Jump to content

Διαδικασία Επαναφοράς Lumia από την Developer Preview


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επαναφορά WP8 από την WP8.1 Developers Preview σε Nokia Lumia συσκευή.

http://www.myphone.gr/gallery/data/3299/hardreset.png

 

Εγκαταστήσαμε στη Lumia συσκευή μας τα WP8.1 Developers Preview αλλά για τον οποιοδήποτε λόγο θέλουμε να επαναφέρουμε τη συσκευή μας στην προηγούμενη επίσημη έκδοση του λειτουργικού. Η Microsoft μας είχε ενημερώσει ότι δεν υπάρχει δυνατότητα επιστροφής όπως φαίνεται και παρακάτω.

http://i1159.photobucket.com/albums/p624/niotheros/myphone%20guide/importantnotefromms_zps864070b3.png

 

Η Nokia όμως με την χρήση του Nokia Software Recovery Tool που διαθέτει από το επίσημο support στην ιστοσελίδα της μας δίνει αυτή τη δυνατότητα. Το Nokia Software Recovery Tool είναι ένα εργαλείο που μας επιτρέπει να επαναφέρουμε τη Lumia συσκευή μας στην εργοστασιακή της κατάσταση με περασμένη την τελευταία επίσημη έκδοση λειτουργικού συστήματος καθώς επίσης μας δίνει τη δυνατότητα να επαναφέρουμε τη συσκευή μας σε περίπτωση που δεν ανταποκρίνεται σε soft reset αλλά ούτε και σε hard reset ή έχει κολλήσει στα “γρανάζια” ύστερα από κάποιο hard reset.

 

Το παραπάνω πρόγραμμα εγκαταστάθηκε σε υπολογιστή με λειτουργικό σύστημα Windows 8.1 Pro, Windows 7 64-bit και Windows 7 32-bit και λειτούργησε χωρίς πρόβλημα.

 

Προσοχή: Το myphone.gr και ο συντάκτης του οδηγού δεν φέρουν καμία ευθύνη σε περίπτωση βλάβης της συσκευής.

Η διαδικασία γίνεται αποκλειστικά με δική σας ευθύνη!

Η διαδικασία διαγράφει όλα τα δεδομένα της συσκευής, την επαναφέρει στην εργοστασιακή της κατάσταση και την αναβαθμίζει στην τελευταία επίσημη έκδοση του λειτουργικού. Καλό είναι πριν προχωρήσουμε στη διαδικασία να κρατήσουμε αντίγραφα ασφαλείας.

Aν έχουμε περάσει στη συσκευή μας firmware άλλου product code, στη συσκευή θα εγκατασταθεί το αρχικό της firmware πχ αν έχουμε περάσει κάποιο unbranded firmware στη branded συσκευή μας, το branded firmware θα επανέλθει στη συσκευή.

 

Κατεβάζουμε το Nokia Software Recovery Tool από το support στο site της Nokia και το εγκαθιστούμε στον υπολογιστή μας.

Κάνουμε την εγκατάσταση και τρέχουμε το πρόγραμμα.

 

http://i1159.photobucket.com/albums/p624/niotheros/myphone%20guide/start_zps053fbe77.png

 

Αφού βεβαιωθούμε ότι έχουμε κρατήσει back up τα αρχεία μας συνδέουμε τη συσκευή μας και περιμένουμε να μας εμφανιστεί η παρακάτω εικόνα στην οθόνη του υπολογιστή μας.

Σε περίπτωση που η συσκευή μας δεν αναγνωρίζεται από τον υπολογιστή ακολουθούμε τη διαδικασία που αναγράφεται στις παρατηρήσεις στο τέλος του οδηγού. Μόλις η συσκευή μας αναγνωριστεί από τον υπολογιστή και μας εμφανιστεί η παρακάτω εικόνα πατάμε “εγκατάσταση”.

 

http://i1159.photobucket.com/albums/p624/niotheros/myphone%20guide/install_zps6791763e.png

 

Πατάμε αποδοχή και ακολουθούμε τις υπόλοιπες οδηγίες που εμφανίζονται στην οθόνη.

Μόλις τελειώσει η διαδικασία η συσκευή μας είναι έτοιμη και ενημερωμένη με το τελευταίο επίσημο λειτουργικό που αυτή τη στιγμή που γράφεται ο παρών οδηγός είναι το Lumia Black.

Παρατηρήσεις:

 

Σε περίπτωση που η συσκευή μας δεν αναγνωρίζεται από τον υπολογιστή μας ακολουθούμε την παρακάτω διαδικασία:

 

Μπαίνουμε από τον IE στην διεύθυνση:

http://catalog.update.microsoft.com/v7/site/home.aspx

Ψάχνουμε για “Windows Phone WinUSB”

Πατάμε προσθήκη, προβολή καλαθιού και μετά λήψη.

Επιλέγουμε τον φάκελο που θέλουμε να κατέβει το αρχείο με τους οδηγούς και πατάμε συνέχεια.

Μόλις ολοκληρωθεί η λήψη πατάμε κλείσιμο.

Πηγαίνουμε στον φάκελο που επιλέξαμε για να κατέβει το αρχείο και το κάνουμε αποσυμπίεση.

Συνδέουμε τη συσκευή μας στον υπολογιστή και πηγαίνουμε στη διαχείριση συσκευών.

Εκεί θα δούμε τη συσκευή μας με ένα κίτρινο θαυμαστικό. Κάνουμε δεξί κλικ πάνω της και επιλέγουμε “ενημέρωση προγράμματος οδήγησης”. Επιλέγουμε την αναζήτηση στον υπολογιστή μας και αναζητούμε τον φάκελο όπου κατεβάσαμε τους οδηγούς στα αρχικά βήματα και πατάμε επόμενο. Επαναλαμβάνουμε για όσες φορές μας βγάζει τη συσκευή μας με το κίτρινο θαυμαστικό στη διαχείριση συσκευών.

Edited by niotheros
Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 77
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πολύ ωραίος και αναλυτικός οδηγός... Μία ερώτηση: Εγώ πχ που ήταν branded το τηλέφωνο το πήγα σε Nokia Care και το έκαναν unbraded και έπειτα εγώ πέρασα την 8.1 dev preview, άμα γυρίσω σε WP8 με αυτή τη μέθοδο, το κινητό μου θα έχει Nokia Black Branded ή θα έχει την Unbranded έκδοση που μου περάσαν στο Nokia Care??
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Θα σου ξαναγίνει branded γιατι θα περαστεί το firmware από το product code που ειναι τυπωμένο στη συσκευή.
Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

φιλε μου εχω κανει οτι λεει ο οδηγος κατα γραμμα αλλα το τηλεφωνο δεν το βλεπει το Nokia Software Recovery Tool.

ενω το pc μου το βλεπει και το αναγνωριζει κανονικα...... τι αλλο να κανω ;

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου εχω κανει οτι λεει ο οδηγος κατα γραμμα αλλα το τηλεφωνο δεν το βλεπει το Nokia Software Recovery Tool.

ενω το pc μου το βλεπει και το αναγνωριζει κανονικα...... τι αλλο να κανω ;

 

Στη διαχείριση συσκευών υπάρχει κανονικά η συσκευή σου ή έχει ένα κίτρινο θαυμαστικό;

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Στη διαχείριση συσκευών υπάρχει κανονικά η συσκευή σου ή έχει ένα κίτρινο θαυμαστικό;

μολις το βαζω επανω το βλεπει αμεσως σαν windows phone 1520 χωρις θαυμαστικα ...

εχω windows 7...

Link to comment
Share on other sites

μολις το βαζω επανω το βλεπει αμεσως σαν windows phone 1520 χωρις θαυμαστικα ...

εχω windows 7...

 

Δοκίμασες σε κάποια άλλη θύρα USB αν το διαβάζει το nokia software recovery tool;

Αν γίνεται πάλι το ίδιο δοκίμασε να κάνεις uninstall το πρόγραμμα και να το ξαναβάλεις μήπως και σου το διαβάσει!

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

τα εχω κανει ολα .. κατεβασα μια ποιο παλια version να δω και μιλαμε.

 

Θα σου ζητήσει να κάνει update στην τελευταία έκδοση λογικά!

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Θα σου ζητήσει να κάνει update στην τελευταία έκδοση λογικά!

νομιζω οτι το βρηκα.

σ ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Μια χαζή ερώτηση..

τα αντίγραφα ασφαλείας τι κρατάνε?

και αν κάνω την επαναφορά πως μπαίνουν πάλι στο κινητό?

και κάτι ακόμα.. lumia 920 denmark να κάνω την επαναφορά ή ακόμα δεν έχει βγει το update?

 

ευχαριστώ και συγγνώμη για τη χαζή ερώτηση...

Link to comment
Share on other sites

Μια χαζή ερώτηση..

τα αντίγραφα ασφαλείας τι κρατάνε?

και αν κάνω την επαναφορά πως μπαίνουν πάλι στο κινητό?

και κάτι ακόμα.. lumia 920 denmark να κάνω την επαναφορά ή ακόμα δεν έχει βγει το update?

 

ευχαριστώ και συγγνώμη για τη χαζή ερώτηση...

 

Τα αντίγραφα ασφαλείας κρατάνε φωτογραφίες+ βίντεο (τα αποστέλει στο Onedrive για να έχεις πρόσβαση από οποιαδήποτε συσκευή), SMS, ρυθμίσεις και εφαρμογές (όπως για παράδειγμα την διάταξη της αρχικής οθόνης, αγαπημένα από τον browser, κωδικούς πρόσβασης κλπ- είναι προσθήκη που μπήκε στα 8.1 οπότε αν γυρίσεις στα 8 και επαναφέρεις το back up απλά θα σου εγκαταστήσει τις εφαρμογές που έχεις και είναι συμβατές με τα WP8 και όχι τις ρυθμίσεις σου στη συσκευή).

Μόλις επαναφέρεις της συσκευή, και συνδεθείς με τον λογαριασμό σου, θα σου ζητήσει είτε να setάρεις τη συσκευή από την αρχή είτε να επαναφέρεις το αντίγραφο ασφαλείας που είναι αποθηκευμένο σε αυτόν.

 

Δεν έχει βγεί ακόμα το update για το 920 οπότε δεν χρειάζεται να κάνεις επαναφορά για αυτόν τον λόγο!

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση.

 

 

 

Το κινητό μου ήταν Vodafone Branded... Αυτή τη στιγμή είμαι με την unbranbed στα 8.1 gdr1... Τώρα που βγήκε η Cyan για τα Vodafone κινητά αν κάνω τη διαδικασία με το Nokia Software Recovery Tool θα με πάει κατευθείαν στη Cyan...???

 

 

 

Ρωτάω για να ξέρω αν θα μπορέσω να κάνω restore αρχεία και εφαρμογές από το back up...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι θα σε γυρίσει στα 8 και θα πάρεις τα 8.1 με την Cyan ΟΤΑ. Αν συνδέσεις τη συσκευή σου θα ξέρουμε σίγουρα! Αν σου λέει xxxx.xxxxx.1349.xxxx σε γυρνάει στα 8.
Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το έβαλα σήμερα και μου έβγαλε αυτό στη φώτο... Μήπως ξέρεις ποια ΡΟΜ θα μου περάσει...?

 

Λογικά δουλεύει και με τα 8.1 GDR 1 DP....??

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το έβαλα σήμερα και μου έβγαλε αυτό στη φώτο... Μήπως ξέρεις ποια ΡΟΜ θα μου περάσει...?

 

Λογικά δουλεύει και με τα 8.1 GDR 1 DP....??

 

Σε γυρνάει σε Black και κάνεις την Cyan ΟΤΑ!

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Ok... Νόμιζα ότι θα πέρναγε απευθείας τη Cyan για να κάνω χρήση του Back up... Θα το κάνω μετά τις διακοπές οπότε γιατί δεν θέλω να είναι branded :)

 

Ευχαριστώ πάντως :)

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Ok... Νόμιζα ότι θα πέρναγε απευθείας τη Cyan για να κάνω χρήση του Back up... Θα το κάνω μετά τις διακοπές οπότε γιατί δεν θέλω να είναι branded :)

 

Ευχαριστώ πάντως :)

 

Εχω ενα θεμα..Εκανα μολις το downgrade, πηρα τα 8 και παταω για ενημερωσεις και δεν μου τις βρισκει..Τι κανω?

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα κι εγώ χθες. Ήμουν με DP χωρίς το update της.

Με γύρισε στην 3051.40000.1345.1003, μετά τσέκαρα ενημερώσεις, πέρασε την 1η (που δεν θυμάμαι καν τι ήταν :p) και μετά με το που τέλειωσε αυτή, τσέκαρα και πέρασα την 8.1/cyan. Kαι τώρα καλά μου ποδαράκια, στήσιμο εκ του μηδενός...

Πάντως απροβλημάτιστη η όλη διαδικασία, όλα ρολόι.

 

υγ. γιατί βλέπω καινούρια πραγματάκια που δεν έβλεπα πριν με τη dp? = τι στο καλό σημαίνει το βελάκι που αναβοσβήνει δίπλα στο εικονίδιο του wifi;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το έβαλα σήμερα και μου έβγαλε αυτό στη φώτο... Μήπως ξέρεις ποια ΡΟΜ θα μου περάσει...?

 

Λογικά δουλεύει και με τα 8.1 GDR 1 DP....??

 

Nokia Lumia 909? :confused:

Link to comment
Share on other sites

909 είναι όλα, αυτή είναι η εργοστασιακή κωδική ονομασία του. Μετά η Νοκια αποφάσισε προς χάριν του μάρκετινγκ να βγει όσο αφορά την αγορά/το κοινό, ως 1020. Ακόμα και στο κουτι γραφει και τα δυο "Nokia Lumia909/nokia lumia 1020"

We are special like that :p

Edited by apVga
Link to comment
Share on other sites

Το έκανα κι εγώ χθες. Ήμουν με DP χωρίς το update της.

Με γύρισε στην 3051.40000.1345.1003, μετά τσέκαρα ενημερώσεις, πέρασε την 1η (που δεν θυμάμαι καν τι ήταν :p) και μετά με το που τέλειωσε αυτή, τσέκαρα και πέρασα την 8.1/cyan. Kαι τώρα καλά μου ποδαράκια, στήσιμο εκ του μηδενός...

Πάντως απροβλημάτιστη η όλη διαδικασία, όλα ρολόι.

 

υγ. γιατί βλέπω καινούρια πραγματάκια που δεν έβλεπα πριν με τη dp? = τι στο καλό σημαίνει το βελάκι που αναβοσβήνει δίπλα στο εικονίδιο του wifi;

 

Εμένα η απροβλημάτιστη διαδικάσία αφού περάσει το πρώτο update στο δεύτερο βγάζει σφάλμα. Έχα κάνει σχεδόν τα πάντα αλλά δυστυχώς δεν έιναι πάντα απροβλημάτιστη η διοαδικασία... Έχω μείνει με τα πόδια ανοιχτά από το πρωί...

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...