Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Κάνε κάτι παλικάρι να γλυτώσουμε με τις αποσυνδέσεις !

Δώσε το μαννα εξ ουρανού !

Link to comment
Share on other sites

Κάνε κάτι παλικάρι να γλυτώσουμε με τις αποσυνδέσεις !

Δώσε το μαννα εξ ουρανού !

 

Το οτι θα έβρισκα την λύση περνώντας τα αρχεία τηλεφωνίας (μοντεμ) προγενέστερης χρονολογίας από την κατασκευή του τηλεφώνου μας, ουτε που θα το φανταζόμουν..

 

Καμία αποσύνδεση τόσο σε wifi όσο και σε δεδομένα. Η ρομ, είχε το συγκεκριμένο πρόβλημα οταν την πρωτοπερασα, παρά τις εκ του αντίθετου δηλώσεις του "δημιουργού".

 

Εδιτ : πλέον λειτουργεί και το vpn, με οποιονδήποτε περιηγητή

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Το οτι θα έβρισκα την λύση περνώντας τα αρχεία τηλεφωνίας (μοντεμ) προγενέστερης χρονολογίας από την κατασκευή του τηλεφώνου μας, ουτε που θα το φανταζόμουν..

 

Καμία αποσύνδεση τόσο σε wifi όσο και σε δεδομένα. Η ρομ, είχε το συγκεκριμένο πρόβλημα οταν την πρωτοπερασα, παρά τις εκ του αντίθετου δηλώσεις του "δημιουργού".

 

Εδιτ : πλέον λειτουργεί και το vpn, με οποιονδήποτε περιηγητή

 

Μηπως εχει 3g και στις 2 sim?

Link to comment
Share on other sites

Το οτι θα έβρισκα την λύση περνώντας τα αρχεία τηλεφωνίας (μοντεμ) προγενέστερης χρονολογίας από την κατασκευή του τηλεφώνου μας, ουτε που θα το φανταζόμουν..

 

Καμία αποσύνδεση τόσο σε wifi όσο και σε δεδομένα. Η ρομ, είχε το συγκεκριμένο πρόβλημα οταν την πρωτοπερασα, παρά τις εκ του αντίθετου δηλώσεις του "δημιουργού".

 

Εδιτ : πλέον λειτουργεί και το vpn, με οποιονδήποτε περιηγητή

 

Ανέβασε την ρομ να την περάσουμε ;)

Link to comment
Share on other sites

Το οτι θα έβρισκα την λύση περνώντας τα αρχεία τηλεφωνίας (μοντεμ) προγενέστερης χρονολογίας από την κατασκευή του τηλεφώνου μας, ουτε που θα το φανταζόμουν..

 

Καμία αποσύνδεση τόσο σε wifi όσο και σε δεδομένα. Η ρομ, είχε το συγκεκριμένο πρόβλημα οταν την πρωτοπερασα, παρά τις εκ του αντίθετου δηλώσεις του "δημιουργού".

 

Εδιτ : πλέον λειτουργεί και το vpn, με οποιονδήποτε περιηγητή

Για πια rom μιλάμε ελπίζω όχι για την miui.

Link to comment
Share on other sites

3g και στις 2

Είναι η purenexus (Android MM).

Είναι φτιαγμένη σε Android OREO (Android O)

(δείτε φωτο που εχω ανεβασει, notification bar/drawer, settings menu)

 

Διόρθωσα αρκετά.

Μεταξύ αυτών, θέματα συνδεσιμοτητας σε wifi, bt και data που δυστυχώς υπηρχαν στην έκδοση του mtkdev.

Όπως και το φαινόμενο no sim μετά από επανεκκίνηση.

 

Εχω βρει workarounds για σχεδόν όλα τα θέματα, όπως η περιστασιακή έλλειψη ήχου στο ραδιόφωνο, το vpn το οποίο λειτουργεί με όλους τους περιηγητές και όχι μόνο με psifon.

 

Το πιο σημαντικό, η τηλεφωνία - δεδομένα που λειτουργούν σωστά. Κι αυτό, περνώντας baseband από άλλη συσκευή παλαιότερης χρονολογίας. Φαίνεται η λύση ηταν στο παρελθόν, όχι στο μέλλον.

 

Θα μιλήσω με τους Ινδούς για το θέμα αυτό και δη με τον mtkdev. Ίσως εκει να είναι η λύση για το, ισως, πιο σημαντικό πρόβλημα των custom rom για το τηλέφωνο μας..

 

Υπάρχουν και κάτι ψιλά που έχουν μείνει..

Χρόνος δεν υπάρχει

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

3g και στις 2

Είναι η purenexus (Android MM).

Είναι φτιαγμένη σε Android OREO (Android O)

(δείτε φωτο που εχω ανεβασει, notification bar/drawer, settings menu)

 

Διόρθωσα αρκετά.

Μεταξύ αυτών, θέματα συνδεσιμοτητας σε wifi, bt και data που δυστυχώς υπηρχαν στην έκδοση του mtkdev.

Όπως και το φαινόμενο no sim μετά από επανεκκίνηση.

 

Εχω βρει workarounds για σχεδόν όλα τα θέματα, όπως η περιστασιακή έλλειψη ήχου στο ραδιόφωνο, το vpn το οποίο λειτουργεί με όλους τους περιηγητές και όχι μόνο με psifon.

 

Το πιο σημαντικό, η τηλεφωνία - δεδομένα που λειτουργούν σωστά. Κι αυτό, περνώντας baseband από άλλη συσκευή παλαιότερης χρονολογίας. Φαίνεται η λύση ηταν στο παρελθόν, όχι στο μέλλον.

 

Θα μιλήσω με τους Ινδούς για το θέμα αυτό και δη με τον mtkdev. Ίσως εκει να είναι η λύση για το, ισως, πιο σημαντικό πρόβλημα των custom rom για το τηλέφωνο μας..

 

Υπάρχουν και κάτι ψιλά που έχουν μείνει..

Χρόνος δεν υπάρχει

 

Ανέβασε την όπως είναι... Βαρεθηκα τις miui !!!! Χαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια, να σας πω τι συνεβηκε χθες....

σε μια φαση επαναληπτικων κλησεων ενω δεχομαι κληση δεν εχω ηχο...και αφου το κλεινω ελεγχω τους ηχους αλλα ολα ηταν καλα δεν ειχα σιγαση...

βγαινοντας απο τις ρυθμισεις επειδη ειχα μαυρο φοντο παρατηρω αριστερα και δεξια της οθονης ξεθωριασμα στο χρωμα!

παθαινω ενα πανικο και λεω παει το κουλπαντακι...τα'φτυσε!

κανω μια επανεκινηση και βλεπω τον ηχο να επανερχεται λιγο, αλλα το χρωμα εξακολουθει να εινα ξεθωριασμενο!

με πιανει μια απελπισια και λεω να βγαλω την μπαταρια...και τι βλεπω?? ειχε φουσκωσει!!

να επισημανω οτι η συγκεκριμενη μπαταρια ηταν 2η και την ειχα παρει απο e-bay και πρεπει να ηταν η ιδια που εχει παρει και ο azuli, και οπ'οτι φαινεται ειναι γνησια και εχει και το ιριδιζον αυτοκολητο!

ξαναβαζω την 1η μπαταρια και ολα μια χαρα! και ο ηχος καμπανα και η οθονη επανηλθε! ουτε ξεθωριασμα ουτε τιποτα!

να επισημανω και κατι 2ο... τελευταια ειχα παρει κατι καλωδια και κατι ταχυφορτιστες και τους δοκιμαζα...

η αληθεια ειναι οτι καποιοι συνδυασμοι φορτιζαν το κινητο πολυ γρηγορα..δηλ. σε μιση ωρα 50+%

και λεω τωρα...φταει καποιο καλωδιο η καποιος φορτιστης και σπινταριζε την μπαταρια ωστε δεν αντεξε και φουσκωσε??

να πω επισης οτι την μπαταρια αυτην την ειχα καιρο (λιγους μηνες) και την φορτιζα στην αρχη με τον μανισιο φορτιστη και δεν εδειξε κατι ανησυχητικο.

τελικα τι λετε να φταει? η μπαταρια ηταν χαλια? καποιο καλωδιο? φορτιστης? εχει τυχει σε κανεναν σας?

να πω και κατι αλλο...ειμαι με την μιουι και υποτιθεται μεσα οτι εχει προειδοποιηση για την θερμοκρασια μπαταριας αλλα δεν εκανε τιποτα αλλα ουτε αισθανθηκα ιδιαιτερα ζεστο το κινητο (εννοω πριν βγαλω την μπαταρια).

Edited by foxkel
enjoy your life...:p
Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια, να σας πω τι συνεβηκε χθες....

σε μια φαση επαναληπτικων κλησεων ενω δεχομαι κληση δεν εχω ηχο...και αφου το κλεινω ελεγχω τους ηχους αλλα ολα ηταν καλα δεν ειχα σιγαση...

βγαινοντας απο τις ρυθμισεις επειδη ειχα μαυρο φοντο παρατηρω αριστερα και δεξια της οθονης ξεθωριασμα στο χρωμα!

παθαινω ενα πανικο και λεω παει το κουλπαντακι...τα'φτυσε!

κανω μια επανεκινηση και βλεπω τον ηχο να επανερχεται λιγο, αλλα το χρωμα εξακολουθει να εινα ξεθωριασμενο!

με πιανει μια απελπισια και λεω να βγαλω την μπαταρια...και τι βλεπω?? ειχε φουσκωσει!!

να επισημανω οτι η συγκεκριμενη μπαταρια ηταν 2η και την ειχα παρει απο e-bay και πρεπει να ηταν η ιδια που εχει παρει και ο azuli, και οπ'οτι φαινεται ειναι γνησια και εχει και το ιριδιζον αυτοκολητο!

ξαναβαζω την 1η μπαταρια και ολα μια χαρα! και ο ηχος καμπανα και η οθονη επανηλθε! ουτε ξεθωριασμα ουτε τιποτα!

να επισημανω και κατι 2ο... τελευταια ειχα παρει κατι καλωδια και κατι ταχυφορτιστες και τους δοκιμαζα...

η αληθεια ειναι οτι καποιοι συνδυασμοι φορτιζαν το κινητο πολυ γρηγορα..δηλ. σε μιση ωρα 50+%

και λεω τωρα...φταει καποιο καλωδιο η καποιος φορτιστης και σπινταριζε την μπαταρια ωστε δεν αντεξε και φουσκωσε??

να πω επισης οτι την μπαταρια αυτην την ειχα καιρο (λιγους μηνες) και την φορτιζα στην αρχη με τον μανισιο φορτιστη και δεν εδειξε κατι ανησυχητικο.

τελικα τι λετε να φταει? η μπαταρια ηταν χαλια? καποιο καλωδιο? φορτιστης? εχει τυχει σε κανεναν σας?

να πω και κατι αλλο...ειμαι με την μιουι και υποτιθεται μεσα οτι εχει προειδοποιηση για την θερμοκρασια μπαταριας αλλα δεν εκανε τιποτα αλλα ουτε αισθανθηκα ιδιαιτερα ζεστο το κινητο (εννοω πριν βγαλω την μπαταρια).

 

Καλημέρα!

 

Για το θέμα της μπαταρίας που φουσκώνει έχω γράψει πολλά στο παρελθόν, αλλά δεν έχω συμπεράνει γιατί φουσκώνει! Έχω αλλάξει 7 μπαταρίες, αν δεν κάνω λάθος, οι οποίες φούσκωναν, και 3 φορτιστές! Μια φορά, πάντως, μου είχε εμφανίσει μια κιτρινίλα στην οθόνη και ήταν από αυτό! Τελευταία αγόρασα μια Nohon από το Banggood, η οποία εδώ και 7 μήνες δεν έχει φουσκώσει! (Οι άλλες φούσκωναν στο 4μηνο κατά μέσο όρο! Αλλά αυτή τη μπαταρία δεν την έχω βρει ξανά σε στοκ στο Banggood! https://m.banggood.com/NOHON-2600mAh-Battery-CPLD-329-For-Coolpad-F1-Coolpad-Dashen-F1-8297-5951-8675-5950-p-1005462.html?rmmds=wishlist) Πάντως, είπα, με το που την έβαλα αυτή, ότι, αν φουσκώσει και αυτή, θα πάρω καινούριο κινητό! Αλλά η άτιμη τίποτα! Και γλυκοκοιτάζω το LeTV Leeco Le Max 2, αλλά η Coolpadάρα τα πάει μια χαρά ακόμα!! (https://m.banggood.com/LeTV-LeEco-Le-Max-2-X820-5_7-inch-6GB-RAM-64GB-ROM-Snapdragon-820-Quad-core-4G-Smartphone-p-1138020.html?rmmds=wishlist)

Έλα, μωρή Coolpadάρααααα!!!
Link to comment
Share on other sites

Τρία χρόνια έκλεισα ήδη με την ίδια μπαταρία... Πάντα ο ίδιος χρόνος φόρτισης από 15-100% σε 2 ώρες, SOT 2.5 με 3 ώρες (φόρτιση μέσω Battery Doctor) με την MIUI ROM του kouskous και μάλιστα την παλιά 5.10.22 χωρίς κανένα μα κανένα πρόβλημα... Αθάνατο το coolpadaki...δεν μου δίνει αφορμή για αναζήτηση καινούργιου ....φτου να μην το ματιάσω
Link to comment
Share on other sites

Είναι η purenexus (Android MM).

 

Αναμένουμε όλοι νεότερά σου!

 

λλεω να βγαλω την μπαταρια...και τι βλεπω?? ειχε φουσκωσει!! κατι ταχυφορτιστες και τους δοκιμαζα...

η αληθεια ειναι οτι καποιοι συνδυασμοι φορτιζαν το κινητο πολυ γρηγορα..δηλ. σε μιση ωρα 50+%

και λεω τωρα...φταει καποιο καλωδιο η καποιος φορτιστης και σπινταριζε την μπαταρια ωστε δεν αντεξε και φουσκωσε??

 

Λέω μάλλον έφταιξε ο ταχυφορτιστής. πάλι καλά που δεν σου έκαψε κάτι μέσα, προφανώς έχει προστασία το τηλέφωνο ή αντέχει και λίγο παραπάνω.

Σε άλλη περίπτωσή που είχα, όταν συνδέθηκε κατά λάθος μια συσκευή (όχι το F1), με ένα άλλον φορτιστή των 2Α, πήρε παραπάνω αμπερ, και κάηκε με την πρώτη! Προφανώς δεν υπήρχε προστασία ώστε να τραβάει μέχρι 1Α και όχι παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Τρια χρονια και'γω με το f1 και μου εχουν φουσκωσει 3 μπαταριες ,ολες μαιμου και η μονη που εχει επιζησει ακομη είναι η μαμα,ξερει κανεις που θα βρω γνησια μπαταρια σε καλη τιμη(για καβαντζα!)?
Link to comment
Share on other sites

Τρια χρονια και'γω με το f1 και μου εχουν φουσκωσει 3 μπαταριες ,ολες μαιμου και η μονη που εχει επιζησει ακομη είναι η μαμα,ξερει κανεις που θα βρω γνησια μπαταρια σε καλη τιμη(για καβαντζα!)?

 

κατι γνησιες (ειναι??) που ειδα στο e-bay κοστιζουν κοντα στα 13-15 Ε

εγω παραγγειλα μια αυτη που λενε οτι ειναι γνησια

https://www.aliexpress.com/item/Allparts-ORIGINAL-CPLD-329-2500mAh-Li-ion-Mobile-Phone-Battery-For-Coolpad-F1-Battery-8297-8297W/32803653120.html

και μια αυτη γιατι ειναι made in japan! και 3100mAh λεειιιιι

https://www.aliexpress.com/item/Da-Da-Xiong-3100mAh-CPLD-329-Battery-for-Coolpad-F1-Battery-8297-8297w-Battery/32808039769.html

ιδωμεν.....

παντως πραγματικα την ζημια πρεπει να την εκανε ο ταχυφορτιστης...κριμα γιατι την φορτιζε πολυ γρηγορα!

enjoy your life...:p
Link to comment
Share on other sites

http://s27.postimg.org/g6cyqxeg3/Screenshot_20170509_000713.png

http://s23.postimg.org/ef9vkzkkb/Screenshot_20170509_001617.png

http://s17.postimg.org/5rnzlv373/Screenshot_20170509_120305.png

free image hosting

Workaround για αναπαραγωγή ήχου ραδιοφώνου λόγω περιστασιακου αποκλεισμού ήχου.

Απλό, λιτό, απέριττο..

 

http://s14.postimg.org/ermw3qy4x/Screenshot_20170509_161143.png

Αποθήκευση Titanium Backup σε SD.

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Workaround για αναπαραγωγή ήχου ραδιοφώνου λόγω περιστασιακου αποκλεισμού ήχου.

Απλό, λιτό, απέριττο.. Αποθήκευση Titanium Backup σε SD.

 

Βλέπω ενα - ένα τα λύνεις, πιστέυω θα βρεις την άκρη !

 

@grgz

στην emui3 μου έτυχε το εξής:

κάποια στιγμή σήμερα η μαμίσια εφαρμογή των επαφών δεν έδειχνε καμία επαφή, η 2η που είχα μέσα όμως τις έδειχνε, έκανα ένα wipe cache & dalvik και επανήλθαν και στην μαμίσια

Αυτό είχες πάθει όταν έλεγες ότι χάθηκαν οι επαφές ή κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

@grgz

στην emui3 μου έτυχε το εξής:

κάποια στιγμή σήμερα η μαμίσια εφαρμογή των επαφών δεν έδειχνε καμία επαφή, η 2η που είχα μέσα όμως τις έδειχνε, έκανα ένα wipe cache & dalvik και επανήλθαν και στην μαμίσια

Αυτό είχες πάθει όταν έλεγες ότι χάθηκαν οι επαφές ή κάτι άλλο;

 

Αυτό έπαθα, εγώ δεν είχα δεύτερη εφαρμογή για τις επαφές και όταν δοκίμασα να βάλω πάλι δεν εμφάνιζε καμία. Έχει να κάνει με το συγχρονισμό των επαφών μέσω των Google Play Services, έχω ξαναβάλει την emui3 στην πρώτη μου συσκευή και την έχω σχεδόν σετάρει, διέγραψα το app που συγχρονίζει τις επαφές και απενεργοποίησα ό,τι σχετικό από τις ρυθμίσεις λογαριασμού, θα τη δοκιμάσω γιατί η HiveUI έχει κάνα δυο μικρά κουσούρια που μου τη σπάνε, αν λειτουργεί σωστά θα σου πω.

Link to comment
Share on other sites

κατι γνησιες (ειναι??) που ειδα στο e-bay κοστιζουν κοντα στα 13-15 Ε

εγω παραγγειλα μια αυτη που λενε οτι ειναι γνησια

https://www.aliexpress.com/item/Allparts-ORIGINAL-CPLD-329-2500mAh-Li-ion-Mobile-Phone-Battery-For-Coolpad-F1-Battery-8297-8297W/32803653120.html

και μια αυτη γιατι ειναι made in japan! και 3100mAh λεειιιιι

https://www.aliexpress.com/item/Da-Da-Xiong-3100mAh-CPLD-329-Battery-for-Coolpad-F1-Battery-8297-8297w-Battery/32808039769.html

ιδωμεν.....

παντως πραγματικα την ζημια πρεπει να την εκανε ο ταχυφορτιστης...κριμα γιατι την φορτιζε πολυ γρηγορα!

 

Τι ταχυφορτιστές δοκίμασες ? Εγώ το αφήνω επάνω στο φορτιστή κάθε βράδυ, όλο το βράδυ, εδώ και δυόμιση χρόνια !

Επιπλέον, έχω εδώ και μήνες αυτόν με 2x2.4 A και δεν έχω κανένα πρόβλημα.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Και εγω με 2A φορτιστη την φορτιζω δω κ πολυ καιρο την μαμα μπαταρια. Νομιζω οτι σαν τις μαμα τις καλες δεν βρισκεις ευκολα στο νετ.

 

Κανενα πατς να δουλευει για το VOL UP, για την MIUI 8.2 του XDA υπαρχει ρε παιδια, η ξερετε τι μπορω να επεξεργαστω απο καποιο αρχειο στην ΡΟΜ για να το φερω? Βαζω ενα παλιο πατς αλλα βγαζει προβλημα στον λογαριασμο MIUI. Γενικα γινεται χαμος με τα κωλοαρχεια στο Android.

Link to comment
Share on other sites

Τι ταχυφορτιστές δοκίμασες ? Εγώ το αφήνω επάνω στο φορτιστή κάθε βράδυ, όλο το βράδυ, εδώ και δυόμιση χρόνια !

Επιπλέον, έχω εδώ και μήνες αυτόν με 2x2.4 A και δεν έχω κανένα πρόβλημα.

 

εχω κανει διαφοορους συνδιασμους και εχω δοκιμασει απο αυτα...

http://www.ebay.com/itm/EU-Plug-3-Ports-USB-Wall-Travel-AC-Charger-Adapter-For-Samsung-Galaxy-S5-iPhone/262093155949?_trksid=p2047675.c100005.m1851&_trkparms=aid%3D555018%26algo%3DPL.SIM%26ao%3D2%26asc%3D40130%26meid%3Db1a89780aec74512b9ae558244f4b83b%26pid%3D100005%26rk%3D6%26rkt%3D6%26sd%3D322512033298

http://www.ebay.com/itm/Golf-cristal-lumiere-led-micro-usb-cable-ligne-de-donnees-de-charge-charge-nylon-/182488967309?var=&hash=item2a7d30a88d:m:m0ksrJGViBKY01Dae3lGzCQ

και κατι αλλα καλωδια, αλλα τελευταια το φορτιζα με αυτα...

http://www.ebay.com/itm/5V-2A-1-2-3-Port-USB-Wall-Adapter-Charger-US-EU-Plug-For-Samsung-S6-iPhone-SCJ/112076714359?_trksid=p2047675.c100005.m1851&_trkparms=aid%3D555018%26algo%3DPL.SIM%26ao%3D2%26asc%3D40130%26meid%3Db1a89780aec74512b9ae558244f4b83b%26pid%3D100005%26rk%3D3%26rkt%3D6%26sd%3D322512033298

http://www.ebay.com/itm/Real-2-4A-Micro-USB-Charging-Cable-Magnetic-Adapter-Charger-For-Android-Samsung-/282424740146?var=&hash=item41c1d38932:m:myqWg8kWT1NYkNWS8QGzabQ

τα λινκ που εχω παραθεσει δεν εναι απαραιτητα τα ιδια απο κει που τα πηρα.

λετε το μαγνητικο καλωδιο να εκανε την ζημια?

enjoy your life...:p
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...