Jump to content

Oppo Find 7a


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ωραια..και εγώ μάλλον για άλλη θήκη θα πάω..αν βρείτε καμία βάση αυτοκινήτου αποκλειστικά για το τηλέφωνο πείτε..κατέβασα στο hox μόλις την color os 2beta..ας ελπίζουμε να είναι λειτουργική..με το που το πάρω την φλασαρω..εσείς με ποια έκδοση είσαστε;;νομίζω η δύο είναι με root έτσι;...αυτή η αναμονή με σκοτώνει..χάλασε και το tablet ..

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 472
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ωραια..και εγώ μάλλον για άλλη θήκη θα πάω..αν βρείτε καμία βάση αυτοκινήτου αποκλειστικά για το τηλέφωνο πείτε..κατέβασα στο hox μόλις την color os 2beta..ας ελπίζουμε να είναι λειτουργική..με το που το πάρω την φλασαρω..εσείς με ποια έκδοση είσαστε;;νομίζω η δύο είναι με root έτσι;...αυτή η αναμονή με σκοτώνει..χάλασε και το tablet ..

 

2.0 εγώ αλλά χρειάζεται root, εννοείται ότι δεν άφησα την παλιά καθόλου, μόλις το πήρα πέρασα την 2...βέβαια δεν πέρασα recovery γιατί νομίζω ότι δεν θα παίρνεις τα update της color, εξάλλου δεν υπάρχει ακόμα rom!

Έχω νέα...ευχάριστα:

1) Το GPS είναι κάτι ανάμεσα στον lucky luke και τον flash gordon, πάρα πολύ γρήγορο!

2) Η κάμερα με το HDR είναι λίγο πιο αργή στη επεξεργασία αλλά σαν αποτέλεσμα είναι σούπερ!

3) Το wifi είναι πολύ δυνατό αλλά για να είμαι σίγουρος χρειάζομαι ένα test ακόμα.

4) Ήχος από άλλον πλανήτη (το χρησιμοποίησα στο αυτοκίνητο μέσω aux), η ένταση του ήταν πολύ μακριά απο όλα τα προηγούμενα κινητά (δεν είχα HTC ONE...) και ο player πολύ εύχρηστος (μεγάλα πλήκτρα κ σωστά τοποθετημένα)

 

Έχω κ δυσάρεστα:

1) Η μπαταρία...τουλάχιστον ακόμα, δεν είναι το δυνατό μας σημείο.

2) Αργεί λίγο ο dialer όταν έχεις φορτώσει φωτογραφίες από το fb.

3) Σκαλώνει λίγο ή μάλλον μπερδεύεται λίγο όταν χρησιμοποιείς την θήκη στην απεικόνιση των πληροφοριών (Ωρα, ημερομηνία).

Edited by miketra
Sony Ericsson X10, HTC Desire, Huawei Ideos X5, Sony Ericsson X10 mini, Motorola Razr XT910i, Samsung Galaxy S3, Sony Ericsson X8, Nexus 4,HTC wildfire S, Sony Ericsson Neo-V, Nexus 5, Blacview JK809, Lenovo A820, Lenovo A760, Oppo Find 7a, Jiayu G2F, Xiaomi Hongmi 1S, THL T6s pro, Umi Zero, Cubot S200, Meizu MX4, Cubot X9, Kingzone Z1, Ulefone be pure, LG G flex 2, Xiaomi Mi Note, Xiaomi Mi Note Pro, Huawei P8 lite, Meizu m2 Note, Moto X style, Letv One Pro, Nexus 6P, Note 5, Xiaomi Redmi 3
Link to comment
Share on other sites

Η θήκη όπως μπήκε έτσι βγήκε, άβολη τελείως.

Η μπαταρία οκ με χρήση κατεβαίνει σχετικά εύκολα αλλά σε μισή ώρα έχει σχεδόν γεμίσει!

Το HDR όπως αναφέρθηκε αργεί λίγο στην επεξεργασία αλλά το αποτέλεσμα δικαιώνει την οποιαδήποτε μικρή αναμονή!

Επίσης μου άρεσε πολύ και το αποτέλεσμα από την λειτουργία ultra HD της κάμερας.

Παράγγειλα από amazon.de ένα pouch με καπάκι δηλαδή που κλείνει με σκρατς και από πάνω. Η θήκη είναι Simon Pike και έχει αρκετά σχέδια και χρώματα. Την προτείνω επειδή την ίδια έχω και για το note 3.

Επίσης υπάρχει η επιλογή με συν 2 ευρώ αν θυμάμαι καλά να την κάνουν λόγο πιο ευρύχωρη ώστε το κινητό να χωράει μέσα και με case. Στο note 3 έχω την θήκη της spigen την neo hybrid και μαζί με την θήκη βάζω το κινητό στο pouch. Κάτι παρόμοιο θα κάνω και στο oppo.

Σήμερα χρησιμοποιησα και το GPS του, απλά απροβληματιστο και γρηγορο.

Ακόμα δεν μπορώ να βρω κάποιο μειονέκτημα στο τηλέφωνο.

 

Οκ! Μια ερωτησουλα, στο ρολόι, στην αφύπνιση που έχει να επιλέξεις τις μέρες ως επανάληψη για να χτυπά. Δηλαδή πχ στις 6 το πρωί από Δευτέρα έως Παρασκευή; Σίγουρα κάπου υπάρχει η επιλογή απλά δεν την έχω βρει!

Desktop.

Ultrabook Samsung Ativ Book 7.

Samsung Galaxy Note 3.

LG G2.

Link to comment
Share on other sites

Οκ! Μια ερωτησουλα, στο ρολόι, στην αφύπνιση που έχει να επιλέξεις τις μέρες ως επανάληψη για να χτυπά. Δηλαδή πχ στις 6 το πρωί από Δευτέρα έως Παρασκευή; Σίγουρα κάπου υπάρχει η επιλογή απλά δεν την έχω βρει!

 

Αν δεν το έχεις βρει ακόμα...κάτω από τον κύκλο που έχει για ρολόι γράφει επανάληψη...και έχει 6 μικρές κουκκίδες!

Αυτές είναι οι μέρες της εβδομάδας, δεν έχει Κυριακή... γι αυτό μπορεί να σε μπέρδεψε!! :p

Sony Ericsson X10, HTC Desire, Huawei Ideos X5, Sony Ericsson X10 mini, Motorola Razr XT910i, Samsung Galaxy S3, Sony Ericsson X8, Nexus 4,HTC wildfire S, Sony Ericsson Neo-V, Nexus 5, Blacview JK809, Lenovo A820, Lenovo A760, Oppo Find 7a, Jiayu G2F, Xiaomi Hongmi 1S, THL T6s pro, Umi Zero, Cubot S200, Meizu MX4, Cubot X9, Kingzone Z1, Ulefone be pure, LG G flex 2, Xiaomi Mi Note, Xiaomi Mi Note Pro, Huawei P8 lite, Meizu m2 Note, Moto X style, Letv One Pro, Nexus 6P, Note 5, Xiaomi Redmi 3
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν το έχεις βρει ακόμα...κάτω από τον κύκλο που έχει για ρολόι γράφει επανάληψη...και έχει 6 μικρές κουκκίδες!

Αυτές είναι οι μέρες της εβδομάδας, δεν έχει Κυριακή... γι αυτό μπορεί να σε μπέρδεψε!! :p

 

Σε ευχαριστώ πολύ! Νόμιζα πως ήταν οι επαναλήψεις της αφύπνισης! Δηλαδή πχ μετά από 5 λεπτά να ξαναχτυπήσει 2 φορές ή 3 φορές κλπ.

Να 'σαι καλα.

Desktop.

Ultrabook Samsung Ativ Book 7.

Samsung Galaxy Note 3.

LG G2.

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία είναι μεγάλο θέμα και ο ήχος..όσο καλό τηλέφωνο και να έγινε το hox αν το πιάσεις στα χέρια σου πίνει την μπαταρία με το μπουρι και χάνω πολλές κλήσεις γιατί το ηχείο του είναι αδύναμο...ουτε για μουσική είναι ουτε για τίποτα..η οθόνη όπως είπατε δεν έχει θέμα κάτω από τον ήλιο..

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία είναι μεγάλο θέμα και ο ήχος..όσο καλό τηλέφωνο και να έγινε το hox αν το πιάσεις στα χέρια σου πίνει την μπαταρία με το μπουρι και χάνω πολλές κλήσεις γιατί το ηχείο του είναι αδύναμο...ουτε για μουσική είναι ουτε για τίποτα..η οθόνη όπως είπατε δεν έχει θέμα κάτω από τον ήλιο..

 

Έτσι είναι ΑΛΛΑ στο HTC δεν έχεις δυνατότητα δεύτερης μπαταρίας και δεν φορτίζεις το τηλέφωνο τόοοοοσο γρήγορα... :)

Sony Ericsson X10, HTC Desire, Huawei Ideos X5, Sony Ericsson X10 mini, Motorola Razr XT910i, Samsung Galaxy S3, Sony Ericsson X8, Nexus 4,HTC wildfire S, Sony Ericsson Neo-V, Nexus 5, Blacview JK809, Lenovo A820, Lenovo A760, Oppo Find 7a, Jiayu G2F, Xiaomi Hongmi 1S, THL T6s pro, Umi Zero, Cubot S200, Meizu MX4, Cubot X9, Kingzone Z1, Ulefone be pure, LG G flex 2, Xiaomi Mi Note, Xiaomi Mi Note Pro, Huawei P8 lite, Meizu m2 Note, Moto X style, Letv One Pro, Nexus 6P, Note 5, Xiaomi Redmi 3
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει με το θέμα μπαταρία αποσπομενη δεν με πειραζει..Καλα να είναι τα power bank η η θήκη με ενσωματωμένη μπαταρία που φορτίζει από τα pin στην πλάτη...Στο θέμα μας όλοι μέρα βίντεο βλέπω..αχ να μην ξέρω αγγλικά

ΥΓ....θα πείτε τίποτα άλλο τώρα που το έχετε μερικές μέρες η κολλησατε!!!!!!

Edited by dimgeo

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Μου στειλαν σήμερα μήνυμα ότι το πακετο έχει αποσταλεί και θα μου στείλουν tracinkg για να το παρακολουθώ. ..οπότε φυσιολογικά μέχρι την άλλη τετάρτη θα το έχω (μένω σε χωριό εκτός Θεσσαλονίκης)....

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Μου στειλαν σήμερα μήνυμα ότι το πακετο έχει αποσταλεί και θα μου στείλουν tracinkg για να το παρακολουθώ. ..οπότε φυσιολογικά μέχρι την άλλη τετάρτη θα το έχω (μένω σε χωριό εκτός Θεσσαλονίκης)....

Πότε το παρήγγειλες?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν απατώμαι 30απριλίου το είχα παραγγείλει..με την 2η προπαραγγελια..για να δούμε.δεν ήρθε ακόμη tracing

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα,πέρασα την beta 2...Πολύ μεγάλο,δυνατό τηλέφωνο με το color os να έχει της Παναγίας τα μάτια..το μόνο που δεν βρήκα είναι πως μπαίνει η παύλα Η κανονική στο πληκτρολόγιο..μενού,δυνατότητες ταχύτητα..έβαλα λίγο το real racing,νόμιζα ότι έπαιζα άλλο παιχνίδι σε.σχέση με το hox,όσο για ποιότητα και της συσκευής και του κουτιού....ΑΠΊΣΤΕΥΤΗ

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Παιδια με ενδιαφερει να το παραγγειλω αμεσα, απο που το παραγγελνω και ποσες μερες κανει περιπου να ερθει?
Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια με ενδιαφερει να το παραγγειλω αμεσα, απο που το παραγγελνω και ποσες μερες κανει περιπου να ερθει?

 

http://europe.oppostyle.com/14-find-7:)

Όσοι θυσιάζουν στοιχειώδεις ελευθερίες για λίγη ασφάλεια, δεν αξίζουν ούτε ελευθερία ούτε ασφάλεια.

Μη πάντα επίστασθαι προθύμεο, μη πάντων αμαθής γένη.

Link to comment
Share on other sites

διαβαζω διαφορα για την διαχειριση της μπαταριας...

οτι σε stand-by , χανει πολυ περισσοτερο απο πχ S5,HTC ONE M8 κτλ..

 

παρατηρησατε κατι τετοιο;;;;

 

thanx..

Across the satellite beams Across the oceans or seas

To the lighthouse I could be I see some soldiers with guns

And they are killing for fun They are killing to entertain me

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει θέμα όντως με την αναμονή στην beta 2 αλλά περιμένουμε update έχει σχεδόν λυθει,το καλό με το να έχεις μια ολόκληρη κοινότητα σχεδόν σε όλο τον κόσμο!

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι κι εδω όπως και στο find 5 όλοι για beta ακουω και για θεματακια sw που δεν έχουν λυθεί..για μένα αυτό είναι το θέμα της οππο..το sw δεν είναι οσο βελτιστοποιημένο θα έπρεπε..

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Στα παρακατω site εχει περιπου 40 ευρω διαφορα. Εχουμε θεμα τελωνειου με καποιον απο τους δυο? Λογικα απο το πρωτο οχι.

 

http://europe.oppostyle.com/find-7/79-find-7a-white.html

 

http://www.oppomart.com/oppo-find-7a-16gb.html

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο ΟΧΙ έρχεται από ΕΥΡΩΠΗ...στο δεύτερο νομίζω πως ναι..δεν ξέρω,το λειτοργικο έχει επάνω της τόσα πολλά κόλπα και λειτουργίες που δεν υπάρχει περίπτωση να βαρεθείς το τηλεφωνο..πέρα από το θέμα της μπαταρίας ,λείπει μια εύκολη - στο πληκτρολόγιο της oppo το όποιο είναι πολύ καλό..και το δεύτερο θέμα είναι ότι δεν μπόρεσα να βρω πως θα κάνω συγχρονισμό μέσα από της επαφές μου για fb κτλ..οπότε δοκίμασα μια εφαρμογή..έχω σε ένα συγκεκριμενο αγώνα στο real racing κρασαρισμα..αλλά είναι από αυτούς που τελειώνουν αύριο..κατά τα άλλα παρότι beta και του έχω βγάλει τα μάτια μια χαρα σταθερό είναι και γρήγορο με πάρα πολλά κόλπα..α ένα άλλο είναι ότι ενεργοποιωνταν με διάφορους θορύβους και λέξεις το Google now αν είχα ανοιχτό το να ξυπνάει η αναητηση και το τηλεφωνο μέσω μιας λέξεις..κάπου θα μπερδεύεται ίσως το τηλεφωνο αν ανοίξεις ολα τα gestures..κτλ..έχω αυτά που θέλω έκλεισα το παραπανω και ολα πάνε ρολόι..

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Όντως το ColoOs μου αρέσει πολύ και είναι και καλαίσθητο..είναι όμως αρκετά νέο εγχείρημα και μάλλον λογικο να θελει ακομα δουλίτσα..

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μετά από πολλά χρόνια σε όλες της εταιρείες Και όλα τα λειτουργικά τα μεγάλα το find 7 μαζί με την color με έχουν κάνει ερωτευμενο με συσκευή..Έχω το.live whether oppo για background Και σήμερα επειδή έχει ήλιο Και Πολύ υγρασία βγάζει την οθόνη άχνη..Τελικά είναι η υγρασία..Αν πατήσεις κάτι η κινήσεις τα χέρια σου φεύγει..το βράδυ δε το μπλε notification είναι όλα τα λεφτά..Ο κιτ σε μπλε χρώμα!!!

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τους ρώτησα για το SAR ενώ είχα βρει αυτό : http://www.oppoforums.com/threads/sar-rating-for-find-7-7a.11785/ και πήρα την εξής απάντηση.

"The Find 5 has been tested, and meets the FCC and CE RF exposure guidelines. The highest SAR value reported at the ear is 0.744 W/kg and when properly worn on the body is 1.221 W/Kg. This device was tested for typical body-worn operations with the back of the handset kept 1.5 cm from the body."

 

Όταν είπα πως ρώτησα για το Find 7a και όχι για το Find 5 η απάντηση που πήρα ήταν:

"The information regarding the SAR value I had provided is for the Find 7a, please find the image with the information."

 

Τι ισχύει και ποια image λένε? :/

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τους ρώτησα για το SAR ενώ είχα βρει αυτό : http://www.oppoforums.com/threads/sar-rating-for-find-7-7a.11785/ και πήρα την εξής απάντηση.

"The Find 5 has been tested, and meets the FCC and CE RF exposure guidelines. The highest SAR value reported at the ear is 0.744 W/kg and when properly worn on the body is 1.221 W/Kg. This device was tested for typical body-worn operations with the back of the handset kept 1.5 cm from the body."

 

Όταν είπα πως ρώτησα για το Find 7a και όχι για το Find 5 η απάντηση που πήρα ήταν:

"The information regarding the SAR value I had provided is for the Find 7a, please find the image with the information."

 

Τι ισχύει και ποια image λένε? :/

 

Τα αναφέρει εδώ:

http://www.oppoforums.com/attachments/find-7a-sar-png.17121/

Sony Ericsson X10, HTC Desire, Huawei Ideos X5, Sony Ericsson X10 mini, Motorola Razr XT910i, Samsung Galaxy S3, Sony Ericsson X8, Nexus 4,HTC wildfire S, Sony Ericsson Neo-V, Nexus 5, Blacview JK809, Lenovo A820, Lenovo A760, Oppo Find 7a, Jiayu G2F, Xiaomi Hongmi 1S, THL T6s pro, Umi Zero, Cubot S200, Meizu MX4, Cubot X9, Kingzone Z1, Ulefone be pure, LG G flex 2, Xiaomi Mi Note, Xiaomi Mi Note Pro, Huawei P8 lite, Meizu m2 Note, Moto X style, Letv One Pro, Nexus 6P, Note 5, Xiaomi Redmi 3
Link to comment
Share on other sites

Μηπως εννοει τις οδηγιες χρησεως στο κουτι , γιατι στο Find 5 αναφερουν μεσα το SAR της συσκευης .

 

Δεν ξέρω, εγώ τον ρώτησα για Find 7a και αυτός μου είπε για το Find 5 :P Αλλά εγώ δεν έχω το κινητό, οπότε δεν είχε νόημα αυτό. Είμαι σε φάση να παραγγείλω ή όχι, λόγω του ότι το mi3 τελικά έχει μεγάλη ακτινοβολία.

 

 

Πιθανώς να εννοούσε αυτό. Όμως δε μου το έδωσε σαν attached στο e-mail. Και στο forum τους δινουν τις χαμηλες τιμες που αναγράφονται στο λινκ που βρήκα. Αυτό σημαίνει ότι τελικά έχει το ίδιο υψηλό sar το Find 7 με το mi3?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...