Jump to content

Smartwatches - Wearables (Συζητήσεις, Απορίες, Αναλύσεις, Εντυπώσεις)


the_dynamite
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ tpal. Για το pebble έχω γράψει καλά λόγια παλιότερα. Σήμερα έγραψα για αυτά που βγήκαν μετά το pebble. Εξακολουθεί πάντως να είναι ανταγωνιστικό με την μεγάλη του αυτονομία και τις άπειρες εφαρμογές του.

;) το καταλαβα γιαυτό έγραψα και για το ότι είναι πιο παλιό.

Πάντως θεωρώ πως θα ξεφύγει το θέμα κι άλλο με τα smartwatches και θα δούμε ωραία πράγματα

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Φίλε kianokrane, θα ξεκινήσω από τα εύκολα! Μακριά από τα mykronoz που είναι προβληματικά απ' ότι διάβασα. Θα σου έλεγα να μην βιαστείς να αγοράσεις γιατί θα βγούνε καλύτερα smartwatches. Θα σου πρότεινα πάντως το No1 G2 που έχει καλή τιμή. Το lg g watch να ξέρεις πως απαιτεί να έχεις android από 4.3 και πάνω. Αν θες να σε βοηθήσω παραπάνω σε κάτι ρώτα.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

 

Δεν ξέρω με ποιο κριτήριο έχεις καταλήξει σε αυτά τα 4 αλλά νομίζω η καλύτερη επιλογή για smartwatch αυτή την εποχή όσο αφορά τιμή- δυνατοτήτων-διάρκειας στο χρόνο είναι το Sony smartwatch 3...τσέκαρε το κ ότι απορίες έχεις ρώτα με! Το πήρα πριν κάνα δίμηνο μετά από πολύ ψάξιμο στα 165€.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλό! Value for money φαίνεται.

Και επίσης όμορφο.

Το έχει κανένας;

Λένε αυτονομία 3 εβδομάδες.

Ποιος θα είναι ο πρώτος που θα το πάρει για να το δούμε?

 

Αναφέρομαι στο weloop tommy

 

τελικά το έχει πάρει κανείς ?

υποστηρίζει ελληνικά?

Cubot Dinosaur

NO.1 G3 smartwatch

Weloop Tommy smartwatch

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω με ποιο κριτήριο έχεις καταλήξει σε αυτά τα 4 αλλά νομίζω η καλύτερη επιλογή για smartwatch αυτή την εποχή όσο αφορά τιμή- δυνατοτήτων-διάρκειας στο χρόνο είναι το Sony smartwatch 3...τσέκαρε το κ ότι απορίες έχεις ρώτα με! Το πήρα πριν κάνα δίμηνο μετά από πολύ ψάξιμο στα 165€.

 

θέλω να μιλάω με το bluetooth headset και όχι με το ρολόι,προσωπικά δεν θέλω τρελά πράγματα,απλά να βλέπω ποιός με παίρνει τηλέφωνο ειδικά όταν είμαι στο μηχανάκι και να απαντάω απο το bluetooth,επίσης να βλέπω και τα notifications απο viber,sms κτλ κτλ

Link to comment
Share on other sites

θέλω να μιλάω με το bluetooth headset και όχι με το ρολόι,προσωπικά δεν θέλω τρελά πράγματα,απλά να βλέπω ποιός με παίρνει τηλέφωνο ειδικά όταν είμαι στο μηχανάκι και να απαντάω απο το bluetooth,επίσης να βλέπω και τα notifications απο viber,sms κτλ κτλ

Για αυτά που θες μια καλή επιλογή είναι το pebble. Φθηνό σχετικά και βλέπεις και την ώρα χωρίς να κουνάς το χέρι πέρα δώθε. Βέβαια δεν έχει αυτή την φινέτσα όλων των άλλων αλλά 7 μέρες αυτονομία συν όλες αυτές τις εφαρμογές που έχει είναι θετικό

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

θέλω να μιλάω με το bluetooth headset και όχι με το ρολόι,προσωπικά δεν θέλω τρελά πράγματα,απλά να βλέπω ποιός με παίρνει τηλέφωνο ειδικά όταν είμαι στο μηχανάκι και να απαντάω απο το bluetooth,επίσης να βλέπω και τα notifications απο viber,sms κτλ κτλ

 

Κάπως έτσι το χρησιμοποιώ κ εγώ! Εννοείται ότι τα κάνει όλα αυτά + ότι μπορείς να καλεσεις κάποια επαφή ή νούμερο κατευθείαν από το ρολόι με την κατάλληλη εφαρμογή! Εχει transflective οθόνη, που σημαίνει ότι ακόμα κ κάτω από τον ήλιο βλέπεις τα πάντα στην οθόνη του,ακόμα κ όταν είναι dimmed! Επίσης στα θετικά έχει την υψηλότερη αδιάβροχη προστασία + έχει την κλασική θύρα φόρτισης που έχουν τα κινητά οπότε δεν χρειάζεσαι ξεχωριστό φορτιστή!

Link to comment
Share on other sites

http://litbimg5.rightinthebox.com/images/384x384/201412/gnadet1418730760747.jpg

Specifications

General

Brand kimlink

Service Provide Unlocked

2G GSM(850/900/1800/1900MHz)

SIM Card Type Micro SIM Card

Operating System Android

Languages German, French, Spanish, Russian, English

Services and Applications

Connectivity Bluetooth3.0

Camera 1.3 MP

Sensor Gravity Sensor

Smartphone Assistant Media Control, Hands-Free Calls, Camera Control, Message Control

Fitness & Wellness Alarm Clock, Find My Device, Timer, Sleep Tracker, Activity Tracker

Entertainment Camera

Display

Display Size(Inch) 1.5

Screen Resolution 240*240

Screen Type(Display Technology) TFT

Hardware

RAM 128MB

ROM 64MB

Support extend card 32GB

Battery

Capacity(mAh) 380

Charging Time 2h

Stand-by time 180h

Talk time 2-3h

Dimensions

Material Metal+Plastic

Dimensions / WxDxH 16.6*9.7*6.7cm

Color Silver, Brown

Net Weight(kg) 0.05

Packing List

Packing List Eearphone*1, User manual - English*1, USB cable*1

 

τιμή: 39,99€ για καμία ωρίτσα ακόμη, κανονική τιμή 69,99€

περισσότερα εδώ

http://www.lightinthebox.com/gumbo-1-5-capacitive-touch-screen-smart-phone-watch-blutooth-3-0-watch-phone-1-3mp-camera-sedentary-reminder_p2476086.html

...και ακόμη περισσότερα σε καμιά 20αριά μέρες..:D

 

edit: απ΄οτι φαίνεται θα τραβήξει αρκετα η βαλίτσα.. Μου εδωσε ¨prossesing" 10 ημέρες!!!!

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

μάλλον κάποιο λάθος κάνεις το pebble έχει μαγνητικό φορτιστή,μήπως λές για το sony?

 

Ε ναι, εγώ δεν μίλησα για το pebble, για το Sony σου λέω!

Link to comment
Share on other sites

http://www.windowscentral.com/microsoft-reportedly-planning-microsoft-band-2-later-year

 

Microsoft band 2 later this year....

Για να δουμε....

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

Το ZGPAX 29 μπορεί να συνδεθει με ακουστικό bluetooth?

Το θέλω για ενα φιλο που θέλει να βάλει μια κάρτα μέσα και να μιλάει απ το bluetooth?

Αν έχετε να προτείνεται κάτι άλλο καλοδεχουμενο,μέχρι κάνα 70αρι!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα

θα ηθελα την βοηθεια σας γιατι ψαχνω να κανω δωρο ενα τετοιο πραγμα (smartwatch-smartband) και ειμαι ασχετη.

Δεν με νοιαζει τοσο να ειναι ρολοι και να συνδεεται με το κινητο για να δειχνει κλησεις και ειδοποιησεις.

Με ενδιαφερει να μπορει να μετραει βηματα, αποστασεις , θερμιδες και αν υπαρχει κατι σε οικονομικη προταση και παλμους.

το θεμα ειναι οτι ο χρηστης του δεν χρησιμοποιει κινητο οταν τρεχει οποτε θελω ολα αυτα να τα κανει μονο του και αργοτερα μεσα στη μερα να υπαρχει η δυνατοτητα να το συνδεσεις με το κινητο και να περασει εκει ολα τα στοιχεια που μαζεψε.

Λογικα λοιπον θα πρεπει να εχει και gps πανω

Εχετε καποια ιδεα? :)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σε ενδιαφέρει κ τόσο το smart κομμάτι, κοίτα προς Garmin κ Fitbit που ειδικεύονται σε αυτό που ψάχνεις. Δύσκολα θα βρεις ενσωματωμένο gps σε smartwatch-smartband (μόνο το Sony smartwatch 3 έχει από όσο ξέρω). Για παλμούς υπάρχουν κάποια αλλά όχι κ τόσο αξιόπιστα!
Link to comment
Share on other sites

τελικά το έχει πάρει κανείς ?

υποστηρίζει ελληνικά?

 

WELOOP TOMMY

To έχω τρεις εβδομαδες και έχω εντυπωσιαστεί από τα εξής

 

μπαταρία 18-20 μέρες

αδιάβροχο

υποστήριξη ελληνικών

 

είχα πριν 2 άλλα κινέζικα και δεν συγκρίνεται. πολύ ευχαριστημένος

Cubot Dinosaur

NO.1 G3 smartwatch

Weloop Tommy smartwatch

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

smartwatch motorola moto 360 ή samsung gear r750?

εχω καταλήξει σ αυτα τα δύο... μπορειτε να με βοηθείσετε να επιλέξω το καλύτερο?

έχετε καποιο άλλο να μου προτείνετε? με ενδιαφέρει πολύ το design και οι δυνατότητες...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επιτελους μετα από 44 μερες, ηρθε.

Εξωτερικά, η ποιοτητα κατασκευής είναι πολυ καλή. παραπέμπει στο γνωστό επώνυμο μοντέλο.

 

Αν και δεν έβαλα κάρτα σιμ μέσα, το έχω με BT, όλα φαίνεται να παίζουν κανονικά.

Δεν έχει Ελληνικά, δεν γράφει Ελληνικά, αλλά μπορεί και διαβάζει Ελληνικά Sms

 

Η οθόνη, φωτεινή ευδιάκριτη, σε νορμάλ φωτεινότητα αλλά μετρια σε φάτσα ήλιο.

Η απόκρισή της εξαιρετικά άμεση και ακριβής.

Διαγώνιος ενεργής οθόνης 4 εκ (2,85Χ2,85)

Έχει 3 σκινς ρολογιου

 

Το ηχείο του, μέτριας έντασης.

 

Η κάμερα και η απομακρυσμένη διαχειριση της, παιζει κανονικά.

Οπως και το ραδίοφωνο. Οπως και η μουσική, τοσο μεσω ΒΤ (A2DP) όσο και από την micro sd του ρολογιού

 

ολες οι ειδοποιήσεις έρχονται κανονικά. Έχει επιλογή να ¨φρενάρεις¨ όσες ειδοποιήσεις δεν θες, ώστε να μη σε πρίζει στην δόνηση.

Το έχω σε ζεύξη με ένα coolpad f1 με περασμένη την ρομ emui 3 b262 από huawei g750-t01.

Συνεργάζεται με το τηλέφωνο με την εφαρμογή BTNotifications αλλά μπορεί να παίξει και με άλλες.

 

Το σύστημα προστασίας κλοπής λειτουργεί κανονικά στα 5-10 μέτρα. Την επιλογή, όμως, looking phone, δεν μπορεσα να την κάνω να λειτουργήσει.. Μαλλον θέλει κάποια εφαρμογή ή κάποια ρύθμιση στην emui.

 

Για την μπαταρία του, δεν μπορώ να πω πολλά πράγματα αλλά φαίνεται να αντέχει αρκετά.

Το καλό είναι ότι είναι αποσπωμενη και αντικαθίσταται.

 

Αυτά τα ολίγα, από την πρωτη μου επαφή, ever, με smartwatch

για τα λεφτα του (33,99€), πολυ καλή επιλογή ειδικά και μόνο από το γεγονός ότι, ουσιασικά, αποτελεί ανεξάρτητη συσκευή κινητής τηλεφωνίας.

(Έστω και σε μία περίπτωση ανάγκης)

 

((στο αλιε , το βρίσκω σε υπερδιπλασια τιμή)))

 

Οι λόγοι που το προτίμησα:

- εμφανισιακή παραπομπή σε επώνυμο

- πιθανή συμβατότητα μπαταρίας (και τυχόν ανταλλακτικών) με πολλά άλλα του είδους του, καθότι το σουλούπι αυτό, κυκλοφορεί σε πολλές μαρκες (φασον) στο ιντερνετ*

- μεγάλη μπαταρία (η Μπαταρία του είναι 450 mΑh 3.7V 1.7Wh, model 452547)

- δυνατοτητα χρήσης και ώς τηλέφωνο λόγω σιμ.

- χαμηλή τιμή

 

* επί παραδείγματι http://www.dealsmachine.com/best_252232.html?utm_source=mail_api&utm_medium=mail&utm_campaign=special.0709&email=b2t8anBvd2VyNzNAaG90bWFpbC5jb218MjkwNQ==

με 500αρα μπαταρία ??

 

... και ουσιαστικα "μοιάζει¨ με το ZGPAX S29

 

Edit: η συμβατή εφαρμογή για το τηλεφωνο είναι αυτη που δινει μεσω του qr code. Είναι η ismartwatch και δεν ειναι καμία απο αυτες στο playstore. Με αυτή λειτουργεί και το lost Phone.....

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μου ηρθε το Ι5 plus απο το Gearbest πριν μια εβδομαδα.Οσο σημασια μπορει να εχει πλεον με τους περιορισμους των αγορων απο εξωτερικο,αναφερω τα εξης,ωστε να βοηθησω ισως καποιον αργοτερα...

Η μπαταρια του ειναι αρκετα καλη.Απο την ημερα που μου ηρθε και το φορτισα για ενα 20λεπτο αφου δεν ανοιγε,δεν το εχω ξαναφορτισει,και ειναι στο 19%.Οποτε υπολογιζω 8-9 μερες με μετρια χρηση.

Εχει ενεργοποιηση της οθονης με κινηση,και βολευει πολυ αφου δεν χρειαζεται να πατησεις κατι,αν εχεις το αλλο χερι πχ στο τιμονι ή κρατας κατι.

Η οθονη ειναι αφης capacitive και ευκολη στο χειρισμο.Μονο αν βραχει τα παιζει για λιγο μεχρι να στεγνωσει.Εδω πρεπει να αναφερω οτι αναφερεται οτι ειναι αδιαβροχο στην καθημερινη χρηση,και σε πλυσικο χεριων κτλ δεν επαθε τιποτα περα απο αυτο με την οθονη.Στο μπανιο ή σε βυθιση δεν το εχω δοκιμασει,δεν μου γεμιζει και πολυ το ματι για κατι τετοιο.

Η εφαρμογη που μπαινει στο τηλεφωνο για τον ελεγχο του ειναι το zeroner,και εχει αρκετα bugs.Για ελεγχο αναβαθμισης δεν κανει οποτε θελει,καμια φορα αργει να δειξει τις ειδοποιησεις.

Ελληνικα φαινεται να υποστιριζει,τουλαχιστον χωρις τονους,αλλα οχι παντου.Στα μηνυματα του facebook messenger τα βγαζει κανονικα.Στις ειδοποιησεις κλησεων ομως,που ειναι και βασικη λειτουργια,εμφανιζει μονο τα 2-3 πρωτα γραμματα.Με τονους δεν τα παει καλα...

Εχει και δονηση,σχετικα δυνατη,αλλα σε περιεργο περιβαλλον,οπως στο ποδηλατο με ελαφριες δονησεις απο το δρομο,δεν γινεται αμεσως αντιληπτο για συνεχη δονηση και καθολου για ειδοποιηση που εχει απλα μια στιγμιαια.

Μετραει βηματα,αποσταση,θερμιδες.Για τα πρωτα με μετρημα που εκανα φαινεται να τα πηγαινει αρκετα καλα στο γρηγορο περπατημα.Εχει λειτουργια "find my phone",λειτουργια "sleep monitoring",βγαζει φωτογραφια απο αποσταση μεσα απο την εφαρμογη,αλλα πρεπει να το ενεργοποιησεις μεσα απο αυτην,και οχι απευθειας απο το ρολοι.Αρκετα καλη οθονη σε αναλυση για τον σκοπο της,οχι τοσο ευδιακριτη στον πολυ ηλιο.Το bluetooth δειχνει να εχει μετρια εμεβελια και καμια φορα ακομα και οταν ειναι σε κοντινη αποσταση οι δυο συσκευες,εμφανιζεται το search εικονιδιο στο ρολοι.Αλλες φορες φαινεται να ειδοποιει σε μεγαλη αποσταση(7-8 μετρα και με τοιχο αναμεσα).Με αυτο δεν εβγαλα ακομα ακρη.

Ποιοτητα κατασκευης πανω του μετριου,πολυ καλο value for money,για 15+€.

My Phones: Ericsson T20s, Siemens C35i, Nokia 3330, Siemens CX65, Nokia 6230, HP Ipaq RW6815, Sony Ericsson W302, LG Viewty KU990i, Alcatel OT-990,Samsung S4 Mini LTE

 

Minix X8-H, PS3, XBOX360

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας παιδια

 

Ειμαι μεταξυ του sony smartband talk κ του alcatel onetouch

 

Για μια λοιπον βασικη αρχη ποιο απο τα 2 θα μου προτεινατε??Εχω android κινητο...To sony απο οτι εχω διαβασει εχει καλες λειτουργιες ενω το alcatel μου αρεσει πολυ εμφανησιακα...

 

Θα εκτιμουσα λοιπον μια γνωμη σας

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Εχει αγορασει ενας φιλος το παρακατω ρολοι και δεν μπορει να το συνδεσει με το κινητο του. Ξερει κανεις τιμπορω να κανω;

http://www.aliexpress.com/store/product/Children-s-Smart-Watch-Kid-Boy-Girl-Safe-Wristwatch-W5-GSM-GPRS-GPS-Locator-Tracker-Smartwatch/1759180_32386345716.html

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Smartwatches - Wearables (Συζητήσεις, Απορίες, Αναλύσεις, Εντυπώσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...