Jump to content

iOS 7: Ενεργοποίηση συσκευής με ξεχασμένο/χαμένο Apple ID


plankton69
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://content.myphone.gr/photo/full/21486/7.jpg

 

Ένα ιδιαίτερα σημαντικό χαρακτηριστικό του iOS 7, είναι το Activation Lock το οποίο αποτρέπει τη χρήση κάθε iPhone/iPad, αν πρώτα δεν ξεκλειδωθεί με το τελευταίο Apple ID που έχει συνδεθεί. Κυριότερη χρησιμότητα του, η αποτροπή κλοπής και χρήσης της συσκευής σε κανονική μορφή, μιας και κανένας τρόπος (για παράδειγμα downgrade) δεν μπορεί να την ενεργοποιήσει σωστά. Αφορμή αυτού του οδηγού, είναι μια πρόσφατη εμπειρία κλειδώματος ενός iPhone 4S φίλου μου, ο οποίος στην προσπάθεια του να το επαναφέρει, βρέθηκε αντιμέτωπος με κλειδωμένη συσκευή που ζητούσε το Apple ID του προηγούμενου κατόχου.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο οδηγός αυτός απευθύνεται σε νόμιμα αγορασμένες συσκευές, μιας και για τις όποιες ενέργειες σας στην κλειδωμένη συσκευή επικοινωνείτε με τους servers της Apple. Αν η συσκευή σας αγοράστηκε ως μεταχειρισμένη και δεν διαθέτετε απόδειξη, ίσως υπάρξουν προβλήματα επαλήθευσης.

 

*** Περίπτωση 1η: Ξέχασα τον κωδικό από το Apple ID μου.

 

http://content.myphone.gr/photo/full/24031/screenshot-2014-05-04-20-14-41.png

 

Είναι κάτι απόλυτα φυσιολογικό, ειδικά αν χρησιμοποιείτε διαφορετικούς κωδικούς στις εκάστοτε εγγραφές σας σε υπηρεσίες. Θα πρέπει να επιλέξετε το «reset password» κατά την είσοδο σας στο Apple ID και στη συνέχεια, να ακολουθήσετε τις οδηγίες που θα σας αποσταλούν στο email σας. Αν καταφέρατε να αλλάξετε τον κωδικό σας, τον γράφετε στο iPhone/iPad σας και voila! Ξεκλειδώθηκε!

 

Tip: Θα πρέπει να περιμένετε το σχετικό email στη διεύθυνση που έχετε συνδέσει με το Apple ID σας (για παράδειγμα, ο υποφαινόμενος έχει συνδέσει το Gmail του στο Apple ID του).

 

*** Περίπτωση 2: Δεν θυμάμαι το username/συσχετισμένο email του Apple ID μου.

 

http://content.myphone.gr/photo/full/24032/ios-7-activation-lock-interface.jpg

 

Πρόκειται για ένα πιο περίπλοκο ζήτημα, το οποίο όμως λύνεται σχετικά εύκολα. Όταν σας ζητηθεί εισαγωγή του Apple ID σας, μπορείτε να δείτε ένα μέρος αυτού (υπό μορφή pXXXXX.XXXXXX@gmail.com για παράδειγμα). Αν τώρα, η συσκευή έχει διαγραφεί μέσα από το «Find my iPhone» και δεν υπάρχει κανένα preview του email σας, θα πρέπει να ανοίξετε στον υπολογιστή που συγχρονίσατε για τελευταία φορά το iDevice σας το iTunes και να δείτε εκεί το email που έχετε ορίσει ως Apple ID.

 

http://content.myphone.gr/photo/full/24027/screenshot-2014-05-04-19-43-45.png

 

Tip: Αν η συσκευή σας πάρθηκε ως μεταχειρισμένη, καλό θα ήταν ο προηγούμενος κάτοχος να σας δώσει μαζί με τη συσκευή και τα απαραίτητα στοιχεία, για παν ενδεχόμενο. Αν αυτό δεν είναι εφικτό, καλό θα ήταν να κρατήσετε μια σχετική επικοινωνία.

 

*** Περίπτωση 3: Δεν θυμάμαι/γνωρίζω κανένα στοιχείο για να ξεκλειδώσω το iDevice μου.

 

Στο τελευταίο σενάριο του οδηγού μας, τα πράγματα «σφίγγουν». Αν όμως η συσκευή αποκτήθηκε νόμιμα και μπορεί να αποδειχθεί, δεν έχετε κανένα πρόβλημα. Έστω λοιπόν ότι δεν θυμάστε/γνωρίζετε το Apple ID (username, κωδικό, όλα τα στοιχεία), το συσχετισμένο με το Apple ID email ή ακόμη χειρότερα, δεν μπορείτε για κάποιο λόγο να εισέλθετε στο συσχετισμένο email. Στην περίπτωση αυτή, θα πρέπει να επικοινωνήσετε με την Apple και μέσω απόδειξης νόμιμης κατοχής του iDevice σας, η συσκευή σας θα ξεκλειδωθεί. Τι κάνετε λοιπόν:

 

- Καλείτε στο 0080044145417 (τηλεφωνικό κέντρο της Apple).

- Αφού εξηγήσετε λεπτομερώς το πρόβλημα σας στον υπάλληλο που σας εξυπηρετεί, αυτός θα σας ζητήσει το IMEI ή το Serial Number της συσκευής σας (εδώ μπορείτε να δείτε πως θα βρείτε τα στοιχεία αυτά στη συσκευή σας).

- Θα σας ζητηθεί φωτογραφία ή σκαναρισμένο αντίγραφο της απόδειξης αγοράς της συσκευής, το οποίο θα αποστείλετε μέσω email στην Apple (θα λάβετε σχετικές οδηγίες μέσω email μετά την κλήση).

- Μετά από 2-3 εργάσιμες ημέρες, θα λάβετε email που θα σας ενημερώνει για το επιτυχές ξεκλείδωμα της συσκευής σας.

 

Tip 1: Η απόδειξη σας θα πρέπει να αναγράφει το IMEI, ή το Serial Number της συσκευής. Καλό θα ήταν να φωτογραφίζατε μαζί με την απόδειξη και το κουτί της συσκευής, για καλύτερη πιστοποίηση κατοχής του iDevice. Αν δεν διαθέτετε την απόδειξη, θα πρέπει να ζητήσετε επανεκτύπωση της από το κατάστημα που αγοράσατε τη συσκευή.

 

http://content.myphone.gr/photo/full/24024/img-1027.jpg

 

Tip 2: Αν η συσκευή σας αγοράστηκε μεταχειρισμένη, θα πρέπει να ζητήσετε μαζί με αυτήν και την απόδειξη της. Αν δεν υπάρχει, ζητήστε από τον πωλητή να την επανεκτυπώσει από το κατάστημα που την αγόρασε, για να είστε καλυμμένοι.

 

Αν όλα έχουν γίνει σωστά, η συσκευή σας έχει ξεκλειδωθεί. Καλό θα ήταν να φυλάξετε κάπου ο,τι κωδικούς χρειαστήκατε/εισάγατε, έτσι ώστε να μην ξαναμπείτε στις ίδιες διαδικασίες ανάκτησης. Αν πάλι, δεν διαθέτετε κάτι από τα παραπάνω στοιχεία για να ξεκλειδώσετε τη συσκευή, τότε - όπως και στο 4S του φίλου μου - , η συσκευή αχρηστεύεται.

Edited by Superuser

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 9 months later...
Αγόρασα το Ipad mini απο καταστηματης Αθηνας και μου εκοψαν μια απη αποδειξη ταμειακης μηχανής. (οχι μηχανογραφημένη) οποτε δεν αναγραφει το imei της συσκευης μου πανω. ΕΙναι προβλημα κατι τετοιο;
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα το Ipad mini απο καταστηματης Αθηνας και μου εκοψαν μια απη αποδειξη ταμειακης μηχανής. (οχι μηχανογραφημένη) οποτε δεν αναγραφει το imei της συσκευης μου πανω. ΕΙναι προβλημα κατι τετοιο;

 

Δεν υπάρχει πρόβλημα για τον πρώτο χρόνο εγγύησης καθώς φαίνεται απο το registration, αλλά θα υπάρξει για τον δεύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Τι πρεπει να κανω; ευχαριστω για τον χρονο σου.

 

Δεν χρειάζεται να κανείς τίποτα κατα την εισαγωγή του Apple ID στη διαμόρφωσης μιας συσκευής χρεώνεται και στον λογαριασμό σου. :)

Link to comment
Share on other sites

Παντως σε επικοινωνια μου με το μαγαζι που το αγορασα μου ειπαν πως ολα τα προιοντα της apple εχουν 1 χρονο εγγυηση. Δεν αληθευει;
Link to comment
Share on other sites

Παντως σε επικοινωνια μου με το μαγαζι που το αγορασα μου ειπαν πως ολα τα προιοντα της apple εχουν 1 χρονο εγγυηση. Δεν αληθευει;

 

Όχι δεν αληθεύει η εγγύηση για Ελλάδα και Κύπρο είναι 2 χρόνια επίσημα :)

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Υπαρχει όμως κι άλλο ενα πρόβλημα στο ξεκλείδωμα απ την Apple

Εδω και 2μερες στέλνω την απόδειξη απ το iPhone αγορασμένο απ τον Κωτσόβολος και η Apple δεν την δέχεται επειδη προφανως ο Κωτσόβολος ειναι μεταπωλητης.και μου λένε στον Κωτσόβολο οτι δεν μπορούν να μου δώσουν καποια αλλη απόδειξη.οποτε οπως καταλαβαίνετε παει άχτιστο το κινητο...

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει όμως κι άλλο ενα πρόβλημα στο ξεκλείδωμα απ την Apple

Εδω και 2μερες στέλνω την απόδειξη απ το iPhone αγορασμένο απ τον Κωτσόβολος και η Apple δεν την δέχεται επειδη προφανως ο Κωτσόβολος ειναι μεταπωλητης.και μου λένε στον Κωτσόβολο οτι δεν μπορούν να μου δώσουν καποια αλλη απόδειξη.οποτε οπως καταλαβαίνετε παει άχτιστο το κινητο...

 

Όταν λες Apple; εδώ στην Ελλάδα; Υπάρχει τμήμα υποστήριξης εδώ στην Ελλάδα. 00800 4414 5417

Link to comment
Share on other sites

Ναι μιλάω εδω και μέρες με την Apple εδω στην Ελλάδα και οι δικοί μας εδω εχουν στείλει ήδη 3φορες την απόδειξη μου για να μου ξεκλειδώσουν το iPhone αλλα έρχεται η απάντηση απ τα κεντρικά της apple(δεν ειμαι σίγουρη σε ποια χώρα ακριβός ειναι) οτι δεν την αναγνωρίζουν την απόδειξη του Κωτσόβολου.οπως μου εξήγησαν δηλαδη,ο Κωτσόβολος δεν ειναι εξουσιοδοτημένος εκπρόσωπος της Apple και χρειάζονται την πρωτότυπη απόδειξη της αγοράς του συγκεκριμένου iPhone,ο Κωτσόβολος ειναι ο μεταπωλητης.και αυτην την απόδειξη δεν μου την δίνει ο Κωτσόβολος και δεν μπορώ να κανω τιποτα για να ξεκληδωθει το κινητο
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...