Jump to content

Samsung Galaxy S5 (G900F)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είναι εξαιρετική. Βαλτε την.

Νεύρο +

Ελεύθερη μνήμη +

Καλύτερη μπαταρία

Καποιες μικρό αλλαγές στα settings

 

Γενικότερη αίσθηση? Σαφώς καλυτερη.

Μεχρι και το bug στο mail εχει φτιαχτεί!

 

Γενικότερη αίσθηση? Σαφώς καλύτερο!

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

11917725_10204983081197811_2014473062_o.jpg?oh=8e78bf000f42edc00ab4b9decbf1e25f&oe=55D942AD 11901655_10204983081157810_1883680142_o.jpg?oh=20c72f4810587c0f8725160e3130f91f&oe=55D99348

με το τελευταιο update καταφερα και επιασα σχεδον το multitask του cm 12.1 με την tw καταφερα 9 εφαρμογες με την cm ειχα φτασει στις 13

παντως σαφως καλυτερα απο τις 4 εφαρμογες που επιανε με τα προηγουμενα update το s5 (btw γιατι οι φωτογραφιες ειναι γιγαντιες :P ?)

nokia 3310 ->sony ericsson w995 -> iphone 3g -> x10 mini -> s3 -> s5 -> g3 32/3 -> xperia z3 -> iphone 6s
Link to comment
Share on other sites

Μετά από καθαρή εγκατάσταση της καινούργιας έκδοσης έκανα καλή δουλειά στην διαχείριση της ράμ! Από 0,95 έως 1,05 GB φτάνει....

http://prntscr.com/87e9u0

Link to comment
Share on other sites

Μετά από καθαρή εγκατάσταση της καινούργιας έκδοσης έκανα καλή δουλειά στην διαχείριση της ράμ! Από 0,95 έως 1,05 GB φτάνει....

http://prntscr.com/87e9u0

ναι δεν ξερω τι καναν εδω καταφερα να εχω 9 εφαρμογες ανοιχτες ενω παλια στις 4 κλαταρε :D

nokia 3310 ->sony ericsson w995 -> iphone 3g -> x10 mini -> s3 -> s5 -> g3 32/3 -> xperia z3 -> iphone 6s
Link to comment
Share on other sites

Τωρα μαλιστα. Έτσι έπρεπε να είναι απο την αρχή. Απο την πρώτη έκδοση που έδωσε!

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοεις την boh4, κατεβαίνει. Ειναι περίπου 360mb.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Μισο λεπτο αλλα μπορεις να επιλεξεις ποια εκδοση θα κατεβασεις με ΟΤΑ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Ζητώ συγνώμη για το offtopic και παρακαλώ τους διαχειριστές να μετακινήσουν το μήνυμα στο θέμα που πρέπει αν αυτό υπαρχει, αλλά πρέπει να σας πω τι μου συνέβει για να μην την πατήσει και κανένας άλλος. Είδα λοιπόν πριν 2 μέρες τη δημοσίευση του myphone για την προσφορά της smartkit στα μέλη του forum για το powerbank της xiaomi. Σήμερα το πρωί πήγα και το αγόρασα. Πριν από μισή περίπου ώρα που το ανοιξα, μετα λύπης μου διαπίστωσα πως πρόκειται για μαιμού. Προσοχή μην την πατήσει και κανένας άλλος.
Link to comment
Share on other sites

Πως το κατάλαβες αυτό? Μπορείς να ανεβάσεις φωτογραφίες?

Το σύγκρινα με αυθεντικό φίλου μου αγορασμένο κατευθείαν από την xiaomi και δεν έχει καμία σχέση σε ποιότητα κατασκευής. Επίσης δεν κάνει passthrough φόρτιση όπως το αυθεντικό. Δηλαδή δε φορτίζει και το κινητό παράλληλα με τη δική του φόρτιση. Έχει και κάποιες άλλες λεπτομέριες όπως το χρώμα στις υποδοχές usb και το σύμβολο mi που υπάρχει κρυμμένο στην υποδοχη usbστα αυθεντικά αλλά σε αυτό που πήρα όχι. Όταν μπορέσω θα ανεβάσω και καμιά φωτό.

Edited by Jplab1981
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Μισο λεπτο αλλα μπορεις να επιλεξεις ποια εκδοση θα κατεβασεις με ΟΤΑ;

 

Με ΟΤΑ δεν μπορεις να διαλεξεις ποια εκδοση θα περασεις...με οτα ερχετε η καινουργια εκδοση μονο..Με Οντιν μπορεις να διαλεξεις ποια θα βαλεις....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Μισο λεπτο αλλα μπορεις να επιλεξεις ποια εκδοση θα κατεβασεις με ΟΤΑ;

Δεν επιλέγεις. Θα σου κατεβάσει με την σειρά όλες μέχρι και την τελευταία διαθέσιμη έκδοση.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Έχω στης επαφές μου περασμένα τα γενέθλια αλλά όταν έχετε η μέρα εκείνη δεν βγάζει ειδοποίηση για τα γενέθλιά! Χρειάζεται να πατήσω κάπου για να βγάζει ειδοποίηση? Εψαξα παντού να βρω κάτι αλλά μάταια...
Link to comment
Share on other sites

Πήρα το S5 ως εταιρικό τηλέφωνο. Είχα ήδη το Note 4 octa, οπότε όλες σχεδόν οι εφαρμογές πέρασαν αυτόματα και στο s5. Το κινητό φοράει ήδη τη Lollipop. Το s5 είναι ιδιαιτερα αργό (δεν είναι μόνο η σύγκριση με το Note 4, περίμενα φυσικά ότι δε θα είναι τόσο γρήγορο) σε σημείο που δε μπορείς να εκτελέσεις βασικές λειτουργίες. Για παράδειγμα πάω να κάνω μια κλήση και κάνει αρκετή ώρα (έως πολλή) για να ανοίξει τον dialer. Πολύ συχνά υπάρχει lag σε διάφορες εφαρμογές και η θερμοκρασία του ανεβαίνει.. γενικά το κινητό σέρνεται άσχημα. Υπάρχει κάποια λύση; Έχω ήδη απενεργοποιήσει εφαρμογές που δε χρησιμοποιώ (πχ. S voice). Reset δεν παίζει καθώς περιέχει και κάποιες εταιρικές εφαρμογές.

Thanks!

Edited by Lion
Προσθήκη στοιχείων
Link to comment
Share on other sites

Πήρα το S5 ως εταιρικό τηλέφωνο. Είχα ήδη το Note 4 octa, οπότε όλες σχεδόν οι εφαρμογές πέρασαν αυτόματα και στο s5. Το κινητό φοράει ήδη τη Lollipop. Το s5 είναι ιδιαιτερα αργό (δεν είναι μόνο η σύγκριση με το Note 4, περίμενα φυσικά ότι δε θα είναι τόσο γρήγορο) σε σημείο που δε μπορείς να εκτελέσεις βασικές λειτουργίες. Για παράδειγμα πάω να κάνω μια κλήση και κάνει αρκετή ώρα (έως πολλή) για να ανοίξει τον dialer. Πολύ συχνά υπάρχει lag σε διάφορες εφαρμογές και η θερμοκρασία του ανεβαίνει.. γενικά το κινητό σέρνεται άσχημα. Υπάρχει κάποια λύση; Έχω ήδη απενεργοποιήσει εφαρμογές που δε χρησιμοποιώ (πχ. S voice). Reset δεν παίζει καθώς περιέχει και κάποιες εταιρικές εφαρμογές.

Thanks!

 

Δεν μπορω να το συγκρινω με το Note 4 μιας και δεν το ξερω αλλα σε σχεση με το S4 ειναι σαφως πιο γρηγορο .

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Κανε ενα σωστο στησιμο απο την αρχη παλι!!κανε ενα hard reset η περασε παλι το filmware μεσω odin κατεβαζωντας το απο εδω...

http://www.sammobile.com/firmwares/database/SM-G900F/

Εχουν βγει καλα update τωρα τελευταια..δες την χωρα προορισμου του κινητου σου με samsung info (playstore)η #1234#

I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Αν και αρχικα ειπα να μην απαντησω γιατι το μυνημα σου εχει εντονα σημεια τρολαρισματος, θελω να πιστευω οτι εχεις προβλημα και ρωτας.

Ξήλωσε ολες τις εφαρμογές εκτος φυσικά των εταιρικών κανε και ενα clear cache και δες πως παει το τηλέφωνο για 1-2 μερες. Εφοσον εισαι οκ προχωράς να περνας εφαρμογές ελεγχόμενα και να βλεπεις πως παει το κινητο. Σιγα-σιγα, ας σου παρει 2-3 μέρες, δεν χαθηκε ο κόσμος.

Δεν ξερω το note αλλα το s5 δεν είναι καθολου αργό. Μιλάμε για περσινή ναυαρχιδα, τωρα. Καποια εφαρμογή σου κανει ζημιά και με τον τρόπο αυτο μπορεις να την εντοπίσεις.

Αν δεν θες να μπεις σε τετοια διαδικασία, απλα κρατα και το note με τις εφαρμογές σου (πλην των εταιρικων), ως δεύτερο τηλεφωνο. Πολλοι, παρα πολλοί, δουλευουμε ετσι.

 

Προσωπικα βέβαια δεν καταλαβαίνω γιατι δεν ενεργοποίησαν το knox και να περασουν εκει τις εφαρμογές. Θα ηταν και το πιο secure απο πλευρας λειτουργίας.

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Ισως να θελει επαναφορα οπως λενε και οι απο πανω. Δε δικαιολογουνται τετοια κολληματα,το εχω αρκετους μήνες, δεν ειναι το ταχυτερο,αλλα σιγουρα οχι εκνευριστικο. Στον dialer πχ που ειχαν παλια galaxy οντως προβλημα,δεν υπαρχει πια,ανοιγει αμέσως. Για αυτο νομιζω θελει reset. Η αλλαγη launcher επισης μπορει να βοηθησει. Εχω τον nova ,αν και δεν τον εβαλα τοσο λογω ταχυτητας,οσο για αλλα πράγματα που εχει.
Link to comment
Share on other sites

Αν και αρχικα ειπα να μην απαντησω γιατι το μυνημα σου εχει εντονα σημεια τρολαρισματος, θελω να πιστευω οτι εχεις προβλημα και ρωτας.

Ξήλωσε ολες τις εφαρμογές εκτος φυσικά των εταιρικών κανε και ενα clear cache και δες πως παει το τηλέφωνο για 1-2 μερες. Εφοσον εισαι οκ προχωράς να περνας εφαρμογές ελεγχόμενα και να βλεπεις πως παει το κινητο. Σιγα-σιγα, ας σου παρει 2-3 μέρες, δεν χαθηκε ο κόσμος.

Δεν ξερω το note αλλα το s5 δεν είναι καθολου αργό. Μιλάμε για περσινή ναυαρχιδα, τωρα. Καποια εφαρμογή σου κανει ζημιά και με τον τρόπο αυτο μπορεις να την εντοπίσεις.

Αν δεν θες να μπεις σε τετοια διαδικασία, απλα κρατα και το note με τις εφαρμογές σου (πλην των εταιρικων), ως δεύτερο τηλεφωνο. Πολλοι, παρα πολλοί, δουλευουμε ετσι.

 

Προσωπικα βέβαια δεν καταλαβαίνω γιατι δεν ενεργοποίησαν το knox και να περασουν εκει τις εφαρμογές. Θα ηταν και το πιο secure απο πλευρας λειτουργίας.

 

Από που προκύπτει το συμπέρασμα ότι τρολάρω; Προφανώς και έχω πρόβλημα για να ρωτάω, και πίστεψε με χρόνος για χάσιμο δεν υπάρχει.

Η λύση που προτείνεις έχει ήδη εφαρμοστεί (δεύτερο τηλέφωνο το note) απλώς θα βόλευε πολλές από τις εφαρμογές να τις έχω και στο s5. Ο λόγος απλός, υπάρχει διαθέσιμο 4G (απεριόριστο) στο εταιρικό και καταλαβαίνεις ότι αυτό λύνει τα χέρια.

Ίσως αυτό που προτείνεις να είναι η λύση (ξήλωμα όλων των εφαρμογων) και testing αφού το hard reset δεν υπάρχει ως δυνατότητα.

Και μένα μου έχει κάνει εντύπωση να σέρνεται πάντως καθώς τα χαρακτηριστικά του είναι πολύ δυνατά. Πάντως το note 4 με τις ίδιες ακριβώς εφαρμογές δουλεύει σφαίρα (θέμα τους ενός Gb παραπάνω στη RAM; Ίσως...)

 

Το Knox πράγματι θα μπορούσε να το χρησιμοποιήσει η εταιρία, ωστόσο δεν το κάνει (δεν ξέρω γιατί). Ωστόσο, χρησιμοποιεί το MobileIron και έχει ένα encrypted container μέσα στο οποίο υπάρχουν οι εταιρικές εφαρμογές (5 στο σύνολό τους), τις οποίες για να χρησιμοποιήσεις πρέπει να εισάγεις το σωστό password.

 

Φίλε Spazoklabanias χρησιμοποιώ ήδη τον Nova και είναι όντως πολύ καλός. Το πρόβλημα ωστόσο υπάρχει και είναι ιδιαίτερα εκνευριστικό (ένα άλλο παράδειγμα είναι η λήψη φωτογραφίας. Ώσπου να ανοίξει η εφαρμογή, η στιγμή έχει χαθεί).

 

Κάτι ακόμα που ίσως βοηθήσει τη συζήτηση. Υπάρχουν στιγμές που το κινιητό πάει σφαίρα. και άλλες που σέρνεται. Παρατηρω ότι στις πρώτες, η θερμοκρασία είναι ιδιαίτερα ανεβασμένη.

 

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Εχω συγκρινει το σ5 μου με ενος φιλου το νοτε 4 με τον εξυνος επεξεργαστη. Η διαφορα ουτε που φαινεται, και σε καποια ισως κερδιζει κιολας το σ5. Ειτε σου δωσαν κακη συσκευη, ειτε δεν εκατσε καλα η λολιποπ. Κρατα οτι εφαρμογες εταιρικες και μη θελεις, και βαλε με οντιν οπως ειπαν τα παιδια την τελευταια εκδοση λολιποπ. Σε καμια περιπτωση δεν ειναι οπως το περιγραφεις το σ5 να ξες, καποιο προβληματακι θα εχει. Ειδικα δε η καμερα απο την οθονη κλειδωματος ανοιγει πολυ γρηγορα.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S5 (G900F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...