Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τα εχω και μπορεις..Βαλε καποια απο τις εφαρμογες που ελεγχουν τι κανουν τα κουμπια των handsfree.Σε μερικες rom δεν χρειαζεται να κανεις τιποτα

 

Αυτό είναι πολύ ενδιαφέρων!! Μπορείς να μου πεις κάποια εφαρμογή ( έστω και με π.μ ) θα με βοηθούσες πολύ!!!

 

εγω εχω τα iluv απο ελλαδα αγορασμενα και απο ηχο ειναι πολυ καλα..βεβαια για το κουμπακι παιζει ρολο και η ρομ.τωρα ειμαι με maucat και το κουμπακι δεν απανταει η τερματιζει η κληση.

 

Η rom που έχω είναι η AOSP_KitKat_4.4.2_1101 θα έχω πρόβλημα λες?

 

sony MH1 από το eshop (όσο τα έχει ακόμη)

http://www.e-shop.gr/sony-ericsson-mh1wo-livesound-hi-fi-headset-white-orange-p-TEL.009665

θες και αντάπτορα όμως από ebay (ctia to omtp)

http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2047675.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.TRS0&_nkw=CTIA+to+OMTP&_sacat=0

 

εκτός και αν βρεις τα MH1C που είναι τα ίδια αλλά δεν θέλουν αντάπτορα και είναι όμως ακριβότερα.

 

@kabatzas_

μπαταρία από εδώ 8€

http://www.aliexpress.com/item/For-Coolpad-F1-battery-8297-8297w-cpld-329-originnal-New-arrived-Rechargeable-High-Capacity-2500mAh-Lithium/2044792746.html

 

Βλέπω mixanikosgr έχεις κάνει διατριβή πάνω στο θέμα :lol:

Ερώτηση 1: Τα sony MH1 έχουν πλήρη λειτουργία ( απάντηση / τερματισμός κλήσης ,pause / stop ραδιόφωνο και μουσική) βάζοντας τον αντάπτορα?

Ερώτηση 2: Τα sony MH1C που δεν χρειάζονται αντάπτορα, έχουν πλήρη λειτουργία?

Ερώτηση 3: Οι αντάπτορες (ctia to omtp) όταν μπουν στα handsfree τα κάνουν να παίζουν κανονικά στο κινητό με πλήρη λειτουργιά ή τουλάχιστον απάντηση / τερματισμό κλήσης?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

πως μπορώ να το κάνω να στέλνει μηνύματα με 160 χαρακτήρες? Προσπάθησα να βάλω το go sms αλλά δεν το παίρνει ως προεπιλεγμένη εφαρμογή μηνυμάτων.

Το εχω με emui UNICOM

 

εχεις gravity?

Link to comment
Share on other sites

Ελα ρε συ ,δεν το πιστευω ,ευτυχως που δεν τα αγορασα.Καποιο αλλο με πληρη λειτουργία υπαρχει?Τουλαχιστον να μπορεις να απαντας και τερματιζεις την κληση γιατι αυτο ειναι πολυ συμαντικο για μενα!!!

 

μια χαρα ειναι τα πιστονια και απαντανε και ολα..!ειδικα με τις miui υπαρχει τρελη συμβατοτητα λογω εταιριας

Link to comment
Share on other sites

Η rom που έχω είναι η AOSP_KitKat_4.4.2_1101 θα έχω πρόβλημα λες?

 

την ιδια ρομ εχουμε...αχχ...με εβαλες σε μπελαδες..δεν το ειχα καταλαβει οτι δεν δουλευε μεχρι που το ρωτησες και ειμαι στο ψαξιμο τωρα!!!βεβαια εχω αυτη του maucat που εχει αλλο dialer...μπορει αυτο να φταει..

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα σήμερα την τελευταία (5/4) Aosp Maucat.

1). Το Power Control Widget (αυτή τη μπάρα που έχει πάνω τα wifi, bluetooth, gps, φωτισμό) λείπει από τη ROM; Δεν τη βρίσκω πουθενά...

2). Επίσης όταν είναι να φλασάρουμε, σβήνουμε πριν manually τους φακέλους και αρχεία από την internal SD; Ρωτάω γιατί όταν πέρασα σήμερα την Aosp Maucat, είδα μετά ότι όλοι οι φάκελοι και τα αρχεία που είχα στην internal SD από την προηγούμενη ROM υπήρχαν άθικτα και μετά το φλασάρισμα. Κι εννοείται είχα κάνει πριν όλα τα wipes που περιγράφονται στο ενδεδειγμένο post-οδηγό, αυτό δλδ.

Link to comment
Share on other sites

Οχι, δεν ξερω καν τι ειναι αυτο..:rolleyes:

πρεπει να εγκαταστησεις xposed και gravity και απο κει θα φτιαξεις τους 160 χαρακτηρες.

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα σήμερα την τελευταία (5/4) Aosp Maucat.

1). Το Power Control Widget (αυτή τη μπάρα που έχει πάνω τα wifi, bluetooth, gps, φωτισμό) λείπει από τη ROM; Δεν τη βρίσκω πουθενά...

2). Επίσης όταν είναι να φλασάρουμε, σβήνουμε πριν manually τους φακέλους και αρχεία από την internal SD; Ρωτάω γιατί όταν πέρασα σήμερα την Aosp Maucat, είδα μετά ότι όλοι οι φάκελοι και τα αρχεία που είχα στην internal SD από την προηγούμενη ROM υπήρχαν άθικτα και μετά το φλασάρισμα. Κι εννοείται είχα κάνει πριν όλα τα wipes που περιγράφονται στο ενδεδειγμένο post-οδηγό, αυτό δλδ.

Κατεβασε την μπάρα και πατά πάνω στο εικονίδιο πάνω δεξια...τι recovery έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Φοράω την xtreme vanilla και Αντιμετωπίζω προβλήματα με το 3G. Συνεχίζει να είναι υπερβολικά αργό, εκτός αν του κάνω ρισταρτ. Επίσης σε άκυρες στιγμές το σήμα πέφτει και δεν μπορώ να δεχτώ κλήσεις μέχρι να το πάρω χαμπάρι η να μου το πουν.. Κάποιες φορές απλά μου δείχνει ότι ψάχνει για δίκτυο το οποίο δεν βρίσκει ποτέ... Οπου και χρειάζεται ρισταρτ.

 

κατι δεν εχει γινει καλα στην εγκατασταση,την εχω μερες και ισα ισα που το 3g και 2g που εχει ειναι πιο δυνατο απο καθε αλλη ρομ που εχω βαλει

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα σήμερα την τελευταία (5/4) Aosp Maucat.

1). Το Power Control Widget (αυτή τη μπάρα που έχει πάνω τα wifi, bluetooth, gps, φωτισμό) λείπει από τη ROM; Δεν τη βρίσκω πουθενά...

2). Επίσης όταν είναι να φλασάρουμε, σβήνουμε πριν manually τους φακέλους και αρχεία από την internal SD; Ρωτάω γιατί όταν πέρασα σήμερα την Aosp Maucat, είδα μετά ότι όλοι οι φάκελοι και τα αρχεία που είχα στην internal SD από την προηγούμενη ROM υπήρχαν άθικτα και μετά το φλασάρισμα. Κι εννοείται είχα κάνει πριν όλα τα wipes που περιγράφονται στο ενδεδειγμένο post-οδηγό, αυτό δλδ.

 

τι εννοεις?δηλαδη αμα συρεις με το δαχτυλο σου την οθονη απο πανω δεν σου βγαζει τιποτα?

με προλαβε ο savvas....μαλλον δεν πατας το εικονιδιο πανω δεξια..

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ρε παιδια καμια ιδεα για το κουμπακι του handsfree?με καμια εφαρμογη δεν φτιαχνει..το ρυθμιζω να απανταει και να τερματιζει την κληση αλλα τιποτα..στην μουσικη δουλευει μια χαρα(play/pause).μην αλλαξω ρομ τωρα γι αυτη τη χαζομαρα..

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις?δηλαδη αμα συρεις με το δαχτυλο σου την οθονη απο πανω δεν σου βγαζει τιποτα?

με προλαβε ο savvas....μαλλον δεν πατας το εικονιδιο πανω δεξια..

 

Κατεβασε την μπάρα και πατά πάνω στο εικονίδιο πάνω δεξια...τι recovery έχεις?

 

Εντάξει, όταν το κάνω αυτό μου βγάζει την παρακάτω φωτο... Εγώ όμως θέλω αυτήν τη μπάρα, που την βάζουμε πάνω στο Desktop. Για να είναι έτσι δηλαδή.

 

CWM 6.0.5.0 έχω φίλε μου.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, όταν το κάνω αυτό μου βγάζει την παρακάτω φωτο... Εγώ όμως θέλω αυτήν τη μπάρα, που την βάζουμε πάνω στο Desktop. Για να είναι έτσι δηλαδή.

 

CWM 6.0.5.0 έχω φίλε μου.

 

αυτο που λες ειναι widget...δεν υπαρχει σε ολες τις ρομ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 102 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ειχα διαβάσει πως κάποια ρομ υποστηρίζει 3g στις δυο καρτες, ξέρουμε πια είναι;

 

algo,maucat και vanilla που εχω δοκιμασει ειχε και στις δυο καρτες 3g.

Link to comment
Share on other sites

@danorfias Οι αντάπτορες (ctia to omtp) αλλάζουν απλά την επάφή της γείωσης με το μικρόφωνο. Αν παίζει το MH1C σωστά ή όποιο άλλο νέου τύπου, θα παίζει και το MH1 το παλιό. Αλλά δεν παίζουν σε όλες τις ρομ, όλα τα κουμπιά σωστά. θέλει remap το κουμπί.

 

Επίσης όταν είναι να φλασάρουμε, σβήνουμε πριν manually τους φακέλους και αρχεία από την internal SD; Ρωτάω γιατί όταν πέρασα σήμερα την Aosp Maucat, είδα μετά ότι όλοι οι φάκελοι και τα αρχεία που είχα στην internal SD από την προηγούμενη ROM υπήρχαν άθικτα και μετά το φλασάρισμα. Κι εννοείται είχα κάνει πριν όλα τα wipes που περιγράφονται στο ενδεδειγμένο post-οδηγό, αυτό δλδ.

 

Ο οδηγός είναι για την πιο παλιά CWM, για την CWM 6.0.5.0 πρέπει μετά το format data πρέπει να κάνεις και το format data data/media για να σου σβήσει τα πάντα. Σου προτείνω να την ξαναβάλεις από την αρχή, γιατί θα σου βγάλει προβλήματα με τα παλιά αρχεία. Εγώ τα κάνω έτσι http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5983899#post5983899

Link to comment
Share on other sites

@danorfias Οι αντάπτορες (ctia to omtp) αλλάζουν απλά την επάφή της γείωσης με το μικρόφωνο. Αν παίζει το MH1C σωστά ή όποιο άλλο νέου τύπου, θα παίζει και το MH1 το παλιό. Αλλά δεν παίζουν σε όλες τις ρομ, όλα τα κουμπιά σωστά. θέλει remap το κουμπί.

 

 

mixanikos καμια ιδεα πως θα κανω το κουμπι απ το handsfree να απανταει και να τερματιζει την κληση?

Link to comment
Share on other sites

Οφ τοπικ αλλα επειδη ειναι εκνευριστικο θελω βοηθεια....

Πεταει συνεχεια διαφημησεις που πιανουν ολη την οθονη.πως το ξεφορτωνομαι αυτο?

Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οφ τοπικ αλλα επειδη ειναι εκνευριστικο θελω βοηθεια....

Πεταει συνεχεια διαφημησεις που πιανουν ολη την οθονη.πως το ξεφορτωνομαι αυτο?

Adblock plus....δοκίμασε το αν θες

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να εγκαταστησεις xposed και gravity και απο κει θα φτιαξεις τους 160 χαρακτηρες.

 

Τα οποία τα βρίσκω που? Υπάρχουν στο google play?

Link to comment
Share on other sites

το βρήκα μωρέ,με είχε σκάσει.Από το navigation keys γίνεται,για όποιον το θέλει,στην επιλογή ''long press home button''.

 

Πηρα τα πιο φθηνα απο εβαυ 1,30 € και δουλευουν κανονικά ανοίγουν και κλείνουν την ομιλία αρκει να το κρατήσεις πατημένο 3 δεύτερα .

Νομίζω ΟΛΑ δουλεύουν αρκεί να τα κρατήσεις πατημένο το κουμπάκι πάνω απο 3 δεύτερα (έχω δοκιμάσει πάνω απο 5 διαφορετικά και όλα δουλεψαν με τον τρόπο που σου λέω) όσο για ποιότητα μουσικής είναι άλλο θέμα με 1,30€ δέν περιμένεις αλωστε τίποτα εκτός απο τα βασικά.

δοκιμασμένες rom που τσεκαρίστικαν makaut,algo,vanilia

Edited by rebel250
Link to comment
Share on other sites

αυτο που λες ειναι widget...δεν υπαρχει σε ολες τις ρομ.

Ναι, widget είναι. Πφφφ μας ξενέρωσες τώρα. Το χρησιμοποιούσα σε προηγούμενο κινητό που είχα αλλά και στην Infocus maucat...

Ντακς υπάρχουν κι άλλα παρόμοια widgets αλλά εγώ ήθελα το συγκεκριμένο. :P

Anyway thanks.

 

Ο οδηγός είναι για την πιο παλιά CWM, για την CWM 6.0.5.0 πρέπει μετά το format data πρέπει να κάνεις και το format data data/media για να σου σβήσει τα πάντα. Σου προτείνω να την ξαναβάλεις από την αρχή, γιατί θα σου βγάλει προβλήματα με τα παλιά αρχεία. Εγώ τα κάνω έτσι http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5983899#post5983899

Το φαντάστηκα ότι θα χρειαζόταν και το format data data/media.

Οκ θα την ξαναφλασάρω. Σ' ευχαριστώ για το info. :)

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας βρήκα συμφορουμίτες που του απασχολούσε το θέμα με τα ακουστικά και φαίνεται να λειτουργούν τα Samsung EHS64 post 1130 ,1156 και 1157 http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5507617#post5507617 και http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5507161#post5507161

Δεν ξέρω βέβαια αν παρακολουθούν ακόμα το νήμα για να μας πουν περισσότερα.....

Edited by danorfias
Link to comment
Share on other sites

ειχα διαβάσει πως κάποια ρομ υποστηρίζει 3g στις δυο καρτες, ξέρουμε πια είναι;

 

Σίγουρα η emuiUNICOM της πρώτης σελίδας.

Link to comment
Share on other sites

Οφ τοπικ αλλα επειδη ειναι εκνευριστικο θελω βοηθεια....

Πεταει συνεχεια διαφημησεις που πιανουν ολη την οθονη.πως το ξεφορτωνομαι αυτο?

 

Αν θες κάτι σε apk, adfree και τέλος οι διαφημίσεις!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...