Jump to content

ZTE V5 (Red Bull)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από ότι είχα διαβάσει η CNCommon_V9.06 είναι η πρώτη beta με πολλά bugs, αλλά το στέλνουν με αυτήν λόγο του multilang.

Πρέπει να πας λογικά στην τελευταία v1.15.

Δεν χρησιμοποιεί ΟΤΑ η ΖΤΕ? Δηλαδή αν έρθει με CNCommon_V9.06 ή όποια άλλη εκτός της last δεν σε ειδοποιεί για νέες εκδώσεις?

Edited by VirusPlus

MOB: Xiaomi Mi A2 < Xiaomi Mi5 < Huawei HONOR 6 (H60-L02) < Newman N2 < ZTE Skate < HTC Touch2 < Qtek 8500 < Siemens S75 < Siemens SX1 < Siemens S55 < Siemens SL45i < Nokia 3310 < Ericsson T10s < Panasonic GD30 < Philips Diga

TAB: Teclast x98 Plus < PiPO M9Pro

WEAR: Amazfit PACE < HONOR Band Zero (Z1)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Από ότι είχα διαβάσει η CNCommon_V9.06 είναι η πρώτη beta με πολλά bugs, αλλά το στέλνουν με αυτήν λόγο του multilang.

Πρέπει να πας λογικά στην τελευταία v1.15.

Δεν χρησιμοποιεί ΟΤΑ η ΖΤΕ? Δηλαδή αν έρθει με CNCommon_V9.06 ή όποια άλλη εκτός της last δεν σε ειδοποιεί για νέες εκδώσεις?

 

Συγγνωμη,η 1.15 ειναι πιο προσφατη απο την 9.06;;Αναποδα μετρανε τους αριθμους;; :wacko:

Απο το OTA δεν μου δειχνει αλλες αναβαθμισεις διαθεσιμες!

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη,η 1.15 ειναι πιο προσφατη απο την 9.06;;Αναποδα μετρανε τους αριθμους;; :wacko:

Απο το OTA δεν μου δειχνει αλλες αναβαθμισεις διαθεσιμες!

 

Η 1.15 είναι η τελευταία ναι δες εδω.

Τι ακριβώς κάνει το ##36 - update server settings for OTA?

MOB: Xiaomi Mi A2 < Xiaomi Mi5 < Huawei HONOR 6 (H60-L02) < Newman N2 < ZTE Skate < HTC Touch2 < Qtek 8500 < Siemens S75 < Siemens SX1 < Siemens S55 < Siemens SL45i < Nokia 3310 < Ericsson T10s < Panasonic GD30 < Philips Diga

TAB: Teclast x98 Plus < PiPO M9Pro

WEAR: Amazfit PACE < HONOR Band Zero (Z1)

Link to comment
Share on other sites

Η 1.15 είναι η τελευταία ναι δες εδω.

Τι ακριβώς κάνει το ##36 - update server settings for OTA?

διαλεγεις απο ποιον σερβερ της zte θα παιρνεις τα ΟΤΑ updates.

Link to comment
Share on other sites

διαλεγεις απο ποιον σερβερ της zte θα παιρνεις τα ΟΤΑ updates.

 

Δεν έχω καταλάβει. Ο φίλος παραπάνω που είναι στην 1η beta λέει ότι δεν έχει ΟΤΑ.

MOB: Xiaomi Mi A2 < Xiaomi Mi5 < Huawei HONOR 6 (H60-L02) < Newman N2 < ZTE Skate < HTC Touch2 < Qtek 8500 < Siemens S75 < Siemens SX1 < Siemens S55 < Siemens SL45i < Nokia 3310 < Ericsson T10s < Panasonic GD30 < Philips Diga

TAB: Teclast x98 Plus < PiPO M9Pro

WEAR: Amazfit PACE < HONOR Band Zero (Z1)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, πιο πιστεύετε πώς αξίζει περισσότερο, το v5 2gb ή το v5s 1gb με καλύτερο επεξεργαστή και 4g, ενώ μάλλον θα πάρει και lollipop ?? Έχουν σχεδόν ίδια τιμή
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καταλάβει. Ο φίλος παραπάνω που είναι στην 1η beta λέει ότι δεν έχει ΟΤΑ.

Το γκουγκλαρα και βρηκα το εξής σε ρωσικο site μεταφρασμένο στα αγγλικα. CNCommonV906 - is one of the first beta version of Kitakata on this device. A hundred times already mentioned in the subject.

 

Το ότι ειναι beta, δεν παει να πει ότι δεν έχει μέσα του τις ρυθμίσεις για ΟΤΑ. απλα το πιο πιθανο ειναι να μην λειτουργει το OTA update σωστα. το παληκαρι πιο πανω που είχε αυτή την έκδοση, προτιμοτερο ειναι να περάσει την 1.15 που ειναι πολυ σταθερη και ελπιζω να του λυνει το πρόβλημα που έχει.

 

Για την κάμερα που ανέφερε κάποιος πιο πάνω, τι να πω.. εγώ το χρησιμοποιώ σε auto κυριως γτ εχω την εντυπωση ότι στο pro αν δεν κάνεις τις κατάλληλες ρυθμισεις, δεν σου βγαζει τοσο καλό αποτέλεσμα. κατά τα άλλα όλες οι φωτος μου ειναι οκ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα, πιο πιστεύετε πώς αξίζει περισσότερο, το v5 2gb ή το v5s 1gb με καλύτερο επεξεργαστή και 4g, ενώ μάλλον θα πάρει και lollipop ?? Έχουν σχεδόν ίδια τιμή

Αυτά είναι προσωπικά γουστα. προσωπικα δεν με συγκινει αν παρει lollipop ή όχι. το kitkat ειναι άριστο σαν λειτουργικό και προσωπικά δεν θα προτιμουσα να βάλω lollipop ακομα γιατι παραειναι νέα έκδοση με πολλές ασυμβατότητες σε εφαρμογες. πιο πολύ θα προτιμούσα να βγάλει μια international έκδοση του kitkat!

 

Απο κει και πέρα (παντα προσωπικα) θα προτιμουσα ένα κινητό με 2gb ram παρά ένα με 4G και 1gb ram. λες και δεν μου φτάνει το 3g και χρειαζομαι 4g για να μιλάω στο viber και στο fb messenger! χαχαχα! γτ για downloading με τα δεδομενα που μας δινουν οι παροχοι τώρα, τι να το κάνεις το 4g στο κινητο; άσε που είναι τόσο πρώιμο στην ελλάδα με πολυ μικρή κάλυψη που θα έχεις τόσο κακό σημα που θα σου σκιζει την μπαταρια απο τις εναλλαγες 4G/3G/GSM...

 

Όλα τα παραπάνω αποτελουν προσωπική άποψη. Α! επισης τα μονα μοντέλα που ειναι σιγουρο μεχρι τώρα ότι θα πάρουν lollipop, ειναι τα nubia (z series). για την σειρά v5 (max και v5s) δεν έχει ανακοινωθει κάτι. η λογική λέει ότι θα πάρουν επειδη βγηκαν τώρα και έχει αλλάξει η πολιτική της zte στις αναβαθμίσεις. το μόνο σίγουρο είναι ότι πρώτα θα πάρουν το update ta nubia Zx και στο μέλλον και τα υπολοιπα. αλλά η λογική επισης λέει ότι αφου ακομα βγαζει το v5 red bull και ακομα μοσχοπουλάει, αφου ανοικει και στην ίδια "οικογένεια" με τα v5 max και v5s, θα πάρει και το δικό μας update αλλά πιο καθυστερημένα.

 

H zte δινει το βάρος της στην nubia σειρα κινητων της που ειναι και η premium. τα υπολοιπα είναι η οικονομική σειρα που έρχεται λογικα σε κάποιον δευτερο κυκλο αναβαθμισεων που δεν τα έχουν ανακοινώσει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι ειναι beta, δεν παει να πει ότι δεν έχει μέσα του τις ρυθμίσεις για ΟΤΑ. απλα το πιο πιθανο ειναι να μην λειτουργει το OTA update σωστα. το παληκαρι πιο πανω που είχε αυτή την έκδοση, προτιμοτερο ειναι να περάσει την 1.15 που ειναι πολυ σταθερη και ελπιζω να του λυνει το πρόβλημα που έχει.

 

Ναι,δεν λειτουργουσε σωστα το OTA, μου ελεγε οτι εχει την τελευταια εκδοση!Εβαλα την 1.15,ενημερωσα και τον kernel και ολα δειχνουν οτι ειναι μια χαρα!

Link to comment
Share on other sites

Ναι,δεν λειτουργουσε σωστα το OTA, μου ελεγε οτι εχει την τελευταια εκδοση!Εβαλα την 1.15,ενημερωσα και τον kernel και ολα δειχνουν οτι ειναι μια χαρα!

Αυτό με τον κερνελ δεν το έκανα ποτε. ποια ειναι η διαδικασια και ποιο το αρχειο; εχω δει και διαφορα άλλα στο κινεζικο forum που ενεργοποιουν το douple tap για αφυπνιση και καποια άλλα κολπάκια αλλά δεν έχω μπει στο τρυπακι να κατσω να ασχοληθω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθει αλλά βρηκα την λύση για να παιζει σωστά η εφαρμογή του youtube στο κινητό. Θέλει root όμως.

 

Ανοιγουμε το build.prop και αλλάζουμε το ro.build.version.release=4.2.2 σε 5.0 και κάνουμε αποθηκευση και επανεκκινηση του κινητού. αν δεν δουλεψει, βεβαιωνομαστε ότι έχει γινει η αλλαγή σωστα. ΠΡΟΣΟΧΗ! δεν πειραζουμε απολυτως τπτ αλλο αν δεν ξερουμε τι κανει το καθε ένα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τον κερνελ δεν το έκανα ποτε. ποια ειναι η διαδικασια και ποιο το αρχειο; εχω δει και διαφορα άλλα στο κινεζικο forum που ενεργοποιουν το douple tap για αφυπνιση και καποια άλλα κολπάκια αλλά δεν έχω μπει στο τρυπακι να κατσω να ασχοληθω.

 

Το αρχειο ειναι εδω: https://drive.google.com/folderview?id=0B1T7tp6tJ_3kbGpVZTYtMHB4cjA&usp=sharing&tid=0B1T7tp6tJ_3kQkZSWjNsazJZbGc (το boot 346) και η διαδικασια ειναι απλη,απο recovery κανεις install το zip αυτο,χωρις να κανεις wipe τιποτε.Νομιζω ομως οτι δεν υποστηριζει double tap wake σε Nubia OS.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθει αλλά βρηκα την λύση για να παιζει σωστά η εφαρμογή του youtube στο κινητό. Θέλει root όμως.

 

Ανοιγουμε το build.prop και αλλάζουμε το ro.build.version.release=4.2.2 σε 5.0 και κάνουμε αποθηκευση και επανεκκινηση του κινητού. αν δεν δουλεψει, βεβαιωνομαστε ότι έχει γινει η αλλαγή σωστα. ΠΡΟΣΟΧΗ! δεν πειραζουμε απολυτως τπτ αλλο αν δεν ξερουμε τι κανει το καθε ένα.

 

Σωστος!!Ευχαριστω πολυ!Οντως δουλευει!!

Link to comment
Share on other sites

Το αρχειο ειναι εδω: https://drive.google.com/folderview?id=0B1T7tp6tJ_3kbGpVZTYtMHB4cjA&usp=sharing&tid=0B1T7tp6tJ_3kQkZSWjNsazJZbGc (το boot 346) και η διαδικασια ειναι απλη,απο recovery κανεις install το zip αυτο,χωρις να κανεις wipe τιποτε.Νομιζω ομως οτι δεν υποστηριζει double tap wake σε Nubia OS.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Σωστος!!Ευχαριστω πολυ!Οντως δουλευει!!

Είναι κατάληξη img και όχι zip. Εκεί είχα κολλήσει Κ Δεν ασχολήθηκα περαιτέρω. λίγο κοίταξα το Google drive του Dallascz από xda και έχει λινκ για tap 2 wake. Δουλεύει μια χαρά αν και από συνήθεια και μόνο μάλλον σπάνια θα το χρησιμοποιώ.Ξέρουμε αν έχει μεγάλη επίδραση στην μπαταρία αυτό το κολπάκι;

Edited by kallair
Link to comment
Share on other sites

Είναι κατάληξη img και όχι zip. Εκεί είχα κολλήσει Κ Δεν ασχολήθηκα περαιτέρω. Πριν λίγο κοίταξα το Google drive του DallasCZ από το και έχει λινxdaλινκα tap 2 wake. Δουλεύει μια χαρά αν και από συνήθεια και μόνο μάλλον σπάνια θα το χρησιμοποιώ.Ξέρουμε αν έχει μεγάλη επίδραση στην μπαταρία αυτό το κολπάκι;

 

Οντως,img εχει καταληξη αλλα δεν υπαρχει θεμα,ετσι γινεται η τροποποιηση.Εγκατεστησες το DT2W;Μονο αυτο το zip flashαρεις;Δουλευει;;Για την μπαταρια δεν γνωριζω..

Εχει αλλαξει κανεις το bootanimation του κινητου;;

Edited by geo307cc
Link to comment
Share on other sites

Οντως,img εχει καταληξη αλλα δεν υπαρχει θεμα,ετσι γινεται η τροποποιηση.Εγκατεστησες το DT2W;Μονο αυτο το zip flashαρεις;Δουλευει;;Για την μπαταρια δεν γνωριζω..

Εχει αλλαξει κανεις το bootanimation του κινητου;;

Προσοχη στο bootanimation γτ αν δεν βαλεις σωστα αρχεια, μπρικαρει. εκανα εγκατασταση ενα που λεει για κερνελ γτ ηλπιζα να εχει κ τον 3.4.6 αλλα παπακια. 3.4.0 ειναι παλι. θα βγαλω το tap2wake για να περασω το κερνελ 3.4.6 και μετα ξαναβλεπουμε. λογικα όλο και καποια καταναλωση πρεπει να έχει για να κοιταει συνεχεια ποτε θα κανεις tap την οθονη. ναι με zip φλασαρισμα απο recovery to εκανα.

Link to comment
Share on other sites

Προσοχη στο bootanimation γτ αν δεν βαλεις σωστα αρχεια, μπρικαρει. εκανα εγκατασταση ενα που λεει για κερνελ γτ ηλπιζα να εχει κ τον 3.4.6 αλλα παπακια. 3.4.0 ειναι παλι. θα βγαλω το tap2wake για να περασω το κερνελ 3.4.6 και μετα ξαναβλεπουμε. λογικα όλο και καποια καταναλωση πρεπει να έχει για να κοιταει συνεχεια ποτε θα κανεις tap την οθονη. ναι με zip φλασαρισμα απο recovery to εκανα.

 

Εκανα κι εγω εγκατασταση το DT2W.zip αλλα δεν λειτουργει..Εχω ηδη τον kernel 3.4.6! :mad:

Link to comment
Share on other sites

Εκανα κι εγω εγκατασταση το DT2W.zip αλλα δεν λειτουργει..Εχω ηδη τον kernel 3.4.6! :mad:
ισως θες αλλο αρχειο επειδη εισαι σε custom kernel. Μηπως αυτό που έκανες εγκατασταση ενεργοποιει μεσα απο το μενου να ενεργοποιησεις το tap2wake και δεν το ενεργοποιει αυτοματα; εγω παλι δοκιμασα να κανω εγκατασταση το 3.4.6 και τζιφος! σαν img δεν μου το βλεπει να το κάνω εγκατάσταση και αν το ριξω σε φάκελο .zip μου κανει abort το installation. χαχαχα!

 

edit. βρηκα από άλλον που είχε έτοιμο το zip και το έκανα εγκατασταση και κομπλέ.

Edited by kallair
Link to comment
Share on other sites

ισως θες αλλο αρχειο επειδη εισαι σε custom kernel. Μηπως αυτό που έκανες εγκατασταση ενεργοποιει μεσα απο το μενου να ενεργοποιησεις το tap2wake και δεν το ενεργοποιει αυτοματα; εγω παλι δοκιμασα να κανω εγκατασταση το 3.4.6 και τζιφος! σαν img δεν μου το βλεπει να το κάνω εγκατάσταση και αν το ριξω σε φάκελο .zip μου κανει abort το installation. χαχαχα!

 

Τα img τα περνάς από fastboot.

Για το boot.img που θέλετε:

Μπείτε σε fastboot και

fastboot -i 0x19d2 flash boot boot.img

 

Αλλιώς πρέπει να φτιάξεις ειδικό zip για CWM

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1721680

Edited by VirusPlus

MOB: Xiaomi Mi A2 < Xiaomi Mi5 < Huawei HONOR 6 (H60-L02) < Newman N2 < ZTE Skate < HTC Touch2 < Qtek 8500 < Siemens S75 < Siemens SX1 < Siemens S55 < Siemens SL45i < Nokia 3310 < Ericsson T10s < Panasonic GD30 < Philips Diga

TAB: Teclast x98 Plus < PiPO M9Pro

WEAR: Amazfit PACE < HONOR Band Zero (Z1)

Link to comment
Share on other sites

βρηκα zip και όλα κομπλέ!

 

λοιπον ενα μικρό update. εκανα το update του kernel σε 3.4.6 και δουλευει ακόμα το tap2wake. οποτε σου προτεινω να κάνεις το εξής.

 

1. περνάς τον 3.4.0 kernel.

2. κάνεις εγκατάσταση το DT2W-with kernel.zip

3. ξανακάνεις εγκατάσταση τον 3.4.6 kernel και εισαι κομπλέ.

 

σημειωση. ισως να σου δουλεψει κάνοντας εγκατάσταση κατευθειαν το DT2W-with kernel.zip αλλά εγώ σου περιγράφω την σειρα που τα ειχα και μου δουλευουν. δεν ξερω τι αρχεια πειραζει το DT2W-with kernel.zip και για αυτό θα πρότεινα να ξαναπεράσεις το 3.4.6 απο πανω για καλό και κακό μετά.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εγω παιδια δοκιμασα και αλλες 2 Roms, την CM11 και την Mokee που ειναι και οι δυο 4.4.4. Μια χαρα μου φανηκαν και οι δυο!Στην CM11 το double tap λειτουργει κανονικα.Θα κρατησω καποια απο αυτες γιατι,καλο το Nubia OS αλλα θελω να εγκαταστησω το Xposed Framework!
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εγω παιδια δοκιμασα και αλλες 2 Roms, την CM11 και την Mokee που ειναι και οι δυο 4.4.4. Μια χαρα μου φανηκαν και οι δυο!Στην CM11 το double tap λειτουργει κανονικα.Θα κρατησω καποια απο αυτες γιατι,καλο το Nubia OS αλλα θελω να εγκαταστησω το Xposed Framework!

τι σου ειναι τοσο αναγκαιο απο xposed που σονι και καλα να το βάλεις;

 

προσωπικα και εγω ίσως έβαζα cm11 αν μπορουσα να κρατησω την lockscreen, τα quick settings στο notification και το camera app από nubia os. σε συνδιασμό με την cm11 θα ήταν η απολυτη ρομ για μένα. το δουλευεις μονοκαρτο ή δικαρτο το κινητό σου; αν το δουλευεις μονοκαρτο, έχει βγει και cm12 (android L) ρομ για να δοκιμασεις και να μας πεις εντυπωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ αναγκαστικά δύο sim.Οντως,το Nubia OS είναι πολύ καλό και παραμετροποιησιμο αλλά λέω προς το παρόν να αφήσω την CM11.Την κάμερα απο το Nubia την έχω ηδη εγκαταστήσει και δουλεύει κανονικά!Ε,το Xposed το έχω συνηθίσει..;)
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ αναγκαστικά δύο sim.Οντως,το Nubia OS είναι πολύ καλό και παραμετροποιησιμο αλλά λέω προς το παρόν να αφήσω την CM11.Την κάμερα απο το Nubia την έχω ηδη εγκαταστήσει και δουλεύει κανονικά!Ε,το Xposed το έχω συνηθίσει..;)

neovision 3 ή neovision 4 εχεις κανει εγκατασταση;

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE V5 (Red Bull)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...