Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η αναμονή για το τελωνείο δεν σημαίνει ότι κατά ανάγκη θα το ανοίξουν. Εμφανίζεται πάντα (τουλάχιστον στα δικά μου δέματα) και κάνει μέχρι και 15 ημέρες να αλλάξει. Τη μία και μοναδική φορά που έπρεπε να στείλω τιμολόγιο κλπ (μετά από πολλές δεκάδες άλλες παραγγελίες) το μήνυμα άλλαξε μέσα σε μια ημέρα. Σύμπτωση; μπορεί.

 

Ανανεώθηκε η κατάσταση του δέματος απ'ότι είδα.

Δεν ξέρω τι σημαίνει, απλά ελπίζω να είμαι τυχερός και να μη χρειαστεί να πληρώσω εκτελωνισμό.

 

1/7/2019, 21:27:10 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ - ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

1/7/2019, 16:03:52 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) - ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)

1/7/2019, 12:51:07 ΕΛΛΑΔΑ - ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

27/6/2019, 10:12:09 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) - ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

21/6/2019, 22:21:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ - ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

21/6/2019, 22:07:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ - ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ

19/6/2019, 12:31:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ - ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Edited by spyrosjudas
Link to comment
Share on other sites

Ανανεώθηκε η κατάσταση του δέματος απ'ότι είδα.

Δεν ξέρω τι σημαίνει, απλά ελπίζω να είμαι τυχερός και να μη χρειαστεί να πληρώσω εκτελωνισμό.

έχει φύγει από το τελωνείο τη γλύτωσες.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλα μην το λες , εμενα ειχε ερθει ταχυδρομιο , παω να τ παρω κ μου λεει 25 ευρο ? τ λετε εεεεεεεε . για πριον αξιας 30 πληρωσα 25 τελωνιο γμτ το στανιο μου :blink::blink: . αλλα κανα 90% δεν εχει χρεωθει .
Xiaomi Mi 9t pro red
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είσαι! Όταν γράφει κλείσιμο από σταθμό εξαγωγής είσαι οκ!

Αν περάσει σου τελώνιο γράφει μήνυμα αρχικά

Αντικείμενο προς εκτελωνισμό

Και μετά

Έξοδος από τελώνιο

Πριν σου γράψει το μήνυμα για το κλείσιμο.

 

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Edited by crAss
Link to comment
Share on other sites

έχει φύγει από το τελωνείο τη γλύτωσες.

 

καλα μην το λες , εμενα ειχε ερθει ταχυδρομιο , παω να τ παρω κ μου λεει 25 ευρο ? τ λετε εεεεεεεε . για πριον αξιας 30 πληρωσα 25 τελωνιο γμτ το στανιο μου :blink::blink: . αλλα κανα 90% δεν εχει χρεωθει .

 

Μια χαρά είσαι! Όταν γράφει κλείσιμο από σταθμό εξαγωγής είσαι οκ!

Αν περάσει σου τελώνιο γράφει μήνυμα αρχικά

Αντικείμενο προς εκτελωνισμό

Και μετά

Έξοδος από τελώνιο

Πριν σου γράψει το μήνυμα για το κλείσιμο.

 

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

 

Έχετε δίκιο, είναι στην Λάρισα τώρα και λογικά θα το έχω μέχρι αύριο το πρωί. Στάθηκα τυχερός!

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς, και η δική μου που έχει φανεί στο σύστημα δεν έχει παραδωθεί ακόμη... Να καταλάβεις ότι βλέπω μόνο την πρώτη ενημέρωση που είναι από 27/5, δηλαδή ότι κάποια στιγμή θα παραλάβει η UPS το δέμα μου και θα το προωθήσει... Υπομονή μόνο και τίποτα άλλο!! Μια γρήγορη και ασφαλή μέθοδο είχε το banggood και την έκανε μην πω τώρα...

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φαίνεται ότι έχουν μπερδέψει τα μπούτια τους οι Κινέζοι με την αλλαγή carrier.

Είχα κάνει ένα chat και με καθησύχασαν,στέλνοντας μου ότι έφυγε στις 19/06 από κει,και δίνοντας μου άλλον tracking number,και σήμερα,έκανα δεύτερο chat,το παρέπεμψαν σε κάποια υπηρεσία δική τους,και σε λίγο μου ήλθε μαιλ ότι το δέμα έχει άλλο αριθμό τώρα,και μου έδωσαν μία λίστα για κάποια εταιρία με τελικό UK,που λέει ότι είναι καθ' οδόν.

Μου φαίνεται ότι θα το φάει το σκοτάδι το δέμα.

Τους έχω πληρώσει και ασφάλιση από πάνω,εκτός από το PayPal,γιατί ισχυρίζονται ότι αποζημιώνουν αμέσως σε περίπτωση απώλειας,χωρίς σούξου μούξου...:mad:

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..... Μπορεί κάποιος φίλος να με βοηθήσει τι σημαίνει αυτό??

Ευχαριστώ!! f9641ac780302673bba86059b808974d.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..... Μπορεί κάποιος φίλος να με βοηθήσει τι σημαίνει αυτό??

Ευχαριστώ!! f9641ac780302673bba86059b808974d.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καλημέρα. Σημαίνει ότι ήρθαν να παραδώσουν το δέμα, δε βρήκαν κάποιον και άφησαν ειδοποίηση...

 

Στάλθηκε από το MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Σημαίνει ότι ήρθαν να παραδώσουν το δέμα, δε βρήκαν κάποιον και άφησαν ειδοποίηση...

 

Στάλθηκε από το MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ευχαριστώ πολύ φίλε!!!

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πήρα χαρτάκι σήμερα από δεματάκι από BG, 20 δολ.Διάρκεια αναμονής 1 μήνας ακριβώς.

Το άλλο,με priority,και αποστολή 12/06 έχει ένα tracking της 01/07/ σε άγνωστο μέρος.

Edited by Theodore41

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Έσπασα ρεκόρ..... Από Κίνα σπίτι μου 5 ημέρες έκανε..... Ρε πάτε καλά..... Θα σας βγει το όνομα....

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Χθες ήλθε χαρτάκι για παραλαβή σήμερα,σε δέμα με αναχώρηση από Κίνα στις 21/06 με air register.Πολύ καλά.Το άλλο δέμα όμως, που έχει φύγει στις 14/06 με priority, τίποτα.

Κοιτώντας όμως τα σχόλια που υπάρχουν στη σελίδα της Royal shipments,καταλαβαίνω ότι το priority όπως το ξέραμε πέθανε, και δεν ξανααγοράζουμε από τον Κινέζο πάλι,αν δεν αλλάξει και πάει στο παλιό.

Σας βάζω μερικά από τα σχόλια για να καταλάβετε τι γίνετε.

Εγώ,έτσι και κλείσει μήνας,θα ανοίξω dispute στην PayPal,και ας τα βρουν οι Κινέζοι με την PayPal.

Alasdair Blee

So it says "accepted by system" and that's it for 15 days! So where is the package? Is it actually on its way yet?

Like · Reply · 4 · 6d

 

Einer von Meinspliff

They deleted all comments...never Order with banggood again.

Like · Reply · 2d

 

Steven Parsons

I'm with you all the way on that, Banggood are RUBBISH!!!

Like · Reply · 1d

 

Steven Parsons

That don't give a toss if you buy from them again or not because if you delete your account, someone else joins!!

Like · Reply · 1d

 

Nagy Zoltán

What is the "Pending"?

Like · Reply · 1d

 

Béres Stefan István

Szia, pending = folyamatban, csak nem pontos a szóhasználat.

Like · Reply · 1d

 

Béres Stefan István

Illetve uton, útközben stb.

Like · Reply · 1 · 1d

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Έσπασα ρεκόρ..... Από Κίνα σπίτι μου 5 ημέρες έκανε..... Ρε πάτε καλά..... Θα σας βγει το όνομα....

 

Ποσο.....ε ναι υπερβολικα γρηγορα φιλε.

Link to comment
Share on other sites

Ποσο.....ε ναι υπερβολικα γρηγορα φιλε.

 

Ελα ντε χαλασαν και αυτοι.........:lol:

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, εχω κανει μια παραγγελια ενα xiaomi απο bangood εδω κ ενα μηνα περιπου κ φυσικα ακομη περιμενω. Μιλησα μαζι τους κ μου εδωσαν ενα λινκ 10000post.com ωστε να δω τη πορεια του δεματος κ μου ειπαν συγνωμη κ κανε υπομονη λιγες ημερες. Η τελευταια κατασταση εδω κ 10 μερες περιπου ειναι "Complete the customs clearance to the transit center".

Απο την εμπειρια σας γνωριζει κανεις να μου πει τι γινεται? Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, εχω κανει μια παραγγελια ενα xiaomi απο bangood εδω κ ενα μηνα περιπου κ φυσικα ακομη περιμενω. Μιλησα μαζι τους κ μου εδωσαν ενα λινκ 10000post.com ωστε να δω τη πορεια του δεματος κ μου ειπαν συγνωμη κ κανε υπομονη λιγες ημερες. Η τελευταια κατασταση εδω κ 10 μερες περιπου ειναι "Complete the customs clearance to the transit center".

Απο την εμπειρια σας γνωριζει κανεις να μου πει τι γινεται? Ευχαριστω πολυ

 

Το πιθανότερο είναι ότι το δέμα βρίσκεται ακόμη στην Κίνα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, εχω κανει μια παραγγελια ενα xiaomi απο bangood εδω κ ενα μηνα περιπου κ φυσικα ακομη περιμενω. Μιλησα μαζι τους κ μου εδωσαν ενα λινκ 10000post.com ωστε να δω τη πορεια του δεματος κ μου ειπαν συγνωμη κ κανε υπομονη λιγες ημερες. Η τελευταια κατασταση εδω κ 10 μερες περιπου ειναι "Complete the customs clearance to the transit center".

Απο την εμπειρια σας γνωριζει κανεις να μου πει τι γινεται? Ευχαριστω πολυ

Eγώ έχω τις εξής δύο εμπειρίες με την Bangood.

1.Δεματάκι με αντικείμενο αξίας 20δολ,ήλθε με τον κανονικό τρόπο,air register,με το tracking number του να δουλεύει κανονικά,σε ένα μήνα.Λογικό.

2.Αντικείμενο παραγγέλθηκε με priority,και δεν έδινε σημεία ζωής,αφού το tracking number δεν δούλευε.

Εκανα chat και μου έστειλαν ένα λινκ από το site που λες κι εσύ,που με πληροφορούσε ότι το δέμα έφυγε από το Hong Kong στις 19/06.Υσέρα πάλι σιωπή.

Ξαναέκανα chat,και μου έδωσαν άλλο λινκ από μία άλλη παγκοσμίως άγνωστη εταιρία Royal shipping,που με πληροφορούσε ότι το δέμα είναι στο δρόμο και έχει σκαναριστεί στις 01/07.1(In Transit (HUB UK - LONGDON)).Από τότε τίποτα πάλι.

Η εταιρία αυτή φαίνεται να έχει σχέση με την Πολωνία,γράφει και Κινέζικα στο σάιτ,και μιλάει για UK .Μιλάμε για μία τρέλα.

Διαβάζοντας τα σχόλια που εχουν γράψει διάφοροι πελάτες από κάτω,βλέπω ότι όλοι βρίζουν, και κατηγορούν την εταιρία ότι είναι απατεώνες.

Συμπέρασμα.

Η Banggood,για λόγους που δεν γνωρίζουμε,πιθανόν λόγους κόστους,εγκατέλειψε την παλιά εταιρία, και δουλεύει με αυτή την απαράδεκτη εταιρία,χωρίς να υπολογίζει ότι οι πελάτες είναι δυσαρεστημένοι.Δεν ξέρω αν έχουν τρελαθεί,πάντως με τα μυαλά αυτά,απλώς θα χάσουν τους πελάτες τους.Εγώ πχ,δεν πρόκειται να ξανααγοράσω τίποτα πάνω από τα 20δολ ,που θα τα στέλνω με το κανονικό ταχυδρομείο.Και τους έχω δώσει αρκετά λεφτά τα τελευταία χρόνια.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει παιδιά έκαναν κάποιες δοκιμές εκεί στο bangood για priority με άλλη εταιρεία και προφανώς δεν λέει, σε κάποιους έκατσε αυτό και περιμένουν. Εγώ πάλι έκανα παραγγελία ένα mi9 και είχα και κάτι παπούτσια σε pre-order και τα δύο με pdm και έφυγαν με μία μέρα διαφορά και τα δύο με το παλιό και καλό NL και σε δύο εβδομάδες παρέλαβα.

Για τον φίλο από πάνω που θέλει να κάνει dispute σε ένα μήνα σε συμβουλεύω να μην το κάνεις. Το dispute θα κάνεις μετά από 60 μέρες για να έχεις το πάνω χέρι. Σε 30 μέρες το PayPal δεν θα κάνει τίποτα με δέμα που στο tracking φαίνεται ότι ταξιδεύει και αν κλείσει το dispute μετά δεν ξανά ανοίγει.

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

λοιπον μια χαρα ειναι πες μου τυχερο σε 30 μερες παρηγγηλα μι9 s55 σκουπα xiaomi ηρθαν ολα κομπλε χωρις τελιωνεια και ιστοριες ηρθαν ελλαδα με τα παρεδωσαν η γενικη ταχυδρομικη banggood.για εμενα μαλσακια εκανε επρεπε να το αφηση με nl post και ολα κομλπε βεβαια εφαγαν τα βρισυδια και απο εμενα ειπαν θα το αλλαξουν παλι.

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, εχω κανει μια παραγγελια ενα xiaomi απο bangood εδω κ ενα μηνα περιπου κ φυσικα ακομη περιμενω. Μιλησα μαζι τους κ μου εδωσαν ενα λινκ 10000post.com ωστε να δω τη πορεια του δεματος κ μου ειπαν συγνωμη κ κανε υπομονη λιγες ημερες. Η τελευταια κατασταση εδω κ 10 μερες περιπου ειναι "Complete the customs clearance to the transit center".

Απο την εμπειρια σας γνωριζει κανεις να μου πει τι γινεται? Ευχαριστω πολυ

 

Ψάξτο εδώ, πιθανότατα θα σου εμφανίσει περισσότερες πληροφορίες (στη περίπτωσή μου αυτό ισχύει τουλάχιστον)

http://parcelsapp.com/en/

 

Σε μένα 3 / 4 παραγγελίες στάλθηκαν με το νέο τρόπο/μεταφορική, η 1 / 4 με το παλιό NL Post.

..τη τελευταία τη παρέλαβα (μέσω ΕΛΤΑ), αν και δεν ήταν η πρώτη παραγγελία, τις άλλες τις περιμένω (η πρώτη άργησε πολύ, οι άλλες δυο την έχουν προφτάσει)

 

Από τις παραπάνω 3, οι 2 εμφανίζονται να έρχονται μέσω Αγγλίας, ενώ η 3η μέσω Πολωνίας.

Edited by vgiozo
Link to comment
Share on other sites

Ψάξτο εδώ, πιθανότατα θα σου εμφανίσει περισσότερες πληροφορίες (στη περίπτωσή μου αυτό ισχύει τουλάχιστον)

http://parcelsapp.com/en/

 

Σε μένα 3 / 4 παραγγελίες στάλθηκαν με το νέο τρόπο/μεταφορική, η 1 / 4 με το παλιό NL Post.

..τη τελευταία τη παρέλαβα (μέσω ΕΛΤΑ), αν και δεν ήταν η πρώτη παραγγελία, τις άλλες τις περιμένω (η πρώτη άργησε πολύ, οι άλλες δυο την έχουν προφτάσει)

 

Από τις παραπάνω 3, οι 2 εμφανίζονται να έρχονται μέσω Αγγλίας, ενώ η 3η μέσω Πολωνίας.

Καλημέρα.

Εγώ έχω παραγγείλει με priority από τις 12/06, και το δέμα βρίσκεται στην Αγγλία με μία άθλια εταιρία,(όπως είδα στο βρισίδι που ρίχνουν όλοι που γράφουν σχόλια στο site της), σε κάποιο hub,αλλά αυτό που είδα,είναι ότι γράφει βάρος 0.1Kg,ενώ είναι πάνω από 2Kg.

Να τους γράψω κάτι γι' αυτό,ή να το αφήσω και να περιμένω τις 55 ημέρες για να κάνω dispute;

Kai μετά,αν έλθει κάτι άλλο,που να ζυγίζει 0.1Kg, κάτι που προφανώς φαίνεται και με το χέρι ότι δεν είναι 2Kg,τι κάνω,το αφήνω στο Ταχυδρομείο και φεύγω;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι πρέπει να περιμένεις και, αν δεν ξεκαθαρίσει το θέμα κοντά στους 2 μήνες, τότε ανοίγεις θέμα στο Paypal.

Δεν θα σε ωφελήσει τώρα να συζητήσεις το θέμα του βάρους, αφού είναι μικρής σημασίας στο μεγάλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι πρέπει να περιμένεις και, αν δεν ξεκαθαρίσει το θέμα κοντά στους 2 μήνες, τότε ανοίγεις θέμα στο Paypal.

Δεν θα σε ωφελήσει τώρα να συζητήσεις το θέμα του βάρους, αφού είναι μικρής σημασίας στο μεγάλο θέμα.

 

Εκανα chat και μου είπε να περιμένω μέχρι τις 21 Αυγούστου,(σύνολο 70 ημέρες δηλαδή),γιατί,λέει, καθυστέρησαν στο τσεκάρισμα του Τελωνείου στην Αγγλία.Μετά,θα πάει στην Πολωνία,και από κει θα έλθει εδώ.Ζήσε Μάη μου να φας τριφύλλι δηλαδή...:mad:

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...