Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Eνας φιλος εφερε το κινητο να το κοιταξω καθως δεν ξερω τι ακριβως εκανε και δεν ανοιγει αλλα παραμενει στην οθονη εναρξης. Εγκατεστησα τους drivers και περασα καθαρη εγκατασταση χρησιμοποιωντας τον οδηγο με το ygdp. Παρολο οτι τελειωνει σωστα αυτο δεν ξεκινα. Επισης παρατηρησα οτι βαζω το κινητο στο φορτιστη και αυτο δειχνει συνεχως την εικονα φορτισης αλλα στην ουσια δε φορτιζεται και δεν δειχνει καν το ποσοστο της μπαταριας να ανεβαινει. Υπαρχει ελπιδα να επανελθει;

 

Eχει να προτεινει κανεις κατι μηπως και επανελθει καθως το εχω φλασαρει με ygdp αρκετες φορες και αυτο δεν ξεκινα. Με sp flash δεν καταφερα κατι καθως βγαζει σφαλμα 2035. Με προβληματιζει ιδιαιτερα το οτι δεν φορτιζει οπως αναφερω.

Coolpad f1 (Great F1) - AEX MODDED LITE by jpower

Leeco Le Max 2 X820 6gb - 64gb (RROS-Q-8.7.3-20210920-x2-20210920)

19/March/2020 by C.B.G.)

Link to comment
Share on other sites

Eχει να προτεινει κανεις κατι μηπως και επανελθει καθως το εχω φλασαρει με ygdp αρκετες φορες και αυτο δεν ξεκινα. Με sp flash δεν καταφερα κατι καθως βγαζει σφαλμα 2035. Με προβληματιζει ιδιαιτερα το οτι δεν φορτιζει οπως αναφερω.

 

η εικόνα ανβοσβήνει??ποια ρομ είχε?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

η εικόνα ανβοσβήνει??ποια ρομ είχε?

Οχι δεν αναμοσβηνει απλα μενει στην logo, ειχε την miui 7.1.15 jpower. Γιατι δε φορτιζει ομως απλα δειχνει το γραφημα της μπαταριας χωρις να φαινεται το ποσοστο της;

Coolpad f1 (Great F1) - AEX MODDED LITE by jpower

Leeco Le Max 2 X820 6gb - 64gb (RROS-Q-8.7.3-20210920-x2-20210920)

19/March/2020 by C.B.G.)

Link to comment
Share on other sites

Με προβληματιζει ιδιαιτερα το οτι δεν φορτιζει οπως αναφερω.
Έχεις εξετάσει το ενδεχόμενο να είναι χαλασμένη η μπαταρία;
Link to comment
Share on other sites

Έχεις εξετάσει το ενδεχόμενο να είναι χαλασμένη η μπαταρία;

Eννοειται οτι την εχω αντικαταστησει με τη δικια μου και παρουσιαζει ακριβως τα ιδια συμπτωματα.

Coolpad f1 (Great F1) - AEX MODDED LITE by jpower

Leeco Le Max 2 X820 6gb - 64gb (RROS-Q-8.7.3-20210920-x2-20210920)

19/March/2020 by C.B.G.)

Link to comment
Share on other sites

Μερικές ερωτήσεις για όσους έχουν χρησιμοποιήσει τη Hive:

 

1) σ'εμένα, εμφανίζει κάτι που μοιάζει με bug: η ημερομηνία στο ημερολόγιο που έχει στην αρχική οθόνη δεν αλλάζει παρά μόνο όταν κάνω επανεκκίνηση. Μπορεί να διορθωθεί;

2) μπορώ να φτιάξω φακέλους για να ομαδοποιήσω εικονίδια εφαρμογών;

3) μπορώ να βάλω διαφορετικούς ήχους κλήσεις ανά επαφή;

4) μπορώ να βάλω εικονίδια συντόμευσης για κάποιες συγκεκριμένες επαφές;

5) μπορεί να λειτουργήσει με το Nova launcher; Αν όχι, έχετε να προτείνετε κάποιον άλλο launcher, με τον οποίο να συνεργάζεται καλά;

Edited by MaxH
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και από εμένα. Περήφανος κάτοχος coolpad f1 εδώ και δύομιση χρόνια. Δεν θελω να το αλλάξω με τίποτα. Τις τελευταίες τρεις μέρες μου παρουσίασε το εξής πρόβλημα.

Όταν πάω να εγκαταστήσω συγκεκριμένες εφαρμογές, όχι όλες, μου πετάει το μνμ δεν υπάρχει αρκετός αποθηκευτικός χώρος. Τρελό. Στην εσωτερική έχω σχεδόν δύο για, στην εξωτερική 8!!.και σχεδόν 1,3 g ram ελεύθερη. Έχω δοκίμασει τρεις rom, miui, aosp, τίποτα. Έχω καθαρίσει, μεταφέρει, όσες apk μπορούσα από τον φάκελο system /app, παλι τίποτα. Έχω δοκιμάσει να υποβαθμισω του Play store όπως μου πρότειναν από ξένα φόρουμ, τίποτα..

Είμαι rooted, έχω twrp recovey, και το πρόβλημα εμφανίστηκε από το πουθενά.

Βοήθεια, δεν θελω να αλλάξω τηλ..

Link to comment
Share on other sites

Απλά να πω και γω την εμπειρία μου χρησιμοποίησα δυο εκδόσεις της miui του jpower με την πρώτη μετά από δύο μήνες χωρίς πρόβλημα ξαφνικά σε ένα reboot κόλλησε στο logo έναρξης και έκανε συνεχόμενα reboot.'Εκανα τημ επόμενη clean install και μετά από ένα μήνα άρχισε να σερνεται.

Τώρα έχω βάλει την ρομ του xs που πρότεινε ο azulli απλά ο ήχος είναι πάτα πολύ χαμηλός υπάρχει κάποιο fix. Εννοώ τόσο το κουδούνισμα όαο και τον ήχο από το ακουστικό.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα!

 

Eχει να προτεινει κανεις κατι μηπως και επανελθει καθως το εχω φλασαρει με ygdp αρκετες φορες και αυτο δεν ξεκινα. Με sp flash δεν καταφερα κατι καθως βγαζει σφαλμα 2035. Με προβληματιζει ιδιαιτερα το οτι δεν φορτιζει οπως αναφερω.

 

βγάλε την μπαταρία και πριν το συνδέσεις κράτα πατημένο το vol-

κλικάρεις το download sto flash tool

θα το αφήσεις σφού ολοκληρώσει η μπάρα

 

Γειά σας και από εμένα. Περήφανος κάτοχος coolpad f1 εδώ και δύομιση χρόνια. Δεν θελω να το αλλάξω με τίποτα. Τις τελευταίες τρεις μέρες μου παρουσίασε το εξής πρόβλημα.

Όταν πάω να εγκαταστήσω συγκεκριμένες εφαρμογές, όχι όλες, μου πετάει το μνμ δεν υπάρχει αρκετός αποθηκευτικός χώρος. Τρελό. Στην εσωτερική έχω σχεδόν δύο για, στην εξωτερική 8!!.και σχεδόν 1,3 g ram ελεύθερη. Έχω δοκίμασει τρεις rom, miui, aosp, τίποτα. Έχω καθαρίσει, μεταφέρει, όσες apk μπορούσα από τον φάκελο system /app, παλι τίποτα. Έχω δοκιμάσει να υποβαθμισω του Play store όπως μου πρότειναν από ξένα φόρουμ, τίποτα..

Είμαι rooted, έχω twrp recovey, και το πρόβλημα εμφανίστηκε από το πουθενά.

Βοήθεια, δεν θελω να αλλάξω τηλ..

 

πάρε μπακαπ τα αρχεια σου.

Μάλλον έχουν ξεμείνει "σκουπίδια", πρέπει να κάνεις καθαρή εγκατάσταση με ygdp για να φορμαριστεί η μνήμη.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα!

 

 

 

βγάλε την μπαταρία και πριν το συνδέσεις κράτα πατημένο το vol-

κλικάρεις το download sto flash tool

θα το αφήσεις σφού ολοκληρώσει η μπάρα

 

 

 

πάρε μπακαπ τα αρχεια σου.

Μάλλον έχουν ξεμείνει "σκουπίδια", πρέπει να κάνεις καθαρή εγκατάσταση με ygdp για να φορμαριστεί η μνήμη.

link για guide?

Link to comment
Share on other sites

Απλά να πω και γω την εμπειρία μου χρησιμοποίησα δυο εκδόσεις της miui του jpower με την πρώτη μετά από δύο μήνες χωρίς πρόβλημα ξαφνικά σε ένα reboot κόλλησε στο logo έναρξης και έκανε συνεχόμενα reboot.'Εκανα τημ επόμενη clean install και μετά από ένα μήνα άρχισε να σερνεται.

Τώρα έχω βάλει την ρομ του xs που πρότεινε ο azulli απλά ο ήχος είναι πάτα πολύ χαμηλός υπάρχει κάποιο fix. Εννοώ τόσο το κουδούνισμα όαο και τον ήχο από το ακουστικό.

 

Υπάρχει ένα φιξ, το οποίο νομίζω ότι το είχε ανεβάσει ο Αζούλι! Αν το έχει, ας το ανεβάσει κάπου, αλλιώς να το βρω και να το ανεβάσω στο Mega!

Έλα, μωρή Coolpadάρααααα!!!
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και από εμένα. Περήφανος κάτοχος coolpad f1 εδώ και δύομιση χρόνια. Δεν θελω να το αλλάξω με τίποτα. Τις τελευταίες τρεις μέρες μου παρουσίασε το εξής πρόβλημα.

Όταν πάω να εγκαταστήσω συγκεκριμένες εφαρμογές, όχι όλες, μου πετάει το μνμ δεν υπάρχει αρκετός αποθηκευτικός χώρος. Τρελό. Στην εσωτερική έχω σχεδόν δύο για, στην εξωτερική 8!!.και σχεδόν 1,3 g ram ελεύθερη. Έχω δοκίμασει τρεις rom, miui, aosp, τίποτα. Έχω καθαρίσει, μεταφέρει, όσες apk μπορούσα από τον φάκελο system /app, παλι τίποτα. Έχω δοκιμάσει να υποβαθμισω του Play store όπως μου πρότειναν από ξένα φόρουμ, τίποτα..

Είμαι rooted, έχω twrp recovey, και το πρόβλημα εμφανίστηκε από το πουθενά.

Βοήθεια, δεν θελω να αλλάξω τηλ..

Mη κανεις format απλα αν εχεις lucky patcher απο την εργαλειοθηκη επελεξε εκει που λεει remove all odex files και αφου κανει επανεκκινηση θα εισαι οκ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Χαιρετώ την παρέα!

 

 

 

βγάλε την μπαταρία και πριν το συνδέσεις κράτα πατημένο το vol-

κλικάρεις το download sto flash tool

θα το αφήσεις σφού ολοκληρώσει η μπάρα

 

 

 

πάρε μπακαπ τα αρχεια σου.

Μάλλον έχουν ξεμείνει "σκουπίδια", πρέπει να κάνεις καθαρή εγκατάσταση με ygdp για να φορμαριστεί η μνήμη.

Tα ιδια κοκκινιζει η μπαρα δεν συνεχιζει και πεταει το μηνυμα ξανα error 2035. Δεν ξερω τι αλλο να δοκιμασω, ιδιο προβλημα με εδω

Coolpad f1 (Great F1) - AEX MODDED LITE by jpower

Leeco Le Max 2 X820 6gb - 64gb (RROS-Q-8.7.3-20210920-x2-20210920)

19/March/2020 by C.B.G.)

Link to comment
Share on other sites

Μερικές ερωτήσεις για όσους έχουν χρησιμοποιήσει τη Hive:

 

1) σ'εμένα, εμφανίζει κάτι που μοιάζει με bug: η ημερομηνία στο ημερολόγιο που έχει στην αρχική οθόνη δεν αλλάζει παρά μόνο όταν κάνω επανεκκίνηση. Μπορεί να διορθωθεί;

 

Εγώ έχω τη HiveUI από το Needrom και δεν έχω αυτό το πρόβλημα.

 

2) μπορώ να φτιάξω φακέλους για να ομαδοποιήσω εικονίδια εφαρμογών;

 

Τώρα που το ανέφερες είδα ότι δε γίνεται, τουλάχιστον με τον τρόπο που γνωρίζουμε.

 

3) μπορώ να βάλω διαφορετικούς ήχους κλήσεις ανά επαφή;

 

Εξ ορισμού όχι, μπορείς με το Dual Sim Ringtone από το Playstore. Προσοχή, έχει δύο Dual Sim Ringtone στο Playstore, μόνο αυτό που παραθέτω δουλεύει, το άλλο όχι.

 

4) μπορώ να βάλω εικονίδια συντόμευσης για κάποιες συγκεκριμένες επαφές;

 

Ο stock dialer είναι για πέταμα, πολύ δύσχρηστος, έχω βάλει τον True Phone Dialer and Contacts αλλά αυτό που θέλεις δεν το έχω προσπαθήσει.

 

Edit: Με τον True Phone Dialer and Contacts γίνεται, πατάς παρατεταμένα πάνω σε μια επαφή και από τα αναδυόμενο μενού επιλέγεις δημιουργία συντόμευσης. Με το δικό του dialer δε γίνεται.

 

5) μπορεί να λειτουργήσει με το Nova launcher; Αν όχι, έχετε να προτείνετε κάποιον άλλο launcher, με τον οποίο να συνεργάζεται καλά;

 

Κάποιος είχε γράψει ότι γίνεται.

Edited by grgz
Link to comment
Share on other sites

Απλά να πω και γω την εμπειρία μου χρησιμοποίησα δυο εκδόσεις της miui του jpower με την πρώτη μετά από δύο μήνες χωρίς πρόβλημα ξαφνικά σε ένα reboot κόλλησε στο logo έναρξης και έκανε συνεχόμενα reboot.'Εκανα τημ επόμενη clean install και μετά από ένα μήνα άρχισε να σερνεται.

Τώρα έχω βάλει την ρομ του xs που πρότεινε ο azulli απλά ο ήχος είναι πάτα πολύ χαμηλός υπάρχει κάποιο fix. Εννοώ τόσο το κουδούνισμα όαο και τον ήχο από το ακουστικό.

 

settings/stock settings/system sounds/sound patch το πατας και reboot.Ο ηχος θα γινει σουπερ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω τη HiveUI από το Needrom και δεν έχω αυτό το πρόβλημα.

 

Τώρα που το ανέφερες είδα ότι δε γίνεται, τουλάχιστον με τον τρόπο που γνωρίζουμε.

 

Εξ ορισμού όχι, μπορείς με το Dual Sim Ringtone από το Playstore. Προσοχή, έχει δύο Dual Sim Ringtone στο Playstore, μόνο αυτό που παραθέτω δουλεύει, το άλλο όχι.

 

Ο stock dialer είναι για πέταμα, πολύ δύσχρηστος, έχω βάλει τον True Phone Dialer and Contacts αλλά αυτό που θέλεις δεν το έχω προσπαθήσει.

 

Edit: Με τον True Phone Dialer and Contacts γίνεται, πατάς παρατεταμένα πάνω σε μια επαφή και από τα αναδυόμενο μενού επιλέγεις δημιουργία συντόμευσης. Με το δικό του dialer δε γίνεται.

 

Κάποιος είχε γράψει ότι γίνεται.

Ευχαριστώ για τις εφαρμογές dialer και διαφοροποίησης ringtones ανά επαφή, δουλεύουν και τα δυο πολύ καλά!

 

Καλά θα ήταν αν μπορούσα με κάποιο τρόπο να φτιάξω φακέλους εικονιδίων εφαρμογών πάνω σε κάποια οθόνη, όπως και συντομεύσεις για συγκεκριμένες επαφές. Οπότε αν κάποιος έχει να προτείνει κάποια λύση, ευπρόσδεκτη.

 

Σχετικά με το Nova, ρώτησα γιατί σ'εμένα δε δουλεύει (έχω την αγορασμένη έκδοση): όταν τον εγκαταστήσω και κάνω κάποια ενέργεια, εμφανίζεται το γνωστό παραθυράκι που ρωτάει ποιον launcher θέλω να χρησιμοποιώ. Αν επιλέξω το Nova δε γίνεται τίποτα, και αναγκαστικά πρέπει να επιλέξω τον stock για να συνεχίσω.

Edited by MaxH
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις εφαρμογές dialer και διαφοροποίησης ringtones ανά επαφή, δουλεύουν και τα δυο πολύ καλά!

 

Καλά θα ήταν αν μπορούσα με κάποιο τρόπο να φτιάξω φακέλους εικονιδίων εφαρμογών πάνω σε κάποια οθόνη, όπως και συντομεύσεις για συγκεκριμένες επαφές. Οπότε αν κάποιος έχει να προτείνει κάποια λύση, ευπρόσδεκτη.

 

Σχετικά με το Nova, ρώτησα γιατί σ'εμένα δε δουλεύει (έχω την αγορασμένη έκδοση): όταν τον εγκαταστήσω και κάνω κάποια ενέργεια, εμφανίζεται το γνωστό παραθυράκι που ρωτάει ποιον launcher θέλω να χρησιμοποιώ. Αν επιλέξω το Nova δε γίνεται τίποτα, και αναγκαστικά πρέπει να επιλέξω τον stock για να συνεχίσω.

 

Για το θέμα της δημιουργίας φακέλων εφαρμογών εγκαθιστάς το App Folder από το Playstore και πλέον δημιουργείς φακέλους σύροντας το ένα εικονίδιο πάνω στο άλλο, δεν χρειάζεται καμία ρύθμιση, προφανώς είναι μια λειτουργία που λείπει από τη συγκεκριμένη rom.

 

Για δημιουργία συντόμευσης μιας επαφής βάλε από Playstore το Contacts On Desktop.

Edited by grgz
Link to comment
Share on other sites

Tα ιδια κοκκινιζει η μπαρα δεν συνεχιζει και πεταει το μηνυμα ξανα error 2035. Δεν ξερω τι αλλο να δοκιμασω, ιδιο προβλημα με εδω

 

Έχεις δοκιμάσει σε άλλο pc? οι drivers σου είναι Οκ? recovery, fastboot έχεις?

 

----- προσθήκη μηνύματος 53 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για το θέμα της δημιουργίας φακέλων εφαρμογών εγκαθιστάς το App Folder από το Playstore και πλέον δημιουργείς φακέλους σύροντας το ένα εικονίδιο πάνω στο άλλο, δεν χρειάζεται καμία ρύθμιση, προφανώς είναι μια λειτουργία που λείπει από τη συγκεκριμένη rom.

 

Για δημιουργία συντόμευσης μιας επαφής βάλε από Playstore το Contacts On Desktop.

 

το widget τι λεει? έφυγε? :lol::lol: ή αντιστέκεται?

Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα της δημιουργίας φακέλων εφαρμογών εγκαθιστάς το App Folder από το Playstore και πλέον δημιουργείς φακέλους σύροντας το ένα εικονίδιο πάνω στο άλλο, δεν χρειάζεται καμία ρύθμιση, προφανώς είναι μια λειτουργία που λείπει από τη συγκεκριμένη rom.

 

Για δημιουργία συντόμευσης μιας επαφής βάλε από Playstore το Contacts On Desktop.

Μια λύση έτοιμη για κάθε πρόβλημα... Τι να πω, βγάζω το καπέλο!

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

το widget τι λεει? έφυγε? :lol::lol: ή αντιστέκεται?
Αρ γιου τόκιν του μι, συνάδελφε; Γιατί εγώ, όσο και να του λέω "Δεύρο έξω κατηραμένο widget", αυτό δε λέει να φύγει! :p
Link to comment
Share on other sites

το widget τι λεει? έφυγε? :lol::lol: ή αντιστέκεται?

 

Το έχω γράψει στα τέτοια μου, χαχαχαχαχαχα, δε με ενοχλεί καθόλου. :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Σημερινη Miui 7.4.7 απο Xs http://en.miui.com/download-208.html

 

αν το κατέβασες και μπορείς, ανέβασε το κάπου αλλού γτ δεν κατεβαίνει με τπτ για κάποιο λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δοκιμάσει σε άλλο pc? οι drivers σου είναι Οκ? recovery, fastboot έχεις?

 

----- προσθήκη μηνύματος 53 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

το widget τι λεει? έφυγε? :lol::lol: ή αντιστέκεται?

Δοκιμασα και αλλο pc ακριβως τα ιδια. Recovery δεν μπαινει αλλωστε οπως μου ειπε το παιδι που το εχει το κουμπι αυξησης του ηχου δεν λειτουργει. Επισης δε μπαινει σε fast boot. Το sp flash tool το βλεπει κανονικα ενω η διαδικασια ολοκληρωνεται επιτυχως μονο με ygdp δεν ξεκινα. Οι drivers εχουν εγκατασταθει σωστα.

Coolpad f1 (Great F1) - AEX MODDED LITE by jpower

Leeco Le Max 2 X820 6gb - 64gb (RROS-Q-8.7.3-20210920-x2-20210920)

19/March/2020 by C.B.G.)

Link to comment
Share on other sites

αν το κατέβασες και μπορείς, ανέβασε το κάπου αλλού γτ δεν κατεβαίνει με τπτ για κάποιο λόγο.

δε δοκιμαζεις με καναν αλλο browser?Δεν την κατεβασα ακομα αλλα αυτο το download link δουλευει παντα χωρις προβληματα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...