Jump to content

Jiayu G4S


kostas123pao
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδιά εχω και αλλες φωτογραφίες, συγκριτικά και τα 2 τηλέφωνα, αλλά πάει το ίντερνετ!!! μονο mobile έχω τώρα! εχω και βίντεο αλλα μεγάλο αρχείο και δε νομίζω να το δεχτεί... απο ότι κατάλαβα μονο 5mb έχουμε χώρο στο φόρουμ;

μέρα ειναι ολα άψογα! και νύχτα καλά είναι θα δείτε, αν μπορέσω.. ολα γίνονται απαλά και όμορφα! ουτε κρασαρισματα, ουτε κολλήματα!

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

και απο μπαταρία, μια χαρά! δε ξέρω το lg g2,πάντως, οτι και να κάνεις τη μέρα την έχεις άνετα!!

απο αύριο πάντως μονο αργα το βράδυ θα μπορέσω να γράψω και να δοκιμάσω να στείλω και τα υπόλοιπα!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για χαρά σε όλους,

 

Απέκτησα και εγώ πριν από 3 μέρες το κινητό και είπα να μοιραστώ μερικές πρώτες (αν και όχι πολλές) εντυπώσεις για τους ανυπόμονους και επίδοξους νέους αγοραστές.

 

Καταρχήν, να πω πως ήρθε πιο γρήγορα από ότι περίμενα (μετά από 18 ημέρες) και η συσκευασία ήταν άψογη με προστατευτική ζελατίνα για την οθόνη και λαστιχένια θήκη για το πίσω μέρος.

 

Φυσικά ήρθε ρουταρισμένο. Έχει δύο θέσεις για sim, ή πρώτη είναι για micro sim και η δεύτερη για κανονικό μέγεθος. Εγώ έβαλα την παλιά μου sim κανονικού μεγέθους στο slot Νο2 και συνδέθηκα αμέσως.

 

Από επιδόσεις, χωρίς να έχω κάνει βέβαια τίποτα extreme, μου φαίνεται άψογο. Κανένα κόλλημα ή καθυστέρηση, ακόμα και όταν χρησιμοποίησα κάποιες σχετικά απαιτητικές σε πόρους εφαρμογές (σκάκι ... για όσους καταλαβαίνουν). Για έναν μέσω χρήστη δηλαδή σαν και εμένα, μου φαίνεται πως με το το κινητό αυτό θα είναι σαν να οδηγώ lamborghini!

 

Το GPS το δοκίμασα σήμερα πρώτη φορά. Το άνοιξα αρκετές φορές και την πρώτη φορά χρειάστηκε τουλάχιστον 3-4 λεπτά μέχρι να κλειδώσει. Τις επόμενες φορές συνδέθηκε σε λιγότερο από ένα λεπτό, αν και 1-2 φορές χρειάστηκε πάλι κανένα 3λεπτο. Οι χρόνοι αυτοί μου φαίνονται ικανοποιητικοί καθώς το προηγούμενο κινητό μου, εκτός από κανένα 5λεπτο, ακόμα και 10λεπτό μερικές φορές, χρειαζόταν επιπλέον και παρακάλια για να πιάσει δορυφόρο.

 

Φωτογραφική και κάμερα δεν έχω δοκιμάσει ακόμα. Όταν θα έχω νεότερα μπορεί να επανέλθω.

 

Η μπαταρία επίσης μου φαίνεται υπεραρκετή. Όταν το παρέλαβα είχε μπαταρία περίπου στο 50%. Κάθε μια από τις 3 μέρες, με αρκετές ώρες σκάλισμα τηλεφωνήματα και παίξιμο, κατάφερνα να το κατεβάσω μόνο μέχρι το 15-25%. Το βράδυ το φόρτιζα για λίγο μόνο (μέχρι το 50-60%) και την άλλη μέρα έκανα τα ίδια, δηλαδή αρκετές ώρες σκάλισμα τηλεφωνήματα και παίξιμο και η μπαταρία κατέβαινε το πολύ μέχρι το 15-25%. Πριν λίγο το φόρτισα για πρώτη φορά πλήρως (100%) οπότε την επόμενη φορά που θα γράψω ίσως να έχω καλύτερη εικόνα. Πάντως για τις δικές μου ανάγκες, που δεν είμαι και συνέχεια με το κινητό στο χέρι, προβλέπω πως θα μου αρκεί μια πλήρης φόρτιση για αρκετές μέρες.

 

Μέχρι εδώ όλα άψογα. Να πω και μερικά αρνητικά όμως. Το πιο σημαντικό ίσως, αφορά το πλαστικό καπάκι του πίσω μέρους. Ενώ η γενική ποιότητα κατασκευής καθώς και η αίσθηση όταν το κρατάς στο χέρι μου φαίνονται πολύ καλές, το πίσω καπάκι κατά κάποιον τρόπο μου φαίνεται ότι ξεκουμπώνει πολύ εύκολα. Για παράδειγμα, όταν του φορέσω την λαστιχένια προστατευτική θήκη που ήρθε μαζί με το κινητό και προσπαθήσω να την αφαιρέσω, σχεδόν πάντα ξεκουμπώνει και το πλαστικό καπάκι. Δεν με πειράζει πολύ καθώς δεν σκόπευα να χρησιμοποιήσω τη λαστιχένια θήκη ούτως ή άλλως αλλά και πάλι μου φαίνεται πως δεν θα έπρεπε να συμβαίνει κάτι τέτοιο. Από την μικρή μου εμπειρία με κινητά, ξέρω ότι τα πίσω καπάκια ανοίγουν σχετικά πολύ δύσκολα. Τέλος πάντων, ίσως να έτυχε σε μένα.

 

Ένα ακόμα αρνητικό, το οποίο όμως θέλει και άλλη χρήση και δοκιμές πριν να είναι οριστικό, αφορά το μεγάφωνο. Στις 3 μέρες χρήσης έκανα περίπου 20 τηλεφωνήματα και κάποιες φορές (σε 3-4 τηλεφωνήματα συνολικά) ο ήχος ήταν κάποιες στιγμές αρκετά κακός.Όχι καθ όλη τη διάρκεια του τηλεφωνήματος αλλά κάποιες στιγμές. Όταν λέω κακός ήχος εννοώ περίπου όπως όταν μιλάει κανείς στο skype όπου η φωνή σαν να κάνει κάποιες μικροδιακοπές ή σαν να χάνεται στιγμιαία. Μπορεί να έφταιγε βέβαια το δίκτυο, ή το ότι ήταν πολύ δυνατά η ένταση του μεγαφώνου (δεν έχω καταφέρει ακόμα να το ρυθμίσω όπως θέλω βλέπετε). Τέλος πάντων, θα δω πως πάει και θα επανέλθω και για αυτό.

 

Αυτά τα λίγα προς το παρόν. Σε γενικές γραμμές και παρά τα μικροπροβλήματα που ανέφερα παραπάνω, δεν το έχω μετανοιώσει και το συνιστώ ανεπιφύλακτα. Άντε, καλές αγορές.

Link to comment
Share on other sites

Ένα πράγμα με καίει κυρίως...

Και είναι ο λόγος που το παρήγγειλα.

 

Cosmote με ενεργοποιημένο 3G και ομιλία μέσω bluetooth handset. Σε αυτό μπορεί να κάνει κάποιος δοκιμές;

Όλα τα προηγούμενα MTK με 6589 και 6589t έκλεινε τις SIM.

Αυτό ήταν bug στους drivers το οποίο δεν λύθηκε ποτέ στις 900/2100 WCDMA.

Current: Xiaomi Mi A1

History: Motorola Moto G 2nd GEN / Jiayu G4S / ZTE v967s / SE Neo V / ΖΤΕ Blade / Nokia N79 / SE k810 / SE k750 / Nokia 6600 / Panasonic GD67 / Ericsson T68s / Ericcson T10 / Ericcsson CH198 <- παντοφλα version :blink:

Link to comment
Share on other sites

Ένα πράγμα με καίει κυρίως...

Και είναι ο λόγος που το παρήγγειλα.

 

Cosmote με ενεργοποιημένο 3G και ομιλία μέσω bluetooth handset. Σε αυτό μπορεί να κάνει κάποιος δοκιμές;

Όλα τα προηγούμενα MTK με 6589 και 6589t έκλεινε τις SIM.

Αυτό ήταν bug στους drivers το οποίο δεν λύθηκε ποτέ στις 900/2100 WCDMA.

 

Εγώ σε 6589 oppo και σε 6592tcl idol x+ που δουλεύω bluetooth Samsung hm1500 δεν έχω κανένα πρόβλημα και το έχω και με δύο συσκευές. Περιμένω G5S οπότε θα δούμε και αυτό τη λέει

Edited by manolisg10
Link to comment
Share on other sites

και εγω εκει τοσο ειδα αλλα καπου διαβασ ακαι για 1.5 εγω παντως θα το παρω

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

θα το παρω απο vickmall einai αξιοπιστω?

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

θα το παρω απο vickmall einai αξιοπιστo?

Link to comment
Share on other sites

το παράγγειλα και εγώ...σήμερα έγινε shipped...σε καμιά 15αριά μέρες θα το έχω...

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

δεν το ξέρω το συγκεκριμένο site...εγώ το πήρα από minideal 195$...

Link to comment
Share on other sites

συνδεδεμένο με Motorola it6 σταθερό τηλέφωνο, κανενα πρόβλημα... δουλεύει άψογα!!

 

Σύνδεσες με bluetooth το κινητό, στο σταθερό;

Είχες Cosmote με 3G ενεργοποιημένο;

 

----- προσθήκη μηνύματος 99 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγώ σε 6589 oppo και σε 6592tcl idol x+ που δουλεύω bluetooth Samsung hm1500 δεν έχω κανένα πρόβλημα και το έχω και με δύο συσκευές. Περιμένω G5S οπότε θα δούμε και αυτό τη λέει

 

Δεν το έκανε σε όλα :)

Εξαρτάται συγκεκριμένο baseband που είχαν κάποια μοντέλα.

Σε κάποια είχε λυθεί, αλλά δεν ήταν συμβατά τα αρχεία modem.img με άλλα μοντέλα της αγοράς.

 

Όπως επαναλαμβάνω ΜΟΝΟ με cosmote υπήρχε πρόβλημα.

Current: Xiaomi Mi A1

History: Motorola Moto G 2nd GEN / Jiayu G4S / ZTE v967s / SE Neo V / ΖΤΕ Blade / Nokia N79 / SE k810 / SE k750 / Nokia 6600 / Panasonic GD67 / Ericsson T68s / Ericcson T10 / Ericcsson CH198 <- παντοφλα version :blink:

Link to comment
Share on other sites

για το μπλουτουθ λεω και το 3g!

 

----- προσθήκη μηνύματος 106 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

δεν το είδα.... εχω wind.... πάντως δεν είχε πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια..εγω πηγα να το παραγγειλω και μπηκα στο chat να ρωτησω για αυτα που ειχα δει σε καποια comments στο minideal

Please check the following before the phone is dispatch:

1)The phone is fully rooted with all Chinesse Apps removed.

2) Greek Language is installed.

3) Google Play Store is installed.

4) EU power adapter is included.

5) ....

 

και μου ειπαν

we can't root it because jiayu g4s is octa core

OCTA CORE ,WE CAN'T ROOT IT

Root the phone means to decode the phone,so that you can customized your phone by deleting and add applications and files to your pre-installed system,and when we root it ,we will install google play and multilingual.

 

τι κανω τωρΑ?

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνεις μόνος σου να βρεις αν υπάρχει τρόπος να το κάνεις root. Στα περισσότερα κινητά η διαδικασία είναι εύκολη.

Όσο για το 5, είναι κάτι το οποίο θεωρείται παράνομο και τέτοιου είδους συζητήσεις απαγορεύονται στο forum, γι' αυτό και το αφαίρεσα.

Link to comment
Share on other sites

Άμα δεν ξέρεις να κάνεις root θα ξέρεις να το εκμεταλλευτείς καταλλήλως?

Άρα δεν το χρειάζεσαι..

 

Χωρίς να έχω την συσκευή και κάνοντας μία γρήγορη αναζήτηση βρήκα αναφορά για το vtool ώστε να κάνεις root την συσκευή. Αν δεν βαριέσαι και θέλεις την συσκευή το ψάχνεις. Το κατάστημα δεν είναι υποχρεωμένο να κάνει τέτοιου είδους πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις?

σε καθε comment και ποστ εδω βλεπω να λετε για root και αν δινουν.

στα comments

http://www.minideal.net/jiayu-g4s-smart-phone-mtk6592-octa-core-android-4-2-with-4-7inch-ips-screen-ram-2gb-rom-16gb.html

ρωταει ενας αν εχει root και του λενε οτι εχει..

αρα πως γινεται μια να λενε οτι εχει και μια οτι δεν εχει..

για πρωτο κινητο android που θα παρω δε θα εχω το αγχος να ψαχνω να βρω πως θα το κανω εγω root.

 

και επισης δε βλεπω τροπο να κανω cancel order..ξερει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

r00 δεν ειναι τοσο δυσκολο οσο νομιζεις.

Επισης καθε site ειναι διαφορετικο.Δεν χρειαζεται να κανεις cancel για 5 λεπτα που θα σου παρει το root.

Link to comment
Share on other sites

Εάν έχει γίνει shipped το κινητό δεν μπορείς να κάνεις cancel!!!

Νομίζω ότι στους γενικούς όρους (site που το αγόρασες) λέει συνήθως ότι μπορείς, εάν δεν σου κάνει το κινητό, να το στείλεις πίσω και να έχεις έτσι full refund. Απλά τα έξοδα αποστολής σε επιβαρύνουν...πρόσφατα επέστρεψα ένα κινητό και το κόστος είναι κοντά στα 10€ με ΕΛΤΑ συστημένο!!!

 

http://www.minideal.net/customer-service

 

Από την άλλη το root πράγματι είναι πολύ εύκολη διαδικασία (είτε με την εφαρμογή vroot, νομίζω και με την εφαρμογή framaroot με ένα απλό κλικ)

Edited by nliossis
Link to comment
Share on other sites

μου φαινεται πολυ ερασιτεχνικο site το minideal..

τοσα χρονια αγοραζω απο amazon και μου φαινεται εντελως μουφα τωρα..

καταρχας μπηκα στο chat με κατι γυναικες

μιλησα σε μια η οποια δεν απαντουσε..μολις εκανα το order ξαφνικα μιλησε και τη ρωτησα για το root και ειπε αυτα που ποσταρα πιο πανω και μετα βγηκε οταν της ειπα οτι θελω να κανω cancel.

 

ειναι δυνατον να μην εχει επιλογη cancel order?

ακομα Processing λεει αλλα βγηκαν ολοι απο το chat και δε μπορω να κανω τιποτα

Edited by r00
Link to comment
Share on other sites

Που ακριβως βαζω το discount coupon ?

στο τέλος, προχωρα τα βήματα της αγοράς και λίγο πριν την πληρωμή...το κουπόνι πιάνει

Link to comment
Share on other sites

παιδια, το δικο μου ηρθε ρουταρισμενο, ελληνικα εβαλα εγω και μια κινέζικη εφαρμογή που είχε, την εβγαλα με καποιο πρόγραμμα απο το playstore!! δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...