Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το έβαλα για τεστ αλλά έχει Lag (μόνο στα μενού όμως)

 

Αυτό με το location να ανοίγει όλη την ώρα (και να το ξανακλείνω) το είχε και η πρώτη?

 

Δε νομιζω,περιεργο μου ακουγεται..μηπως εχεις κανει accept κανα popup να επιτρεπεται η χρηση του location σε κανα google service και γι αυτο ξανανοιγει συνεχεια?Η στις ρυθμισεις gps μηπως εχεις επιλεξει κατι εκτος απο ''device only'' ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Δε νομιζω,περιεργο μου ακουγεται..μηπως εχεις κανει accept κανα popup να επιτρεπεται η χρηση του location σε κανα google service και γι αυτο ξανανοιγει συνεχεια?Η στις ρυθμισεις gps μηπως εχεις επιλεξει κατι εκτος απο ''device only'' ?

 

και τα δυο όχι (ιδίως το πρώτο πάντα όχι)

 

EDIT

αυτη την EMUI 3.0 B251 την έβαλε κανείς;

http://www.7to.cn/androidrom/romdetail/21358

ρομ

http://filetemp.7to.cn/uploads/rom/201411/20/21358/Coolpad_8297W_EMUI3.0_7TO_KitKat4.4_4.11.20.zip

Edited by mixanikosgr
Link to comment
Share on other sites

Κωστα,

Αυτη που αναφέρεις είναι η ν1,οχι η ν2

Δες την προτελευταία φωτο! Στο about phone!

 

Μήπως ξαναφλασαρες την παλια....

 

Φλασαρα βρε αυτην που εσεις δωσατε σαν νεα a310 v2 ειναι 2 σελιδες πισω....

 

Post 7348 απο azuli.

Post 7349 απο mixanikosgr

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

2 ερωτήσεις λίγο κι εγώ για να προχωρήσω την παραγγελία σιγά-σιγά...

1). Υπάρχει διαφορά στην ποιότητα στο καπάκι, αν είναι silver ή white; Είναι κάποιο καλύτερο ποιοτικά απ' το άλλο;

2). Στη φόρμα παραγγελίας του vickmall προσφέρεται για αγορά μια Mofi Leather Case(dual window). Εννοεί αυτήν; Ξέρει κανείς; Με ενδιαφέρει αρκετά λόγω του μαγνητικού κλειδώματος.

 

1) Έχω το λευκό καπάκι και είναι μια χαρά , πολύ όμορφο.

2) Η θήκη είναι αυτη που έχεις βάλει στο link. Την πήρα και εγώ μαζί με το κινητό απο το Vickmall.

Link to comment
Share on other sites

Ας απαντήσω μόνος μου.

 

Στην Α310 αν πάμε στις επιλογές που δίVει για lock screen έχει το default, μαύρη μαυρίλα πλάκωσε και το άλλο που είναι αυτό που ξέρουμε αλλά με τα βίντεο μας να παίζουν. Επιλέγουμε αυτό και μετά πάμε Titanium και βρίσκουμε το VideoOrbPlugin και το φριζάρουμε... :)

 

Το lockscreen πλέον είναι όπως το ξέρουμε και δουλεύει και το Gravity.

 

Edit: Lol, 500 ώρες μένει στο 1%. Όμως εκεί στα 3600mV γυροφέρνει, δεν το κόβω να μου πηγαίνει 3400mV.

 

Καινούργιο πρόβλημα. Πατάω να βγάλω screenshot και μου λέει Couldn't save screenshot, storage may be unavailable. Το έχει κάνεις άλλος αυτό;

Που είναι αυτό με το lockscreen? Screenshot μια χαρά βγάζει

Link to comment
Share on other sites

Και παρακάτω να είναι ο φορτιστής σε ένταση ρεύματος, δεν υπάρχει θέμα με εξαίρεση ότι θα φορτίζει πιο αργά. Ίσα ίσα κάποιοι λένε είναι καλύτερο και κάνει πιο στρωτή φόρτιση έτσι η μπαταρία.

 

Το βασικό είναι να υπάρχει σωστή τάση των 5V και να μην είναι τελείως χαμηλής ποιότητας ο φορτιστής για να έχει αιχμές τάσης.

 

Επέτρεψε μου να πω ότι τα amper του φορτιστή είναι η ανώτατη τιμή πού μπορεί να παρέχει.

 

Έτσι αν η συσκευή που φορτίζουμε δεν έχει σωστό κύκλωμα intelligence τασεων-εντάσεων ώστε να μην τράβηξει με το ζορι τα max amper θα καεί ο φορτιστής.

 

Το χω δει να καίγεται μητρική απο pc στην οποία φίλος φόρτιζε το ταblet του που τράβαγε 2Amper ενώ το usb port μπορούσε να δώσει μόνο 0,5Α.

 

Οπότε θέλει αρκετή προσοχή.

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τι γίνεται όμως αν εγκαταστήσω κάποιο ελληνικό app που έχει μόνο ελληνικά μέσα του; Ή κάποιο app που στις ρυθμίσεις του του βάλω να ανοιγεί στα ελληνικά. Θα παίζουν καλά αυτά τα app ή θα υπάρχει θέμα;

 

Έχοντας εγκαταστήσει το morelocale2 θα θέσεις γλώσσα συστήματος τα Ελληνικά.

 

Οπότε ΟΛΕΣ οι εφαρμογές θα νομίζουν ότι είναι σε ελληνικό κινητό και by default θα έχουν τα πάντα ελληνικά (εφοσον τις έχει εξελληνισει ο προγραμματιστης).

 

Μόνο το μενού ρυθμίσεων τηλεφώνου θα είναι Αγγλικό το οποίο δε σε νοιάζει.

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Έχοντας εγκαταστήσει το morelocale2 θα θέσεις γλώσσα συστήματος τα Ελληνικά.

 

Οπότε ΟΛΕΣ οι εφαρμογές θα νομίζουν ότι είναι σε ελληνικό κινητό και by default θα έχουν τα πάντα ελληνικά (εφοσον τις έχει εξελληνισει ο προγραμματιστης).

 

Μόνο το μενού ρυθμίσεων τηλεφώνου θα είναι Αγγλικό το οποίο δε σε νοιάζει.

 

Χμμ μάλιστα.

Μήπως εγώ όμως ζητάω το αντίστροφο;

Εγώ για την ακρίβεια θέλω τα πάντα όλα by default στα Αγγλικά (ο,τιδήποτε αφορά το λειτουργικό + τα περισσότερα apps) και κάτι λίγα apps στα Ελληνικά (π.χ. το Sygic, ή greek quiz games κ.ά.).

Edited by GiO_K
Link to comment
Share on other sites

Που είναι αυτό με το lockscreen? Screenshot μια χαρά βγάζει

 

Στα settings/display έχει επιλογή για το lockscreen. ΕΜένα μου έβγαζε αυτό το error όταν πήγαινα να βγάλω ss από τα quick tiles/power menu (gravity box και στις 2 περιπτώσεις), δεν δοκίμασα power + vol - (ποτέ δε με βόλεψε). Έβαλα ένα πρόγραμμα από το store (Screenshot Ultimate ή κάπως έτσι) και τώρα μπορώ να βγάλω...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Σε κάποιες rom που περνάω βλέπω ότι με ικανοποιούν πολύ αλλά δεν δουλεύει ο proximity sensor στις κλήσεις. Για την ακρίβεια μόλις πας να κάνεις κλήση η οθόνη του κινητού μαυρίζει και δεν μπορείς να κάνεις τίποτε. Ανοίγει πάλι όταν τερματίσει ο άλλος την κλήση (μιας κι εγώ δεν μπορώ).

Ξέρει κάποιος πως μπορεί να ληθεί αυτό το θέμα γιατί υπάρχουν rom που μου αρέσουν αλλά λόγω αυτού του προβλήματος δεν μπορώ να τις χρησιμοποιήσω.

Link to comment
Share on other sites

Φλασαρα βρε αυτην που εσεις δωσατε σαν νεα a310 v2 ειναι 2 σελιδες πισω....

 

Post 7348 απο azuli.

Post 7349 απο mixanikosgr

 

δες την kernel version του ποστ #7373 από μηχανικό, δες και την δικιά σου.

 

παντως, και οι 2 είναι 4.4.023 :confused:

που είναι το 4.4.031???

ψαχνοντας, βρήκα λινκ mediafire

http://www.mediafire.com/download/ax7w99h23hgz5p2/Micromax-A310-4.4.031.P0.141015.8297W-I01.zip

 

 

επίσης, παντως ψάχνοντας, βρηκα αυτο

http://sjbbs.zol.com.cn/166/1606_1656775.html

απο την μεταφραση φαινεται οτι είναι για το F2, αλλα...

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

[/color]

Σήμερα ήρθε κι εμενα το τηλέφωνο στα χερια μου.Μόλις το άνοιξα μετά από 5 λεπτά μου εμφάνισε την πιο κάτω μήνυμα για να κάνω update system version.

 

http://i59.servimg.com/u/f59/13/59/07/12/screen10.jpg

 

Πάτησα το later και συνέχιζε να μου το εμφανίζει κάθε 10 λεπτά.Μετά από πολλές προσπάθειες και αφού μου έσπασε τα νεύρα είπα να το κάνω update μπας και ησυχάσω και μου έκανε αυτό που φαίνεται στην 2 φωτογραφία.Σταμάτησε να κατεβάζει και έβγαλε σφάλμα!

 

http://i59.servimg.com/u/f59/13/59/07/12/20141110.jpg

 

Από εκεί και μετά συνεχίζει να μου το βγάζει συνεχεια (να κάνω update system version)αλλα όσες φορες και αν δοκίμασα καταλήγει στο ίδιο σφάλμα!.Έχει συμβεί σε κάποιον άλλον αυτό?Επίσης το τηλέφωνο δεν ήρθε root.Υπάρχει τρόπος να γίνει τώρα?

 

Αυτό γίνεται γιατί έχει custom recovery μάλλον. Σε ένα τηλέφωνο που μου έκανε τα ίδια δοκίμασα διάφορα όπως να κατεβάσω από το baidu διάφορες Ρομ, που βγήκαν ομως αγγλοκινέζικες.

Εφαγα πολλές ώρες και τελικά αποφάσισα και έβαλαcwm 6.0.5.0 και την http://www.needrom.com/download/aosp-v4-laek-17-kitkat-repack-v3-kernel/ και λυθηκαν όλα τα προβλήματα.

Edited by iliastr
Link to comment
Share on other sites

Χμμ μάλιστα.

Μήπως εγώ όμως ζητάω το αντίστροφο;

Εγώ για την ακρίβεια θέλω τα πάντα όλα by default στα Αγγλικά (ο,τιδήποτε αφορά το λειτουργικό + τα περισσότερα apps) και κάτι λίγα apps στα Ελληνικά (π.χ. το Sygic, ή greek quiz games κ.ά.).

 

Θέλεις xposed module γι αυτό. Λέγεται app settings και θα το δοκιμάσω τώρα.

 

Στο αndroid ξεχωριστά settings ανα εφαρμογή μπορείς να έχεις μόνο με αυτό τον τρόπο. Και όχι μονο locale αλλά και πολλά άλλα καλούδια.

 

EDIT: Δουλεύει τέλεια. Έχω ελληνικούς χάρτες και όλα τα άλλα αγγλικά. Άψογο.

Edited by Algorithm
Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

ποια εφαρμογή για camera έχει τα καλύτερα αποτελέσματα; Είμαι με laek v4 repack, αλλά δε με ικανοποιεί η στοκ.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος οδηγός για το πως φλασάρεται η AOSP V4 laek REPACK;Τα gapps υπάρχουν ήδη μέσα στη rom;Άν όχι,αυτά είναι οκ http://www.thedroid.net/download-google-apps-gapps-android-kitkat-3116/ ;Τα φλασάρω μαζί με την ρομ ή μετά από reboot;Πιθανώς να έχουν απαντηθεί ήδη μέσα στο θέμα...

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

@algorithm @BrocasHelm ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Φόρτισα ήδη στα 5V/850mA,χωρίς πρόβλημα.

AOSP KK V3REPACK
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος οδηγός για το πως φλασάρεται η AOSP V4 laek REPACK;Τα gapps υπάρχουν ήδη μέσα στη rom;Άν όχι,αυτά είναι οκ http://www.thedroid.net/download-google-apps-gapps-android-kitkat-3116/ ;Τα φλασάρω μαζί με την ρομ ή μετά από reboot;Πιθανώς να έχουν απαντηθεί ήδη μέσα στο θέμα...

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

@algorithm @BrocasHelm ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Φόρτισα ήδη στα 5V/850mA,χωρίς πρόβλημα.

 

Φλασάρετε όπως κάθε rom της μορφής .zip και υπάρχει οδηγός στην πρώτη σελίδα από τον kostas1. Τα gapps υπάρχουν ήδη μέσα.

Link to comment
Share on other sites

@algorithm @BrocasHelm ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Φόρτισα ήδη στα 5V/850mA,χωρίς πρόβλημα.

 

Χαίρομαι πού πήγε καλά. Απλά όταν ξαναφορτισεις πιασε το φορτιστή ύστερα από κάμποση ώρα συνεχόμενης φόρτισης και δες μήπως έχει ζεσταθεί σε ανησυχητικό σημείο (αν και δεν το νομίζω).

 

Είναι ύπουλοι οι φορτιστές καθώς άμα είναι αδύναμοι ή στα τελευταία τους, ζεσταίνονται σε σημείο ανάφλεξης ΑΝ είναι κινεζο-ψευτο κατάσταση.

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι πού πήγε καλά. Απλά όταν ξαναφορτισεις πιασε το φορτιστή ύστερα από κάμποση ώρα συνεχόμενης φόρτισης και δες μήπως έχει ζεσταθεί σε ανησυχητικό σημείο (αν και δεν το νομίζω).

 

Είναι ύπουλοι οι φορτιστές καθώς άμα είναι αδύναμοι ή στα τελευταία τους, ζεσταίνονται σε σημείο ανάφλεξης ΑΝ είναι κινεζο-ψευτο κατάσταση.

 

Είναι sony ericcson...απειροελάχιστα ζεστάθηκε,ίσα που το καταλαβαίνεις

AOSP KK V3REPACK
Link to comment
Share on other sites

Ενώ όλα πηγαίνουν μια χαρά με το κινητάκι, έχω το εξής πρόβλημα.

Έχω εγκαταστήσει laek 4.4.2 v4 με kernel v3, xposed, gravity box και κάμποσες εφαρμογές και ανακαλύπτω ότι το κινητό δε Bootarei πια σε twrp.

Κατεβάζω mobile uncle tools, προσπαθώ να το εγκαταστήσω ξανά μέσω του img, αλλά λέει πως δεν βρίσκει το αρχείο εγκατάστασης.

Έχει κάποιος αντιμετωπίσει το ίδιο στο παρελθόν και αν ναι, βρήκε λύση;

(Φυσικά και το img το δοκίμασα και σε sd0 και sd1 και στη μνήμη του κινητού.)

Link to comment
Share on other sites

δες την kernel version του ποστ #7373 από μηχανικό, δες και την δικιά σου.

 

παντως, και οι 2 είναι 4.4.023 :confused:

που είναι το 4.4.031???

ψαχνοντας, βρήκα λινκ mediafire

http://www.mediafire.com/download/ax7w99h23hgz5p2/Micromax-A310-4.4.031.P0.141015.8297W-I01.zip

 

 

επίσης, παντως ψάχνοντας, βρηκα αυτο

http://sjbbs.zol.com.cn/166/1606_1656775.html

απο την μεταφραση φαινεται οτι είναι για το F2, αλλα...

 

Τελικα τι εγινε με αυτο το θεμα??Ειναι η v2 της 310 η οχι??

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Τελικα τι εγινε με αυτο το θεμα??Ειναι η v2 της 310 η οχι??

 

ειναι ναι,αλλα αν τα screenshot που ανεβασες τα εβγαλες τωρα τοτε μαλλον εβαλες την v1

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

εχει τσεκαρει κανεις καποια rom που να εχει υποστηριξη για 3g και στις 2 sim ταυτοχρονα?Καπου ειχε παρει το ματι μου πριν καιρο κατι σε κατι κινεζικες rom αλλα δεν μπορω να θυμηθω ποια ηταν..

Link to comment
Share on other sites

ειναι ναι,αλλα αν τα screenshot που ανεβασες τα εβγαλες τωρα τοτε μαλλον εβαλες την v1

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

εχει τσεκαρει κανεις καποια rom που να εχει υποστηριξη για 3g και στις 2 sim ταυτοχρονα?Καπου ειχε παρει το ματι μου πριν καιρο κατι σε κατι κινεζικες rom αλλα δεν μπορω να θυμηθω ποια ηταν..

Τα screenshot ειναι απο την rom που δωσατε,μπαινει επανω η rom,παιρνω τα screenshot,και τα ανιβαζω αμεσα.

Απο το link στο mega.---->

a310 v2 σε zip χωρις κινεζικες και με root.....

Απο το link στο mega.---->

Micromax_A310_031_decrappified.zip

491mb

https://mega.co.nz/#!j09ziCBY!4K3peKTwHdJ1Bd0dDrfMT3A7EsZMYhBDYyr4PptJZpU

 

Οποτε κατι ειναι λαθος.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Την περασα κι εγω. Και ειναι αυτη που λεει ο Κώστας...

Τα ζιπ εχουν την παλια.

Η καινούργια ειναι αυτη που Φλασαρεις με καλωδιο.

 

Τι Αξιοσημείωτο είναι πως οποία και να βάλεις, σου δίνει 4.4.023

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλω σαν προεπιλεγμένο χώρο αποθήκευσης την εξωτερική sd θα έχω θέμα;Όσες εφαρμογές απαιτούν εγκατάσταση στην εσωτερική sd θα πηγαίνουν αυτόματα,σωστά;
AOSP KK V3REPACK
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...