Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κατάσταση Ημερομηνία Ώρα Περιοχή

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 14-11-2016 16:19 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 25-11-2016 06:11 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 25-11-2016 13:24 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

 

 

καλα παμε με nlpost

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μια ερώτηση μου ηρθε κινητο το οποίο περασε απο τελωνειο, το ειδα απο το tracking οτι ειχε φτασει στο ταχυδρομείο και πηγα να παραλαβω απο εκει χωρίς ειδοποίηση, πληρωσα 12 τα τελη διασαφησης και παρέλαβα, οταν γύρισα σπιτι μου ειχε έρθει το ειδοποιητηριο με την κανονικη χρεωση του τελωνειου που ειναι παραπανω, ουσιαστικά το 24% της αξιας του προϊόντος, εγω ομως παρελαβα οποτε τι παιζει το τωρα? Αν εχει κάποιος καμια ιδεα

 

Στάλθηκε από το Lenovo A3000-H μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Άλλο πάλι και τούτο!!!

Τα έχουν κάνει σαλάτα τελωνείο και ΕΛΤΑ!

 

Στάλθηκε από το A101 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μια ερώτηση μου ηρθε κινητο το οποίο περασε απο τελωνειο, το ειδα απο το tracking οτι ειχε φτασει στο ταχυδρομείο και πηγα να παραλαβω απο εκει χωρίς ειδοποίηση, πληρωσα 12 τα τελη διασαφησης και παρέλαβα, οταν γύρισα σπιτι μου ειχε έρθει το ειδοποιητηριο με την κανονικη χρεωση του τελωνειου που ειναι παραπανω, ουσιαστικά το 24% της αξιας του προϊόντος, εγω ομως παρελαβα οποτε τι παιζει το τωρα? Αν εχει κάποιος καμια ιδεα

 

Στάλθηκε από το Lenovo A3000-H μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ωχ! Τι είναι πάλι αυτό. Έχουν χάσει την μπάλα :p

Δεν ξέρω πραγματικά τι μπορείς να κάνεις... Κάποιος πιο έμπειρος εδώ;

See you on another ROM :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Γειά κι από μένα,

Παιδιά τι γίνεται? Απ ότι διαβάζω εδώ έχουν αρχίσει και τα κυνηγάνε στο τελωνείο και μέσω ελτά? Θέλω να παραγγείλω ένα kingzone s2 από Fasttech (50 euro). Είναι ασφαλές λέτε? Πέρυσι είχα φέρει από vickmall ένα xiaomi χωρίς πρόβλημα αλλά τώρα διστάζω. (Επίσης αν έχει κανείς να μου προτείνει εναλλακτική 4,5 ίντσες με καλή αυτονομία θα ήμουν ευγνώμων)

Edited by impreza_sti
Απαγορεύονται οι συζητήσεις και οι αναφορές σχετικά με τρόπους αποφυγής πληρωμής τελωνείου
Link to comment
Share on other sites

Γειά κι από μένα,

Παιδιά τι γίνεται? Απ ότι διαβάζω εδώ έχουν αρχίσει και τα κυνηγάνε στο τελωνείο και μέσω ελτά? Θέλω να παραγγείλω ένα kingzone s2 από Fasttech (50 euro). Είναι ασφαλές λέτε? Πέρυσι είχα φέρει από vickmall ένα xiaomi χωρίς πρόβλημα αλλά τώρα διστάζω. (Επίσης αν έχει κανείς να μου προτείνει εναλλακτική 4,5 ίντσες με καλή αυτονομία θα ήμουν ευγνώμων)

 

Είναι προφανές ότι δεν κάνουμε βιαστικές κινήσεις αυτή την περίοδο μέχρι να ξεκαθαρίσει το θέμα που φαίνεται ότι συνεχίζεται, έστω και με λιγότερες περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τελικα υπαρχει θεμα με τα τελωνεια γιατι διαβαζω και σε άλλο φορουμ που μπαινω (ηλεκτρονικο τσιγαρο)ότι και εκει πεφτουν χαρατσια!

Kαποτε θα τελειωνε αυτό το ανεξελενχτο παρτυ,μεχρι και η γιαγια που μενει διπλα μου αγορασε για ολο της το σοι της κινητα από Κινα!

Και θέμα που υπάρχει πάλι σε πολλά προϊόντα είμαστε κερδισμένοι και τελωνείο να πληρώσουμε.

Αν και δεν πιστεύω τίποτα γιατί έρχονται γιορτές και πολλούς τους κάνει κακό να ψωνιζουμε από Κίνα οπότε έχουν συμφέρον να μπαίνουν εδώ και να λασπολογουν..

Ίσως και να ειναι αλήθεια βέβαια αλλά κοντός ψαλμος....

Link to comment
Share on other sites

Και θέμα που υπάρχει πάλι σε πολλά προϊόντα είμαστε κερδισμένοι και τελωνείο να πληρώσουμε.

Αν και δεν πιστεύω τίποτα γιατί έρχονται γιορτές και πολλούς τους κάνει κακό να ψωνιζουμε από Κίνα οπότε έχουν συμφέρον να μπαίνουν εδώ και να λασπολογουν..

Ίσως και να ειναι αλήθεια βέβαια αλλά κοντός ψαλμος....

 

Eμείς εδώ, αλλά και αλλού,την πάθαμε σαν το ανέκδοτο,που λέει,"θέλει η...@@@άνα να κρυφτεί μα η χαρά δεν την αφήνει".

Θέλω να πω ότι πολλοί έκαναν βούκινο το πόσα λεφτά γλύτωναν αγοράζοντας από την Κίνα,με αποτέλεσμα να προκληθούν αντιδράσεις.

Λογικό δεν ήταν;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Ναι... Από το φόρουμ περιμένουν να μάθουν τι παίζει με αγορές από έξω...

 

Sent from my Lenovo K50a40 using Tapatalk

Ναι,γιατί ακόμα και αν δεν το διαβάζουν αυτοί,το διαβάζουν οι άλλοι,οι ενδιαφερόμενοι,και θιγόμενοι,οι οποίοι και το μεταφέρουν...

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

10 χρονια αγοραζω απ εξω, πρωτη φορα μου τσιμπισαν δεμα για εκτελωνισμο.. εχω ξενερωσει απιστευτα.. και το χειροτερο οτι ειναι για φιλο το κινητο.. λετε να με γδυσουν πολυ? Ενα redmi note 3 pro ειναι.. :(

Η απόλαυση ξεκινάει στις 6 ίντσες και εκτοξεύεται στις 6.99...

 🥰 Poco F3 🥰 + Redmi Note 10 pro
 Greek Xiaomi Lovers

Link to comment
Share on other sites

10 χρονια αγοραζω απ εξω, πρωτη φορα μου τσιμπισαν δεμα για εκτελωνισμο.. εχω ξενερωσει απιστευτα.. και το χειροτερο οτι ειναι για φιλο το κινητο.. λετε να με γδυσουν πολυ? Ενα redmi note 3 pro ειναι.. :(

 

Ξεκινώντας από τα βασικά, υπενθυμίζω ότι το forum απαγορεύει τις συζητήσεις για αποφυγή πληρωμής φόρων κλπ.

 

Στο θέμα σου τώρα, αυτό που συμβαίνει από την αρχή της προηγούμενης βδομάδας είναι ότι οι τελωνειακοί που υπηρετούν στα ΕΛΤΑ σταματούν πολλά δέματα και χρεώνουν ΦΠΑ στην (πραγματική) αξία του αντικειμένου (και όχι τη δηλωμένη στο αυτοκόλλητο και τέλος ΕΛΤΑ που μπορεί να φτάσει τα 12€.

Link to comment
Share on other sites

Ξερω οτι απογορευεται.. δεν ζητησα τροπους αποφυγης..

 

Οταν λες πραγματικη τιμη? Πως θα ξερουν την πραγματικη τιμη? Οσο θελουν θα το κοστολογισουν?

Η απόλαυση ξεκινάει στις 6 ίντσες και εκτοξεύεται στις 6.99...

 🥰 Poco F3 🥰 + Redmi Note 10 pro
 Greek Xiaomi Lovers

Link to comment
Share on other sites

10 χρονια αγοραζω απ εξω, πρωτη φορα μου τσιμπισαν δεμα για εκτελωνισμο.. εχω ξενερωσει απιστευτα.. και το χειροτερο οτι ειναι για φιλο το κινητο.. λετε να με γδυσουν πολυ? Ενα redmi note 3 pro ειναι.. :(

 

Σε καταλαβαίνω απόλυτα.Φαίνεται ότι παράγινε το θέμα με τις αγορές από Κίνα,και κάποιοι ενοχλήθηκαν.Τους δώσαμε κι εμείς αφορμές, με τις κραυγές ενθουσιασμού που βγάζαμε όταν καταφέρναμε να αγοράσουμε κάτι σε πολύ φτηνή τιμή.:(

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

10 χρονια αγοραζω απ εξω, πρωτη φορα μου τσιμπισαν δεμα για εκτελωνισμο.. εχω ξενερωσει απιστευτα.. και το χειροτερο οτι ειναι για φιλο το κινητο.. λετε να με γδυσουν πολυ? Ενα redmi note 3 pro ειναι.. :(

Πότε έγινε άφιξη του δέματος στην χώρα μας?

Link to comment
Share on other sites

21/11

 

Φαινεται οτι οσοι χαρηκαμε, χαρηκαμε.. τωρα απο δω και περα μαλλον θα πεφτει ξεσκισμα.. :(

Η απόλαυση ξεκινάει στις 6 ίντσες και εκτοξεύεται στις 6.99...

 🥰 Poco F3 🥰 + Redmi Note 10 pro
 Greek Xiaomi Lovers

Link to comment
Share on other sites

Ξερω οτι απογορευεται.. δεν ζητησα τροπους αποφυγης..

 

Οταν λες πραγματικη τιμη? Πως θα ξερουν την πραγματικη τιμη? Οσο θελουν θα το κοστολογισουν?

Και άμα αγοράσεις με μεγάλη έκπτωση ,όπως εγώ συνήθως,ή σε Black Friday ,με τιμή 50-60% κάτω,θα σε βάλει να πληρώσεις για το 100%;Που το βρήκαν αυτό;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Κατι ο φοβος για τελωνεια, κατι η μεγαλη πτωση του Ευρω, τελικα αρχιζει και δεν συμφερει...... :(
Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

21/11

 

Φαινεται οτι οσοι χαρηκαμε, χαρηκαμε.. τωρα απο δω και περα μαλλον θα πεφτει ξεσκισμα.. :(

Οοχι,απλώς δεν θα ξανααγοράσω,οπότε θα φάνε καλά....

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα αγοράσω ούτε απο Κίνα αλλά ούτε και απο Ελλάδα με 500% φορολογία και αισχροκέρδεια,να δούμε στο τέλος ποιός θα χάσει περισσότερο.
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα αγοράσω ούτε απο Κίνα αλλά ούτε και απο Ελλάδα με 500% φορολογία και αισχροκέρδεια,να δούμε στο τέλος ποιός θα χάσει περισσότερο.

Φιλε δεν εχουν όλα τα προιοντα εξωφρενικη τιμη σε σχεση με Κινα!

Πηρα για φιλους homtom h7 pro από 92 εως 95 ευρω από Ελλαδα και από Κινα εκανε 77-80 !

Πηρα επισης και 2 cubot note S που και αυτά εκει περιπου ειχαν Ελλαδα και Κινα,και οι φιλοι ουτε περιμεναν 15-20 μερες και εγγυηση εχουν και μπαινει και ο φπα στα ταμεια της καταχρεωμενης Ελλαδας μας!

Link to comment
Share on other sites

Καλά οι κινέζοι έχουν ξεφύγει. Μερικά κινητά, τα έχουν ακριβότερα από Ελλάδα.

 

Στάλθηκε από κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνω για την καταχρεωμενη ελλαδα μας.. αλλα δεν φταιμε εμεις για αυτο.. αλλη την καταχρεωσαν και μεις την πληρωνουμε.. οταν ενα κινητο εχει εστω και 50 λιγοτερο, πλεον για τον ελληνα 50 ευρω ειναι 2.5 μεροκαματα.. οι λαμογιες που γινονται καθημερινα στα τελωνια με καυσιμα κτλ, εχουν εκατομυρια απωλειες, και τους πειραξαμε εμεις που φερνουμε ενα κινητο αραια και που? Ελλαδισταν με ολη την σημασια, μονο αυτο εχω να πω.. Edited by BMW_E36

Η απόλαυση ξεκινάει στις 6 ίντσες και εκτοξεύεται στις 6.99...

 🥰 Poco F3 🥰 + Redmi Note 10 pro
 Greek Xiaomi Lovers

Link to comment
Share on other sites

Φιλε δεν μιλησα για 50ρικο,50 ευρω είναι λεφτα!

Για 15 ευρω εδωσα παράδειγμα ,και για 15 ευρω ακομη και 20-25 αν είναι η διαφορα τιμης Ελλαδας-Κινας πιστευω ότι αξιζει η αγορα από Ελλαδα για ολους τους πιο πανω λογους που ανεφερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλά οι κινέζοι έχουν ξεφύγει. Μερικά κινητά, τα έχουν ακριβότερα από Ελλάδα.

 

Στάλθηκε από κινητό.

Huawei πχ ναι καθος επειδή εισάγετε επισιμα να τι παίζει

Φορολογία κλπ δεν μπαίνει καν κινεζική (22% φπα) ούτε μπαίνει καν διαμεσαλοβιτης στην μέση έτσι μετά την επίσημη εισαγωγή μπαίνει μόνο φπα και κέρδος

Ακριβός το ίδιο κάνουν και στην Κίνα με ίδιο κινητό (με παρόμοιο φπα ουσιαστικά και μεγαλύτερο κύπελλο στην τημη) έτσι βγαίνει παρόμοια τημη

Αν συσκευή δεν εισάγετε επίσημα τότε.. Όποιος το φέρει βάζει

Φπα Κίνας

ΦΠΑ Ελλάδας

Κέρδος διαμεσαλοβιτη

Κέρδος πωλητή

Φόρος εισαγωγής

Μετά διαφορές Κίνας Ελλάδας γίνονται τεράστιες και πολλές φορές και διπλασιες

 

Όσο για την υπερχρεωμενη Ελλάδα που λέτε μην το ψάχνετε ιδιαίτερα... Χώρα ήρθε στο τέλος της

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...