Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και έρχεται ο άλλος, μετά από τόσα posts και ρωτάει πως μπορεί να αποφύγει το τελωνείο. Κοινός πως να φοροαποφύγει. Δεν έχει σωτηρία αυτή η χώρα. Σας φταίνε οι τελώνες μετά.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Παιδια χωρις πολιτικα σχολια κτλ και χωρις να αναλυουμε εαν ειναι σωστο τα 3ευρω κτλ

και για να μπορεσουμε να βγαλουμε οσο γινεται μια ακρη εστω προς το παρων

 

ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος πλεον για να αποφυγουμε το τελωνειο ? ή αν αφορα κινητο να δωσουμε το μικροτερο συνατο ποσο ?

τι ζηταμε απο τον πωλητη?

 

sg post? nl post ? κτλ

 

να γραψει mp4 ?

 

δινεις 15 ευρω παραπανω για priority line και καθαρισες

Link to comment
Share on other sites

Και έρχεται ο άλλος, μετά από τόσα posts και ρωτάει πως μπορεί να αποφύγει το τελωνείο. Κοινός πως να φοροαποφύγει. Δεν έχει σωτηρία αυτή η χώρα. Σας φταίνε οι τελώνες μετά.

 

Τα έχεις μπερδέψει λίγο. Άλλο πράγμα η φορολογική νομιμότητα, άλλο ο σεβασμός στους τελώνες, για την ακρίβεια στην πλειοψηφία των ελλήνων τελώνων. Έτερον εκάτερον.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια χωρις πολιτικα σχολια κτλ και χωρις να αναλυουμε εαν ειναι σωστο τα 3ευρω κτλ

και για να μπορεσουμε να βγαλουμε οσο γινεται μια ακρη εστω προς το παρων

 

ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος πλεον για να αποφυγουμε το τελωνειο ? ή αν αφορα κινητο να δωσουμε το μικροτερο συνατο ποσο ?

τι ζηταμε απο τον πωλητη?

 

sg post? nl post ? κτλ

 

να γραψει mp4 ?

Όλη η Ελλάδα καθρεπτισμένη μέσα στις λίγες αράδες ενός μηνύματος. Επικό!:(

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Και έρχεται ο άλλος, μετά από τόσα posts και ρωτάει πως μπορεί να αποφύγει το τελωνείο. Κοινός πως να φοροαποφύγει. Δεν έχει σωτηρία αυτή η χώρα. Σας φταίνε οι τελώνες μετά.

 

χαχαχα πραγματικα,πεφτει μαχη για να αποδειξουμε οτι πλεον πρεπει να συμορφωθουμε με τα νεα δεδομενα και το συστημα να γινει πιο σωστο και φιλικο απεναντι μας και ο αλλος ρωταει τι να πει στον πωλητη, να γραψει λεει απ εξω Mp4!!!! Ποσο δικιο εχεις φιλε μου, δεν θα παει μπροστα η χωρα!!! Ποτε!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τα έχεις μπερδέψει λίγο. Άλλο πράγμα η φορολογική νομιμότητα, άλλο ο σεβασμός στους τελώνες, για την ακρίβεια στην πλειοψηφία των ελλήνων τελώνων. Έτερον εκάτερον.

 

Στην περιπτωση του φιλου, ρωταει δημοσια πως μπορει να αποφυγει το τελωνειο ή να πληρωσει λιγοτερα, αρα θελει ειτε να παρακαμψει το συστημα , φορολογικα να διαφυγει , ειτε να ξεφυγει απο τους τελωνες, να τους παραπλανησει πχ να γραψει mp4 ή μικρη αξια κλπ. Και αυτο ειναι που λεει ο φιλος lurke, τοσα χρονια βαζαν οι κινεζοι αξια 5$ σε ενα φακελακι flat το οποιο εγραφε επανω οτι εχει μεσα ποτιστηρι, ε που χωραει το ποτιστηρι ρε φιλε σ ενα φακελο!!!! Πρεπει και εμεις να ειμαστε σωστοι, κινητο ειναι και κανει 120$, βαλε κρατος τα δικα σου τωρα επανω.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Στην περιπτωση του φιλου, ρωταει δημοσια πως μπορει να αποφυγει το τελωνειο ή να πληρωσει λιγοτερα, αρα θελει ειτε να παρακαμψει το συστημα , φορολογικα να διαφυγει , ειτε να ξεφυγει απο τους τελωνες, να τους παραπλανησει πχ να γραψει mp4 ή μικρη αξια κλπ. Και αυτο ειναι που λεει ο φιλος lurke, τοσα χρονια βαζαν οι κινεζοι αξια 5$ σε ενα φακελακι flat το οποιο εγραφε επανω οτι εχει μεσα ποτιστηρι, ε που χωραει το ποτιστηρι ρε φιλε σ ενα φακελο!!!! Πρεπει και εμεις να ειμαστε σωστοι, κινητο ειναι και κανει 120$, βαλε κρατος τα δικα σου τωρα επανω.

 

Η ένστασή μου είναι στη φράση "Σας φταίνε οι τελώνες μετά". Και φυσικά μας φταίνε οι τελώνες, που είναι από τις χτυπητές περιπτώσεις συντεχνιών που τελούν υπό σκανδαλώδη ασυλία από το κράτος. Κράτος εν κράτει είναι. Φορολογική δικαιοσύνη ναι μεν, αλλά και να πάνε σπίτι τους όσοι από τους τελώνες είναι επίορκοι και ξεδιάντροπα αυθαίρετοι με τις πλάτες του κράτους.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

dream master οτι ειπες για εμενα που δεν με γνωριζεις στα επιστρεφω πισω διπλα.δεν θα σε βρισω.θα σου πω απλα οτι εξυπνος δεν το παιζω το αν ειμαι εξυπνος ασε να το κρινουν τα ατομα που με γνωριζουν.οχι εσυ.εγω δεν ειπα στα 4 τεσσερα για ολους.ειπα για καποιους και ναι λεω και για εσενα και γνωριζεις πολυ καλα βαθια μεσα σου οτι ειναι η αληθεια.δεν θα συνεχισω αλο μαζι σου γιατι δεν ξερεις τι σου γινεται και μου προκαλεις αηδια.. Edited by ippotis22
Link to comment
Share on other sites

Πως σας αφήνουν λυτούς κάτι ανέκδοτα σα και σένα στο φόρουμ. Το myphone στα χειρότερα του

 

Στάλθηκε από το Nexus 5X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Παιδια χωρις πολιτικα σχολια κτλ και χωρις να αναλυουμε εαν ειναι σωστο τα 3ευρω κτλ

και για να μπορεσουμε να βγαλουμε οσο γινεται μια ακρη εστω προς το παρων

 

ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος πλεον για να αποφυγουμε το τελωνειο ? ή αν αφορα κινητο να δωσουμε το μικροτερο συνατο ποσο ?

τι ζηταμε απο τον πωλητη?

 

sg post? nl post ? κτλ

 

να γραψει mp4 ?

 

Είναι σίγουρο ότι, αν και είσαι μέλος από το 2003, δεν έχεις διαβάσει ποτέ τους όρους χρήσης του forum που μας φιλοξενεί.

Μεταξύ των άλλων, απαγορεύονται οι συζητήσεις για αποφυγή πληρωμής φόρων, εξόδων εκτελωνισμού κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Και έρχεται ο άλλος, μετά από τόσα posts και ρωτάει πως μπορεί να αποφύγει το τελωνείο. Κοινός πως να φοροαποφύγει. Δεν έχει σωτηρία αυτή η χώρα. Σας φταίνε οι τελώνες μετά.

 

 

ποιος ο λόγος ύπαρξης του συγκεκριμένου νήματος ρε φίλε αν δεν είναι ο τρόπος αποφυγής του τελωνείου ?

Έτσι για να καταλάβω ....

 

Τελωνείο και Εκτελονισμοί ονομάζεται .... τι θα συζητάμε αν όχι αυτο ?

Το πόσες μέρες θα κάνει να έρθει ? κανεις δεν ξέρει

Το πόσο θα πληρώσεις ? κανείς δεν ξέρει

Το αν θα πληρώσεις ? κανείς δεν ξέρει

Το αν θα μπεις σίγουρα τελωνείο ? κανείς δεν ξέρει

Το πόσο θα μείνει μέσα ? .....

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι όσοι δεν έχουν διαβάσει τους Όρους Χρήσης του forum που μας φιλοξενεί να τους διαβάσουν.

 

http://www.myphone.gr/forum/policy.php

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι όσοι δεν έχουν διαβάσει τους Όρους Χρήσης του forum που μας φιλοξενεί να τους διαβάσουν.

 

http://www.myphone.gr/forum/policy.php

 

σωστός . δεν διαφωνώ καθόλου.

 

Αν το νήμα ΤΕΛΩΝΕΙΟ & ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟΙ απαγορεύεται να αναφέρεται σε τρόπους αποφυγής , ας διαγραφεί . Γιατί άλλον λόγο ύπαρξης εγώ δεν βρίσκω .

Link to comment
Share on other sites

ποιος ο λόγος ύπαρξης του συγκεκριμένου νήματος ρε φίλε αν δεν είναι ο τρόπος αποφυγής του τελωνείου ?

Έτσι για να καταλάβω ....

 

Τελωνείο και Εκτελονισμοί ονομάζεται .... τι θα συζητάμε αν όχι αυτο ?

Το πόσες μέρες θα κάνει να έρθει ? κανεις δεν ξέρει

Το πόσο θα πληρώσεις ? κανείς δεν ξέρει

Το αν θα πληρώσεις ? κανείς δεν ξέρει

Το αν θα μπεις σίγουρα τελωνείο ? κανείς δεν ξέρει

Το πόσο θα μείνει μέσα ? .....

 

Εστω οτι συμφωνουμε ολοι μαζι σου, δεν ειναι δυνατο να συζητας μεσα απο ενα μεσο οπως το forum (δημοσιο και ανοιχτο) τροπους για το πως να φοροδιαφυγεις, ειναι παρανομο, και εσυ που το κανεις και το μεσο που σε φιλοξενει και ασπαζεται τις ιδεες σου (πχ ο φιλος πιο πανω, mp4 αντι για κινητο).

 

----- προσθήκη μηνύματος 62 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

σωστός . δεν διαφωνώ καθόλου.

 

Αν το νήμα ΤΕΛΩΝΕΙΟ & ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟΙ απαγορεύεται να αναφέρεται σε τρόπους αποφυγής , ας διαγραφεί . Γιατί άλλον λόγο ύπαρξης εγώ δεν βρίσκω .

 

απλα αλλαζεις νημα.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Εστω οτι συμφωνουμε ολοι μαζι σου, δεν ειναι δυνατο να συζητας μεσα απο ενα μεσο οπως το forum (δημοσιο και ανοιχτο) τροπους για το πως να φοροδιαφυγεις, ειναι παρανομο, και εσυ που το κανεις και το μεσο που σε φιλοξενει και ασπαζεται τις ιδεες σου (πχ ο φιλος πιο πανω, mp4 αντι για κινητο).

 

----- προσθήκη μηνύματος 62 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

απλα αλλαζεις νημα.

 

κανένα άγχος δεν έχω έτσι ώστε να αλλάξω νήμα .

Ας σεβαστούμε λοιπόν όλοι τους όρους (και για το τελωνείο αλλά και για την αναφορά καταστημάτων που στην ουσία είναι διαφήμιση και επίσης απαγορεύεται από τους όρους)

Link to comment
Share on other sites

κανένα άγχος δεν έχω έτσι ώστε να αλλάξω νήμα .

Ας σεβαστούμε λοιπόν όλοι τους όρους (και για το τελωνείο αλλά και για την αναφορά καταστημάτων που στην ουσία είναι διαφήμιση και επίσης απαγορεύεται από τους όρους)

 

Σου επισυναπτω τα λογια σου "Αν το νήμα ΤΕΛΩΝΕΙΟ & ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟΙ απαγορεύεται να αναφέρεται σε τρόπους αποφυγής , ας διαγραφεί . Γιατί άλλον λόγο ύπαρξης εγώ δεν βρίσκω ." Αν δεν βρισκεις λογο υπαρξης του νηματος, βρισκουν αλλοι, γιατι να διαγραφει? Ειτε απλα το διαβαζεις ειτε δεν το παρακολουθεις.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

gsir το ανεκδοτο εισαι εσυ και οχι εγω.αν εχεις θεμα κανε αυτο που ξερεις περι αναφορας και ασε τους χαρακτηρισμους..εγω παντως θα σε παραδεχομουν αν ελεγες απο κοντα αυτο το χαρακτηρισμο.και να ξεκαθαρισω και κατι σε ολα τα ατομα που διαβασαν.εγω οτι λεω το λεω μεσα απτην καρδια μου και το πιστευω.δεν εχω σκοπο να κανω να νιωσει κανεναν ασχημα ομως καποια πραγματα που λεγονται ειναι τραγικα κατεμε και επειδη ειναι τραγικα λεω αυτο που πιστευω.για οτι λεω μπορω με αποδειξεις να διξω γιατι το πα και πως.δεν λεω κατι που δεν πιστευω.τωρα απο κει και περα εκτος απο τα 4τεσσερα που ειπα και το ενοουσα και το πιστευω με τα λεγομενα καποιον δεν νομιζω να εβρισα καποιον.απο εκει και περα οποιος δεν γουσταρει αυτα που λεω προβλημα του κανει μια αναφορα και μπορει να βγω και εκτος..εγω θα πω αυτα που θελω να πω

δεν θα πω αυτα που θελουν καποιοι να ακουσουν.οκ μιλαω καπως χυμα αλα αυτος ειμαι.και μια πραγματικοτητα...στο δρομο μου δεν ενοχλω κανεναν δεν κοιταω τι γυναικα του αλου δεν κοροιδευω κανεναν και σεβομαι και το μυρμηγκι.αν με ενοχλησεις ομως η ενοχλησεις δικο μου ατομο γινομαι τερας...αν δεν με ενοχλησεις ομως δεν θα σε ενοχλησω και αν μπορω να βοηθησω θα το κανω.και ο βλαχος η το ανεκδοτο το ονειρο του ειναι να βγαλει πολλα χρηματα και να ανοιξει ενα εργοστασιο που να βαλει μεσα ταλαιπωρημενους ανεργους ανθρωπους και να τους δινει μισθο αξιοπρεπειας.ισως δεν θα το καταφερω ποτε αλα θα προσπαθησω.παντως σε καποια σελιδα με καποια μεθοδο που εχω στο στοιχημα βγαζω κοντα στα 1000 ευρω καθε μηνα εδω και 3 μηνες περιπου α α α και ΝΟΜΙΜΑ!!!.ακολουθουν 70 ατομα και ειναι δωρεαν και φυσικα δεν κανω μονο αυτο γιατι εχω ονειρα και δεν συμβιβαζομαι με τη σαπιλα που λεγετε ελληνικο συστημα.μα γιατι τα εχω με το ελληνικο συστημα?για πολλους λογους ενας ειναι πως ο αδερφος μου ειναι ανεργος και εχει πτυχια και ειμαι εγω διπλα του να του δινω χρηματα και να του λεω υπομονη...ειπα καποια πραγματα για μενα ετσι ωστε να ξερετε με ποιον μιλατε..

Edited by ippotis22
Link to comment
Share on other sites

Από 9/7 άφιξη 31/7 το γράφει και στα Ελτα! Η χαρά που πήρα ήταν απίστευτη! Ωστόσο εκεί που νόμιζα θα αρχίσουν να προχωράνε τα πράγματα και θα παραλάβω σήμερα 3 ημέρα ακόμα το ίδιο λέει... Πότε να περιμένω εξέλιξη; Έχει κάνεις ίδιες ημερομηνίες περίπου να υπολογίσω; Ευχαριστώ. Edited by hItMaKeR
Link to comment
Share on other sites

αγαπητε φιλε maker ισως σου βγουν γρηγορα ισως και οχι.μακαρι να εισαι τυχερος να το παρεις γρηγορα και να μην πληρωσεις κανενα χαρατσι..
Link to comment
Share on other sites

Αν το νήμα ΤΕΛΩΝΕΙΟ & ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟΙ απαγορεύεται να αναφέρεται σε τρόπους αποφυγής , ας διαγραφεί . Γιατί άλλον λόγο ύπαρξης εγώ δεν βρίσκω .

 

Αυτή είναι προσωπική σου άποψη, φυσικά, και μπορείς να την απευθύνεις στον αρμόδιο συντονιστή, αλλιώς τουφεκάς στον αέρα.

Link to comment
Share on other sites

Από 9/7 άφιξη 31/7 το γράφει και στα Ελτα! Η χαρά που πήρα ήταν απίστευτη! Ωστόσο εκεί που νόμιζα θα αρχίσουν να προχωράνε τα πράγματα και θα παραλάβω σήμερα 3 ημέρα ακόμα το ίδιο λέει... Πότε να περιμένω εξέλιξη; Έχει κάνεις ίδιες ημερομηνίες περίπου να υπολογίσω; Ευχαριστώ.

 

Παραγγελια 9/07 αφιξη 28/07 στον αερολιμένα με NL και απο τοτε ακούνητο. Αλλα 5-6 δεματακια με usps και Hong Kong post που αγοραστηκαν 5-10 Ιουλιου εχουνε ερθει ολα.

Edited by StavrosChatz
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! πιστευα οτι θα παραλαβω σημερα,να μου ερθει ειδοποιητηριο αλλα τιποτα.. βασει αυτων αυριο θα το εχω πιστευετε? την σκαπουλαρα ευτυχως και δε μπηκε τελωνειο..

2/8/2017, 15:06:32 Μ.Δ. ΔΥΤΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> ΔΙΟΙΚΗΤΗΡΙΟΥ (Θ 13))

2/8/2017, 09:07:28 Μ.Δ. ΔΥΤΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ

2/8/2017, 07:50:39 Μ.Δ. ΔΥΤΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ

2/8/2017, 07:22:21 Μ.Δ. ΔΥΤΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

2/8/2017, 03:06:09 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Μ.Δ. ΔΥΤΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

2/8/2017, 01:58:25 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

1/8/2017, 22:00:00 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

1/8/2017, 18:24:04 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

1/8/2017, 16:02:47 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

1/8/2017, 14:02:47 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

29/7/2017, 05:21:31 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

2/7/2017, 16:51:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Απλά ο ταχυδρόμος δε τη έφερε. Δεν ήταν προς τα σένα το δρομολόγιο του

Εικάζω ότι θα στην αφήσει Πέμπτη /Παρασκευή, με ημερομηνία 2/8

 

Αν θες, κάλεσε τα ΕΛΤΑ το πρωί. Αν είναι εκεί το δέμα, πας και το παίρνεις χωρίς

ειδοποιηση(ίσως συνταξουν εκείνη τη ωρα-για να φαίνονται τα στοιχεία σου+αριθμός ταυτότητας)

 

Sent from my LeEco-LeTv Le Max 2 X829 6/128 using tapalk!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...