Jump to content

Oppo Find 7a


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

2 ερωτήσεις παρακαλώ παίδες.. Καινούριο από που είναι φθηνότερο? Και σαν φοιτητής το παίρνεις σε ακόμα καλύτερη τιμή? Ευχαριστω προκαταβολικα
Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 472
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τα χρώματα βγήκαν μαζί..απλά το carbon style προορίζονταν για το 7 μόνο και όχι για το 7α..Μετά το άλλαξαν..με officials βγάζει 4+ίσως 4.5 Ενώ με custom βγάζει + μια ώρα περίπου..Έχει πολύ καλή οθόνη,ήχο,κάμερα..Το πρόβλημα είναι τα σφάλματα σε κάποιες Ρομ..Η τελευταία 2.08 stable είναι πολύ καλή βέβαια..Και η αργή αλλαγή εκδόσεων..Τώρα άρχισαν να ψάχνεις νται για lollipop..Και η μαμά Ρομ είναι πολύ όμορφες και έχουν τα πάντα επάνω αλλά είναι βαριές..

Το παραγγείλεις από το oppostyle.eu μόνο για να έχεις κανονικά εγγύηση..Εκεί τους Ρωτάς και για την φοιτητική έκπτωση που πιθανόν θα στην δώσουν οπότε υπολόγισε -10%

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα μου ακουγεται η μπαταρια παντως (σε σχεση με του oneplus που λενε οτι ειναι πολυ καλυτερη). @Charlie αν επιτρεπεται απο που το βρηκες σε τετοια τιμη; καινουριο εννοεις ετσι; Και οπως σου ειπε ο dimgeo το astro black ειναι απλα το ιδιο με το παλιο αλλα με το καπακι καρμπον look που ειχε αρχικα το σκετο find 7.

Για την φοιτητικη εκπτωση θα σας απαντησω σιγουρα εγω απο Δευτερα που λογικα θα παρω απαντηση απο το support τους. Μαλλον δεν απαντανε το ΣΚ.

 

Ειμαι ενα τσακ να το παραγγειλω μολις λαβω και την απαντηση τους. Δε ξερω τι με κραταει... Ισως το γεγονος οτι φοβαμαι λιγο μηπως υπαρχει κατι καλυτερο σε αυτα τα λεφτα; Ισως και λιγο το μεγεθος γιατι θα ειναι το πρωτο μου 5,5αρι;

Εχω φορτωσει την προπληρωμενη καρτα και περιμενω!

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα μου ακουγεται η μπαταρια παντως (σε σχεση με του oneplus που λενε οτι ειναι πολυ καλυτερη). @Charlie αν επιτρεπεται απο που το βρηκες σε τετοια τιμη; καινουριο εννοεις ετσι; Και οπως σου ειπε ο dimgeo το astro black ειναι απλα το ιδιο με το παλιο αλλα με το καπακι καρμπον look που ειχε αρχικα το σκετο find 7.

Για την φοιτητικη εκπτωση θα σας απαντησω σιγουρα εγω απο Δευτερα που λογικα θα παρω απαντηση απο το support τους. Μαλλον δεν απαντανε το ΣΚ.

 

Ειμαι ενα τσακ να το παραγγειλω μολις λαβω και την απαντηση τους. Δε ξερω τι με κραταει... Ισως το γεγονος οτι φοβαμαι λιγο μηπως υπαρχει κατι καλυτερο σε αυτα τα λεφτα; Ισως και λιγο το μεγεθος γιατι θα ειναι το πρωτο μου 5,5αρι;

Εχω φορτωσει την προπληρωμενη καρτα και περιμενω!

είχα παραγγείλει κάτι θήκες και screen protectors από oppomart εποχές one plus και μου έστειλαν για άλλη συσκευή αντί για refund έχω discount..γι αυτό μου βγαίνει από 296 κοντά 260/250

θα ψάξω και λίγο ebay για second hand αρκεί να μην έχει εκδορες.

άσχετο έχει βγει CM 12 lollipop nightly lollipop δεν έχει?

Edited by charlie_GR

Live2Di3 <FFvsSK>

UK burN 4 Me

Link to comment
Share on other sites

αρνητικα έχει καθόλου το κινητό ή όλα είναι perfect? το βρήκα σε καλή τιμή (κοντά 250)αν και αν το έβρισκα ελαφρώς μεταχειρισμενο δε θα με χαλούσε. το μεγαλύτερο του πλεονέκτημα είναι οι φωτογραφίες?

Το αρνητικό του είναι το software γνώμη μου

H stock όχι πως είναι χάλια, αλλά κάθεται άσχημα όπως και να το κάνουμε σε κάποιον που έχει δουλέψει stock android ή CM ή k;ati παρεμφερές

Οπότε πιθανώς να θες να πας σε custom ROM (CM12 - nameless)

Εκεί θα πρέπει να ασχοληθείς με repartitions-LVM-unified κτλ γιατί το data partition έχει μόνο 3GB

Εγώ δεν το έχω κάνει ακόμα αυτό και τρώω ζόρι σε CM12 με τις εφαρμογές

Κι επίσης εκεί θα χάσεις την χρηστικότητα της stock κάμερας. Υπάρχει port να βάλεις, αλλά δεν έχει σχέση με την κάμερα της μαμα rom και πάλι

αυτά βασικά κατά τη γνώμη μου, το software..

 

Ειμαι ενα τσακ να το παραγγειλω μολις λαβω και την απαντηση τους. Δε ξερω τι με κραταει... Ισως το γεγονος οτι φοβαμαι λιγο μηπως υπαρχει κατι καλυτερο σε αυτα τα λεφτα; Ισως και λιγο το μεγεθος γιατι θα ειναι το πρωτο μου 5,5αρι;

To μέγεθος δεν θα έπρεπε να σε απασχολεί εφόσον ξέρεις τι θέλεις

Τώρα επιλογές υπάρχουν στα λεφτά αυτά, είναι και λίγο προσωπικό θέμα..

 

είχα παραγγείλει κάτι θήκες και screen protectors από oppomart εποχές one plus και μου έστειλαν για άλλη συσκευή αντί για refund έχω discount..γι αυτό μου βγαίνει από 296 κοντά 260/250

θα ψάξω και λίγο ebay για second hand αρκεί να μην έχει εκδορες.

άσχετο έχει βγει CM 12 lollipop nightly lollipop δεν έχει?

Γνώμη μου μην ψάξεις για μεταειρισμένο εφόσον το παίρνεις 250 καινούριο

Όσα μεταχειρισμένα έχω δει τα δίνουν πάνω από 200, δεν αξίζει η διαφορά για την τιμή στην οποία το βρίσκεις εσύ

ναι υπάρχει CM12 lollipop και πρόσφατα βγήκε και η CM12.1, δηλαδή android 5.1

Link to comment
Share on other sites

Το oppomart δεν είναι επίσημο κατάστημα της oppo αλλά Ένας προμηθευτής όπως το merimobiles Επίσης έχεις εγγύηση 1 χρόνο από το κατάστημα και όχι 2 από Ευρώπη συν τα θετικά της

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας. η κάμερα είναι αυτό που με τράβηξε σε αυτό το κινητό αλλά αν με cm12 χάσω την κάμερα θα το ξανά σκεφτώ αν θα το πάρω εκτός και αν βρω καμία πραγματική ευκαιρία και δε κρατηθώ. σε προηγούμενα post διάβασα για pacman Rom και εκεί χάνω την μαμά κάμερα? την καλύτερη κάμερα την βρήκα στο meizu mx 4 ως τώρα (άσχετο) Edited by charlie_GR

Live2Di3 <FFvsSK>

UK burN 4 Me

Link to comment
Share on other sites

αα το oppomart το έχει πιο φθηνά τώρα το είδα (όχι το astro black βεβαια, αλλα μικρο το κακο). Επισης ειδα κατω κατω στη σελιδα τους οτι λεει 2 YEARs warranty for any item. Βεβαια δε ξερω αν αξιζει σε σχεση με το support της oppo που ακουω καλα λογια.

Και λογω της καμερας που λετε οτι ειναι αλλο πραμμα στο color os πιστευω αξιζει γιατι τουλαχιστον εχεις και μια δευτερη επιλογη για λογισμικο. Μπορεις να πας σε cm 12 και να συμβιβαστεις με το port της καμερας απο το color os, η να πας σε color os. Αυτα με το partitioning δε με καινε και πολυ. Εχω ασχοληθει αρκετα με φλασαρισματα κλπ στο galaxy μου και εχω αρκετη εμπειρια και απο cyanogen (οχι με partitioning βεβαια αλλα καιρος ειναι να ασχοληθω. Σιγα το πραμμα)

Δηλαδη σε ποια αλλη συσκευη εχεις τετοιες επιλογες; Ουτε στο oneplus που εχει υποτιθεται την ιδια καμερα και πανε και βαζουν το port απο του find7 για να εχουν γαματη καμερα :p

 

To μέγεθος δεν θα έπρεπε να σε απασχολεί εφόσον ξέρεις τι θέλεις

Αμ δε ξερω τι θελω... Για 5αρι πηγαινα και συγκεκριμενα για Α5 αλλα ειδα οτι το find 7a αξιζει μαλλον περισσοτερο στα λεφτα του. Επιασα κι ενος ξαδερφου ενα 5,5αρι (χοντροκομενο xiaomi note) και αποφασισα οτι μπορω να το συνηθισω. Μου ειπε κι ολας οτι κι εκεινος το σκεφτοταν αλλα τελικα δε το αλλαζει τωρα με τιποτα μικροτερο.

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

Αν σου κάνουν την φοιτητική έκπτωση από oppo μην το σκέφτεσαι και πολύ. Θα σου έρθει 315€. Δεν υπάρχει λόγος να το πα΄ρεις από oppomart

 

Τον προβληματισμό με τις ίντσες πρέπει να τον ξεπεράσεις. Δεν ξέρω τι κινητό έχεις τώρα αλλά θα πρέπει να σου είναι σαφές.

Π.χ. εγώ ήμουν πριν με Nexus 4 και πραγματικά είχε γίνει σαφές από ένα σημείο και μετά ότι ήθελα αρκετά μεγαλύτερη οθόνη για να κάνω άνετο browsing κτλ. Και δεν εννοώ 5" όταν λεώ αρκετά μεγαλύτερη

Δηλαδή πήρα το Find 7a και ένιωσα να ανασαίνω αμέσως

Ξέρεις κάποιοι λένε σου παίρνει π.χ. μερικές μέρες/βδομάδες να το συνηθίσεις κτλ

Ντάξει αυτά.. 0 δευτερόλεπτα μου πήρε :P γιατί απλά αυτό ήθελα, ζοριζόμουν πριν με 4.7"

Δεν το παίρνουμε για κλήσεις και SMS το Find 7a

Στο μέλλον δεν αποκλείω να ανέβω και λίγο ακόμα. Να κατέβω απλά δεν παίζει

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν έχω πουλήσει το κινητό Και ο νέος αγοραστής χρειαστεί service Πρέπει να επικοινωνήσει με την εταιρία μέσω του email αγοράς? Αν απλά πει έχω αγοράσει το κινητό μεταχειρισμένο και δώσει την απόδειξη θα μπορέσει να προχωρήσει η διαδικασία ? Ξέρει κάποιος ?
Link to comment
Share on other sites

Γίνεται..Βέβαια καλό είναι να κάνει ένα λογαριασμό..αν έχει επίσημη Ρομ Έχει μέσα και επίσημη φόρμα ..άλλα ας το κάνει μέσω ίντερνετ..Εντάξει απλά πριν λίγο καιρό κάποιος κάτοχος find5 χάλασε το τηλέφωνο του Αφού είχε περάσει ένα δίμηνο από την λήξη της εγγύησης και η εταιρία του έστειλε ένα r5 Αφού διάλεξε να μην φτιάξει το παλιό..

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Όχι τίποτα...Ναι στέλνει από Κίνα

 

Ο microcens μαλλον ρωταει αν ο μονος τροπος που στελνει το μαγαζι ειναι με dhl γιατι τοτε με τιποτα δε γλυτωνεις το τελωνειο. Βασικα δε νομιζω να εχουν προβλημα να στειλουν με απλο ταχυδρομιο απλα θα περιμενεις 1 μηνα.

 

Οσο για το αλλο που ειπες με το r5 που του στειλανε, ενταξει απλα respect.

 

Μου περασανε την εκπτωση στο account. 314 γιουργια βγαινει! Και τωρα ειμαι σε δίλημμα παλι. Να παρω την ασπρη συσκευη (για να εχει το ασπρο πλαισιο) + ενα μαυρο καπακι; Ή να παρω απλα την μαυρη συσκευη και ενα ασπρο καπακι; :lol: Μαλλον το δευτερο. Καλυτερα το ποντικί πλαίσιο ε;

Link to comment
Share on other sites

Τελος, πολύ το λιβάνισα. Πήρα το μαύρο και ένα άσπρο καπάκι να υπάρχει καβάτζα για οταν βαριεμαι :p Ποιος περιμένει τώρα μέχρι την παραλαβή :w00t:
Link to comment
Share on other sites

Η θηκη που πουλανε ειναι αρκετα κακης ποιοτητας.. Δεν δικαιολογει καθολου τα 25 ευρω που κοστιζει.. Ηδη σε εμενα, μετα απο λιγους μηνες χρησης, εχουν σπασει τα πλαϊνα κλιψακια.
Link to comment
Share on other sites

Μου φανηκε αρκετο το κοστος για μια τετοια θηκουλα... Αλλα εξαλλου δε νομιζω πως θα την χρησιμοποιησω κιολας οποτε δε με ενοιαξε :p
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα,

Ειμαι κατοχος ενος international Find7a αγορασμενο από Ευρωπαικο oppostyle εδώ και ένα χρόνο. To τηλεφωνο πραγματικα είναι απιθανο, όλα δουλευουν τελεια πλην του 3G. Ειμαι σε WIND και ενώ δεν εχω πρόβλημα με το GSM, οταν ανοιγω το 3G ασχετα αν μου δειχνει Η+, κολλανε οι σελιδες , το playstore και αν τρεξω ΟΟKLA speed test , οι ταχυτητα του 3G ειναι χαλια. Και εκεί που όλα είναι χαλια, τυχαια εντελως παίζει καλα για λιγο και μετα εκεί που λες όλα οκ πάλι τα ιδία. Στα mobile data settings εχω παιξει με τους συγχρονισμους αλλα δεν εχω δει αλλαγη στην ταχυτητα πρακτικα. Η μονη διαφορα είναι πως αν δεν το εχω καρφωτα σε WCDMA τότε βλεπω εκτος από H+ και Ε στην οθόνη αλλα στην πραξη η κατάσταση είναι η ιδία, κολλάνε όλα. Ειμαι σιγουρος ότι δεν είναι θεμα δικτυου μιας και την ωρα που είχα το πρόβλημα τεσταρισα τo 3G της WIND με άλλη Sim σε ένα Galaxy S4 και επαιζε super. Oυτε θεμα SIM παίζει μιας και τραμπαρα τις καρτες στο S4 και στο find7a και το αποτελεσμα ήταν το ιδιο. Επιπλεον επαιξα με τα APN settings βαζοντας τα manually, καταργωντας τα auto χωρίς διαφορα. Εχω δοκιμασει πολλες ROM, επισημες και μη χωρις να μπορέσω να επιλυσω το πρόβλημα. Τωρα εχω ColorOS 2.0.8i και είναι rooted. Από ότι εχω δει στα forum εχουν και αλλοι το ιδιο πρόβλημα ασχετα αν η συχνοτητα του παροχου υποστηριζεται από το find7a και εννοειται ότι υποστηριζει την 2100 της Wind. Οσο και αν το εψαξα στα forum δεν μπορεσα να βρω κατι σε θεμα software που να επιλύει το πρόβλημα. Εχω την υποψια ότι πρέπει να έχει πρόβλημα hardware το τηλεφωνο μου. Το μονο που δεν εχω δοκιμασει να κάνω σε επιπεδο software είναι να φλασαρω κάποιο άλλο modem αλλα δεν ξερω πιο. Με έχει εκνευρισει, ταλαιπωρησει απιστευτα το πρόβλημα αυτο γι’αυτο και θέλω να ρωτησω αν εχετε αντιμετωπισει κατι αντίστοιχο και αν το εχετε επιλυσει με καποια ρυθμιση ή φλασαρισμα καποιου αλλου modem ή με RMA.

Σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω θέμα..Αλλά δεν έχω wind ..Δυστυχώς Μπορεί να βλέπεις εικονικό Η..Και εγώ καμία φορά με Η δεν μπορώ να συνδεθώ και αν πέσει σε Ε κουτσά στραβά πάει..Βέβαια στα ίδια σημεία το είχα το πρόβλημα και με το HTC one και με z2

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Shipped! (στις 2 τα ξημερώματα έκανα την παραγγελία)

Αύριο ή μεθαύριο θα είναι εδώ άραγε; Αεροπορικώς έρχεται;

 

Αλλαξα και αβαταρ κιολας. Ο ανυπομονος.

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

Shipped! (στις 2 τα ξημερώματα έκανα την παραγγελία)

Αύριο ή μεθαύριο θα είναι εδώ άραγε; Αεροπορικώς έρχεται;

 

Αλλαξα και αβαταρ κιολας. Ο ανυπομονος.

 

καλη παραλαβη,λογικα μεχρην Πεμπτη θα εχει ερθει νομιζω

Link to comment
Share on other sites

καλη παραλαβη,λογικα μεχρην Πεμπτη θα εχει ερθει νομιζω

 

Ευχαριστώ. Εκτιμώμενη ημ/νία παράδοσης: Τετάρτη, Απρίλιος 22, 2015 Έως το τέλος της ημέρας λέει αλλα ελπιζω να μην εννοει οτι απλα θα ειναι στην Ελλάδα αλλά οτι θα το εχω στα χερια μου :p Γιατι Πεμπτη εχω δουλειες και δε θα το ευχαριστηθω...

Από το μεσημέρι παντως κοβει βολτες στην Αγγλία. Πριν μια ωρα εφυγε λεει απο East Midlands. Ελπιζω σε αεροπλανο (χωρις τρελό πιλότο) Τι στο καλό, express DHL λέει. Αυθημερον δε θα πρεπε να ερχεται το express? Τεσπα καταστρεφω το τοπικ εδω σορρυ αλλα εχω αγωνια!

 

Ήρθεεεεε :yahoo:

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...