Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για τον ίδιο ακριβώς λόγο ψαχνόμουν για Λολι.

 

Είχα προσπεράσει την Flyme (αυτή που έχουν τα Meizu δεν είναι; ) σαν πολύ καινούργια και μη AOSP, αλλά η επόμενη ήταν η cm12 και δεν ψήθηκα. Αφού λες ότι είναι καλή και έχει functional switch (και η εφαρμογή είναι καλή) έχω δουλειά σήμερα. :)

 

Nαι της meizu,κι εγω την ειχα βαλει στο ματι γιατι εχει ωραια features

 

Παντως δεν την εχω περασει τα κρας τεστ με τις επανασυνδεσεις των data ακομα,εκει θα ειναι η στιγμη της αληθειας.Αν δεν δουλευει αυτο καλα παει χαμενη κι αυτη..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Nαι της meizu,κι εγω την ειχα βαλει στο ματι γιατι εχει ωραια features

 

Παντως δεν την εχω περασει τα κρας τεστ με τις επανασυνδεσεις των data ακομα,εκει θα ειναι η στιγμη της αληθειας.Αν δεν δουλευει αυτο καλα παει χαμενη κι αυτη..

 

Το A310 Patch πότε το φλασάρουμε; αμέσως μετά την ρομ χωρίς reboot;

λεει να φλασάρουμε και το youtube patch το οποίο δεν το έχει ανεβάσει

Link to comment
Share on other sites

Το A310 Patch πότε το φλασάρουμε; αμέσως μετά την ρομ χωρίς reboot;

λεει να φλασάρουμε και το youtube patch το οποίο δεν το έχει ανεβάσει

 

το a310 μετα το πρωτο reboot.

Δηλαδη εγω στο φλασαρισμα εβαλα μονο την rom,στο δευτερο τα gapps και εκει λογικα (στο δευτερο) μπορεις να βαλεις και ολα τα υπολοιπα zips που θες.

Το youtube patch δεν υπαρχει,ηταν για παλια version της rom και ξεχασε να το σβησει.

 

> Download all files

> install rom and reboot (first boot will take time)

> now go to recovery and flash gapps , sound patch (and youtube patch) and reboot

> after booting reboot once again

 

NOTE :- After booting just turn on airplane mode one time and turn it off again. Data will start working.

 

> Install Xposed after all these procedures

 

Tην προτελευταια προταση και γω τωρα την ειδα,νομιζα οτι εφταιγε το apn..!

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

επιτελους..! (για τον Xs..!) Φυσικα και θα δοκιμαστει και θα δικαστει στεγνα!

 

 

 

Μεχρι τοτε δοκιμαζω την νεα FlyMe Lollipop 5.1.1 : http://www.mtk-dev.com/2016/11/romstable-flyme-511028r-mt6592.html

 

Δεν θα την δοκιμαζα αλλα εβγαλε η google ενα φανταστικο νεο app https://www.engadget.com/2016/11/15/google-photos-photoscan-app-editing-tools/ με το οποιο μπορεις να σκαναρεις παλιες χαρτινες φωτο σε digital με φανταστικα αποτελεσματα,το οποιο δυστυχως θελει android 5 και πανω οποτε με την ευκαιρια εβαλα την FlyMe.

 

Ενα μινι review απο τις 7-8 ωρες που την δοκιμαζω:

 

-Καταρχην ειναι βασισμενη σε cyanogen αλλα στην εμφανιση ειναι σχεδον ολοιδια με την miui,ειναι κι αυτη γεματη ωραια features

-Πολυ ομορφη

-Πιο ελαφρια,πιο smooth και πιο γρηγορη απο την miui (ειδικα με τα animations στο 0.5)

-Παιρνει xposed και τα modules γινονται κανονικα download ολα απο την εφαρμογη του xposed,σε αντιθεση με την Miui που μερικα δεν κατεβαιναν και ηθελαν κατεβασμα μεσω browser η/και εξωτερικη εγκατασταση.Δουλευουν ολα οσα δοκιμασα,xInternal,ObbOnSd κλπ.Φυσικα δεν εβαλα εκεινα που αλλαζουν το ui της rom γιατι δημιουργουν θεματα σε αυτες που φοραν custom skin οπως η miui,η FlyMe κλπ

-Eχει δικο της theme store με δωρεαν θεματα

-καθολου lag,οι λιστες και ολα ρολαρουν smooth

-οι εφαρμογες ανοιγουν πολυ γρηγορα

-GPS δουλευει κανονικα σε device only mode.Του αναβαθμισα και το gps.conf απο faster gps και ειναι μια χαρα.

-Η status bar ειναι απο μονη της immersed δηλαδη παιρνει το χρωμα της καθε εφαρμογης που ειναι ανοιγμενη χωρις εξτρα modules

-Tα leds δουλευουν κανονικα και σε 7 χρωματα. (Με φλασαρισμα του γνωστου zip και delete του lights.mt6592.so απο /system/lib/hw

-εχει τα ιδια σχεδον security και battery και greenify apps με την miui

-Eχει ρυθμιση performance mode στα battery settings για full επιδοσεις της συσκευης.Aυτη η ρυθμιση υπαρχει μονο στις lollipop

-titanium δουλευει κανονικα (με xInternal παντα στο xposed)

-Wifi κανονικα (αν και χρειαστηκε 2 reboot μεχρι να μαθει το router μου και να επανασυνδεεται μονο του

-Eχει δικο της gravity (FlyMe Tools,το δινει ο mtk στο link της rom)

 

Και τωρα τα σημαντικα,το εξης ενα :Data

 

Λοιπον τα data δουλευουν κανονικα οσο τα δοκιμασα σπιτι.Το επισημαινω το σπιτι γιατι το μετρο μας νοιαζει..!Δεν τα εχω δοκιμασει στο μετρο να δω αν επανασυνδεονται.Παντως ειναι σε πολυ καλυτερη κατασταση απο τις mm.

To προβλημα που εχει η lollipop ειναι οτι αν θες να αλλαξεις πχ απο ποια καρτα θα τραβας data (σε δικαρτο setup) θα πρεπει να κανεις reboot μετα (μπορει και απλα airplane mode,δεν δοκιμασα)

 

Στην αρχη δεν συνδεονταν τα data και χρειαστηκε να σβησω το apn και να σωσω καινουργιο καθως και να ανοιγοκλεισω το κουμπι που ανοιγουν τα data.Μετα απο αυτο τα data δουλευουν κανονικα,επανασυνδεονται μονα τους οταν απομακρυνεσαι απο το wifi και το αντιθετο για το wifi.Eπισης κανονικα μετα απο reboot ανοιγουν χωρις airplane mode

 

To πολυ καλο ειναι οτι σε αντιθεση με τις mm δουλευει κανονικα το 3g only/2g only και 3g preferred!Μπορεις να το αλλαξεις και απο τα settings και απο mobile uncle tools.

 

Αυτα.Θα την δοκιμασω μερικες μερες και θα πω.Παντως ειναι πολυ καλη rom και πολυ γρηγορη.

 

Screenshots: http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=68105363&postcount=2

Rom link : http://www.mtk-dev.com/201...8r-mt6592.html

Azuli μία ερώτηση, μπορεί να είναι και βλακεία, μήπως το κινητό έχει πιάσει ταβάνι με τα update λόγω ότι διανύει το 3ο έτος του και δεν σηκώνει και πολλά; Έχουν γίνει τα φλασαρισματα δεύτερη ασχολία μου και μέχρι στιγμής κατάλαβα το εξής: σε κάθε καινούργια ρομ είτε kki, mm, lp, στην αρχή όλα οκ και μετά από λίγο το lag πάει σύννεφο. Μήπως, λέω εγώ τώρα, ήρθε ή ώρα για αλλαγή συσκευής? Πάντως προς το παρον θα δοκιμασω αυτην που ειπες την lollipop. Φαίνεται αρκετά ενδιαφέρουσα.

Link to comment
Share on other sites

Azuli μία ερώτηση, μπορεί να είναι και βλακεία, μήπως το κινητό έχει πιάσει ταβάνι με τα update λόγω ότι διανύει το 3ο έτος του και δεν σηκώνει και πολλά; Έχουν γίνει τα φλασαρισματα δεύτερη ασχολία μου και μέχρι στιγμής κατάλαβα το εξής: σε κάθε καινούργια ρομ είτε kki, mm, lp, στην αρχή όλα οκ και μετά από λίγο το lag πάει σύννεφο. Μήπως, λέω εγώ τώρα, ήρθε ή ώρα για αλλαγή συσκευής? Πάντως προς το παρον θα δοκιμασω αυτην που ειπες την lollipop. Φαίνεται αρκετά ενδιαφέρουσα.

 

το κινητο δε μασαει απο φλασαρισματα,ουτε αυτο ουτε κανενα αλλο με την εξαιρεση να εχει καποιο κατασκευαστικο προβλημα.Σε οσα android ειχα αλλαζα συνεχεια rom και δεν επαθαν ποτε τιποτα,ουτε καν η sd card (φτου φτου φτου!)

 

Τωρα αυτο με το lag μετα απο μερικες βδομαδες χρησης οφειλεται κυριως σε rom που ειτε δεν τους εχει κανει καλη δουλεια ο κατασκευαστης,ειτε αν προκειται για ported ηταν απλα ''γραμμενες'' για το τηλ που γραφτηκαν και δεν ''καθησαν'' καλα λογω διαφορετικου hardware στην συσκευη που μεταφερθηκαν,ειτε σε παλιο hardware του τηλεφωνου (οσο περναει ο καιρος οι εφαρμογες με τις αναβαθμισεις τους ζητανε ολο και πιο πολλα,σκεψου οτι ειμαστε τωρα με 2gb ram και ειμαστε κατω του ''οριακα'',τα 3gb+ ram ειναι πλεον απαραιτητα).Βεβαια και στις πολλες εφαρμογες που βαζουμε,γι αυτο οταν πρωτοσεταρουμε το τηλ ολες οι rom πανε σφαιρα.Οσο αυξανονται οι εφαρμογες,και 5mb ram να κραταει η καθε μια στο background,γεμιζει η μνημη.

 

 

Αλλα δες τι εκανε η miui,εχει κανει τρελη δουλεια ενσωματωνοντας ολα αυτα τα apps στυλ greenify που κλεινουν τα παντα μονα τους και καθαριζουν τα cache καθε τρεις μερες.Note 3 pro φιλου μου που το χει πανω απο 6 μηνες και δεν το εχει ουτε καν ξεσκονισει,(δεν ασχολειται μ αυτα καθολου) παει μεχρι και σημερα οπως την πρωτη μερα.

 

Το optimization που κανει η εταιρια στην rom της ειναι πλεον τοσο σημαντικο οσο και το hardware,αν μη σημαντικοτερο.

 

Δεν μ αρεσει καθολου η apple αλλα η δουλεια που κανει στο optimization του ios ειναι υποδειγματικη.

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Azuli μία ερώτηση, μπορεί να είναι και βλακεία, μήπως το κινητό έχει πιάσει ταβάνι με τα update λόγω ότι διανύει το 3ο έτος του και δεν σηκώνει και πολλά; Έχουν γίνει τα φλασαρισματα δεύτερη ασχολία μου και μέχρι στιγμής κατάλαβα το εξής: σε κάθε καινούργια ρομ είτε kki, mm, lp, στην αρχή όλα οκ και μετά από λίγο το lag πάει σύννεφο. Μήπως, λέω εγώ τώρα, ήρθε ή ώρα για αλλαγή συσκευής? Πάντως προς το παρον θα δοκιμασω αυτην που ειπες την lollipop. Φαίνεται αρκετά ενδιαφέρουσα.

 

 

Όχι φίλε, από hardware το κινητό άνετα θα πέταγε με Lollipop και Marshmallow. Με Nougat δεν ξέρω γιατί ακούω ότι δεν είναι τόσο καλό το performance όπως με Marshmallow. Τι διαφορά έχει από ένα Xiaomi Redmi 3 Mediatek με 2gb ram δηλαδή; Επεξεργαστή πιο παλιό, sure, αλλά όχι αδύναμο. Πιο αργή nand και ram. Αυτά. Στο software παίζεται το θέμα που:

 

1. Η Coolpad το παράτησε στο 4.4 και αυτό με το ζόρι. Και ξέσκισε και κάτι στην gpu, απλά βάλε κανένα game σε 4.2 και σε 4.4 να δεις.

2. Δεν έχουμε sources για kernel (λόγω Mediatek) που είναι σημαντικό κομμάτι για να ανέβεις έκδοση λειτουργικού.

 

Έτσι ότι βγαίνει είναι port από άλλα κινητά με το ίδιο chip που πήγαν σε Lollipop και μετά πάνω σε αυτές τις rom μαστόρεμα για να πάρεις την βάση να πας σε Marshmallow. Άντε γεια δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε με καλυψες απόλυτα. Ειδικά αυτό με την ios συμφωνω και επαυξανω. Επειδή χάλασε ή δεύτερη sim slot του coolpad εχω για δεύτερο κινητό ένα iphone 4 (ούτε καν 4s) και είναι σαν σκυλος, δε μασαει πουθενά το έχω τιγκαρει (32giga σκληρός) . Αν δεν είχε ταβάνι την ios 7 μπορεί να μην ήξερα τι θα πει android σήμερα. Όμως το κόστος και η μη παραμετροποίηση είναι απογοητευτικά
Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε, από hardware το κινητό άνετα θα πέταγε με Lollipop και Marshmallow. Με Nougat δεν ξέρω γιατί ακούω ότι δεν είναι τόσο καλό το performance όπως με Marshmallow. Τι διαφορά έχει από ένα Xiaomi Redmi 3 Mediatek με 2gb ram δηλαδή; Επεξεργαστή πιο παλιό, sure, αλλά όχι αδύναμο. Πιο αργή nand και ram. Αυτά. Στο software παίζεται το θέμα που:

 

1. Η Coolpad το παράτησε στο 4.4 και αυτό με το ζόρι. Και ξέσκισε και κάτι στην gpu, απλά βάλε κανένα game σε 4.2 και σε 4.4 να δεις.

2. Δεν έχουμε sources για kernel (λόγω Mediatek) που είναι σημαντικό κομμάτι για να ανέβεις έκδοση λειτουργικού.

 

Έτσι ότι βγαίνει είναι port από άλλα κινητά με το ίδιο chip που πήγαν σε Lollipop και μετά πάνω σε αυτές τις rom μαστόρεμα για να πάρεις την βάση να πας σε Marshmallow. Άντε γεια δηλαδή.

 

καλα σιγουρα και το software,εμας η εταιρια και η coolpad αλλα και οι Micromax/Ηimax μας κρεμασαν απο performance και optimization της rom.Εδω lagαρε ολοκληρη aosp (η θρυλικη a310!) που εδωσαν οι micromax/himax σαν factory rom και αυτο πριν 2+ χρονια που οι απαιτησεις ηταν πιο χαμηλες απο τα apps..

Link to comment
Share on other sites

το κινητο δε μασαει απο φλασαρισματα,ουτε αυτο ουτε κανενα αλλο με την εξαιρεση να εχει καποιο κατασκευαστικο προβλημα.Σε οσα android ειχα αλλαζα συνεχεια rom και δεν επαθαν ποτε τιποτα,ουτε καν η sd card (φτου φτου φτου!)

 

Τωρα αυτο με το lag μετα απο μερικες βδομαδες χρησης οφειλεται κυριως σε rom που ειτε δεν τους εχει κανει καλη δουλεια ο κατασκευαστης,ειτε αν προκειται για ported ηταν απλα ''γραμμενες'' για το τηλ που γραφτηκαν και δεν ''καθησαν'' καλα λογω διαφορετικου hardware στην συσκευη που μεταφερθηκαν,ειτε σε παλιο hardware του τηλεφωνου (οσο περναει ο καιρος οι εφαρμογες με τις αναβαθμισεις τους ζητανε ολο και πιο πολλα,σκεψου οτι ειμαστε τωρα με 2gb ram και ειμαστε κατω του ''οριακα'',τα 3gb+ ram ειναι πλεον απαραιτητα).Βεβαια και στις πολλες εφαρμογες που βαζουμε,γι αυτο οταν πρωτοσεταρουμε το τηλ ολες οι rom πανε σφαιρα.Οσο αυξανονται οι εφαρμογες,και 5mb ram να κραταει η καθε μια στο background,γεμιζει η μνημη.

 

 

Αλλα δες τι εκανε η miui,εχει κανει τρελη δουλεια ενσωματωνοντας ολα αυτα τα apps στυλ greenify που κλεινουν τα παντα μονα τους και καθαριζουν τα cache καθε τρεις μερες.Note 3 pro φιλου μου που το χει πανω απο 6 μηνες και δεν το εχει ουτε καν ξεσκονισει,(δεν ασχολειται μ αυτα καθολου) παει μεχρι και σημερα οπως την πρωτη μερα.

 

Το optimization που κανει η εταιρια στην rom της ειναι πλεον τοσο σημαντικο οσο και το hardware,αν μη σημαντικοτερο.

 

Δεν μ αρεσει καθολου η apple αλλα η δουλεια που κανει στο optimization του ios ειναι υποδειγματικη.

Ευχαριστώ φίλε με καλυψες απόλυτα. Ειδικά αυτό με την ios συμφωνω και επαυξανω. Επειδή χάλασε ή δεύτερη sim slot του coolpad εχω για δεύτερο κινητό ένα iphone 4 (ούτε καν 4s) και είναι σαν σκυλος, δε μασαει πουθενά το έχω τιγκαρει (32giga σκληρός) . Αν δεν είχε ταβάνι την ios 7 μπορεί να μην ήξερα τι θα πει android σήμερα. Όμως το κόστος και η μη παραμετροποίηση είναι απογοητευτικά

Link to comment
Share on other sites

Όμως το κόστος και η μη παραμετροποίηση είναι απογοητευτικά

αυτο.καθως και το δικτακτορικα περιοριστικο οικοσυστημα της apple.Κατα τ αλλα το τελευταιο iphone εχει μηνες που βγηκε και ακομα κανενα android δεν το εχει φτασει σε ταχυτητα και επιδοσεις.

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε, από hardware το κινητό άνετα θα πέταγε με Lollipop και Marshmallow. Με Nougat δεν ξέρω γιατί ακούω ότι δεν είναι τόσο καλό το performance όπως με Marshmallow. Τι διαφορά έχει από ένα Xiaomi Redmi 3 Mediatek με 2gb ram δηλαδή; Επεξεργαστή πιο παλιό, sure, αλλά όχι αδύναμο. Πιο αργή nand και ram. Αυτά. Στο software παίζεται το θέμα που:

 

1. Η Coolpad το παράτησε στο 4.4 και αυτό με το ζόρι. Και ξέσκισε και κάτι στην gpu, απλά βάλε κανένα game σε 4.2 και σε 4.4 να δεις.

2. Δεν έχουμε sources για kernel (λόγω Mediatek) που είναι σημαντικό κομμάτι για να ανέβεις έκδοση λειτουργικού.

 

Έτσι ότι βγαίνει είναι port από άλλα κινητά με το ίδιο chip που πήγαν σε Lollipop και μετά πάνω σε αυτές τις rom μαστόρεμα για να πάρεις την βάση να πας σε Marshmallow. Άντε γεια δηλαδή.

Τουλάχιστον ένα κινητό με 4gb ram και μία "μαστορεμενη" ρομ δεν θε έλυνε προβλήματα σπιρταδας smoothness και αποκρισης; Επιπλέον τα 5gb internal είναι λίγα για apps

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

αυτο.καθως και το δικτακτορικα περιοριστικο οικοσυστημα της apple.Κατα τ αλλα το τελευταιο iphone εχει μηνες που βγηκε και ακομα κανενα android δεν το εχει φτασει σε ταχυτητα και επιδοσεις.

Σωστοοοοος

Link to comment
Share on other sites

Ναι σίγουρα, και ένα με 6gb ram ακόμα καλύτερα... :lol:

 

Το θέμα μας εμάς είναι αν μπορεί το F1 να σηκώσει τις καινούργιες εκδόσεις Android, όχι αν το OnePlus 3T ή Galaxy S7 μπορούν, αυτό το ξέρουμε.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το κινητό έχει πιάσει ταβάνι με τα update λόγω ότι διανύει το 3ο έτος του και δεν σηκώνει και πολλά; Έχουν γίνει τα φλασαρισματα δεύτερη ασχολία μου και μέχρι στιγμής κατάλαβα το εξής: σε κάθε καινούργια ρομ είτε kki, mm, lp, στην αρχή όλα οκ και μετά από λίγο το lag πάει σύννεφο.

 

Το πόσταρα χθες αλλά χάθηκε μαζί με όσα post διεγράφησαν. Έβαλα και χρησιμοποιώ την EMUI 3.0 Build 268 από το Needrom, είναι εξαιρετική, μηδέν lag, δουλεύουν τα πάντα, με πολύ καλή διαχείριση μνήμης. Αξίζει να τη δοκιμάσει κανείς.

 

Είχα δύο χρόνια την emui UNICOM και αν δεν είχε το θέμα με την απώλεια σήματος και τη μη επαναφορά του δε θα την έβγαζα ποτέ (εδώ την είχα δύο χρόνια έτσι :lol:) και δεν είχα παρατηρήσει lag και πτώση απόδοσης.

 

Δεν ξέρω τι κάνετε με τη συσκευή παιδιά, εγώ πέρα από τηλέφωνο, έχω Facebook, WattsApp, Viber και 4 email, + πολλές εφαρμογές + 2 GPS, συχνά - πυκνά ακούω internet radio καθοδόν, παιχνίδια ΔΕΝ παίζω, τα απεχθάνομαι, το μόνο που θα ήθελα (σε σχέση με τα χρήματα που έδωσα, μην τρελαθούμε) είναι να ήταν 4G.

 

Για όλα αυτά που κάνω είναι μια χαρά.

Edited by grgz
Link to comment
Share on other sites

Azuli στην Flyme γίνεται απενεργοποίηση της δεύτερης Sim κάπως; Από το menu δεν γίνεται. Θέλει tools;
Link to comment
Share on other sites

Παιδια για άλλη μια φορα please help!

Eκανα τελικα restore την 6.10.20 από backup που ειχα κανει αλλα κατι δεν παει καλα και όταν παω να ανοιξω τα μυνηματα μου κρασαρει την εφαρμογή!

Μου βγαζει στην αναφορα σφαλματος "Can't downgrade database from version 102 to 101"

Επρεπε να κανω τιποτα wipes πριν κανω το restore γιατι απ'οτι βλεπω μου κρατησε και εφαρμογες και παιχνίδια από την τελευταια ρομ που φορουσα?

Θελει μηπως να κανω καθαρη εγκατασταση ξανα της ρομ ?

Edited by valsam
Link to comment
Share on other sites

Παιδια για άλλη μια φορα please help!

Eκανα τελικα restore την 6.10.20 από backup που ειχα κανει αλλα κατι δεν παει καλα και όταν παω να ανοιξω τα μυνηματα μου κρασαρει την εφαρμογή!

Μου βγαζει στην αναφορα σφαλματος "Can't downgrade database from version 102 to 101"

Επρεπε να κανω τιποτα wipes πριν κανω το restore γιατι απ'οτι βλεπω μου κρατησε και εφαρμογες και παιχνίδια από την τελευταια ρομ που φορουσα?

Θελει μηπως να κανω καθαρη εγκατασταση ξανα της ρομ ?

 

Έ ναι ρε valsam, αυτό που έκανες είναι dirty restore, αν υπάρχει ο όρος. Ξανακάνε το αφού έχεις κάνει όλα τα wipes, System, Cache, Dalvik Cache, Data, δεν θυμάμαι καλά το μενού του TWRP αλλά πρέπει να το κάνεις σωστά.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ / ΑΝΑΒΆΘΜΙΣΗ MIUI 8 - 6.11.10 (Advanced Edition)

 

Προστέθηκε και αυτός ο οδηγός στο πρώτο post. ;)

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

μετα απο μια ανεπιτυχη αντικατασταση οθονης , προβληματα με το ηχειο κ την μπαταρια ηρθε η ωρα να αποχαιρετησω αυτο το νημα μιας κ αντικατεστησα το αγαπημενο μου coolpad με το oukitell k6000 pro. Θα ηθελα να ευχαριστησω ολους εσας που με βοηθησατε αυτα τα 2,5 χρονια σε οτι απορια Κ προβλημα ειχα. Το τηλεφωνο ηταν σκυλι.

 

σας ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Azuli στην Flyme γίνεται απενεργοποίηση της δεύτερης Sim κάπως; Από το menu δεν γίνεται. Θέλει tools;

 

αν πατας το κουμπι στα sim settings για απενεργοποιηση της sim και δεν γινεται τοτε μαλλον θελει reboot η δεν γινεται καν,θυμαμαι οτι υπηρχε τετοιο bug σε παλιοτερες lollipop.Κατσε να δοκιμασω

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τσεκαρα δεν μπορεις να κλεισεις την sim οχι.Εγω δεν τις κλεινω ποτε οποτε δεν ειναι απο αυτα που κοιταξα οταν την τεσταρα.Ειναι το bug της lollipop

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Έ ναι ρε valsam, αυτό που έκανες είναι dirty restore, αν υπάρχει ο όρος. Ξανακάνε το αφού έχεις κάνει όλα τα wipes, System, Cache, Dalvik Cache, Data, δεν θυμάμαι καλά το μενού του TWRP αλλά πρέπει να το κάνεις σωστά.

 

 

Με dirty flash της 6.10.20 κανοντας πριν wipe cache/dalvic cache λογικά θα παίξει καλά...

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σχετικά με την miui8 του X_s

Την είχα μια μέρα να παίζει... Την πέρασα με dirty flash πάνω από την τελευταία του jpower.

Ήταν πολύ γρήγορη. Ανταποκρίνταν άψογα. Δε μου δούλεψε to play store και τα google services (φαντάζομαι θέλει να περαστούν gapps). Δεν έχει ελληνικά (αγγλικά-κινέζικα).

Έμεινα εντυπωσιασμένος...Αν υπάρχει εύκολος τρόπος να προστεθούν ελληνικά και gapps θα είναι super!

Edited by dkmatsar
Link to comment
Share on other sites

Με dirty flash της 6.10.20 κανοντας πριν wipe cache/dalvic cache λογικά θα παίξει καλά...

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δε μου δούλεψε to play store και τα google services (φαντάζομαι θέλει να περαστούν gapps). Δεν έχει ελληνικά (αγγλικά-κινέζικα).

Έμεινα εντυπωσιασμένος...Αν υπάρχει εύκολος τρόπος να προστεθούν ελληνικά και gapps θα είναι super!

 

Λογικα επειδη υπηρχαν τα gapps της προηγουμενης rom μεσα,θελει καθαρο install και μετα βαζεις κανονικα εσυ 4.4 gapps απο το Open gapps

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

LONG LIVE THE MODERATOR!...

Ο X_s έβγαλε update...

 

http://miuirom.xiaomi.com/rom/u27615941/6.11.15/miui_8297_xs_6.11.15_29bdaa1c76_4.4.zip

 

Azuli περιμένουμε τα...ωμα σου σχόλια...

 

Παιδιά το πέρασα με dirty flash το παραπάνω update και έγινε της ποπης. Θέλει καθαρο φλασαρισμα με όλα τα wipes. παντως εκ πρώτης όψεως φαίνεται αρκετά γρηγορη

Edited by idneaspats
Link to comment
Share on other sites

σχετικα με το dirty flash να εξηγησω με απλα λογια πως δουλευει για οποιον ισως δεν εχει καταλαβει 100%.

 

Εχεις μια rom με τα εξης αρχεια μεσα :1,2,3,4,5,6

Θες να βαλεις μια νεα rom με dirty η οποια εχει τα εξης αρχεια: 1,2,3,4,5,7

 

H νεα rom θα αντικαταστησει οσα αρχεια της παλιας εχουν το ιδιο ονομα με τα αρχεια που εχει στο zip της και θα αφησει απειραχτα τα υπολοιπα.Δηλαδη το dirty μπορει να προσθεσει και να αντικαταστησει αρχεια (αν εχουν το ιδιο ονομα) αλλα δεν μπορει να σβησει.

 

Οποτε θα εχεις τωρα τα εξης αρχεια με το που κανεις boot: 1,2,3,4,5,6,7

 

To 6 ειναι αρχειο που εχει μεινει απο την προηγουμενη rom.Αν αυτο το αρχειο ειναι αλληλοεξαρτουμενο με αλλα αρχεια του συστηματος (στην περιπτωση μας τα gapps) τοτε θα γινει conflict γιατι δεν θα μπορει να κανει τις ''συνδεσεις'' που εκανε πριν πχ με το παλιο αρχειο 3.Θα βλεπει ενα αρχειο που μεν θα εχει το ιδιο ονομα αλλα διαφορετικα περιεχομενα.

 

Οποτε γι αυτο λεμε παντα οτι το dirty ειναι λιγο ρισκο,δουλευει καλα οταν ας πουμε η rom που βαζεις ειναι μικρο update της προηγουμενης πχ απο miui 6.9.22 του ταδε κανεις dirty την miui 6.9.29 (της επομενης βδομαδας ας πουμε) του ιδιου.

 

Υπεραπλουστευμενη εξηγηση αλλα καπως ετσι..!

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

σχετικα με το dirty flash να εξηγησω με απλα λογια πως δουλευει για οποιον ισως δεν εχει καταλαβει 100%.

 

Εχεις μια rom με τα εξης αρχεια μεσα :1,2,3,4,5,6

Θες να βαλεις μια νεα rom με dirty η οποια εχει τα εξης αρχεια: 1,2,3,4,5,7

 

H νεα rom θα αντικαταστησει οσα αρχεια της παλιας εχουν το ιδιο ονομα με τα αρχεια που εχει στο zip της και θα αφησει απειραχτα τα υπολοιπα.Δηλαδη το dirty μπορει να προσθεσει και να αντικαταστησει αρχεια (αν εχουν το ιδιο ονομα) αλλα δεν μπορει να σβησει.

 

Οποτε θα εχεις τωρα τα εξης αρχεια με το που κανεις boot: 1,2,3,4,5,6,7

 

To 6 ειναι αρχειο που εχει μεινει απο την προηγουμενη rom.Αν αυτο το αρχειο ειναι αλληλοεξαρτουμενο με αλλα αρχεια του συστηματος (στην περιπτωση μας τα gapps) τοτε θα γινει conflict γιατι δεν θα μπορει να κανει τις ''συνδεσεις'' που εκανε πριν πχ με το παλιο αρχειο 3.Θα βλεπει ενα αρχειο που μεν θα εχει το ιδιο ονομα αλλα διαφορετικα περιεχομενα.

 

Οποτε γι αυτο λεμε παντα οτι το dirty ειναι λιγο ρισκο,δουλευει καλα οταν ας πουμε η rom που βαζεις ειναι μικρο update της προηγουμενης πχ απο miui 6.9.22 του ταδε κανεις dirty την miui 6.9.29 (της επομενης βδομαδας ας πουμε) του ιδιου.

 

Οκ, φίλε το επιασα, ευχαριστώ. Καθαρο install για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...