Jump to content

Ποιο είναι το καλύτερο συμβατό ADSL modem της αγοράς;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

well, entelws ksafnika kai pali, mou anoikse to PPPoE lampaki kathws kai t SYS. kai fysika o pateras mou anakalypse oti oloi oi ypologistes apla einai sto internet, kai epishs diapistwse oti gia prwti fora sti zwi tou eihe pio grigoro internet apo oti egw.

 

kai epeidh eimai panta me to kalo logo sto stoma, otan h8es me piran dyo fores oi otetzides (kati ehoun oi otetzides kai me pairnoun panta dyo dyo) kai mou eipan "twra oi grammi sas EINAI entaksei" ennoousan oti pleon mpikate sti teleytaia eytheia kai tha eiste entaksei ayrio to apogeyma pou tha ksebarethoume. analytika isws ta pw argotera kapoia alli stigmh me perisotterh oreksi, twra ehw episkepseis.

 

eyharistw kai pali osous thelisan na me boithisoun kai mtaferomai pleon sta fora me ta aswyrmata diktya gia na oloklirwsw to project.

cy

 

P.S. kapoios edwpera eihe kapote san quote to "happy owner of DSL".

me ekfrazei apolyta pleon. a, epishs sta greeklish i DSL grafetai kai diesel. dokimaste to. ehei fasi otan oi alloi kolane...

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • Απαντήσεις 158
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Kalispera!!

 

Endiaferomai na agoraso ena adsl royter over PSTN kai tha ithela thn voithia sas!!!To kentro einai intracom,kai exo akoysei gai to USR 9106 poly kala logia!!Ti moy proteinete??Doyleyei to sygekrimeno se intracom??

 

Kai kati akoma ,gia na to syndeso wireless to royter tha prepei na exo mono mia karta wireless H' kai wireless access point??Posa pc mporoyn na syndethoyn wireless pano se ayto to royter??Mporo na exo syndedemeno ena me kalodio kai ena wireless h' tha prepei na diale3o???

 

Eyxaristo ek twn proterwn........

Link to comment
Share on other sites

Ο 9106 είναι διαμάντι. Αν τον έχεις βρει πουθενά άντε αύριο πρωί πρωί να τον πάρεις γιατί υπάρχει έλλειψη. ;)

 

Ο 9106 (όπως και κάθε router που έχει wireless) δε χρειάζεται access point.

Αccess point βάζεις σε router χωρίς wireless.

Μπορείς να συνδέσεις κανονικά κάποια PC στις θύρες ethernet (μπορείς να βάλεις και εξωτερικό switch για περισσότερες) και συγχρόνως να συνδέσεις και άλλα μέσω wireless, αλλά δεν ξέρω περισσότερα για το woreless.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά ειμαι σε dslam siemens και εχω ενα siemens μοντεμ του ΟΤΕ και θελω να παρω ενα zyxel 650R.Θα εχει προβλημα στο dslam siemens.Αν εχει καποιος ασ μου πωσ δουλευει.

Ευχαριστω πολυ.

JOHNKOU
Link to comment
Share on other sites

Όχι, θα δουλέψει άψογα.

Έχω το 652R που είναι σχεδόν ίδια, οπότε για ότι χρειαστείς ρώτα με.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για όποιον ενδιαφέρεται να αποκτήσει έναν κορυφαίο router (4 ethernet, πολύ καλές επιδόσεις, αυτοματοποιημένο port forwarding, hardware firewall και wireless-802.11g) σε εξευτελιστική τιμή, το MGMANAGER έχει φέρει τον US Robotics 9106.

Είνα απλά η καλύτερη αγορά που μπορεί να κάνει κάποιος (αλλά μόνο για ADSL over PSTN, εκτός αν του flashάρεις το firmware).

http://www.mgmanager.gr/view.asp?ID=5388

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το Alcatel 530 μπορεί να μοιράσει τη σύνδεση σε 2 υπολογιστές ή χρειάζομαι το 510;
Link to comment
Share on other sites

Το Alcatel 530 μπορεί να μοιράσει τη σύνδεση σε 2 υπολογιστές ή χρειάζομαι το 510;

Μπορεί, με χρήση εξωτερικού switch (το 510 έχει εσωτερικό).

Με λίγο κάτω από 30€ παίρνεις ένα, όσο δηλαδή είναι και η διαφορά 510-530.

 

Πάντως αν είσαι over PSTN ψάξε να βρεις κάποιον US Robotics.

Με τα λεφτά του 530 παίρνεις τον 9105 που έχει ότι ο 510 και επιπλέον hardware firewall και καλύτερες επιδόσεις στα p2p.

Με λεφτά του 510 και κάτι παραπάνω πάιρνεις τον USR 9106 που έχει ότι ο 9105 και wireless (802.11g).

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το Alcatel 530 μπορεί να μοιράσει τη σύνδεση σε 2 υπολογιστές ή χρειάζομαι το 510;

 

Αν το συνδεσεις USB (που δεν στο συνιστω) μπορεις να μοιρασεις το internet απο τη καρτα δικτυου σε 2 υπολογιστες απλα με ενα καλωδιο.

Link to comment
Share on other sites

Αν το συνδεσεις USB (που δεν στο συνηστω) μπορεις να μοιρασεις το internet απο τη καρτα δικτυου σε 2 υπολογιστες απλα με ενα καλωδιο.

Σωστός γίνεται και αυτό. :o

Αλλά δεν συνίσταται.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, με πείσατε! :D Θα πάρω το US Robotics 9106. Από ότι ακούω είναι αρκετά αξιόπιστο. Θα ήθελα να πάω για Zyxel (652Η ή R) αλλά αν προσθέσω και ένα Wireless Access Point που χρειάζομαι το κόστος φτάνει σχεδόν το τριπλάσιο...έλεος.

 

Ένα θέμα μόνο, έχω ISDN γραμμή. Έχει κάνει κάποιος στο USR 9106 την περιβόητη αλλαγή στο firmware για να δουλεύει πάνω από ISDN; Και αν ναι πως πάει η αξιοπιστία του; Αλλάζει τίποτα;

Και δεύτερο: μπορεί να επανέλθει το firmware στην προηγούμενη έκδοση ώστε να μην μου χαλάσει η εγγύηση και να μπορώ να το πάω στο service αν μου πάθει τίποτα;

If it works, don't fix it.
Link to comment
Share on other sites

Πήρα σήμερα τον US Robotics 9105!!! Γαμάτος είναι!!! D

Ο Ζυxel 652R και το switch που είχα προηγουμένως πάνε για πούλημα.

 

Acutidens περισσότερα για το flashάρισμα του 9106 μπορείς να βρεις στο forum του http://www.adslgr.com όπου το έχουν κάνει πάρα πολλοί.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί, με χρήση εξωτερικού switch (το 510 έχει εσωτερικό).

Με λίγο κάτω από 30€ παίρνεις ένα, όσο δηλαδή είναι και η διαφορά 510-530.

 

Πάντως αν είσαι over PSTN ψάξε να βρεις κάποιον US Robotics.

Με τα λεφτά του 530 παίρνεις τον 9105 που έχει ότι ο 510 και επιπλέον hardware firewall και καλύτερες επιδόσεις στα p2p.

Με λεφτά του 510 και κάτι παραπάνω πάιρνεις τον USR 9106 που έχει ότι ο 9105 και wireless (802.11g).

Βασικά θέλω modem με εσωτερικό switch για να μοιράσω τη σύνδεση σε 2 PC. Το μόνο που είχα υπόψιν ήταν το 510 κι επειδή επειδή δε θέλω να σκάσω τόσα πολλά, σκέφτομαι για το 9105 που είπες. Θα παίζει over ISDN;

 

 

Αν το συνδεσεις USB (που δεν στο συνιστω) μπορεις να μοιρασεις το internet απο τη καρτα δικτυου σε 2 υπολογιστες απλα με ενα καλωδιο.

Άπαπαπαπαπα! :p

Link to comment
Share on other sites

Βασικά θέλω modem με εσωτερικό switch για να μοιράσω τη σύνδεση σε 2 PC. Το μόνο που είχα υπόψιν ήταν το 510 κι επειδή επειδή δε θέλω να σκάσω τόσα πολλά, σκέφτομαι για το 9105 που είπες. Θα παίζει over ISDN;

 

Μετά την αναβάθμιση του firmware θα παίζει over ISDN.

Link to comment
Share on other sites

starjohn εγω εχω το zyxel 650R-33.αν ενδιαφερεσαι ακομα στειλε μου pm.
http://s9.postimg.org/hxs222dsf/ezgif_com_crop.gif
Link to comment
Share on other sites

Βασικά θέλω modem με εσωτερικό switch για να μοιράσω τη σύνδεση σε 2 PC. Το μόνο που είχα υπόψιν ήταν το 510 κι επειδή επειδή δε θέλω να σκάσω τόσα πολλά, σκέφτομαι για το 9105 που είπες. Θα παίζει over ISDN;

Θα παίζει αν του αλλάξεις το firmware όπως ειπώθηκε ήδη.

Λεπτομέρειες για τη συγκεκριμένη διαδικασία μπορείς να βρεις στο http://www.adslgr.com αφού επανέλθει. Από ότι έχω δει πάντως γενικά δεν είναι κάτι ιδιαίτερα δύσκολο και επικίνδυνο, αλλά φυσικά η επιλογή είναι δική σου και το ίδιο και η ευθύνη.

Η τιμή του είναι με ΦΠΑ 68,3€ στο MG Manager (χτες τον πήρα), δηλαδή πιο κάτω από τον 510, αλλά όχι στα λεφτά του 530 (λάθος μου :o ). Γενικά υπάρχει έλλειψη και τηρείται λίστα αναμονής.

 

Άσχετο: αν αποφασίσεις να πάρεις τον 530 και ψάχνεις switch πουλάω μεταχειρισμένο το δικό μου. Αγοράσμένο στις 29/10 (3 μηνών) με 2 χρόνια εγγύηση 20€.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Θα παίζει αν του αλλάξεις το firmware όπως ειπώθηκε ήδη.

Λεπτομέρειες για τη συγκεκριμένη διαδικασία μπορείς να βρεις στο http://www.adslgr.com αφού επανέλθει. Από ότι έχω δει πάντως γενικά δεν είναι κάτι ιδιαίτερα δύσκολο και επικίνδυνο, αλλά φυσικά η επιλογή είναι δική σου και το ίδιο και η ευθύνη.

Η τιμή του είναι με ΦΠΑ 68,3€ στο MG Manager (χτες τον πήρα), δηλαδή πιο κάτω από τον 510, αλλά όχι στα λεφτά του 530 (λάθος μου :o ). Γενικά υπάρχει έλλειψη και τηρείται λίστα αναμονής.

 

Άσχετο: αν αποφασίσεις να πάρεις τον 530 και ψάχνεις switch πουλάω μεταχειρισμένο το δικό μου. Αγοράσμένο στις 29/10 (3 μηνών) με 2 χρόνια εγγύηση 20€.

Ωραία, πάω για 9105 (αν βρω πουθενά :p)

Η αντίστοιχη πρόταση της Zyxel είναι αρκετά ακριβότερη να υποθέσω ε;

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, πάω για 9105 (αν βρω πουθενά :p)

Η αντίστοιχη πρόταση της Zyxel είναι αρκετά ακριβότερη να υποθέσω ε;

Αρκετά και επιπλέον έχει σαφώς κατώτερο και ελλιπές web interface μιας και δεν έχουν βγάλει κάποια αναβάθμιση του firmware εδώ και αρκετό καιρό.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παρείγγειλα τελικά το 9105 από το eshop

Η εξέλιξη της παραγγελίας όμως έχει κολλήσει εδώ και κανά 2ωρο στο:

Έλεγχος Διαθεσιμότητας Προϊόντων σε εξέλιξη

 

Τι σημαίνει αυτο; Οτι δεν έχουν κομμάτια; :worry:

Link to comment
Share on other sites

Παρείγγειλα τελικά το 9105 από το eshop

Η εξέλιξη της παραγγελίας όμως έχει κολλήσει εδώ και κανά 2ωρο στο:

Έλεγχος Διαθεσιμότητας Προϊόντων σε εξέλιξη

 

Τι σημαίνει αυτο; Οτι δεν έχουν κομμάτια; :worry:

Πάρε τηλέφωνο και ρώτα τους αύριο. Απαντάνε.

Αν τελικά δεν το έχουν, μόνο από το MGManager θα κάνεις δουλειά, επειδή φέρνει αρκετά συχνά και κρατάει λίστα αναμονής.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Την ακύρωσα τελικά και το τσίμπησα από το MGManager. Phewww ευτυχώς είχαν

Πρέπει να αισθάνομαι τυχερός ε; :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...