Jump to content

Jiayu G4S


kostas123pao
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα μαγκες...Το εχω μπροστα μου και θελω να βαλω τη ΡΟΜ που ανεβασε ο φιλος πιο πανω...

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι...

Press F9 (hit Download button)" OR " if upgrade ROM Firmware->Upgrade

Download η upgrade κανουμε?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

δε το λες λυση αυτο...

 

Εγώ μιλάω με τόσους και μόνο μια φίλη μου με S3 το 'χει αυτό το θέμα. Μήπως φταίει το Galaxy;

Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα μαγκες...Το εχω μπροστα μου και θελω να βαλω τη ΡΟΜ που ανεβασε ο φιλος πιο πανω...

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι...

Press F9 (hit Download button)" OR " if upgrade ROM Firmware->Upgrade

Download η upgrade κανουμε?

Download επιλέγεις στο Flash Tool. Δες τις οδηγίες που δίνω σε link σε προηγούμενο μήνυμα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 32 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγώ μιλάω με τόσους και μόνο μια φίλη μου με S3 το 'χει αυτό το θέμα. Μήπως φταίει το Galaxy;
Συν το Nokia που δοκίμασα... :)
... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
Link to comment
Share on other sites

Download επιλέγεις στο Flash Tool. Δες τις οδηγίες που δίνω σε link σε προηγούμενο μήνυμα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 32 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Συν το Nokia που δοκίμασα... :)

 

Τις ειδα αλλα και παλι μπερδευτηκα...

Σ ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Ποιό είναι ακριβώς το πρόβλημα με αυτά;

 

Πήρα τηλέφωνο ο ίδιος και άκουσα αυτό το βουητό. Αυτό που μου θυμίζει είναι όταν πλησιάζεις ένα κινητό κοντά σε ραδιόφωνο ή ηχείο και ακούγεται ένα βουητό. Αυτό που επίσης παρατήρησα είναι ότι δεν είναι σταθερό, θυμίζει κάτι σαν παρεμβολή που μερικές φορές εξαφανίζεται. Και σε 2G που το γύρισα, κάνει το ίδιο. Δεν φαίνεται να το κάνει όταν μιλάς με σταθερό τηλέφωνο.

 

Προφανώς δεν κατάλαβες γιατί πράγμα λέω. Το caller id bug και το sms bug δεν έχουν καμία σχέση με την ποιότητα του ήχου κλήσης. Είναι προβλήματα με την σωστή εμφάνιση των αριθμων που σε καλούν ή σου στέλνουν sms. Δηλαδή αν εσύ οπως και οι περισσότεροι δεν έχεις αποθηκεύσει τους αριθμούς των φίλων σου με πρόθεμα +30 (Ελλάδος) και σε πάρουν τηλέφωνο ή σου στείλουν μήνυμα το κινητό αντί να εμφανίζει σωστά το όνομα που έχεις αποθηκεύσει στον κατάλογο, τον εμφανίζει και καλά σαν άγνωστο με το πρόθεμα +30. Αν δηλαδή εσύ έχεις αποθηκεύσει ένα όνομα Μαρία ας πούμε με αριθμό 6981234567, όταν η Μαρία σε πάρει τηλέφωνο ή σου στείλει sms, το κινήτο δεν θα σου δείξει ότι ήρθε από την Μαρία αλλά θα σου δείξει οτι ήρθε από τον αριθμό +306981234567. Κατάλαβες τώρα? Το eXdialer λοιπόν είναι μία εφαρμογή που αντικαθιστά το stock phone application και το Go Sms Pro αντικαθιστά το stock message application. Και ρωτάω λοιπόν υπάρχει κανείς που τα εγκατέστησε και έλυσε το Caller id bug και το sms bug ή είναι θέμα rom και ακόμη και να βάλεις πρόγραμμα τρίτου κατασκευαστή θα συνεχιστεί το πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν κατάλαβες γιατί πράγμα λέω. Το caller id bug και το sms bug δεν έχουν καμία σχέση με την ποιότητα του ήχου κλήσης. Είναι προβλήματα με την σωστή εμφάνιση των αριθμων που σε καλούν ή σου στέλνουν sms. Δηλαδή αν εσύ οπως και οι περισσότεροι δεν έχεις αποθηκεύσει τους αριθμούς των φίλων σου με πρόθεμα +30 (Ελλάδος) και σε πάρουν τηλέφωνο ή σου στείλουν μήνυμα το κινητό αντί να εμφανίζει σωστά το όνομα που έχεις αποθηκεύσει στον κατάλογο, τον εμφανίζει και καλά σαν άγνωστο με το πρόθεμα +30. Αν δηλαδή εσύ έχεις αποθηκεύσει ένα όνομα Μαρία ας πούμε με αριθμό 6981234567, όταν η Μαρία σε πάρει τηλέφωνο ή σου στείλει sms, το κινήτο δεν θα σου δείξει ότι ήρθε από την Μαρία αλλά θα σου δείξει οτι ήρθε από τον αριθμό +306981234567. Κατάλαβες τώρα? Το eXdialer λοιπόν είναι μία εφαρμογή που αντικαθιστά το stock phone application και το Go Sms Pro αντικαθιστά το stock message application. Και ρωτάω λοιπόν υπάρχει κανείς που τα εγκατέστησε και έλυσε το Caller id bug και το sms bug ή είναι θέμα rom και ακόμη και να βάλεις πρόγραμμα τρίτου κατασκευαστή θα συνεχιστεί το πρόβλημα?
Δεν άφησα να εννοηθεί ότι το θέμα με τον ήχο είναι σχετικό με το caller id bug που αναφέρεις κι εσύ, άσχετα εντελώς το ένα με το άλλο. Τώρα για αυτό που λες, όλες μου τις επαφές (ή σχεδόν όλες, δεν μπορώ να θυμάμαι, μπορεί κάποια να μου ξέφυγε) τις έχω χωρίς το πρόθεμα της Ελλάδας (+30). Καλώντας από το σταθερό του σπιτιού στο κινητό, μου εμφάνιζε κανονικά το όνομα της επαφής, δεν είδα κάτι περίεργο. Για sms δε δοκίμασα να σου πω ακόμη.
... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση προς τους κατοχους και μη. Ξερετε παιδες αν το caller id bug και sms id bug λυνεται με applications οπως exDialer και Go Sms Pro? Τα εχει δοκιμασει κανεις στο τηλέφωνο? Κάνουν δουλίτσα? Ή ειναι θέμα rom και δεν λύνεται το πρόβλημα ούτε με αυτά?

 

Ποιό είναι ακριβώς το πρόβλημα με αυτά;

 

Πήρα τηλέφωνο ο ίδιος και άκουσα αυτό το βουητό. Αυτό που μου θυμίζει είναι όταν πλησιάζεις ένα κινητό κοντά σε ραδιόφωνο ή ηχείο και ακούγεται ένα βουητό. Αυτό που επίσης παρατήρησα είναι ότι δεν είναι σταθερό, θυμίζει κάτι σαν παρεμβολή που μερικές φορές εξαφανίζεται. Και σε 2G που το γύρισα, κάνει το ίδιο. Δεν φαίνεται να το κάνει όταν μιλάς με σταθερό τηλέφωνο.

 

Προφανώς δεν κατάλαβες γιατί πράγμα λέω. Το caller id bug και το sms bug δεν έχουν καμία σχέση με την ποιότητα του ήχου κλήσης. Είναι προβλήματα με την σωστή εμφάνιση των αριθμων που σε καλούν ή σου στέλνουν sms. Δηλαδή αν εσύ οπως και οι περισσότεροι δεν έχεις αποθηκεύσει τους αριθμούς των φίλων σου με πρόθεμα +30 (Ελλάδος) και σε πάρουν τηλέφωνο ή σου στείλουν μήνυμα το κινητό αντί να εμφανίζει σωστά το όνομα που έχεις αποθηκεύσει στον κατάλογο, τον εμφανίζει και καλά σαν άγνωστο με το πρόθεμα +30. Αν δηλαδή εσύ έχεις αποθηκεύσει ένα όνομα Μαρία ας πούμε με αριθμό 6981234567, όταν η Μαρία σε πάρει τηλέφωνο ή σου στείλει sms, το κινήτο δεν θα σου δείξει ότι ήρθε από την Μαρία αλλά θα σου δείξει οτι ήρθε από τον αριθμό +306981234567. Κατάλαβες τώρα? Το eXdialer λοιπόν είναι μία εφαρμογή που αντικαθιστά το stock phone application και το Go Sms Pro αντικαθιστά το stock message application. Και ρωτάω λοιπόν υπάρχει κανείς που τα εγκατέστησε και έλυσε το Caller id bug και το sms bug ή είναι θέμα rom και ακόμη και να βάλεις πρόγραμμα τρίτου κατασκευαστή θα συνεχιστεί το πρόβλημα?

 

Δεν άφησα να εννοηθεί ότι το θέμα με τον ήχο είναι σχετικό με το caller id bug που αναφέρεις κι εσύ, άσχετα εντελώς το ένα με το άλλο. Τώρα για αυτό που λες, όλες μου τις επαφές (ή σχεδόν όλες, δεν μπορώ να θυμάμαι, μπορεί κάποια να μου ξέφυγε) τις έχω χωρίς το πρόθεμα της Ελλάδας (+30). Καλώντας από το σταθερό του σπιτιού στο κινητό, μου εμφάνιζε κανονικά το όνομα της επαφής, δεν είδα κάτι περίεργο. Για sms δε δοκίμασα να σου πω ακόμη.

 

Περίεργο όλοι το συζητάνε ότι έχει τέτοιο θέμα το κινητό σε όλα τα forums... Μπορείς να δοκιμάσεις για sms και να μου πείς? Επίσης μπορείς να δοκιμάσεις να σε πάρει κάποιο ΚΙΝΗΤΟ που έχεις αποθηκεύσει? Συγνώμη αν σε ταλαιπωρώ...

Link to comment
Share on other sites

τη φλασαρα λοιπον τη ΡΟΜ!

αλλα το κινητο ειναι μη ροοτ...

Καπου διαβασα οτι επιλεγεις απο καπου αν θα το εχεις ροοτ η οχι!

αλλα δε βρισκβω αυτην την επιλογη!

Μπορει καποιος να βοηθησει?

Link to comment
Share on other sites

τη φλασαρα λοιπον τη ΡΟΜ!

αλλα το κινητο ειναι μη ροοτ...

Καπου διαβασα οτι επιλεγεις απο καπου αν θα το εχεις ροοτ η οχι!

αλλα δε βρισκβω αυτην την επιλογη!

Μπορει καποιος να βοηθησει?

 

Ρυθμήσεις- Ασφάλεια - Superuser--> ενεργοποίηση.

και μετα restart!

 

 

Eπίσης το θέμα με το caller/sms bug εγω το έλυσα χειροκίνητα.

Συγχρονισμός όλες οι επαφές με το google account , στη συνέχεια εξαγωγή. Άνοιγμα του αρχείου με notepad και στη συνέχεια προσθήκη στα νουμερα το +30 μπροστα. Μετά αποθήκευση και φόρτωση στο google acount αφού σβήσουμε τις παλιές (για να μην τις έχουμε διπλές)

Ούτε 5 λεπτά κόπος δεν είναι και λύνεται μια για πάντα το πρόβλημα με όποια συσκευή και αν έχετε! Και δεν χρειάζεται να μπλέξουμε με αλλαγή dialer κλπ κλπ κλπ

Edited by ktsingos
Link to comment
Share on other sites

Ρυθμήσεις- Ασφάλεια - Superuser--> ενεργοποίηση.

και μετα restart!

 

 

Eπίσης το θέμα με το caller/sms bug εγω το έλυσα χειροκίνητα.

Συγχρονισμός όλες οι επαφές με το google account , στη συνέχεια εξαγωγή. Άνοιγμα του αρχείου με notepad και στη συνέχεια προσθήκη στα νουμερα το +30 μπροστα. Μετά αποθήκευση και φόρτωση στο google acount αφού σβήσουμε τις παλιές (για να μην τις έχουμε διπλές)

Ούτε 5 λεπτά κόπος δεν είναι και λύνεται μια για πάντα το πρόβλημα με όποια συσκευή και αν έχετε! Και δεν χρειάζεται να μπλέξουμε με αλλαγή dialer κλπ κλπ κλπ

Υπαρχει και αυτο που το κανει πανευκολα και γρηγορα:)

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.maplekeycompany.apps.numberfixer

Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

http://www.coolicool.com/jiayu-g4s-mtk6592-17ghz-octa-core-47-inch-hd-ips-screen-android-42-3g-smartphone-g-33538?currency=EUR

 

ακόμα πιο φτηνά από εδώ 128 ευρώ το κινητάκι με 2gb και free shipping

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το πρόβλημα με το βουητό της συσκευής μας είναι θέμα hardware της συσκευής κ δεν έχει σχέση με το τηλέφωνο του συνομιλητή... Έχει να σχέση με τη μόνωση του μικροφώνου κ της κεραίας. Το πρόβλημα υπήρχε και σε κάποια παλια g4. Λύνεται σχετικά εύκολα για οποίον πιάνουν τα χέρια του. Ξεβιδώνεις το κατω μέρος του κινητού προσεκτικά να μην χαθεί η εγγύηση η ολο αν δεν σε ενδιαφέρει η εγγύηση γιατί θα χαλάσουν τα αυτοκόλλητα στις βιδες κ τοποθετείς ενα μικρό φύλλο αλουμινοχαρτου πανω από το μικρόφωνο κ το usb της συσκευής... Το κλείνεις κ είναι άψογο, το εχω κάνει σε 2 συσκευές κ δεν υπάρχει πλέον ο θόρυβος. Είχα ανάρτηση κ σχετικό link παλιότερα με το θέμα απο το 4pda.ru με φωτογραφίες...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το πρόβλημα με το βουητό της συσκευής μας είναι θέμα hardware της συσκευής κ δεν έχει σχέση με το τηλέφωνο του συνομιλητή... Έχει να σχέση με τη μόνωση του μικροφώνου κ της κεραίας. Το πρόβλημα υπήρχε και σε κάποια παλια g4. Λύνεται σχετικά εύκολα για οποίον πιάνουν τα χέρια του. Ξεβιδώνεις το κατω μέρος του κινητού προσεκτικά να μην χαθεί η εγγύηση η ολο αν δεν σε ενδιαφέρει η εγγύηση γιατί θα χαλάσουν τα αυτοκόλλητα στις βιδες κ τοποθετείς ενα μικρό φύλλο αλουμινοχαρτου πανω από το μικρόφωνο κ το usb της συσκευής... Το κλείνεις κ είναι άψογο, το εχω κάνει σε 2 συσκευές κ δεν υπάρχει πλέον ο θόρυβος. Είχα ανάρτηση κ σχετικό link παλιότερα με το θέμα απο το 4pda.ru με φωτογραφίες...
Υπάρχει περίπτωση να δούμε καμιά φωτογραφία...;
... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να δούμε καμιά φωτογραφία...;

 

Καλημερα, παιδια θελω κι εγω να το αγορασω αλλα τωρα το σκεφτομαι συμφωνα με το παραπανω προβλημα που εχει το τηλεφωνο, το βουητο κατα τη συνομιλια. Αυτο ειναι γενικο προβλημα ? Μπορει καποιος να το επιβαιβεωσει οτι συμβαινει και σε αλλα G4S ?

Επισης αν ειναι δυνατον να δουμε φωτο για την επιλυση του προβληματος θα ηταν καλο..

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το πρόβλημα με το βουητό της συσκευής μας είναι θέμα hardware της συσκευής κ δεν έχει σχέση με το τηλέφωνο του συνομιλητή... Έχει να σχέση με τη μόνωση του μικροφώνου κ της κεραίας. Το πρόβλημα υπήρχε και σε κάποια παλια g4. Λύνεται σχετικά εύκολα για οποίον πιάνουν τα χέρια του. Ξεβιδώνεις το κατω μέρος του κινητού προσεκτικά να μην χαθεί η εγγύηση η ολο αν δεν σε ενδιαφέρει η εγγύηση γιατί θα χαλάσουν τα αυτοκόλλητα στις βιδες κ τοποθετείς ενα μικρό φύλλο αλουμινοχαρτου πανω από το μικρόφωνο κ το usb της συσκευής... Το κλείνεις κ είναι άψογο, το εχω κάνει σε 2 συσκευές κ δεν υπάρχει πλέον ο θόρυβος. Είχα ανάρτηση κ σχετικό link παλιότερα με το θέμα απο το 4pda.ru με φωτογραφίες...
Το link είναι αυτό: http://4pda.ru/forum/index.php?showtopic=466839&st=11780#entry25971332

 

Αν είναι όμως θέμα hardware, γιατί δεν το κάνει κατά τη διάρκεια όλων των τηλεφωνημάτων και το κάνει μόνο για συγκεκριμένα;

... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
Link to comment
Share on other sites

Το link είναι αυτό: http://4pda.ru/forum/index.php?showtopic=466839&st=11780#entry25971332

 

Αν είναι όμως θέμα hardware, γιατί δεν το κάνει κατά τη διάρκεια όλων των τηλεφωνημάτων και το κάνει μόνο για συγκεκριμένα;

 

Μαλλον ειναι θεμα hardware και οχι software, οπως κατι παλια κινητα που το εκαναν σε ανυποπτο χρονο κατα τη συνομιλα κι αν ακουμπουσες το δαχτυλο σε διαφορα μερη του κινητου ο θορυβος ειχε αυξομειωση και ενιοτε σταματουσε τελειως.

Αυτο συμβαινει γιατι στο εσωτερικο υπαρχει η λεγομενη ηλεκτρομαγνητικη ακτινοβολια η οποια επηρεαζει περισοτερο τα εσωτερικα μερη-κυκλωματα, επομενως αν το κινητο δεν εχει τη σωστη θωρακηση οπου συνηθως ειναι φυλλα αλουμινιου (οι πιο πολλοι εχετε δει αυτες τις θωρακησεις στο εσωτερικο κινητων) τοτε εχουμε αυτα τα φαινομενα των παραμορφωσεων ειτε στο ακουστικο ειτε στο μικροφωνο. Το θεμα ειναι να δουμε ποσοι τελικα απο εδω εχουν αυτο το προβλημα, το βουητο ακουγεται στο ακουστικο ? ή στον συνομιλιτη μονο ? Ας μας δωσουνε εδω οι χρηστες αν θελουν τα δικα τους σχολια..

Link to comment
Share on other sites

Το βουητό το ακούει ο απέναντι μόνο. Σε μένα ακουγόταν καθαρά ο απέναντι. Το επιβεβαίωσα ο ίδιος με το κινητό του απέναντι.
... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το πρόβλημα με το βουητό της συσκευής μας είναι θέμα hardware της συσκευής κ δεν έχει σχέση με το τηλέφωνο του συνομιλητή... Έχει να σχέση με τη μόνωση του μικροφώνου κ της κεραίας. Το πρόβλημα υπήρχε και σε κάποια παλια g4. Λύνεται σχετικά εύκολα για οποίον πιάνουν τα χέρια του. Ξεβιδώνεις το κατω μέρος του κινητού προσεκτικά να μην χαθεί η εγγύηση η ολο αν δεν σε ενδιαφέρει η εγγύηση γιατί θα χαλάσουν τα αυτοκόλλητα στις βιδες κ τοποθετείς ενα μικρό φύλλο αλουμινοχαρτου πανω από το μικρόφωνο κ το usb της συσκευής... Το κλείνεις κ είναι άψογο, το εχω κάνει σε 2 συσκευές κ δεν υπάρχει πλέον ο θόρυβος. Είχα ανάρτηση κ σχετικό link παλιότερα με το θέμα απο το 4pda.ru με φωτογραφίες...

 

Αυτο που εκανες εσυ περιγράφεται στο πρωτο ζευγαρι εικόνων ή στο τρίτο ζευγαρι εικόνων αυτού του λινκ:http://4pda.ru/forum/index.php?showtopic=466839&st=11780#entry25971332

Edited by ampalos95
Sony Xperia x10 mini->Jiayu G4S->Microsoft Lumia 640 DS->Xiaomi Mi4->Xiaomi Redmi Note 5 AI
Link to comment
Share on other sites

Πηγες μεσα απο τις επιλογες της εφαρμογης Καμερας που χρησιμοποιεις, εχεις το φλας ενεργοποιημενο και δεν αναβει?

Μηπως ειναι προεπιλεγμενο (ή το αλλαξες εσυ καταλαθος) στο να ειναι off?

 

το φλας στη πισω καμερα ενεργοποιειται μολις τραβηξεις φωτογραφια και οχι πριν..αρα δε ξερεις τι θα τραβηξεις..

αντιθετα στο βιντεο ανοιγει οταν κανεις record αλλα δεν ειναι προβλημα.

στη μπροστινη καμερα δεν εχει καθολου φλας.

 

βρηκα ενα app Night Vision Spy Camera που λεει οτι βγαζει φωτογραφιες το βραδυ..θα το δοκιμασω..

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, παιδια θελω κι εγω να το αγορασω αλλα τωρα το σκεφτομαι συμφωνα με το παραπανω προβλημα που εχει το τηλεφωνο, το βουητο κατα τη συνομιλια. Αυτο ειναι γενικο προβλημα ? Μπορει καποιος να το επιβαιβεωσει οτι συμβαινει και σε αλλα G4S ?

Επισης αν ειναι δυνατον να δουμε φωτο για την επιλυση του προβληματος θα ηταν καλο..

Ευχαριστω.

 

Λοιπον αυτο το προβλημα με το βουητο γινεται και σε μενα. Συγκεκριμενα και με το g4s και με το lenovo s650 ΜΟΝΟ οταν καλουσα εναν φιλο με samsung s3 mini. Ακουγε παρασιτα αυτος και οχι εγω και λυνοταν αν κατα τη διαρκεια της κλησης πατουσα το κουμπι για πληκτρολογηση αριθμου (οπως βαζουμε καρτα με λιγα λογια).

Edited by athanaso77
Έφυγε κείμενο για να μη φύγει ο ίδιος...
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως μαγκες το κινητο το βρισκω αριστο...!!!

Εφαρμογη GPS δε χρισημοποιησα αλλα οι δορυφοροι κλειδωσαν σε 20 δευτερα την 1η φορα και αμεσως τη 2η.

Βουητο με δυο μεχρι στιγμης που μιλησα δεν ειχα...!

Caller ID και SMS bug δεν εχω...!!!

φωτογραφιες πολυ καλες σε συγκριση με το λενοβο Α850 που ειχα.[ATTACH]46519[/ATTACH]

Aυτο που με εχει προβληματισει ειναι το εξης...Φορτισα χθες το κινητο και δεν εφτασε ποτε το 100%

Κι η εφαρμογη που εχω για τη μπαταρια,το Battery Doctor,αφου το εβγαλα απ τη φορτιση,μου δειχνει οτι σε 23 ωρες υποτιθεται οτι τελειωνει...!!!

τοσο ελεγε και το λενοβο που ειχα με 2225 mAh.αυτη ειναι 3000....!!!

Ξερετε τι μπορει να φταιει?

Link to comment
Share on other sites

το φλας στη πισω καμερα ενεργοποιειται μολις τραβηξεις φωτογραφια και οχι πριν..αρα δε ξερεις τι θα τραβηξεις..

αντιθετα στο βιντεο ανοιγει οταν κανεις record αλλα δεν ειναι προβλημα.

στη μπροστινη καμερα δεν εχει καθολου φλας.

 

βρηκα ενα app Night Vision Spy Camera που λεει οτι βγαζει φωτογραφιες το βραδυ..θα το δοκιμασω..

 

Μα ετσι δουλευουν ολες οι καμερες/φωτογραφικες μηχανες, ετσι δεν ειναι?

Επιλεγεις να λειτουργησει το φλας, τραβας και βλεπεις τι βγηκε

Δεν ξερω καποια φωτογραφικη ή καμερα κινητου, οπου το φλας να ειναι αναμενο (σαν φακος δλδ) πριν τραβηξεις την φωτογραφια

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε μου, κανονικά το φλας ανάβει κι όταν κανεις focus πριν τραβηξεις τη φωτογραφία

 

Το κινητό το χρησιμοποιώ καθημερινά και μιλάω πολλές ώρες με όλα τα δίκτυα και όπως είναι λογικό με διαφορετικές συσκευες και δεν μου έχει παρουσιαστεί ποτέ θόρυβος στην επικοινωνία. Μόνο μια φορά είχα παράσιτα σε ένα χωριό της κορίνθου αλλά εκεί το σήμα ήταν υπερβολικά αδύναμο και στο σημείο αυτό μου το έχουν κάνει πολλές φορές όλα το κινητά που είχα οπότε θεωρώ είναι θέμα λήψης της περιοχής και όχι της συσκευης.

 

Για το φλας:

 

Σε μένα ανάβει κανονικότατα το φλας όταν εστιάζει στην αυτόματη λειτουργία πριν την λήψη.

 

Όποιος ασχολείται λίιιιγο πιο σοβαρά με τη φωτογραφία και ξέρει 2-3 πράγματα παραπάνω τότε θεωρώ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ να εγκαταστήσει το camera FV-5 (την πληρωμένη εφαρμογή και όχι την free καθώς έχει πολλούς περιορισμούς ακόμα και στο μεγεθος της εικόνας).

 

Μετατρέπει το κινητό σε πραγματική ψηφιακή μηχανή και σου δίνει όλες τις δυνατότητες μιας DSLR. Μπορείς να βάλεις χειροκίνητα ISO, χρόνο έκθεσης/διαφράγματος, συνεχόμενες ριπές, bracket,hdr, live ιστόγραμμα(και RGB), επιλογές εστίασης, timelapse, πανόραμα και χίλια 2 άλλα πράγματα. Επίσης έχει επιλογές συμπίεσης για το JPEG (στην ποιότητα 100% τα αποτελέσματα είναι καλύτερα απο τις default του κινητού) και μπορεί να τραβήξει και σε RAW(με ότι αυτό συνεπάγεται για όποιον ασχολείται με επεξεργασία)!!!!!

Το μόνο κακό που έχω διαπιστώσει είναι ο μεγάλος χρόνος που χρειάζεται για να αποθηκεύσει πολλαπλές λήψεις σε RAW (θέλει λεπτά και όχι δευτερόλεπτα) και δεν έχω ιδέα γιατί συμβαίνει αυτο

Υπάρχει και το αντίστοιχο για βίντεο , cinema FV-5 νομίζω λέγεται που έχει τις ίδιες ρυθμίσεις και έχει δυνατότητα ακόμα και να γράφει

ήχο απο εξωτερικό μικρόφωνο (bluetooth ή απο την είσοδο των ακουστικών!!! ) Επίσης όλες ρυθμίσεις (ISO εστίαση διαφράγματα κλπ κλπ μπορούν να αλλάξουν και κατά τη διάρκεια της εγγραφής.

Edited by ktsingos
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...