Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ για την απάντηση! Μου άρεσε πολύ η 268 και είπα βρήκα μια ρομ να μη ξανασχοληθώ, δε μπορούσα να βάλω μεγάλα ονόματα στη SIM αλλά λέω στα άλλα της είναι οκ οπότε το κατάπια. Αλλά το χάσιμο των επαφων ειναι ασυγχώρητο δε θέλω να με ξαναφήσει στα κρύα του λουτρού.

Δεν είχα κανενός είδους συγχρονισμό τωρα αν έκανε τιποτα μονο του δε ξέρω.

Αυτη τη ρομ και συγκεκριμενα την emui 3.0.262 ειχα εδω και πολυ καιρο. Το μονο προβλημα ειναι αυτο που αναφερατε και εσεις με το συγχρονισμο επαφων. Κατα τα αλλα ειναι πολυ καλη και καλη διαχειριση της μπαταριας.

Coolpad f1 (Great F1) - AEX MODDED LITE by jpower

Leeco Le Max 2 X820 6gb - 64gb (RROS-Q-8.7.3-20210920-x2-20210920)

19/March/2020 by C.B.G.)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ για την απάντηση! Μου άρεσε πολύ η 268 και είπα βρήκα μια ρομ να μη ξανασχοληθώ, δε μπορούσα να βάλω μεγάλα ονόματα στη SIM αλλά λέω στα άλλα της είναι οκ οπότε το κατάπια. Αλλά το χάσιμο των επαφων ειναι ασυγχώρητο δε θέλω να με ξαναφήσει στα κρύα του λουτρού.

Δεν είχα κανενός είδους συγχρονισμό τωρα αν έκανε τιποτα μονο του δε ξέρω.

 

Το πρόβλημα δημιουργείται από τα Google services, πρέπει από τις ρυθμίσεις του λογαριασμού Google να απενεργοποιήσεις το συγχρονισμό επαφών, εξ ορισμού είναι ενεργός.

 

----- προσθήκη μηνύματος 104 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτη τη ρομ και συγκεκριμενα την emui 3.0.262 ειχα εδω και πολυ καιρο. Το μονο προβλημα ειναι αυτο που αναφερατε και εσεις με το συγχρονισμο επαφων. Κατα τα αλλα ειναι πολυ καλη και καλη διαχειριση της μπαταριας.

 

Λέμε για την 268, έχω δώσει link πιο πίσω, είναι ακόμα καλύτερη από τη 262.

Link to comment
Share on other sites

 

Λέμε για την 268, έχω δώσει link πιο πίσω, είναι ακόμα καλύτερη από τη 262.

 

παιρνει κανα xposed αυτη?Εστω για να βαλεις xInternal

 

 

Εγω ειμαι ακομα με την miui του Xs,oλα καλα,κανενα bug αλλα το συμπερασμα ειναι οτι η Miui 8 ειναι φτιαγμενη για αλλο τηλεφωνο.Το δικο μας το γονατιζει στην ram,θελει οπωσδηποτε 3gb.Ολη μερα παταω clear recents για να αδειασει η μνημη και φυσικα το Multitasking της miui ειναι ανυπαρκτο,3 εφαρμογες πισω να πας θα στην ανοιξει απο την αρχη.

Link to comment
Share on other sites

παιρνει κανα xposed αυτη?Εστω για να βαλεις xInternal

 

 

Εγω ειμαι ακομα με την miui του Xs,oλα καλα,κανενα bug αλλα το συμπερασμα ειναι οτι η Miui 8 ειναι φτιαγμενη για αλλο τηλεφωνο.Το δικο μας το γονατιζει στην ram,θελει οπωσδηποτε 3gb.Ολη μερα παταω clear recents για να αδειασει η μνημη και φυσικα το Multitasking της miui ειναι ανυπαρκτο,3 εφαρμογες πισω να πας θα στην ανοιξει απο την αρχη.

 

Ρε azuli δεν δοκίμασα, δεν τα χρησιμοποιώ, η UNICOM πάντως έπαιρνε το 2.4.1, δε χάνεις τίποτα να τη δοκιμάσεις, απίστευτα smooth και σβέλτη, η miui σέρνεται και τρώει τη μπαταρία σε χρόνο ρεκόρ.

 

Δοκίμασε και τη HIvE UI από το Needrom, εγώ αυτή έχω τώρα.

Edited by grgz
Link to comment
Share on other sites

Ρε azuli δεν δοκίμασα, δεν τα χρησιμοποιώ, η UNICOM πάντως έπαιρνε το 2.4.1, δε χάνεις τίποτα να τη δοκιμάσεις, απίστευτα smooth και σβέλτη, η miui σέρνεται και τρώει τη μπαταρία σε χρόνο ρεκόρ.

 

Δοκίμασε και τη HiVE UI από το Needrom, εγώ αυτή έχω τώρα.

 

H mod emui, που σου έδωσα το λινκ είναι του 77chedu (ειχε βγάλει 2-3), όπως και η hive.

Την είχες δοκιμάσει τώρα? δουλευουν και τα θέματα online και ήταν σβέλτη

 

EDIT

Στη 268 άλλαξες τα απκ κλπ και δεν έγινε τίποτα?

Edited by mixanikosgr
Link to comment
Share on other sites

H mod emui, που σου έδωσα το λινκ είναι του 77chedu (ειχε βγάλει 2-3), όπως και η hive.

Την είχες δοκιμάσει τώρα? δουλευουν και τα θέματα online και ήταν σβέλτη

 

EDIT

Στη 268 άλλαξες τα απκ κλπ και δεν έγινε τίποτα?

 

Στην 268 όταν άλλαζα το contacts.apk βάζοντας της UNICOM κράσαρε η εφαρμογή επαφές όπως και ο dialer. Παγώνοντας τη stock εφαρμογή και εγκαθιστώντας τον True phone dialer and contacts όπως επίσης και το SMS Messaging για να στέλνω μηνύματα νόμιζα ότι έλυσα το πρόβλημα, ανακάλυψα όμως ότι δεν μπορούσα να στείλω και να λάβω sms αν δεν ξεπάγωνα τη stock εφαρμογή. Το πρόβλημα υπήρχε στη συγκεκριμένη έκδοση του λογισμικού της Huawei, λογικά θα διορθώθηκε μέσω update, αλλά εμείς που χρησιμοποιούμε rom που έχει γίνει port για το Coolpad δεν θα πάρουμε ποτέ το update.

 

Πιστεύω ότι η λύση είναι το να περάσεις τη rom, να βάλεις το Google account σου, αμέσως να διακόψεις τη σύνδεση και από τις ρυθμίσεις λογαριασμού να απενεργοποιήσεις το συγχρονισμό των επαφών, εγώ πάντα τις περνάω με αρχείο vcf.

 

Η ΗIvE UI με έχει εκπλήξει ΠΟΛΥ ευχάριστα, έχει λίγο μυστήριο interface και γραμματοσειρά, που συνηθίζονται εύκολα όμως, ενώ συντοχρόνως δουλεύουν τα πάντα χωρίς να σκαλίσω τίποτα, δεν έχει ρυθμίσεις ούτως ή άλλως.

 

Είναι η μοναδική rom από αυτές που έχω βάλει που όλες οι ειδοποιήσεις, Gmail, Yandex mail, Viber, WhatsApp, Yahoo mail, έρχονται ακαριαία χωρίς να πειράξω τίποτα. Βάλε και την μηδενική κατανάλωση μπαταρίας και πιστεύω ότι ήρθε για να μείνει, σε μένα τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ με τη ΗIvE πλέον. Θα έλεγα οτι είναι αυτό που έψαχνα αλλά δε θέλω να το γρουσουζέψω :lol:

Και επαφή στη SIM έγγραψα με 17 κεφαλαία ελληνικά (μέχρι 19 πάει ενώ η 268 κλάταρε στους 10):up:

 

Μόνο τον καιρό δεν έχω καταφέρει να δω στο home, καμμιά ιδέα πως να το κουρντίσω;

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπα περασα την miui 6.11.3 το κινητο ενταξει ειναι πολυ γρηγορο και πολυ καλη διαχειριση της μπαταριας. Αλλα χρειαστηκε να κανω επανεκκινηση στο 33% και μετα το κινητο δεν ανοιγε. Διαπιστωνω οτι η μπαταρια ειχε παει στο 0%!!! Το εκανα 2 φορες για να σιγουρευτω και στις δυο το ιδιο εκανε ενω αν το αφησεις ανοικτο κρατα αρκετη ωρα ακομα. Δειτε εδω το screenshot Που τραβηξα και πειτε μου αν κανεις αλλος εχει παρατηρησει το ιδιο.

https://postimg.org/image/uiktni4of/

Εχει παρατηρησει κανεις το ιδιο η ειμαι ο μονος;

Coolpad f1 (Great F1) - AEX MODDED LITE by jpower

Leeco Le Max 2 X820 6gb - 64gb (RROS-Q-8.7.3-20210920-x2-20210920)

19/March/2020 by C.B.G.)

Link to comment
Share on other sites

Στην 268 όταν άλλαζα το contacts.apk βάζοντας της UNICOM κράσαρε η εφαρμογή επαφές όπως και ο dialer.

Μήπως κράσαρε επειδή η unicom είναι 2.3 ενώ θέλει 3.0 έκδοση?

Εχει παρατηρησει κανεις το ιδιο η ειμαι ο μονος;

 

calibration έκανες την μπαταρία?

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ με τη ΗIvE πλέον. Θα έλεγα οτι είναι αυτό που έψαχνα αλλά δε θέλω να το γρουσουζέψω :lol:

Και επαφή στη SIM έγγραψα με 17 κεφαλαία ελληνικά (μέχρι 19 πάει ενώ η 268 κλάταρε στους 10):up:

 

Μόνο τον καιρό δεν έχω καταφέρει να δω στο home, καμμιά ιδέα πως να το κουρντίσω;

 

Για τον καιρό δεν υπάρχει ρύθμιση, ούτε βγαίνει από την αρχική οθόνη, μικρό το κακό, στα υπόλοιπα η rom είναι κανόνι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 61 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μήπως κράσαρε επειδή η unicom είναι 2.3 ενώ θέλει 3.0 έκδοση?

 

Σίγουρα, αλλά όλες οι 3.0 έχουν το πρόβλημα των επαφών.

Link to comment
Share on other sites

Εχει παρατηρησει κανεις το ιδιο η ειμαι ο μονος;

 

κανε calibration την μπαταρια,παιζει να φτιαξει αν ειναι απο αυτο.

 

 

 

Τις επαφες τις περναω και γω παντα απο vcf με προηγουμενη απενεργοποιηση του sync στο λογαριασμο google.Για την ακριβεια σβηνω και το apk των gapps που κανει το sync για σιγουρια.

Τρελο φακελωμα χωρις λογο.Και την google να εμπιστευεσαι αν καποιος με καποιο τροπο μπει στο gmail σου θα εχει και ολες τις επαφες σου δωρο.

 

Την yahoo δεν την λες και μικρη εταιρια που βγηκαν στην φορα ολοι οι email λογαριασμοι της.

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Τις επαφες τις περναω και γω παντα απο vcf με προηγουμενη απενεργοποιηση του sync στο λογαριασμο google.Για την ακριβεια σβηνω και το apk των gapps που κανει το sync για σιγουρια.

Τρελο φακελωμα χωρις λογο.Και την google να εμπιστευεσαι αν καποιος με καποιο τροπο μπει στο gmail σου θα εχει και ολες τις επαφες σου δωρο.

 

Την yahoo δεν την λες και μικρη εταιρια που βγηκαν στην φορα ολοι οι email λογαριασμοι της.

 

Μπορείς να διαγράψεις και το σχετικό apk από το zip πριν τη φλασάρεις.

Link to comment
Share on other sites

60 euro για να το πουλήσω καλά δεν είναι?

 

Παραπάνω τα δίνουν, κοντά στα 80.

 

Ξανά στη HIvE UI, μόλις έβαλα χωρίς πρόβλημα xposed framework για το xInternal sd, η κάμερα σώζει στην εσωτερική μνήμη και ήθελα να το αλλάξω.

Edited by grgz
Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω...τωρα με την αλλαγη του μεσεντζερ αλλαξε κ η καμερα οπως ειδατε...υπαρχει περιπτωση να βρουμε καποια εφαρμογη που να κανει την μπροστα καμερα του κινητου μας μιση οπως εκανε η εφαρμογη του μεσεντζερ;;;την εκανε αν θυμαστε σε ολοκληρη την οθονη κ μετα την εκανε μιση...εχει κανεις ιδεα;;;
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά!!

 

Έχει παρατηρήσει κάνεις τώρα τελευταία υπερβολική κατανάλωση μπαταρίας, η οποία να οφείλεται στην αυθεντική εφαρμογή του Facebook;; Είμαι με την 6.11.κατι του Jpower και χθες ρουφούσε τη μπαταρία λες και ειχε περάσει τη Σαχάρα με τα πόδια! Μπαίνω στο GSAM και βλέπω το Facebook να μην αφήνει καθόλου το κινητό να κοιμηθεί! Αρχικά το ρύθμισα, ώστε να μην εκκινεί αυτόματα, καθώς και να περιορίζει τις εργασίες παρασκηνίου! Αλλά και πάλι ξεκινούσε μόνο του! Του έδωσα δρόμο και τώρα η κατανάλωση μπαταρίας επανήλθε στα νορμάλ! Καμία ιδέα;;;

Έλα, μωρή Coolpadάρααααα!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

εχω την inew v3 plus και ξαφνικα αρνειται να γράψει στην sd. Εβαλα το xinternal αλλα τιποτα... Καμιά συμβουλή? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά!!

 

Έχει παρατηρήσει κάνεις τώρα τελευταία υπερβολική κατανάλωση μπαταρίας, η οποία να οφείλεται στην αυθεντική εφαρμογή του Facebook;; Είμαι με την 6.11.κατι του Jpower και χθες ρουφούσε τη μπαταρία λες και ειχε περάσει τη Σαχάρα με τα πόδια! Μπαίνω στο GSAM και βλέπω το Facebook να μην αφήνει καθόλου το κινητό να κοιμηθεί! Αρχικά το ρύθμισα, ώστε να μην εκκινεί αυτόματα, καθώς και να περιορίζει τις εργασίες παρασκηνίου! Αλλά και πάλι ξεκινούσε μόνο του! Του έδωσα δρόμο και τώρα η κατανάλωση μπαταρίας επανήλθε στα νορμάλ! Καμία ιδέα;;;

 

Ο συνδυασμός miui + Facebook + Messenger είναι το χειρότερο σενάριο. Το Facebook είναι πλέον πολύ βαρύ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια η EMUI 3.0 Build 268 που λετε εχει το γνωστο θεμα με το σημα η ολα καλα εδω;;γενικα κανενα bug εκτος αυτο με τις επαφες;;

 

Γενικα εχει καποιος να προτεινει μια απροβληματιστη kitkat χωρις θεματα στο σημα και γενικα πουθενα;;

Edited by kidonakisg
Le max2 6/64 (rr oreo rom)
Link to comment
Share on other sites

Ο συνδυασμός miui + Facebook + Messenger είναι το χειρότερο σενάριο. Το Facebook είναι πλέον πολύ βαρύ.

 

Χαχαχαχα!! Την πυροβολείς στις τελευταίες σελίδες τη Miui!! Ενταξει, γενικά δεν έχω παράπονο από τη Miui, η οποία είναι πολύ σταθερή και με πολλά καλούδια πάνω της! Η μπαταρία μου βγάζει κατά μέσο όρο 4+ ώρες αναμμένη οθόνη εκτός από την τελευταία εβδομάδα που είχε τρελά wakelocks το Facebook, το οποίο το απεγκατέστησα, αλλά και μετά μου φαίνεται ότι τρώει τη μπαταρία πιο γρήγορα από το κανονικό πάλι! Θα δούμε!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 78 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Greenify. Ή Facebook Lite. Ή Folio αν θες να έχει και messenger.

 

Ευχαριστώ!! Έβαλα και δοκιμάζω το Folio! Καλούλι φαίνεται! Θα δούμε πώς θα τα πάει στη συνέχεια!!

Έλα, μωρή Coolpadάρααααα!!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια η EMUI 3.0 Build 268 που λετε εχει το γνωστο θεμα με το σημα η ολα καλα εδω;;γενικα κανενα bug εκτος αυτο με τις επαφες;;

 

Γενικα εχει καποιος να προτεινει μια απροβληματιστη kitkat χωρις θεματα στο σημα και γενικα πουθενα;;

 

Το μόνο θέμα της 268 είναι οι επαφές, έχω δώσει λύση πιο πίσω.

 

Απροβλημάτιστη εντελώς HIvE UI από το Needrom.

Link to comment
Share on other sites

 

Απροβλημάτιστη εντελώς HIvE UI από το Needrom.

 

Αυτό το widget στην αρχική που έχει μπαστακωθεί και δεν φεύγει με τίποτα υπάρχει κάποιος τρόπος να του δώσω δρόμο?

 

Δεν έχει και ρυθμίσεις αυτός ο launcher να βάλω π.χ άλλη οθόνη ως αρχική για να μπορώ να τη στήσω όπως θέλω.

 

Όπως επίσης ότι εγκατέστησα nova και δεν τον αλλάζει με τίποτα.

 

Ενώ εγκαθίσταται κανονικά και μου δίνει επιλογή να διαλέξω launcher , πατάω nova και δεν...

 

Πάει στον αρχικό launcher που έχει η ρομ:mad:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το widget στην αρχική που έχει μπαστακωθεί και δεν φεύγει με τίποτα υπάρχει κάποιος τρόπος να του δώσω δρόμο?

 

Όχι, κι εγώ δεν βρήκα τρόπο.

 

Δεν έχει και ρυθμίσεις αυτός ο launcher να βάλω π.χ άλλη οθόνη ως αρχική για να μπορώ να τη στήσω όπως θέλω.

 

Όπως επίσης ότι εγκατέστησα nova και δεν τον αλλάζει με τίποτα.

 

Ενώ εγκαθίσταται κανονικά και μου δίνει επιλογή να διαλέξω launcher , πατάω nova και δεν...

 

Πάει στον αρχικό launcher που έχει η ρομ:mad:

 

Στα σχόλια της rom στο Needrom αναφέρει:

 

KNOWN BUGS

 

For instance, the new Nova launcher does not work, which could be a downside for many people because it’s a popular choice. You have to use the classic version (v3.3), or other third party launchers

 

The native equalizer on the fusion music player, and some other functions also don’t work. There’s an older version of that same player on the play store that would work as a normal app, but typically if you want to further tweak your sound, you’d have to use Viper, Dolby atmos or other sound mods/players.

 

Ο launcher συνηθίζεται εύκολα, θα ζήσω με λιγότερα εικονίδια, όσο για την αναπαραγωγή μουσικής δε μου καίγεται καρφί, στα υπόλοιπα η rom δεν παίζεται, δεν ξαναβγαίνει, ούτε για emui.

 

Δοκίμασε την έκδοση 3.3 που προτείνεται.

Edited by grgz
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν ξέρω αγγλικά... το παρακάτω

 

You have to use the classic version (v3.3),

 

τι σημαίνει?

 

Σε ποιόν launcher αναφέρεται?

 

Και γενικά μπορώ να βάλω άλλον εκτός από nova?

 

Kατάλαβα καλά?

 

Το μόνο που θέλω είναι να μπορώ να αλλάξω την αρχική οθόνη με κάποια από τις διπλανές.

 

Ούτε αυτή τη δυνατότητα δεν δίνει ο εγκατεστημένος launcher:mad:

 

Με ενοχλεί απίστευτα αυτό το κ0λ0widget στην αρχική... έλεος:mad:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...