Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επανεφερα το F1 μου από την εφεδρεία αλλά, αντί να μπουταρει κανονικά, βγαίνει στο Philz touch 6.57.9/ClockwokMod 6.0.5.1. Έκανα wipes και φλασαρισα αρχικά ένα backup που είχα κρατήσει αλλά και την HTC ROM. Παρόλο που έγιναν κανονικά, και στις δύο περιπτώσεις πάλι στο Philz μπαίνει. Τι να κάνω;

 

Edit: κάτι που μου περνάει από το μυαλό, είναι μήπως από την ακινησία έχει βραχυκυκλωσει το Volume + ή - (δε θυμάμαι ποιο, σε συνδυασμό με το Power μπουτάρει στο Phil) .

Edited by MaxH
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Με vol up + power μπαίνει στο recovery, αν ήταν βραχυκυκλωμένα τα κουμπιά, δεν θα έμπαινε και σε κάποια μενού στο recovery; γιατί αν θυμάμαι καλά πέρα από το touch και με το volyme δίνεις εντολή στον κέρσορα να πάει πάνω ή κάτω στο μενού.

 

δοκίμασε να περάσεις ξανά το philz από νέο αρχείο, μήπως έπαθε τπτ και σου κάνει προβληματα, ή να βάλεις twrp και μετά πάλι philz και στην συνέχεια να φλασάρεις την rom

Link to comment
Share on other sites

Σωστή η παρατήρηση. Το δοκίμασα και είδα ότι πάει κάτω με - αλλά δεν πάει πάνω με +.

 

Edit: Βρήκα στα μενού του Philz μια επιλογή Key test, που επιβεβαίωσε ότι το κουμπί δε δουλεύει, καθώς είναι το μόνο που δεν επιστρέφει κωδικό όταν πατιεται. Είπα να το ανοίξω να δω τι συμβαίνει μέσα, αλλά σκέφτηκα πρώτα να το ψεκάσω με σπρέι επαφών.Ως εκ θαύματος, το κουμπί δουλεύει και πάλι, και το κινητό μπουταρει ως ΗTC!

Edited by MaxH
Link to comment
Share on other sites

post #23379 του jpower73. Το θέμα είναι πως θα το περάσεις, δεν θυμάμαι αν από recovery mode μπορείς να φορτώσεις άλλο recovery. Πέρασε πολύ καιρός από τότε που σταμάτησα να το πειράζω. Edited by narf
Link to comment
Share on other sites

Ίσως η μόνη λύση σε αυτή την περίπτωση θα είναι να περάσει πρώτα μια stock με το YGDP και να αλλάξει το το stock recovery με philz στο φάκελο downfiles πριν φλασαριστεί στο τηλέφωνο
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=8050476&posted=1#post8050476

 

Το είχαν ζητήσει κάποιοι φίλοι αν τυχόν αλλάξω τηλέφωνο.

..

Ξέρουν.

:)

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
σε ευχαριστώ jpower για όλα τα καλούδια που μας προσέφερες αλλά και για την βοήθεια όταν κάτι δεν πήγαινε καλά. μάθαμε πολλά πράγματα. ελπίζω να τα πούμε ξανά σε κάποια επερχόμενη αναβάθμιση τηλεφώνου. με την δύναμη του f1 σου εύχομαι καλό καλοκαίρι
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν είμαι ρουφιάνος :devil:

αλλά τώρα τελευταία εθεάθη σε νήμα άλλου τηλεφώνου.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=8053871#post8053871

Αι πληροφορίαι μου αναφέρουν ότι ζαχαρώνει το τηλέφωνο του νήματος.

Θα επανέλθω εγκαίρως με νεωτέρας πληροφορίες.

Pi is a new digital currency developed by Stanford PhDs, with over 3.5 million members worldwide. To claim your Pi, follow this link https://minepi.com/hoannis and use my username (hoannis) as your invitation code.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

hoannis,

Ήθελα εγνων ουκ αισχυνεσαι..

Ωπα λάθος,

 

Ήθελον έγνων, ουκ αισχύνεσαι;

(στα αρχαία είχα 16 στην γ λυκείου)

:lol:

 

Λοιπόν φίλοι μου, πλέον βρίσκομαι στο νήμα του rn9pro.

Εκεί βέβαια κάνω το ψάρι. Δε χρειάζεται πολλά πολλά

Πέρασε και η ηλικία και κοντεύω μισό αιώνα ζωής

Πλέον έχουν αλλάξει οι προτεραιότητες και ο χρόνος, όσο πλησιάζουμε στην γραμμη του τερμάτισμου, δείχνει να είναι πολύ περιορισμένος.

 

Στα του τηλεφώνου,

Πρόκειται για ό,τι καλύτερο μπορούμε να αποκτήσουμε στην mid range κατηγορία που μόνο mid range δεν την λες.

Οι περισσότεροι από μας, οταν αγοράσαμε το coolpad το πήραμε σε μια τιμή γύρω στα 130 ευρώ κάπου στο 2014. Και όσοι διαβάζουν αυτές τις γραμμές ξέρουν ότι τα λεφτουδακια του τα έβγαλε και με το παραπάνω.

Απο το coolpad πέρασαν κυριολεκτικά ΟΛΕΣ ΟΙ ΡΟΜ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΤΑΙΡΙΏΝ. Μια υπερπολυτέλεια που δεν υπάρχει σε κανένα άλλο τηλέφωνο brand named.

Η γνώση και η εμπειρία που αποκτήθηκε αυτά τα 5 χρόνια ήταν και είναι υπερπολυτιμη.

Και η γνώση δεν αγοράζεται αλλά κατακτιεται.

Πέρασα από τα νήματα των lg g3, g4, samsung galaxy s7.

Και έχω να πω το εξής :

Με όλα αυτά που μάθαμε μέσα από δω, βάζουμε κάτω το 80% των εκει χρηστών.

Ένας μέσος χρήστης εδώ είναι κορυφή εκεί.

Και το λέω μετά γνώσεως.

Και μετά λογικής σκέψης καθώς σε αυτά τα τηλέφωνα έχουν τα πάντα έτοιμα. Κοστίζουν πολύ περισσότερο από ένα coolpad f1 αλλά δε χρειάζεται να ψάχνουν σε καστομιές το ένα κλικ παραπάνω ταχύτητα. Οπότε κάποιες απλές λύσεις του τύπου πως να δώσουμε περισσότερο ήχο στο ακουστικό, για εκεί είναι πεδίο διατριβής. Και λογικό, δεν θέλει ο άλλος να σκάει.

 

Με μόλις 80 ευρω παραπάνω από το coolpad έχω 6g ram, 128 rom, 4 κάμερες, snapdragon 720g, adreno 618, nfc, sd card και μια μπαταρία 5020 αμπερωρια που μου δίνει 12-15 ώρες sot!

 

Ναι, φορτίζω μια φορά στις 3 μέρες.

Οταν με την miui 9.2.2.0 που έχω ανεβάσει και με όλα performance patches έβγαζα γύρω στο 5ωρο βαριά 6ωρο. Θα μου πείτε 2500 μπαταρία .

Οκ. Αλλά το 12ωρο στο νέο, είναι Άνετο.

Θα μου πείτε 130 ευρώ το 2014. Οκ, πάσο

 

Τεσπα, πολλά ήθελα να γράψω αλλά δεν μου ρχονται

 

Πάνω απ όλα ένα τεράστιο ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ σε όλους εσάς που με στηρίξατε στην προσπάθεια μου.

Με την δική σας βοήθεια, δοκιμές, γνώμες και γενικότερη συμμετοχή κρατήσαμε το νήμα στην πρώτη θέση.

Ένα ιδιαίτερο ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ στους φίλους που με βοήθησαν να ξεμπλοκαρω την συσκευή μου όταν είχα φλασαρει λάθος mount points Και το τηλέφωνο θα πήγαινε ακλαφτο το 2016. Και από τότε άρχισε ο χορός των ρομ.

Με βοηθησαν οταν είχα πρόβλημα και έτσι θέλησα μ αυτό τον τρόπο να το ανταποδώσω στην κοινότητα. Μάλιστα φίλος είχε πει να γράψουμε byte προς byte την internal μεσω teamviewer μέχρι να επανέλθει.

 

Απο όλες τις ρομ που έκανα πορτ 2 θα ξεχωρίσω.

Η miui 9.2.2.0 με τα performance patches (4.4.2) και η AEX MODDED LITE (7.1.2).

Και οι 2 υπάρχουν στο XDA

Κάπου έχω και μια Oreo rom αλλά είναι 7 άρα masked.

Δεν την έκανα πορτ δεν άξιζε τον κόπο.

Το s7 που είχα ηταν με 8.1. Ε, δε τρελάθηκα.

 

Δε χανόμαστε φίλοι μου. Εδώ θα 'μαστε.

Τιμής ένεκεν κρατάω το avatar του F1.

Έχει αποτυπώσει στη μνήμη του τις πιο σημαντικές στιγμές της ζωής μου.

Το φυλάω σ ένα συρτάρι ως backup συσκευή.

Lg g3, g4 τα έδωσα. To s7 έκαψε πλακέτα.

Το F1 βράχος. Και τρέχει ακόμη και τώρα Fb, messenger, whatsapp και ενα σωρό άλλες εφαρμογές άνετα με την AEX.

 

Αυτά..

Τώρα βοηθάω τα παιδιά εκεί να τα στήσουμε καλά το νέο τηλέφωνο.

Η Gcam κάνει θαύματα..!

 

Τα ξαναλέμε..

Δημήτρης

 

Υ. Γ. : Παρακολουθώ ακόμη τις κοινότητες του f1, Micromax canvas nitro, himax polymer okta. Αν βγει κάτι νέο θα είμαι από τους πρώτους που θα το τεσταρουν. Επίσης παρακολουθώ οτι συμβαίνει γύρω από τον kernel 3.4.67 και τον 6592, 6582. Πολύ λίγα πράγματα. Όλο κάτι Κινέζους που τραγουδάνε βλέπω.. :lol:

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

hoannis,

Ήθελα εγνων ουκ αισχυνεσαι..

Ωπα λάθος,

 

Ήθελον έγνων, ουκ αισχύνεσαι;

(στα αρχαία είχα 16 στην γ λυκείου)

:lol:

 

Λοιπόν φίλοι μου, πλέον βρίσκομαι στο νήμα του rn9pro.

Ένα έχω να πω:

"Είναι φίλοι μας οι Κατέχοντες rn9pro."

:ninja:

*Ρουφιάνο ήθελα να βάλω αλλά δεν βρήκα άλλον με κουκούλα.

 

hoannis,

.

 

Υ. Γ. : Παρακολουθώ ακόμη τις κοινότητες του f1, Micromax canvas nitro, himax polymer okta. Αν βγει κάτι νέο θα είμαι από τους πρώτους που θα το τεσταρουν. Επίσης παρακολουθώ οτι συμβαίνει γύρω από τον kernel 3.4.67 και τον 6592, 6582. Πολύ λίγα πράγματα. Όλο κάτι Κινέζους που τραγουδάνε βλέπω.. :lol:

Αααααα παρακολουθείς.... δεν διαφέρουμε και πολύ εμείς οι δύο τελικά.

 

Καλή αρχή στο νέο σου νήμα.

Με δικές σου rom κράτησα το F1 μέχρί που παρέδωσε το πνεύμα. :thanks:

Pi is a new digital currency developed by Stanford PhDs, with over 3.5 million members worldwide. To claim your Pi, follow this link https://minepi.com/hoannis and use my username (hoannis) as your invitation code.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Jpower χαιρετω...μηπωs στην XenonHD for Coolpad F1 by Jpower73 εχειs καποιο sound fix για τον ηχο απο το εξωτερικο ηχειο..?(ακουγεται πολυ χαμηλα γενικα στα multimedia..youtube κτλ..επισηs το buetooth δεν μπορω να το συνδεσω με καμια συσκευη...(PC..laptop κτλ..

Αν εχειs καποια fixακια για αυτα τα δυο θεματακια στειλε κανα λινκ για να τα κατεβασω..ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

Ανακοινωθηκε :

https://www.google.gr/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://m.gsmarena.com/coolpad_cool_12a-ampp-10491.php&ved=2ahUKEwih3KzLnKDsAhUd8uAKHUsQBsAQFjAMegQIChAC&usg=AOvVaw0oJWQskIj0iDGQR1JH8_ax&ampcf=1

Αν έχει την ίδια αξιοπιστία με το F1 θα είναι το καλύτερο vfm.

Pi is a new digital currency developed by Stanford PhDs, with over 3.5 million members worldwide. To claim your Pi, follow this link https://minepi.com/hoannis and use my username (hoannis) as your invitation code.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

https://www.google.com/amp/s/gr.gizchina.com/2020/10/06/coolpad-cool-12a-diathesimo-me-4000mah-mpataria-kai-timi-75e/amp/

 

Με 40 παραπάνω πας σε snapdragon.

 

iqakpgoy.jpg

 

Καθαρά επιθετική η πολιτική της xiaomi. Έχει μπουκωσει την αγορά κινητά και τείνει να σβήσει όλους τους άλλους.

Θυμηθείτε για παράδειγμα πόση κίνηση είχε το νήμα "λοιπές κινητά τηλέφωνα " πριν 5 χρόνια και πόση τώρα

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σε όλους,

Το Coolpadακι μου το έχω δώσει εδώ και καιρό στον πατέρα μου που το χρησιμοποιεί απροβλημάτιστα!

Μόνο που του χάλασε η book case που είχε και μου ζητάει άλλη. Ψάχνω παντού αλλά δεν βρίσκω. Παίζει να έχει κανένας εδώ καμία θήκη που να μην χρησιμοποιεί? Ή για πούλημα?

 

Αν μπορεί ας επικοινωνήσει μαζί μου με pm.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

Το Coolpadακι μου το έχω δώσει εδώ και καιρό στον πατέρα μου που το χρησιμοποιεί απροβλημάτιστα!

Μόνο που του χάλασε η book case που είχε και μου ζητάει άλλη. Ψάχνω παντού αλλά δεν βρίσκω. Παίζει να έχει κανένας εδώ καμία θήκη που να μην χρησιμοποιεί? Ή για πούλημα?

 

Αν μπορεί ας επικοινωνήσει μαζί μου με pm.

Ευχαριστώ!

 

IMG-20201030-223931.jpg

 

Έχω αυτή, καινούρια είναι. Αν θέλεις στείλε μου με π.μ. τη διεύθυνση σου να στη στείλω με κούριερ (στο ταχυδρομείο γίνεται χαμός). Δε θέλω χρήματα, απλά θα βάλω δική σου χρέωση στο κούριερ, νομίζω γύρω στο δεκαρικο βγαίνει.

Αν είσαι από Θεσσαλονίκη, κανονίζουμε και να βρεθούμε αν βολέψει.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Εχει πάρει το coolpad android μεγαλύτερο από 4.4?

 

Εργοστασιακό όχι, custom έφτασε στο 7.1 από το φίλο jpower,. Δες λίγες σελίδες πισω, το ποστ 26688 για AEX Modded lite και το ποστ 26745 για HTC Sence 10.

Ελπίζω να δουλεύουν ακόμα τα λινκ. Αν όχι, θα πρέπει να βρούμε κάποιον που να έχει κρατήσει τα αρχεία για να σου τα ανεβάσει κάπου.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Εργοστασιακό όχι, custom έφτασε στο 7.1 από το φίλο jpower,. Δες λίγες σελίδες πισω, το ποστ 26688 για AEX Modded lite και το ποστ 26745 για HTC Sence 10.

Ελπίζω να δουλεύουν ακόμα τα λινκ. Αν όχι, θα πρέπει να βρούμε κάποιον που να έχει κρατήσει τα αρχεία για να σου τα ανεβάσει κάπου.

 

δουλευουν...:D

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

2 χρονια στο ράφι το κινητό, φόρτισε κανονικά, περάστηκε η HTC, κούμπωσε 64ρα μνήμη και επιτέλους έτοιμο το media player. Ήθελα andoid >4.4 για να παίξει με τα app για τα bluetooth ηχεία, δεν πίστευα ότι θα αναστηθεί! (αν και κάτοχος P10 πλέον, ακόμα χαζεύω κάτι απίστευτες φωτο του coolpad και λησμονώ τα καλούδια του root )
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλή χρονιά συνcoolpadάκηδες με υγεία!:)

Παρεμπιπτόντως ζει και βασιλεύει και το δικό μου, απλά το χρησιμοποιώ πλέον σαν ξυπνητήρι και εφεδρικό just in case...:D

Link to comment
Share on other sites

Σε δοκιμή που το έκανα τις προάλλες, πετάει.. :D

Αν και 3G, λόγω του ότι έχει αποσυμφορηθει η μπάντα πάει πολύ γρήγορα.

 

Με ΑΕΧ MODDED LITE

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Σε ΑΕΧ MODDED LITE δεν μου παιζει το ραδιοφωνο..συνδεω ακουστικα και μου γραφει δεν ειναι δυνατη η φορτωση ραδιοφωνου FM..εχουμε καμια πατεντα η κανα πειραγμα αρχειου για να ξαναδουλεψει..??...μου το κανει καιρο τωρα...ραδιοφωνο καπουτ... Edited by Christos_Tz
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...