Jump to content

[S5] Αξεσουάρ (Θήκες, Κάρτες μνήμης, Μπαταρίες κτλ)


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 461
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά κανένα καλό tempered glass για το s5 εδώ Αθήνα παίζει να βρούμε φθηνό????

Εντάξει τι να πω τωρα! Βρε παιδιά ριξτε μια ματια πριν ρωτήσετε! Έχει ερωτηθεί άπειρες φορές και έχει αλλες τόσες απαντηθεί!

Η τελευταία στο #389. Πριν απο 12 ποστ! Ημαρτον δηλαδή!

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει τι να πω τωρα! Βρε παιδιά ριξτε μια ματια πριν ρωτήσετε! Έχει ερωτηθεί άπειρες φορές και έχει αλλες τόσες απαντηθεί!

Η τελευταία στο #389. Πριν απο 12 ποστ! Ημαρτον δηλαδή!

Ενταξει ρε φιλε δεν κατσαμε να διαβασουμε 41 σελιδες...ελεος πια...

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει ρε φιλε δεν κατσαμε να διαβασουμε 41 σελιδες...ελεος πια...

 

Δεν χρειαζεται να τις διαβαζεις 1-1, υπαρχει το εργαλειο αναζητησης

Link to comment
Share on other sites

Το φθηνό δεν είναι πάντα και καλό φίλε μου..ωστόσο εγώ έχω πάρει αυτό --> http://www.mobilecity.gr/item.php?prod=tempered-glass-03mm-9h-gia-samsung-g900-galaxy-s5

και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος μέχρι στιγμής!

Βέβαια υπάρχουνε πολλά ακόμη να διαλέξεις αλλά και πιο ακριβά --> http://www.skroutz.gr/c/612/prostasia-othonis-kinitwn.html?keyphrase=galaxy+s5+tempered+glass&page=1

Η απόφαση δική σου!

 

Το ποστ που ελεγε ο fanatikos....

Link to comment
Share on other sites

παιδια καμια καλη θηκη απο σκρουτζ εχετε βρει? γυρω στα 10-15 ευρω
nokia 3310 ->sony ericsson w995 -> iphone 3g -> x10 mini -> s3 -> s5 -> g3 32/3 -> xperia z3 -> iphone 6s
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει ρε φιλε δεν κατσαμε να διαβασουμε 41 σελιδες...ελεος πια...

 

Δεν χρειαζεται να τις διαβαζεις 1-1, υπαρχει το εργαλειο αναζητησης

 

Το ποστ που ελεγε ο fanatikos....

Μιλαμε για την προηγουμενη σελιδα τωρα! Τες πα, ασχολίαστο, όπως και η αγανάκτησή σου!

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται να τις διαβαζεις 1-1, υπαρχει το εργαλειο αναζητησης

Γι αυτο εκανα κατευθειαν την ερωτηση για να αποφυγω το πολυ ψαξιμο!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Απο αύριο κι εγώ κάτοχος του SG5 περιμένω το κινητό και φυσικά ψάχνομαι για θήκη, παρήγγειλα αυτή: http://plusmobi.net/index.php?route=product/product&product_id=526 και θα ήθελα τη γνώμη σας, ευχαριστώ εκ τον προτέρων. Edited by iraki1986
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΚΑΡΤΑ SD -

Θα ηθελα αν μπορειτε να μου προτεινετε καποια καλη καρτα 32,64ή 128 GB για το s5 τι χρειαζεται να προσεξω σε ταχυτητα για να τρεχει καλα χωρις προβληματα .Πρεπει να ειναι Samsung?

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΡΤΑ SD -

Θα ηθελα αν μπορειτε να μου προτεινετε καποια καλη καρτα 32,64ή 128 GB για το s5 τι χρειαζεται να προσεξω σε ταχυτητα για να τρεχει καλα χωρις προβληματα .Πρεπει να ειναι Samsung?

Εγω έχω SanDisk 16gb μια κοκκινο-γκρι και τρέχει ρολόι. Γενικά να δεις να είναι class 10, η μάρκα δεν έχει ιδιαίτερη σημασία

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να βάλω το wireless charge καπάκι.Υπάρχει κάποια θήκη που να κουμπώνει μετά,διότι το καπάκι αυτό είναι λίγο πιο παχύ.Κάποιος είχε γράψει παλιότερα για την Samsung EF-PG900BSEGWW.Yπάρχει κάποια άλλη δοκιμασμένη?
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΡΤΑ SD -

Θα ηθελα αν μπορειτε να μου προτεινετε καποια καλη καρτα 32,64ή 128 GB για το s5 τι χρειαζεται να προσεξω σε ταχυτητα για να τρεχει καλα χωρις προβληματα .Πρεπει να ειναι Samsung?

Εγω έχω SanDisk 16gb μια κοκκινο-γκρι και τρέχει ρολόι. Γενικά να δεις να είναι class 10, η μάρκα δεν έχει ιδιαίτερη σημασία

 

Ακριβως την ιδια πηρα και εγω για το νεο μου S5 (Kingston Micro SDHC 16GB Class 10 + Adapter), με κοστος μολις 5,60€

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΡΤΑ SD -

Θα ηθελα αν μπορειτε να μου προτεινετε καποια καλη καρτα 32,64ή 128 GB για το s5 τι χρειαζεται να προσεξω σε ταχυτητα για να τρεχει καλα χωρις προβληματα .Πρεπει να ειναι Samsung?

 

Simply the best!

 

http://www.toshiba-memory.com/cms/en/products/microsd-cards/exceria/index.html

 

Διαλέγεις και παίρνεις!

 

http://www.skroutz.gr/c/45/memory-cards.html?keyphrase=toshiba+exceria+16gb

 

Και βέβαια "Made in Japan" !!!!

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Μακριά από Toshiba.η samsung η sandisk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια τέτοια

 

http://www.skroutz.gr/s/3743152/Toshiba-microSDHC-16GB-Class-10-Exceria-Type-HD.html

 

Την οποια την ειχα αρχικά 2 χρονια σε ενα LG G-PAD V500 και τωρα πλεον την εχω στο GALAXY TAB PRO, δεν εχει κανει κιχ η καρτουλα και ειναι ταχύτατη. Και επειδή ηταν εξαιρετική πήρα

 

και 1 τέτοια

 

http://www.skroutz.gr/s/6163634/Toshiba-Exceria-microSDXC-64GB-UHS-Speed-Class-3.html

 

που την πήγα απο το s4, στο s5 και τώρα την εχω στο Ρ8, για την οποια πραγματικά δεν εχω λόγια. Η κάρτα απλά ειναι αλλού.

 

Αυτά τα γράφω γιατί ποτέ δεν προτείνω κάτι που δεν το ξέρω.

 

Και οπως είπα, "Made in Japan". Δεν ξέρω, ισως έχω κόλλημα αλλα για μενα λέει πολλά.

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Καλησπέρα. Θέλω να κάνω μία παρουσίαση με φωτογραφίες αλλά επειδή το laptop μου έχει μικρότερη ανάλυση από το S5+, θέλω να συνδέσω στον projector το κινητό και να δείξω τις φωτογραφίες με κάποια εφαρμογή του κινητού. Βρήκα κάποιους αντάπτορες από micro USB αρσενικό σε HDMI θηλυκό αλλά βλέπω ότι πρέπει να βρω αντάπτορα συμβατό με το κινητό. Έχετε κάποια ιδέα τι μπορώ να βρω σε αντάπτορα;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Περιμένω τις επόμενες μέρες το S5, έρχομαι από Ζ2 αλλά βρήκα μια λύση να πάρω πίσω τα λεφτά που είχα δώσει όταν το πήρα οπότε αποφάσισα να στραφώ στο S5 για μια πιο φθηνή λύση και βλέπουμε. Ψάχνω εδώ και λίγες μέρες για Wireless θήκη με S-View μαύρη και λες και όλες έχουν εξαφανιστεί. Μόνο η Samsung έβγαλε τέτοια λύση; Γιατί βλέπω απλές θήκες με S-View παράθυρο αλλά με Wireless δυνατότητες μόνο την επίσημη. Είναι δυνατόν κανείς άλλος να μην έβγαλε λύση σε θήκη;;;

 

Ξέρω πως υπάρχει και αυτή η λύση: http://plusmobi.net/Qi-Receiver-for-inductive-charging-Samsung-Galaxy-S5-G900F-INDRCG900-wireless?search=Galaxy%20S5&category_id=122 , αλλά έχει το κακό πως δεν συνδυάζει και το S-View αφού αν την βάλεις μετά στην επίσημη θήκη, λένε σε reviews πως δεν δουλεύει το κόλπο που όταν κλείνεις την θήκη, κλείνει και το κινητό.

 

Τέλος έχει αγοράσει κανείς σας αυτό: http://www.amazon.de/dp/B00GXO6UHE - Φαίνεται πολύ καλό.

---------------

 

https://www.redball.gr = Από οπαδούς, για οπαδούς, μπες στην Γαύρικη παρέα σήμερα!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εκμεταλλευόμενος το γεγονός ότι στην Γερμανία λήγουν τα συμβόλαια χρηστών με Galaxy S5 και μεταπωλούνται σε όρια χαμηλότερων τιμών, κατάφερα πρόσφατα να αποκτήσω και το δικό μου.

 

Το θέμα το ανοίγω ώστε να μπορούν να ξεκινήσουν συζητήσεις περί των περιφερειακών επαγωγικής φόρτισης – Wireless qi

 

Η πρώτη κίνηση που έκανα στο θέμα αξεσουάρ ήταν να αγοράσω από Ελλάδα την γνήσια θήκη Samsung S-View wireless.

EP-VG900BBEGWW

Και ένα γενικής χρήσης qi pad το οποίο δεν έχει έρθει ακόμα.

 

Εάν το θέμα τύχει ενδιαφέροντος και ανταπόκρισης, θα μπορέσουμε να κάνουμε συγκριτικά απόδοσης περί βάσεων φόρτισης.

Link to comment
Share on other sites

Aν και το θέμα λογικά θα μεταφερθεί στα αξεσουάρ η καλλυτερη βάση φόρτισης που έχω χρησιμοποιήσει δεν είναι του s5 αλλά αυτή:

http://www.skroutz.gr/s/5136364/Samsung-EP-P100I.html

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να δώσεις μια καλύτερη ανάλυση στην περιγραφή .. καλύτερη .. με τεχνικούς ορούς, τους οποίους καταλαβαίνω καλύτερα?

 

α) Μικρότερη θερμοκρασία λειτουργίας

β) Λιγότερες ηλεκτρικές απώλειες

γ) Ασφαλέστερη ως σημείο εναπόθεσης του τηλεφώνου σε σχέση με μικροατυχήματα

δ) Ιδιαίτερη ποιότητα κατασκευής / μακροβιότητα

ε) Ολισθηρότητα επιφάνειας φόρτισης

ζ) Πρόκληση μικρότερης θερμοκρασίας στο τροφοδοτικό 5V 2A

 

Τέλος θα πω ότι ακόμα και στις διαφορές στο χρόνο φόρτισης μεταξύ βάσεων, εάν οι δόκιμες δεν γίνουν με απόλυτη ακρίβεια, λαμβάνοντας υπόψη την θερμοκρασία περιβάλλοντος, την θερμοκρασία της μπαταρίας εκείνη την στιγμή, και επιβεβαιωμένη χωρητικότητα της μπαταρίας (βάση της ηλικίας της κατά τον καιρό των δοκιμών) , και πάλι θα βγουν γενικά συμπεράσματα .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Ψάχνω εδώ και λίγες μέρες για Wireless θήκη με S-View μαύρη και λες και όλες έχουν εξαφανιστεί.

 

Στην Ελλάδα είμαστε ακόμα τυχεροί στην διάθεση S-View Wireless σε μαύρο.

Χθες παρέλαβα την δικιά μου. http://www.cellphones.gr/p/3748/

 

Τώρα, θεωρώ το Spigen Clip ως αποτυχημένη λύση.

Λόγο του ότι εξέχει πάνω από την S-View, αυτό δέχεται όλα τα χτυπήματα και γρατσουνιές και σύντομα γίνεται χάλια.

Κατά δεύτερων η τιμή του είναι εξωφρενική, μια λογική τιμή θα ήταν 5~7 Ευρω και όχι 15~25 (μαζί με τα μεταφορικά).

 

Την τελευταία στιγμή άλλαξα γνώμη περί Spigen, και πήρα μια έξυπνη δερμάτινη θήκη που έρχεται στα ίδια λεφτά με το Spigen Clip.

Δείτε το βίντεο και πέστε μου εάν έκανα καλά ... ;)

 

 

Βέβαια πήρα την δερμάτινη θήκη που κάνει για το Galaxy Mega 2, ώστε να χωράει μέσα την S-View.

eBay item: 321865957990 / Galaxy Mega 5.8

Edited by kiriakos_GR
Link to comment
Share on other sites

Προς ενημέρωση: Πήγα να κάνω προσθήκη προϊόντος στο My - Samsung ( S-View Wireless) και δεν δέχονταν το σειριακό αριθμό.

Έστειλα μήνυμα στην Samsung Ελλάς και πήρα απάντηση ....

 

Σας ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε με τη Samsung Electronics Hellas.

Σχετικά με το αίτημά σας, θα θέλαμε να σας ευχαριστήσουμε για την προτίμηση που δείχνετε στα προϊόντα μας και τις υπηρεσίες μας.

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως προς το παρόν η Καταχώρηση προϊόντων στην ιστοσελίδα μας είναι σε δοκιμαστικό στάδιο και δεν είναι απαραίτητο να καταχωρήσετε τη συσκευή σας. Με την απόδειξη αγοράς έχετε 1 χρόνο εγγύησης και σε οποιαδήποτε δυσκολία, μη διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.

 

Σε κάθε περίπτωση η Samsung Electronics Hellas θα βρίσκεται πάντα δίπλα σας για τη δική σας καλύτερη και πιο άμεση εξυπηρέτηση.

Αν χρειάζεστε επιπλέον βοήθεια παρακαλούμε επικοινωνήστε πάλι με τη Samsung και θα είναι ευχαρίστησή μας να σας εξυπηρετήσουμε.

Με εκτίμηση,

Link to comment
Share on other sites

Του s5, ζεσταίνεται υπερβολικά και αν δεις τα σχόλια και στην επίσημη ιστοσελίδα σε πολλούς σταματούσε την φόρτιση. Αυτός που ανέφερα έχει μεγαλύτερη επιφάνεια, βολεύει καλύτερα να τοποθετείς το κινητό και δεν ζεσταίνεται καθόλου. Το s5 φορτίζει με 740 mA.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα, έπειτα από 18 μήνες κυκλοφορίας του τηλεφώνου στην αγορά, σίγουρα έχουν επισημανθεί από χρήστες κάποια θεματάκια.

 

Όποιος δει πως εξόπλισε η Samsung τις νέες κυκλικές βάσεις ταχείας φόρτισης, τοποθετώντας ενεργή ψύξη, τότε βγάζει αρκετά συμπεράσματα.

 

Α) Η μικρή τετράγωνη βάση σίγουρα θερμαίνετε αρκετά λόγο ότι τα υλικά είναι συμπιεσμένα σε μικρό κουτί.

 

Β) Η βάση Samsung ( Νορμάλ φόρτισης Πιατάκι) την οποία αναμένω σε OEM, είναι βελτιωμένη στην ψύξη ( Τα ενεργά ηλεκτρονικά είναι σε ένα ποιο ευρύχωρο κουτί).

 

Γ) Η παραλληλόγραμμη είναι ακόμα ποιο ευρύχωρη, άρα έχει δίκιο ο φίλος

@achillesgk που την θεωρεί ως την καλύτερη από όλες τις Samsung με παθητική ψύξη.

 

Δ) Η βάση Samsung ( Ταχείας ταχύτητας Πιατάκι) κάνει την διαφορά λόγο ενεργής ψύξης, αλλά από την άλλη η απόκτηση της δεν προσφέρει τίποτα στο S5 όταν χρησιμοποιεί Samsung Δέκτη στα 5.3V / 760mA.

 

 

Τώρα όμως πρέπει να πούμε και μια άλλη αλήθεια, ότι η τεχνολογία Qi ήρθε να προσφέρει κυρίως ως βοήθημα μερικής φόρτισης.

Και αυτό επιβεβαιώνεται από το ότι οι Ασιατικές εταιρείες που μπήκαν στο παιχνίδι, η πρώτη υλοποίηση που έβγαλαν είναι βάση που θα ενσωματωθεί σε τραπεζάκια καφετεριών και ξενοδοχείων.

 

Το πρώτο συμπέρασμα που βγαίνει είναι ότι ο ίδιος ο χρήστης πρέπει να πάρει μια απόφαση και κατά συμπέρασμα μια επιλογή που θα ακολουθήσει για πάντα.

Εγώ είμαι από αυτούς που εκτιμώ αφάνταστα την υδατοστεγανώτητα και την προστασία από σκόνη.

Και έτσι δένομαι στο άρμα της Samsung με γνήσιο κάλυμμα, και τις εναλλακτικές όπως απλή S-view, ή ακόμα καλύτερα S-view με Qi ως λύση πολύ-χρηστικότητας.

 

Δεν είμαι αυτός που θα κάνει πειράματα με δέκτες Qi και βάσεις υψηλών επιδόσεων.

Από όσες βάσεις και δέκτες υψηλών επιδόσεων, που είδα στο Ebay, έβγαλα το συμπέρασμα ότι οι περισσότερες λύσεις είναι μη τεκμηριωμένες και ανώνυμες.

Και ο καταναλωτής πολύ εύκολα θα πέσει θύμα ψεύτικου marketing.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S5] Αξεσουάρ (Θήκες, Κάρτες μνήμης, Μπαταρίες κτλ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...