Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 930


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Oχι δεν εχω screen protector αν εννοεις αυτο.

το προβλημα ειναι στην συναρμολογηση της συσκευης...Το ανοιξαν..δεν το εκλεισαν σωστα κ η οθονη πανω δεξια εξεχει λιγο.Οταν την παταω σε αυτο το σημειο δουλευει κανονικα για 5 λεπτα μεχρι να ξεκολλησει καλα...

Αυτο μπερδευει τον αισθητηρα με αποτελεσμα να δημιουργειται αυτο το προβλημα.

Σε ξενα forum που διαβασα αυτο λυνεται με ολικη αλλαγη οθονης μαζι με το πλαισιο γιατι ειναι κολλημενα.

Αυριο το παω γερμανο και σας ενημερωνω...

 

Είναι ανασηκωμένη και η οθόνη? Στη θέση σου θα ζήταγα όχι απλά αλλαγή οθόνης αλλά καινούργιας συσκευής. Δεν ξέρεις τι άλλο δεν δουλεύει σωστά.

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Είναι ανασηκωμένη και η οθόνη? Στη θέση σου θα ζήταγα όχι απλά αλλαγή οθόνης αλλά καινούργιας συσκευής. Δεν ξέρεις τι άλλο δεν δουλεύει σωστά.

 

Πολυ λιγο.Ισα που φαινεται με γυμνο ματι.Αλλα το καταλαβαινω γιατι οταν την παταω στην ακρη μετα το κινητο δουλευει κανονικα.

Εννοειται πως θα ζητησω αντικατασταση συσκευης και επισης δεν μπορω να περιμενω απο την αρχη αλλεσ 25 μερες χωρις να εχω κινητο.Ειναι απαραδεκτο αυτο και δικο τους λαθος.

Οποτε ας κοψουν το λαιμο τους αυριο να μου βρουν μια λυση...

Να πω οτι η μπαταρια του και με 8.1 και με 10αρια δεν κραταει ποτε πανω απο 7 ωρες....Το lg g2 που ειχα πριν κρατουσε γυρω στις 20.

Παιχνιδια δεν παιζω ουτε youtube...facebook,viber,whatsap και 4g συνεχεια ανοιχτο....

Δεν ειμαι φαν κανενος κινητου κ καμιας εταιριας αλλα μπορω να μπω οτι μεχρι στιγμης η microsoft στον τομεα των κινητων με εχει απογοητευσει απιστευτα...

Link to comment
Share on other sites

Πολυ λιγο.Ισα που φαινεται με γυμνο ματι.Αλλα το καταλαβαινω γιατι οταν την παταω στην ακρη μετα το κινητο δουλευει κανονικα.

Εννοειται πως θα ζητησω αντικατασταση συσκευης και επισης δεν μπορω να περιμενω απο την αρχη αλλεσ 25 μερες χωρις να εχω κινητο.Ειναι απαραδεκτο αυτο και δικο τους λαθος.

Οποτε ας κοψουν το λαιμο τους αυριο να μου βρουν μια λυση...

Να πω οτι η μπαταρια του και με 8.1 και με 10αρια δεν κραταει ποτε πανω απο 7 ωρες....Το lg g2 που ειχα πριν κρατουσε γυρω στις 20.

Παιχνιδια δεν παιζω ουτε youtube...facebook,viber,whatsap και 4g συνεχεια ανοιχτο....

Δεν ειμαι φαν κανενος κινητου κ καμιας εταιριας αλλα μπορω να μπω οτι μεχρι στιγμης η microsoft στον τομεα των κινητων με εχει απογοητευσει απιστευτα...

 

Εάν το G2 σου κρατούσε 20 ώρες, τότε δεν μπορώ να φανταστώ πως το 930 θα κρατούσε πάνω από 7 :lol: :lol: :lol:

Πέρα από την πλάκα σε βαριά χρήση δεν αντέχει η μπαταρία του, και ειδικά με messenger, viber, WhatsApp ακόμα και με την κάμερα (αυτό λογικό, όλα τα κινητά τελευταίας τεχνολογίας έχουν πρόβλημα με την κάμερα και την μπαταρία).

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ τον agelo mo,και τον niothero. Θα το δοκιμάσω περισσότερο για το βοντεο που γράφει με βαθύ ήχο.

πριν την αλλαγη της ROM εκανα ενα τεστ απο το product suport tool τα μικροφωνα. τεσσερα στο συνολο, τ μικροφωνα 1 και 2 ''καμπανα'' τα μικροφωνα 3 και 4 λες και ειναι απο το πηγαδι. θα κανω το τεστ παλι και μετα την αλλαγη της rom.

 

Αν έκανες hardware test, δεν θα αλλάξει κάτι η rom...

 

 

Είχα πει και για την μωβίλα της οθόνης όταν το είχα πάρει. Είχε αρχικά Wind IT... Το γύρισα σε Αγγλικό και άλλαξε όλη η οθόνη. Το μωβ συνεχίζει να υπάρχει αλλά η κατάσταση είναι πολύ καλύτερη από αρχικά.

 

Εμένα τα μικρόφωνα δεν έχουν θέμα πάντως. Τώρα τι παίζει απο software, ο θεός και η ψυχή τους... Θα δείξει.

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Να κάνουμε ένα poll να δούμε πόσοι, έστω εδώ στο myphone, έχουν πρόβλημα με το 930;

Μετά το πρόβλημα με το μικρόφωνο, με μια πιο προσεκτική μάτια, βλέπω πως στο κάτω μέρος, η οθόνη είναι ένα χιλιοστό πιο ψηλά από το πάνω μέρος, σε σχέση με την κάσα αλουμινίου. Είναι και αυτό πρόβλημα ή είναι φυσιολογικό; Αν είναι πρόβλημα, μπορώ να ζητήσω αντικατάσταση συσκευής;

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

@cb600f

 

Όσο το είχα εγώ το τηλέφωνο, αγορασμένο από Wind, περίπου 10 μήνες δεν μου παρουσίασε πρόβλημα πουθενά. Μόλις το πούλησα όμως, ο Νίκος που το αγόρασε μέλος κι αυτός του Myphone, με ενημέρωσε πως κι αυτός αντιμετώπισε το ίδιο πρόβλημα με τα μικρόφωνα. Έχω καιρό να επικοινωνήσω μαζί του και δεν ξέρω τι έκανε τελικά. Αν και μου είχε πει πως με την εγγύηση θα πήγαινε να το φτιάξει.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Κάτι συμβαίνει. Δεν είναι δυνατόν τόσοι άνθρωποι να λένε όπως έχουν πρόβλημα.

Όλες οι συσκευές βγάζουν φυσικά προβλήματα. Το θέμα είναι η συχνότητα και το πόσο εύκολα λύνονται, αν λύνονται. Αν έχει πουλήσει λίγα τεμάχια, αυτό μεταφράζεται σε ακόμη μεγαλύτερη συχνότητα. Δεν μπορούμε να αναφέρουμε συσκευές με εκατομμύρια πωλήσεις και εμφάνηση ποσοστού βλαβών στο 1% ή 0.01%. Σε Nokia care μου είπαν πως δεν τα πιάνουν στα χέρια τους καν. Φεύγουν έξω απευθείας και αυτή είναι η πολιτική. Ας ψάξει κάποιος ποια είναι ή πολιτική πχ της procordia.

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω και εγώ πως η οθόνη πάνω-αριστερά είναι ξεκολλημένη από το πλαίσιο, προεξέχει 1-2 mm και "παίζει"...όταν την πιέσω με το δάχτυλο έρχεται για λίγο στη θέση της και μετά ξανασηκώνεται...

Ελπίζω ο proximity sensor να είναι από την άλλη μεριά.

Πολλά προβλήματα πάντως από πολύ κόσμο.

Έχω εδώ και 1 εβδομάδα στα χέρια μου το 735 ως εφεδρική συσκευή και το έχω ερωτευτεί...αν εξαιρέσουμε την -ελάχιστα- πιο αργή συμπεριφορά και την -λίγο- κατώτερη κάμερα, είναι ακριβώς αυτό που θα έπρεπε να είναι το 930 εξαρχής....με 100 Ευρώ!!!

iPhone 3GS - iPhone 4s - Nokia Lumia 735 - Nokia Lumia 930 - Lumia 650 - Lumia 950 XL

iPad 2 Samsung Galaxy Tab Pro 8.4

Link to comment
Share on other sites

το μεγαλύτερο προβλημα ειναι ότι βγάζει τα ίδια προβλήματα σε όλους το στέλνεις για επισκευή και σε λίγο καιρό έχει το ίδιο θέμα
Link to comment
Share on other sites

Τώρα να πω πως το 635 που έχω είναι καλύτερο από το 930 ή θα με πείτε υπερβολικό.

 

Εγώ θα σου πω να ανταλλάξουμε το 930 σου με ένα 635 και να μου δώσεις και διαφορά....:lol: :lol:

Θα είχε ενδιαφέρον ένα poll για το πόσοι έχουν προβλημα και πόσοι όχι.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πω να ανταλλάξουμε το 930 σου με ένα 635 και να μου δώσεις και διαφορά....:lol: :lol:

Θα είχε ενδιαφέρον ένα poll για το πόσοι έχουν προβλημα και πόσοι όχι.

Αν είναι με το 1g ram, είμαι μέσα. Θα σου δώσω και λεφτά γιατί θα με απαλλάξεις.

Έχεις διορία... Μισή ώρα να απαντήσεις εδώ.

Άντε με την **** που πέταξα και λεφτά.

Edit: το άλλαξα μόνος μου OK mods;

Link to comment
Share on other sites

Θα σε πούμε υπερβολικό... :rtfm:

Τουλάχιστον δεν χάλασε και του φέρθηκα πολύ άσχημα.

Edit: πέρασε και η ώρα, άρα άκυρη ή τράμπα lol

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

Τελικα μονο σε μενα,εκτος ολων των αλλων προβληματων,εβγαλε προβλημα και με τα hans free; οτι hans free και να βαλω δεν με ακουν,χωρις αυτα ολα μια χαρα. Το εχω μετανιωσει που το πηρα γιατι δουλευα ολο το καλοκαιρι σερβιτορος για να το αγορασω και τωρα τα πεταξα τα λεφτα μου σε εναν τενεκε. Θα περιμενω να ερθει το 535 απο το σερβις και το 930 το χαριζω. Στην κληση οποτε θυμαται δουλευει ο αισθητηρας για το σβυσιμο της οθονης,τα μικρωφωνα δεν λειτουργουν ουτε στην ανοιχτη ακροαση ουτε στο βιντεο (την να την κανω την 20αρα καμερα οταν τραβαει βιντεο σαν βουβου κινηματογραφο....),δεν δουλευει κανενα hans free επανω στην συσκευη,το καλοκαιρι δεν μπορεις να το πιασεις λογο θερμοκρασιας που ανεβασει. Η μπαταρια του τελειωνει πιο γρηγορα απο την μπυρα που θα πιω στην καφετερεια.
Nokia 5800,Nokia Lumia 930,Microsoft Lumia 535 DS,Vernee Apollo Lite,Nokia 6.1 , xiaomi mi 9T
Link to comment
Share on other sites

Χάρισέ το μου!!! Σου πληρώνω τα μεταφορικά...

 

Με hans christian andersen δοκίμασες? :lol:

 

Παραλίγο να ήσασταν ισοπεδωτικοί... μηδενιστές. ΥΟ!!!

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Τελικα μονο σε μενα,εκτος ολων των αλλων προβληματων,εβγαλε προβλημα και με τα hans free; οτι hans free και να βαλω δεν με ακουν,χωρις αυτα ολα μια χαρα. Το εχω μετανιωσει που το πηρα γιατι δουλευα ολο το καλοκαιρι σερβιτορος για να το αγορασω και τωρα τα πεταξα τα λεφτα μου σε εναν τενεκε. Θα περιμενω να ερθει το 535 απο το σερβις και το 930 το χαριζω. Στην κληση οποτε θυμαται δουλευει ο αισθητηρας για το σβυσιμο της οθονης,τα μικρωφωνα δεν λειτουργουν ουτε στην ανοιχτη ακροαση ουτε στο βιντεο (την να την κανω την 20αρα καμερα οταν τραβαει βιντεο σαν βουβου κινηματογραφο....),δεν δουλευει κανενα hans free επανω στην συσκευη,το καλοκαιρι δεν μπορεις να το πιασεις λογο θερμοκρασιας που ανεβασει. Η μπαταρια του τελειωνει πιο γρηγορα απο την μπυρα που θα πιω στην καφετερεια.

 

Το γυρησα στα 8.1 ,το θεμα μα τα hans free διορθωθηκε. Επησης βελτιωθηκε και η εγγραφη ηχου στο βιντεο,στην ανοιχτη ακροαση ομως με ακουν "βαθια"

Edited by MAZ207
Nokia 5800,Nokia Lumia 930,Microsoft Lumia 535 DS,Vernee Apollo Lite,Nokia 6.1 , xiaomi mi 9T
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδες λέω να ψαχτούμε λίγο με το soft στο 930 μήπως είναι εκεί τελεικα το θέμα! Το πρόβλημα με τα μικροφωνακια??
Link to comment
Share on other sites

Με windows 10 to δεν είχα ούτε ανοιχτή ακρόαση, ούτε ήχο σε βίντεο (και κατακόρυφο και οριζόντιο). Με 8.1 από το recovery tool της Microsoft, αλλά και μια σκανδιναβική ρομ, δεν έχω ανοικτή ακρόαση και ήχο σε κατακόρυφο βίντεο. Σε οριζόντιο βίντεο έχω ήχο μόνο από ένα μικρόφωνο. Κατέληξα στο συμπέρασμα ότι τα πάνω εμπρός και πίσω μικρόφωνα είναι χαλασμένα - καμένα και το κάτω πίσω δουλεύει ανάλογα με το αν έχεις 8.1 ή 10. Το κάτω εμπρός δουλεύει πάντα... Σήμερα το απόγευμα πάω σε Nokia care για επισκευή. Αγορασμένο πέρσι από τη wind με την προσφορά που είχε στα 300€. Όταν γυρίσει με το καλό από το service μάλλον θα το δώσω στη γυναίκα μου και θα επιστρέψω σε android... Γλυκοκοιτάζω ένα xiaomi...
Link to comment
Share on other sites

Μολις γυρισα απο το Γερμανο.

Πηγα την συσκευη...Του ειπα οτι μολις την πηρα απο σερβις και γυρισε με καινουριο προβλημα.

Εκανα κληση για να του δειξω το προβλημα της οθονης οτι κλεινει και δεν ανοιγει οταν κανεις κληση.

Μετα πατησε δεξια πανω στην οθονη κ δουλευε κανονικα...Κ ο κυριος εξυπνος μου ειπε οτι δεν εχει προβλημα κ απλα ειχε κολλησει...

Του εξηγησα οτι μετα απο 5 λεπτα που θα σηκωθει λιγακι απο την θεση της η οθονη παλι τα ιδια θα κανει...

Το πηρε για να το ξαναστειλει για σερβις παλι...Ενα μηνα ξανα χωρις κινητο...

Του ειπα οτι δεν γινεται να μεινω ακομα ενα μηνα χωρις κινητο...

Ειπε οτι δεν μπορει να κανει κατι αλλο...

Αν θελω λεει να το παω στη νοκια μονος μου...

Δεν φταιει αυτος αλλα και η αντιμετωπιση τους ειναι απαραδεκτη...

Τα λεφτα μου δεν τα εδωσα στην νοκια αλλα στο γερμανο....

Τελοσπαντων σε ενα μηνα που θα εχω εξελιξεις τα ξαναλεμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαστε καθόλου υπερβολικοί. Το τηλέφωνο είναι ***. Μόλις ρώτησα και έναν εδώ στην δουλειά που δεν ασχολείται και πολύ, αν τον ακούν με ανοιχτή ακρόαση. Μαντέψτε την απάντηση.

 

Για τον φίλο πιο πάνω που κοιτάει Android. To Mi5 να πάρεις μόλις βγει τον Φεβρουάριο.

Edited by niotheros
Οφείλουμε να εκφραζόμαστε κόσμια
Link to comment
Share on other sites

Μολις γυρισα απο το Γερμανο.

Πηγα την συσκευη...Του ειπα οτι μολις την πηρα απο σερβις και γυρισε με καινουριο προβλημα.

Εκανα κληση για να του δειξω το προβλημα της οθονης οτι κλεινει και δεν ανοιγει οταν κανεις κληση.

Μετα πατησε δεξια πανω στην οθονη κ δουλευε κανονικα...Κ ο κυριος εξυπνος μου ειπε οτι δεν εχει προβλημα κ απλα ειχε κολλησει...

Του εξηγησα οτι μετα απο 5 λεπτα που θα σηκωθει λιγακι απο την θεση της η οθονη παλι τα ιδια θα κανει...

Το πηρε για να το ξαναστειλει για σερβις παλι...Ενα μηνα ξανα χωρις κινητο...

Του ειπα οτι δεν γινεται να μεινω ακομα ενα μηνα χωρις κινητο...

Ειπε οτι δεν μπορει να κανει κατι αλλο...

Αν θελω λεει να το παω στη νοκια μονος μου...

Δεν φταιει αυτος αλλα και η αντιμετωπιση τους ειναι απαραδεκτη...

Τα λεφτα μου δεν τα εδωσα στην νοκια αλλα στο γερμανο....

Τελοσπαντων σε ενα μηνα που θα εχω εξελιξεις τα ξαναλεμε!!!

 

Τα λεφτά τα έδωσες μεν στον Γερμανό αλλά σε αυτόν του το πούλησε (ως απροβλημάτιστο φυσικά) η Nokia άρα αυτή πρέπει να λογοδοτήσει σε σένα.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με windows 10 to δεν είχα ούτε ανοιχτή ακρόαση, ούτε ήχο σε βίντεο (και κατακόρυφο και οριζόντιο). Με 8.1 από το recovery tool της Microsoft, αλλά και μια σκανδιναβική ρομ, δεν έχω ανοικτή ακρόαση και ήχο σε κατακόρυφο βίντεο. Σε οριζόντιο βίντεο έχω ήχο μόνο από ένα μικρόφωνο. Κατέληξα στο συμπέρασμα ότι τα πάνω εμπρός και πίσω μικρόφωνα είναι χαλασμένα - καμένα και το κάτω πίσω δουλεύει ανάλογα με το αν έχεις 8.1 ή 10. Το κάτω εμπρός δουλεύει πάντα... Σήμερα το απόγευμα πάω σε Nokia care για επισκευή. Αγορασμένο πέρσι από τη wind με την προσφορά που είχε στα 300€. Όταν γυρίσει με το καλό από το service μάλλον θα το δώσω στη γυναίκα μου και θα επιστρέψω σε android... Γλυκοκοιτάζω ένα xiaomi...

 

Τα λεφτά τα έδωσες μεν στον Γερμανό αλλά σε αυτόν του το πούλησε (ως απροβλημάτιστο φυσικά) η Nokia άρα αυτή πρέπει να λογοδοτήσει σε σένα.

 

Δεν συμφωνω.Ο Κυριος Γερμανος πηρε τα λεφτα μου...Αυτος θα πρεπει να με εξυπηρετησει σωστα...

Δλδ αν παρω ενα γαλα απο το σουπερμαρκετ και ειναι χαλασμενο θα το παω στη μαμα εταιρια για να βρω το δικιο μου??

Υπευθυνος για την εγγυηση ειναι αυτος που το πουλαει,αν δεν μπορει να παρεχει αυτες τις υπηρεσιες ας το κλεισουν το μαγαζακι...

Παλιοτερα τους κυνηγουσα μεχρι τελους...Τωρα δυστυχως δεν υπαρχει ουτε χρονος ουτε κεφι...

Μακαρι να βγω λαθος αλλα προβλεπω το κινητο να γυρισει παλι πισω χαλασμενο...

Εννοειται βεβαια οτι σε αυτη την περιπτωση δεν θα φυγω απο το μαγαζι αν δεν παρω ολα τα λεφτα μου πισω...

Link to comment
Share on other sites

Για το γάλα συγκεκριμένα θα πάρεις τηλέφωνο στο ανάλογο τμήμα του εργοστασίου, που είναι και γραμμένο στην συσκευασία. Εκεί θα σου ζητήσουν τον αριθμό που γράφει δίπλα στην ημερομηνία λήξης και θα το ελέγξουν με τα αντιδείγματα που κρατάνε. Αν χρειαστεί, το εργοστάσιο μπορεί να βρει και τα πιο απίθανα πράγματα για το αν φταίει κάτι με το γάλα της ημέρας εκείνης, την διαδικασία παραγωγής ή φταίς εσύ. Άλλο το γάλα, άλλο το 930.

 

Edit: τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα (για να κάνουμε και λίγο πλάκα) το γάλα και το 930 έχουν ένα κοινό. Έχουν ημερομηνία λήξης. Μάλλον το UHT κρατάει περισσότερο.

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνω.Ο Κυριος Γερμανος πηρε τα λεφτα μου...Αυτος θα πρεπει να με εξυπηρετησει σωστα...

Δλδ αν παρω ενα γαλα απο το σουπερμαρκετ και ειναι χαλασμενο θα το παω στη μαμα εταιρια για να βρω το δικιο μου??

Υπευθυνος για την εγγυηση ειναι αυτος που το πουλαει,αν δεν μπορει να παρεχει αυτες τις υπηρεσιες ας το κλεισουν το μαγαζακι...

Παλιοτερα τους κυνηγουσα μεχρι τελους...Τωρα δυστυχως δεν υπαρχει ουτε χρονος ουτε κεφι...

Μακαρι να βγω λαθος αλλα προβλεπω το κινητο να γυρισει παλι πισω χαλασμενο...

Εννοειται βεβαια οτι σε αυτη την περιπτωση δεν θα φυγω απο το μαγαζι αν δεν παρω ολα τα λεφτα μου πισω...

 

Τα μπερδεύεις. Το γάλα έφυγε σωστό από το εργοστάσιο αλλά με ευθύνη του καταστήματος έληξε και το πήρες χαλασμένο. Στην περίπτωσή σου, εσυ πλήρωσες τον Γερμανό κι απο αυτόν θα ζητήσεις αντικατάσταση. Αυτός με την σειρά του πλήρωσε την Nokia κι απο αυτή θα ζητήσει αντικατάσταση. Οπότε τελικός αποδέκτης της ζημιάς και υπεύθυνος για αντικατάσταση ειναι η Nokia.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...