Jump to content

Samsung Galaxy S5 (G900F)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχει συζητηθει κατα κόρον! Ενα search θα βοηθουσε να βρειτε απαντησεις. Τες πα......

Λογω της χρησιμοποίησης της συγκεκριμενης μπάντας 4g στην Ελλαδα (μικρη διεισδυτικότητα σε δομικα υλικα), καθως και λογω της μικρης καλυψης που προσφέρεται ακόμη, υπαρχουν προβλήματα με το σημα οταν έχετε ενεργο το 4g.

Τα πραγματα επιβαρύνονται περισσότερο καθως το 4g ΔΕΝ υποστηρίζει φωνή, παρα μονον data.

Συνδιαστικα οι τρεις αυτοι παράγοντες (χαμιλη σταθμη σήματος, μικρή κάλυψη απο τους παρόχους και μονον data), οδηγεί μαθηματικά σε μεγάλο ποσοστο "χαμενων κλησεων" (το κινητο δεν απαντά στο paging ή ο σταθμός που το σερβίρει δεν λαμβανει την απαντηση του κινητου, με αποτελεσμα το γνωστο μήνυμα οτι ειναι απενεργοποιημένο), καθως και στην τρελή κατανάλωση μπαταρίας αφου συνεχως το κινητό θα κανει switch 3g 4g λογω του κακου σήματος ή της φωνιτικης κλήσης.

 

Επομενως, αν δεν εχετε "γερό" 4g σήμα στα μερη που κινείστε, μην το εχετε ελευθερο το κινητο (gsm/wcdma/lte).

Ειναι προτιμότερη η επιλογη gsm/wcdma, οπου μεσω hspa (3.5g) μπορουμε να εχουμε αξιοπρεπεστατες ταχύτητες της τάξεως των 40+MBps, ανάλογα βεβαια και απο κάποιους αλλους παράγοντες.

Εντάξει, τα 140+ MBps του 4g/cat4 ειναι δελεαστικά (και σαν εμπειρία ακομα να το δεις το νουμερο) αλλά ποσο συχνά ειναι εφικτά?

 

Σ'ευχαριστω φιλε μου. το κινητο το εχω 4 μηνες και ουδεποτε παρουσιασε προβλημα με το 3g/4g παρα μονο μετα την προ 3ημερου αναβαθμιση. Το κεντρο της λαρισας δε το λες και περιοχη με χαμηλη διεισδυση στο 4g δικτυο. Αρα καποιο αλλο προβλημα υπαρχει. Αλλωστε δεν εχω προβλημα με το σημα αλλα με το internet. Ισως δε το διατυπωσα σωστα στο 1ο μηνυμα μου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Σίγουρα η περίπτωση βλαβης παίζει παντα σαν πιθανοτητα. Οπως αναφέρεις επίσης, ανετα μπορει να ειναι καποιο bug της νεας εκδοσης που "πηρες" ή μπορει απλα να μην εχει "κάτσει" σωστά καποια νεωτερη έκδοση του μοντεμ, οπου εκει το factory reset δεν το γλυτωνεις. Πολλοι παραγοντες λοιπον μπορει να παιζουν ρολο.

 

Ως αναφορά τα προηγουμενα που ελεγα, το σημα του 4g επηρεάζεται παρα πολυ απο τα αδρανή υλικα. Λογω της συχνοτητας του εχει πολυ χαμιλη διεισδυτικότητα, με αποτέλεσμα 5 βήματα, απο τον καναπε μας μεχρι το μπαλκόνι, να εχει πολυ μεγαλη διαφορα στην σταθμη του σηματος. Κοινως η τοιχοποιία του διαμερίσματος μας κοβει πολυ πραμα απο το σημα του 4g. Πολυ περισσότερο απ' οτι στο 3g.

 

Θα σου προτεινα να το δοκιμάσεις λιγες μέρες "κόβοντας" το 4g. Δηλαδή απο τις ρυθμίσεις του κινητού να το βαλεις μονον gsm/wcdma και να δεις αν θα σου παρουσιάσει τα προβλήματα που ειχες παρατηρήσει.

 

Προσπαθησε δηλαδή με έξυπνες κινήσεις ν' απομονώσεις τους παράγοντες που μπορει να σου δημιουργουν το πρόβλημα. Δεν ειναι απαραίτητο κατι που δουλεψε σε καποιον άλλον να δουλεψει και σε σένα! Οπως φυσικα και μπορεί!

 

Θελει παντως να το ψαξεις λίγο, αφου οπως λες μεσολάβησε η αναβαθμιση.

 

Ετοιμάζομαι να χτυπήσω κι εγώ το s5. Τελικά έχει εργοστασιακό screen protector ή να ψαχτώ?

 

Προσωπικα πρωτη φορα ακούω κατι τέτοιο.

 

Εμενα παντως δεν ειχε τίποτα!

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Το εχω 2 μηνες το κινητο παιδια!!

Η συσκευη τουλαχιστον μεχρι σημερα ειναι απλα απροβληματιστη!!!

Εξαιρετικη αποκριση και καμερα οπως και μπαταρια!

Ειδικα με το τελευταιο update ειδα διαφορα και στην ολη αισθηση, ειναι πολυ πιο smooth!!

Τι update σου ήρθε ακριβώς?

Link to comment
Share on other sites

Τι update σου ήρθε ακριβώς?

 

το update που ηρθε στο φιλο οπως και σε μενα σταματησε το κλασικο προβλημα με την camera το οποιο εκανε auto restart τη συσκευη και δημιουργησε το παραπανω προβλημα που προανεφερα. ηταν γυρω στα 250 mb και δεν ηταν η αναβαθμηση σε 4.4.3.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σίγουρα η περίπτωση βλαβης παίζει παντα σαν πιθανοτητα. Οπως αναφέρεις επίσης, ανετα μπορει να ειναι καποιο bug της νεας εκδοσης που "πηρες" ή μπορει απλα να μην εχει "κάτσει" σωστά καποια νεωτερη έκδοση του μοντεμ, οπου εκει το factory reset δεν το γλυτωνεις. Πολλοι παραγοντες λοιπον μπορει να παιζουν ρολο.

 

Ως αναφορά τα προηγουμενα που ελεγα, το σημα του 4g επηρεάζεται παρα πολυ απο τα αδρανή υλικα. Λογω της συχνοτητας του εχει πολυ χαμιλη διεισδυτικότητα, με αποτέλεσμα 5 βήματα, απο τον καναπε μας μεχρι το μπαλκόνι, να εχει πολυ μεγαλη διαφορα στην σταθμη του σηματος. Κοινως η τοιχοποιία του διαμερίσματος μας κοβει πολυ πραμα απο το σημα του 4g. Πολυ περισσότερο απ' οτι στο 3g.

 

Θα σου προτεινα να το δοκιμάσεις λιγες μέρες "κόβοντας" το 4g. Δηλαδή απο τις ρυθμίσεις του κινητού να το βαλεις μονον gsm/wcdma και να δεις αν θα σου παρουσιάσει τα προβλήματα που ειχες παρατηρήσει.

 

Προσπαθησε δηλαδή με έξυπνες κινήσεις ν' απομονώσεις τους παράγοντες που μπορει να σου δημιουργουν το πρόβλημα. Δεν ειναι απαραίτητο κατι που δουλεψε σε καποιον άλλον να δουλεψει και σε σένα! Οπως φυσικα και μπορεί!

 

Θελει παντως να το ψαξεις λίγο, αφου οπως λες μεσολάβησε η αναβαθμιση.

 

 

 

Προσωπικα πρωτη φορα ακούω κατι τέτοιο.

 

Εμενα παντως δεν ειχε τίποτα!

 

Δοκιμασα τα παντα φιλε φανατικε οποτε λογικα θα το κανω επαναφορα. σευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να σας πω, είναι και σε εσάς τόσο ευαίσθητη η οθόνη? Δεν έχω επιλέξει αυξημένη ευαισθησία και πολύ συχνά όταν το έχω στην τσέπη του παντελονιού και περπατάω απαντάει μόνο του στις κλήσεις, πατιούνται κουμπιά των μενού κλπ.

Μήπως έχεις βάλει κάποια εφαρμογή όπως go locker ή κάτι τέτοιο για lock screen?

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

το update που ηρθε στο φιλο οπως και σε μενα σταματησε το κλασικο προβλημα με την camera το οποιο εκανε auto restart τη συσκευη και δημιουργησε το παραπανω προβλημα που προανεφερα. ηταν γυρω στα 250 mb και δεν ηταν η αναβαθμηση σε 4.4.3.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Δοκιμασα τα παντα φιλε φανατικε οποτε λογικα θα το κανω επαναφορα. σευχαριστω πολυ.

Ποιας χώρας έχεις? Εμένα είναι γαλλικό και δεν ήρθε κάτι ακόμα. ...

Link to comment
Share on other sites

Ποιας χώρας έχεις? Εμένα είναι γαλλικό και δεν ήρθε κάτι ακόμα. ...

 

Πολωνικο. Παραμενει μετα την αναβαθμιση η 4.4.2 ομως.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω φιλε μου. το κινητο το εχω 4 μηνες και ουδεποτε παρουσιασε προβλημα με το 3g/4g παρα μονο μετα την προ 3ημερου αναβαθμιση. Το κεντρο της λαρισας δε το λες και περιοχη με χαμηλη διεισδυση στο 4g δικτυο. Αρα καποιο αλλο προβλημα υπαρχει. Αλλωστε δεν εχω προβλημα με το σημα αλλα με το internet. Ισως δε το διατυπωσα σωστα στο 1ο μηνυμα μου.

 

Και εγω ακριβως το ιδιο προβλημα εχω μετα την αναβαθμιση χανεται το σημα 4g ενω παλιοτερα δεν ειχα θεμα ποτε και το θεμα ειναι πως οταν πιανει περιοχη με 4g θελει επανεκινηση ολο το τηλεφωνο.εαν ηταν μονο ανοογμα κλησιμο 4g θα ηταν μια χαρα.θελω να ρωτησω χανω καποιες εφαρμογες εαν κανω factory reset;;;πρεπει να κανω backup λογικα ε;;;

Link to comment
Share on other sites

Τι update σου ήρθε ακριβώς?

 

το update που ηρθε στο φιλο οπως και σε μενα σταματησε το κλασικο προβλημα με την camera το οποιο εκανε auto restart τη συσκευη και δημιουργησε το παραπανω προβλημα που προανεφερα. ηταν γυρω στα 250 mb και δεν ηταν η αναβαθμηση σε 4.4.3.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Δοκιμασα τα παντα φιλε φανατικε οποτε λογικα θα το κανω επαναφορα. σευχαριστω πολυ.

Ναι αυτο που λεει ο φιλος ειναι!

 

πολωνιας και εγω!

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω το νεο firm android L θα το παρει το s5 σωστα; αν ναι ξερουμε αν θα το παρουν εκτος τα ευρωπαικα,αλλες συσκευες εκτος Ε.Ε. ?
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω το νεο firm android L θα το παρει το s5 σωστα; αν ναι ξερουμε αν θα το παρουν εκτος τα ευρωπαικα,αλλες συσκευες εκτος Ε.Ε. ?

Όλα τα variants του s5 θα την πάρουν 100%

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω ότι κυκλοφορεί στην Ευρώπη πλέον και το S5 plus ή S5 4G+ με τον snap 805 και Adreno 420. (κωδικός: G901F - εμφανίστηκε στο site της sammy στην Ολλανδία)

 

από εδώ :

http://www.phonearena.com/news/Samsung-Galaxy-S5-Plus-with-Snapdragon-805-goes-online-on-the-companys-website_id61992

 

 

edit: Samsung Galaxy S5 LTE-A SM-G901F for Europe

Edited by Lippi
Will go to heaven for the climate, to hell for the company...
Link to comment
Share on other sites

Ήρθε και στο δικο μου σ5 (ιταλικο)μια αναβάθμιση 120μβ. Improved performance ελεγε οποτε τίποτα το ιδιαίτερο. Βέβαια δεν ειχα και καποιο πρόβλημα πριν, οπότε τζιτζι!

Το μοναδικο που ισως με πειραζε μετα την προηγούμενη αναβάθμιση, ηταν ενα ελάχιστο σκαλωμα της notification bar που και που. Ακομα και αυτό φαίνεται να εχει λυθει με την τελευταία αναβάθμιση :)

Siemens s35, Ericsson t66, Sharp gx10, Siemens sx1, Nokia n70, Nokia n73,Lg viewty, Motorola Milestone, Nokia n8, Samsung galaxy nexus, Samsung galaxy s4, Samsung Galaxy S5, Samsung Galaxy Alpha, S6 Edge, Samsung Galaxy S8 :happy:
Link to comment
Share on other sites

Μετά απο πολλά χρόνια στο IOS, εδώ και μερικές μέρες έχω στα χέρια μου το 5άρι (Γερμανικό, απο τον εξαιρετικό Νίκο του Extreme-mobile). Ενα πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι ο ήχος κλήσης ακούγεται μπουκωμένος. Προσοχή... μόνο όταν υπάρχει κλήση. Μέσα απο τις ρυθμίσεις του ήχου ή τη "μουσική μου", αυτός ακούγεται κανονικά. Επίσης αυτό συμβαίνει με όλους τους ήχους. Δοκίμασα και mp3 δικό μου, πάλι τα ίδια. Εδώ και μερικές ώρες έχω βάλει ήχο της μαμάς.... τα ίδια. Καμμιά ιδέα?

Ευχαριστώ

Αποστόλης

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να ρωτησω κατι συγνωμη εαν ξαναεχει γραφτει,εαν κανω hard reset χανω τα παντα?εφαρμογες?φωτο?ηχοι?εχω και μια εφαρμογη σπασμενη βασικα χανεται και αυτη.

ευχαριστω για την απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να ρωτησω κατι συγνωμη εαν ξαναεχει γραφτει,εαν κανω hard reset χανω τα παντα?εφαρμογες?φωτο?ηχοι?εχω και μια εφαρμογη σπασμενη βασικα χανεται και αυτη.

ευχαριστω για την απαντηση.

Ότι είναι στη κυρίως μνήμη χάνετε.

Οπότε βαλς τις φωτογραφίες στη micro SD ή στο PC να τις σώσεις.

Το ίδιο ισχύει και για το apk της σπ@σμενης σου εφαρμογής

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

και να φανταστω πως πρεπει να την βγαλω την micro sd απο το κινητο πριν το κανω το hard reset.ετσι?

Δεν είναι απαραίτητο

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω παρα πολυ.να σαι καλα αλλα δεν θα το κανω με αυτον τον τροπο εχω δει ενα στο you tube κλεισιμο κινητου και ενα συνδιασμο κουμπιων.το ιδιο πραγμα ειναι?
Link to comment
Share on other sites

Ήρθε και στο δικο μου σ5 (ιταλικο)μια αναβάθμιση 120μβ. Improved performance ελεγε οποτε τίποτα το ιδιαίτερο. Βέβαια δεν ειχα και καποιο πρόβλημα πριν, οπότε τζιτζι!

Το μοναδικο που ισως με πειραζε μετα την προηγούμενη αναβάθμιση, ηταν ενα ελάχιστο σκαλωμα της notification bar που και που. Ακομα και αυτό φαίνεται να εχει λυθει με την τελευταία αναβάθμιση :)

 

Ιταλικο εχω και εγω και δεν βρισκει αναβάθμιση. Περιεργο.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν λειτουργεί η πληρωμή μέσω PayPal με το fingerprint? Προσπαθώ να βρω το app στο galaxy store αλλά δεν υπάρχει. ..
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν λειτουργεί η πληρωμή μέσω PayPal με το fingerprint? Προσπαθώ να βρω το app στο galaxy store αλλά δεν υπάρχει. ..

 

Λειτουργει ναι.Πρωτα κατεβαζεις την εφαρμογη του paypal απο εδω.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.paypal.android.p2pmobile&hl=en

 

Αφου την κανεις εγκατασταση κανεις login και βγαινεις.Μετα κατεβαζεις αυτη την εφαρμογη απο το app market της Samsung:

http://apps.samsung.com/earth/topApps/topAppsDetail.as?COUNTRY_CODE=GRC&&productId=000000800986&srchClickURL=%7C%40sn%3DSAPS%7C%40qh%3D-2081653076%7C%40qid%3DSAPS.SRCH.PRX%7C%40q%3Dfingerprint+passport%7C%40tot%3D26%7C%40idx%3D0%7C%40doc%3DG00019753653%7C%40title%3Dnil

 

Μολις την κανεις εγκατασταση θα μπεις ξανα μεσα στο paypal θα πας στα settings--->login options και θα δεις οτι σου εχει την επιλογη "Enable Fingerprint Login" πατας εκει και ακολουθεις τις οδηγιες.

Link to comment
Share on other sites

Λειτουργει ναι.Πρωτα κατεβαζεις την εφαρμογη του paypal απο εδω.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.paypal.android.p2pmobile&hl=en

 

Αφου την κανεις εγκατασταση κανεις login και βγαινεις.Μετα κατεβαζεις αυτη την εφαρμογη απο το app market της Samsung:

http://apps.samsung.com/earth/topApps/topAppsDetail.as?COUNTRY_CODE=GRC&&productId=000000800986&srchClickURL=%7C%40sn%3DSAPS%7C%40qh%3D-2081653076%7C%40qid%3DSAPS.SRCH.PRX%7C%40q%3Dfingerprint+passport%7C%40tot%3D26%7C%40idx%3D0%7C%40doc%3DG00019753653%7C%40title%3Dnil

 

Μολις την κανεις εγκατασταση θα μπεις ξανα μεσα στο paypal θα πας στα settings--->login options και θα δεις οτι σου εχει την επιλογη "Enable Fingerprint Login" πατας εκει και ακολουθεις τις οδηγιες.

 

Σε ευχαριστώ φίλε μου.

 

Υπάρχει τρόπος (εκτός από το Lastpass) όπου να χρησιμοποιώ το scanner αντι για password σε site κλπ

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S5 (G900F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...