Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μου το είπε ο ξάδερφος μου ο Κώστας, του οποίου του το είπε ο φίλος του ο Γιάννης.

ο οποίος Γιάννης πήγε στο ταχυδρομείο και είπε ότι επειδή το πακέτο δεν έχει σφραγίδα τελωνείου και δεν φαίνεται στο tracking number ότι μπήκε στο τελωνείο, καθώς και επειδή έχουν γίνει καταγγελίες στην ΕΕΤΤ για την παράνομη χρέωση των 3 ευρώ τον τελευταίο καιρό, δεν θέλει να πληρώσει αυτά τα 3 ευρώ.

και μετά από ένα τηλεφώνημα, τελικά δεν τα πλήρωσε.

 

επαναλαμβάνω, επειδή δεν ξέρω αν ισχύει ή όχι, ρώτησα αν ξέρει κάποιος κάτι παραπάνω, κάτι έγκυρο, για να βοηθηθούμε όλοι.

 

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου.

Link to comment
Share on other sites

μου το είπε ο ξάδερφος μου ο Κώστας, του οποίου του το είπε ο φίλος του ο Γιάννης.

ο οποίος Γιάννης πήγε στο ταχυδρομείο και είπε ότι επειδή το πακέτο δεν έχει σφραγίδα τελωνείου και δεν φαίνεται στο tracking number ότι μπήκε στο τελωνείο, καθώς και επειδή έχουν γίνει καταγγελίες στην ΕΕΤΤ για την παράνομη χρέωση των 3 ευρώ τον τελευταίο καιρό, δεν θέλει να πληρώσει αυτά τα 3 ευρώ.

και μετά από ένα τηλεφώνημα, τελικά δεν τα πλήρωσε.

 

επαναλαμβάνω, επειδή δεν ξέρω αν ισχύει ή όχι, ρώτησα αν ξέρει κάποιος κάτι παραπάνω, κάτι έγκυρο, για να βοηθηθούμε όλοι.

 

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου.

 

Απλα , λειτουργησε σωστα, εαν δεν εχει σφραγιδα ΚΑΤ - τελωνειου δεν πληρωνεις 3ευρω, ειδικα στα unregistered.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

μικρα δεματα πλεον προσωπικα μονο χωρις traking

οτι ηρθε ως τωρα δεν μπηκε τελωνειο και ηρθε αρκετα γρηγορα

Link to comment
Share on other sites

Εμένα unregistered πάντως μια βλακειουλα που περιμένω δεν έχει έρθει από 19 Ιουνίου που το έχω παραγγείλει. Για να δούμε..

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία έχω παραλάβει 7 8 μικροδεματακια δεν μπήκε κανένα τελωνείο. Μεταξύ σε αυτά ήταν ακουστικά Bluetooth και φορτιστής με 6 USB και 3 πρίζες κανονικες. Σχετικά βαριά δηλαδή αλλά δεν μπήκε κανένα και ήρθαν και σχετικά γρήγορα σε κάτω από μήνα.

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

έχω παραγγείλει το oneplus 3t από geekbuying . έχει γίνει αποστολή πριν ένα μήνα και χθες επιτέλους είδα κάποια πρόοδο στο tracking .

 

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

28/7/2017, 08:22:21 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

27/7/2017, 07:15:06 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

29/6/2017, 03:07:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

29/6/2017, 02:52:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

Το πακέτο έρχεται Θεσσαλονίκη .

Παρατήρησα ότι από αεροδρόμιο κινείται προς ΚΔ Θεσσαλονίκης . Να υποθέσω ότι μπορώ να αρχίσω να αναπνέω, μιας και δεν μεσολαβεί το ΥΕΔ και πάει σε ΚΔ ?

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

έχω παραγγείλει το oneplus 3t από geekbuying . έχει γίνει αποστολή πριν ένα μήνα και χθες επιτέλους είδα κάποια πρόοδο στο tracking .

 

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

28/7/2017, 08:22:21 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

27/7/2017, 07:15:06 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

29/6/2017, 03:07:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

29/6/2017, 02:52:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

Το πακέτο έρχεται Θεσσαλονίκη .

Παρατήρησα ότι από αεροδρόμιο κινείται προς ΚΔ Θεσσαλονίκης . Να υποθέσω ότι μπορώ να αρχίσω να αναπνέω, μιας και δεν μεσολαβεί το ΥΕΔ και πάει σε ΚΔ ?

 

Ευχαριστώ πολύ

Ετσι ακριβως!!

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

εμενα σημερα μου κρατησαν μικροδεμα απο σιγκαπουρην τελωνειο...ειναι και η τελευταια φορα που παραγγελνω με αυτον τον τροπο απο τριτη χωρα...δεν με συμφερει και δεν θελω να πληρωνο τον τελωνειακο και κρατος με 40 αρια γιατι ετσι γουσταρουν αυτοι...αρκετα πληρωσα stop και να πανε να γαμ@θουν και τα ελτα και ολοι τους...απο ευρωπαικη χωρα ναι η με τριγωνικη συναλλαγη οχι ομως ετσι οπως εκανα....δεν θα τους κανω μαγκες εγω.
Link to comment
Share on other sites

ΝΑ ΠΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ..ΑΚΟΥΣΑ ΚΑΠΟΥ ΟΤΙ ΤΟ 3 ΕΥΡΩ ΠΟΥ ΖΗΤΑΝΕ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ...ΕΓΩ ΑΥΤΟΝ ΤΟ ΜΗΝΑ ΕΧΩ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΑΡΚΤΑ ΤΕΛΩΝΕΙΟ ΚΑΙ ΕΧΩ ΤΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ...ΠΡΙΝ ΚΑΠΟΙΟ ΚΑΙΡΟ ΜΟΥ ΒΑΖΑΝΕ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΦΠΑ ΚΑΙ ΤΑ 3 ΕΥΡΩ ΣΑΝ ΛΟΙΠΕΣ ΕΠΙΒΑΡΥΝΣΕΙΣ....ΣΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 2 ΔΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΕΧΟΥ ΒΑΛΕΙ ΕΚΕΙ 15 ΕΥΡΩ...ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΤΕΛΙΚΑ??ΤΑ 3 ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΠΑΡΑΝΟΜΑ ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΣΤΑΜΑΤΑΓΑΝΕ ΓΙΝΑΝΕ 15??ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΟΥ ΝΑ ΙΣΧΥΕΙ ΑΣ ΤΟ ΓΡΑΨΕΙ ΕΔΩ.ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΘΕΤΕ ΝΑ ΜΙΛΑΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΙ ΤΟ ΛΕΩ ΦΙΛΙΚΑ...ΝΑ ΚΑΘΟΜΑΣΤΕ ΝΑ ΛΕΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΑΣ ΧΩΡΙΣ ΚΑΚΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΝΑ ΣΥΝΕΝΟΗΘΟΥΜΕ...ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΜΑΝΟΥΡΙΑΖΟΥΜΕ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ....ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΟΣΑ ΑΤΟΜΑ ΕΔΩ ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΣ ΤΟ ΚΑΝΕΙ... Edited by ippotis22
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

έχω παραγγείλει το oneplus 3t από geekbuying . έχει γίνει αποστολή πριν ένα μήνα και χθες επιτέλους είδα κάποια πρόοδο στο tracking .

 

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

28/7/2017, 08:22:21 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

27/7/2017, 07:15:06 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

29/6/2017, 03:07:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

29/6/2017, 02:52:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

Το πακέτο έρχεται Θεσσαλονίκη .

Παρατήρησα ότι από αεροδρόμιο κινείται προς ΚΔ Θεσσαλονίκης . Να υποθέσω ότι μπορώ να αρχίσω να αναπνέω, μιας και δεν μεσολαβεί το ΥΕΔ και πάει σε ΚΔ ?

 

Ευχαριστώ πολύ

 

Kαλησπέρα.

Χωρίς να θέλω να σε στεναχωρήσω αγαπητέ συντοπίτη αλλά φοβάμαι πως έχεις δρόμο μακρύ και μπερδεμένο (λόγω ΕΛληνικής ΤΑλαιπωρίας). Σήμερα το πρωί με ενημέρωσαν στα ΕΛΤΑ πως εδω και δυο-τρεις μέρες, το τελωνείο εδώ (Θεσσαλονίκη) καταργήθηκε-έκλεισε και όλα τα δέματα επιστρέφουν Αθήνα για έλεγχο και επαναπροώθηση.

 

Το δικό μου δέμα μέσα απο ELTA COURIER TRACK

Κατάσταση Ημερομηνία Ώρα Περιοχή

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 19-07-2017 05:29 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 20-07-2017 12:18 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 20-07-2017 14:46 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 20-07-2017 15:00 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 21-07-2017 01:29 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 28-07-2017 07:06 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 28-07-2017 09:09 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΑΚΥΡΩΣΗ ΦΟΡΤΩΣΗΣ 28-07-2017 11:50 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

 

και μέσα απο ΕΛΤΑ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

28/7/2017, 11:50:39 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΑΚΥΡΩΣΗ ΦΟΡΤΩΣΗΣ

28/7/2017, 09:09:25 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)

21/7/2017, 01:29:05 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

20/7/2017, 15:00:04 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> ΥΕΔ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

20/7/2017, 14:46:49 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

20/7/2017, 12:18:20 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> ΥΕΔ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

19/7/2017, 05:29:17 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

 

Αν κάποιος καταλαβαίνει την τελευταία ενέργεια...κερδίζει XIAOMI MI6:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

ΝΑ ΠΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ..ΑΚΟΥΣΑ ΚΑΠΟΥ ΟΤΙ ΤΟ 3 ΕΥΡΩ ΠΟΥ ΖΗΤΑΝΕ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ...ΕΓΩ ΑΥΤΟΝ ΤΟ ΜΗΝΑ ΕΧΩ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΑΡΚΤΑ ΤΕΛΩΝΕΙΟ ΚΑΙ ΕΧΩ ΤΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ...ΠΡΙΝ ΚΑΠΟΙΟ ΚΑΙΡΟ ΜΟΥ ΒΑΖΑΝΕ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΦΠΑ ΚΑΙ ΤΑ 3 ΕΥΡΩ ΣΑΝ ΛΟΙΠΕΣ ΕΠΙΒΑΡΥΝΣΕΙΣ....ΣΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 2 ΔΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΕΧΟΥ ΒΑΛΕΙ ΕΚΕΙ 15 ΕΥΡΩ...ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΤΕΛΙΚΑ??ΤΑ 3 ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΠΑΡΑΝΟΜΑ ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΣΤΑΜΑΤΑΓΑΝΕ ΓΙΝΑΝΕ 15??ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΟΥ ΝΑ ΙΣΧΥΕΙ ΑΣ ΤΟ ΓΡΑΨΕΙ ΕΔΩ.ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΘΕΤΕ ΝΑ ΜΙΛΑΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΙ ΤΟ ΛΕΩ ΦΙΛΙΚΑ...ΝΑ ΚΑΘΟΜΑΣΤΕ ΝΑ ΛΕΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΑΣ ΧΩΡΙΣ ΚΑΚΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΝΑ ΣΥΝΕΝΟΗΘΟΥΜΕ...ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΜΑΝΟΥΡΙΑΖΟΥΜΕ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ....ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΟΣΑ ΑΤΟΜΑ ΕΔΩ ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΣ ΤΟ ΚΑΝΕΙ...

 

Φίλε δεν ξέρω η δική μου εμπειρία με το 3 ευρώ είναι η εξής πρώτη φορά μου ήρθε ειδοποίηση πριν 2 εβδομάδες που έλεγε ότι έπρεπε να πληρώσω 3 ευρώ (Δεν ξέρω γιατί, ό ταχυδρόμος που άφησε το χαρτάκι στην αδερφή μου είπε κάτι για αντικαταβολή! εντωμεταξύ δεν το έφερε καν! ) πήγα λοιπόν στο ταχυδρομείο χωρίς το χαρτάκι της ειδοποίησης (Δεν το έβρισκα εκείνη το στιγμή που θα πήγαινα) είχα τον αριθμό τρακινγκ ... πηγαίνω χωρίς να πω κάτι για 3 ευρώ η τύπισσα εκεί μετά από βαρεμάρα και Αφού με ρώτησε 10 φορές αν είναι συστημένο και γιατί δεν έχω το χαρτάκι της ειδοποίησης πήγε το βρήκε υπεγραψα και πήρα το δέμα χωρίς να πληρώσω τίποτα... Παίζει να ναι καμία π@@στια που παίζουν οι ταχυδρομοι... το πόσα νευρα έχω ξοδέψει αυτές τις ημέρες για δεματα που περιμένω δεν περιγράφεται... Δεν βάζω τρακινγκ ακόμη αλλά όταν παραλάβω πρώτα ο Θεός θα βάλω να δείτε το πόσο νεκρός είναι ο οργανισμός ... Να σημειώσω ότι το παραπάνω δέμα ήταν μικρής αξίας...

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα.

Χωρίς να θέλω να σε στεναχωρήσω αγαπητέ συντοπίτη αλλά φοβάμαι πως έχεις δρόμο μακρύ και μπερδεμένο (λόγω ΕΛληνικής ΤΑλαιπωρίας). Σήμερα το πρωί με ενημέρωσαν στα ΕΛΤΑ πως εδω και δυο-τρεις μέρες, το τελωνείο εδώ (Θεσσαλονίκη) καταργήθηκε-έκλεισε και όλα τα δέματα επιστρέφουν Αθήνα για έλεγχο και επαναπροώθηση.

 

Το δικό μου δέμα μέσα απο ELTA COURIER TRACK

Κατάσταση Ημερομηνία Ώρα Περιοχή

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 19-07-2017 05:29 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 20-07-2017 12:18 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 20-07-2017 14:46 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 20-07-2017 15:00 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 21-07-2017 01:29 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 28-07-2017 07:06 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 28-07-2017 09:09 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΑΚΥΡΩΣΗ ΦΟΡΤΩΣΗΣ 28-07-2017 11:50 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

 

και μέσα απο ΕΛΤΑ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

28/7/2017, 11:50:39 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΑΚΥΡΩΣΗ ΦΟΡΤΩΣΗΣ

28/7/2017, 09:09:25 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)

21/7/2017, 01:29:05 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

20/7/2017, 15:00:04 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> ΥΕΔ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

20/7/2017, 14:46:49 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

20/7/2017, 12:18:20 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> ΥΕΔ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

19/7/2017, 05:29:17 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

 

Αν κάποιος καταλαβαίνει την τελευταία ενέργεια...κερδίζει XIAOMI MI6:lol::lol::lol:

 

Ωχ ...

Το μόνο που με κάνει να ελπίζω είναι ότι το δικό μου δεν πάει για ΥΕΔ. Πάει απευθείας υποτίθεται για ΚΔ.

Αυτή την στιγμή το status του tracking από το site των ΕΛΤΑ είναι το εξής :

 

28/7/2017, 19:24:05 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

28/7/2017, 14:36:35 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

28/7/2017, 08:22:21 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

27/7/2017, 07:15:06 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

29/6/2017, 03:07:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

29/6/2017, 02:52:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

 

Οψόμεθα ....

Link to comment
Share on other sites

εμενα σημερα μου κρατησαν μικροδεμα απο σιγκαπουρην τελωνειο...ειναι και η τελευταια φορα που παραγγελνω με αυτον τον τροπο απο τριτη χωρα...δεν με συμφερει και δεν θελω να πληρωνο τον τελωνειακο και κρατος με 40 αρια γιατι ετσι γουσταρουν αυτοι...αρκετα πληρωσα stop και να πανε να γαμ@θουν και τα ελτα και ολοι τους...απο ευρωπαικη χωρα ναι η με τριγωνικη συναλλαγη οχι ομως ετσι οπως εκανα....δεν θα τους κανω μαγκες εγω.

Κ μένα σήμερα δέμα με SG 3 Tempered glass αξιας 19$ μπήκε τελωνείο

Link to comment
Share on other sites

ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΝΟΥΝ.

Φιλε δεν ξερω εαν στο ειπανε,αλλα....ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΔΕΝ ΓΡΑΦΟΥΜΕ.:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδες περιμενω τεσσερα δεματα.

Το ενα ηρθε απο κινα με NLpost μεσα σε 25 μέρες περιπου χωρις τελωνείο ,χωρις 3ευρω κτλ με ταχυδρομο σπιτι κανονικα.

Τα υπόλοιπα έχουν σταλει απο τις 23/6 το πρωτο και 28/6 το τελευταίο μεσα σε αυτο το διάστημα. Τα δυο ειναι με China post και το αλλο με μια τουρκικη PTT ολα απο κινα παντα. Η τουρκικη γραφει οτι εχει ερθει το δεμα Ελλάδα απο 9/7 και απο τοτε τπτ αλλο, ενω τα China εχουν ενα τρακινγκ ιδια και τα δυο και λενε πως τα δεματα εχουν φυγει για τη χωρα προορισμου ενα μηνα πισω.

Ποσο δρομο μπορει να εχω ακομα?

Εντωμεταξύ η αδερφή μου που παρήγγειλε κατι ψιλοπράγματακια για το σπιτι απο Κίνα ΜΕΤΑ απο μενα της ηρθαν ολα πολυ πιο πριν και με free international υποτίθεται..Τι γίνεται ρε παιδια θα τρελαθούμε τελείως δηλ?

Edited by venduza
HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

Ναι, ειναι στην τυχη.

Επισης τα Unregistered θα ερχονται παντα πιο γρηγορα και πιο σιγουρα.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ειναι στην τυχη.

Επισης τα Unregistered θα ερχονται παντα πιο γρηγορα και πιο σιγουρα.

 

Οποτε καλο ειναι να ζηταμε unregistered απο τον πωλητη πριν μας στειλει το δεμα?

Τα tracking των china post δεν ειναι συμβατα με των ΕΛΤΑ γιατι δειχνουν να εχουν κολλησει και τα δυο στο ιδιο σημειο.

HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα. Εχω παραγγειλει κινητο αξιας 350 ευρω το οποιο ηρθε προσφατα Ελλαδα μεσω singapore post. Με καλουν σημερα απο ελτα κουριερ και μου λενε τα ευχαριστα, 108 ευρω κοστος εκτελωνισμου (88 φπα+ 20 ευρω εκτελωνισμος). Απο το σαιτ που αγορασα μου εχουν πει οτι το εχουν δηλωσει αξιας 40 ευρω. Ρωτησα στο τηλ αν εχει ανοιχτει το δεμα κ απανταει αρνητικα. Υποθετω δεν πιστεψαν τι εγραφε κ εχουν <<μυριστει>> την αξια με το αζημιωτο φυσικα. Το ερωτημα τωρα ειναι, προχωραω σε καποια αμφισβητηση ή θα παω για μαλλι και θα βγω κουρεμενος; θα ανοιξουν το δεμα και θα πληρωσω παραπανω ή παιζει να δεχτουν αυτο που γραφει το χαρτι απ'εξω; επισης παιδες πως εμπλεξα με ελτα κουριερ και οχι απλο ταχυδρομειο;
Link to comment
Share on other sites

Οποτε καλο ειναι να ζηταμε unregistered απο τον πωλητη πριν μας στειλει το δεμα?

Τα tracking των china post δεν ειναι συμβατα με των ΕΛΤΑ γιατι δειχνουν να εχουν κολλησει και τα δυο στο ιδιο σημειο.

 

Μην γραφετε ρε παιδια απλα για να γραψετε, ΔΕΝ ειναι καλο να ζηταμε unregistered, μερικοι πωλητες κατ αρχην ΔΕΝ στελνουν ετσι γτ ξερουν τι λαμ@για ειμαστε και εμεις, αλλα και δεν ξερεις που ειναι το δεμα σου, δλδ αν περασουν 3 μηνες και δεν ερθει? πως θα το αναζητησεις? Unregistered βαλε οταν κατι ειναι χαμηλης αξιας, πχ 3-5 ευρω και εισαι απο αυτους που δεν σε νοιαζει αν το χασεις. Επισης china post και ΕΛ.ΤΑ. ανηκουν στο IPS συστημα και τα tracking τους ειναι απολυτα συμβατα και συνεργαζονται αμφιδρομα.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Μην γραφετε ρε παιδια απλα για να γραψετε, ΔΕΝ ειναι καλο να ζηταμε unregistered, μερικοι πωλητες κατ αρχην ΔΕΝ στελνουν ετσι γτ ξερουν τι λαμ@για ειμαστε και εμεις, αλλα και δεν ξερεις που ειναι το δεμα σου, δλδ αν περασουν 3 μηνες και δεν ερθει? πως θα το αναζητησεις? Unregistered βαλε οταν κατι ειναι χαμηλης αξιας, πχ 3-5 ευρω και εισαι απο αυτους που δεν σε νοιαζει αν το χασεις. Επισης china post και ΕΛ.ΤΑ. ανηκουν στο IPS συστημα και τα tracking τους ειναι απολυτα συμβατα και συνεργαζονται αμφιδρομα.

 

Φιλε μου σε ευχαριστώ για την απάντηση σου αλλα επειδή δεν εχω πολυγνωριζω αρκετά με το θεμα και επειδη την πατησα μια φορα, ρωταω για να μαθω και οχι απλα για να γραψω.

Επισης δυο δεματα που περιμενω ειναι 6 ευρω το ενα και 2 το αλλο οποτε ναι δεν με πολυκαιει να χαθουν αλλα γιατι να μην ξερω τι γίνεται?

HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι δε στελνουν ακομα και αν το ζητησεις, κατα τα αλλα ειναι δεδομενο οτι ερχεται πιο γρηγορα και πιο σιγουρα και προτου βγουν το κινητα παίρναμε και άλλα πραγματα. Αλλα δε στελνουν γιατι θελουν και οι κινεζοι να βλεπουν που ειναι.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα. Εχω παραγγειλει κινητο αξιας 350 ευρω το οποιο ηρθε προσφατα Ελλαδα μεσω singapore post. Με καλουν σημερα απο ελτα κουριερ και μου λενε τα ευχαριστα, 108 ευρω κοστος εκτελωνισμου (88 φπα+ 20 ευρω εκτελωνισμος). Απο το σαιτ που αγορασα μου εχουν πει οτι το εχουν δηλωσει αξιας 40 ευρω. Ρωτησα στο τηλ αν εχει ανοιχτει το δεμα κ απανταει αρνητικα. Υποθετω δεν πιστεψαν τι εγραφε κ εχουν <<μυριστει>> την αξια με το αζημιωτο φυσικα. Το ερωτημα τωρα ειναι, προχωραω σε καποια αμφισβητηση ή θα παω για μαλλι και θα βγω κουρεμενος; θα ανοιξουν το δεμα και θα πληρωσω παραπανω ή παιζει να δεχτουν αυτο που γραφει το χαρτι απ'εξω; επισης παιδες πως εμπλεξα με ελτα κουριερ και οχι απλο ταχυδρομειο;

 

Παρηγγειλες με τροπο αποστολης EMS μηπως;

Επισης γιατι να κανεις αμφισβητηση συναλλαγης; Σωστα στο υπολογισαν το ΦΠΑ (4€ πανω μονο αυτο ναι).

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι δε στελνουν ακομα και αν το ζητησεις, κατα τα αλλα ειναι δεδομενο οτι ερχεται πιο γρηγορα και πιο σιγουρα και προτου βγουν το κινητα παίρναμε και άλλα πραγματα. Αλλα δε στελνουν γιατι θελουν και οι κινεζοι να βλεπουν που ειναι.

 

στελνουν, απο gearbest και banggood μπορεις να παρεις και χωρις tracking, φυσικα οχι πραγματα αξιας, πχ κινητα, εκει θες δε θες σου λεει registered airmail, μακακας δεν ειναι ο κινεζος, να το ψαχνεις εσυ να το ψαχνει κ αυτος. Το ali απο την αλλη μερια ολα σχεδον τα στελνει με aliexpress standard shipping, εκτος απο κατι μικρης αξιας 2-3 ευρω που σ αφηνει με china post small packet plus, εκει εισαι unregistered. Ενα αλλο ειναι οτι το bpost αν και registered, δεν το πιανουν τα ελτα, οποτε φευγει αερα προς εσενα!

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...