Jump to content

LG L90 (D405N)


kassotis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν το λέω εγώ, η LG το λέει... και για άλλη μια φορά είμαι ιδιαίτερα ικανοποιημένος που επέλεξα αυτό το κινητό! :D
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 984
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ερωτηση... εαν αλλαξω απο 3 Τζι σε 2 Τζι, χανω κατι;;;; τι γινεται;;;

 

Συνοπτικά χάνεις σε ταχύτητα data μέσω του παρόχου (όχι από wifi) και σε ποιότητα φωνής κατά την κλήση (ειδικά αν έχεις cosmote με το HD voice).

 

Από την άλλη κερδίζεις σε αυτονομία καθώς το 2G πιάνει σχεδόν παντού και δεν κουράζει την κεραία να ψάχνει σήμα.

 

Εφαρμόζει ακριβώς στις κάτω γωνίες; Θέλω να το παραγείλλω, αλλά σε ρωτάω γιατί αυτό που αγόρασα εγώ έχει λίγο μεγαλύτερη καμπυλότητα στο κάτω μέρος του κινητού αφήνοντας περίπου 2 mm ακάλυπτα στις γωνίες.

Και στο δικό μου δυστυχώς κάπως έτσι είναι αλλά δεν με ενοχλεί καθώς του φοράω και θήκη σιλικόνης η οποία καλύπτει τα συγκεκριμένα σημεία.

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Τελικά πάλι πήγα από το πισι να στείλω ένα αρχείο μέσω του wifi file transfer pro και ακόμα και με lollipop δεν στέλνει γμτ! Καλά η εγγραφή στην κάρτα μνήμης δεν διορθώθηκε πλέον;
Link to comment
Share on other sites

Από ό,τι βλέπω κι εγώ οι εφαρμογές εξακολουθούν και γράφουν στην εσωτερική μνήμη. Προσωπικά το συνήθισα πλέον αλλά όσοι θέλουν να σώζει κατευθείαν στην sd μάλλον θα χρειαστούν root.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως μεταφέρω αρχεία από το pc μέσου WebSharing χωρίς κανένα πρόβλημα στην κάρτα SD .

για πες πιο αναλυτικα!websharing ειναι εφαρμογη?

Link to comment
Share on other sites

Για μεταφορά από pc ( με Browser , δεν χρειαζόσαστε εφαρμογή ) -> WebSharingLite (File Manager)

Η Free Έκδοση :

https://play.google.com/store/apps/details?id=nextapp.websharing

και η επί πληρωμής :

https://play.google.com/store/apps/details?id=nextapp.websharing.r1&hl=el

 

Τον παραπάνω τρόπο τον χρησιμοποιώ όταν είμαι σε κάποιον ξένο υπολογιστή .

 

Όταν θέλω να μεταφέρω αρχεία ανάμεσα σε διάφορες συσκευές με ταχύτητες wifi ( σε windows θέλει εγκατάσταση εφαρμογής ) κάνω χρήση του SuperBeam :

H Free Έκδοση :

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.majedev.superbeam&hl=el

Η Full :

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.majedev.superbeampro&hl=el

 

Και τα δυο apps είναι σταθερά και δουλεύουν σφαίρα .. ιδικά το SuperBeam που κάνει χρήση wifi direct.

Link to comment
Share on other sites

Για μεταφορά από pc ( με Browser , δεν χρειαζόσαστε εφαρμογή ) -> WebSharingLite (File Manager)

Η Free Έκδοση :

https://play.google.com/store/apps/details?id=nextapp.websharing

και η επί πληρωμής :

https://play.google.com/store/apps/details?id=nextapp.websharing.r1&hl=el

 

Τον παραπάνω τρόπο τον χρησιμοποιώ όταν είμαι σε κάποιον ξένο υπολογιστή .

 

Όταν θέλω να μεταφέρω αρχεία ανάμεσα σε διάφορες συσκευές με ταχύτητες wifi ( σε windows θέλει εγκατάσταση εφαρμογής ) κάνω χρήση του SuperBeam :

H Free Έκδοση :

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.majedev.superbeam&hl=el

Η Full :

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.majedev.superbeampro&hl=el

 

Και τα δυο apps είναι σταθερά και δουλεύουν σφαίρα .. ιδικά το SuperBeam που κάνει χρήση wifi direct.

Ωραίος

Δοκιμάζω το web sharing lite.ξέρεις εάν έχει -ίσως η φουλ έκδοση -auto re connect σε συγκεκριμένο wifi μόνο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!!

Αγορασα πριν λιγο καιρο το κινητο και ειμαι ακομη στην kitkat τι μου προτεινετε να κανω γιατι οι αποψεις ειναι πολλες ειναι καλη η αναβαθμιση σε lollipop?και μια δευτερη ερωτηση μετα την αναβαθμιση πως γινεται hard reset?

"G.M.L."

Phone: LG Optimus L90 D405

Rom: ResurrectionRemix 5.8.5

Recovery: T.W.R.P. 3.2.2-0

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως μεταφέρω αρχεία από το pc μέσου WebSharing χωρίς κανένα πρόβλημα στην κάρτα SD .

 

δοκιμασα το websharinglite .σε αλλο κινητο και ενα ταμπλετ ολα καλα.στο l90 μου βγαζει στο τελος της μεταφορας ενος δοκιμαστικου mp3 error μηνυμα!δες την φωτο!μιλαω για lolipop

αρα μαλλον μηπως εισαι ρουτ και το καταφερες?

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα δοκίμασε με το airdroid το κατεβάζεις στο κινητό και μεταφέρεις μετά μεσω browser αρχεία από τον υπολογιστή στο κινητό και ανάποδα
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα δοκίμασε με το airdroid το κατεβάζεις στο κινητό και μεταφέρεις μετά μεσω browser αρχεία από τον υπολογιστή στο κινητό και ανάποδα

Χωρίς ρουτ έχει μεταφέρει κανείς αρχεία στην sd σε lollipop σε αυτό το κινητό όμως; δύο προηγούμενες εφαρμογές δεν.το airdroid γιατί θα το κάνει;

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασα το websharinglite .σε αλλο κινητο και ενα ταμπλετ ολα καλα.στο l90 μου βγαζει στο τελος της μεταφορας ενος δοκιμαστικου mp3 error μηνυμα!δες την φωτο!μιλαω για lolipop

αρα μαλλον μηπως εισαι ρουτ και το καταφερες?

 

Το κινητό μου είναι Root ... με lollipop 5.0.2 ..

Για όσους θέλουν κάτι παραπάνω από το κινητό τους το ROOTING είναι μονόδρομος ....

Δεν καταλαβαίνω γιατί να μην έχω full πρόσβαση σε ένα Smartphone , αλλιώς τι ουσία έχει ?

 

Τώρα ότι αφορά το websharing-lite στην αρχή έλαβα και εγώ το ίδιο μήνυμα ... δοκίμασε να δημιουργισεις έναν νέο φάκελο και εκεί να μεταφέρεις αρχεία ... πιστεύω ότι έτσι θα δουλέψει .

Link to comment
Share on other sites

Για όσους θέλουν κάτι παραπάνω από το κινητό τους το ROOTING είναι μονόδρομος ....

Δεν καταλαβαίνω γιατί να μην έχω full πρόσβαση σε ένα Smartphone , αλλιώς τι ουσία έχει ?

Συμφωνώ αλλά προφανώς δε θέλουν όλοι να «πειράξουν» το κινητό τους για να έχουν full πρόσβαση.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ αλλά προφανώς δε θέλουν όλοι να «πειράξουν» το κινητό τους για να έχουν full πρόσβαση.

Θα δοκιμάσω να φτιάξω όταν πάω σπίτι έναν νέο φάκελο μήπως και τελικά μεταφερθούν αρχεία έτσι στην κάρτα μνήμης

η άλλη λύση θα είναι να τα μεταφέρω από το πισι μέσω των εφαρμογών που είπαμε στην εσωτερική μνήμη και μετά με τον file manager του κινητού μεταφέρω τα αρχεία στην κάρτα μνήμης.

Link to comment
Share on other sites

Έχετε να προτείνετε κάποια εφαρμογή για φωτογραφίες με HDR; Στο προηγούμενο κινητό μου (HTC) υπήρχε μέσα στις επιλογές της κάμερας και μου έχει λείψει...υπήρχαν και άλλα βέβαια (φίλτρα κλπ.) που δυστυχώς δεν έχει η κάμερα του L90! Έχω δοκιμάσει κανα δυο από το μαγαζάκι που δε με ενθουσίασαν.
Link to comment
Share on other sites

Έχετε να προτείνετε κάποια εφαρμογή για φωτογραφίες με HDR; Στο προηγούμενο κινητό μου (HTC) υπήρχε μέσα στις επιλογές της κάμερας και μου έχει λείψει...υπήρχαν και άλλα βέβαια (φίλτρα κλπ.) που δυστυχώς δεν έχει η κάμερα του L90! Έχω δοκιμάσει κανα δυο από το μαγαζάκι που δε με ενθουσίασαν.

 

Καλό HDR έχει το A Better Camera και έχει μπόλικη παραμετροποίηση.

 

Αλλά παρατήρησα ότι με τη lollipop το κλείστρο στη στοκ κάμερα έχει γίνει πιο θορυβώδες και στο Better Camera με την 4.4 ενώ είχες τη δυνατότητα σιωπηλής λειτουργίας τώρα απενεργοποιήθηκε.

 

Για μεταφορά αρχείων μέσω wi-fi χρησιμοποιώ WeLine και Xender. To AirDroid που είχα παλιότερα έβαζε πλέον περιορισμούς στον όγκο διαμοιρασμού αρχείων (το πήγανε σε pay) και το απεγκατέστησα.

Link to comment
Share on other sites

Καλό HDR έχει το A Better Camera και έχει μπόλικη παραμετροποίηση.

 

Αλλά παρατήρησα ότι με τη lollipop το κλείστρο στη στοκ κάμερα έχει γίνει πιο θορυβώδες και στο Better Camera με την 4.4 ενώ είχες τη δυνατότητα σιωπηλής λειτουργίας τώρα απενεργοποιήθηκε.

Έχεις δοκιμάσει την free έκδοση; Αξίζει η πρέπει να την αγοράσεις για όλες τις λειτουργίες; Θα την τσεκάρω πάντως.

 

Σχετικά με τον ήχο του κλείστρου μπορείς να βάλεις το κινητό σε δόνηση η σιωπηλό. Φαντάζομαι το ξέρεις ήδη αλλά το αναφέρω επειδή είναι η πιο σίγουρη λύση για αθόρυβη λήψη.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δοκιμάσει την free έκδοση; Αξίζει η πρέπει να την αγοράσεις για όλες τις λειτουργίες; Θα την τσεκάρω πάντως.

 

Σχετικά με τον ήχο του κλείστρου μπορείς να βάλεις το κινητό σε δόνηση η σιωπηλό. Φαντάζομαι το ξέρεις ήδη αλλά το αναφέρω επειδή είναι η πιο σίγουρη λύση για αθόρυβη λήψη.

 

Και στην free έκδοση έχει πλουσιοπάροχες λειτουργίες. Δοκίμασε και πειραματίσου, δεν έχω βρει ακόμα κάτι καλύτερο από τα δωρεάν.

 

Αγνοούσα το tip με το σιωπηλό και τη δόνηση, λειτούργησε και στα δύο προγράμματα. Ευχαριστώ, αυτά είναι τα καλά της συλλογικής σοφίας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μια ερωτηση το notification panel μετα την αναβαθμιση σε lollipop ειναι οπως στην πρωτη φωτο απο το κινητο μου στην δευτερη απο αλλο κινητο γιατι ειναι διαφορετικη?αλλαζει με καποιο τροπο η ειναι custom?

"G.M.L."

Phone: LG Optimus L90 D405

Rom: ResurrectionRemix 5.8.5

Recovery: T.W.R.P. 3.2.2-0

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μια ερωτηση το notification panel μετα την αναβαθμιση σε lollipop ειναι οπως στην πρωτη φωτο απο το κινητο μου στην δευτερη απο αλλο κινητο γιατι ειναι διαφορετικη?αλλαζει με καποιο τροπο η ειναι custom?

 

 

Η δεύτερη εικόνα είναι από κινητό που τρέχει CYANOGENMOD 12(CM12). Έτσι είναι και το notification panel στο Sony Xperia P που του έχω flashαρει την CM12

Θάνος :)
Link to comment
Share on other sites

Η δεύτερη εικόνα είναι από κινητό που τρέχει CYANOGENMOD 12(CM12). Έτσι είναι και το notification panel στο Sony Xperia P που του έχω flashαρει την CM12

 

Ok σε ευχαριστώ για την πληροφόρηση!!!

"G.M.L."

Phone: LG Optimus L90 D405

Rom: ResurrectionRemix 5.8.5

Recovery: T.W.R.P. 3.2.2-0

Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμάσω να φτιάξω όταν πάω σπίτι έναν νέο φάκελο μήπως και τελικά μεταφερθούν αρχεία έτσι στην κάρτα μνήμης

η άλλη λύση θα είναι να τα μεταφέρω από το πισι μέσω των εφαρμογών που είπαμε στην εσωτερική μνήμη και μετά με τον file manager του κινητού μεταφέρω τα αρχεία στην κάρτα μνήμης.

Τελικά ούτε σε νέο φάκελο μεταφέρει αρχεία! Γμτ και νόμιζα ότι στην lollipop τον είχαν βγάλει αυτόν τον η.λίθιο περιορισμό

Link to comment
Share on other sites

Στην lollipop το ρολόι στην οθόνη κλειδώματος αλλαζει η οχι?

"G.M.L."

Phone: LG Optimus L90 D405

Rom: ResurrectionRemix 5.8.5

Recovery: T.W.R.P. 3.2.2-0

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...