Jump to content

Samsung Galaxy S5 (G900F)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι, συνδυάζει 4G και wifi και κατεβαζει αστραπιαία μεγαλα αρχεία.

 

Ψιλό άχρηστο για μας αφου σε πολλά σημεια δεν πιανουμε καν 3G, οποτε καταλαβαινεις τι γινεται με το 4G.

Ψιλό άχρηστο για μας λόγο mb στην Αγγλία που ήμουν με 20 ευρώ είχες απεριόριστα mb εκεί θα ήταν όντως χρήσιμο..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Μετά από 4 μέρες σκαλίσματος έχω να παρατηρήσω την μέχρι στιγμής άριστη συμπεριφορά του κινητού σε ο,τι κι αν δοκίμασα. Το HDR στην κάμερα είναι απλά εκπληκτικό. Φίλος με dslr μηχανή κοιτούσε και ξανάκοιτούσε απορημένος φωτογραφία που τραβήχτηκε με σχεδόν ακριβώς απέναντι τον απογευματινό ήλιο και δεν σκίασε το αντικείμενο της φωτογραφίας σχεδόν καθόλου. ... Η μπαταρία πολύ καλή... Η δυνατότητα να μπεις σε εξοικονόμηση ενέργειας ανά πάσα στιγμή (όπως τώρα που γράφω αυτό το post) και να εχεις ασπρόμαυρη την οθόνη οπότε και αρκετά χαμηλότερη κατανάλωση μπαταρίας είναι επίσης τρομερή... Είχα πριν το S4, ένα πολύ καλό κινητό. Τελικά το S5 δεν είναι μόνο μια μικρή βελτίωση του προηγούμενου αλλά είναι αρκετά βήματα μπροστά. Όσον αφορά την ελεύθερη Ram, εμένα είναι συνεχώς στα 200 έως 400 mb ελεύθερα. Μπορεί να φαίνεται μικρό σα νούμερο ψυχολογικά αλλά η συσκευή πετάει οπότε δε με ενδιαφέρει αν τα ελεύθερα mb είναι 100 ή 1500 που λέει ο λόγος.

Τώρα σα μειονέκτημα θα έλεγα οτι είναι το κάπως αδύναμο led του. Αλλά μιλάμε για ψεγάδι μπροστά στα υπόλοιπα θετικά. Αυτά από μένα.

Δημήτρης

...THE BRINGER OF RAIN...

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 4 μέρες σκαλίσματος έχω να παρατηρήσω την μέχρι στιγμής άριστη συμπεριφορά του κινητού σε ο,τι κι αν δοκίμασα. Το HDR στην κάμερα είναι απλά εκπληκτικό. Φίλος με dslr μηχανή κοιτούσε και ξανάκοιτούσε απορημένος φωτογραφία που τραβήχτηκε με σχεδόν ακριβώς απέναντι τον απογευματινό ήλιο και δεν σκίασε το αντικείμενο της φωτογραφίας σχεδόν καθόλου. ... Η μπαταρία πολύ καλή... Η δυνατότητα να μπεις σε εξοικονόμηση ενέργειας ανά πάσα στιγμή (όπως τώρα που γράφω αυτό το post) και να εχεις ασπρόμαυρη την οθόνη οπότε και αρκετά χαμηλότερη κατανάλωση μπαταρίας είναι επίσης τρομερή... Είχα πριν το S4, ένα πολύ καλό κινητό. Τελικά το S5 δεν είναι μόνο μια μικρή βελτίωση του προηγούμενου αλλά είναι αρκετά βήματα μπροστά. Όσον αφορά την ελεύθερη Ram, εμένα είναι συνεχώς στα 200 έως 400 mb ελεύθερα. Μπορεί να φαίνεται μικρό σα νούμερο ψυχολογικά αλλά η συσκευή πετάει οπότε δε με ενδιαφέρει αν τα ελεύθερα mb είναι 100 ή 1500 που λέει ο λόγος.

Τώρα σα μειονέκτημα θα έλεγα οτι είναι το κάπως αδύναμο led του. Αλλά μιλάμε για ψεγάδι μπροστά στα υπόλοιπα θετικά. Αυτά από μένα.

 

Πώς κατάφερες και έριξες τη διαθέσιμη RAM τόσο χαμηλά?? Το δικό μου είναι μεταξύ 900-1200 MB....:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εβαλα το κινητο να φορτισει εχει φτασει 100% εδω και λιγη ωρα αλλα ακομα ζεστο ειναι δεν θα επρεπε να κοψει το ρευμα?

Ναι το κοβει μετα απο λιγο...και μενα οταν το φορτιζω ζεστενεται υπερβολικα μην ανησυχείς

Link to comment
Share on other sites

και εμένα στα 300mb παίζει η ελεύθερη ram (αλλά έχω να το σβήσω και καμιά 20 ημέρες)

το led όντως είναι πολύ χαμηλό

Link to comment
Share on other sites

Πώς κατάφερες και έριξες τη διαθέσιμη RAM τόσο χαμηλά?? Το δικό μου είναι μεταξύ 900-1200 MB....:)

Μάλλον εσύ πρέπει να μας πείς πως κατάφερες και έχεις ελεύθερη RAM όση γράφεις γιατί και στο δικό μου η ελεύθερη μνήμη κυμαίνεται γύρω στα 300 Mb χωρίς βέβαια να υπάρχει η παραμικρή επίπτωση στις επιδόσεις του τηλεφώνου.Επίσης σημειώνω για την αναφορά που γινεται πιο πάνω για υπερβολικό ζέσταμα της συσκευής κατά την φόρτιση, οτι στο δικό μου δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο παρά μόνο μια ελαφριά αύξηση της θερμοκρασίας εν αντιθέσει με τον φορτιστή ο οποίος όντως ζεσταίνεται πράγμα φυσιολογικό.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εσύ πρέπει να μας πείς πως κατάφερες και έχεις ελεύθερη RAM όση γράφεις γιατί και στο δικό μου η ελεύθερη μνήμη κυμαίνεται γύρω στα 300 Mb χωρίς βέβαια να υπάρχει η παραμικρή επίπτωση στις επιδόσεις του τηλεφώνου

 

Aκριβώς τα ίδια.

Σε όνειρο θα πρέπει να το είδε :p

ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

Aκριβώς τα ίδια.

Σε όνειρο θα πρέπει να το είδε :p

Πραγματικα σε ονειρο το ειδα. Μεγαλο λαθος, Screenshot απο Ραμ status. Και εγω ειμαι στα ιδια επιπεδα[ATTACH]48689[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα σε ονειρο το ειδα. Μεγαλο λαθος, Screenshot απο Ραμ status. Και εγω ειμαι στα ιδια επιπεδα[ATTACH]48689[/ATTACH]

 

Που είναι να το δω κι εγώ;

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα σε ονειρο το ειδα. Μεγαλο λαθος, Screenshot απο Ραμ status. Και εγω ειμαι στα ιδια επιπεδα

[ATTACH]48689[/ATTACH]

 

Ε λέω και εγώ, υπόλοιπο 280ΜΒ

Το θέμα όμως είναι ότι λειτουργεί απροβλημάτιστα

Edited by Jig
ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

To δικο μου ειναι O2C μολις ηρθε η αναβαθμιση.Αν και βλεπω οτι ειχε ερθει στις 3 του μηνος.Θελει hard reset μετα ε? Edited by athanasiosthess
Link to comment
Share on other sites

To δικο μου ειναι O2C μολις ηρθε η αναβαθμιση.Αν και βλεπω οτι ειχε ερθει στις 3 του μηνος.Θελει hard reset μετα ε?

 

Όχι απαραίτητα αλλά καλό είναι να γίνει ένα reset .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας.Είμαι κάτοχος του Galaxy S5 και μέχρι τώρα είμαι πολύ ικανοποιημένος απο το τηλέφωνο εκτός απο ένα μικρό πρόβλημα.Απο την ημέρα αγοράς έχω παρατηρήσει οτι δεν κάνει αυτόματα updates των εφαρμογών απο το Play Store εν αντιθέσει με τα Galaxy S4 και TAB S που έχω επίσης, τα οποία όταν τα ενεργοποιώ σχεδόν κάθε φορά κατεβάζουν τα updates αυτόματα.Εννοείται οτι οι ρυθμίσεις στο Play Store είναι ρυθμισμένες στο αυτόματο download των updates.Όποιος απο σας έχει αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα ή αν έχει να προτείνει κάτι σχετικό και θέλει ας απαντήσει.Επίσης θα ήθελα να ξέρω αν κάποιος απο σας έχει αγοράσει multimedia dock για το S5 για φόρτιση και σύνδεση με την TV μέσω HDMI καλωδίου γιατί αυτό που είχα αγοράσει για το Galaxy S4 ( original SAMSUNG ) δυστυχώς δεν λειτουργεί με το S5.:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, πρόσφατα παρέλαβα τα νέα premium ακουστικά της Sony MDR-1RBT MKII και αποφάσισα να κάνω ένα τεστ με smartphones για να δω αν αξίζουν τα λεφτά τους ($400), αλλά και αν μπορούν τα smartphones να οδηγήσουν σωστά τέτοια ακουστικά. Στο τεστ συμπεριέλαβα τα iPhone 5S, LG G3, HTC One M8 και Samsung S5 (λόγω έλλειψης χρόνου δεν κατάφερα να συμπεριλάβω και τα Sony Z1 & Z Ultra). Σε όλα χρησιμοποιήθηκε ως player το Poweramp Pro.

Πρώτο δοκίμασα το LG G3 που θεωρητικά έχει και το καλύτερο audio chip, χωρίς όμως να διαθέτω κομμάτια υψηλής ανάλυσης (24/192) για να το δοκιμάσω σε αυτά. Το έβαλα να παίξει αρχεία mp3 σε διάφορες συμπιέσεις 128 έως και 320kbps. Όντας πρώτο, η απογοήτευση ήταν μεγάλη κυρίως γιατί πίστεψα ότι πέταξα τόσα λεφτά για τα ακουστικά, αφού δεν περίμενα ότι τόσο διαφημισμένο τσιπάκι θα έπαιζε τόσο χάλια! Η παραμόρφωση άρχιζε νωρίς και δε σωζόταν ό,τι και αν έκανα με τα ρυθμιστικά του poweramp. Φυσικά, δεν αναφέρομαι σε χαμηλές εντάσεις, αλλά εκεί που αρέσκεται να ακούει η πλειοψηφία ανάμεσά μας (λίγο πριν το maximum). H δυναμική περιοχή πολύ περιορισμένη και το μπάσσο ασθενικό. Είναι φανερό ότι η ενίσχυση σήματος του G3 πάσχει (τα ακουστικά έχουν 24ohm impedance και 107db sensitivity, οπότε θα έπρεπε να μπορεί να τα οδηγήσει ικανοποιητικά). Δε θα μπω σε περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με τον ήχο, γιατί θα γράψω έκθεση, οπότε όποιος θέλει ρωτάει...

Μετά την πρώτη απογοήτευση και θεωρώντας ότι μάλλον θα χρειαστώ ενισχυτη ακουστικών για να εκμεταλλευτώ τα καινούρια μου ακουστικά, ήρθε η σειρά του HTC One M8. Σε κάποιο site διάβασα ότι διαθέτει ενσωματωμένο ενισχυτή και ότι το loudness του δε συγκρίνεται με κανένα άλλο smartphone. Και όντως! Ο ήχος μεταμορφώθηκε και έγινε απολαυστικός. Η ένταση σχεδόν διπλασιάστηκε, όχι όμως σε βάρος της ποιότητας που εκτοξεύθηκε και αυτή. ΕΠιτέλους, άκουγα σωστό (σφιχτό και ελεγχόμενο) μπάσσο και μη τσιριχτά πρίμα. Μόνο στα μεσαία χρειάστηκε να πειράξω λίγο το equalizer, αλλά και πάλι πέτυχα εύκολα το επιθυμητό αποτέλεσμα. Μπράβο στην HTC και κρίμα που δε το διαφημίζει περισσότερο το Boomsound της!

Αφού με το ζόρι έβγαλα τα ακουστικά από το One, τα έβαλα στο Samsung S5. Η απογοήτευση επανήλθε. Ήχος αντίστοιχος με του G3, αλλά και σε ακόμη χαμηλότερη ένταση. Πιο ψόφιο δε θα μπορούσε να είναι. Αργότερα διάβασα ότι η Samsung έχει επιλέξει συνειδητά να θέσει ένα - χαμηλό - όριο στην ένταση/ενίσχυση των συσκευών της και ότι μόνο μέσω root και κάποιων εξειδικευμένων apps (π.χ. Voodoo) μπορείς να πάρεις κάτι παραπάνω. Στην ποιότητα όμως; Διατηρώ τις επιφυλάξεις μου...

Γρήγορα γρήγορα πέρασα στο iPhone 5S. Εδώ είχα μικτές εντυπώσεις. Η ποιότητα σαφώς και είναι εδώ και μάλιστα χωρίς να χρειαστεί να καταφύγεις στα διάφορα equalization presets, ΌΜΩΣ που πήγε η ένταση βρε παιδιά. Τόσο πολύ νοιάζεται και η Apple για τα αυτάκια μας; Τελικά, άφησα στην άκρη την εφαρμογή Music και δοκίμασα την EQPlayer. Τα πράγματα βελτιώθηκαν πάραυτα και ταυτόχρονα μπορούσα άμεσα και γρήγορα να προσαρμόζω τις μπάντες στο equalizer και όχι να μπαινοβγαίνω στις ρυθμισεις sound του iPhone. Το αποτέλεσμα μου άρεσε, όμως δε θα άλλαζα το HTC One M8. Απλά, για άλλη μια φορά φαίνεται ότι το iPhone κάνει τα πάντα καλά (προσοχή, όχι τέλεια).

Τελική κατάταξη:

1) HTC One M8

2) Apple iPhone 5s

3) LG G3

4) Samsung S5

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Πήρα και εγώ ένα s5 χθες ποια είναι η πιο πρόσφατη ενημέρωση; του πέρασα ελληνική rom . Και εάν ξέρει κανείς πως να αλλάξω το csc στο αντίστοιχο ελληνικό. Βρήκα κάποιες πληροφορίες αλλά δεν δουλεύουν στο Kim kat ούτε το Phone info το κάνει
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να εισαι root για να αλλάξεις το csc αλλιως πρεπει να γνωριζεις πως να κανεις

packing/unpacking σε αρχεία img της samsung .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Οι αναβαθμίσεις όμως θα παίρνω της o2 ή της ελληνικής rom που έβαλα;
Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να ρωτησω πως μπορω να λαμβανω e mail κ γενικως να λαμμβανω πληρως τα παντα οσο βρισκομαι

συνδεμενος σε δικτυο κ οχι σε WIFI.

Ποια ειναι αυτη η ρυθμιση η οποια επιτρεπει τη πληρη λειτουργια ληψεων σε συνδεση δικτυο?

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς πότε θα κυκλοφορήσει το s5 prime; Θα αργήσει ή να αγοράσω το απλό s5;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να ρωτησω πως μπορω να λαμβανω e mail κ γενικως να λαμμβανω πληρως τα παντα οσο βρισκομαι

συνδεμενος σε δικτυο κ οχι σε WIFI.

Ποια ειναι αυτη η ρυθμιση η οποια επιτρεπει τη πληρη λειτουργια ληψεων σε συνδεση δικτυο?

 

 

Κατέβασε τη μπάρα (notification bar) και τικαρε τα δεδομένα κινητού

 

 

Γνωρίζει κανείς πότε θα κυκλοφορήσει το s5 prime; Θα αργήσει ή να αγοράσω το απλό s5;

 

Γνώμη μου είναι να πάρεις το παρόν S5 καθώς είναι πολύ καλή συσκευή σε όλα και η τιμή είναι 1 χαρά.

Το άλλο αν ποτέ έρθει(μέσω Skroutz μάλλον και όχι σύντομα) θα έχει ψηλά τη τιμή για καιρό οπότε τα σταθμίζης και αποφασίζεις

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Οι αναβαθμίσεις όμως θα παίρνω της o2 ή της ελληνικής rom που έβαλα;

Καμια από τις δύο, θα πρέπει να τις περνάς με odin.

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Guest bossgs3
Τελικά γνωρίζει κανείς αν πάρουμε update cosmote όσοι είμαστε. .? Η να αλλάξουμε καμιά συσκευή γτ μέχρι να την πάρουμε θα πάρει μήνες. . LoL
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S5 (G900F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...