Jump to content

OnePlus One


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάντως μετά από 2 εβδομάδες που έχω το κινητό μπορώ να πω ότι είμαι πάρα πολύ ενθουσιασμένος με το κινητό με εξαίρεση μόνο την δόνηση που είναι αρκετά χαμηλή και με το σπαστικό 2g,3g,4g που αλλάζει συνέχεια.

Όσο για την κιτρινίλα στο κάτω μέρος της οθόνης είναι ελάχιστη και πρέπει να ψάξεις για να την δεις.

 

Η ένταση της δόνησης ρυθμίζεται. Ίσως είναι στο χαμηλό.

 

 

Έχω βάλει στην quick access bar το κουμπί που επιλέγεις τη δύναμη της συσκευής δλδ eco (γίνεται φυλλαράκι) Νορμάλ (γίνεται σύμβολο γιν-γιαν ή όπως το λένε) και φουλ γκάζι (με τον κεραυνό). Έχω παρατηρήσει οτι ενώ το έχω στον κεραυνό, κάποιες φορές το πήρα πρέφα να είναι στο νορμάλ. Πάει ίσως μόνο του όταν χαμηλώνει η μπαταρία ίσως; Δεν έχω άλλη εξήγηση.

 

 

Edit: Α, και κάτι ακόμα. Στην ίδια μπάρα έχω βάλει κ το κουμπί για τον ήχο (ενα μεγαφωνακι). Αν το πατήσω κόβονται όλοι οι ήχοι κ αυτό είναι που ήθελα. Μετά όμως αν το πατήσω πάλι, δεν επανενεργοποιειται. Αντιμετωπίζει άλλος κανείς το ίδιο θέμα;

Edited by fantomas_ktm
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σας, Είμαι κάτοχος HTC one m7 και έφερε σήμερα ένας συνάδελφος το 1+1, το έπιασα λίγο είναι ωραίο τηλ γρήγορο ή CM τα σπάει αλλά μου φάνηκε μεγάλο σε σχέση με το m7 μου αλλά ψήνομαι να το τσιμπησω
Link to comment
Share on other sites

Μετά απο επανεκκίνηση, το κινητό δουλεύει σε νορμαλ mode απο default. Πρεπει να πάω στην taskbar και να επιλεξω το "power mode" aka κεραυνός. Κάποιος τρόπος να είναι συνέχεια γρήγορο το μοτερρρρρ??
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Βαλε αυτό https://play.google.com/store/apps/details?id=it.sineo.android.noFrillsCPU τσεκαρε τη συχνότητα που θες..Εφαρμογή στην εκκίνηση και είσαι ετοιμος.

Βαλε min 1498 λεω και είσαι μπομπα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου πει κανείς όταν έχεις πολλές επαφές Google συνδεμένες πώς επιλέγεις μια επαφή ως κύρια; Όχι ένα νούμερο σε μια επαφή, μια επαφή από μερικές συνδεμένες!
Link to comment
Share on other sites

Μετά απο επανεκκίνηση, το κινητό δουλεύει σε νορμαλ mode απο default. Πρεπει να πάω στην taskbar και να επιλεξω το "power mode" aka κεραυνός. Κάποιος τρόπος να είναι συνέχεια γρήγορο το μοτερρρρρ??

 

http://forum.xda-developers.com/oneplus-one/orig-development/kernel-ak-t2832168/page4

στην πρωτη σελιδα κατεβάζεις το λογισμικο.Καλη επιτυχια.

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=193941&dateline=1426239248
Link to comment
Share on other sites

Καλά, κάνεις δεν έχει πρόβλημα με την Contact List του; Εδώ έχω "χάσει" (δεν μπορώ να βρω στη λίστα) τόσες επαφές. Τις βγάζει με άλλα display names πχ Google+ ή Skype profile ξέρω γω. Μπορείς να επιλέξεις τι θα βλέπεις στη contacts list σου;

 

Τώρα που το σκέφτομαι και το whatsapp έχει πάρει τα ονόματα στη λίστα του από αυτά που έχουν αυθαίρετα επιλέγει στην κάθε επαφή.

Edited by Davout
Link to comment
Share on other sites

Μετά απο επανεκκίνηση, το κινητό δουλεύει σε νορμαλ mode απο default. Πρεπει να πάω στην taskbar και να επιλεξω το "power mode" aka κεραυνός. Κάποιος τρόπος να είναι συνέχεια γρήγορο το μοτερρρρρ??
http://forum.xda-developers.com/oneplus-one/orig-development/kernel-franco-kernel-r1-t2800871

Ούτε να ρυθμίσεις τίποτα, ούτε έφυγαν οι ρυθμίσεις και πάει σφεντόνα. Μόνο διάλεξε την σωστή έκδοση για την Ρομ που φοράς.

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=193941&dateline=1426239248
Link to comment
Share on other sites

Thank you boys! Μπαταρία δεν θα παραπονεθω ποτέ παρά μονο αν δεν με γυρίσει σπίτι το βράδυ να το φορτισω στο κομοδινο. Το κινητό υπηρετεί εμας, όχι εμείς αυτό ;)
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Thank you boys! Μπαταρία δεν θα παραπονεθω ποτέ παρά μονο αν δεν με γυρίσει σπίτι το βράδυ να το φορτισω στο κομοδινο. Το κινητό υπηρετεί εμας, όχι εμείς αυτό ;)

 

Εάν είσαι απαιτητικός χρήστης, αγοράζεις Poweramp και τελειώνεις μια για πάντα.

Μια χαρά είναι και οι στοκ players, αλλά σαν τον Poweramp κατά την γνώμη μου δεν υπάρχει.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Στοκ player ποιος είναι; Κατέβασα μια συνέντευξη σε mp3 και μου έβγαλε για να το παίξει μια οριζόντια μπάρα προόδου στη μέση της οθόνης, χωρίς όνομα αρχείου, χωρίς χρόνο, με μόνη επιλογή pause. Επίσης αν έφευγα από την οθόνη δεν μπορούσα να ξαναγυρίσω, μίας που η μπάρα ήταν ανοιχτό μπροστά από browser. Και στα αρχεία μου να το βρω πάλι τον ίδιο "player" ανοίγει.

 

Εννοείς το Μουσική Play ως στοκ player; Δε με νοιάζουν τόσο τα 3 ευρώ, αλλά δεν ακούω συχνά μουσική. Αλλά πες κατεβάζω ένα αρχείο ήχου, με τι να το παίζω; Κατεβάζω ένα βίντεο, με τι να το παίζω; Τίποτα που να τα κάνει και τα δύο σε δωρεάν;

Edited by Davout
Link to comment
Share on other sites

Έχει κολλήσει το yahoo weather widget στη πόλη που παραθέριζα. Άνοιξα GPS, LTE, 3G, έκανα refresh έκανα και restart εκεί αυτό μουλάρι. Τι να κάνω?

 

Edit: είχαν αλλαχτεί τα location settings, fixed!!

Edited by fantomas_ktm
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανένας παρατηρήσει στα στοκ sms ότι στους 60 χαρακτήρες σου αλλάζει μήνυμα; Έψαξα και δε βρήκα ρύθμιση για να το αλλάξω στους 160 χαρακτήρες. Προσπαθώ να αποφύγω την εγκατάσταση επιπλέον εφαρμογών (handcent κλπ) για να μην το φορτώνω.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα κι εγώ παιδιά το έλαβα στο χέρι μετά από 14 ημέρες επιτέλους. Το Global Edition Sandstone Black 64GB απευθείας από την OnePlus. Η συσκευή ήρθε βέβαια στον φίλο μου στην Γερμανία μέσα σε 2 μέρες αφού την παρήγγηλα μέσω πρόσκλησης που μου έστειλε η εταιρία μετά από 2 μήνες αλλά από το Γερμανικό ταχυδρομίο για εδώ σαν απλό πακέτο έκανε 15 μέρες. Έιναι πανέμορφο και η αίσθηση πραγματικά που το αγγίζεις είναι σαν να αγγίζεις άμμο. Ελπίζω να είμαστε όλοι εδώ ικανοποιημένοι ;)

 

Έχει κανένας παρατηρήσει στα στοκ sms ότι στους 60 χαρακτήρες σου αλλάζει μήνυμα; Έψαξα και δε βρήκα ρύθμιση για να το αλλάξω στους 160 χαρακτήρες. Προσπαθώ να αποφύγω την εγκατάσταση επιπλέον εφαρμογών (handcent κλπ) για να μην το φορτώνω.

 

Πήγαινε στις ρυθμίσεις στα μηνύματα και στην μέθοδο εισαγωγής βάλε GSM Alphabet. Είσαι εντάξει πλέον ;)

Edited by gaster

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα το handcent επειδή έχει πολλές επιλογές τελικά. Πού τη βρήκες αυτή την επιλογή στο στοκ messaging app της cyanogen; Μια σελίδα έχει στις ρυθμίσεις και δε βλέπω κάτι τέτοιο.
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανένας παρατηρήσει στα στοκ sms ότι στους 60 χαρακτήρες σου αλλάζει μήνυμα; Έψαξα και δε βρήκα ρύθμιση για να το αλλάξω στους 160 χαρακτήρες. Προσπαθώ να αποφύγω την εγκατάσταση επιπλέον εφαρμογών (handcent κλπ) για να μην το φορτώνω.

 

Messages > Settings > Extra settings > Strip unicode (Strip all unicode characters)

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω δε δημιουργεί προβλήματα η επιλογή αυτή; Μερικοί δεν έχουν ρυθμίσει να στέλνουν Unicode μηνύματα;

 

Μήπως ξέρεις και για το θέμα των contacts που έγραψα προηγουμένως;

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου πει κανείς όταν έχεις πολλές επαφές Google συνδεμένες πώς επιλέγεις μια επαφή ως κύρια; Όχι ένα νούμερο σε μια επαφή, μια επαφή από μερικές συνδεμένες!

 

Να υποθέσω δε δημιουργεί προβλήματα η επιλογή αυτή; Μερικοί δεν έχουν ρυθμίσει να στέλνουν Unicode μηνύματα;

Μήπως ξέρεις και για το θέμα των contacts που έγραψα προηγουμένως;

Κανένα πρόβλημα, απλώς οι (ελληνικοί) χαρακτήρες μετατρέπονται αυτόματα σε ΚΕΦΑΛΑΙΑ

 

Δεν έχω καταλάβει τι εννοείς με "πολλές επαφές συνδεδεμένες", από ποια επιλογή το κάνεις αυτό?

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Παράδειγμα: Έχω τον Δημήτρη Παπανικολάου ως επαφή google με τα τηλέφωνά του. Αυτός έχει "συνδεθεί" με τον Dimitris Papanikolaou του Google Plus, τον dimpapanic του Skype κλπ και εμφανίζονται όλοι αυτοί στην ίδια επαφή. Το OPO, τυχαία ή μη, επιλέγει ως "κύρια" επαφή πχ τον Dimitris Papanikolaou και εμφανίζει αυτό το όνομα (στα Αγγλικά) στη λίστα των επαφών. Αν κάνεις click πάνω της θα στους βγάλει όλους, αλλά δυσκολεύει το search ειδικά σε εφαρμογές μηνυμάτων κλπ. Να σημειώσω αυτό μου συνέβαινε και στο S3, απλά εκεί μπορούσες να επιλέξεις μια ως προεπιλογή, οπότε σου εμφάνιζε αυτό το όνομα (το ελληνικό) στον τηλεφωνικό κατάλογο. Edited by Davout
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Δεν το έχω κάνει ("σύνδεση" - το αποφεύγω) αν και ίσως να είναι ωραίο (όταν είναι λειτουργικό). (Προσωπικά) κρατώ τις Επαφές μου στο gmail και ενεργοποιώ να φαίνονται μονο αυτές (gmail), τις υπόλοιπες (skype, κλπ) τις αφήνω στην εκάστοτε εφαρμογή...

Δεν έχει κάποια επιλογή στις Επαφές (πχ με παρατεταμένο πάτημα) ποια να κάνει "προεπιλεγμένη"?

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει για τον τύπο της επαφής, εκτός αν μου διαφεύγει. Έχει ποιο νούμερο τηλεφώνου όταν έχεις πολλά θες να κάνει προεπιλογή. Και εγώ έχω βάλει να φαίνονται Gmail contacts μόνο, παρόλα αυτά μου σύνδεσε αυτόματα τα υπόλοιπα. Προσπάθησα να απενεργοποίησω συγχρονισμό με Google plus κλπ, δε βλέπω φως. Τώρα το ίδιο που έχει επιλέξει ως κύριο στη λίστα μου το βγάζει και στην εφαρμογή whatsapp ως όνομα...
Link to comment
Share on other sites

Στοκ player ποιος είναι; Κατέβασα μια συνέντευξη σε mp3 και μου έβγαλε για να το παίξει μια οριζόντια μπάρα προόδου στη μέση της οθόνης, χωρίς όνομα αρχείου, χωρίς χρόνο, με μόνη επιλογή pause. Επίσης αν έφευγα από την οθόνη δεν μπορούσα να ξαναγυρίσω, μίας που η μπάρα ήταν ανοιχτό μπροστά από browser. Και στα αρχεία μου να το βρω πάλι τον ίδιο "player" ανοίγει.

 

Εννοείς το Μουσική Play ως στοκ player; Δε με νοιάζουν τόσο τα 3 ευρώ, αλλά δεν ακούω συχνά μουσική. Αλλά πες κατεβάζω ένα αρχείο ήχου, με τι να το παίζω; Κατεβάζω ένα βίντεο, με τι να το παίζω; Τίποτα που να τα κάνει και τα δύο σε δωρεάν;

 

Κοίτα το κινητό δεν το έχω.

Μιλάω γενικά για android.

Για βίντεο μονόδρομος ο mxplayer και για ήχο δοκίμασε τον Apollo.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2625426

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus One

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...