Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

το system app "com.mediatek" τι κανει ξερει κανεις?εχω παρατηρησει οτι του αρεσει να μενει αρκετη ωρα ανοιχτο οποτε ανοιγει.Αλλα δεν ξερω ποιο app η service το ανοιγει για να δω αν ειναι ok να το βαλω στην hit list του servisely.

 

 

 

Επισης για οποιον ενδιαφερεται το obbonsd εκανε update και υποστηριζει και μεταφορα των obb σε lollipop roms καθως και των android/data πλεον

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

το system app "com.mediatek" τι κανει ξερει κανεις?εχω παρατηρησει οτι του αρεσει να μενει αρκετη ωρα ανοιχτο οποτε ανοιγει.Αλλα δεν ξερω ποιο app η service το ανοιγει για να δω αν ειναι ok να το βαλω στην hit list του servisely.

 

 

 

Επισης για οποιον ενδιαφερεται το obbonsd εκανε update και υποστηριζει και μεταφορα των obb σε lollipop roms καθως και των android/data πλεον

 

com.mediatek.???? τί?

 

 

ΤΕΛΕΙΟ ΝΕΟ... Άλλο ένα bug της λολλιποπ, εξαλείφεται.. :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σχετικά με το πρόβλημα που αναφέρθηκε με την απωλεια και μη επαναφορά δικτυου 3g μετά από κατάσταση sleeping mode, εφτιαξα αυτό το ζιπάκι.

 

https://mega.nz/#!gcg2FISZ!pLBJfmaG8s-ILVsLCWKO7uifZ6lTCcKrLKVq8sqkz-M

Το δοκίμασα στο δικό μου, είναι τα αρχεία τηλεφωνίας/βιβλιοθηκες από την μανίσια 4.4.035.P0.150323.8297W.

Συνδέθηκε αμέσως σε Η+

Το άφησα μισή ώρα στο Η+, δεν το πείραξα για να πέσει σε sleeping mode. Οταν ξανα άναψα την οθόνη, είδε ξανά Η+.

Σε αυτή την ρύθμιση..

http://s22.postimg.org/vdwzrh1nl/Screenshot_2016_01_11_22_15_42.png

jpg images

Δεν δοκίμασα μεγαλυτερο χρονικό διάστημα, δεν ξέρω τι έκανε το τηλέφωνο, όση ωρα ήταν σβηστή η οθόνη.

 

Οσοι έχουν θέμα, ας κάνουν μία δοκιμή. Στην χειρότερη, δεν θα κάνει τίποτα..

 

 

εδιτ: Για φωτογραφίες, δοκίμασα την Snap camera HDR.. Πραγματικά, αξίζει να την αγοράσεις.. Τέλειες φωτο, γρήγορο φοκους, παμπολες ρυθμισεις και αυτοματοποιήσεις.. Είχα ποστάρει λινκ με σχόλια, σε προηγούμενη σελίδα. Δοκιμάστε την

 

σε περίπτωση που δεν λειτουργήσει σωστά, αυτό είναι το ζιπ επαναφοράς στην προηγούμενη κατάσταση (αυτή της cyanogen)

https://mega.nz/#!gE5iRZRS!TVJibwcR3qIDSzZVLCjAamZFyMx03BkPVS4uQD9o7JQ

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ jpower. Για κάποιο λόγο από σήμερα δεν λειτουργεί το + στα κουμπιά. Τι στο καλό συνέβει; Μονο το patchaki έβαλα και τώρα που το έβγαλα δεν επανήλθε
Link to comment
Share on other sites

com.mediatek.????

 

σκετο..! Το better battery stats το δειχνει απλα com.mediatek και το titanium com.mediatek 4.4.2 eng.builder 2007.1416906501

 

 

Δεν ξεκιναει μονο του με το boot αλλα οταν ανοιγεις καποια συγκεκριμενη εφαρμογη συστηματος που δεν εχω καταλαβει ποια.Απλα μετα μενει αναμενο ωρα και δεν πεφτει για υπνο οποτε θελω να μαθω τι το ανοιγει

 

 

 

 

Παρτε και μια λιστα με ποιες system apps μπορουμε να σβησουμε εντελως,να αντικαταστησουμε η που δεν πρεπει να πειραξουμε.

 

Ισχυει και για mediatek aosp roms αλλα και για cm based

 

http://www.chinaphonearena.com/forum/Thread-Let-s-create-a-list-of-apps-safe-to-remove-on-a-stock-iNew-V3-Plus?pid=38389

Link to comment
Share on other sites

Οκ.. Αζουλι, θα το κοιτάξω.. Νομίζω ότι έχει να κάνει κατι με servers της MediaTek. Με είχε απασχολήσει παλαιότερα σε inew v3.

 

Σχετικά με το 3g. Με το τελευταίο πατς, της προηγούμενης σελίδας, εχω +1 γραμμή σήματος σε ίδιο σημείο, το 3g παίζει πολυ καλύτερα και επιπλέον, κάνοντας το γνωστό πείραμα με το φουρνακι μικροκυμάτων, που περιεγραψα τις προάλλες, και αφήνοντας το για 3/4 της ώρας χωρίς σήμα, με το που το έβγαλα, κατευθείαν Η+...

 

Δεν ξερω τι να πω....

Είναι, πλέον, θέμα κινητής

Παιδιά, η ρομ που παρουσιασα, δεν είναι αυτή του χδα. Ουτε του mtkroms..

Οτι πατς κι αν δινω, δεν το κάνω Download από το χδα ή αλλού και το πασαρω ετσι..

 

Διαβαζω τι πρόβλημα λύνει και προσαρμόζω την ιδέα, εφοσον υπάρχει σχετικό πρόβλημα, στα δικά μου δεδομένα.

Συνήθως, χρειάζεται να Φλασαρω πολλές φορές για να βρω την σωστή φόρμουλα.

Εχω λιώσει το τηλέφωνο, και η μπαταρία μου πλέον παραδίδει πνεύμα....

 

Εδιτ :

Επανελαβα το πείραμα... Για μισή ώρα εκτός με data ανοιχτά... Με την έξοδο από φουρνακι, έβγαλε Ε για 2 δευτερόλεπτα και αμέσως Η+...

Δεν υπάρχει θέμα..

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

εβαλα την τελευταια iNew v3 plus χθες

http://www.needrom.com/download/aosp-inew-v3-plus/

 

Η βασικη διαφορα ειναι η μπαταρια,μου δωσε 5.5 ωρες screen on (απο 95% μεχρι 1%) με συνεχομενη χρηση (3g only browsing,youtube,ανοιγμα κλεισιμο 150 περιπου εφαρμογων για ελεγχο της rom,wifi/gps στο on,cwm backups και αρκετα reboots ενδιαμεσα)

 

Μπορω να πω πολυ καλη η μπαταρια..επισης ειναι πιο γρηγορη η φορτιση απο την προηγουμενη version.Εννοειται οτι λειτουργουν ολα,δεν εχει bugs.

 

Σε συνδιασμο με τα animations στο 0.5 απο developer options και seeder ειναι η πιο γρηγορη aosp που εχω βαλει

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Οκ.. Αζουλι, θα το κοιτάξω.. Νομίζω ότι έχει να κάνει κατι με servers της MediaTek. Με είχε απασχολήσει παλαιότερα σε inew v3.

.

 

Σωστά.. Νομίζω..

http://s16.postimg.org/o3606cddx/Screenshot_2016_01_12_15_32_29.png

 

https://www.china-devices.com/topic/859-question-removing-mediatek-apks/

Πάρε ένα νανροιδ και πάγωσε το.

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

το system app "com.mediatek" τι κανει ξερει κανεις?εχω παρατηρησει οτι του αρεσει να μενει αρκετη ωρα ανοιχτο οποτε ανοιγει.Αλλα δεν ξερω ποιο app η service το ανοιγει για να δω αν ειναι ok να το βαλω στην hit list του servisely.

 

 

 

Επισης για οποιον ενδιαφερεται το obbonsd εκανε update και υποστηριζει και μεταφορα των obb σε lollipop roms καθως και των android/data πλεον

 

Που το κατεβάζουμε αυτό?με ενδιαφέρει γιατί οτι και να δοκιμασία δεν μεταφέρει στην sd και έχει γεμίσει η μνήμη.

οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται
Link to comment
Share on other sites

 

ενδιαφερον..θα την παγωσω και βλεπουμε..

 

----- προσθήκη μηνύματος 44 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Που το κατεβάζουμε αυτό?με ενδιαφέρει γιατί οτι και να δοκιμασία δεν μεταφέρει στην sd και έχει γεμίσει η μνήμη.

 

μεσα απο το xposed στο downloads

Link to comment
Share on other sites

Εχω το εξής πρόβλημα, το mic δουλεύει κανονικα σε viber, camera και sound recording app αλλα δεν δουλεύει στις κλήσεις! Πριν βάλω την inew v3plus v1.3 χρησιμοποιουσα την pure aosp jonzalvo v2 (4.2.2 rom) και μερικές φορες συνέβαινε το ιδιο, με τη διαφορα οτι στις κλησεις αν επελεγα το speaker τοτε ξαφνικα το mic δουλευε. Οι λυσεις που δοκιμασα ειναι οι εξης (μηχανικε ευχαριστω για τις συμβουλες):

 

(παντα με philz recovery, h sd format απο pc και full wipe x3)

-engineer mode gia audio

-αλλαγη αρχειου Audio_ver1_Vol_custom με καποιο που παιζει, με επιλογη ολων των συνδιασμων για τα permissions, διαγραφη του ωστε το λογισμικό να φτιαξει το δικό του

-ygdp για οfficial 4.4 0.35 και 0.46 ιδιο προβλημα. Οταν εβαλα οfficial 4.2 0.43 και 0.15 το mic δουλεψε εφοσων επελεξα speaker

-δοκιμασα διαφορες ρομ,σε 4.2 παιζουν οταν παταω speaker στις 4.4 τιποτα

-αλλαξα dialer σε inew v3 (την απλη) τιποτα

-καποια στιγμη toy εβγαλα τα ματια και εμπαινε μονο σε factory mode οπου ετρεξα τα τεστ και το mic καθως και το signal το εβγαζε κοκκινο

 

και μετά απο τις αποτυχιες βρισκω οτι το προβλημα με το mic παιζει πολυ σε cm (δεν εχω δοκιμασει καθολου) και καποιοι ανοιγοκλεισαν το TTY (ρυθμιση στον dialer) και επαιξε. Οποτε:

 

ειμαι με inew v3 (απλη) το δοκιμαζω τιποτα, συνδεω handsfree me TTY on, παταω speaker και αρχισε να δουλευει δεν ξέρω γιατι... μετα κλεινω speaker, βγαζω ακουστικα και δεν επαιζε με κανενα τροπο. ξαναβαζω handsfree παταω speaker παιζει, παταω και mute βγαζω ακουστικα, ενεργοποιω το mic παιζει, κλεινω και speaker και επαιζε!!!! καμια φορα να πατας απλα κουμπια ειναι το καλυτερο... Η Inew ομως δεν μου αρεσε καθολου, πολυ αργη σε σχεση με inew v3plus v1.3.

flasharw παλι inew v3(σκετη) δεν παιζει το mic.. κανω τα κολπα με τα handsfree κτλπ παιζει,...

την ξαναβαζω 3η φορα την inew v3 (απλη) και απλα με ενα speaker on off επαιξε.

ΜΕτα φλασάρω inew v3plus v1.3 αρχικα εχει το προβλημα, αλλα επαιξε με το κολπο με το handsfree... κανω 3-4 κλησεις και επαιζε μετα. Αρχιζω να το στηνω (launcher, gravity.. κτλπ) και μετα ξαναμουλαρωσε. τιποτα, με κανενα τροπο. (και στην αλλη ρομ αρχισα να περναω gravity και συνεχισε να δουλευει)

 

Καμια προταση? Ουτε hardware φαινεται αφου παιζει σε καμερα κτλπ..αλλα και software εβαλα ο,τι οfficial βρηκα και οσες ρομ ειχα και καταληγω οτι ειναι κατι τυχαιο. Να παρω καινουρια πλακετα για mic? το εχει συναντησει κανεις αλλος και βρηκε λυση?

Edited by kabatzas_
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους!!

 

(Είμαι δύο σελίδες πίσω στο φόρουμ, δεν έχω διαβάσει τα τελευταία τελευταία, οπότε ελπίζω να μη φανεί τελείως άκυρο το ποστ μου!)

 

http://s30.postimg.org/c9q2y4dct/Screenshot_2016_01_12_20_50_34_com_android_setti.jpg

 

160 ώρες συνεχόμενα ανοιχτό το κινητό με πλήρη χρήση (δηλαδή 6,5 μέρες) και σήμερα μόλις άρχισε να μου κάνει νεράκια και να μου ψιλοκολλάει!! Με την AOSP Maucat δεν είχα φτάσει ποτέ ως εδώ!

 

Νομίζω ότι μπορούμε να κατατάξουμε άνετα πλέον τη Miui 7 του Κουσκούς στις απροβλημάτιστες ROM! Άνετα την βάζει κάποιος και ξεχνάει να αλλάξει!

 

...όσο για τις αναβαθμίσεις της Miui, θα πω το εξής! Πρώτα ανέβασε τη νέα έκδοση ο Κουσκούς στο Needrom και μετά από τρεις μέρες (χωρίς φυσικά να έχω αναβαθμίσει) ξεκίνησε η Miui να με ειδοποιεί ότι υπάρχει νέα έκδοση για λήψη!! Πιο γρήγορος και από τη σκιά του ο φίλος! Εύγε!!!

Έλα, μωρή Coolpadάρααααα!!!
Link to comment
Share on other sites

εβαλα την τελευταια iNew v3 plus χθες

http://www.needrom.com/download/aosp-inew-v3-plus/

 

Η βασικη διαφορα ειναι η μπαταρια,μου δωσε 5.5 ωρες screen on (απο 95% μεχρι 1%) με συνεχομενη χρηση (3g only browsing,youtube,ανοιγμα κλεισιμο 150 περιπου εφαρμογων για ελεγχο της rom,wifi/gps στο on,cwm backups και αρκετα reboots ενδιαμεσα)

 

Μπορω να πω πολυ καλη η μπαταρια..επισης ειναι πιο γρηγορη η φορτιση απο την προηγουμενη version.Εννοειται οτι λειτουργουν ολα,δεν εχει bugs.

 

Σε συνδιασμο με τα animations στο 0.5 απο developer options και seeder ειναι η πιο γρηγορη aosp που εχω βαλει

Στο Επιλογές για προγραμματιστές, βλέπω:

Κλίμακα κίνησης παραθύρου

Κλίμακα κίνησης μετάβασης

Κλιμ. Διαρ. Animator

1X

Σε ποιό από τα 3 να το αλλάξω σε 0,5Χ; ή μήπως να το αλλάξω και στα 3;

Link to comment
Share on other sites

 

Σχετικά με το 3g. Με το τελευταίο πατς, της προηγούμενης σελίδας, εχω +1 γραμμή σήματος σε ίδιο σημείο, το 3g παίζει πολυ καλύτερα και επιπλέον, κάνοντας το γνωστό πείραμα με το φουρνακι μικροκυμάτων, που περιεγραψα τις προάλλες, και αφήνοντας το για 3/4 της ώρας χωρίς σήμα, με το που το έβγαλα, κατευθείαν Η+...

 

Δεν ξερω τι να πω....

Είναι, πλέον, θέμα κινητής

Παιδιά, η ρομ που παρουσιασα, δεν είναι αυτή του χδα. Ουτε του mtkroms..

Οτι πατς κι αν δινω, δεν το κάνω Download από το χδα ή αλλού και το πασαρω ετσι..

 

Διαβαζω τι πρόβλημα λύνει και προσαρμόζω την ιδέα, εφοσον υπάρχει σχετικό πρόβλημα, στα δικά μου δεδομένα.

Συνήθως, χρειάζεται να Φλασαρω πολλές φορές για να βρω την σωστή φόρμουλα.

Εχω λιώσει το τηλέφωνο, και η μπαταρία μου πλέον παραδίδει πνεύμα....

 

Εδιτ :

Επανελαβα το πείραμα... Για μισή ώρα εκτός με data ανοιχτά... Με την έξοδο από φουρνακι, έβγαλε Ε για 2 δευτερόλεπτα και αμέσως Η+...

Δεν υπάρχει θέμα..

 

Λοιπόν, σήμερα παρατήρησα ότι το φαινόμενο αυτό δεν παρουσιάστηκε όταν έχω το wifi κλειστό. Αυτό συνέβη με την ρομ του xda. Αύριο μεθαύριο θα δοκιμάσω με την δικιά σου να δω τι παίζει.

Link to comment
Share on other sites

ποιος την εβγαλε?ο fire ειναι στην 2.2 ακομα.

 

http://www.mtkroms.com/2016/01/latest-stable-cyanogenmod-12.1-for-mt6582.html

Ακυρο ειναι για αλλο επεξεργαστη

Link to comment
Share on other sites

Στο Επιλογές για προγραμματιστές, βλέπω:

Κλίμακα κίνησης παραθύρου

Κλίμακα κίνησης μετάβασης

Κλιμ. Διαρ. Animator

1X

Σε ποιό από τα 3 να το αλλάξω σε 0,5Χ; ή μήπως να το αλλάξω και στα 3;

 

δοκιμασε να τα βαλεις ολα μηδεν, ανοιγε παραθυρα browser κτλπ να δεις πως ειναι... και δεν νομιζω να τα αλλαξεις ξανα...

Link to comment
Share on other sites

Στην cm,σήμερα παρατήρησα ότι στο ραδιοφωνο,όταν έχεις κάποια ειδοποίηση viber πχ ,ο ήχος βγαίνει και από τα ηχεία!!λολ
Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε να τα βαλεις ολα μηδεν, ανοιγε παραθυρα browser κτλπ να δεις πως ειναι... και δεν νομιζω να τα αλλαξεις ξανα...

 

Βάζοντας τα στο μηδέν, αφενός όλα γίνονται πιο γρήγορα, αφετέρου χάνεται η αίσθηση της κίνησης.

Καλύτερα, στο μισό

Τουλαχιστον το τελευταίο

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Βάζοντας τα στο μηδέν, αφενός όλα γίνονται πιο γρήγορα, αφετέρου χάνεται η αίσθηση της κίνησης.

Καλύτερα, στο μισό

Τουλαχιστον το τελευταίο

 

ειναι αναλογα τα γουστα... τα animation ειναι πολυ ωραια..αλλα σαν τη ταχύτητα... :p ειδικα οταν σε ρωτανε τι ειναι αυτο το κινητο που εχεις, και κανεις συγκριση ση ταχυτητα με κανα samsung που εχουν ολοι...

 

YΓ (για το mic που ανεφερα καμια ιδεα? οσο ψαχνω βλέπω οτι το παρουσιαζουν διαφορα κινητα, αλλα πουθεναα λυση... το πιο ακραιο που σκεφτηκα ειναι ιος, αλλα με ygdp ολα δεν σβηνουν?

Edited by kabatzas_
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...