Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ναι 100% στο cell0 και πράσινη ένδειξη

κολλάει στο λογκο του coolpad και δεν κάνει τίποτα

με ygdp tool

 

 

το πετάω τελικά?κολλάει ακόμη

το κουφό είναι πως όταν το βάλω για φόρτιση(μπρίζα ή Pc) ξεκινάει φόρτιση και μετά από μόνο του κάνει εκκίνηση και όπως έγραψα και πριν κολλάει στο λόγκο του coolpad.Σβήνει για 1-2sec και ξανά στο λόγκο του coolpad

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

το πετάω τελικά?κολλάει ακόμη

το κουφό είναι πως όταν το βάλω για φόρτιση(μπρίζα ή Pc) ξεκινάει φόρτιση και μετά από μόνο του κάνει εκκίνηση και όπως έγραψα και πριν κολλάει στο λόγκο του coolpad.Σβήνει για 1-2sec και ξανά στο λόγκο του coolpad

Δοκίμασε και flash tools (υπάρχει οδηγός στην 1η σελιδα) για καλό και για κακό...τι windows έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε και flash tools (υπάρχει οδηγός στην 1η σελιδα) για καλό και για κακό...τι windows έχεις?

 

7άρια έχω

το δοκίμασα και κάνει ακριβώς το ίδιο;)

Link to comment
Share on other sites

7άρια έχω

το δοκίμασα και κάνει ακριβώς το ίδιο;)

Για κανε και μια δοκιμη και με coolpad assistant...googlαρε το και θα το βρεις....ειναι πολυ ευκολη διαδικασια..εχω επαναφερει το κινητο μετα απο brick.

Link to comment
Share on other sites

Για κανε και μια δοκιμη και με coolpad assistant...googlαρε το και θα το βρεις....ειναι πολυ ευκολη διαδικασια..εχω επαναφερει το κινητο μετα απο brick.

 

δεν βγάζει άκρη με τα κινέζικα.δεν βρίσκω αγγλική έκδοση

Link to comment
Share on other sites

το πετάω τελικά?κολλάει ακόμη

το κουφό είναι πως όταν το βάλω για φόρτιση(μπρίζα ή Pc) ξεκινάει φόρτιση και μετά από μόνο του κάνει εκκίνηση και όπως έγραψα και πριν κολλάει στο λόγκο του coolpad.Σβήνει για 1-2sec και ξανά στο λόγκο του coolpad

 

Μάλλον πέθανε.

Link to comment
Share on other sites

Οποιος εχει ψωφιο για πεταμα coolpad f1 θα του ημουν ευγνωμων αν μου εδινε την μοντουλα της πισω καμερας!
Link to comment
Share on other sites

Μετά από 4μιση μήνες με την τελευταία maucat, είπα να δοκιμάσω κάποια πιο καινούρια κυκλοφορία!

 

Άρχισα με την "8297W-MLaiS-4.4.3-10.9liutao". Δεν ασχολήθηκα πολύ. Δεν μπορώ να πω ότι είναι κακή, με λίγες κινεζικές εφαρμογές, το gravity box παίζει, αλλά:

1.Η γραμματοσειρά εμφανίζει κάποια γράμματα (λίγα) μικρά και τα υπόλοιπα μεγάλα. Θα έπρεπε να ψάξω αργότερα για γραμματοσειρές. 2.Δεν μπόρεσα να καταλάβω τι γίνεται με το root. Tο titanium "πήρε" δικαιώματα root χωρίς καν να με ρωτήσει, αλλά στη συνέχεια δεν έβρισκα την αντίστοιχη εφαρμογή (τύπου super SU). Επίσης την εφαρμογή reboot που την έβλεπα να υπάρχει στη διαχείριση εφαρμογών δεν την έβρισκα σαν εικονίδιο στο συρτάρι εφαρμογών για να την χρησιμοποιήσω! ενώ από την άλλη, δεν κατάφερα να δώσω άδεια root στην εφαρμογή quick reboot. Για το root ίσως να έφταιγε κάτι που πάγωσα με το titanium, αλλά κάπου εκεί η υπομονή εξαντλήθηκε!

 

 

Μετά πήγα στην "8297W-360OSmini-8.28". Δεν έχει ελληνικά. Γενικά μου θύμισε μια καλύτερη έκδοση cooUI, χωρίς πολλές κινεζικές εφαρμογές. Την άφησα λόγω έλλειψης υπομονής με τη θύμηση και μόνο τι ήθελαν οι coolUI για να "στρώσουν"!!

Ίσως όμως να αξίζει αν έχει τη διάθεση για να ασχοληθεί κάποιος.

 

Τρίτη στη σειρά η "StayOS-v2.0.released.Polymer.2509452015" την οποία κατέβασα από το modaco, http://www.modaco.com/forums/topic/372543-coolpad-f1-8297w-review-info-software-custom-roms/?do=findComment&comment=2265544.

Είναι μια προσπάθεια για μια καλλωπισμένη AOSP, χωρίς να είναι κάτι εντυπωσιακό. Μ' αυτήν αποφάσισα να ασχοληθώ παραπάνω!

Ο λόγος είναι η πολύ καλή λήψη data! Άνοιγα σελίδες άνετα, σε σημεία που με κάποιες ROM δεν μπορούσα καν να συνδεθώ (στις καλύτερες περιπτώσεις πχ maucat άνοιγαν οι σελίδες αργά). Για να πω την αλήθεια, δεν μπορώ να το εξηγήσω!

Κατά τα άλλα, ως τώρα (λίγες ώρες) δεν έχω βρει "κακό". Υπάρχουν πράγματα που πρέπει να τα συνηθίσω και να τα "ψάξω", ελπίζω όχι πάρα πολύ!

Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

Μετά από 4μιση μήνες με την τελευταία maucat, είπα να δοκιμάσω κάποια πιο καινούρια κυκλοφορία!

 

Άρχισα με την "8297W-MLaiS-4.4.3-10.9liutao". Δεν ασχολήθηκα πολύ. Δεν μπορώ να πω ότι είναι κακή, με λίγες κινεζικές εφαρμογές, το gravity box παίζει, αλλά:

1.Η γραμματοσειρά εμφανίζει κάποια γράμματα (λίγα) μικρά και τα υπόλοιπα μεγάλα. Θα έπρεπε να ψάξω αργότερα για γραμματοσειρές. 2.Δεν μπόρεσα να καταλάβω τι γίνεται με το root. Tο titanium "πήρε" δικαιώματα root χωρίς καν να με ρωτήσει, αλλά στη συνέχεια δεν έβρισκα την αντίστοιχη εφαρμογή (τύπου super SU). Επίσης την εφαρμογή reboot που την έβλεπα να υπάρχει στη διαχείριση εφαρμογών δεν την έβρισκα σαν εικονίδιο στο συρτάρι εφαρμογών για να την χρησιμοποιήσω! ενώ από την άλλη, δεν κατάφερα να δώσω άδεια root στην εφαρμογή quick reboot. Για το root ίσως να έφταιγε κάτι που πάγωσα με το titanium, αλλά κάπου εκεί η υπομονή εξαντλήθηκε!

 

 

Μετά πήγα στην "8297W-360OSmini-8.28". Δεν έχει ελληνικά. Γενικά μου θύμισε μια καλύτερη έκδοση cooUI, χωρίς πολλές κινεζικές εφαρμογές. Την άφησα λόγω έλλειψης υπομονής με τη θύμηση και μόνο τι ήθελαν οι coolUI για να "στρώσουν"!!

Ίσως όμως να αξίζει αν έχει τη διάθεση για να ασχοληθεί κάποιος.

 

Τρίτη στη σειρά η "StayOS-v2.0.released.Polymer.2509452015" την οποία κατέβασα από το modaco, http://www.modaco.com/forums/topic/372543-coolpad-f1-8297w-review-info-software-custom-roms/?do=findComment&comment=2265544.

Είναι μια προσπάθεια για μια καλλωπισμένη AOSP, χωρίς να είναι κάτι εντυπωσιακό. Μ' αυτήν αποφάσισα να ασχοληθώ παραπάνω!

Ο λόγος είναι η πολύ καλή λήψη data! Άνοιγα σελίδες άνετα, σε σημεία που με κάποιες ROM δεν μπορούσα καν να συνδεθώ (στις καλύτερες περιπτώσεις πχ maucat άνοιγαν οι σελίδες αργά). Για να πω την αλήθεια, δεν μπορώ να το εξηγήσω!

Κατά τα άλλα, ως τώρα (λίγες ώρες) δεν έχω βρει "κακό". Υπάρχουν πράγματα που πρέπει να τα συνηθίσω και να τα "ψάξω", ελπίζω όχι πάρα πολύ!

 

τι λεει η stay os?κανα bug? gps/camera/notifications/αποσυνδεσεις wifi/leds/performance?Οι sd ειναι normal η τις εχει αναποδα?

Link to comment
Share on other sites

Miui v7 5.10.15 needrom

 

Γράφει μάλιστα ότι είναι Andrοid 5.1.1 <<Android version upgraded to 5.1.1. Please note that users cannot go back to older developer version after this update, otherwise your device might face severe damages such as not able to make calls (Mi Note Pro) (10-09)>>.

Αληθεύει; Είναι πράγματι 5.1.1;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γράφει μάλιστα ότι είναι Andrοid 5.1.1 <<Android version upgraded to 5.1.1. Please note that users cannot go back to older developer version after this update, otherwise your device might face severe damages such as not able to make calls (Mi Note Pro) (10-09)>>.

Αληθεύει; Είναι πράγματι 5.1.1;

Ευχαριστώ

 

Μόλις την πέρασα με update , στα settings γράφει android 4.4.2

Edited by POUARO
Link to comment
Share on other sites

Μόλις την πέρασα με update , στα settings γράφει android 4.4.2

Για εμάς είναι 4.4.2 αν μας βοηθήσει ή coolpad τότε μπορεί να πάμε στο 5.1.1 έως τότε....ή ελπίδα πεθενει τελευταία

Link to comment
Share on other sites

Miui v7 5.10.15 needrom

 

Για πες μας τι λεει η ρομ?

Ειναι βασισμενη σε lolipop(λεει 5.1.1 γι"αυτο ρωταω)

Διαβασα αυτο και τρομοκρατηθηκα "New – Android version upgraded to 5.1.1. Please note that users cannot go back to older developer version after this update, otherwise your device might face severe damages such as not able to make calls (Mi Note Pro) (10-09)" ,δηλ. αμα ειναι γεματη bugs η ρομ δεν μπορουμε να παμε πισω σε προηγουμενη εκδοση miui?

Δεν θα μπορω δηλ. ουτε να φλασαρω αλλη ρομ που ειναι βασισμενη σε jelly bean αν δεν κανει αυτη η miui?

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και όχι.όλες αυτές οι βλακιες είναι για τα τηλέφωνα xiaomi note 3g

Απλά τους επηβαλανε να βγάλουν τα custom recovery και να φλασάρουν με το μαμά με όλες τις συνέπειες....

Εγώ για πάρτυ μου το κάνω αυτό και όταν θα αποφάσισε να κλείσω το κεφαλεο coolpadf1 + miui θα κάνω μια πεντακάθαρη εγκατάσταση με το flash tool και μετά θα βάλω ότι μου αρέσει από Ρομ...

Το flash tool και ή μαμά Ρομ είναι οι καλύτεροι μας φίλοι!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι έτοιμο....σχεδόν....εάν δεν σε πειράζει με κάτι ψιλοκινέζικα που θα σου πετάγονται που κ που.....ή 4-5 περίεργα γράμματα που θα βλέπεις στην κλειδωμένη οθόνη......δεν έχεις πρόβλημα πάντως.....λειτουργεί και έτσι κανονικά κ ας είναι κάποιος ανίδεος όπως λες.....απλά δεν "εκμεταλεύεσαι " όλες τις δυνατότητες που σου δίνει το τηλεφωνάκι μας από την στιγμή που αρχίζεις να το...."σκαλίζεις".....

Για όλα αυτά που σου είπα εννοώ όντως χωρίς να πειράξεις τίποτα.....χωρίς καμία παρέμβαση.....απλά να πατήσεις το power on και να ανοίξει το τηλέφωνο

 

ΥΓ......δηλαδή υπάρχει το τηλέφωνο σε μαγαζιά που το πουλάνε ακόμη και σήμερα ?

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει ναι http://www.minideal.net/coolpad-f1-8297-smartphone-mtk6592-octa-core-2gb-8gb-with-5-0-inch-gorilla-glass-ogs-screen.html,σκεφτομαι να το παραγγειλω για ενα γνωστο μου.Δεν εχει ιδεα απο root και τετοια,το θελει ετοιμο κ σκεφτομαι μην τον χαντακωσω!
Link to comment
Share on other sites

Το βλέπω εκεί....ok....έχουν ξαναπεί κάποια παιδιά εδώ ότι υπάρχει.....το θέμα είναι : υπάρχει κανονικά-το στέλνουν ?.....ή αρχίζουν μετά την παραγγελία που θα κάνεις να σου στέλνουν mail .....dear sir.....επειδή δεν υπάρχει μπορείτε να πάρετε το άλλο....ή μήπως είναι από επιστροφές ελλατωματικών?.....δεν είναι λίγο περίεργο να υπάρχει ΜΟΝΟ στο minideal και να μην το έχει κανείς άλλος?......αυτό αναρωτιέμαι.....υπάρχει κάποιος που να το πήρε τώρα στα τελευταία να μας πει ?.....αρχές Οκτώβρη παράδειγμα ή τελοσπάντων μέσα στον τελευταίο μήνα.
Link to comment
Share on other sites

Το βλέπω εκεί....ok....έχουν ξαναπεί κάποια παιδιά εδώ ότι υπάρχει.....το θέμα είναι : υπάρχει κανονικά-το στέλνουν ?.....ή αρχίζουν μετά την παραγγελία που θα κάνεις να σου στέλνουν mail .....dear sir.....επειδή δεν υπάρχει μπορείτε να πάρετε το άλλο....ή μήπως είναι από επιστροφές ελλατωματικών?.....δεν είναι λίγο περίεργο να υπάρχει ΜΟΝΟ στο minideal και να μην το έχει κανείς άλλος?......αυτό αναρωτιέμαι.....υπάρχει κάποιος που να το πήρε τώρα στα τελευταία να μας πει ?.....αρχές Οκτώβρη παράδειγμα ή τελοσπάντων μέσα στον τελευταίο μήνα.

μαλλον εχεις δικιο!διαβασα και τα σχολια κατω απ τον τελευταιο αγοραστη στο minideal και τους κραζει.Οποτε θα κοιταξω κατι αλλο στα ιδια κυβικα

Link to comment
Share on other sites

καποιος κσποια στιγμη ειχε ποσταρει μια ρομ της cm αν θυμαμαι καλα που ητα 5.1

μπορω να εχω το λινκ η να την ανεβασει καπου για να την κατεβασω????

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καποιος κσποια στιγμη ειχε ποσταρει μια ρομ της cm αν θυμαμαι καλα που ητα 5.1

μπορω να εχω το λινκ η να την ανεβασει καπου για να την κατεβασω????

ευχαριστω

http://forum.xda-developers.com/a310 δες εδώ...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να μη ρωτησω αν γινεται να κανω αναβαθμιση το android μεσα απο την αναβαθμιση του τηλ. ετσι? (ηταν που θα εβγαζαν αναβαθμιση official εδω κ ποσο καιρο..)!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...