Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάνεις τα κλασικα

Dalvik

Cache

Data

System

 

και περνας τη rom.

Αν τότε σου βγάλει το σφάλμα σχετικά με το system, κάνεις τη διαδικασία που έγραψα και περνάς τη rom

Δηλ. δεν κανουμε αυτά που εγραψε ο φιλος filosofos77

- Format Data partition

- Go to Mount settings (untick on data, system, cache partition)?

Κανουμε δηλ. μονο τα 4 wipes

Dalvik

Cache

Data

System

και αν βγαλει σφαλμα στην εγκατασταση της ρομ σχετικά με το system κανουμε το εξης:

Wipe->Advanced Wipe->Τσεκάρεις system-> Repair or Change File System ->Change File System ->EXT4

Σωστα?

Και κατι ακομη που θελω να ρωτησω σε ολους με την miui του jpower73 ,όταν μπουταρει το τηλ. μου βγαζει πρωτα ένα mi σημα σταθερο,οπως ηταν το παλιο που ειχα με την ρομ του kouskous,και μετα από λιγο μου βγαζει αυτό το στριφογυριστο (το κινουμενο δηλ. που εχει του jpower73),ετσι μπουταρει και σε σας η μου εμεινε τιποτα μεσα στο τηλ. από την ρομ του kouskous μιας και για να κανω την εγκατασταση πηγα πρωτα να φλασαρω την ρομ του kouskous μου εβγαλε το σφαλμα του system και μετα περασα του jpower73 χωρις wipes και ετσι μονο την δεχθηκε?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Υπάρχει κι άλλη λύση..

Κούμπωσε τον δίσκο από το παλιό πισι στο νέο και έτσι θα έχεις dual boot pc.

Οταν θές να χρησιμοποιήσεις το εργαλείο, θα μπουτάρεις σε αυτόν τον δίσκο.

Αν μή τι άλλο, θα έχεις εναν extra δίσκο για χωρητικότητα.

 

Δεν ταιριάζει τίποτα, είναι τελείως διαφορετικά συστήματα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δηλ. δεν κανουμε αυτά που εγραψε ο φιλος filosofos77

- Format Data partition

- Go to Mount settings (untick on data, system, cache partition)?

Κανουμε δηλ. μονο τα 4 wipes

Dalvik

Cache

Data

System

και αν βγαλει σφαλμα στην εγκατασταση της ρομ σχετικά με το system κανουμε το εξης:

Wipe->Advanced Wipe->Τσεκάρεις system-> Repair or Change File System ->Change File System ->EXT4

Σωστα?

Και κατι ακομη που θελω να ρωτησω σε ολους με την miui του jpower73 ,όταν μπουταρει το τηλ. μου βγαζει πρωτα ένα mi σημα σταθερο,οπως ηταν το παλιο που ειχα με την ρομ του kouskous,και μετα από λιγο μου βγαζει αυτό το στριφογυριστο (το κινουμενο δηλ. που εχει του jpower73),ετσι μπουταρει και σε σας η μου εμεινε τιποτα μεσα στο τηλ. από την ρομ του kouskous μιας και για να κανω την εγκατασταση πηγα πρωτα να φλασαρω την ρομ του kouskous μου εβγαλε το σφαλμα του system και μετα περασα του jpower73 χωρις wipes και ετσι μονο την δεχθηκε?

 

Κάνε μόνο τα 4 wipes και όσο για το boot, έτσι είναι, όπως τα λες, μια χαρά είναι.

Link to comment
Share on other sites

Και κατι ακομη που θελω να ρωτησω σε ολους με την miui του jpower73 ,όταν μπουταρει το τηλ. μου βγαζει πρωτα ένα mi σημα σταθερο,οπως ηταν το παλιο που ειχα με την ρομ του kouskous,και μετα από λιγο μου βγαζει αυτό το στριφογυριστο (το κινουμενο δηλ. που εχει του jpower73),ετσι μπουταρει και σε σας η μου εμεινε τιποτα μεσα στο τηλ. από την ρομ του kouskous μιας και για να κανω την εγκατασταση πηγα πρωτα να φλασαρω την ρομ του kouskous μου εβγαλε το σφαλμα του system και μετα περασα του jpower73 χωρις wipes και ετσι μονο την δεχθηκε?

 

το σταθερό ΜΙ, είναι το logo.bin από την ρομ του κουσκους. Δεν έχω δώσει να φλασάσει άλλο λόγκο. Οπότε μένετε με αυτό που είχατε στην τελευταια ρομ.

Το άλλο που περιστρεφεται είναι το bootanimation το οποίο το άλλαξα. Εβαλα ένα δικό μου. Αυτό που είχε ήταν βαρετό :lol:

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν ταιριάζει τίποτα, είναι τελείως διαφορετικά συστήματα.

 

Επειδή, το έχω κάνει σε πισι φίλου, έχω έναν υπολογιστή που μόλις εκκινήσει, το BIOS βγαζει επιλογή πιο από τα 2 λειτουργικά να εκκινήσει WINDOWS 7 ή WINDOWS VISTA.

Το απόγευμα θα ανεβάσω φωτό για να δεις :happy:

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Μολις εβαλα και εγώ την ρομ του jpower73

μεχρι στιγμης ολα καλα.

πως αλλαζουμε το εικονιδιο της μπαταριας να δειχνει ποσοστο;

 

settings>Notifications & status bar>battery indicator>percentage

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Επειδή, το έχω κάνει σε πισι φίλου, έχω έναν υπολογιστή που μόλις εκκινήσει, το BIOS βγαζει επιλογή πιο από τα 2 λειτουργικά να εκκινήσει WINDOWS 7 ή WINDOWS VISTA.

Το απόγευμα θα ανεβάσω φωτό για να δεις :happy:

 

Τα ξέρω βρε συ αυτά, ο ένας υπολογιστής είναι AMD με τρεις WD Raptors σε raid0 και ο άλλος είναι Intel Xeon, είναι τα πάντα ασύμβατα μεταξύ τους.;)

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που παρατήρησα είναι χθες το βράδυ σε video του YouTube μέσω WiFi είχα network drops και έπρεπε να ανοιγοκλείσω το Wi-Fi για να επανέλθει.

 

Μήπως χρειάζεται το Wi-Fi fix;

 

αν στα διαθεσιμα router σου βγαζει και nvram τοτε θελει το wifi fix.

Link to comment
Share on other sites

αν στα διαθεσιμα router σου βγαζει και nvram τοτε θελει το wifi fix.

 

Το έβγαλε όταν την πέρασα και τη σέταρα, δεν το ξαναεμφάνισε.

Link to comment
Share on other sites

Τα ξέρω βρε συ αυτά, ο ένας υπολογιστής είναι AMD με τρεις WD Raptors σε raid0 και ο άλλος είναι Intel Xeon, είναι τα πάντα ασύμβατα μεταξύ τους.;)

 

Εντάξει.. Το χεις.. :p

 

----- προσθήκη μηνύματος 55 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το έβγαλε όταν την πέρασα και τη σέταρα, δεν το ξαναεμφάνισε.

 

Σωστός, το βγάζει μόνο στην αρχή.

Μετά το 1ο ριμπουτ, εξαφανίζεται

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει.. Το χεις.. :p

 

----- προσθήκη μηνύματος 55 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Σωστός, το βγάζει μόνο στην αρχή.

Μετά το 1ο ριμπουτ, εξαφανίζεται

 

και σε εμένα που το έχει ακόμα μετά απο πολλά reboot;;;

Link to comment
Share on other sites

Παιδάκια, πουλάει κανένας το Coolpad του;; Σκέφτομαι να αγοράσω ένα για την κοπέλα μου, γιατί της έσπασε η οθόνη μετά από πτώση, αλλά επίσης της έβγαλε δεύτερη φορά πρόβλημα ή κάρτα SD! Της λέει ότι είναι κατεστραμμένη!! Φοράει τη Miui 7 του Κουσκούς και, την πρώτη φορά που της έβγαλε το ίδιο μήνυμα και πήρε καινούρια SD, φορούσε την AOSP του Maucat! Σκέφτηκα να της έπαιρνα κανένα Xiaomi, αλλά θα είναι δύσκολο να παρακολουθώ δύο θέματα στο myphone.gr!! Άσε που με την τελευταία Miui του Jpower το κινητό είναι τελείως απροβλημάτιστο!!
Έλα, μωρή Coolpadάρααααα!!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδάκια, πουλάει κανένας το Coolpad του;; Σκέφτομαι να αγοράσω ένα για την κοπέλα μου, γιατί της έσπασε η οθόνη μετά από πτώση, αλλά επίσης της έβγαλε δεύτερη φορά πρόβλημα ή κάρτα SD! Της λέει ότι είναι κατεστραμμένη!! Φοράει τη Miui 7 του Κουσκούς και, την πρώτη φορά που της έβγαλε το ίδιο μήνυμα και πήρε καινούρια SD, φορούσε την AOSP του Maucat! Σκέφτηκα να της έπαιρνα κανένα Xiaomi, αλλά θα είναι δύσκολο να παρακολουθώ δύο θέματα στο myphone.gr!! Άσε που με την τελευταία Miui του Jpower το κινητό είναι τελείως απροβλημάτιστο!!

 

Πάρε μια οθόνη, είναι φθηνή αλλά σε καμία περίπτωση σαν την εργοστασιακή. Όσο για την κάρτα sd, πάρε μια της προκοπής για να μην το ξαναπάθεις.

 

Εγώ μετά από μία ημέρα χρήσης με τη miui του jpower73 έχω να πω τα καλύτερα. Το σημαντικότερο είναι ότι μέχρι στιγμής δεν έχει εμφανισθεί το πρόβλημα που έχουν άλλες 4.4.2, που μετά από απώλεια σήματος, π.χ. αν μπεις σε κάποιο υπόγειο ή σε σημείο χωρίς καλό σήμα, κατά την έξοδο σε ανοιχτό χώρο ενώ έδειχνε ότι υπήρχε σήμα και δεδομένα στην ουσία ήταν εκτός δικτύου και για να επανέλθει έπρεπε να κάνεις Airplane mode on - off ή σε δύσκολες περιπτώσεις reboot. Το πρόβλημα το έχει ακόμα και η official rom, εγώ είχα emui UNICOM σχεδόν δύο χρόνια, μου άρεσε και μου αρέσει πολύ, ειδικά το User Interface της, αλλά το θέμα με το σήμα με είχε κουράσει πολύ, όσο και αν πλέον ήξερα πότε θα το κάνει, δεν παύει να είναι αναξιόπιστο.

 

Τώρα είχα εθιστεί τόσο πολύ στην emui που θέλω λίγο συνήθεια με τη miui αλλά όλα καλά, έβαλα και τους επιταχυντές στο 0.5 και εξαφανίστηκε η νωθρότητα του UI που μου την έσπαγε. :)

Link to comment
Share on other sites

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.androminigsm.fscifree

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.wroclawstudio.screencaller

 

δεν έχω ιντερνετ στο κινητο για να δοκιμασω.

Τα βρήκα με απλή έρευνα.

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Το patch ηχου https://drive.google.com/file/d/0B8eRnW5pT2J5TWt6d1hraThyWDQ/view δυναμωνει τον ηχο στο εξωτερικο ηχειο η στο ακουστικο?
Link to comment
Share on other sites

Το σημαντικότερο είναι ότι μέχρι στιγμής δεν έχει εμφανισθεί το πρόβλημα που έχουν άλλες 4.4.2, που μετά από απώλεια σήματος, π.χ. αν μπεις σε κάποιο υπόγειο ή σε σημείο χωρίς καλό σήμα, κατά την έξοδο σε ανοιχτό χώρο ενώ έδειχνε ότι υπήρχε σήμα και δεδομένα στην ουσία ήταν εκτός δικτύου και για να επανέλθει έπρεπε να κάνεις Airplane mode on - off ή σε δύσκολες περιπτώσεις reboot[/b]. Το πρόβλημα το έχει ακόμα και η official rom, εγώ είχα emui UNICOM σχεδόν δύο χρόνια, μου άρεσε και μου αρέσει πολύ, ειδικά το User Interface της, αλλά το θέμα με το σήμα με είχε κουράσει πολύ, όσο και αν πλέον ήξερα πότε θα το κάνει, δεν παύει να είναι αναξιόπιστο.

 

αυτο που γραφεις ειναι περιεργο γιατι οι 4.4 ρομ δεν εχουν προβλημα με απωλειες σηματος και data.Αυτο συμβαινει μονο στις lollipop και mm. Λογικα ειναι θεμα της sim σου η στην χειροτερη hardware.Μηπως δεν εφαπτει καλα η sim στα σημεια επαφης του τηλεφωνου/ειναι κομμενη στραβα/ελαττωματικη η κατι αλλο.

 

Σε καμια kitkat rom δεν ειχα τετοιο προβλημα ουτε θυμαμαι καποιος αλλος εδω μεσα να το ειχε αναφερει..

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδάκια, πουλάει κανένας το Coolpad του;; Σκέφτομαι να αγοράσω ένα για την κοπέλα μου, γιατί της έσπασε η οθόνη μετά από πτώση, αλλά επίσης της έβγαλε δεύτερη φορά πρόβλημα ή κάρτα SD! Της λέει ότι είναι κατεστραμμένη!! Φοράει τη Miui 7 του Κουσκούς και, την πρώτη φορά που της έβγαλε το ίδιο μήνυμα και πήρε καινούρια SD, φορούσε την AOSP του Maucat! Σκέφτηκα να της έπαιρνα κανένα Xiaomi, αλλά θα είναι δύσκολο να παρακολουθώ δύο θέματα στο myphone.gr!! Άσε που με την τελευταία Miui του Jpower το κινητό είναι τελείως απροβλημάτιστο!!

 

σου στελνω pm

Link to comment
Share on other sites

αυτο που γραφεις ειναι περιεργο γιατι οι 4.4 ρομ δεν εχουν προβλημα με απωλειες σηματος και data.Αυτο συμβαινει μονο στις lollipop και mm. Λογικα ειναι θεμα της sim σου η στην χειροτερη hardware.Μηπως δεν εφαπτει καλα η sim στα σημεια επαφης του τηλεφωνου/ειναι κομμενη στραβα/ελαττωματικη η κατι αλλο.

 

Σε καμια kitkat rom δεν ειχα τετοιο προβλημα ουτε θυμαμαι καποιος αλλος εδω μεσα να το ειχε αναφερει..

 

azuli δεν το θυμάσαι μάλλον, έχει αναφερθεί αρκετές φορές, το ότι έχει πρόβλημα και η official το είχε πει κάποιος άλλος, εγώ δεν την έχω δουλέψει, το θέμα είναι ότι το πρόβλημα υπήρχε έντονο και όσο και αν μου άρεσε η emui, με είχε χαλάσει.

 

Η miui δεν το παρουσιάζει, μέχρι τώρα τουλάχιστον, το περίεργο είναι ότι έχουν ίδιο πυρήνα και ίδιο baseband.

Link to comment
Share on other sites

παντου.................

Ωραια λοιπον το φλασαρα και μου αρεσει ο δυνατότερος ηχος στο ακουστικο αλλα παραμορφωνει στο εξωτερικο ηχειο, ακομη και 2-3 κλικ κατω από την μεγιστη ενταση!

Αν θελήσω πως το κανω απεγκατασταση το patch?

H εστω υπαρχει τροπος να κρατησω τον δυνατο ηχο στο ακουστικο και να το βγαλω από το εξωτερικο ηχειο,το ξερω ότι μπορω απλα να βαλω χαμηλοτερα τον ηχο κλισης αλλα θελω από μαμα να μην παραμορφωνει ο ηχος ακομη και στην μεγιστη ρυθμιση<αυτό γινεται καπως?

Link to comment
Share on other sites

Ωραια λοιπον το φλασαρα και μου αρεσει ο δυνατότερος ηχος στο ακουστικο αλλα παραμορφωνει στο εξωτερικο ηχειο, ακομη και 2-3 κλικ κατω από την μεγιστη ενταση!

Αν θελήσω πως το κανω απεγκατασταση το patch?

H εστω υπαρχει τροπος να κρατησω τον δυνατο ηχο στο ακουστικο και να το βγαλω από το εξωτερικο ηχειο,το ξερω ότι μπορω απλα να βαλω χαμηλοτερα τον ηχο κλισης αλλα θελω από μαμα να μην παραμορφωνει ο ηχος ακομη και στην μεγιστη ρυθμιση<αυτό γινεται καπως?

 

Πήγαινε στην αρχική και φλασαρε το gionne sound patch by jpower73.

Δοκίμασε το normal. Αν σου φανεί υπερβολικά χαμηλός, φλασαρε το high.

Αν πάλι δεν μείνεις ικανοποιημένος από κανένα, βάλε το Original sound, που εχω ενσωματώσει στην ρομ. Και είναι αυτό..

https://mega.nz/#!IdID0SbC!dsyiKoY-TMmGF9_NjigIDwLqCcHU2jo3-pT-6sYLy7Y

 

Διαλέγεις και παίρνεις

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Στην τελευταία του jpower, το Messaging μου εμφανίζει στα μηνύματα φωτογραφίες από γυναίκες. Μήπως ξέρει κάποιος πως βγαίνουν?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...