Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα. Έχω το coolpad και εγώ ,ειμαι παρα πολυ ευχαριστημένος αλλά επειδή είμαι λίγο απροσεκτος έχω σπάσει την οθόνη (εξωτερική). Είμαι απο Θεσσαλονίκη. Ξέρει κανεις , αν και που μπορω να την αλλάξω?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Αυτό που όλες οι rom μετά από λίγο καιρό χρήσης γίνονται τίγκα στο lag με ξεπερνάει. Πατάω μέσα από εφαρμογή το home στην Α310 και για να μου δείξει την κεντρική οθόνη περνάνε 3 δευτερόλεπτα. Ότι να ναι...

 

Μέχρι κι εμένα με κούρασε η Α310 που ήμουν φανατικός υπέρμαχός της... Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω πώς γίνεται για ένα κινεζοκινητό με τόσο μεγάλη απήχηση να μην έχει βγει μια σταθερή AOSP να βρούμε την ηρεμία μας. Βέβαια με Xposed-Gravity κλπ ζορίζεται περισσότερο οπότε για τα λεφτά του μάλλον πρέπει να το βουλώσουμε και να περιμένουμε τη νέα (και καλά) stock ROM που θα βγει (όταν βγει, αν βγει......)

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Βαλτε emui-3-262 να ησυχάσετε.

Περιβάλλον, παραπλήσιο της μιυι (οχι το βαρετό της ΑΟΣΠ), αλλά πολυ πιο γρήγορη.

Κανένα lag εως τώρα...

 

Edit: Νεος Nova launcher

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω την παρεα! Ειμαι κι εγω κατοχος του κινητου, πολυ ευχαριστημενος. Προσφατα εβαλα την iNew plus,γρηγορη και σταθερη ROM, αλλα σε καποιες περιπτωσεις χανει τον ηχο το κινητο. Εχει αντιμετωπισει καποιος αντιστοιχο προβλημα;

Την είχα αρκετό καιρό και δεν είχα τέτοιο πρόβλημα,ελπίζω να είναι θέμα software...

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά καλησπέρα. Έχω το coolpad και εγώ ,ειμαι παρα πολυ ευχαριστημένος αλλά επειδή είμαι λίγο απροσεκτος έχω σπάσει την οθόνη (εξωτερική). Είμαι απο Θεσσαλονίκη. Ξέρει κανεις , αν και που μπορω να την αλλάξω?

Αν "πιάνουν "τα χέρια σου μπορείς να την αλλαξεις και μόνος σου...αλλιώς αγοράζεις μια και πηγαινεις σε κάποιον να στην περάσει...

Link to comment
Share on other sites

Και πώς μπορούμε να ξέρουμε; να παραγγείλω μέσα από την xiomi? Άλλο site με καλή τιμή;

 

το merimobiles παντως ειχε τα αυθεντικα

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτό που όλες οι rom μετά από λίγο καιρό χρήσης γίνονται τίγκα στο lag με ξεπερνάει. Πατάω μέσα από εφαρμογή το home στην Α310 και για να μου δείξει την κεντρική οθόνη περνάνε 3 δευτερόλεπτα. Ότι να ναι...

 

ισχυει,οχι κανα τρελο lag αλλα γενικοτερα ειναι ανεπιτρεπτο με τετοιο hardware να εχουμε lag γενικοτερα,εστω και λιγο.

Link to comment
Share on other sites

 

υγ) πότε θα δοκιμάσουμε την cm αδερφέ να μας περάσει λίγο η ώρα?

 

Δυστυχως το video recording εχει βαλθει να με παιδεψει για τα καλα...

Κ απ'οτι βλεπω δεν δουλευει και σε κανενα απο τα copy-paste ports.

Κατι στο framwork της CM ειναι που πρεπει να αλλαξει αλλα το ψαχνω καθημερινα διχως επιτυχια ακομα.

Κατεβασα μεχρι και mtk sources αλλα το source tree ειναι ενας χαμος κυριολεκτικα.

Τεσπα, θα δω ως το τελος του μηνα αν δεν καταφερω να το στρωσω θα ανοιξω τα sources στο github μου μπας και κανει κανεις κανα κουμαντο κ το φτιαξει.

 

Edit: Σημερα ρωτησα τον τυπα που εχει κανει τα commits στο github της CM για οτι αφορα το audio/video κομματι των MTK.

Μου απαντησε πως η Cyanogen θα βγαλει ενα alcatel κινητο με MT6592(οπως το δικο μας δηλαδη) προς το τελος του μηνα με αρχες Ιουνιου και θα ναι απευθειας ολα διαθεσιμα (device trees & kernel sources) οποτε τα αρχεια που υποψιαζομαι οτι λειπουν απο το source tree τωρα θα γινουν διαθεσιμα.

Δεν μπορει να μου τα δωσει απο τωρα δυστυχως.

Επομενως υπομονη....

Edited by Moihack
Link to comment
Share on other sites

Βαλτε emui-3-262 να ησυχάσετε.

Περιβάλλον, παραπλήσιο της μιυι (οχι το βαρετό της ΑΟΣΠ), αλλά πολυ πιο γρήγορη.

Κανένα lag εως τώρα...

 

Edit: Νεος Nova launcher

 

Κατεβασα παλι την emui 3 262, με ολα τα wipes format κτλ, και παλι τα ιδια προβληματα. Δεν αποθηκευει τις φωτογραφιες απο την lg camera στην sd και τα μηνυματα τα βγαζει παλι οτι να ναι ....

Οσο για τον nova launcher απαραδεκτο να μην εχει στην free εκδοση τα μεγεθη των εικονιδιων...

Link to comment
Share on other sites

 

Τωρα μου θυμισες κατι υπαλληλους απο τεχνικη υποστηριξη ιντερνετ που ρωτανε αν ειναι το ρουτερ στην πριζα χαχαχαχ (πλακα κανω μην παρεξηγηθω...)

Ναι το εχω ορισει τραβαω φωτο αλλα δεν αποθηκευεται πουθενα. Αν βαλω φακελο αποθηκευσης στο τηλεφωνο αποθηκευει κανονικοτατα

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Η σωστη διαδικασια ειναι (wipes format)x3 reboot και install η (wipes+format) reboot, (wipes+format) reboot, (wipes+format) rebbot και μετα install;

Link to comment
Share on other sites

Τωρα μου θυμισες κατι υπαλληλους απο τεχνικη υποστηριξη ιντερνετ που ρωτανε αν ειναι το ρουτερ στην πριζα χαχαχαχ (πλακα κανω μην παρεξηγηθω...)

Ναι το εχω ορισει τραβαω φωτο αλλα δεν αποθηκευεται πουθενα. Αν βαλω φακελο αποθηκευσης στο τηλεφωνο αποθηκευει κανονικοτατα

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Η σωστη διαδικασια ειναι (wipes format)x3 reboot και install η (wipes+format) reboot, (wipes+format) reboot, (wipes+format) rebbot και μετα install;

 

φανταζομαι στο storage/default storage έχεις ορίσει την internal storage.

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

φανταζομαι στο storage/default storage έχεις ορίσει την internal storage.

 

Δεν θυμαμαι, το πιο πιθανο ναι γτ δεν το πειραξα καθολου, παιζει ρολο ομως; Αφου του λεω οτι στην sdcart1 θελω να αποθηκευσει..

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να μου στείλετε ενα λινκ απο που μπορω να αγοράσω την οθόνη ? Ευχαριστω

Δες στο eBay και στο aliexpress,τσεκαρε και τα δυο,δες ποιος πωλητής σε καλύπτει και είσαι εντάξει....

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμαμαι, το πιο πιθανο ναι γτ δεν το πειραξα καθολου, παιζει ρολο ομως; Αφου του λεω οτι στην sdcart1 θελω να αποθηκευσει..

 

κάντο και πες μας...

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Τωρα μου θυμισες κατι υπαλληλους απο τεχνικη υποστηριξη ιντερνετ που ρωτανε αν ειναι το ρουτερ στην πριζα χαχαχαχ (πλακα κανω μην παρεξηγηθω...)

Ναι το εχω ορισει τραβαω φωτο αλλα δεν αποθηκευεται πουθενα. Αν βαλω φακελο αποθηκευσης στο τηλεφωνο αποθηκευει κανονικοτατα

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Η σωστη διαδικασια ειναι (wipes format)x3 reboot και install η (wipes+format) reboot, (wipes+format) reboot, (wipes+format) rebbot και μετα install;

 

μπροστά στις 100.000 ώρες εκαπίδευσης που ακούμε στην ΤΒ... τι να πούμε!! :p

(100.000/8=12.500 μέρες/365=34+ έτη !!!!!!)

 

----- προσθήκη μηνύματος 54 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Με emui 3.0...λέτε να έχω θέμα με μπαταρία? [ATTACH]60804[/ATTACH]

 

μη μασάς!!

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

μπροστά στις 100.000 ώρες εκαπίδευσης που ακούμε στην ΤΒ... τι να πούμε!! :p

(100.000/8=12.500 μέρες/365=34+ έτη !!!!!!)

 

Η αληθεια ειναι οτι δεν το επιασα το αστειο..... :(

Θα κανω ενα πειραμα να δω αν πετυχει με την emui 3 262... το πιο πιθανο να χαλασω το τηλεφωνο χαχαχα πουλαει κανενας να τον εχω υποψην;;;;;;:lol::p

Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε συ Τζορτζ

 

Δεν αφορα εσένα ..

Γενικα, αναφέρθηκα σε ενα διαφημιστικό που μου έκανε εντυπωση...

 

Τεσπα, το τηλ εχει ξεπουλησει.

Μονο από aliexpress, eBay θα το βρεις..

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Η σωστη διαδικασια ειναι (wipes format)x3 reboot και install η (wipes+format) reboot, (wipes+format) reboot, (wipes+format) rebbot και μετα install;

 

Το 2ο είναι το σωστό.

Αν είσαι με CWM6.0.5.0 μην ξεχνάς και το fomat data data/media

 

Launcher βάλε αν θες και τον buzz

Link to comment
Share on other sites

Η σωστή διαδικασία είναι (wipes format)x3 reboot και install η (wipes+format) reboot, (wipes+format) reboot, (wipes+format) rebbot και μετά install;

η 2η είναι το σωστό.

 

Καλό είναι να κάνεις (αφού πάρεις backup φώτο,mp3 κτλ) και format /data and /data/media (/sdcard) που βρίσκετε στο mounts and storage.Αργεί λίγο παραπάνω.

 

Έχω θέμα με το gps...δεν μου λειτουργεί με καμία rom πλέον...ούτε gpsfix κάνει τπτ και δεν ξέρω εάν υπάρχει κάτι να πειράξω!

 

Μπορώ να δω με κάποιον τρόπο εάν "κάηκε"?αν και πιστεύω ότι από τα πολλά βάλε-βγάλε έχει γίνει μπάχαλο με τα υπολείμματα.

 

Θα κάνω ένα clean istall με YGDP αλλά δεν μπορώ να βρω από το pan.baidu πώς κατεβάζω την rom...πατάω στο βελάκι που και καλά είναι το download αλλά μου κατεβάζει ένα .exe 10mb πάντα!

 

κάντε τον κόπο και πείτε μου που πατάω.:mad:

 

υγ)η color os που ανέφερα χτες έχει και κάτι θέματα με επανεκκίνηση/απενεργοποίηση

:X
Link to comment
Share on other sites

η 2η είναι το σωστό.

 

Καλό είναι να κάνεις (αφού πάρεις backup φώτο,mp3 κτλ) και format /data and /data/media (/sdcard) που βρίσκετε στο mounts and storage.Αργεί λίγο παραπάνω.

 

Έχω θέμα με το gps...δεν μου λειτουργεί με καμία rom πλέον...ούτε gpsfix κάνει τπτ και δεν ξέρω εάν υπάρχει κάτι να πειράξω!

 

Μπορώ να δω με κάποιον τρόπο εάν "κάηκε"?αν και πιστεύω ότι από τα πολλά βάλε-βγάλε έχει γίνει μπάχαλο με τα υπολείμματα.

 

Θα κάνω ένα clean istall με YGDP αλλά δεν μπορώ να βρω από το pan.baidu πώς κατεβάζω την rom...πατάω στο βελάκι που και καλά είναι το download αλλά μου κατεβάζει ένα .exe 10mb πάντα!

 

κάντε τον κόπο και πείτε μου που πατάω.:mad:

 

υγ)η color os που ανέφερα χτες έχει και κάτι θέματα με επανεκκίνηση/απενεργοποίηση

 

κατέβασε την 015 από εδώ:

https://drive.google.com/folderview?id=0B4huyVgvdssGMUNQNElsQ2VaMHM&usp=sharing#list

 

ή από εδώ στο 5ο tab την 032

http://www.yulong.com/product/product/product/load.html?productBO.product.id=6471&productBO.menuId=5082

Link to comment
Share on other sites

Την είχα αρκετό καιρό και δεν είχα τέτοιο πρόβλημα,ελπίζω να είναι θέμα software...

 

Μου το εχει κανει 2 φορες στις 10 μερες που την λειτουργω. Επισης μου βγαζει σφαλματα στην Συλλογη φωτογραφιων και σε καποιες λειτουργιες στις Ρυθμισεις. Θεωρω πως ειναι καποιο bug της ROM. Αν εγκαταστησω καποια αλλα gapps λες να φτιαξει. Μηπως να την ξαναπερασω απο την αρχη;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...