Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά να ξαναρωτήσω...

 

Χάνω το σήμα σε standard σημεία, π.χ. σε ασανσέρ, και μετά δεν επανέρχεται, ενώ το icon δείχνει κανονικό σήμα. Οπότε χρειάζεται airplane mode on και off για να επανέλθει. Υπάρχει κανένα fix για το πρόβλημα;;; Ή παώ για αλλαγή ROM;

 

(Εμαι σε AOSP Maucat)

 

Καλησπέρα και χρόνια πολλά,

 

Λοιπόν είχα το ίδιο θέμα με ασανσέρ και μετρό, ηλεκτρικό.

Κοινώς σημεία που χάνεις το σήμα , αυτό δεν επανέρχεται ποτέ, ενώ δείχνει ότι έχει.

 

Η λύση προσωπικά για μένα δεν βρέθηκε, είχα βάλει 4-5 rom.

 

Λέω είναι της vodafone το πρόβλημα.

 

Πλεόν με ένα άλλο κινητό δεν έχω κανένα θέμα με το σήμα.

 

Το κινητό σαν συσκευή μου ήταν άψογο, αλλά ο λόγος που το άλλαξα ήταν αυτός.

Είχα χάσει αρκετά τηλεφωνήματα και δεν έλεγε....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Παιδιά να ξαναρωτήσω...

 

Χάνω το σήμα σε standard σημεία, π.χ. σε ασανσέρ, και μετά δεν επανέρχεται, ενώ το icon δείχνει κανονικό σήμα. Οπότε χρειάζεται airplane mode on και off για να επανέλθει. Υπάρχει κανένα fix για το πρόβλημα;;; Ή παώ για αλλαγή ROM;

 

(Εμαι σε AOSP Maucat)

 

Δεν υπάρχει fix, βάλε άλλη rom.

Link to comment
Share on other sites

δε νομιζω , θα πας στην emui 3 που δοκιμάζω :lol::lol::lol:

Τα χρώματα της emui δεν παίζονται, ιδίως όταν έρχεσαι από άλλες ρομ

 

επαναφορά σήματος μετά από ασανσέρ κλπ ΟΚ

συνγχρονισμός επαφές κλπ κανονικά μέσω google account, ΟΚ μέχρι τώρα, με vcf δεν ξέρω τι κάνει.

Πότε χάνονται οι επαφές? τι να τσεκάρω?

 

Μημως μπορεις να δικιμασεις αν εχει 3g και στις 2 sims?

Link to comment
Share on other sites

Μημως μπορεις να δικιμασεις αν εχει 3g και στις 2 sims?

 

Έχει, όλες οι emui έχουν.

Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή όλοι θα αναβαθμιστούμε. Εγώ αντιπάθησα τόσο πολύ τη miui που πλέον απέκλεισα τα Xiaomi, όσο καλά και να είναι. Για τα δικά μου γούστα η miui είναι ένα μονολιθικό δυσλειτουργικό κτήνος που προσπαθώντας να κάνει τα πάντα δεν κάνει τίποτα σωστά.

 

Όποιος θέλει ας ρίξει μια ματιά για το πρόβλημα της απώλειας των επαφών στις emui 3.0.

 

https://www.ifixit.com/Answers/View/277053/Contacts+application+has+stopped+working.

 

https://www.androidpit.com/forum/610052/huawei-ascend-p6-big-problems-in-huawei-ascend-p6-after-update-to-4-4-2-contacts-lags-gps-etc

 

https://www.cellphones.ca/answers/suddenly-my-contacts-are-not-showing-in-my-honor-4x-can-you-tell-me-the-reason/

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2620608&page=123

Παίρνει και cm απροβληματιστα. Γενικά η υποστήριξή τους σε ρομ είναι καλή.

Link to comment
Share on other sites

Εχω γυρισει ανάποδα το ιντερνέτι για να σουταρω το γουιτζετ... οπότε...

 

Διαλιεχτιεεε...

 

KOLEKSI ROM HIMAX POLYMER OCTA

 

εντυπωσιακη συλλογη!!!!!!

αλλα δεν πρεπει να εχει μεσα ρομ του φιλτατου jpower!!! :):)

enjoy your life...:p
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα!

Εχω σοβαρο προβλημα.

Το τηλεφωνο μου ειχε κολλησει στο λογοτυπο και πρωσπαθοντας να κανω unbrick με το flashtool, προφανος κατι εκανα λαθος και το τηλεφωνο πλεον ειναι νεκρο.(hard brick)

δεν μπαινει ουτε σε ρεκοβερυ, ουτε στο πατημα τον κουμπιων δινει καποια σειμεια ζωης.

οσο και αν εχω ψαξει στο ιντερνετ δεν μπορεσα να βρω καποιον σαφη οδηγο για να το επαναφερω αν αυτο ειναι δυνατον.

οποιαδηποτε βοηθεια ευπροσδεκτη.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που λέει ο φίλος grgz τα μελέτησες?

 

Ευχαριστω για την απαντηση φιλε μου.

Ναι. Οπως ειπα εκανα την διαδικασια με αυτον ακριβως τον οδηγο.

το τηλεφωνο δεν ξεκινουσε και παλι, και μετα απο διαφορες δοκιμες το ξανα φλασαρα αλλαζοντας ενα αρχειο, αυτο της ρεκοβερυ.

Πιθανοτατα αυτο ηταν και το λαθος που εκανα, και απο τοτε <νεκρωσε> στην κυριολεξια.

Το μονο παρηγορο της υποθεσης ειναι οτι το flash tool <βλεπει> ακομα το τηλεφωνο, οποτε ισως υπαρχει καποια ελπιδα να <ξυπνησει>, φλασαροντας π.χ καποια official rom που παρεμπιμπτοντος δεν μπορεσα να βρω απο καπου.

Link to comment
Share on other sites

Kοίτα εδώ στο θέμα μερικές σελίδες πίσω , ο φίλος mindtraper έγραψε πολλές ρομ σε ερώτηση δική μου
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση φιλε μου.

Ναι. Οπως ειπα εκανα την διαδικασια με αυτον ακριβως τον οδηγο.

το τηλεφωνο δεν ξεκινουσε και παλι, και μετα απο διαφορες δοκιμες το ξανα φλασαρα αλλαζοντας ενα αρχειο, αυτο της ρεκοβερυ.

Πιθανοτατα αυτο ηταν και το λαθος που εκανα, και απο τοτε <νεκρωσε> στην κυριολεξια.

Το μονο παρηγορο της υποθεσης ειναι οτι το flash tool <βλεπει> ακομα το τηλεφωνο, οποτε ισως υπαρχει καποια ελπιδα να <ξυπνησει>, φλασαροντας π.χ καποια official rom που παρεμπιμπτοντος δεν μπορεσα να βρω απο καπου.

 

Έχει περαστεί σωστά ο driver; Συνήθως εκεί είναι το πρόβλημα. Τώρα κακώς σκάλιξες το αρχείο, είσαι σε χειρότερη κατάσταση από πριν, μόνο με Flashtool ότι καταφέρεις πια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πεθαίνουν τα Mediatek και τα Rockchip με τίποτα. Για να πάθεις hard brick πρέπει να τα χτυπήσεις με τούβλο. :lol: Ψάξε λίγο εδώ σε αυτά:

 

https://drive.google.com/drive/folders/0B4huyVgvdssGMXFTRFJ0QmNoUGc

https://drive.google.com/drive/folders/0B4huyVgvdssGMUNQNElsQ2VaMHM

 

Εν ανάγκη φτιάξε ένα virtual system με windows xp και πέρνα εκεί μόνο τους drivers και το flash tool. Αφού στο βλέπει κιόλας τότε είναι σχεδόν σαν να μπουτάρει, no problem.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα!

Εχω σοβαρο προβλημα.

Το τηλεφωνο μου ειχε κολλησει στο λογοτυπο και πρωσπαθοντας να κανω unbrick με το flashtool, προφανος κατι εκανα λαθος και το τηλεφωνο πλεον ειναι νεκρο.(hard brick)

δεν μπαινει ουτε σε ρεκοβερυ, ουτε στο πατημα τον κουμπιων δινει καποια σειμεια ζωης.

οσο και αν εχω ψαξει στο ιντερνετ δεν μπορεσα να βρω καποιον σαφη οδηγο για να το επαναφερω αν αυτο ειναι δυνατον.

οποιαδηποτε βοηθεια ευπροσδεκτη.

Ευχαριστω.

Μπορω να σε βοηθησω αν εισαι κοντα στη περιοχη διαμονης μου (Πυργος) αλλιως καποιος αλλος.

Coolpad f1 (Great F1) - AEX MODDED LITE by jpower

Leeco Le Max 2 X820 6gb - 64gb (RROS-Q-8.7.3-20210920-x2-20210920)

19/March/2020 by C.B.G.)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον παιδια!

 

Βασικα δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα με τον driver (αν κανω λαθος διορθωστε με) γιατι οπως ειπα το τηλεφωνο το <βλεπει> κανονικα το flash tool, δηλαδη βγαζει κανονικα την κοκκινη μπαρα και μετα την κιτρινη και φορτωνει κανονικα μεχρι το 100% την ρομ.

 

φιλε μου mindtrapper την διαδικασια την πρωτη φορα την εκανα κατεβαζοντας τα ιδια αρχεια που υπαρχουν στο πρωτο link που εστειλες. λες να δοκιμασω και αυτα απο το δευτερο link? απλα μου φαινονται λιγο πιο μπερδεμενα, π.χ εχει σε χωριστο αρχειο την ρεκοβερυ αλλο flash tool κτλ.

 

Επισης φιλε μου klaipelas ευχαριστω παρα πολυ για το ενδιαφερον αλλα ειμαι βεροια :D

οποτε δυστυχως μονο απο εδω μεσα η οποιαδηποτε βοηθεια..

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά όλα τα αρχεία χωριστά πρέπει να είναι για το flash tool, recovery, boot, system, data, όλα. Και έχεις και το scatter. Δοκίμασε και με το δεύτερο link, έχει και instructions, διάβασε και εκεί. Απλά πρόσεχε μην σβήσεις τον bootloader.
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά. Εβαλα σε δύο F1 την τελευταία έκδοση miui 8-6.12.01 με ελληνικά, του jpower ή τουλάχιστον προσπάθησα...

στο δικό μου πήγαινε καλά μέχρι που ένα πρωί κράσαρε.

Τώρα που πήγα να την βάλω και σε δευτερο έπαθε ακριβώς το ίδιο...

συγκεκριμένα βγαίνει παράθυρο με μόνιμο μήνυμα ( Unfortunately, System launcher has s... ζηταει send report αλλά οτι και να κάνεις αυτό βγαίνει συνέχεια και δεν σ'αφηνει να κάνεις τίποτα μεχρι που παγώνει το τηλ. )

Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο ότι έχω cwm recovery

έχω και φωτό του τι ακριβως βγαζει

coolpad F1
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά. Εβαλα σε δύο F1 την τελευταία έκδοση miui 8-6.12.01 με ελληνικά, του jpower ή τουλάχιστον προσπάθησα...

στο δικό μου πήγαινε καλά μέχρι που ένα πρωί κράσαρε.

Τώρα που πήγα να την βάλω και σε δευτερο έπαθε ακριβώς το ίδιο...

συγκεκριμένα βγαίνει παράθυρο με μόνιμο μήνυμα ( Unfortunately, System launcher has s... ζηταει send report αλλά οτι και να κάνεις αυτό βγαίνει συνέχεια και δεν σ'αφηνει να κάνεις τίποτα μεχρι που παγώνει το τηλ. )

Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο ότι έχω cwm recovery

έχω και φωτό του τι ακριβως βγαζει

Μου το εκανε και σε εμενα η 6.11.3 οταν πηγα να εγκαταστησω τον nova launcher. Τελικα τα καταφερα και εγκατεστησα πρωτα μια εκδοση 4 και μετα απο πανω την εκδοση που χρησιμοποιω την 3.3. Αν δεν τα καταφερεις και χρησιμοποιεις nova σου στελνω τα αρχεια και κανεις επαναφορα απο Titanium και θα εισαι οκ. Χρονια πολλα και καλη χρονια σε ολους επισης.

Coolpad f1 (Great F1) - AEX MODDED LITE by jpower

Leeco Le Max 2 X820 6gb - 64gb (RROS-Q-8.7.3-20210920-x2-20210920)

19/March/2020 by C.B.G.)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα και παλι και χρονια πολλα σε ολους!

Το ειχα παρατησει λογω εορτων και τωρα θα ξανα προσπαθησω.

Φιλε μου mindtrapper συγνωμη για το ζαλισμα αλλα δεν μπορω να καταλαβω τι ακριβως να κανω με το δευτερο λινκ.

Στο πρωτο link ειχε συγκεκριμενα αρχεια και ακολουθησα ακριβως τον οδηγο και το εκανα.

Στο δευτερο link εχει μια ρομ μονη της, δυο διαφορετικες recovery, και το flash tool και drivers που δεν νωμιζω να τα χρειαστω.

Τι ακριβως πρεπει να κανω με τα αλλα αρχεια? καθοτι ειμαι λιγο ασχετος και το φλασαρισμα που εκανα πριν, το εκανα αποκλειστικα βημα βημα απο εκεινον τον οδηγο.

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

σε φλασαρισμα με το ygdp ενω το περασε κανονικα με το που το ανοιγω μου βγαζει μονο modem και δεν προχωραει..το pc το βλεπει μονο σαν fastboot..σωζετε;;
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα και παλι και χρονια πολλα σε ολους!

Το ειχα παρατησει λογω εορτων και τωρα θα ξανα προσπαθησω.

Φιλε μου mindtrapper συγνωμη για το ζαλισμα αλλα δεν μπορω να καταλαβω τι ακριβως να κανω με το δευτερο λινκ.

Στο πρωτο link ειχε συγκεκριμενα αρχεια και ακολουθησα ακριβως τον οδηγο και το εκανα.

Στο δευτερο link εχει μια ρομ μονη της, δυο διαφορετικες recovery, και το flash tool και drivers που δεν νωμιζω να τα χρειαστω.

Τι ακριβως πρεπει να κανω με τα αλλα αρχεια? καθοτι ειμαι λιγο ασχετος και το φλασαρισμα που εκανα πριν, το εκανα αποκλειστικα βημα βημα απο εκεινον τον οδηγο.

 

Ευχαριστω.

 

Από το Modaco:

 

Tutorial in English (Google translate)

 

Tools are in the tutorial folder, but there is another SP Flash Tools and Coolpad driver

in the original folder.

You can check versions and decide for yourself.

I translated the guide and downloaded linked files to the tutorial folder.

EDIT: Qwazar reported that he had success with both volume buttons pressed!

 

Rom, Tools and Tutorial

 

I didn't try it, take care! (Qwazar, Bryfly and StratosGK reported sucessful flashing)

 

Comment from Slime00:

 

Quote

it was a very strange brick (the first one it ever happened to me, and it seemed a very hard one), the phone was totally dead and ygdp and coolpad assistent were of no use (but it turned out to be useful since we discovered how to unpack cpbs). the sp flasher was the only one able to wake the device, I used soda's rom, only selected the scatter file, deselected preloader and left everything else checked, clicked download and volume + with volume - while I was plugging the cable and the rom was perfectly flashed in a couple of minutes. :)

 

Comments from Bryfly:

 

Quote

I have managed to go from soda’s version 15 to official version 29 and rooted each one.

Installed Soda’s ver 015 and after about 30 min’s it went into auto update and downloaded ver 20, but it failed when installing.

I put
the other boot image
suggested by Soda into the ROM and retried it, eventually the phone went into auto update and

succeeded with ver 20, followed by ver. 21 and finally ver. 29. The phone took about 30 mins in between updates.

I managed to root all 4 levels with
Chinese Vroot PC version 1.7.7
, I was expecting trouble with rooting ver 21, when I

plugged phone into my laptop, hit root..... an SU screen came up on the phone and I selected ok, followed by the Chinese flash

screen where I did
select the left hand button
and it worked.

 

Comment from Fora @ PCE Forum:

 

 

 

Quote

I did it with Soda's 015 but there is a
big mistake in guide
:

 

No chance to flash it until I
pulled out the battery
and put it aside during the procedure.

To make it clear:

 

  • Battery out

  • Connect the phone and flash the rom

  • When everything is over, I pulled out the cable and inserted battery back in phone.

 

 

 

Comment from a spanish forum:

 

Quote

... if you do it download,
uncheck preloader and phone info
to prevent an almost insurmountable brick

 

kenzoxs:

...Care to flash, leading preloader, phone.inf, etc.. do not let it go worse than this, in fact what
I would do would just flash the cwm recovery with the scatter
of the ROM and then copy one of the ROMS to SD and install from CWM. Greetings

 

 

javiruno:

I've tried has put it, but I get the message:
ERROR BROM: S_BROM_CMD_JUMP_DA_FAIL (2035)
....

......

God is risen! Tested 40 times, eventually flash-tool swallowed it by
pressing the power button while I plugged the usb
. Activated all options - File scatter and swallowed everything. 2nd chance.

 

 

 

 

 

 

Βασικά το σημαντικό είναι να μην έχεις επιλεγμένο το preloader και να δοκιμάσεις και χωρίς την μπαταρία στο τηλέφωνο. Μπορείς να κάνεις και το άλλο που λέει ένας, να φλασάρεις μόνο την recovery και μετά από εκεί να μπεις να φλασάρεις μια οποιαδήποτε rom για να ξυπνήσει το τηλέφωνο. Εγώ μετά βέβαια θα φλάσαρα και μια official από cpb και μετά από recovery όποια rom ήθελα να κρατήσω.

Edited by mindtrapper
Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά παιδιά,υγεία να έχουμε!

 

Έσπασα για 2η φορά την οθόνη στο coolpadaki μου.

Είχα αγοράσει αυτήν μαζί με το frame αλλά δεν έμεινα ικανοποιημένος μιας και εμφάνισε καμμένα pixels και κάτι άσπρες βούλες.Χρώματα και απόκριση ήταν καλά.

Έχει πάρει κάποιος από άλλο πωλητή να μου προτείνει?Μαζί με το frame ψάχνω. Ευχαριστώ!

:X
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...