούσαμε να την χαρακτηριζαμε ως καλύτερη,π.χ.20%

Επίσης η οθόνη είναι ίδια και στα 2;

Link to comment
Share on other sites

Αυτο μονο καποιος που τα'χει και τα 2 και τα δουλευει..

Το παλιο παντως με ελαφρια χρηση, να τοχεις δλδ μονο για τηλέφωνο κραταει και 3 μερες

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη μπαταρία του πρώτου σε τι ποσοστό θα μπορούσαμε να την χαρακτηριζαμε ως καλύτερη,π.χ.20%

Επίσης η οθόνη είναι ίδια και στα 2;

Ναι η οθονη ιδια μου φαινεται.

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα την τελευταία έκδοση από miui.gr την 3.10. Βάζω να δοκιμάσω τον NOVA LAUNCHER αλλά δεν τον δέχεται ως default. Δεν μου ζητάει κάπου κάτι σχετικό με άδεια λόγω πχ ότι είναι ρουταρισμένο. Γνωρίζει κανείς κάτι σχετικό?
"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα την τελευταία έκδοση από miui.gr την 3.10. Βάζω να δοκιμάσω τον NOVA LAUNCHER αλλά δεν τον δέχεται ως default. Δεν μου ζητάει κάπου κάτι σχετικό με άδεια λόγω πχ ότι είναι ρουταρισμένο. Γνωρίζει κανείς κάτι σχετικό?

 

το νοβα ουτε και μενα το δεχοταν

για την ακριβεια κανεναν

ειχε πανω πανω ενα θαυμαστικο !

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κάπου διάβασα ότι το πρώτο έχει και gorilla glass.

 

κανενα δεν εχει

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα την τελευταία έκδοση από miui.gr την 3.10. Βάζω να δοκιμάσω τον NOVA LAUNCHER αλλά δεν τον δέχεται ως default. Δεν μου ζητάει κάπου κάτι σχετικό με άδεια λόγω πχ ότι είναι ρουταρισμένο. Γνωρίζει κανείς κάτι σχετικό?

Νομίζω οτι το έκανε ο παρακάτω.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να το παίξω ειδήμων σχετικά με την μπαταρία 1s και απλό Hongmi νομίζω ότι το 1s έχει καλύτερη δίοτι ο Snapdragon έχει καλύτερη κατανάλωση απλά επειδή το 1s είναι καινούργιο ακόμα ίσως να φταίει η ROM.
Link to comment
Share on other sites

Μετέτρεψα τον νοβα σε πρόγραμμα συστήματος αλλά δεν δουλεύει.
"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να το παίξω ειδήμων σχετικά με την μπαταρία 1s και απλό Hongmi νομίζω ότι το 1s έχει καλύτερη δίοτι ο Snapdragon έχει καλύτερη κατανάλωση απλά επειδή το 1s είναι καινούργιο ακόμα ίσως να φταίει η ROM.

 

Το ακριβώς αντίθετο ισχύει..

 

Πέτρο κάπου μέσα στο μενού έχει μια επιλογή να παραμένει ο launcher του miui πάντα στη μνήμη..δοκίμασε να την ξετικαρεις

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω πολύ μεγάλη απογοήτευση από την μπαταρία του. ....και το Lenovo S650 και το Coolpad F1 που είχα στα χέρια μου, είχαν πολύ ανώτερη μπαταρία (2000 και 2500 αντίστοιχα)....

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Το "πρόβλημα" με την μπαταρία, το γνωρίζουν στο επίσημο φόρουμ της miui; ρωτάω μπας και υπάρχει ελπίδα να το διορθώσουν σε αναβάθμιση. Έχει δοκιμάσει κάνει σας το greenify μήπως και στρώσει κάπως; υπάρχει και το wakelock detector σε περίπτωση που δεν πέφτει σε deep sleep και ρουφάει εκεί την μπαταρία.
Link to comment
Share on other sites

Το ακριβώς αντίθετο ισχύει..

 

Πέτρο κάπου μέσα στο μενού έχει μια επιλογή να παραμένει ο launcher του miui πάντα στη μνήμη..δοκίμασε να την ξετικαρεις

 

ρυθμισεις launcher?

εχει γενικες ρυθμισεις

διατηρηση στη μνημη

 

να το ξετικαρω? λες?

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

ρυθμισεις launcher?

εχει γενικες ρυθμισεις

διατηρηση στη μνημη

 

να το ξετικαρω? λες?

 

Μόλις το βρήκα, στις ρυθμίσεις/εφαρμογές βέβαια, που ζητούσε για default launcher.

Έβαλα τον NOVA και απο ότι φαίνεται δουλεύει.

Thanks once again Antonis.....

 

Edit: Αντώνη ότι κινητό αγοράζεις να το αναγγέλεις να ακολουθώ και γω :)

Edited by babill2004
"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Μόλις το βρήκα, στις ρυθμίσεις/εφαρμογές βέβαια, που ζητούσε για default launcher.

Έβαλα τον NOVA και απο ότι φαίνεται δουλεύει.

Thanks once again Antonis.....

 

Edit: Αντώνη ότι κινητό αγοράζεις να το αναγγέλεις να ακολουθώ και γω :)

 

εκει που εγραψα ειναι?

ε?

ε?

 

:lol:

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

το πισι αναγνωριζει το HS1

μονο σαν φωτογραφικη μηχανη

 

μολις το γυρναω στα files........................MΕΔΕΝ

 

τι drivers λεμε τωρα!!!!!!!

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

Μόλις το βρήκα, στις ρυθμίσεις/εφαρμογές βέβαια, που ζητούσε για default launcher.

 

Έβαλα τον NOVA και απο ότι φαίνεται δουλεύει.

 

Thanks once again Antonis.....

 

 

 

Edit: Αντώνη ότι κινητό αγοράζεις να το αναγγέλεις να ακολουθώ και γω :)

 

 

 

Χαχα α ρε Πέτρο, lucky guess θα έλεγα..

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γιατί τόσα παράπονα για την μπαταρία. Εγώ βρίσκομαι στον δεύτερο κύκλο φορτησης,και αυτήν την στιγμή έχω 4 ώρες οθόνη 20% μπαταρία και 1 μέρα και 3 ώρες αναμονή... Τόσο χάλια είναι;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...