Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ο πόλεμος που έχω ανοίξει με τις rom συνεχίζεται, εγώ τη miui δεν τη μπορώ καθόλου και δυστυχώς emui υπάρχει μόνο μία αλλά με προβλήματα.

 

Δοκίμασα την iNew v3 Plus από το Needrom, δουλεύουν όλα αλλά απορρίπτεται λόγω AOSP καταβολών, με γύρισε δέκα χρόνια πίσω, αισθητικά απαράδεκτη, ήθελα να πετάξω τη συσκευή, δεν βλέπεται με τίποτα.

 

Ευχάριστη έκπληξη η HIvE UI από το Needrom, βασίζεται σε AOSP, με παρόμοιο μενού αλλά με κάποιο skin και artwork που είναι ευχάριστα στο μάτι διατηρώντας πάντα τη λειτουργικότητα. Δουλεύουν όλα, το μόνο που δεν έχει είναι ξεχωριστές ρυθμίσεις για διαφορετικό ήχο σε κάθε sim, εγώ που έχω δύο κάρτες το χρησιμοποιώ. Κατέβασα το Dual sim ringtone από το Playstore αλλά δεν κρατά τις ρυθμίσεις και σε κάθε reboot τις χάνει. Τέλος πάντων μένει για δοκιμή γιατί στα άλλα όλα είναι οκ.

 

Edit: Υπάρχουν δύο dual sim ringtone στο Playstore, το δεύτερο έκανε τη δουλειά.

 

Edit2: Επειδή βγάζει nvram error θέλει το wifi fix.

 

Πρώτες εντυπώσεις καλές, ο dialer θέλει λίγη συνήθεια, πολύ καλή διαχείριση μπαταρίας, ειδοποιήσεις από Viber και WhatsApp έρχονται ακαριαία, μπορείς με το Google account να κάνεις login στο Edge και να κατεβάσεις θέματα και ήχους.

 

Που ήταν αυτή η rom τόσο καιρό; Χαχαχαχαχα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Έχω την miui του jpower και έχω κάτι θέματα με ένα συγκεκριμένο ρούτερ. Ενώ είμαι συνδεδεμένος μία έχω ιντερνέτ και μία δεν έχω κίνηση. Μήπως ξέρετε πως μπορω να βγάλω το nvram error; Μάλλον αυτό φταίει.
Link to comment
Share on other sites

Μετά από 2,5 χρόνια με το Coolpadακι (που τελικά αποδείχτηκε coolpadαρα) ήρθε η ώρα να το αποχωριστώ και εγώ.

Πραγματικά ότι και να πω για αυτό το τηλέφωνο θα είναι λίγο… Με τόσα φλασαρίσματα που το έκανα και ακόμα είναι απροβλημάτιστο. Πάνω σε αυτό το τηλέφωνο χωρίς να έχω ιδέα πως αλλάζεις ρομ στο τέλος έμαθα να το κάνω με κλειστά μάτια. Πραγματικά τα 140 ευρώ που είχα δώσει για την αγορά δεν τα λυπήθηκα ούτε μια στιγμή.

Το έχω πάρει για άλλους 3 και όλοι είναι υπερευχαριστημένοι.

Εξαιτίας αυτού του τηλεφώνου έμαθα και τις miui και η μετάβαση πλέον έγινε στο

Xiaomi Redmi Note 3 Pro(kenzo).

Φυσικά και το κρατάω σαν δεύτερη συσκευή και σαν κειμήλιο… και φυσικά θα συνεχίσω να παρακολουθώ το φόρουμ.

 

Σχετικά με ρομ η γνώμη μου είναι ότι η MiUi 8_Global_6.10.20 by Jpower73 είναι η πιο απροβλημάτιστη αυτή την στιγμή.

Από τότε που την έβγαλε την έχω πάνω και όλα δουλεύουν μια χαρά, εκτός από το led που δεν δουλεύουν 7 χρώματα.

Αν περάσεις Xposed και xMIUI τότε τα αλλάζεις όλα και το κανείς όπως θέλεις.

Την έχω περάσει με Philz με τριπλά και τετραπλά wipes και δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Edited by pyxta
Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρετε πως μπορω να βγάλω το nvram error; Μάλλον αυτό φταίει.

 

Kοίτα στην προηγούμενη σελίδα , είχαμε μιά σχετική συζήτηση

Link to comment
Share on other sites

Εξαιτίας αυτού του τηλεφώνου έμαθα και τις miui και η μετάβαση πλέον έγινε στο

Xiaomi Redmi Note 3 Pro(kenzo).

Εχω αγορασει το συγκεκριμενο κινητο για φιλους και πραγματικα ειναι το καλυτερο vfm αυτη τη στιγμη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σχετικά με ρομ η γνώμη μου είναι ότι η MiUi 8_Global_6.10.20 by Jpower73 είναι η πιο απροβλημάτιστη αυτή την στιγμή.

Από τότε που την έβγαλε την έχω πάνω και όλα δουλεύουν μια χαρά, εκτός από το led που δεν δουλεύουν 7 χρώματα.

Αν περάσεις Xposed και xMIUI τότε τα αλλάζεις όλα και το κανείς όπως θέλεις.

Την έχω περάσει με Philz με τριπλά και τετραπλά wipes και δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Δωσε και ενα Link αν μπορεις να την κατεβασω.

Coolpad f1 (Great F1) - AEX MODDED LITE by jpower

Leeco Le Max 2 X820 6gb - 64gb (RROS-Q-8.7.3-20210920-x2-20210920)

19/March/2020 by C.B.G.)

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 2,5 χρόνια με το Coolpadακι (που τελικά αποδείχτηκε coolpadαρα) ήρθε η ώρα να το αποχωριστώ και εγώ.

Πραγματικά ότι και να πω για αυτό το τηλέφωνο θα είναι λίγο… Με τόσα φλασαρίσματα που το έκανα και ακόμα είναι απροβλημάτιστο. Πάνω σε αυτό το τηλέφωνο χωρίς να έχω ιδέα πως αλλάζεις ρομ στο τέλος έμαθα να το κάνω με κλειστά μάτια. Πραγματικά τα 140 ευρώ που είχα δώσει για την αγορά δεν τα λυπήθηκα ούτε μια στιγμή.

Το έχω πάρει για άλλους 3 και όλοι είναι υπερευχαριστημένοι.

Εξαιτίας αυτού του τηλεφώνου έμαθα και τις miui και η μετάβαση πλέον έγινε στο

Xiaomi Redmi Note 3 Pro(kenzo).

Φυσικά και το κρατάω σαν δεύτερη συσκευή και σαν κειμήλιο… και φυσικά θα συνεχίσω να παρακολουθώ το φόρουμ.

 

Σχετικά με ρομ η γνώμη μου είναι ότι η MiUi 8_Global_6.10.20 by Jpower73 είναι η πιο απροβλημάτιστη αυτή την στιγμή.

Από τότε που την έβγαλε την έχω πάνω και όλα δουλεύουν μια χαρά, εκτός από το led που δεν δουλεύουν 7 χρώματα.

Αν περάσεις Xposed και xMIUI τότε τα αλλάζεις όλα και το κανείς όπως θέλεις.

Την έχω περάσει με Philz με τριπλά και τετραπλά wipes και δεν έχω κανένα πρόβλημα.

 

 

τι αυτονομία έχεις με miui tou jpowe73 έχεις 2 σιμ στο κινητο?και απο φωτεινότητα πόσο τις % ?kai me ti xrisi?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

 

 

Δεν υπάρχει λόγος για όλη αυτή τη διαδικασία. Κάνεις μια αλλαγή με το chamelemac και είσαι έτοιμος. :)

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

τι αυτονομία έχεις με miui tou jpowe73 έχεις 2 σιμ στο κινητο?και απο φωτεινότητα πόσο τις % ?kai me ti xrisi?

 

Ναι 2 κάρτες, με φουλ φωτεινότητα συνήθως, αρκετή χρήση, κοντά στις 3 ώρες με την μπαταρία που το αγόρασα.

Έχω αγοράσει μία ακόμα αλλά έχει φουσκώσει και δεν την χρησιμοποιώ.

Link to comment
Share on other sites

Ο πόλεμος που έχω ανοίξει με τις rom συνεχίζεται, εγώ τη miui δεν τη μπορώ καθόλου και δυστυχώς emui υπάρχει μόνο μία αλλά με προβλήματα.

 

Δοκίμασα την iNew v3 Plus από το Needrom, δουλεύουν όλα αλλά απορρίπτεται λόγω AOSP καταβολών, με γύρισε δέκα χρόνια πίσω, αισθητικά απαράδεκτη, ήθελα να πετάξω τη συσκευή, δεν βλέπεται με τίποτα.

 

Ευχάριστη έκπληξη η HIvE UI από το Needrom, βασίζεται σε AOSP, με παρόμοιο μενού αλλά με κάποιο skin και artwork που είναι ευχάριστα στο μάτι διατηρώντας πάντα τη λειτουργικότητα. Δουλεύουν όλα, το μόνο που δεν έχει είναι ξεχωριστές ρυθμίσεις για διαφορετικό ήχο σε κάθε sim, εγώ που έχω δύο κάρτες το χρησιμοποιώ. Κατέβασα το Dual sim ringtone από το Playstore αλλά δεν κρατά τις ρυθμίσεις και σε κάθε reboot τις χάνει. Τέλος πάντων μένει για δοκιμή γιατί στα άλλα όλα είναι οκ.

 

Edit: Υπάρχουν δύο dual sim ringtone στο Playstore, το δεύτερο έκανε τη δουλειά.

 

Edit2: Επειδή βγάζει nvram error θέλει το wifi fix.

 

Πρώτες εντυπώσεις καλές, ο dialer θέλει λίγη συνήθεια, πολύ καλή διαχείριση μπαταρίας, ειδοποιήσεις από Viber και WhatsApp έρχονται ακαριαία, μπορείς με το Google account να κάνεις login στο Edge και να κατεβάσεις θέματα και ήχους.

 

Που ήταν αυτή η rom τόσο καιρό; Χαχαχαχαχα.

 

Η rom είναι πολύ καλή έως τώρα, τρομερή διάρκεια μπαταρίας, ο dialer σπάει νεύρα και γι' αυτό έβαλα από Playstore τον True Phone Dialer and Contacts και όλα οκ.

 

Έχει μια περίεργη λογική στο μενού των εφαρμογών της αλλά συνηθίζεται, μπορώ να ζήσω μ' αυτή. Με αυτή που δεν μπορώ να ζήσω είναι η miui, απορώ πως κάποιοι την βρίσκετε τέλεια. Καταρχήν καταπίνει τη μπαταρία σα νερό, push notifications δεν έρχονται με τίποτα και αν άρεις τους περιορισμούς από τις εφαρμογές εκεί να δεις πως τρώει τη μπαταρία.

 

Δεν μου έχει κάτσει καλά από την αρχή και ό,τι κι αν κάνω δε μου κάνει τα κέφια.

 

Όσο για την emui 3 B268 είναι απίστευτη rom, έχει όμως το bug της Huawei να χάνονται οι επαφές όταν συγχρονίζει το Google account σου.

 

Η Huawei λογικά το έχει διορθώσει πια αλλά εμείς που χρησιμοποιούμε rom που έχει γίνει port για το Coolpad δεν θα πάρουμε την αναβάθμιση ποτέ. Μία σκέψη είναι να βάλω τη rom και να έχω μόνιμα απενεργοποιημένο το συγχρονισμό επαφών, ούτως ή άλλως τις περνάω με αρχείο vcf, αν αυτό πετύχει θεωρώ ότι δεν υπάρχει καλύτερη rom.

Link to comment
Share on other sites

Με αυτή που δεν μπορώ να ζήσω είναι η miui, απορώ πως κάποιοι την βρίσκετε τέλεια. Καταρχήν καταπίνει τη μπαταρία σα νερό, push notifications δεν έρχονται με τίποτα και αν άρεις τους περιορισμούς από τις εφαρμογές εκεί να δεις πως τρώει τη μπαταρία.

 

Δεν μου έχει κάτσει καλά από την αρχή και ό,τι κι αν κάνω δε μου κάνει τα κέφια.

 

 

βρήκα λύση για push notifications, τα κλειδώνεις στην αρχική οθόνη ώστε όταν κλείνει η οθόνη και μετά από 5` (τόσο το έχω εγώ) που καθαρίζει την cache ΔΕΝ κλείνει όσες έχουν το λουκέτο...και έρχονται όλα στην ώρα τους..όσο για μπαταρία: με wifi,gps,data, 2 sim όλα ενεργά θεωρώ πως κρατάει πολύ, σε ώρες δεν μπορώ να σου πω με ασφάλεια αφού συχνά προκύπτει εμβόλιμο παιχνίδι από την κόρη μου οπότε πάει στράφι η μέτρηση.

Link to comment
Share on other sites

βρήκα λύση για push notifications, τα κλειδώνεις στην αρχική οθόνη ώστε όταν κλείνει η οθόνη και μετά από 5` (τόσο το έχω εγώ) που καθαρίζει την cache ΔΕΝ κλείνει όσες έχουν το λουκέτο...και έρχονται όλα στην ώρα τους..όσο για μπαταρία: με wifi,gps,data, 2 sim όλα ενεργά θεωρώ πως κρατάει πολύ, σε ώρες δεν μπορώ να σου πω με ασφάλεια αφού συχνά προκύπτει εμβόλιμο παιχνίδι από την κόρη μου οπότε πάει στράφι η μέτρηση.

 

Στην τελευταία version του jpower73 δεν έρχονταν ειδοποιήσεις με τίποτα. Είχα κι ένα θέμα με το Bluetooth, το οποίο μετά από ένα wipe cache ζητούσε κάθε φορά το pin για να συνδεθεί.

 

Δεν πρόκειται να την ξαναβάλω, την έχω αντιπαθήσει από τα πρώτα port που είχαν γίνει για το Coolpad, δε μου κάνει.

Link to comment
Share on other sites

η emui θυμαμαι είχε πολύ καλη αυτονομια σε οθόνη 5+ωρες!!

γιαυτήν λέτε?

αλλά θέλει αρκετό φιξαρισμα για να στρωσει αλλά ειναι καλή ρομ!

και η lg αξίζει αρκετα.

Edited by markosch
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

η emui θυμαμαι είχε πολύ καλη αυτονομια σε οθόνη 5+ωρες!!

γιαυτήν λέτε?

αλλά θέλει αρκετό φιξαρισμα για να στρωσει αλλά ειναι καλή ρομ!

 

Λέω για την EMUI 3.0 Build 268, δεν θέλει τίποτα, το μόνο που έχει είναι το θέμα με τις επαφές αλλά αυτό είναι γενικότερο bug της Huawei.

Link to comment
Share on other sites

βρήκα λύση για push notifications, τα κλειδώνεις στην αρχική οθόνη ώστε όταν κλείνει η οθόνη και μετά από 5` (τόσο το έχω εγώ) που καθαρίζει την cache ΔΕΝ κλείνει όσες έχουν το λουκέτο...και έρχονται όλα στην ώρα τους..όσο για μπαταρία: με wifi,gps,data, 2 sim όλα ενεργά θεωρώ πως κρατάει πολύ, σε ώρες δεν μπορώ να σου πω με ασφάλεια αφού συχνά προκύπτει εμβόλιμο παιχνίδι από την κόρη μου οπότε πάει στράφι η μέτρηση.

 

Πως γίνεται να κλειδώνουν στην αρχική οθόνη;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πιστεύω να το παραλάβω , 6η μέρα η σημερινή και έχω αρχίσει και φορτώνω... :mad:

 

Έχω μαζέψει όλο το υλικό που χρειάζεται και το λιώσιμο θα είναι τεράστιο :lol:

Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται να κλειδώνουν στην αρχική οθόνη;

Ευχαριστώ

 

σε εφαρμογή που ήδη έχεις τρέξει, δεν την κλείνεις, πατάς το κουμπί home και μετά το αριστερό που σου εμφανίζει τις πρόσφατες εφαρμογές που τρέχουν. Κατέβασέ την προς τα κάτω θα δεις σου δίνει επιλογές: lock - info, πατάς το λουκέτο και έτοιμο.

Link to comment
Share on other sites

σε εφαρμογή που ήδη έχεις τρέξει, δεν την κλείνεις, πατάς το κουμπί home και μετά το αριστερό που σου εμφανίζει τις πρόσφατες εφαρμογές που τρέχουν. Κατέβασέ την προς τα κάτω θα δεις σου δίνει επιλογές: lock - info, πατάς το λουκέτο και έτοιμο.

 

Ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πιστεύω να το παραλάβω , 6η μέρα η σημερινή και έχω αρχίσει και φορτώνω... :mad:

 

Έχω μαζέψει όλο το υλικό που χρειάζεται και το λιώσιμο θα είναι τεράστιο :lol:

 

Απ' ό,τι διάβασα σχετικά με τον προηγούμενο που το αγόρασε και δεν δούλεψε, μάλλον το πρόβλημα είναι στο hardware. Πρέπει να υπάρχει μητρική στο Aliexpress με περίπου 40€.

Link to comment
Share on other sites

Θα δούμε... ας το πάρω στα χέρια μου αν και δεν θα δώσω περίπου 60-70 ευρώ (με περαστικά) για το F1.

 

Kαι με το φόβο να μη δουλεύει το ανταλλακτικό οπότε η ταλαιπωρία θα είναι άνευ προηγουμένου...

Αν δεν δουλέψει το 3G... no problem θα το έχω ως 2η συσκευή με 2G.

 

Aν πάλι δεν δουλέψει καθόλου ως τηλέφωνο... πάλι no problem , θα βάλω και την δεύτερη κάρτα στο OnePlus και το F1 θα βρει τη χρήση του ως ξυπνητήρι , να περνά η ώρα στην τουάλέτα κ.λ.π :D:lol:

Link to comment
Share on other sites

Ο πόλεμος που έχω ανοίξει με τις rom συνεχίζεται, εγώ τη miui δεν τη μπορώ καθόλου και δυστυχώς emui υπάρχει μόνο μία αλλά με προβλήματα.

 

Δοκίμασα την iNew v3 Plus από το Needrom, δουλεύουν όλα αλλά απορρίπτεται λόγω AOSP καταβολών, με γύρισε δέκα χρόνια πίσω, αισθητικά απαράδεκτη, ήθελα να πετάξω τη συσκευή, δεν βλέπεται με τίποτα.

 

Ευχάριστη έκπληξη η HIvE UI από το Needrom, βασίζεται σε AOSP, με παρόμοιο μενού αλλά με κάποιο skin και artwork που είναι ευχάριστα στο μάτι διατηρώντας πάντα τη λειτουργικότητα. Δουλεύουν όλα, το μόνο που δεν έχει είναι ξεχωριστές ρυθμίσεις για διαφορετικό ήχο σε κάθε sim, εγώ που έχω δύο κάρτες το χρησιμοποιώ. Κατέβασα το Dual sim ringtone από το Playstore αλλά δεν κρατά τις ρυθμίσεις και σε κάθε reboot τις χάνει. Τέλος πάντων μένει για δοκιμή γιατί στα άλλα όλα είναι οκ.

 

Edit: Υπάρχουν δύο dual sim ringtone στο Playstore, το δεύτερο έκανε τη δουλειά.

 

Edit2: Επειδή βγάζει nvram error θέλει το wifi fix.

 

Καλημέρα, για πές μου σε παρακαλώ εντυπώσεις από την HivE από σταθερότητα, εχει κάποια θέματα;

Μου έχασε τις επαφές η 268 και έχω σιχαθεί και τις ρομ και το τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, για πές μου σε παρακαλώ εντυπώσεις από την HivE από σταθερότητα, εχει κάποια θέματα;

Μου έχασε τις επαφές η 268 και έχω σιχαθεί και τις ρομ και το τηλέφωνο.

 

Μέχρι τώρα άψογη, τρομερή μπαταρία, θα πω όμως ότι δεν τη φορτίζει γρήγορα, αλλά δεν αδειάζει κιόλας.

 

Ο dialer είναι λίγο σπαστικός, έβαλα τον True Phone Dialer and Contacts από Playstore και είναι οκ.

 

Η γραμματοσειρά της είναι ιδιαίτερη, όμορφη όμως, επίσης δίνει 3g και στις δύο κάρτες.

 

Δοκίμασέ τη άφοβα.

 

Για να μην χάνεις τις επαφές στην 268 θα πρέπει να έχεις το συγχρονισμό επαφών απενεργοποιημένο, θα το δοκιμάσω και αν πετύχει θεωρώ ότι δεν υπάρχει καλύτερη rom.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τώρα άψογη, τρομερή μπαταρία, θα πω όμως ότι δεν τη φορτίζει γρήγορα, αλλά δεν αδειάζει κιόλας.

 

Ο dialer είναι λίγο σπαστικός, έβαλα τον True Phone Dialer and Contacts από Playstore και είναι οκ.

 

Η γραμματοσειρά της είναι ιδιαίτερη, όμορφη όμως, επίσης δίνει 3g και στις δύο κάρτες.

 

Δοκίμασέ τη άφοβα.

 

Για να μην χάνεις τις επαφές στην 268 θα πρέπει να έχεις το συγχρονισμό επαφών απενεργοποιημένο, θα το δοκιμάσω και αν πετύχει θεωρώ ότι δεν υπάρχει καλύτερη rom.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση! Μου άρεσε πολύ η 268 και είπα βρήκα μια ρομ να μη ξανασχοληθώ, δε μπορούσα να βάλω μεγάλα ονόματα στη SIM αλλά λέω στα άλλα της είναι οκ οπότε το κατάπια. Αλλά το χάσιμο των επαφων ειναι ασυγχώρητο δε θέλω να με ξαναφήσει στα κρύα του λουτρού.

Δεν είχα κανενός είδους συγχρονισμό τωρα αν έκανε τιποτα μονο του δε ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

δε μπορούσα να βάλω μεγάλα ονόματα στη SIM αλλά λέω στα άλλα της είναι οκ οπότε το κατάπια.

 

Οι SIM ποτέ δεν έπερναν μεγάλα ονόματα στις επαφές.

 

Εκτός αν κατάλαβα κάτι λάθος:confused:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...