Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Μετα απο ένα update της MUI 6 το κινητό μου δεν ανοίγει αλλά παραμένει κολλημένο στην αρχίκη οθόνη.

Σε recovery mode μου πετάει συνέχεια:

 

E: Can't mount /cache/recovery/command

E: Can't mount /cache/recovery/log

E: Can't open /cache/recovery/log

E: Can't mount /cache/recovery/last_log

E: Can't open /cache/recovery/last_log

 

Προσπαθώ απο χθές να περάσω official rom με τα tools, αλλά το πρόβλημα είναι ότι όταν πάω να συνδέσω το κινητό μου μετα απο 8-10 δευτερόλεπτα αυτό ξεσυνδέεται. Το έχω δοκιμάσει σε windows 7/10. Είμαι για καινούριο;

Το οτι αυτο ξεσυνδεεται σημαινει οτι δεν εχεις περασει σωστα τους drivers. Προσφατα εφτιαξα ενα με ygdp και επιλεγοντας μια cpb rom.

Coolpad f1 (Great F1) - AEX MODDED LITE by jpower

Leeco Le Max 2 X820 6gb - 64gb (RROS-Q-8.7.3-20210920-x2-20210920)

19/March/2020 by C.B.G.)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

καλησπέρα παιδιά, έχω δύο ερωτήσεις...πρώτον υπάρχει κανένα link για την rom του Jpower την 6αρα? γιατί βαρέθηκα την miui....και δεύτερον την μπαταρία από τον Δήσιο που είναι στα 2000mΑh αξίζει να την πάρω γιατί η δική μου κάνει το εξής, είναι στο 15% και σβήνει με μια πράσινη γραμμή πάνω πάνω και μόλις το βάλω στην φόρτιση πάει στο 45+% και φορτίζει...ξέρει κανείς τι παίζει γιατί με έχει κουράσει το θέμα αυτό...Ευχαριστώ πολύ.
Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ για την απάντηση. Το Wifi Fixer το χα ξαναβάλει χωρίς αποτέλεσμα.

 

Άλλαξα και mac address με την εφαρμογή που έδωσες. Θα δείξει αν θα σταματήσουν τα κολλήματα.

 

Πάντως το "NVRAM WARNING: Err = 0x10" παραμένει

 

edit: Τελικά λύθηκε το πρόβλημα του NVRAM WARNING με τη λύση που δίνεται στο xda

 

ωραιος!! το διορθωσα και εγω με την miui...εξαφανιστηκε

 

 

μας λιγωσες ρε φιλε...ποτε θα την δουμε???

enjoy your life...:p
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά, έχω δύο ερωτήσεις...πρώτον υπάρχει κανένα link για την rom του Jpower την 6αρα? γιατί βαρέθηκα την miui....και δεύτερον την μπαταρία από τον Δήσιο που είναι στα 2000mΑh αξίζει να την πάρω γιατί η δική μου κάνει το εξής, είναι στο 15% και σβήνει με μια πράσινη γραμμή πάνω πάνω και μόλις το βάλω στην φόρτιση πάει στο 45+% και φορτίζει...ξέρει κανείς τι παίζει γιατί με έχει κουράσει το θέμα αυτό...Ευχαριστώ πολύ.

Aυτο το κανει και σε εμενα αλλα και σε οσους εχω εγκαταστησει την miui του jpower. To εχω αναφερει και εγω αλλα δεν βρηκα λυση παρολο αυτα που προτεινανε battery callibration κτλ. Δες εδω σε εμενα σχετικη φωτο https://postimg.cc/image/uiktni4of/. Αν κανεις επανεκκινηση στο κινητο κοντα στο 40% δεν ξεκιναει αλλα οταν πας να το φορτισεις δειχνει 40% και φορτιζει. Μονη λυση να βγαλεις την μπαταρια και να την ξαναβαλεις τοτε σε εμενα ξεκιναει καποιες φορες.

Coolpad f1 (Great F1) - AEX MODDED LITE by jpower

Leeco Le Max 2 X820 6gb - 64gb (RROS-Q-8.7.3-20210920-x2-20210920)

19/March/2020 by C.B.G.)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα μετά από 2 1/2 χρόνια θα αλλάξω rom μάλλον για να μπορώ να δέχομαι μην. από 4 ψηφία είχα σύνδεση τόσα χρόνια δε μου χρειαζόταν τώρα όμως πήγα σε κάρτα και είναι απαραίτητα.. Η ερώτηση μου είναι η εξής μπορώ να περάσω καινούργια rom χωρίς υπολογιστή; Και αν έχετε καμία καλή να μου προτείνετε καλοδεχούμενη.. το τηλ. το χρησιμοποιω για παιχνίδια ιντερνέτ και λιγότερο ως τηλέφωνο οπότε κάποια ελαφριά θα μου ήταν πολύ χρήσιμη. Ευχαριστώ

 

Στάλθηκε από το Coolpad 8297W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες οτι τα δεδομενα λειτουργουν υποδειγματικα με τι παροχους οι σιμ + χωρις καποιο extra tweak/script/app;

 

Γιατι θυμαμαι παλιοτερα ουσιαστικα ετσι το εφτιαχνες. Δεν το λεω ειρωνικα/για να προκολεσω, απλα απ'οσο παρακολουθω ο fire update για mt6592 δεν βγαζει κ τα θεματα με data + το drop του δικτυου για λιγα sec μετα απο κληση τα εχουν κ οι δικες του ρομς.

 

Αν εχουν φτιαχτει οντως for real απο upstream(CM/Lineage) θα με ενδιαφερε να το ξερω.

 

 

Χωρίς πτώση/ απώλεια δικτύου και να ψάχνει να ξανασυνδεθεί.

Φτιάχτηκε με σκριπτ.

Καρτα 1 wind data, καρτα 2 wind κλησεις.

Rom PureNexus (android 6.0.1)

Απόδειξη

https://mega.nz/#!lIxnABgS!m-f12olqe1iC-F8r7ewMlQZ0pcDxUrhyf5u2-zoejxE

 

Δεν ξέρω αν εννοεις αυτό..

Αργησα να απαντήσω διότι η ρομ ειναι υπό δοκιμή.

Δεν υπάρχει παρεξήγηση, αλίμονο.

Ετσι κι αλλιώς, έχω σταματήσει τα ανεβάσματα..

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Aυτο το κανει και σε εμενα αλλα και σε οσους εχω εγκαταστησει την miui του jpower. To εχω αναφερει και εγω αλλα δεν βρηκα λυση παρολο αυτα που προτεινανε battery callibration κτλ. Δες εδω σε εμενα σχετικη φωτο https://postimg.cc/image/uiktni4of/. Αν κανεις επανεκκινηση στο κινητο κοντα στο 40% δεν ξεκιναει αλλα οταν πας να το φορτισεις δειχνει 40% και φορτιζει. Μονη λυση να βγαλεις την μπαταρια και να την ξαναβαλεις τοτε σε εμενα ξεκιναει καποιες φορες.

 

Εμένα δεν σβήνει όταν είναι στο 40% αλλα οταν είναι στο 15 και κατω και οταν το βαζω στην φόρτιση βγάζει οτι είναι 40%+. Και με το να βγάλω την μπαταρία δεν ανάβει με τπτ.... Κάποια αλλη ρομ να αλλάξω γιατί τραβάει και κτ reboot στο άκυρο οταν περνο τηλ ή με παίρνουν έχουμε???

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Αζούλι, είσαι ακόμα με τη Miui του xs;; Την έβαλα τις προάλλες πάνω, αλλά στραμπούληξα τα μάτια μου με όλες αυτές τις κινεζιές! Παρόλα αυτά, έμοιαζε πολύ smooth και θα ήθελα να της δώσω μια ακόμα ευκαιρία! Τις κινεζιές τις παγώνεις με το Titanium;; Και επίσης, ποια gapps φλασάρεις και πότε;; Θέλω να πω, φλασάρεις gapps αμέσως μετά τη rom ή κάνεις πρώτα ένα boot και μετά φλασάρεις gapps;; Και τέλος, από μπαταρία τι λέει;; Screen on time;; Είναι πολύ βασικό για μένα... Αυτά μόνο!!! Κατά τα άλλα, όλα καλά;; Πώς ήταν η Καθαρά Δευτέρα;; :lol:
Έλα, μωρή Coolpadάρααααα!!!
Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν σβήνει όταν είναι στο 40% αλλα οταν είναι στο 15 και κατω και οταν το βαζω στην φόρτιση βγάζει οτι είναι 40%+. Και με το να βγάλω την μπαταρία δεν ανάβει με τπτ.... Κάποια αλλη ρομ να αλλάξω γιατί τραβάει και κτ reboot στο άκυρο οταν περνο τηλ ή με παίρνουν έχουμε???

Στη θεση σου θα δοκιμαζα την emui 3.0 http://www.mtk-dev.com/2017/01/stable-emui-30-mt6592.html αφου αν θυμαμαι καλα διορθωθηκε και το προβλημα συγχρονισμου των επαφων με το gmail. Eιχα πολλα χρονια την emui 3.0.262 και πραγματικα μιλαμε για πολυ σταθερη.

Coolpad f1 (Great F1) - AEX MODDED LITE by jpower

Leeco Le Max 2 X820 6gb - 64gb (RROS-Q-8.7.3-20210920-x2-20210920)

19/March/2020 by C.B.G.)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Αζούλι, είσαι ακόμα με τη Miui του xs;; Την έβαλα τις προάλλες πάνω, αλλά στραμπούληξα τα μάτια μου με όλες αυτές τις κινεζιές! Παρόλα αυτά, έμοιαζε πολύ smooth και θα ήθελα να της δώσω μια ακόμα ευκαιρία! Τις κινεζιές τις παγώνεις με το Titanium;; Και επίσης, ποια gapps φλασάρεις και πότε;; Θέλω να πω, φλασάρεις gapps αμέσως μετά τη rom ή κάνεις πρώτα ένα boot και μετά φλασάρεις gapps;; Και τέλος, από μπαταρία τι λέει;; Screen on time;; Είναι πολύ βασικό για μένα... Αυτά μόνο!!! Κατά τα άλλα, όλα καλά;; Πώς ήταν η Καθαρά Δευτέρα;; :lol:

 

Την λεχω λίγο περισσότερο από μια εβδομάδα και είναι γενικά πιο στρωτή και ευκολοδούλευτη... Του jpower αν και super μετά από μια-δυο βδομαδες βαραίνει και δυσκολεύει σε βασικές λειτουργίες. Στου Xs μέχρι τώρα δεν έχω τέτοιο πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Ίσως κάνω και μια βόλτα από lp-mm ξανά για αλλαγή.

Ενημερωτικά είμαι ακόμη στην emui 3 minimal (δεν χάθηκαν επαφές κλπ ...... ακόμη :p:lol: )

Βρήκε κανείς πως θα φύγει το widget στην hive?

 

Εγω πάντως σε σένα πόνταρα...

 

Έχει βαθιά ρίζα, χαχαχαχα.

 

Πανάθεμά τη!

Link to comment
Share on other sites

Την λεχω λίγο περισσότερο από μια εβδομάδα και είναι γενικά πιο στρωτή και ευκολοδούλευτη... Του jpower αν και super μετά από μια-δυο βδομαδες βαραίνει και δυσκολεύει σε βασικές λειτουργίες. Στου Xs μέχρι τώρα δεν έχω τέτοιο πρόβλημα...

 

Καλό αυτό! Μπορείς να με βοηθήσεις στο θέμα των κινεζιών, καθώς και ποια gapps φλάσαρες, ώστε να την δοκιμάσω;;

Έλα, μωρή Coolpadάρααααα!!!
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Αζούλι, είσαι ακόμα με τη Miui του xs;; Την έβαλα τις προάλλες πάνω, αλλά στραμπούληξα τα μάτια μου με όλες αυτές τις κινεζιές! Παρόλα αυτά, έμοιαζε πολύ smooth και θα ήθελα να της δώσω μια ακόμα ευκαιρία! Τις κινεζιές τις παγώνεις με το Titanium;; Και επίσης, ποια gapps φλασάρεις και πότε;; Θέλω να πω, φλασάρεις gapps αμέσως μετά τη rom ή κάνεις πρώτα ένα boot και μετά φλασάρεις gapps;; Και τέλος, από μπαταρία τι λέει;; Screen on time;; Είναι πολύ βασικό για μένα... Αυτά μόνο!!! Κατά τα άλλα, όλα καλά;; Πώς ήταν η Καθαρά Δευτέρα;; :lol:

 

ναι ειμαι σταθερα σε Miui του Xs και δε νομιζω να βαλω κατι αλλο εκτος απο την νεα version οποτε βγει μεχρι να αλλαξω κινητο.

 

Τις πιο πολλες κινεζικες τις κανεις απλα uninstall απο τα settings.Οσες δεν γινονται uninstall (1-2 οπως το app store της xiaomi) τις παγωνω με titanium.

 

Tα gapps τα βαζω μετα το φλασαρισμα στο 2ο boot και βαζω απο Open gapps τα 4.4 arm 32 την τελευταια εκδοση.

 

Απο μπαταρια ειναι καλη δεν εχω παραπονο,τωρα δεν εκατσα να μετρησω ποσο ακριβως βγαζει γιατι ειναι κατι εντελως σχετικο οταν μιλαμε για κινητο 3 ετων και μπαταριες 3 ετων,στον καθενα βγαζει πλεον διαφορετικο SoT οποτε το να πει καποιος εμενα μου βγαζει 7 ωρες δε λεει τιποτα αν εσυ εχεις μπαταρια χρησιμοποιημενη/απο ebay/πολλες εφαρμογες εγκατεστημενες/κλεισμενα τα greenify.

 

Tο SoT θα ειναι διαφορετικο εκτος αν θεωρησουμε οτι εχουμε ολοι κινητα μιας μερας με καινουργια μπαταρια,ιδια rom,ακριβως τις ιδιες ρυθμισεις μπαταριας και ακριβως τις ιδιες εφαρμογες,κατι το οποιο φυσικα δεν παιζει

 

Ετσι κι αλλιως η Miui απο μονη της εχει greenify και διαφορα αλλα utilities που σωζουν μπαταρια.

 

----- προσθήκη μηνύματος 35 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εμένα δεν σβήνει όταν είναι στο 40% αλλα οταν είναι στο 15 και κατω και οταν το βαζω στην φόρτιση βγάζει οτι είναι 40%+. Και με το να βγάλω την μπαταρία δεν ανάβει με τπτ.... Κάποια αλλη ρομ να αλλάξω γιατί τραβάει και κτ reboot στο άκυρο οταν περνο τηλ ή με παίρνουν έχουμε???

 

Θες calibration και αν δεν φτιαξει θες μπαταρια

 

----- προσθήκη μηνύματος 66 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Προσπαθώ απο χθές να περάσω official rom με τα tools, αλλά το πρόβλημα είναι ότι όταν πάω να συνδέσω το κινητό μου μετα απο 8-10 δευτερόλεπτα αυτό ξεσυνδέεται. Το έχω δοκιμάσει σε windows 7/10. Είμαι για καινούριο;

 

Αν εννοεις οτι το βλεπεις να αποσυνδεεται στο device manager του pc καθε 3 και λιγο αυτο ειναι απολυτως φυσιολογικο.Αρκει να βλεπεις στο device manager εστω και για λιγο το MTK preloader/vcom (δεν θυμαμαι σε ποια κατηγορια το βλεπεις,ανοιξε τις μεχρι να το βρεις)

 

Moλις συνδεθεις με sp flash tools/ygdp η συνδεση θα σταθεροποιηθει απο μονη της,αρκει βεβαια να εχεις περασει σωστα πρωτα τα vcom drivers

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

ναι ειμαι σταθερα σε Miui του Xs και δε νομιζω να βαλω κατι αλλο εκτος απο την νεα version οποτε βγει μεχρι να αλλαξω κινητο.

 

Τις πιο πολλες κινεζικες τις κανεις απλα uninstall απο τα settings.Οσες δεν γινονται uninstall (1-2 οπως το app store της xiaomi) τις παγωνω με titanium.

 

Tα gapps τα βαζω μετα το φλασαρισμα στο 2ο boot και βαζω απο Open gapps τα 4.4 arm 32 την τελευταια εκδοση.

 

Απο μπαταρια ειναι καλη δεν εχω παραπονο,τωρα δεν εκατσα να μετρησω ποσο ακριβως βγαζει γιατι ειναι κατι εντελως σχετικο οταν μιλαμε για κινητο 3 ετων και μπαταριες 3 ετων,στον καθενα βγαζει πλεον διαφορετικο SoT οποτε το να πει καποιος εμενα μου βγαζει 7 ωρες δε λεει τιποτα αν εσυ εχεις μπαταρια χρησιμοποιημενη/απο ebay/πολλες εφαρμογες εγκατεστημενες/κλεισμενα τα greenify.

 

Tο SoT θα ειναι διαφορετικο εκτος αν θεωρησουμε οτι εχουμε ολοι κινητα μιας μερας με καινουργια μπαταρια,ιδια rom,ακριβως τις ιδιες ρυθμισεις μπαταριας και ακριβως τις ιδιες εφαρμογες,κατι το οποιο φυσικα δεν παιζει

 

Ετσι κι αλλιως η Miui απο μονη της εχει greenify και διαφορα αλλα utilities που σωζουν μπαταρια.

 

 

Νομίζω ότι με κάλυψες πλήρως!! Μάλλον θα την δοκιμάσω απόψε!! Μόνο που δε μου απάντησες σχετικά με την Καθαρά Δευτέρα! Ξέρεις, αν πέταξες χαρταετό, τι φαγητά είχε το μεσημεριανό τραπέζι κτλ!!

 

Χθες έβαλα την Emui 3.0 που αναφέρθηκε λίγο πιο πάνω! Καλούλα είναι! Αλλά δε με ξετρέλανε! Μάλλον έχω συνηθίσει τη Miui! Μοιάζουν πολύ εντωμεταξύ! Σε μερικά σημεία είναι λες και ο ένας αντιγράφει τον άλλον!

Έλα, μωρή Coolpadάρααααα!!!
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι με κάλυψες πλήρως!! Μάλλον θα την δοκιμάσω απόψε!! Μόνο που δε μου απάντησες σχετικά με την Καθαρά Δευτέρα! Ξέρεις, αν πέταξες χαρταετό, τι φαγητά είχε το μεσημεριανό τραπέζι κτλ!!

 

Χθες έβαλα την Emui 3.0 που αναφέρθηκε λίγο πιο πάνω! Καλούλα είναι! Αλλά δε με ξετρέλανε! Μάλλον έχω συνηθίσει τη Miui! Μοιάζουν πολύ εντωμεταξύ! Σε μερικά σημεία είναι λες και ο ένας αντιγράφει τον άλλον!

Οσες εταιριες δεν χρησιμοποιουν καθαρο android (πχ emui,color,coolui,hive κλπ) την miui αντιγραφουν,ειναι πολλα χρονια στο κουρμπετι!

 

Οταν η miui ηταν ηδη ολοκληρωμενη rom η emui δεν υπηρχε,η rom της huawei ηταν σχεδον καθαρο android.Οι αλλες εταιριες δεν υπηρχαν καν μερικες

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κι εγω κατι με την miui x.την περασα αλλα εχασα το root.πρεπει να τρεξουμε και κατι αλλο?

 

ειναι ενσωματωμενο το root στην Miui.Οταν βαλεις καποια εφαρμογη που θελει root η miui θα σε ρωτησει αν θες να δωσει αδεια.

Link to comment
Share on other sites

Την miui του Xs, ούτε να την ακούσω, τα έχω ξαναγράψει άλλωστε....

 

H miui ρομ ήταν καλή και τα είχε όλα έως την έκδοση 4, μετά την 5 χάλασε, και στην 8 παραφορτώθηκε και δεν παλευεται. Φυσικά εννοείται ότι όλες οι άλλες κινεζορομ την έχουν κατακλέψει. Προτιμώ από όλα αυτά τα υβρίδια ρομ την emui της huawei μέχρι τώρα.Μπορείς πχ και πειράζεις τα θέματα μόνος ευκολα και φτιάχνεις δικά σου, είναι λιτή (και ιδίως η minimal που δεν έχει σχεδόν τίποτα από τα γνωστά χαζά των εταιρειών), αλλά και αυτή βαδίζει στο δρόμο που χαράζει η miui με μια καθυστέρηση, που σημαίνει ότι και αυτή γίνεται χειρότερη.

Μας βλέπω να βάζουμε ρομ από τους μικρούς που τις έχουν καθαρές σχετικά.

 

Για τη hive βρήκα μια άλλη, ίσως δεν έχει το μπαγκ αυτό και κάνουμε καμιά μίξη

Link to comment
Share on other sites

Για τη hive βρήκα μια άλλη, ίσως δεν έχει το μπαγκ αυτό και κάνουμε καμιά μίξη

 

Για βάλε μπρος το μπλέντερ μπας και δούμε φως...

 

Αλλο... θέλω απο το ηχοσυστημα του αυτοκινήτου με bluetooth να παίρνω τηλέφωνο «με την ίδια κάρτα ανα επαφή» Δηλαδή με τη SIM της δουλειάς τις επαφές της δουλειάς. και με τη προσωπική τα προσωπικά και δε μπορώ να το κάνω.

Έχω στη HIVE το true phone dialer, του έχω σετάρει στο «dual sim» το «use same sim», του'χω σετάρει στο «default sim» το «system default» (έχω δοκιμάσει χωρίε επιτυχία και το «always ask») και μόλις πάω να κάνω τηλεφώνημα από το ράδιο bluetooth πετάει το την επιλογή SIM.

Με το τηλέφωνο μόνο (χωρίς bluetooth) λειτουργεί κανονικά, δηλαδη με το που πατάω κάποια επαφή δε μου δίνει επιλογή SIM αλλά χρησιμοποιεί τη SIM που χρησιμοποίησα τελευταία φορά.

Υπάρχει τρόπος; Μπας και παιζει οκ στην αδφρεε τροθ πηονε; Δεν το εχω τεσταρει, αμα υπαρχει κανα λινκ...

Ευχαριστώ παιδιά!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. προσπαθώ εδώ και λίγο καιρό να επισκευάσω ένα coolpad f1 8297w με πρόβλημα στην motherbord. αν γνωρίζετε κάποιο κατάστημα που πουλάει ανταλλακτικά η αν έχει κάποιος κατεστραμμένο σε αχρηστία κινητό και θέλει να βοηθήσει (με το αζημίωτο :) ) ας στείλει μήνυμα inbox ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...