Jump to content

LG G2 mini (D620)


adipl
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καιρός να αλλάξω το xperia p μου το οποίο έχει slimkat 4.4.4 επάνω

Ήμουν έτοιμος για l9ii αλλά σκέφτομαι για g2mini επειδή είμαι όλη μέρα έξω και η αυτονομία είναι πολύ σημαντική

Επίσης σκέφτομαι και για optimus g αλλά είναι δυσεύρετα μάλλον σε λογική τιμή ή μεταχειρισμένα

Επίσης το mini θα πάρει και Android L μάλλον.... Τώρα τελευταία έχω βαρεθεί τις CM και θέλω stock rom

Ακόμα σκέφτομαι για xiaomi mi3 αν βρω Ελλάδα ή για μεταχειρισμενο g2/s4

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 797
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

mi3, s4, g2 έναντι του g2 mini όπως καταλαβαίνεις είναι τελείως διαφορετικές συσκευές!

Η αυτονομία του g2 mini δεν θα σε εγκαταλείψει, σε καμία περίπτωση! Με 100% φόρτιση, βγάζεις μια μέρα ό,τι και να του κάνεις!

Αν κάνεις μέτρια χρήση 2 μέρες άνετα, με χρήση απλή ακόμα περισσότερο.

Όσον αφορά την rom του, δεν θα σου λείψει κάτι και τα πρόσθετα της lg δεν την βαραίνουν ιδιαίτερα (αν και το moto g με ίδιο επεξεργαστή και hd οθόνη, πάει λίγο πιο γρήγορα, με την σχεδόν pure android έκδοση που τρέχει!)

Για το optimus g πάντως, ακόμα και να το βρεις, σε αυτονομία έχω διαβάσει τα χειρότερα, ότι ξεζούμιζε την μπαταρία για πλάκα!

Link to comment
Share on other sites

mi3, s4, g2 έναντι του g2 mini όπως καταλαβαίνεις είναι τελείως διαφορετικές συσκευές!

Η αυτονομία του g2 mini δεν θα σε εγκαταλείψει, σε καμία περίπτωση! Με 100% φόρτιση, βγάζεις μια μέρα ό,τι και να του κάνεις!

Αν κάνεις μέτρια χρήση 2 μέρες άνετα, με χρήση απλή ακόμα περισσότερο.

Όσον αφορά την rom του, δεν θα σου λείψει κάτι και τα πρόσθετα της lg δεν την βαραίνουν ιδιαίτερα (αν και το moto g με ίδιο επεξεργαστή και hd οθόνη, πάει λίγο πιο γρήγορα, με την σχεδόν pure android έκδοση που τρέχει!)

Για το optimus g πάντως, ακόμα και να το βρεις, σε αυτονομία έχω διαβάσει τα χειρότερα, ότι ξεζούμιζε την μπαταρία για πλάκα!

 

Επειδη ειχα Optimus G να ξερεις φιλε ΔΕΝ βγαζει μερα... το mini βγαζει για ΠΛΑΚΑ τη μερα... αστο ολη μερα ανοιχτο με 100% φωτεινοτητα... Δε μασαει μια

Link to comment
Share on other sites

κάτοχος και εγω του LG G2 mini, ευχαριστημένος γενικά από το κινητο...ομως θεωρω οτι εχει καποιες ελειψεις που σχετιζονται με την SD καρτα και οφειλονται κυρίως σε software κατα τη γνωμη μου...

 

Για παραδειγμα δεν μπορω να επισυναψω 2 φωτος απο την καρτα και να τις στειλω μεσω email, αντιμετωπιζετε και εσιες παρομοιο θεμα???

Link to comment
Share on other sites

Το είχα αντιμετωπίσει κι εγώ! Πράγματι...ωστόσο αυτό δεν είναι εγγενής αδυναμία της συσκευής ή του λειτουργικού, αλλά της εκάστοτε εφαρμογής!

Πχ το gmail σε αφήνει να επιλέξεις όσες φωτό θέλεις και να τις κάνεις επισύναψη.

Το facebook από την άλλη, όπου ήθελα να ανεβάσω με την μία 4-5 φωτογραφίες, δεν έχει τέτοια δυνατότητα.

Δεν ξέρω άλλες συσκευές πώς χειρίζονται το θέμα (ίσως με έναν πρόσθετο file manager να μπορείς να επιλέγεις από εκεί μαζικά κάποια αρχεία και να τα αποστέλεις - ανεβάζεις!)

Edited by mechpanos
Link to comment
Share on other sites

Τελικά αγοράστηκε το l9ii

Η διαφορά στην οθόνη είναι τόσο μεγάλη που με έκανε να ξεχάσω την αυξημένη αυτονομία

Και τα antutu/quadrant βγαίνουν ανεβασμένα στο g2 mini επειδή δουλεύει σε πιο χαμηλή ανάλυση

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αγοράστηκε το l9ii

Η διαφορά στην οθόνη είναι τόσο μεγάλη που με έκανε να ξεχάσω την αυξημένη αυτονομία

Και τα antutu/quadrant βγαίνουν ανεβασμένα στο g2 mini επειδή δουλεύει σε πιο χαμηλή ανάλυση

 

Μόνο και μονο που εχουν ΤΗΝ ΙΔΙΑ καρτα γραφικων και το L9 εχει HD οθονη καταλαβαινεις οτι στα παιχνιδια το g2 mini θα υπερτερει ΣΕ ΟΛΑ! Τα εχω και τα δυο κινητα στα χερια μου και το g2 mini Ειναι ΣΑΦΩΣ ΚΑΛΥΤΕΡΟ! μιας και η μπαταρια του ειναι ΤΕΡΑΣ ενω στο L9 ειναι γατάκι. Επισης CPU... 2πυρηνο στα 1.2 ειχα στο S2 που ειχα πριν 4 χρόνια... και το L9 Εχει mono 0.2mhz παραπανω...

 

Αναμεσα σε αυτα τα δυο ΔΕΝ αξιζε το L9... Θα το καταλαβεις οταν θα ξεμενεις απο μπαταρία ΠΧ και το g2 μινι θα εχει ακομα 50%

 

Επισης η διαφορά στην οθονη ΔΕΝ ειναι μεγάλη... βλεπεις μονο τα νουμερα και το λες σωστα ? γιατι στην πραγματικότητα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ!

Link to comment
Share on other sites

Είχα και τα δύο κινητά στο χέρι δίπλα δίπλα για μισή ώρα διαβάζοντας σελίδες που συνήθως μπαίνω

Η διαφορά είναι χαοτική

Του g2mini είναι χειρότερη από το xperia p ενώ του l9ii πολύ καλύτερη

Link to comment
Share on other sites

Είχα και τα δύο κινητά στο χέρι δίπλα δίπλα για μισή ώρα διαβάζοντας σελίδες που συνήθως μπαίνω

Η διαφορά είναι χαοτική

Του g2mini είναι χειρότερη από το xperia p ενώ του l9ii πολύ καλύτερη

 

Κατι δε βλεπεις καλα μαλλον... Ουτε συγκρινεις σωστα... το g2 mini ΔΕΝ εχει HD & ομως ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΚΟΝΤΑ σε αυτη του L9... Δεν ξερω αν εχεις δει αληθινη HD οθονη... γιατι και του Xperia SP η οθονη ειναι 720p αλλα ειναι χειροτερη απο αυτη του Nokia 3310!

 

Διαφέρει οθονη απο οθονη ΠΟΛΥ! Συγκρινε τα με βαση το τι προσφερει το καθενα... προτιμας ενα κλικ πιο καθαρη οθονη απο 1 μερα παραπανω αυτονομια ? δε νομιζω οτι με αυτα τα λεφτα επερνες το σουπερ ντουπερ κινητο, οποτε κοιτας κατι να τα καλυπτει ΟΛΑ! και το L9 στην προκειμενη ( αναμεσα σε αυτα τα δυο ) δεν το κανει!

 

Σεβαστη η επιλογη σου ομως και καλοριζικο!

 

Υ.Γ Επίσης το g2 mini Εχει και ANTI SCRATCH οθονη... Gorilla Glass 2 ενω το L9 ΔΕΝ εχει... τι σημαινει αυτο ? ειναι ΠΟΛΥ πιο ανθεκτικη η οθονη του g2 mini ( πιο πολυ απο του L9 )

Edited by DjTony
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει σεβαστή η επιλογή, μεταξυ των δυο υπάρχει και ένα 40ρι περίπου διαφορά τιμής που αξίζει να μνημονεύσουμε! Είναι και 1.5 ετών πίσω, συσκευή!!!

Κι εγώ γι' αυτό επέλεξα το g2 mini, δηλαδή επειδή είχε λίγο χειρότερη οθόνη και λέω, HD οθόνη με αυτό τον επεξεργαστή και κύκλωμα γραφικών, σημαίνει μειωμένη διάρκεια μπαταρίας & επιδόσεις!

Λογικό αν τα βάλεις δίπλα να υπερτερεί το L9, όπως τα έχω βάλει και με το moto g του αδερφού μου δίπλα όπου υπερτερεί το moto, ωστόσο αν δεν τα βάλεις δίπλα δεν αντιλαμβάνεσαι στην ουσία, την διαφορά, εκτός αν είσαι ψείρας! Από'κει και πέρα κοιτάς και επιλέγεις τι σε καλύπτει περισσότερο αυτό που είπε και ο DjTonης δηλαδή! Αν και μεταξύ μας, κι εγώ θα προτιμούσα να έχει HD το g2 mini αλλά τι να κάνουμε!!!

 

Για απλή χρήση πάντως, το L9 II είναι πολύ καλή επιλογή και τίμια για τα λεφτά της, οπότε με'γειά και καλορίζικο!

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει σεβαστή η επιλογή, μεταξυ των δυο υπάρχει και ένα 40ρι περίπου διαφορά τιμής που αξίζει να μνημονεύσουμε! Είναι και 1.5 ετών πίσω, συσκευή!!!

Κι εγώ γι' αυτό επέλεξα το g2 mini, δηλαδή επειδή είχε λίγο χειρότερη οθόνη και λέω, HD οθόνη με αυτό τον επεξεργαστή και κύκλωμα γραφικών, σημαίνει μειωμένη διάρκεια μπαταρίας & επιδόσεις!

Λογικό αν τα βάλεις δίπλα να υπερτερεί το L9, όπως τα έχω βάλει και με το moto g του αδερφού μου δίπλα όπου υπερτερεί το moto, ωστόσο αν δεν τα βάλεις δίπλα δεν αντιλαμβάνεσαι στην ουσία, την διαφορά, εκτός αν είσαι ψείρας! Από'κει και πέρα κοιτάς και επιλέγεις τι σε καλύπτει περισσότερο αυτό που είπε και ο DjTonης δηλαδή! Αν και μεταξύ μας, κι εγώ θα προτιμούσα να έχει HD το g2 mini αλλά τι να κάνουμε!!!

 

Για απλή χρήση πάντως, το L9 II είναι πολύ καλή επιλογή και τίμια για τα λεφτά της, οπότε με'γειά και καλορίζικο!

 

με HD οθονη θα επεφτε η αυτονομια... που τωρα ειναι ΣΤΟ ΘΕΟ ετσι ? το λιωνω και βγαζω 2 μερες ευκολα και τρεχουν ΠΟΣΕΣ εφαρμογες απο πισω... η μπαταρια του συμπεριφερεται σαν του G2 ακριβως ιδια... το ειχα για ενα διαστημα και ξερω...

Link to comment
Share on other sites

Xperia p είπα, όχι sp

Ο καθένας βάζει προτεραιότητες

 

Για μένα η οθόνη είναι πολύ σημαντική, και στην ανάγνωση κειμένου υπάρχει χαοτική διαφορά

 

----- προσθήκη μηνύματος 95 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στα 140€ δε που το πήρα καινούργιο...

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία, σκυλί ατάηγο!!!

Ήδη από χθες το απόγευμα που το φόρτισα ας πούμε 18.00, μέχρι τώρα 14.00 στη δουλειά, με τηλέφωνα, με facebook, κάποιες φωτογραφίες, λίγο google maps κλπ, και χωρίς να κλείσει το βράδυ η συσκευή (μόνιμο κόλλημά μου, ότι το τηλέφωνο πρέπει πάντα να είναι ανοιχτό για ώρα ανάγκης!), είμαι στο 75%, χωρίς την λειτουργία εξοικονόμησης ανοιχτή, με ανοιχτό bluetooth τις εργάσιμες ώρες και για κάποιο διάστημα ανοιχτή την τοποθεσία!

Link to comment
Share on other sites

Xperia p είπα, όχι sp

Ο καθένας βάζει προτεραιότητες

 

Για μένα η οθόνη είναι πολύ σημαντική, και στην ανάγνωση κειμένου υπάρχει χαοτική διαφορά

 

----- προσθήκη μηνύματος 95 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στα 140€ δε που το πήρα καινούργιο...

 

Ξερω τι εγραψα. για το SP ηθελα να πω που ειναι στα κυβικα και στα λεφτα του g2 mini

 

----- προσθήκη μηνύματος 101 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Η μπαταρία, σκυλί ατάηγο!!!

Ήδη από χθες το απόγευμα που το φόρτισα ας πούμε 18.00, μέχρι τώρα 14.00 στη δουλειά, με τηλέφωνα, με facebook, κάποιες φωτογραφίες, λίγο google maps κλπ, και χωρίς να κλείσει το βράδυ η συσκευή (μόνιμο κόλλημά μου, ότι το τηλέφωνο πρέπει πάντα να είναι ανοιχτό για ώρα ανάγκης!), είμαι στο 75%, χωρίς την λειτουργία εξοικονόμησης ανοιχτή, με ανοιχτό bluetooth τις εργάσιμες ώρες και για κάποιο διάστημα ανοιχτή την τοποθεσία!

 

Η εξοικονομιση δεν κανει κατι φιλε μου... απλα στο ποσοστο που θα το ορισεις να ενεργοποιηθει κλεινει δεδομενα wifi bluetooth gps κλπ κλπ που θα ορισεις εσυ για εξοικονομιση.. αν τα εχεις ηδη κλειστα το ιδιο και το αυτο ειναι

 

Παιδιά το κοκκινο παιζει να χει πανω λογότυπα απο κάποια εταιρεια του εξωτερικού?

 

Οχι! το εχω εγω

Link to comment
Share on other sites

mi3, s4, g2 έναντι του g2 mini όπως καταλαβαίνεις είναι τελείως διαφορετικές συσκευές!

Η αυτονομία του g2 mini δεν θα σε εγκαταλείψει, σε καμία περίπτωση! Με 100% φόρτιση, βγάζεις μια μέρα ό,τι και να του κάνεις!

Αν κάνεις μέτρια χρήση 2 μέρες άνετα, με χρήση απλή ακόμα περισσότερο.

Όσον αφορά την rom του, δεν θα σου λείψει κάτι και τα πρόσθετα της lg δεν την βαραίνουν ιδιαίτερα (αν και το moto g με ίδιο επεξεργαστή και hd οθόνη, πάει λίγο πιο γρήγορα, με την σχεδόν pure android έκδοση που τρέχει!)

Για το optimus g πάντως, ακόμα και να το βρεις, σε αυτονομία έχω διαβάσει τα χειρότερα, ότι ξεζούμιζε την μπαταρία για πλάκα!

 

Ούτε καν, το G δε συγκρίνεται με τα υπόλοιπα. Είναι μακράν καλύτερο.

 

Βέβαια αν πας σε μεταχειρισμένο, τα σ4, γ2 είναι καλύτερες συσκευές.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και δεν έχει αισθητήρα ότι βάλεις μόνο μπαταρία και resources θα τρώει

Εγώ στο l9ii το έχω την ημέρα στο 50% και το βράδυ στο 30-40%

Link to comment
Share on other sites

Lux Lite φίλε μου, DjTony. Και ΔΕΝ τρώει ούτε μπαταρία ούτε resources φίλε aftergr, δοκίμασέ το κι εσύ! Είναι ένα πολύ πολύ ελαφρύ εργαλείο, που τρέχει στο παρασκήνιο και το ρυθμίζεις είτε κατά κάποια διαστήματα να ρυθμίζει την ένταση, είτε κάθε φορά που ξεκλειδώνεις το κινητό, είτε χειροκίνητα όταν του πεις εσύ. Εγώ το έχω βάλει στο ξεκλείδωμα.

Μάλιστα το εγκατέστησα και στο tablet που έχει light sensor, γιατί δεν είναι καλά ρυθμισμένος και το Lux σου έχει διάφορες επιλογές και ρυθμίζεις τις στάθμες όπως θες εσύ!!!

 

Btw ευκαιρίας δοθείσης, το κινητό έχει αρχίσει να μου κάνει διάφορα κολληματάκια όταν του κάνω γρήγορους χειρισμούς, αυτό μετά από το update και σε ART. Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος;

Link to comment
Share on other sites

Μιας και δεν έχει αισθητήρα ότι βάλεις μόνο μπαταρία και resources θα τρώει

Εγώ στο l9ii το έχω την ημέρα στο 50% και το βράδυ στο 30-40%

 

καλα και δεν τυφλώνεσαι στο σκοτάδι;; εγω στο 0% το εχω και πάλι ειναι ενοχλητικός ο έντονος φωτισμός που βγαζει.

 

DjTony εγω χρησιμοποιώ το screen filter φιλε και ειμαι πολύ ευχαριστημενος

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.haxor

Link to comment
Share on other sites

Yπόψη φίλε bill_thess, η εφαρμογή που προτείνω, έχει και αρνητική ρύθμιση τιμών! Δηλαδή, σε φουλ σκοτάδι, μπορείς να το βάλεις και στο -10% για παράδειγμα!
Link to comment
Share on other sites

Lux Lite φίλε μου, DjTony. Και ΔΕΝ τρώει ούτε μπαταρία ούτε resources φίλε aftergr, δοκίμασέ το κι εσύ! Είναι ένα πολύ πολύ ελαφρύ εργαλείο, που τρέχει στο παρασκήνιο και το ρυθμίζεις είτε κατά κάποια διαστήματα να ρυθμίζει την ένταση, είτε κάθε φορά που ξεκλειδώνεις το κινητό, είτε χειροκίνητα όταν του πεις εσύ. Εγώ το έχω βάλει στο ξεκλείδωμα.

Μάλιστα το εγκατέστησα και στο tablet που έχει light sensor, γιατί δεν είναι καλά ρυθμισμένος και το Lux σου έχει διάφορες επιλογές και ρυθμίζεις τις στάθμες όπως θες εσύ!!!

 

Btw ευκαιρίας δοθείσης, το κινητό έχει αρχίσει να μου κάνει διάφορα κολληματάκια όταν του κάνω γρήγορους χειρισμούς, αυτό μετά από το update και σε ART. Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος;

 

Αξιζει να γυρισω σε ART ?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν δω ένα με davlik δίπλα δίπλα με το δικό μου, δεν μπορώ να σου πω! Ωστόσο, στο δικό μου παρατηρώ όπως είπα κάτι κολληματακια!

Θεωρητικά αξίζει και η επόμενη έκδοση Android θα το έχει ως προεπιλεγμένο!

Link to comment
Share on other sites

Yπόψη φίλε bill_thess, η εφαρμογή που προτείνω, έχει και αρνητική ρύθμιση τιμών! Δηλαδή, σε φουλ σκοτάδι, μπορείς να το βάλεις και στο -10% για παράδειγμα!

 

θα τη δοκιμασω τοτε κι αυτη..φαινεται τιποτα κατω απο το 0;:p

Link to comment
Share on other sites

Την είχα δοκιμάσει την lux και μπορεί να πάρει μέτρηση από την κάμερα

Εμένα προσωπικά δεν με απασχολεί

 

Όντως στο 30-40% είναι δυνατό για σκοτάδι, εγώ μιλάω για νύχτα έξω

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG G2 mini (D620)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...