Jump to content

LG L90 (D405N)


kassotis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όταν ήμουν στην προτελευταία έκδοση της stock 5.0.2, είχα κάνει κι εγώ root με το εργαλείο της kingroot. Με εκνεύρισε όμως που εγκαθιστούσε στο τηλέφωνο κάποιες εφαρμογές της που δεν μπορούσα να είμαι σίγουρος για το αν και κατά πόσο ήταν ασφαλείς. Έμεινα μερικούς μήνες με αυτήν την κατάσταση και είχα βάλει στο πρόγραμμα επανεγκατάστηση κάποιας rom από την αρχή. Ξέρω βέβαια ότι εσύ το χρησιμοποίησες μόνο για το root και πήγες γρήγορα σε νέα rom αλλά το γράφω και για άλλους που μας διαβάζουν.

 

Το xposed framework το ήθελα κυρίως για το extreme mode του greenify, αλλά είδα ότι έχει ενσωματώσει κάποια νέα εργαλεία η εφαρμογή για την έκδοση 6.0 του android που αφήνουν πολλές υποσχέσεις και θα πορευτώ για την ώρα με αυτά. Για το 2ο partition της κάρτας SD δεν πρέπει να υπάρχει λύση, ίσως θα πρέπει να κάνω μια ερώτηση για αυτό στο xda.

 

Συνεχίζουμε λοιπόν έτσι!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 984
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα!!Εδώ θα βρείτε θέματα απο εμένα για όποιον χρησιμοποιεί το T.W.R.P. 3!!!!!

T.W.R.P. Themes for LG L90

T.W.R.P. Themes for all screen resolutions

Και για την Resurrection Remix θα βρειτε και εδώ την επίσημη κοινότητα της στο Google+ οπου πάντα υπάρχουν ενδιαφέροντα θέματα!!!!!!

Και σε όποιον αρέσουν τα Real Icons Themes για την Cm13 ετοιμάζω (δεν είναι έτοιμο βέβαια ακόμη) ενα θέμα (απο συνδυασμό πολλών Real Icons Theme) μόλις το τελειώσω θα δώσω το link!!!!!!!!

Screenshots!!!!!!!

"G.M.L."

Phone: LG Optimus L90 D405

Rom: ResurrectionRemix 5.8.5

Recovery: T.W.R.P. 3.2.2-0

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο έχει κάποια ουσιαστική διαφορά το TWRP 3 σε σχέση με το 2.8.7 που φλάσαρα εγώ για να περάσω την ROM? Το τηλ δεν είναι δικό μου... Οπότε δεν πρόκειται να εκκινηθεί ποτέ στην TWRP τώρα εκτός και αν για κάποιο λόγο πρέπει να ξανά φλασαριστεί... Για το δεύτερο partition που γράφει ο Στέλλιος πιο πάνω όπως και για το γεγονός ότι έχει μειωθεί ο εσωτερικός χώρος στα 3+ μόλις GB έχεις κάποια εξήγηση;
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο έχει κάποια ουσιαστική διαφορά το TWRP 3 σε σχέση με το 2.8.7 που φλάσαρα εγώ για να περάσω την ROM? Το τηλ δεν είναι δικό μου... Οπότε δεν πρόκειται να εκκινηθεί ποτέ στην TWRP τώρα εκτός και αν για κάποιο λόγο πρέπει να ξανά φλασαριστεί... Για το δεύτερο partition που γράφει ο Στέλλιος πιο πάνω όπως και για το γεγονός ότι έχει μειωθεί ο εσωτερικός χώρος στα 3+ μόλις GB έχεις κάποια εξήγηση;

Φίλε μου θα βρέις εδώ τις διαφορές του T.W.R.P. 3 αλλά εάν δεν ασχολείσαι με περισσοτέρες λεπτομέρειες του recovery δεν θα σου χρειαστει

Όσον αφορά τον εσωτερικό χωρο φλάσαρες την Resurrection Remix και τα Gapps και σου έμεινε μονο 3 gb ελευθερο?(εγω με φούλ εφαρμογές στο κινητό

και τωρα εχω 2.9 gb)

Και τέλος ειναι ένα μειον γενικα των CM13 Custom Roms το θέμα με το δέυτερο partition αλλά θα λυθεί σύντομα πλήρως

"G.M.L."

Phone: LG Optimus L90 D405

Rom: ResurrectionRemix 5.8.5

Recovery: T.W.R.P. 3.2.2-0

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο έχει κάποια ουσιαστική διαφορά το TWRP 3 σε σχέση με το 2.8.7 που φλάσαρα εγώ για να περάσω την ROM? Το τηλ δεν είναι δικό μου... Οπότε δεν πρόκειται να εκκινηθεί ποτέ στην TWRP τώρα εκτός και αν για κάποιο λόγο πρέπει να ξανά φλασαριστεί... Για το δεύτερο partition που γράφει ο Στέλλιος πιο πάνω όπως και για το γεγονός ότι έχει μειωθεί ο εσωτερικός χώρος στα 3+ μόλις GB έχεις κάποια εξήγηση;

 

Αφού έχεις εγκατεστημένο το flashify είναι πανεύκολο μέσα από αυτό να περάσεις το TWRP 3 αφού το κατεβάσεις από εδώ

 

Το θέμα με τον αποθηκευτικό χώρο στην συγκεκριμένη ROM είναι πρόβλημα. Γιατί εκτός από δεύτερο partition της εσωτερικής μνήμης του τηλεφώνου δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει και το δεύτερο partition της κάρτας μνήμης μέσω του link2sd. Για την ώρα κάνω επιλεκτική εγκατάσταση εφαρμογών και έχω ελεύθερα πάνω από 2GB από τα 3,87GB συνολικής εσωτερικής μνήμης.

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις εγκατεστημένο το flashify είναι πανεύκολο μέσα από αυτό να περάσεις το TWRP 3 αφού το κατεβάσεις από εδώ

 

Το θέμα με τον αποθηκευτικό χώρο στην συγκεκριμένη ROM είναι πρόβλημα. Γιατί εκτός από δεύτερο partition της εσωτερικής μνήμης του τηλεφώνου δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει και το δεύτερο partition της κάρτας μνήμης μέσω του link2sd. Για την ώρα κάνω επιλεκτική εγκατάσταση εφαρμογών και έχω ελεύθερα πάνω από 2GB από τα 3,87GB συνολικής εσωτερικής μνήμης.

 

Άρα γι' αυτό το λόγο εγώ βλέπω λιγότερο χώρο στην εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου. Και εμένα κάπου στα 3,8GB πρέπει να είναι ο χώρος της εσωτερικής μνήμης... Η κάρτα μνήμης έχει μια δυνατότητα να ρυθμιστεί για χρήση από το σύστημα... Δεν θα είναι προσπελάσιμη όμως από άλλες συσκευές... Έχει κανείς ιδέα για το περί τίνος πρόκειται;

Link to comment
Share on other sites

Άρα γι' αυτό το λόγο εγώ βλέπω λιγότερο χώρο στην εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου. Και εμένα κάπου στα 3,8GB πρέπει να είναι ο χώρος της εσωτερικής μνήμης... Η κάρτα μνήμης έχει μια δυνατότητα να ρυθμιστεί για χρήση από το σύστημα... Δεν θα είναι προσπελάσιμη όμως από άλλες συσκευές... Έχει κανείς ιδέα για το περί τίνος πρόκειται;

 

Διάβασα ξανά την τελευταία σελίδα του topic της rom που έχουμε εγκαταστήσει από το xda και προτείνουν την εγκατάσταση του τελευταίου διαθέσιμου TWRP 3.0.2.0-w7 που μπορούμε να το κατεβάσουμε από εδώ

 

Το πέρασα αλλά δεν είδα κάποια εμφανή διαφορά σε σχέση με το 3. Παρατήρησα όμως (κάτι που γινόταν και πριν με το 3) ότι στις ρυθμίσεις του τηλεφώνου διαβάζει το δεύτερο partition της SD card και πέρασε μάλιστα κάποια αρχεία σε αυτό από την στιγμή που εγκατέστησα την rom. Αυτός πιστεύω ότι είναι και ο λόγος που δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει το link2sd το συγκεκριμένο partition. Μάλλον οι developers της CM επειδή δεν έχουνε λύσει ακόμα το bug με την εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου χρησιμοποιούν για επιπλέον αποθηκευτικό χώρο το δεύτερο partition της SD card αν και εφόσον αυτό υπάρχει.

 

 

Λοιπόν βρήκα ένα topic που αναλύει πολύ τα δεδομένα στο συγκεκριμένο θέμα αλλά το πλήθος των πληροφοριών το κάνει λίγο δυσανάγνωστο. Θέλει μελέτη!

Edited by stelakis1914
προσθήκη πληροφοριών
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα ξανά την τελευταία σελίδα του topic της rom που έχουμε εγκαταστήσει από το xda και προτείνουν την εγκατάσταση του τελευταίου διαθέσιμου TWRP 3.0.2.0-w7 που μπορούμε να το κατεβάσουμε από εδώ

 

Το πέρασα αλλά δεν είδα κάποια εμφανή διαφορά σε σχέση με το 3. Παρατήρησα όμως (κάτι που γινόταν και πριν με το 3) ότι στις ρυθμίσεις του τηλεφώνου διαβάζει το δεύτερο partition της SD card και πέρασε μάλιστα κάποια αρχεία σε αυτό από την στιγμή που εγκατέστησα την rom. Αυτός πιστεύω ότι είναι και ο λόγος που δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει το link2sd το συγκεκριμένο partition. Μάλλον οι developers της CM επειδή δεν έχουνε λύσει ακόμα το bug με την εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου χρησιμοποιούν για επιπλέον αποθηκευτικό χώρο το δεύτερο partition της SD card αν και εφόσον αυτό υπάρχει.

 

 

Λοιπόν βρήκα ένα topic που αναλύει πολύ τα δεδομένα στο συγκεκριμένο θέμα αλλά το πλήθος των πληροφοριών το κάνει λίγο δυσανάγνωστο. Θέλει μελέτη!

 

Ωραίος ο Στέλιος!!

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο Στέλιος!!

 

Α ρε μπελά που μας έβαλες στο κεφάλι μας όμως. Είχαμε δεν είχαμε πάλι θα καούμε με τις custom roms και τα bugs τους. :mad:

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα!! μπλέξαμε!! Για απλή χρήση που το έχει η φίλη μου πάντως μέχρι στιγμής δεν έχει δει να της κάνει τίποτα κουλό. Ίσα ίσα που το τηλέφωνο δουλεύει πολύ ταχύτερα σε σχέση με το stock λογισμικό... Τώρα τα 2α partition κλπ είναι ψιλά γράμματα γι' αυτήν! Δεν πρόκειται να το φορτώσει περισσότερο απ' ότι έχει τώρα μέσα του από προγράμματα...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
την καλημερα μου και χρονια πολλα στην ομαδα. επειδη διαβαζω διαφορα για το κινητο και το ποσο αργο ειναι... Reset παιδια και πεταει οπως στην αρχη.. δεν υπαρχει προβλημα κανενα, και η ολη διαδικασια να το στησεις απο την αρχη δνε κραταει ουτε μια ωρα.. οποτε καντε μια επιστροφη στης εργοστασιακες ρυθμισεις και θα με θυμηθειτε
Link to comment
Share on other sites

Αυτό λίγο-πολύ ισχύει για όλες τις συσκευές που μετά από καθαρή εγκατάσταση της rom πηγαίνουν αέρα αλλά για λίγο καιρό μόνο.
Link to comment
Share on other sites

την καλημερα μου και χρονια πολλα στην ομαδα. επειδη διαβαζω διαφορα για το κινητο και το ποσο αργο ειναι... Reset παιδια και πεταει οπως στην αρχη.. δεν υπαρχει προβλημα κανενα, και η ολη διαδικασια να το στησεις απο την αρχη δνε κραταει ουτε μια ωρα.. οποτε καντε μια επιστροφη στης εργοστασιακες ρυθμισεις και θα με θυμηθειτε

 

Χρόνια πολλά! Το Reset θα το κάνει να δουλεύει καλά για λίγες μέρες μέχρι να ξανά αρχίσει και να γίνεται απελπιστικά τραγικό... Εδώ και σχεδόν μισό μήνα με Custom ROM, την Resurrection Remix το τηλέφωνο απλά πηγαίνει μπάλα... Είναι πιο γρήγορο στην απόκρισή του και στον χειρισμό του από το iPad 4 που έχω χωρίς υπερβολή, το οποίο βγάζει μεγαλύτερο score στο Antutu σε σχέση με το L90... Παρ' όλα αυτά είναι σαφώς γρηγορότερο και πιο smooth στα μενού του και στο άνοιγμα των εφαρμογών από το iPad. Πέρα από αυτό όπως έγραψα και σε προηγούμενη απάντησή μου, έχει κερδίσει +6000-7000 πόντους στο score που βγάζει στο Antutu σε σχέση με αυτό που έβγαζε με τo stock λογισμικό της LG...

 

To Reset που προτείνεις δεν είναι λύση... Δεν είναι δυνατόν σε μια συσκευή που εξαρτόμαστε καθημερινά από αυτήν να κάνουμε Reset κάθε τρεις και λίγο... Φιλικά

Edited by referravag
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον φίλο @referravag στης συζύγου μου το κινητό μετά από 2 εργοστασιακές ρυθμίσεις μετά από λίγο πάλι άρχισε να έχει θέμα εγώ έχω custom rom την ResurrectionRemix και φορτωμένο φουλ από εφαρμογές και πάει πιο γρήγορα και από stock είναι θέμα rom και κατά πόσο "φτιαγμένη" είναι για να ανταποκρίνεται στο μέγιστο

 

"G.M.L."

Phone: LG Optimus L90 D405

Rom: ResurrectionRemix-M-v5.6.7

Recovery: T.W.R.P. 3.0.2-0

http://i.imgur.com/gaxoa8B.jpg[HIDE]LG L90 GREECE FACEBOOK!!

GOOGLE PLUS PROFILE!![/HIDE]

"G.M.L."

Phone: LG Optimus L90 D405

Rom: ResurrectionRemix 5.8.5

Recovery: T.W.R.P. 3.2.2-0

Link to comment
Share on other sites

Ισως δεν το τονισα παραπανω.. χωρις να εχω κανει ρουτ ποιο πριν, το κινητο ειναι μανατο.. εναμιση χρονο μετα αρχισε να αργει λιγο και να λαγκαρει.. το εκανα πριν μια εβδομαδα περιπου hard reset και παει σφαιρα.. για τα ρουταρισμενα δεν εχω αποψη παιδια..
Link to comment
Share on other sites

Για τους fan της ResurrectionRemix!!!!

ResurrectionRemix-M-v5.6.8-20160503-w7.zip

"G.M.L."

Phone: LG Optimus L90 D405

Rom: ResurrectionRemix 5.8.5

Recovery: T.W.R.P. 3.2.2-0

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε! Μήπως έχουμε κάπου το changelog;

Ναι εδώ

https://plus.google.com/communities/109352646351468373340

 

"G.M.L."

Phone: LG Optimus L90 D405

Rom: ResurrectionRemix-M-v5.6.8

Recovery: T.W.R.P. 3.0.2-0

http://i.imgur.com/gaxoa8B.jpg[HIDE]LG L90 GREECE FACEBOOK!!

GOOGLE PLUS PROFILE!![/HIDE]

"G.M.L."

Phone: LG Optimus L90 D405

Rom: ResurrectionRemix 5.8.5

Recovery: T.W.R.P. 3.2.2-0

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Resurrection Remix v5.6.9!!!

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=3320874

 

"G.M.L."

Phone: LG Optimus L90 D405

Rom: ResurrectionRemix-M-v5.6.9

Recovery: T.W.R.P. 3.0.2-0

http://i.imgur.com/UQtz9gK.jpg[HIDE]LG L90 GREECE FACEBOOK!!

GOOGLE PLUS PROFILE!![/HIDE]

"G.M.L."

Phone: LG Optimus L90 D405

Rom: ResurrectionRemix 5.8.5

Recovery: T.W.R.P. 3.2.2-0

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε πολύ! Εγώ θα την περάσω αμέσως αφού με γλύκανε το προηγούμενο update και μου άνοιξε η όρεξη! :yahoo:
Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που σου άρεσε!!!# Edited by AGRIOS34

"G.M.L."

Phone: LG Optimus L90 D405

Rom: ResurrectionRemix 5.8.5

Recovery: T.W.R.P. 3.2.2-0

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ χαίρομαι που μας παρακίνησες να ασχοληθούμε με την συγκεκριμένη ROM γιατί όντως αξίζει αφού δίνει ζωή στο κινητό μας που το πήγαινα για αντικατάσταση. Στο μόνο που παρατήρησα ότι υστερεί είναι ίσως στην μπαταρία σε σχέση με την stock 4.4.2 ROM (όχι την 5.0.2 lollipop).
Link to comment
Share on other sites

Είχαμε πρόβλημα μετά την εγκατάσταση "Unfortunately Setup Wizard has stopped working" εμφανίζεται ασταμάτητα στην οθόνη.

 

Λύθηκε ακολουθώντας αυτές τις οδηγίες που βρήκα:

 

1 Boot into TWRP Recovery

2 Mount System ( Mount → check System )

3 Advanced → File Manager

4 Browse to /system/priv-app/Setup-Wizard

5 Delete it

Edited by stelakis1914
επίλυση θέματος
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά και εμείς πάρα πολύ ευχαριστημένοι με την 5.6.7. Από μπαταρία είναι καλύτερα σε σχέση με την 5.0.2 της LG. Έχει όμως ένα θέμα με το Bluetooth... Ενώ δουλεύει κανονικά κάποια στιγμή που ανοίγουμε το ακουστικό (plantronics M90) για να συνδεθεί, δεν συνδέετε με τίποτα... Θέλει από την αρχή διαγραφή και ξανά pair για να δουλέψει... Έχει διορθωθεί αυτό στην 5.6.9?? Γιώργο αν μπορείς ενημέρωσε την ομάδα που αναπτύσσει τη ROM σχετικά με το πρόβλημα...
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την Resurrection Remix δεν είχα πρόβλημα εγώ με το Setup Wizard μετά από clean flash μονό με το RR Statistics το οποίο μετά το πρωτο reboot του τηλεφώνου σταμάτησε και αυτό,

Οσον αφορά το Bluetooth το δοκίμασα πολλές φορές με την v5.6.9 και δεν παρατήρησα διακοπές η κάποιο άλλο προβλημα

 

"G.M.L."

Phone: LG Optimus L90 D405

Rom: ResurrectionRemix-M-v5.6.9

Recovery: T.W.R.P. 3.0.2-0

http://i.imgur.com/UQtz9gK.jpg[HIDE]LG L90 GREECE FACEBOOK!!

GOOGLE PLUS PROFILE!![/HIDE]

"G.M.L."

Phone: LG Optimus L90 D405

Rom: ResurrectionRemix 5.8.5

Recovery: T.W.R.P. 3.2.2-0

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...