Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχει βγάλει ένας στο Modaco ένα flashable zip που φτιάχνει/ανανεώνει τα libs της κάμερας και της gpu αλλά για PURE AOSP v2. Λέω να τον ρωτήσουμε αν θα δουλεύουν στη MIUI... :p
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Απ'οτι καταλαβα δηλ. να μην περιμενουμε τιποτα αξιλογο και bug free απο τον leak17!

Tσαπατσολοδουλεια δηλ.?

 

Μια χαρά είναι για να κάνεις ότι θες. Τα τεχνικά θέματα στο 99.9% των περιπτώσεων δεν απασχολούν τον κοσμάκη. Bugs υπάρχουν παντού σε όλες τις ρομ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

αν δεν ανοίξει το κώδικα η mediatek μην περιμένετε καλά κερνελ

βέβαια είπε ότι για το kitkat θα διαθέσει το source και θα είναι στο χέρι των κατασκευαστων εάν θα το δώσουν η όχι

προσωπική άποψη τώρα που το ζω γιατί δεν είχα κινέζικα, μην περιμένετε πολλά, θα παίξουν πορτ από άλλες συσκευές με 6589 ίσως αλλά καθαρό source tree μην περιμένετε στο github

 

Ήδη υπάρχει source για τον 6589 για συγκεκριμένες συσκευές. Αλλά είναι μπάχαλο από ότι ακούω στο xda διότι οι μάγκες της mediatek είναι έξυπνοι και έχουν δικό τους μη modular build. Αλλά εξελίσσονται γοργά τα πράγματα καθώς θα βγάλει και η google κινητα με mediatek. Είμαι αισιόδοξος για τον κώδικα κάποια στιγμή θα στρώσει.

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Ειχε παρει το ματι μου σε μία παλιότερη έκδοση του clockworkmod (για zte blade) οτι κάποια πατάτα είχαν κάνει και έκανε μερικές φορές ή ατελή wipe, ή corrupt το filesystem ή όταν φορμάριζες δημιουργούσε εξαρχης corrupt filesystem . Και ναι τα ext3 και ext4 ειναι journaled που σημαίνει οτι θεωρητικά και μόνο θεωρητικά αντέχουν σε άτσαλο κλείσιμο ή buggy recovery.

 

Άμα κάτι τόσο χαμηλού επιπέδου είναι κακογραμμένο τότε αυτό που λέω με το μπερδεμένο filesystem ερμηνεύεται ως: "Filesystem που έχει παθει ταράκουλο". Δεν έχω το ακριβές link πρόχειρο (buggy cwm) κοίταξε όμως αυτό για ταράκουλο ext3:http://unix.stackexchange.com/questions/86647/make-system-robust-against-unexpected-power-loss

 

Τώρα γιατί κάνω cold boot και όχι reboot? Για τον ιδιο λογο που όταν δεν φλασαρεται με τίποτα μία ρομ - ή η συσκευή κολλάει στην οθόνη μπουταρίσματος ξήλωμα της μπαταρίας και ξαναβάλσιμο φέρνει πολλές φορές αποτέλεσμα. To πλήρες poweroff έχει αντίκτυπο.

 

 

Η επιλογη reboot recovery ξερεις τι κανει?power off+power on+boot to recovery.Eσυ ξερεις τι μου ειπες οτι κανεις?Power off+power on+boot to recovery.H επιλογη reboot recovery ξερεις γιατι μπηκε εκει?Για να μην χρειαζεται να κανεις ολο αυτο που κανεις,δηλαδη να πατησεις το κουμπι power off μεχρι να σβησει και μετα να πατησεις τον συνδιασμο κουμπιων για την recovery 10 δευτερολεπτα για να μπει ξανα recovery και να συνεχισεις αυτο που εκανες!Κοινως κανει αυτο που μου λες αλλα με ενα απλο πατημα κουμπιου.Δεν ειναι ακριβως λαθος αυτο που κανεις απλα γινεται πολυ πιο απλα.Ελπιζω να τα ξεκαθαρισα λιγο!

 

αυτο που λες για το ''cold reboot'' δεν το καταλαβαινω.Τι ειναι αυτο που κανεις με το cwm που δεν σε αφηνει να το κανεις και αμα κλεισεις το τηλεφωνο σου σε αφηνει μετα?Δεν το εχω ξανακουσει.

 

Τωρα για το filesystem..Αν βαλεις τα νεα windows πανω απο τα παλια windows στο φορμαρισμα χωρις να κανεις format στο partition πριν (που δεν θυμαμαι καν αν στο επιτρεπει να συνεχισεις ετσι) τοτε θα μπερδευτουν αρχεια απο τις 2 εγκαταστασεις και θα γινει μπαχαλο,δεν θα χαλασει κανενα filesystem.Εκτος και αν κανεις κατι δραστικα χαζο που δεν μπορω να το σκεφτω κιολας.Τωρα το αν καποτε καποιο super buggy cwm καταφερε και χαλασε ολοκληρο το filesystem κατα το format οκ,αλλα δεν ειναι αυτη η περιπτωση μας.Δεν εχουμε corrupt file system εδω,εχουμε μονο wipes που δεν γινονται καλα,μενουν πραγματα πισω για να το πουμε απλα και μπερδευονται με τα καινουργια

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου γεια χαρα,εχεις καποιο link να δω τι λεει για την rom ο dev??

Mην την κατεβαζω τζαμπα χωρις να εχω τουλαχιστον μια ιδεα.:)

Δοκιμασα και αυτη---->http://pan.baidu.com/s/1dDy6ZQh

,ειναι η official επι της ουσιας,με Αγγλικα-Κιναζικα μονο σαν γλωσσες.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι για να κάνεις ότι θες. Τα τεχνικά θέματα στο 99.9% των περιπτώσεων δεν απασχολούν τον κοσμάκη. Bugs υπάρχουν παντού σε όλες τις ρομ.

 

το αυτό, μην μου δίνετε σημασία. απλά τα βλέπω και τα λέω. άλλωστε δεν κάνει compile την aosp την παίρνει από κάποια rom και την σκαλίζει

 

Ήδη υπάρχει source για τον 6589 για συγκεκριμένες συσκευές. Αλλά είναι μπάχαλο από ότι ακούω στο xda διότι οι μάγκες της mediatek είναι έξυπνοι και έχουν δικό τους μη modular build. Αλλά εξελίσσονται γοργά τα πράγματα καθώς θα βγάλει και η google κινητα με mediatek. Είμαι αισιόδοξος για τον κώδικα κάποια στιγμή θα στρώσει.

 

το ξέρω ότι υπάρχει γιατί το κατέβασα αλλά δεν κατάφερα να κάνω compile το trwp γιατί δεν έχει τα του youlong που είναι το κινητό μας, και φαντάζομαι θα λείπουν και άλλα

με το android one σίγουρα θα αλλάξουν πολλά, το κακό είναι στους κιτρινιάριδες που δεν κάνουν share

One+ One --- iPAD 3 --- Xperia Neo V --- HTC Hero --- HTC Touch Cruise --- Nokia N95 --- Nokia 6680 --- Nokia 6310i
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα και αυτη---->http://pan.baidu.com/s/1dDy6ZQh

,ειναι η official επι της ουσιας,με Αγγλικα-Κιναζικα μονο σαν γλωσσες.

 

Αυτή η rom τι λέει;

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχουμε corrupt file system εδω,εχουμε μονο wipes που δεν γινονται καλα,μενουν πραγματα πισω για να το πουμε απλα και μπερδευονται με τα καινουργια

 

Azuli to format αναδημιουργει (χωρίς shred) το filesystem. Δεν μπορούν να μείνουν αρχεία πισω. Ο χώρος του καθενός προηγούμενου αρχείου μαρκαρεται αδειος. Και εγω κάνω πάντα φορματ μετα τα wipe. Άρα πώς μενουν αρχεία πισω? Διότι μάλλον πολλές φορές το φορμάρισμα από recovery είναι για τα μπάζα και ή απλο file erase κάνει ή filesystem corruption. Επίσης για να υποστηρίξω ότι το φορμάρισμα από recovery είναι για τα μπάζα δες ένα σωρό guides στο xda που λένε φορμαρετε στο pc την sd. Ωραία συμφωνώ αλλά δυστυχώς πως φορμαρουμε την εσωτερική flash? Με recovery μόνο.

 

Οσο για το power off και power ως δεινόσαυρος πάντα έσβηνα πληρως τις συσκευές εδώ και χρόνια. Τώρα που το κοίταξα όντως στα νέα συστήματα δεν έχει καθόλου διαφορά, συνεπώς πράγματι είναι θέμα πρόληψης -μεταφυσικής το να κάνω poweroff.:lol:

Edited by Algorithm
Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Άρα πώς μενουν αρχεία πισω?

 

προφανως δεν κανει σωστο wipe,για την ακριβεια πιστευω οτι στις περιπτωσεις που με το δευτερο wipe ολα ειναι καλα μετα,οτι το πρωτο απλα δεν το κανε ποτε.Oτι μειναν τα αρχεια εκει και μετα απλα η rom που εβαλες εγραψε κι αυτη απο πανω και εγινε μπαχαλο.Δεν μπορω να το εξηγησω αλλιως,αν καποιος εχει καποιο λινκ με πιο τεκμηριωμενη απαντηση θα ημουν ο πρωτος που θα ηθελε να το διαβασει και να μαθει ακριβως τι παιζει..! Το εκανε και στο προηγουμενο μου τηλ με ακριβως τον ιδιο τροπο και ηταν και αλλη version cwm κιολας..!

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Azuli to format αναδημιουργει (χωρίς shred) το filesystem. Δεν μπορούν να μείνουν αρχεία πισω. Ο χώρος του καθενός προηγούμενου αρχείου μαρκαρεται αδειος. Και εγω κάνω πάντα φορματ μετα τα wipe. Άρα πώς μενουν αρχεία πισω? Διότι μάλλον πολλές φορές το φορμάρισμα από recovery είναι για τα μπάζα και ή απλο file erase κάνει ή filesystem corruption. Επίσης για να υποστηρίξω ότι το φορμάρισμα από recovery είναι για τα μπάζα δες ένα σωρό guides στο xda που λένε φορμαρετε στο pc την sd. Ωραία συμφωνώ αλλά δυστυχώς πως φορμαρουμε την εσωτερική flash? Με recovery μόνο.

 

Οσο για το power off και power ως δεινόσαυρος πάντα έσβηνα πληρως τις συσκευές εδώ και χρόνια. Τώρα που το κοίταξα όντως στα νέα συστήματα δεν έχει καθόλου διαφορά, συνεπώς πράγματι είναι θέμα πρόληψης -μεταφυσικής το να κάνω poweroff.:lol:

 

δεν κάνει φορματ, το πρόβλημα είναι στο sdk και στην εντολή wipe

εάν κάνεις rm -fr * δεν υπάρχει ούτε μια περίπτωση να μείνει το παραμικρό. μην με ρωτήσεις γιατί δεν το κάνουν γιατί δεν ξέρω :p

παιδιά δεν κάνουν φορματ η εντολές, απλά σβήνουν τα αρχεία. το πρώτο μοίρασμα των partitions το κάνει μόνο η official rom

Edited by martinoff
One+ One --- iPAD 3 --- Xperia Neo V --- HTC Hero --- HTC Touch Cruise --- Nokia N95 --- Nokia 6680 --- Nokia 6310i
Link to comment
Share on other sites

το προσπάθησα και έκανα extract to 2.7.0.1 αλλά δεν έβγαζα άκρη με τα κινέζικα :lol:

 

Πως έκανες το extract για να δοκιμάσω την τύχη μου;

Link to comment
Share on other sites

αν θες στο ανεβάζω κάπου αλλά βρες το πάλι γιατί βαριέμαι τα κινέζικα :lol:
One+ One --- iPAD 3 --- Xperia Neo V --- HTC Hero --- HTC Touch Cruise --- Nokia N95 --- Nokia 6680 --- Nokia 6310i
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω την 2.7.0.0. Την έχω δοκιμάσει κιόλας, δουλεύει κανονικά, φλάσαρα και rom μ' αυτή, μην με ρωτάς πως το έκανα, δεν το ξανακάνω πάντως. :lol:
Link to comment
Share on other sites

Με κανένα theme δεν γίνεται να γίνει το translation, έτσι;

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχει βγάλει ένας στο Modaco ένα flashable zip που φτιάχνει/ανανεώνει τα libs της κάμερας και της gpu αλλά για PURE AOSP v2. Λέω να τον ρωτήσουμε αν θα δουλεύουν στη MIUI... :p

 

, on 22 Sept 2014 - 01:36 AM, said: I can't test every rom we have for the phone but you're free to do so http://www.modaco.com/public/style_emoticons/default/smile.png Make a backup, flash the zip, see if it works. In worst case the camera app crashes, then you only need to restore your backup.

 

 

Οπότε όσοι έχετε MIUI v5 emjot πάρτε backup, φλασάρετε αυτό που λέει camera driver (https://drive.google.com/folderview?id=0B6ZpvMRRlFJ_aXBla2hYeUI5YUk&usp=sharing) και δοκιμάζετε με κάποια 3rd party εφαρμογή (lenovo super cam, a better camera κτλ) την ποιότητα των φωτο... Μετά αναφέρετε εδώ. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Με κανένα theme δεν γίνεται να γίνει το translation, έτσι;

 

Κάτσε να την "ανοίξω" και θα δω.

Link to comment
Share on other sites

Με κανένα theme δεν γίνεται να γίνει το translation, έτσι;

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

 

 

Οπότε όσοι έχετε MIUI v5 emjot πάρτε backup, φλασάρετε αυτό που λέει camera driver (https://drive.google.com/folderview?id=0B6ZpvMRRlFJ_aXBla2hYeUI5YUk&usp=sharing) και δοκιμάζετε με κάποια 3rd party εφαρμογή (lenovo super cam, a better camera κτλ) την ποιότητα των φωτο... Μετά αναφέρετε εδώ. :lol:

 

Μονο με του emjot η γενικά με miui?

Link to comment
Share on other sites

Με κανένα theme δεν γίνεται να γίνει το translation, έτσι;

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

 

 

Οπότε όσοι έχετε MIUI v5 emjot πάρτε backup, φλασάρετε αυτό που λέει camera driver (https://drive.google.com/folderview?id=0B6ZpvMRRlFJ_aXBla2hYeUI5YUk&usp=sharing) και δοκιμάζετε με κάποια 3rd party εφαρμογή (lenovo super cam, a better camera κτλ) την ποιότητα των φωτο... Μετά αναφέρετε εδώ. :lol:

 

Σορυ φιλε αλλα πως φλασαρουμε το zip αυτο,δηλ. τι ακριβος παταμε στο CWM,istall zip from sd card η update from sd card?

Kαι επισης γιατι να βαλουμε μονο το zip της καμερας και οχι και αυτο που λεει video?

Link to comment
Share on other sites

Μονο με του emjot η γενικά με miui?

 

Γενικά με MIUI. Αλλά πάρτε backup πρώτα γιατί ο άλλος το έφτιαξε για PURE AOSP v2, απλά παίζε να δουλεύει και αλλού.

 

Σορυ φιλε αλλα πως φλασαρουμε το zip αυτο,δηλ. τι ακριβος παταμε στο CWM,istall zip from sd card η update from sd card?

Kαι επισης γιατι να βαλουμε μονο το zip της καμερας και οχι και αυτο που λεει video?

 

Install zip from SD (χωρίς να κάνει κάτι wipe). Μπορείς να βάλεις και τα δύο, απλά το ένα μόνο είναι για την ποιότητα των φωτο, το άλλο για τη gpu.

Link to comment
Share on other sites

Μια γενικη ερωτηση προς τους κατωχους. 232 σελιδες δεν διαβαζονται ευκολα.

Ξερω οτι ειναι μια πολυ καλη συσκευη για τα λεφτα της.

Μπορει να παρει κανεις την συσκευη και να μην βαζει 10 διαφορετικες rom για να δουλέψει καλα ή καλύτερα κατι;

Εννοω μπορει να το παρει καποιος και να ειναι καλο χωρις να το πειραξει;

Ειναι καλη η καμερα του; η μπαταρια του; η λειτουργια dual sim χωρις αλλες rom.

Η ερωτηση γινεται γιατι εχω βαρεθει να κανω αυτη την δουλεια με αλλες συσκευες.

Ευχαριστω για την απαντηση.

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.ειμαι κατοχος του εξαιρετικου coolpad f1 και οπως συνηθως μου αρεσει να πειραζω τα τηλεφωνα.ομως εχθες ενω εκανα πειραματα σβηστηκαν και τα 2 imei απο το τηλεφωνο.εκανα πολλες προσπαθειες απο διαφορα sites στο google αλλα τιποτα.ξερει μηπως καποιο τροπο να τα επαναφερω?
Link to comment
Share on other sites

Μια γενικη ερωτηση προς τους κατωχους. 232 σελιδες δεν διαβαζονται ευκολα.

Ξερω οτι ειναι μια πολυ καλη συσκευη για τα λεφτα της.

Μπορει να παρει κανεις την συσκευη και να μην βαζει 10 διαφορετικες rom για να δουλέψει καλα ή καλύτερα κατι;

Εννοω μπορει να το παρει καποιος και να ειναι καλο χωρις να το πειραξει;

Ειναι καλη η καμερα του; η μπαταρια του; η λειτουργια dual sim χωρις αλλες rom.

Η ερωτηση γινεται γιατι εχω βαρεθει να κανω αυτη την δουλεια με αλλες συσκευες.

Ευχαριστω για την απαντηση.

 

Το τηλ. ειναι εξαιρετικο οπως καταλαβες,εγω απο την πρωτη μερα που το πηρα εβαλα την miui αι οπως εχω πει ουτε ενα bug ουτε μια επανεκινηση, ουτε ενα παγωμα,το μονο κακο η ληψεις φωτος και βιντεο,αν φτιαχνετε με το παραπανω φλασαρισμα σωθηκα και δεν προκειτε να παω σε kit kat εαν δεν βγει καμια ανταξια σε σταθεροτητα με την miui που φωραω!

Αν καταλαβε ςκαι'γω βαριεμε αφανταστα να δοκιμαζω και να φλασαρω ρομ μια φορα εβαλα αλλη ρομ και γυρισα τρεχοντας πισω στην miui,περιμενω απαντηση αν εκανε κανεις το κολπο με το φλασαρισμα της βελτιωμενης καμερας και αν δουλευει θα το κανω και'γω,ετσι και εσυ το μονο που εχεις να κανεις αν το παρεις ειναι να βαλεις την miui v5 και το zip της καμερας και ξενοιασες(μεχρι να βγει γ@ματη kit kat!).

Edited by valsam
Link to comment
Share on other sites

Το τηλ. ειναι εξαιρετικο οπως καταλαβες,εγω απο την πρωτη μερα που το πηρα εβαλα την miui αι οπως εχω πει ουτε ενα bug ουτε μια επανεκινηση, ουτε ενα παγωμα,το μονο κακο η ληψεις φωτος και βιντεο,αν φτιαχνετε με το παραπανω φλασαρισμα σωθηκα και δεν προκειτε να παω σε kit kat εαν δεν βγει καμια ανταξια σε σταθεροτητα με την miui που φωραω!

Αν καταλαβε ςκαι'γω βαριεμε αφανταστα να δοκιμαζω και να φλασαρω ρομ μια φορα εβαλα αλλη ρομ και γυρισα τρεχοντας πισω στην miui,περιμενω απαντηση αν εκανε κανεις το κολπο με το φλασαρισμα της βελτιωμενης καμερας και αν δουλευει θα το κανω και'γω,ετσι και εσυ το μονο που εχεις να κανεις αν το παρεις ειναι να βαλεις την miui v5 και το zip της καμερας και ξενοιασες(μεχρι να βγει γ@ματη kit kat!).

Αν τελικά πιάσει το κόλπο με την κάμερα, όταν το δοκιμάσεις, μας λές το αποτέλεσμα διότι και εγώ προς τα εκεί με βλέπω!

 

Μη μας ξεχάσεις!

 

Με εκτίμηση,

Μιχάλης

Link to comment
Share on other sites

mikekgr και'γω απο αλλον περιμενω μπας και κανει πρωτος το φλασαρισμα και μετα να το κανω και'γω,μετα την κρυαδα που εφαγα με την miui του φιλου απο εδω μεσα δεν ξανακανω ασκοπα φλασαρισματα!
Link to comment
Share on other sites

γενικοτερα η camera της miui δεν ειναι η ιδια που εχει το aosp android,βεβαια αυτα ειναι drivers μονο οποτε μπορει και να κανουν,ας δοκιμασει καποιος αλλα ας βγαλει και φωτος πριν και μετα να δουμε και αν υπαρχει διαφορα,οχι με τα λογια!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...