Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δωσε λινκ παρακαλω

Εχω προβλημα με την v3,δεν μπορω να κατεβασω εφαρμογες απο το play,μου λεει οτι υπαρχει επαρκης χωρος

Επισης δεν μπορω να συνδεσω μεσω sixaxis ασυρματα ps3 controller,ολες οι ιδεες καλοδεχουμενες

 

Λοιπον δοκιμασα και αυτην.Δεν εναι κακη βεβαια αλλα......

Εχει ενα μεγαλο - για εμενα.ΔΕΝ εχε Ελληνικα...........οκ πολλους μπορει να μην τους ενοχλει αυτο,αλλα εγω το εχω το θεματακι μου.

Κατα τα αλλα ναι δεν ειναι ΚΚ αλλα 4.2 με οτι αυτο σημαινει.Με το καλημερα θελει περιπου 750-800 mb.Ηχος-οθονη-αισθηση-λειτουργικοτητα-χειρισμος-και γενικη αισθηση ειναι οκ.

Αυτα,δωστε καμια αλλη τωρα..........:)

Η funtouch φημίζεται για τις εκπληκτικές επιδόσεις σε θέματα ηχου, υστερεί ομως σε κάμερα. Δοκίμασες κάποια αλλη εφαρμογή για λήψη φωτογραφιών?

Απο κατανάλωση?

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Η funtouch φημίζεται για τις εκπληκτικές επιδόσεις σε θέματα ηχου, υστερεί ομως σε κάμερα. Δοκίμασες κάποια αλλη εφαρμογή για λήψη φωτογραφιών?

Απο κατανάλωση?

Οντως,ο ηχος μου εκανε το κλικ...........με την καμερα .......το ξεχασα........:lol:

Σε κανα 2 εφαρμογες που ανοιξα εκανε τομ κλασσικο αποτομο κλεισιμο(force close).

Ασε πυ πηγα μετα να επαναφερω το κντ στην v3 και μετα δεν..........το παλευω να δω τι εγινε τωρα.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε γμτ, και πανω που ετοιμαζομουν να την περάσω..

Κατσε βρε μπορει να εκανα εγω καποιο λαθος........η rom ειναι μια χαρα.Ειναι κατι το διαφορετικο απο της αλλες που εχω βαλει.

Δεν εχω pc τωρα να κανω μια καλη διαμορφωση στην sd,ισως ειναι απο εκει το ακυρο.Γραφω απο το note3 μου τωρα.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Έχω πρόβλημα με το clockworkmode από την ώρα που πήρα το κινητό. Μου εμφανίζει ένα θαυμαστικό και ότι δεν ανταποκρίνεται. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει?
Link to comment
Share on other sites

Έχω πρόβλημα με το clockworkmode από την ώρα που πήρα το κινητό. Μου εμφανίζει ένα θαυμαστικό και ότι δεν ανταποκρίνεται. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει?

 

99% Δεν έχεις ακόμη clockworkmod.

Διάβασε την πρώτη σελίδα.

Μάλλον είσαι απλά root και αυτό είναι το recovery της μανας του.

 

Διατύπωσε σωστά και πολύ αναλυτικά το πρόβλημα σου για να δούμε αν όντως υπάρχει πρόβλημα. Αααα και επίσης:

 

ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ.

Edited by Algorithm
Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα από το Aliexpress το συγκεκριμένο κινητό και ζήτησα από αυτούς να μου το κάνουν root αλλά δεν μου το κάνανε από ότι μου είπαν διότι δεν με αφήνει να διαχειριστώ τις εφαρμογές του κινητού, το μόνο που πέρασαν ήταν το multi-language. Το προσπέρασα και είπα να το κάνω μόνος μου και κατέβασα το αρχείο από το xda και πέρασα το αρχείο zip κατευθείαν στο κινητό. Όταν το έκλεισα για να ανοίξω το clockworkmode μου εμφάνισε το λογότυπο του android με ένα κόκκινο θαυμαστικό λέγοντας ότι δεν ανταποκρίνεται.
Link to comment
Share on other sites

FIX AOSP έχω πάθει πλάκα με αυτή τη ρομ, άψογη σε όλα (εκτός του θέματος με τον συγχρονισμό που απο οτι φαίνεται κανείς δεν έχει λύση) και είμαι απο χθές το μεσημέρι που την πέρασα χωρίς φόρτιση με μέτρια χρήση, μερικά τηλ, λίγο ίντερνετ και μόνιμα ανοιχτο το wifi + τον χρόνο που έκανα να περάσω όλες τις εφαρμογές απο την αρχή.

Όταν επιλέγεις να χρησιμοποιεί το τηλέφωνο την κάρτα SD, μετά η στοκ εφαρμογή της κάμερας, που αποθηκεύει τις φωτογραφίες;

Την δοκίμασα σήμερα αλλά δεν κατάφερα να κάνω την κάμερα να αποθηκεύει στην SD.

Ξαναγύρισα στην leak v3 μέχρι "νεωτέρας"!

Link to comment
Share on other sites

Δεν διάβασες καλα τον οδηγο ο οποίος λέει:

 

Για να περάσουμε recovery το κινητό πρέπει να ναι root.

Αρα: ρουταρεις.περνας mobile uncle tools. Μέσω του mobile uncle περνάς twrp recovery η clockworkmod. Φλασαρεις οτι θες.

 

Υπάρχουν διάφορα εργαλεία για ρουτ. Πολύς κόσμος προτιμά το vroot. Ξηλωσε προς το παρόν αυτό το recovery zip αρχείο από την sd.

Edited by Algorithm
Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Κατσε βρε μπορει να εκανα εγω καποιο λαθος........η rom ειναι μια χαρα.Ειναι κατι το διαφορετικο απο της αλλες που εχω βαλει.

Δεν εχω pc τωρα να κανω μια καλη διαμορφωση στην sd,ισως ειναι απο εκει το ακυρο.Γραφω απο το note3 μου τωρα.

Χμμ, θα δω... Βασικά θα κανω ενα twrp backup, και μπορεί να την καρφωσω...

Αν λύνει το πρόβλημα του ήχου.... Ειναι κάτι θετικό..

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Όταν επιλέγεις να χρησιμοποιεί το τηλέφωνο την κάρτα SD, μετά η στοκ εφαρμογή της κάμερας, που αποθηκεύει τις φωτογραφίες;

Την δοκίμασα σήμερα αλλά δεν κατάφερα να κάνω την κάμερα να αποθηκεύει στην SD.

Ξαναγύρισα στην leak v3 μέχρι "νεωτέρας"!

 

εμένα πάλι μια χαρά στην σδ αποθηκεύει.... πήγα απο τις ρυθμίσεις, storage, σδ και τα βάζει κανονικά σε φάκελο DCIM 0στην σδ

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ. Μόνο με πλήρες cold boot ένα μπερδεμένο filesystem (από buggy recovery) έρχεται στα ίσια του.

 

απο που το βγαζεις αυτο το συμπερασμα?Νομιζω οτι δεν εχεις καταλαβει καλα τις εννοιες.Δεν υπαρχει μπερδεμενο filesystem,υπαρχει μονο buggy recovery.Το filesystem τι σχεση εχει?

Link to comment
Share on other sites

Όταν επιλέγεις να χρησιμοποιεί το τηλέφωνο την κάρτα SD, μετά η στοκ εφαρμογή της κάμερας, που αποθηκεύει τις φωτογραφίες;

Την δοκίμασα σήμερα αλλά δεν κατάφερα να κάνω την κάμερα να αποθηκεύει στην SD.

Ξαναγύρισα στην leak v3 μέχρι "νεωτέρας"!

 

εμένα πάλι μια χαρά στην σδ αποθηκεύει.... πήγα απο τις ρυθμίσεις, storage, σδ και τα βάζει κανονικά σε φάκελο DCIM 0στην σδ

 

Ίσως να χρειάζεται κάτι σαν αυτό: https://play.google.com/store/apps/details?id=nextapp.sdfix

Αλλά και πάλι δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μόνο στο δικό μου τηλέφωνο!

 

e d i t:

Κάτι άλλο, έχει βάλει κανείς gravity box σε 4.4?

Εμένα στην v3 του leak, όταν πάει να ανοίξει μου βγάζει ένα μήνυμα ότι "το GravityBox system framework δεν ανταποκρίνεται" και κλείνει.

Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

Ίσως να χρειάζεται κάτι σαν αυτό: https://play.google.com/store/apps/details?id=nextapp.sdfix

Αλλά και πάλι δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μόνο στο δικό μου τηλέφωνο!

 

e d i t:

Κάτι άλλο, έχει βάλει κανείς gravity box σε 4.4?

Εμένα στην v3 του leak, όταν πάει να ανοίξει μου βγάζει ένα μήνυμα ότι "το GravityBox system framework δεν ανταποκρίνεται" και κλείνει.

Πρεπει πρωτα να δωσεις δικαωμα απο το xposed,και μετα να τρεξεις το gravity box,αφου πρωτα κανεις επανεκινηση.

Και φυσικα μετα δουλευει μια χαρα.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

κανονικα δουλευει το gravity στην v3 σε μενα

 

Τελικά χρησιμοποιούσα την έκδοση για JB και όχι για KitKat! Η τελευταία για KitKat είναι η 3.4.3.

 

e d i t:

Από ότι βλέπω στο Gbox 3.4.3 δεν υπάρχει η επιλογή strip unicode.

Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

απο που το βγαζεις αυτο το συμπερασμα?Νομιζω οτι δεν εχεις καταλαβει καλα τις εννοιες.Δεν υπαρχει μπερδεμενο filesystem,υπαρχει μονο buggy recovery.Το filesystem τι σχεση εχει?

 

Ειχε παρει το ματι μου σε μία παλιότερη έκδοση του clockworkmod (για zte blade) οτι κάποια πατάτα είχαν κάνει και έκανε μερικές φορές ή ατελή wipe, ή corrupt το filesystem ή όταν φορμάριζες δημιουργούσε εξαρχης corrupt filesystem . Και ναι τα ext3 και ext4 ειναι journaled που σημαίνει οτι θεωρητικά και μόνο θεωρητικά αντέχουν σε άτσαλο κλείσιμο ή buggy recovery.

 

Άμα κάτι τόσο χαμηλού επιπέδου είναι κακογραμμένο τότε αυτό που λέω με το μπερδεμένο filesystem ερμηνεύεται ως: "Filesystem που έχει παθει ταράκουλο". Δεν έχω το ακριβές link πρόχειρο (buggy cwm) κοίταξε όμως αυτό για ταράκουλο ext3:http://unix.stackexchange.com/questions/86647/make-system-robust-against-unexpected-power-loss

 

Τώρα γιατί κάνω cold boot και όχι reboot? Για τον ιδιο λογο που όταν δεν φλασαρεται με τίποτα μία ρομ - ή η συσκευή κολλάει στην οθόνη μπουταρίσματος ξήλωμα της μπαταρίας και ξαναβάλσιμο φέρνει πολλές φορές αποτέλεσμα. To πλήρες poweroff έχει αντίκτυπο.

Edited by Algorithm
Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Στην 2.1 είχε κάνει μία πολύ αστεία αλλά ακίνδυνη πατάτα: όλα τα αρχεία στο xbin ήταν ολοκληρες κόπιες του busybox αντί για symlinks με αποτέλεσμα η ρομ να είναι καμιά 200 mb μεγαλύτερη. Μάλλον σε κάποια εντολή αντιγραφής κάτι του ξέφυγε στα options...

 

Επίσης στα script fixes είχε ρίξει μέσα ενα σωρο... Μπαχαρικά :lol:

 

Μάλλον τον έχει αγχώσει το community και βιάζεται...

 

δεν το κατέχω το άθλημα του android αλλά λίγο bash ξέρω και είχα δοκιμάσει μια ρομ του στην οποία του την είπα στο modaco

κατέβασα και την v3 και την έκανα απλά extract για να δω τι έχει βάλει μέσα

λοιπόν κάντε μια βόλτα εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2770072 αλλά διαβάστε το thread και θα καταλάβετε απο που είναι παρμένα τα "tweks" και τι κάνουν

και στο τέλος γράφει ο "dev" που απλά έχει μαζέψει τα "tweaks" από όπου τα'βρισκε στο νετ dont use in hw with 2Gb ram or more

όσον αφορά την v3 κατεβάστε μια ρομ όποια θέλετε και ανοίξτε το build.prop και κάντε σύγκριση με αυτή του laek

που πήγε το gps.conf οεο ; που πήγε το voltd.fstab ; γιατί στο mount είναι όλα δυο φορές ;

σίγουρα προσπαθεί αλλά δεν θα γίνω εγώ ο beta tester του

την είπα την κακία μου, είμαι νταξ τωρα :cool:

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ειχε παρει το ματι μου σε μία παλιότερη έκδοση του clockworkmod (για zte blade) οτι κάποια πατάτα είχαν κάνει και έκανε μερικές φορές ή ατελή wipe, ή corrupt το filesystem ή όταν φορμάριζες δημιουργούσε εξαρχης corrupt filesystem . Και ναι τα ext3 και ext4 ειναι journaled που σημαίνει οτι θεωρητικά και μόνο θεωρητικά αντέχουν σε άτσαλο κλείσιμο ή buggy recovery.

 

Άμα κάτι τόσο χαμηλού επιπέδου είναι κακογραμμένο τότε αυτό που λέω με το μπερδεμένο filesystem ερμηνεύεται ως: "Filesystem που έχει παθει ταράκουλο". Δεν έχω το ακριβές link πρόχειρο (buggy cwm) κοίταξε όμως αυτό για ταράκουλο ext3:http://unix.stackexchange.com/questions/86647/make-system-robust-against-unexpected-power-loss

 

Τώρα γιατί κάνω cold boot και όχι reboot? Για τον ιδιο λογο που όταν δεν φλασαρεται με τίποτα μία ρομ - ή η συσκευή κολλάει στην οθόνη μπουταρίσματος ξήλωμα της μπαταρίας και ξαναβάλσιμο φέρνει πολλές φορές αποτέλεσμα. To πλήρες poweroff έχει αντίκτυπο.

δεν θα σχολιάσω τα άλλα γιατί δεν έχω άποψη (έχω δλδ αλλά μπορεί να είμαι και λάθος γιατί οι γνώσεις μου αφορούν linux όχι android)

το bold φέρνει το αποτέλεσμα και όχι το poweroff, γιατί αδειάσει η ram και να έχει κάτι στην internal/swap/ramdisk/whatever δεν μπορεί να το ξαναβρεί και αναγκάζεται να το σβήσει/ξαναγράψει

One+ One --- iPAD 3 --- Xperia Neo V --- HTC Hero --- HTC Touch Cruise --- Nokia N95 --- Nokia 6680 --- Nokia 6310i
Link to comment
Share on other sites

Τέσπα αφιερώνει χρόνο αφιλοκερδώς και αυτό είναι σημαντικό. Πάντως στο modaco όπου ψήνονται πολλά πράματα για το f1 έχουν έρθει κάποια πολλά έμπειρα παλλικάρια από το community του ascend g300 στο xda τα οποία προσφέρουν αρκετές εποικοδομητικές προτάσεις.

 

Κάποιος έκανε χιουμοριστική πρόταση μήπως κάνουμε donate καμία συσκευή στον θεό (του xda) developer dazzozo. (Ο τύπος είναι γκουρού, στο g300 είχε κάνει άπειρες δικές του πατέντες, custom kernel modules και fixes σε buggy kernel sources. Και είχαμε πάντα ported και bugfixed την ποιο φρέσκια android εκδοση. Θεος...)

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Απ'οτι καταλαβα δηλ. να μην περιμενουμε τιποτα αξιλογο και bug free απο τον leak17!

Tσαπατσολοδουλεια δηλ.?

Link to comment
Share on other sites

Την v3 εχω επανω και ολα πανε ρολοι.Δοκιμαζω και οτι βγαινει βεβαια απο rom,αλλα εαν θελω κατι σταθερο,σε αυτα που κανω εγω τουλαχιστον,αυτην περναω και δουλευω σε καθημερινη βαση,κλησεις-sms-email-fotos-videos-gps-σερφαρισμα.

Tην εχω στησει και ωραια,στα μετρα μου,εχω και ενα καλο backup,το περνω επανω σε 5 λεπτα και ετοιμος.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

αν δεν ανοίξει το κώδικα η mediatek μην περιμένετε καλά κερνελ

βέβαια είπε ότι για το kitkat θα διαθέσει το source και θα είναι στο χέρι των κατασκευαστων εάν θα το δώσουν η όχι

προσωπική άποψη τώρα που το ζω γιατί δεν είχα κινέζικα, μην περιμένετε πολλά, θα παίξουν πορτ από άλλες συσκευές με 6589 ίσως αλλά καθαρό source tree μην περιμένετε στο github

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Απ'οτι καταλαβα δηλ. να μην περιμενουμε τιποτα αξιλογο και bug free απο τον leak17!

Tσαπατσολοδουλεια δηλ.?

 

Την v3 εχω επανω και ολα πανε ρολοι.Δοκιμαζω και οτι βγαινει βεβαια απο rom,αλλα εαν θελω κατι σταθερο,σε αυτα που κανω εγω τουλαχιστον,αυτην περναω και δουλευω σε καθημερινη βαση,κλησεις-sms-email-fotos-videos-gps-σερφαρισμα.

Tην εχω στησει και ωραια,στα μετρα μου,εχω και ενα καλο backup,το περνω επανω σε 5 λεπτα και ετοιμος.

 

το ότι δουλεύει το τηλ με 8 core στα 1.7 + 2Gb ram δεν σημαίνει ότι ο κώδικας είναι καθαρός

δεν έχει να κάνει το ένα με το άλλο. και aosp τρέχεις, πούπουλο δεν έχεις καμία sence να έβλεπες τι θα έκανε

One+ One --- iPAD 3 --- Xperia Neo V --- HTC Hero --- HTC Touch Cruise --- Nokia N95 --- Nokia 6680 --- Nokia 6310i
Link to comment
Share on other sites

αν δεν ανοίξει το κώδικα η mediatek μην περιμένετε καλά κερνελ

βέβαια είπε ότι για το kitkat θα διαθέσει το source και θα είναι στο χέρι των κατασκευαστων εάν θα το δώσουν η όχι

προσωπική άποψη τώρα που το ζω γιατί δεν είχα κινέζικα, μην περιμένετε πολλά, θα παίξουν πορτ από άλλες συσκευές με 6589 ίσως αλλά καθαρό source tree μην περιμένετε στο github

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

 

το ότι δουλεύει το τηλ με 8 core στα 1.7 + 2Gb ram δεν σημαίνει ότι ο κώδικας είναι καθαρός

δεν έχει να κάνει το ένα με το άλλο. και aosp τρέχεις, πούπουλο δεν έχεις καμία sence να έβλεπες τι θα έκανε

 

Εχω δοκιμασει και την 4.3 απο το note3 απο το needrom,μετα απο restart ηθελε 1.1gb,το φορτωσα με τις εφαρμογες μου

κανονικα,αλλα προβλημα δεν διαπιστωσα καπου.Τα ιδια σχεδον με την mui που τσεκαρα.

Τι ακριβως εννοεις φιλε μου με το να έβλεπες τι θα έκανε??

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα δεν θα υπηρχε λογος να φυγω απο την miui v5 του jonzalvo ,h rom ειναι εξαιρετικη χωρις ιχνος bugs αλλα εχει τραγικη καμερα σε σημειο που σταματησα πια να βγαζω φωτος και βιντεο,υπαρχει kit kat αυτη την στιγμη που να μου προσφερει την σταθεροτητα της miui v5 αλλα με καλη καμερα?

Απ'οτι καταλαβα,ακομη μαλλον οχι!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...